Stijging van kostenpeil maakt concurrentie steeds scherper NIEUWJAARSBIJEENKOMST K. VAN K. Plaats ondernemer is principieel veranderd ONTMOETING EN CONTACT Watervervuiling in „Rijnland" Tentoonstelling ,.De Blauwkras" MORGEN NAAR GARANT Voorlichting aan meisjesscholieren Friesland vreest vorst ér Rentespaarbrieven B.N.G. joii^e Leidse vrouw al i S MAANDAGS een maand spoorloos GESLOTEN Enkel gebroken op voetbalveld Slippartijen door in Leiden gladheid Inbraak(je) in U.V.S.-kantine ÏTi SS-ER NEUBERT IN HECHTENIS Oerwoudsteden in Peru ontdekt WOENSDAG 5 JANUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3. Hoewel de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland sinds kort beschikt over een nieuw en vooral ook modern kantoor gebouw aan de Stationsweg, heeft het bestuur der K.v.K. ook nu niet en terecht willen afwijken van het houden van zijn tra ditionele nieuwjaarsvergadering in de zo sfeervolle omgeving van ,,De Lakenhal". Het karakter van deze bijeen komst wordt immers in belang rijke mate bepaald door de ont moeting en het contact van het bedrijfsleven met de vertegen woordigers van de overheid en van instellingen, waarmede de K. van K. zulke goede betrekkin gen onderhoudt. Indien men deze nieuw] aarsvergadering vanmid dag in „eigen huis" had gehou den, ivas daarvan een drastische beperking van de kring der geno digden het gevolg geweest. Dit was thans niet het geval. Zeer velen waren ook nu weer aan wezig. Na een woord van welkom tot de leden der Kamer en de vertegen woordigers van provinciale en ge meentelijke overheid, van de Leidse Universiteit, militaire en rechter lijke macht, Hoogheemraadschap van Rijnland, belastingdienst, en van het bedrijfsleven in al zijn ge ledingen wijdde de voorz. allereerst aandacht aan verschillende facetten van de werkzaamheden der Kamer gedurende het afgelopen jaar, waarin de maatschappelijke en economische verhoudingen sterk veranderden, zo dat een bezinning op doelstelling en werking van de bestaande wetge ving ter bevordering van een orde lijk economisch verkeer 'Wet eco nomische meedinging. Winkelslui tingswet 195 1,Uitverkopen wet, Wet op het cadeaustelsel, Vestigingswet ten) wenselijk wordt. De Middenstandscommissie b.v. werd veelvuldig geconfronteerd met het vraagstuk van de halvedagslui- ting van winkels. Dit hangt ten nauwste samen met de op 1 novem ber 1965 in werking getreden Ver ordening secundaire arbeidsvoor waarden. waarbij een vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel is ingevoerd met verplicht 13 maan dagen en 7 zaterdagen per jaar vrij. De ondernemers trachten nu de verplichte halvedagsluiting te laten verschuiven naar maandagochtend of- middag om vervolgens zelfs die gehele dag te sluiten. Hierdoor wordt een ingewikkeld rouleersysteem voor het personeel voorkomen. De Kamer bracht mede daardoor 19 adviezen krachtens de Winkelsluitingswet 1951 uit. De voorzitter achtte voor wat de vestigingswetgeving betreft het creëren voor de detailhandels sector van z.g. „blokbesluiten" een gunstige ontwikkeling, passend bij de allerwegen geconstateerde schaalver groting. De aan de ondernemers te stellen eisen zouden hierbij meer op algemeen economisch inzicht en minder op vakkennis af te stemmen zijn. In de metaalindustrie overweegt men gezamenlijke stichting van een woonoord voor buitenlandse arbeids krachten. In het goederenvervoer langs de weg worden de resultaten gedrukt, doordat het bestelwerk in de steden ten gevolge van de steeds groter verkeersintensiteit veel meer tijd eist dan vroeger en daardoor méér auto's, méér personeel, méér olieverbruik, méér reparatie en méér reparatiepersoneel. Dat all round de- taiihandelsbedrijven als supermar kets onder de voor het kruideniers- bedrijf geldende vakantieregeling worden geplaatst, acht men in deze tak van bedrijvigheid te enen ma len onjuist. Het economisch belang van de mate