Erhard verdedigt zijn z.g. „kleine coalitie" TYPISTE Conflict kanselier met president Liibke en met drAdenauer Serooskerke heeft de goudkoorts te pakken Prijzen lopen verder op in Indonesië N.V. M.A.V.O.M. N.Y. CHEMISCHE INDUSTRIE „KATWIJK" ONDERHOUDSMONTEUR magazijnbediende NET MEISJE LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 5 JANUARI 1Ö68 (Van onze correspondent in Bonn) Nauwelijks Is de nieuwe VVestduitse regering haar werkzaamheden be gonnen, of reeds is gebleken op welk een wankele basis ze berust. Dit gebeurde gisteren tijdens de ge bruikelijke nieuwjaarsreceptie, die bondspresident Liibke het kabinet- Erhard aanbood. Geërgerd door siemmen van ver schillende zijden, die om een „grote coalitie (tussen socialisten en chris ten-democraten) roepen, sprak kan selier Erhard by het binnenkomen onverwacht tegen president Lübke: „Hier is de kanselier van de kleine coalitie" (tussen liberalen en chris ten-democraten) ,en hij zal het blij ven ook". Een verbouwereerde Lübke nam daarop de kanselier ter zyde en sprak tenslotte: „Daar moeten wü het nog maar eens over hebben". De noodzaak van een grote coali tie was kort geleden zowel door Lübke ln een interview met de Zwitserse ..Weltwoche" als door kan selier Adenauer in „Die Welt" nog eens aangeduid. Lübke verklaarde bü die gelegenneid, dat naar zijn me ning de binnen- en buitenlandse po sitie van de bondsrepubliek gevaar lijker was dan ooit. De president vees daarbij op „een hele rij van be langrijke kwesties die niet langer kunnen worden verschoven en die alleen maar gemeenschappelijk met alle politieke krachten kunnen wor den aangepakt". Lübke noemde als voorbeeld de financiële hervormin gen, de wetgeving over de uitzonde ringstoestand in geval van oor log en de voorbereidingen voor bet vredesverdrag. Opd racht van kiezers In zyn officiële toespraak tot het staatshoofd ging kanselier Erhard toch nog uitvoerig op de kwestie van LAWINEGEVAAR IN ZERMATT De wintersportplaats Zermatt, waar op het ogenblik 5.000 toeristen zyn, is afgesloten van de buiten wereld. Alle wegen die naar Zermatt leiden zyn afgesloten wegens lawine gevaar. De plaatselijke autoriteiten hebben alle verkeer verboden over de spoor lijn en de bergweg die door het veertig km lange dal van Zermatt o'e verbindingen vormen met de win tersportplaats aan de voet van de Matterhorn. De maatregel is geno men nadat het Zwitserse metereolo- g.sche bureau een algemene waar schuwing voor lawinegevaar had uit gegeven. Per telefoon is uit Zermatt meege deeld dat er daar een lawine is neer gekomen op het bergstation van de spoorweg. Kort na middernacht gleed de sneeuw van een steile hel ling op het station en de rails. Het station werd beschadigd. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Hefschroefvliegtuigen zyn begon nen vakantiegangers, die niet durven het oog op het gevaar de grote coalitie in. Hij wees deze met beslistheid van de hand en ver klaarde dat hu stond voor de kleine „coalitie" van liberalen en christen democraten, zoals zij nu is gevormd en die „een duideiyke opdracht van de kiezers uit te voeren heeft". Woordelijk voegde kanselier Erhard eraan toe: „Ik kan niet toelaten dat in het openbaar de indruk ontstaat als zou deze coalitie nu al te gronde zyn gegaan en dat het wenselyk zou zyn ze nu al te ontbinden". President Lübke antwoordde in deze onverwachte schermutseling, dat een kleine coalitie in de huidige politieke toestand „niet alle doelen bereiken kan". De president haalde daarby de voorbeelden aan die hy al in „Die Weltwoche" had ge noemd. ,De oppositie moet zo be handeld worden, dat er „een uitste kend klimaat heerst", aldus Lübke tenslotte, „want voor de grote