THUNDERBALL Overweldigend succes inWest-Duitsland Bouds avonturen voor de kleuters Avondje Lr.-kijken kost een tientje Rotterdammer tapt het beste bier en cjióteren SEES Venetië is niet roor de poes DONDERDAG 6 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 gJ||||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllilillll>llllllllllllil>IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIgJJ|||||llllll|||HIIIIIIIIHIIIIIHilllllillllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| (Van onze correspondent in Bonn) James Bond's nieuwste film Thunderball heeft kort voor Kerst mis de aan grote filmpremières arme Bondsrepubliek Duitsland een ervaring rijker gemaakt. In 100 bioscopen tegelijk ging de nieuwste Sean-Conneryshow. die hier Feuerball heet en de eerste avond al door 50.000 Bondfans werd gezien. Voor het doek de eerste avond opging hadden de bioscoopdirecteuren al 500.000 mark aan voor verkoopkaarten kunnen incasseren. Dit betekende een stijging van 370 procent tegenover de derde Bondfilm, de succesvolle Gold- finger. De eerste drie dagen dat James E-ond in Feuerball over de Westduit- se doeken wandelde, vulden de kas saladen zich met 2 miljoen mark. De meeste bioscopen hebben de film 6 tot 8 weken van United Artists gehuurd. Deze produktiemaatschap- pij rekent erop dat men in de Bonds republiek met deze ultra-moder ne schiettentavonturen 8 miljoen mark zal verdienen. Misschien is het zelfs wel meer, want ook kort na Kerstmis bleven de nieuwsgierigen toestromen en zagen de caissières en de serveuses zich voor een reusach- Stunts Overigens bleek de overweldigen de belangstelling voor Thunderball niet gerechtvaardigd. De liefhebbers \an de boeken van Ian Fleming von den minder dan ooit in deze nieuw ste Bond-film iets terug van de sfeer die hun meester op schrift weet op te roepen. De seks-kykers konden zich weliswaar verlustigen aar aanblik van n santal goedgevormde en schietgrage blondines en brunet tes, doch de aanloop tot elke dere kennismaking werd door regis seur Terence Young zó abrupt af gebroken, dat de indruk ontstond alsof Bonds avonturen voor de kleu terschool waren geschrevan. De lief hebbers van een goed verhaal raak ten al snel het spoor bijster in de chaos van verbluffende stunts. En wat de verrukkelijke Bond zelf betrof, de regisseur had hem nu, doortastender dan ooit tevoren tot een karikatuur gedegradeerd; tot een oerdomme man met een onuit staanbare wipneus die ver staat van Ian Flemings creatie: de le venskunstenaar die, ook wanneer hy in levensgevaar verkeert, eerder naar de „Michelin," het handboek voor lekkerbekken dan naar de revolver grijpt, om zich met zorg in een drie sterrenrestaurant van de doorstane te herstellen. Atoombommen bekende en beruchte gangsterbende er ditmaal in slaagt atoombom- te stelen uit een vliegtuig dat NAVO-oefeningen deelneemt. De bende probeert de regeringen van Engeland en Amerika een reusach tig bedrag af te persen onder de be dreiging van een atoombombarde ment op enige grote steden in bei de landen. Geheim agent 007, alias James Bond, slaagt erin de bommen op te sporen en een aanzienlijk deel de bende op het laatste nipper tje uit te roeien. Aangezien het am bulante hoofdkwartier van deze ben de zich in het Caraibische gebied bevindt, is er reden te over de ge neugten van deze zon-overgoten re gionen, waar de zee altijd doorzich tig en groen is, uitvoerig ten tonele te voeren, de dagdromende lezer het geld uit de zak te kloppen en de leesluiaards naar de bioscopen te lokken. Terwijl Fleming de cultuur