van omzetverlies moet hier worden afgewogen tegen het sociale belang van de sluitingsplicht. Vanuit het slagersbedrijf wordt een bundeling van krachten, o.a. door uitwisseling van bedrijfsgegevens en gezamenlijke inkoop bepleit. Over trof in het eerste half jaar de vraag naar onroerend goed nog in alle sec toren het aanbod verre, mede door de zeer krappe kapitaalmarkt ver liep de verkoop in het tweede half jaar zeer stroef. de sterke technische ontwikkeling valt het accent'niet meer op de pro duktie als vraagstuk. De nu nage streefde zekerheid ligt bij de wel vaart en de koopkracht van de con sument. Drastisch beperkt Spanningen Kostenpeil Hierna wijdde de voorzitter in een meer algemene beschouwing aan dacht aan de plaats en de verant woordelijkheid van de ondernemer in de huidige situatie, hiertoe gein- spireerd door een aantal, de laatste tijd sterk de aandacht trekkende ge beurtenissen op economisch gebied: het sluiten van een grote, goed toe geruste textielfabriek in Deventer, waardoor de spanningen en het tot nu toe vrijwel geruisloze proces van concentratie in deze sector plotseling voorpagina-nieuws werd. Voorts schonk hij aandacht aan de déconfiture van een te snel groot geworden aannemersbedrijf in het westen des lands, waardoor de vraag gewettigd wordt of de voorwaarden over deelname aan de produktie voor de woningbouw nog wel met de rea liteit van kosten en pry zen kloppen: de structurele koerswijziging van één der grote scheepswerven, die haar nieu w bouwcapaciteit tot een abso luut minimum reduceert; de aange kondigde sluiting van een aantal mijnen in Limburg, diep ingrijpend in het economisch grondpatroon van dit gebied «n van de met de mijnen verweven industrieën; en minder spectaculair en meer binnen onze persoonlijke waarneming de ster ke wijziging van het besloten fami liebedrijf als ruggegraat van de eco nomische bedrijvigheid, waardoor verschillende sinds lang gevestigde namer uit de ondernemerskring ver dwijnen Hita een beeld aanhalend, dat de heer Thoenes in zijn „De elite in de verzorgingsstaat" kiest: In de met Ir. J. G. VAN HOEK behoud van welvaart de tweede wereldoorlog afgesloten vrijhandelsperiode bepaalde de on dernemer als kapitein van het schip de koers naar het reisdoel in het algemeen gezegd: welvaartsvermeer dering door produktieverhoging waarbij de route bepaald werd door investeringsmogelijkheid, arbeids markt, export e.d.. met omzeiling van stakingen, radicalisering van het proletariaat en bureaucratisering van ce overheid. Er is al een uit gesproken taakverdeling, doch er is geen sprake van onderlinge onmis baarheid. De onzekerheid van bestaan in de economische crisis, waarin de vrij handelsperiode ten onder ging in ac tieve ccntingenteringspolitiek. die de door de techniek sterk aangezwollen produktie slechts zeer ten dele en ten koste van veel economisch ver lies en menselijke ellende tot con sumptie kon brengen, en later tij dens de oorlog de willekeur ten aan zien van lijf en goed, brachten na dien de drang naar zekerheid', die het begin vormde van de verzorgings staat. De dekking voor de zekerheid ligt in het behouden en stimuleren van de welvaart, waarbij volledige werkgelegenheid en economisch even wicht noodzakelijk zyn. Mede door In deze .geleide economie" heeft de overheid de leiding en een eigen verantwoordelijkheid. Haar beleid is in toenemende mate gebaseerd op exacte, van haar specialisten op het nationale vlak verkregen gegevens. De ruimte voor initiatief en een vrije keuze is drastisch beperkt tot de mo gelijkheid van slechts geringe afwij kingen van de door de overheid ver kregen uitkomsten. De plaats van de ondernemer is principieel ver- In de komende jaren zal dit sy steem geperfectioneerd worden Naast het gebruik van de ruimte zal dat van de lucht en van het water aan stringenter ordening onderwor pen worden. Schaalvergroting door concentratie