be slissingen heeft de regering in de bondsdag de stemmen van de sociaal democraten nodig". Enerverende dag Het kabinet had gisteren een ener verende dag. Nadat 's ochtends de degens met de president waren ge- lawii het km Parlement naar huis gezonden in Centraal-Afrika Kolonel Bokassa's nieuwe regering van de Centraalafrikaanse Republiek heeft gisteren de grondwet buiten werking gesteld en het parlement naar huis gestuurd. Voorts werd een commissie gevormd voor het instel len van een onderzoek naar het financiële beleid onder het bewind van de zaterdag afgezette president Dacko. Volgens Bokassa hebben de vroegere machthebbers zich verrijkt ten koste van het volk. Hij noemde als voorbeeld een vooraanstaand lid van de Mesan-regeringspartij. die vier auto's en zes villa's bezat. Romeinse binnenstad weer open voor auto's Het grote centrale voetgangers eiland in Rome is gisteren na het middaguur weer aan het autoverkeer prijsgegeven tot grote vreugde van de winkeliers en de automobilisten. Onder een storm van protesten is het experiment anderhalve dag eer der dan oorspronkeiyk in de bedoe ling lag opgegeven. Maar hoewel bijna iedereen er zich tegen heeft verzet, is er gewaar schuwd dat de gemeenteraad de hoop nog niet heeft opgegeven dat een soort voetgangerseiland het verkeers probleem in de nauwe straten van de Romeinse binnenstad zou kunnen oplossen. Naar verluidt overweegt de ge meenteraad nu het instellen van twee kleinere voetgangerseilanden, één rond de beroemde Trevifontem en het andere rond het Navone- plein. De bewoners en de winkeliers in beide stadsdelen hebben daar echter al weer luidkeels tegen ge- Drotesteerd. kruist, volgde in de middaguren een vergadering over de precaire budge- taire toestand. Deze vergadering werd om zes uur afgebroken om oud kanselier Adenauer eer te gaan be tuigen. die reeds recipieerde aan de vooravond van zijn 90ste verjaardag. Hoewel kanselier Erhard zijn voor ganger in de Beethoven-hall uitvoe rig en uiterlijk stralend feliciteerde, ontmoette hy ook in Adenauer een fel voorstander van de grote coalitie. In een interview in „Die Welt" kwam de oud-kanselier daar afgelopen maandag nog eens duidelijk voor uit. De bittere bysmaak voor Erhard in Adenauers enthousiasme voor deze regeringsformule is, dat deze daar mee bovendien hoopt het einde van Erhards kanselierschap te kunnen bewerkstelligen. Geen ruwe olie voor Rhodesië via buisleiding Rhodesië entvangt geen ruwe olie meer via de 300 km lange buisleiding, die de haven van Baira in Mozam bique verbindt met de Rhodesische raffinadery in Oemtali. Er zit nog 14.000 ton olie in de leiding, maar men weet in Salisbury nog niet hoe men deze hoeveelheid uit de buis kan krijgen. zonder de leiding te be schadigen, die veertig miljoen gul den heeft gekost. De raffinadery in Oemtali werkt nog steeds. Het is ech ter niet bekend, hoeveel olie daar nog is en of er in Beira tankboten te verwachten zyn met olie voor Rhodesië. Het olieverbruik van dat land wordt geschat op 500.00 Oton per jaar. De Rhodesische regering heeft aan de bel rekken maatschappy verzocht de 14.000 ton olie die zich nog in de pijpleiding bevindt met behulp van water naar Oemtali te stuwen. De maatschappy vreest echter dat de pypleiding door het water zal gaan roesten en heeft vijftig miljoen gul den schadeloosstelling gevraagd. Broodfabriek zet produktie voor twee weken stop (Van onze Venlose correspondent) De broodfabriek N V. Finbrood in Weert de Nederlandse afdeling van een Finse onderneming, heeft voor een periode van 2 weken de ver vaardiging van haar produkt gestopt. Het byna 80 man tellende produk- tiepersoneel heeft door deze maatre gel bijna 14 dagen