van het geweld verenigde met de cultuur van de levensgenieter, slaagt regisseur Young er ditmaal niet eens in de cultuur van het geweld eer te be wijzen. Science fiction en de fictie- loze wreedheid var de technische wetenschap tot een kunstvorm te verheffen, was hem niet gegeven. Bleef als resultaat van veel wegge gooid geld een geridiculiseerd strip verhaal, waaraan al het menselijke en dus ook het onmenslij k vreemd is. Het einde Wanneer men zich kan verplaat sen in de roerselen van de Bondfan, dan zal men mogen voorspellen dat Thunderball voor vele fans het ein de van de droom betekent. Regisseur Young heeft blijkbaar ook zelf zijn geloof verloren, als hy Thunder ball met een duidelijke grimas naar de kijker afsluit. Een zekere met schoonheid gemengde retoriek de het technische vernuft goed en kwaad elkaar te lijf gegaan. Maar de bevrijding van Bond en zijn fraai geboezemde vriendin uit een eenzaam rubberbootje op de uitgestrekte groene zee, is van zo'i gewilde ridiculiteit, dat de zaal ii een gelach uitbarst, wat zowel vai teleurstelling als van een zekere be vrijding getuigt. Volgend jaar Kt- stmis komt er wéér een nieuwe Bond: „Life and let die' Dit boek is 9 iaar jonger dan Thun derball. Opnieuw spelen een geheim zinnig jacht, bloeddorstige roofvissen een Caraibisch landschap de hoofdrol. fa Deze gevaarlijke vrouw LUCIANA PALUZZI. berijdt in Thunderball eer raket-motorfiets. Betaalde televisie in Engeland (Van onze Londense correspondent» i ken kost in totaal 1914 shilling of In Engeland begint morgen een be- biJna een tientje, lanrrijk televisie-experiment. In het Het zaterdagprogramnia, dat des Londense gebied rijn 2.500 televisie- middags om half drie begint, en met klkers voorzien van toestellen, die op een üeine Pauze tot 2310 uur v°°r<- muntautomaten werken. Elk pro- duurt' komt de k«ker ak beslkt gram ma-on der deel dat men wil rien, alles wil zien op ruim 121 gulden, moet afzonderlijk contant worden be- Het duurste Programma gedurende taald. Het programma zal worden I de eerst* twee weken ls <*n recht- geopend door de echtgenote van de streekse uitzending van bokswedstnj- Britse premier mevrouw Wilson den ult de Londense Albert Hall, prijs waarna een toespraak volgt van de 10 shilling <5 gulden!. Zondag is de minister van PTT \nthony Wedg- duurste dag. het gehele programma wood Benn. kost num 14 §ulden Het experiment zal drie jaar duren Het eerste pro; de film Vader Gans met Cary Grant en Leslie Caron in de hoofdrollen. Prijs 6 shilling '3 gulden). Daarna volgen een bal let film met M argot Fonteyn en Rudolf Nureyef, prijs 7' shilling (3.50 gulden» en een spiona- gefilm met Michael Caine, prijs 6 shilling (3 gulden). Een avondje kij- (Van A'damse correspondent) De heer D. van tralen is gister- iddag uitgeroepen tot beste bier tapper van ons land. Op de finale de nationale biertapwedstryden tijdens de Horecavatentoonstelling in R.A.I.-gebouw in Amsterdam, ontving hij een fraaie wisselbeker en I bedrag van 250 gulden in to taal hebben 1600 kasteleins, kel- en buffetjuffrouwen de afgelo pen maanden om deze eretitel ge streden. Volgens de jury werd er uitste kend getapt: dat wil zeggen:in één keer het glas vol en met een romige schuimkraag zonder luchtbellen. Dat vaardigheid van de biertappers zo groot is verbaast ons niet by het be- n van de statistiek: in 1964 werd 403.619.200 liter bier gedronken, of 2 maal zoveel als in 1956 en drie maal zoveel als in 1949. antwoord dienen te gevem op de vraag op deze betaalde televisie financieel houdbaar is. Eigenaars het