van de produktie in gro tere eenheden met centraal regelen en afstemmen van produktie en af zet stilleggen van produktie-eenhe- den mede, welker consequenties, als zy voor de collectiviteit van vol doende belang zijn. sociaal en eco nomisch kunnen worden opgevan gen. Deze schaalvergroting zal tech nisch en financieel hege eisen stel len. Deze investeringen dienen vóór te gaan boven directe behoeftenbe- vrediging. Een juiste voorlichting kan hier verstoring van een har monische ontwikkeling helpen voor komen. Watervervuiling, waterbeheersing verzilting in Rijnland waren het onderwerp van een lezing, die dr. H de Groot hoofd technische dienst het Hoogheemraadschap Rijn land gisteravond hield in de Jeugdhaven in Rijnsburg. Ir. De Groot deed dat op uitnodiging van de Kring Leiden van de Chr. Boeren Tuindersbond Holland-Brabant. Aan de hand van kaarten gaf ir. De Groot een uiteenzetting over de inde ling van het gebied van Rijnland en de problemen, die vervuiling, beheer sing en verzilting met zich meebren gen. Als voornaamste oorzaak voor de vervuiling van de Rijn noemde hij de industriegebieden van Duitsland en Frankrijk, maar ook de rioolaf- voer binnen onze grenzen is een fac tor. Na een uiteenzetting over de toe nemende verzilting wees de heer De Groot er op dat de agrariërs hun be langen in deze kwestie sterk tot uit drukking moeten laten komen. Bij de nabespreking kwam naar voren, dat niet alleen de industrie schuldig is aan de ernstige watervervuiling, maar dat er ook nog veel mensen zijn die het water als een soort vuil nisbelt gebruiken De postduivenvereniging „De Blauwkras" houdt haar tentoonstel ling op 8 en 9 Januari in het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" aan de Borneostraa;. Keurmeester zal zijn de heer A. M. Rampaart uit Den Haag. Advertentie Anderhalf maal uw geld terug j,4h,u. Welvaart De welvaartsvermeerdering vraagt bij de mens in de samenleving een aanpassing en rijpingsproces, waar van de voortgang en het slagen een kritische factor 'oertbestaan van het systeem. Hier- >ij moet niet werden vergeten, dat ;e mer-s niet een economisch bepaal- le eenheid is en zyn welzijn méér lan welvaart! Ir. Van Hoek eindigde zijn toe- praak met zijn gehoor bezinning e vragen omtrent de aan de onder- lemer in het systeem toebedeelde lts, dit tot behoud van welvaart het vinden van aller welzijn! pla; Na sluiting van deze bijeenkomst volgde een geanimeerde nieuwjaars receptie. stopen...! Doezastraat 5 - Leiden Over beroepen Op vrijdagmiddag 21 januari wordt in de Louise de Coligny-h.b.s. in Leiden een be roepen voorlichtingsbij eenkomst gehouden voor de vrouwe lijke eindexamenkandidaten van de scholen voor V.H.M.O. in Leiden. Oegstgeest, Woerden, Alphen a. d. Ryn en Gouda. Deze (jaarlijkse) voorlichtingsmid dag wordfr georganiseerd onder aus piciën van de Vereniging van vrou wen met academische opleiding. In een kort overzicht van de toe stand van handel en nyverheid in bet district vermeldde spreker, dat over het algemeen de aanmerkelijke stijging van het kostenpeil, vooral door de toeneming van lonen en so ciale lasten, de concurrentie in bin nen- en buitenland steeds scherper maakt. Waar mogelijk tracht men door opvoering van de produktiviteit, met name door mechanisatie en automa tisering, een omzetstijging te berei ken ter compensatie van de zwaar dere lasten. De ten gevolge van de grote loonuitgaven toehemende be hoefte aan kortlopend geld en de hoge rentevoet manen hier weer tot een voorzichtige investeringspoliti- tiek. Daarnaast neemt men zijn toe vlucht tot het afstoten van minder rendabele werkzaamheden en, waar mogelijk, tot nauwer onderlinge sa menwerking. Het al dan niet slagen in al deze pogingen bepaalt eigen lijk het eindresultaat van de betrok ken ondernemingen. Advertentie v. d. WATER heeft ze. HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. Wat is