extra vakantie met doorbetaling van lonen gekre gen. Zelfs de normale ploegentoeslag zal aoor de N V. Finbrood worden uitbetaald, alsof er werd geprodu ceerd. De directie heeft tot het stop zetten van de produktie besloten, omdat het bedryf op het ogenblik over ruim voldoende voorraden be schikt om aan de vraag van de af nemers te voldoen. De overige be dryf sonderdelen van de onderneming, zoals de afdeling transport en de administratieve afdeling, blyven op gebruikelijke wyze doordraaien. Er is, zo deelde ons een directielid mee, helemaal geen rede om alarm te slaan. Het stopzetten van d'e pro duktie is een preventieve maatregel, een kwestie van vooruit zien. Ook van ontslag van produktiepersoneels- leden is helemaal geen sprake. Fin brood NV zou sinds haar oprichting in 1963 een gezonde onderneming zyn, die nu naar nieuwe buiten landse afzetgebieden, zelfs in de Verenierde Staten, zoekt. Chinezen in Havanna moeten hoofd buigen Een Hongaarse journalist die de „solidariteitsconferentie van drie continenten" in Havanna verslaat, meldt, dat de Chinese communisten bü regelingen voor het begin van de conferentie hebben moeten buigen voor de oppositie van de meerder heid. Het verslag van de journalist werd gisteren gepubliceerd in Neps- zabadsag, het orgaan van de Hon gaarse communistische party. Er waren vmoeiiykheden, veroorzaakt door de Chinese communisten en en kele andere gedelegeerden" in de voorbereidende commissie in ver band met het beginsel van de meer derheidsstemming. Cienfuegos. hoofd van de Cubaan se delegatie en voorzitter van de voorbereidende commissie, heeft ver klaard, dat de commissie heeft be sloten dat een tweederde meerder heid voldoende zal zyn om eventuele resoluties tydens de conferentie aan De Chinezen en enkele andere de legaties, aldus Nepszabadsag. hebben getracht er een unanieme stemming door te drukken, maar zy moesten buigen voor een meerderheid en zich neerleggen by het principe van een tweederde meerderheid. VERDWENEN PREDIKANT VERDRONKEN (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie vraagt zich af hoe de Apeldoornse ziekenhuispredi kant ds. W. T. van der Wind naar Scheviningen is gekomen, wat hij er heeft gedaan, hoe hy in het water \an de Tweede Scheveningse binnen haven terecht is gekomen, en waar hy het vele geld heeft gelaten, dat hy by zich had gestoken toen hy van huis ging. Eergisteren werd zijn stoffeiyk overschot uit de haven op- Al 400 munten gevonden De 55-jarige dominee ging zon dagmiddag 21 november van huis. Hij had met zijn drie kinderen af gesproken te gaan eten m een Chi nees restaurant. De echtgenote van de predikant werd verpleegd in het ziekenhuis, waaraan ds. Van der Wind als predikant verbonden was. De drie kinderen in het restau rant wachtten, maar vader kwam De Haagse politie zegt.dat ds. Van der Wind overspannen was. Zy heeft het onderzoek inmiddels afgesloten. Het stoffelyk overschot heeft onge veer tien dagen in het water gelegen. Dat betekent dat ds. Van der Wind omstreeks Kerstmis te water moet zyn geraakt. Doodstraf ingesteld voor economische misdrijven Rechters besloten de doodstraf toe te passen voor personen die economische mis drijven hebben begaan, zo meldt het persbureau Antara. Er zullen spoed zittingen worden gehouden Sumatra hebben dit heett de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken gisteren volgens radio-Djakarta verklaard. De minister zei dit in antwoord op pers commentaar waarin gezegd werd dat Indonesië weer lid van de VN kan worden nu Maleisië geen deel meer die- uitmaakt van de Veiligheidsraad. saboteren, te genen die de berechten. In verband met het feit dat de pryzen van de noodzakeiyke levens behoeften