systeem zijn twee maatschappijen die 350 000 pond (3.500.000 gulden) in de voorbereidingen hebben gestoken Op het ogenblik kunnen slechts 2.500 kijkers met deze betaalde téle- visie gelukkig gemaakt worden, dit aantal' zal naar verwacht wordt tot 10.000 groeien voordat in juli de abonnementenlijst zal worden geslo ten. Iedere abonnee ontvangt eeT kleine elektronische meter, die met het televisietoestel wordt verbonden. Wil men overschakelen van BBC of commerciële televisie naar betaalde televisie, dan moet men geldstukken in de meter doen. Anneke Grönloh gaat op tournee V ijftigduizend brillen verzameld Tweeënzestig auto's met in kar tonnen dozen verpakte brillen trekken morgen in optocht Amsterdam om de landelijke brillen- actie van de Maarssense heer D. Jager af te sluiten met de aanbieding van ruim vijftigduizend brillen aan het bestuur van de prof. dr. H. J. M. Wevestichting uit Wassenaar. De tocht met poli tiebes terming gaat naar het Koninklijk Instituut voor de Tropen aan de Mauritskade in Amsterdam, waar in een feestelijk programma doel en werkwyze van prof. dr. H. J. M. Wevestichting zul len worden uiteengezet door de voor zitter, de Utrechtse oogarts dr. N. L. H. Sampimon. Premier Wilson i „Engelsen waren niet partijdig" Premier Wilson van Engeland heeft in een brief aan het Lager huislid Noel-Baker ontkend dat hy en zyn regering partijdigheid hebben betoond in hun commentaren op de stryd tussen Pakistan en India in Kasjmier. Noel-Baker heeft deel uitgemaakt van een Britse parlementaire delega tie die kort geleden een bezoek heeft gebracht aan India. Hij zei dat In diase politici de delegatie aanhou dend hadden verweten dat Engeland een vyandige houding had aange tegen India en zich pro-Pa kistan had betoond tijdens de strijd. In zyn brief verdedigt Wil- ion zijn gebruik van de term ,.aan- al door Indiase strijdkrachten" in zyn verklaring van 6 september na het overtrekken van de internatio nale grens in de Poentsjaab. ,De reactie van het publiek in ons land op het nieuws van de Indiase aanval maakte dit noodzakelijk. De latere uitleg van de redenen waar zij (de Indiase troepen) de aan val hebben geopend verandert hier- niets". aldus Wilson in zyn aan Noel-Baker. Hij noemt zijn verklaring een gerechtvaardig de reactie op de Indiase aanval die onmiddellijk na een oproep van de Verenigde Naties volgde. Sir Hugh Greene, directeur-gene raal van de BBC, heeft Noel-Baker ook geantwoord op klachten over commentaren en berichten van de BBC. Hij zegt dat de staf al het mogelijke heeft gedaan om het bin nenkomende nieuws objectief en on partijdig te behandelen. Hij zei ver der dat er zorg voor was gedragen de commentaren de zaak evenwichtig werd gesteld. „Voor In- dit standpunt niet goed ge noeg. Hun houding was: wie niet voor ons is. is tegen ons", aldus r Hugh. Door lawines en sneeuwstormen naar vrijheid Een 24-jarige Poolse vluchteling heeft sneeuwstormen en lawines ge trotseerd om uit Joego-SIavië naar Oostenrijk te vluchten. Men vreest dat zyn metgezel omgekomen is bü de gewaagde overtocht door de be sneeuwde Alpen. Met bevroren benen en gescheur de kleren, werd Leon Cybik van ochtend vroeg gered door een pa trouille van de Oostenrijkse gen darmes op de helling van de 2.200 meter hoge Hochstuhl. Cybik, geboren in Opper-Sileaië i dat hij en zijn vriend hun ont snapping zorgvuldig hadden voorbe reid. Slechts in dunne kleren gekleed zonder enige berguitrusting trok ken zij woensdagavond de bergen in verloren in het donker de weg Cybik zei, dat zijn metgezel, wiens niet bekend gemaakt werd, uitgleed en langs een steile helling de Joegoslavische kant naar be neden viel. Niet in staat om in donker naar man te zoeken, ging hij alleen verder naar de grens en zakte in elkaar in een verlaten berghut waar de patrouille hem vond Hij is naar een ziekenhuis vervoerd om behan deld te worden wegens uitputting. Hij vroeg verlof door te gaan naar West- Duitsland De Oostenrijkse politie heeft de Joegoslavische autoriteiten verzocht naar de vermiste vluchteling te gaan zoeken. NEDERLAND NEDERLAND 10.05 i 10.10 i 10.15 l VARA Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma Lucy show NTS-jo urnaal Achter het nieuws, actualiteiten Tel uit je winst, quiz De schuldeisers, tv-spel Stichting Socutera NTS-jo urnaal Sluiting. NCRV: Nieuws in het kort, NTS Sportprogramma 't Is zo bij de luchtmacht, tv-film Op weg naar morgen, documentaire Ik hou van Hollands, vocaal programma Ds. O. Jager NTS-journaal Sluiting. ITT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: „San Francisco" Ooggetuigen van de aardbe ving in Skopje op 26 juli 1963, zeggen dat het angstaanjagend- ste van alles niet het schudden en golven van de aarde was, zelfs niet het instorten van de gebouwen, maar het oorverdo vende lawaai dat met de aard beving gepaard ging. Dit gegrom van de aarde kwam niet of nauwelijks tot uiting in de film „San FYancisco", die de aard beving van 18 april 1906 als hoogtepunt had. Regisseur W. S. van Dyke (geen hoogvlieger) had de aardbeving, zeker voor het produktiejaar 1936, overi gens goed en massaal in beeld gebracht, met hier en daar reminicenties aan de oude Rus sen. Het aantal doden bedroeg in San Francisco „slechts" 500, minder dan de helft van het aantal slachtoffers van Skopje (ongeveer 1100). In de geschie denis van de aardbevingen waren het geen van beide hoog tepunten. Agadir (Marokko) eiste in 1960 circa 10.000 doden, eveneens in 1960 eiste een aard beving in Chili tussen de 7.000 en 10.000 doden, terwyl de aard beving die in 1923 zowel Tokio als Yokohama verwoestte, het record-aantal van ongeveer 100.000 slachtoffers eiste. „San Francisco" was indertijd een bioscoop-succes, geen cinemato grafisch evenement. Zowel het een als het ander laat zich nu, dertig jaar later, nog gemak kelijk begrijpen, want een goede Aandacht voor Limburg Voordien had AVRO's Televi- zier uitvoerig aandacht besteed aan Limburg, dat danig onder de kin gestreken werd. We hoorden iets over de moeilijk heden in de steenkolenmijnen en over de nieuwe werkmogelyl:- heden die geschapen worden, waarbij enigszins de indruk werd gevestigd dat smokkelen de beste compensatie is. We kregen weer eens een smokkelaar op de rug gezien, hij ving wel eens f. 700 per smokkeltocht maar ook wel eens f. 200 (toch deed hij het eigenlijk voor de lol), en gelukkig waren de douaniers tijdig opzij gesprongen toen zj hem en zijn maat wilden tegen houden en hij vol gas had ge geven Zoo-Zoo Voordat AVRO's Televizier begon hadden we een alleraar digste aflevering gezien van AVRO's Zoo Zoo, met de dres suur van leeuwen en beertjes als onderwerp. Duidelijk werd gemaakt, dat de dressuur ten eerste zonder één wreedheid geschiedt, maar langs de weg van de gewenning en de over reding, en ten tweede dat het kunstjesmaken van dieren in gevangenschap een goed tegen gif is voor hun nietsdoen, een soort therapie tegen de ledig heid. Prijs van pockets thans twee gulden De tropole-ork. met zangsoliste. 18.40 Pro gramma voor de twintigers 19.00 Nws. en weerpraatje. 19 10 Radiokrant. 19.30 Geestelijke liederen 19 45 Op de man af. praatje. 