met 50 pet. zyn gestegen na de recente prijsverhoging van benzine met 400 pet, heeft de minister voor de strydkrachten Nasoetion een versoberingscampagne voor het leger gelast. De lange ryen auto's die om nog goedkope benzine te bemachti gen tot maandag by de benzine stations te zien waren, waren giste- ïen tot enkele auto's geslonken. De benzineprijs is 250 maal zo hoog als twee maanden geleden hoger dan maandag. In handels kringen vreest deze verhogingen de pryzen Indonesë trad op 1 januari 1963 uit de VN omdat Maleisië lid van de Veiligheidsraad was geworden. Negerstudent doodgeschoten In etn steeg in Tuskegee, in de Amerikaanse staat Alabama, is het stoffelijk overschot gevonden van de viermaal 122-Jari£e negerstudent Samuel Younge was lid van een treest men tot als gevolg I M t00r lijk buren.rech. verhogingen de pryzen van artikelen als ryst, suiker, groenten j ten- D* neger bleek en dergeiyke ook aanzienlyk zullen schoten, sty gen. Reeds verscheidene dagen L winkels in Indonesië geen zyn doodge- In verband met deze moordzaak iuuuiiroic oui. hee,t de Pootte een 67-jarige ben- kër tëToop. 'Naë7 vérimdtliouden i 2in'pomp'^?ien<le hechtenis ge de winkeliers suiker vast te verkopen. De prys van het post-, telefoon- en telegraaf verkeer in Indonesië met ingang van dinsdag vertienvou digd. Een maand geleden waren deze pryzen reeds verzevenvoudigd. Ruilhandel Singapore heeft gisteren officiéél de hervatting van de ruilhandel met Indonesië bekendgemaakt. Van In donesische zyde is hierop tot dusver nog niet gereageerd. De handel werd twee jaar geleden gestaakt, nadat Indonesië geweigerd had de Maleisische federatie te er kennen, waarvan ook Singapore deel uit maakte. Zoals bekend is Singa pore echter enkele maanden geleden uit de federatie getreden. Indonesië is niet van plan weer tot de Verenie-de Natios toe to firarian De man wordt voorbedachte rade Samuel Younge te hebben doodge- 1 schoten. De officier van justitie heeft verklaard, dat de pompbediende en de student even voor de schietparty j een meningsverschil hadden gehad. 1 De neger had het benzinestation ver laten, maar was later teruggekomen Over het meningsverschil was niets bekend. Hoewel Tuskegee en omgeving lang het middelpunt zyn geweest van grote activiteit van de beweging voor burgerrechten, zyn er de afgelopen jaren geen gewelddaden voorgeko- In Valden, in de staat Mississippi, )s een veertienjarige negerjongen aangeklaagd wegens moord op een blanke politieagent, die doodgescho ten werd toen hy uit zyn auto stapte om de berichten te onderzoeken dat iemand met een geweer op een ne- iVan onze Bredase correspont) „De goudzoekers van Seroos kerke". Het zou een titel kunnen zijn voor een nieuwe roman, want nadat de landbouwer P. C. Christi- aanse maandagmiddag bij het uit doen van wat prei enige gouden 1 munten had gevonden, gedateerd 1500 en 1600, heeft het dorpje de goudkoorts te pakken. De claim, met draad omspannen en aan beide kan ten een bordje „Verboden toegang", ligt in de Dorpsstraat. Begin vorig jaar stonden er nog 2 huisjes op, maar die werden ge sloopt en het stukje grond huurde de landbouwer van de gemeente. Hy maakte de zaak gelyk en plantte er prei op. Bij al deze werkzaamheden is er nooit een muntje tevoorschyn gekomen. De eerste munt werd ge vonden door de knecht en toen de bossen prei verder uit de grond wer den gehaald, kwamen er meer munt stukken te voorschyn. „Ik haalde er toen iemand by", vertelde de heer Christiaanse, die wat zenuwachtig was. De prei zal misschien wel nooit üi de soep terechtkomen. Toen het Voor de commissie van het Huls van Afgevaardigden in Washington, dat een onderzoek instelt naar de activiteiten van