19.50 Lichte gram. '20.10 ondprogr. 22.00 pryzen pocketboek-series zyn per 1 januari verhoogd met een kwartje. Na de prijsverhogingen die andere uitgeve ryen in de loop van 1965 hebben toegepast, heeft dit tot gevolg dat de prijs van vrijwel alle Nederlandr-e pockets thans op circa f. 2 is komen te liggen. Ook do prijzen van andere o m. kUmters 19 Gesprol gebonden uitgaven zijn en worden sportparade .9 30 Nee opgetrokken tot wat men in uitg®- 2000 Nws. 20.05 Omroepork en solis- verskrinren een «rezien de kosten tenmod muz 20 40 Kunstkroniek versieringen een „gezien ae Kosien KunstkJon 21.00 Radio kamerorkest meer reeel peil noemt. I <*ml-klass muz 21.35 Coulissen, hoor. piano seml-klass kamermuz £113 Avondoverd 22.30 Nieuws. 2T Boekbespr. 22.45 Kerkorgelconc 2: Toon kamerveertiendaags muziek rlodiek in klank 23 55-24 00 Nws. AVRO: 18.00 Nws 18.15 Act 1820 Uitz. Licht i de PSP: Dat willen s met zangsollste 18 55 V Ét.oo Q<MfeBriMkÉ VOOR VRIJDAG 7 JANUARI Iversum I. 402 ni. kra* 720 Nws i. 7 451 êadlc B 00 Nws. 8 10 Geestelijke mu: 30 Nws. 8 32 Lichte zieken 9.35 Waterstanden. 9 40 Klass. kamermuz. 10.30 Het ls vandaag ook morgen: godsd uitz. 11.00 Klass gr. 11 15 Voor de oudere luisteraars 12.00 12.00 Lichte gTanv 1227 Meded l!u50 Lichte 19.05 muziek, j Pro8r d Jeugd. 14.45 15.05 „Muslclana"muz. V d vrouw. 16 00 Klaas, rtet. 16.30 Duizendschoon: tulnierders 16.45 Vocaal 17.05 Licht ork. 17.30 Populaire ACTIE VAN TWEE BRITSE DAMES VOOR 35.000 ZWERFKATTEN (Van c r.t.v. - medewerkster MAURICE CHEVALIER in de gehele wereld de personi ficatie van de Parijse esprit, is benoemd tot "Camelot honorie causa", waarbij hem de Grand Cordon de la Car ante is 01 handigd. Anneke Grönloh gaat na het be ëindigen van haar contracten bij René Sleeswyk onder leiding van haar nieuwe manager Fred Hertog tournee houden door ons hele land. Haar manager zegt hierover „We gaan Anneke's carrière helemaal opnieuw opbouwen. Eerst gaat ze met vakantie, daarna gaan we pas aar werken denken. Zoiets te doen is al- tijd haar grote wens geweest, maar ze is er volgens mij nü pas Na haar huwelijk, haar baby en haar Sleeswij k-ervaring is Anneke veel zelfstandiger geworden". Er zijn middels ook onderhandelingen optreden voor radio ei binnen- en buitenland. fa Kampioen biertapper categorie eenmanszaken Dik van Stralen, die een vorstelijk getap te kampioensbeker bier leeg drinkt. Wederom (korte) brand in Eeyzin In de grote Franse olieraffinade rij in Feyzin, op 10 km ten zuiden van Lyon, waar dinsdag vyf butaan- tanks ontploften en een reusachtige brand woedde, laaide woensdag het vuur weer op. De brandweer kon de nieuwe brand echter in twee uur tyd meester worden. De explosies en de brand van dinsdag hebben, naar gisteren is meegedeeld, aan elf personen het leven gekost, terwyl er twee worden vermist. Van tien van de 63 televisie gewonden die in ziekenhuizen zyn opgenomen, is de toestand kritiek. Van Londense correspondent) De Venetianen, altijd vol (niet ge heel onbaatzuchtige) hoffelijkheid jegens de ontelbare buitenlandse toeristen die voor de verlokkingen van hun stad bezwijken, hebben aan twee gasten niet hun glimlacn, maar hun tanden laten zien. Nadat de moderne tijd de vroeger zo zanglustige gondeliers al tot norse, dikwijls werkloze mannen heeft gemaakt, zijn nu de dames Mabel Raymond en Helena Sanders uit Engeland gekomen, die een einde willen maken aan een verschijnsel, dat evenzeer bij de oude Dogenstad behoort als de brug der zuchten: de meelijwekkende aanwezigheid van naar schatting 35.000 zwerf katten. De Venetianen zijn daar geweldig boos om geworden. Geschokt Er is geen land waar zoveel katten- vrienden huizen als in Engeland. Het is dan ook begrijpelijk, dat vele Britten bij hun bezoek aan Venetië diep geschokt zijn door de aanblik van de magere, verwaar loosde poezen, die in de permanen te toeristenroes volkomen in de verdrukking raken. Duizenden kat ten lijden honger, zijn ziek of te oud om voor zichzelf te zorgen. De Italianen, wier houding tegenover dieren inderdaad nog al wat ver schilt van die der Engelsen, maken zich daar niet druk over. Een uit zondering vormen echter een paar Venetiaanse vrienden van mevrouw Raymond en mevrouw Sanders, die dit tweetal (van wie eerstge noemde in haar woonplaats ring- mere lid is van een reddingscen trum voor dieren) om advies vroe gen. hoe de schichtige scharmin kels zouden kunnen worden gehol pen. In oktober zijn de dames met hun actie begonnen. Samen met hun Italiaanse vrienden hebben zij formulieren opgesteld, waarin de kattenbezitters van Venetië werden opgeroepen hun poezen door een dierenarts te laten onderzoeken en zonodig te behandelen. Maar lang niet alle poezen hebben een eige naar. In bepaalde gevallen moes ten de dieren, vonden de dames, die eergisteren zelf in de stad aan kwamen. worden gesteriliseerd, of dan maar „in slaap gebracht" Reacties 7.50 Act eugd. 17 30 Muz aanwln- NRU AVRO- 9 00 Nws 9 02 Vrolijk z progr 12 00 Nws. 12 02 Licht 1 Licht c 4.02 Latijns-A Dit laatste heeft plotseling een golf van dierenliefde over de stad doen slaan en tot vele opgewonden reacties geleld. De kranten schrij ven dat het Britse tweetal is ge komen „om de poezen van Venetië te vermoorden" en dat de stad zijn katten zal verdedigen. En een blad vergeleek de actie van de dames zelfs met de „uitroeiingspraktijken van Himmler". Ook de burgemees ter heeft zich laten horen. „Het is 'n schimpscheut voor Venetië", riep hy boos. De gemeentelijke chef dierenarts heeft laten wet de poezen geen publiek eigendom zijn en dat ieder die er een ving» naar uitsteekt, gerechtelijk kan worden vervolgd. De dames Raymond en Sanders vinden dit alles een beetje over dreven. „WU trekken ons van drei gementen niets aan", zeggen zy flink. „Het is niet waar dat wij alleen maar katten willen v« den. WU willen een beter bestaan voor de poezen van Venetië en voor die van de hele wereld Enge land knikt vol sympathie, Venetië j °T^rs-V^Poo2r^1 ls razend. VARA: 7 00 Nws. ochtendgym. en •c. strijdlied 7.23 Lichte gram 7.30 Van de voorpag praatje. 7 35 Lichte Smm verv 8 00 Nws. 8 10 Lichte verv 9 00 Te land en te wa ll informatief progr. voor weg- terweggebruikers VPRO: 9 40 Morgenwijding VARA: 10.00 Roman tisch muz 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 1140 Oude Spaanse muz 12.00 Walsork. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw 12 30 Overheidsvoorl.Uit zending v d. landbouw 12.40 Licht orgelspel. AVRO: 13 00 Nws 13.10 Act. 13 30 Omroep dubbelkwartet deren 13 50 Otr 14 15 Bil de tyd Ontspanning progr. 15 35 VPRO: 16.00 handicapten. lezing 16 15 Kerkorgel- dienst praatjes 16 00 Nws 1 platenprogr 17 00 Nv zingende bouele ee voor automobilisten. VIS1FPROGR \MM V« NTS: 19 00 Nws. Klaas Vaak KRO: semstraal uit heldere hemel from the blue). In het kort. 19 01 9 05 Als Ice. ilsrevue 21 30 Bonan- Hollday za. TV-film (afi. 24) 22 20 Pratenmet de Blsschon: eesnrekken met Mgr Bekkers NTS 22 45-22 50 Journaal ilerlanil II: NTS: 20 00 Nieuws In 0. 2Q0l Kay# 120 Dr Ben Casey, TV-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5