de Ku Klux Klan heeft een zekere Swenon ver klaard. dat hy in 1964 documenten en gegevens had verbrand opdat deze niet in handen zouden vallen van hetgeen hy „de vijand" noemde. De getuige weigerde te antwoorden op de vraag of hy lid van de Klan ir De gemeentesecretaris van Serooskerke sorteert de goud vondst. die zeker in de duizen den guldens loopt. donker werd. werden er een paar trekkers bygehaald. voor de verlich ting, en het resultaat was dat er om maandagavond op 9 uur 250 munten in het gemeentehuis lagen, schoonge maakt en gesorteerd. Wachl De wacht werd by 't preiveldje be trokken door de rykspolitie en pal toen kwamen de koeien van boer Christiaanse aan de beurt om gemol ken te worden. Met 4 van zyn kin deren is hij samen met 'n gemeente werkman gisterochtend verder gaan zoeken. Meer dan een steekdiep be hoefden de goudzoekers niet te gra-j ven en rond het middaguur la-1 gen er 400 munten te blinken in dr! zen. netjes uitgestald op een tafel Een nog kwamen er ieder kwartier nieuwe munten uit de grond. „Toenl er een punt achter werd gezet, had den we er iets meer dan 5001 zei burgemeester A. de Kam. Wal de buit betreft, zal er worden gehan deld naar een bestaande gemeente verordening: samen delen. Over de waarde is nog weinig tt zeggen, omdat er nog niets is uit-] gezocht. Er moet nog een officiële taxatie geschieden, en aanbiedingen die nu reeds werden gedaan, van d( zijde van opkopers, werden dan ooi niet in behandeling genomen. Het ligt er voorts aan, of de munten o: de vrije markt terecht zullen komen Vandaag zou het stukje grond ver der worden afgegraven. „Zoiets komt maar eens in de 50( jaar voor", zei burgemeester EX Wegens huwelijk van onze huidige typiste is haar positie thans vacant. Wij toeken daarom voor spoedige indiensttreding een plaatsvervangster, die de correspondentie aan de hand van Nederlandse, Engelse en Duitse concep ten kan verzorgen. Sollicitaties telefonisch of schriftelijk aan OUDE SINGEL 248 - LEIDEN - TEL. 30245 gevraagd voor de huishouding in klein gezin, zelfstandig kunnende werken, voor direct of later. C. GROENEVELD. Palaceplein 6, NoordwUk aan Zee, telefoon 2699. Bij vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gra- venhage d.d. 23 december 1965 is verklaard in staat van fail lissement F. SLINGERLAND, wonende te Zoeterwoude aan de Zwetkade 34, met benoe ming van de EA. Heer Mr. J. A. J. M. van Goethem. lid van voormelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en Mr H. v. Alphen, advocaat te Zoetermeer. Statlonsstr. 222, Prins Hendrikkanaal 18 Postbus G KATWIJK AAN ZEE. KATWIJK In onze afdeling Technische Dienst is plaats voor een Gegadigden moeten hun dienstplicht vervuld hebben. Schriftelijke of telefonische sollicitaties te richten aan de personeelschef telefoon 017183541 of buiten kantoortijd 017182913). KANTOORRUIMTE By vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Gra- venhage van 30 december 1965 is uitgesproken het faillisse ment van Lukas Bosscher, wonende te Sassenheim aan de Baron van Heemstralaan no. 6 met benoeming van Mr. J. van Oldenborgh, rechter in die rechtbank, tot Rech ter-Commissaris en van on dergetekende tot curator. Mr. J. C. DE VROOM. Leiden. Rapenburg 35. (oöperalieve inkoopverenigingOns Bel) Achthovenerweg 4 Leidert vraagt voor spoedige indiensttreding een Aanmelding kan zowel mondeling als schriftelijk geserf op bovengenoemd adres. Kantoor geopend van 84.30 uur. GEVRAAGD: 1 voor de winkel. Wegens huwelijk van onze tegenvio»' winkeljuffrouw. 5-daagse werkweek. Meerdere hulp aanwezig. U I brOOD- en banketbakkerij K. J. Nagtegaal - Cobefstraat 87 - Tel. 23«

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6