een goed begin? Een goed begin is het om nu Rentespaarbrieven B.N.G. 1965 te kopen. Stukken van 500,- en 100,-. In circa 7 jaar maakt U 507o rente van Uw geld. Alle bankiers en commissionairs in Nederland verstrekken U inlichtingen over de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, L.Vijverberg 10, Den Haag. Deze jonge, Leidse vrouw is al sitids 5 december van het vori ge jaar spoorloos. ming van enkele kledingstukken, in een blauwe weekeindtas, heeft verlaten. Het signalement van de ver miste vrouw, die drie maanden geleden in Leiden in het huwelijk trad, is als volgt: lang 1.65, ten ger postuur, zwart opgestoken haar oorspronkelijke kleur don kerblondi, gekleed in een zwart wollen mantel met zwart glim mende bontkraag. zwartzijden hoofddoek en bruine suède- schoenen met hoge hakken. Zij is in het bezit van een reeds lang verlopen) paspoort. Een ieder die inlichtingen kan verstrekken omtrent de woon- of verblijfplaats van deze vrouw, wordt verzocht zich met het po- litie-bureau, afdeling recherche, in verbinding te stellen. De Leidse fotohandelaren en foto grafen, resp. georganiseerd in de Ned. Bond van Fotohandelaren en in de Ned. Ver. van Vakfotografen, heb ben besloten met ingang van 10 janu ari hun zaken in 't vervolg de gehele maandag te sluiten. Tijdens een training op het Lug- dunum-terrein, gisteravond om streeks half tien, brak een 23-jarige voetbalspeler uit Leiden zijn rechter- enkel. De jongeman is door de EHD naar het Diaconessenhuis vervoerd. Het is de 19-jarige Corry Flip- poLaven (op 28 oktober 1946 in Wuppertal geboren), die na een woordenwisseling de echtelijke woning op Sinterklaasdag, 's och tends om tien uur, met medene- P<fzeró óchrijoen Ergerlijke laksheid Als bewoner van de Paramaribo- straat. moet ik het nog steeds zonder normaal geplaveide straat stellen, hoewel ik wel straatbelasting betaal. Sinds ik nu ongeveer een jaar gele den in myn nieuwe woning trok. is de straat voor de deur by ons één zandhoop met wat losse stenen. Zelfs een brief aan Openbare Wer ken heeft niet mogen baten. Ik werd afgescheept met de opmerking, dat een nieuwe wijk altijd wat ongerief meebrengt (sic!'. Terwijl nota bene bij de bewoners van de pas gereedge komen Corantijnstraat tuin, trottoir èn straat al vrij vlug in gereedheid zijn gebracht! Natuurlijk misgun ik het deze mensen niet. Maar op het gereedkomen van onze trottoirs heb ben wij in de Paramaribostraat on geveer een half jaar moeten wachten. Het is meer dan ergerlijk! De ge meente verhoogt wel haar belastin gen. maar waar besteedt zij die dan voor? Niet voor de straat! Moet ik soms zelf een straatmaker huren? Met dank voor uw plaatsing. Uw abonnee D. v. Assen Paramaribostraat 73 Leiden. Twee gewonden naar het ziekenhuis Er hebben zich gisteren in Leiden tengevolge van de gladheid vrij veel slippartijen voorgedaan. Twee weggebruikers raakten gewond en moesten door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Op de Herensingel slipte 's ochtends omstreeks kwart voor acht een 17- jarig meisje uit Leiderdorp met haar bromfiets. Zij kreeg een wond aan het hoofd en klaagde over hevige pyn in de heup. In de UVS-kantine is in de afge- lopen nacht ingebroken. De daders maakten enkele gevulde koeken en een aantal flesjes limonade buit. Van deze inbraak is aangifte gedaan bij de politie. Men zou dit het „Friese meer" kun nen noemen. Een volkomen geïso leerde boerderij in de omgeving van Sneek. Wegen en landerijen zijn ge heel verdronken. Een schier einde loze watervlakte. Maar Gedeputeerde Staten van Fries land blijven optimistisch. „Er zul len zich by herhaling van de on gunstige weersomstandigheden wel eens moeilykheden kunnen voor doen. vooral by het Tjeukemeer, maar er zal heel wat moeten ge beuren voor er sprake is van een noodsituatie", aldus G.S. Op de meest bedreigde punten is er gedaan, wat er gedaan kon worden om dijkdoorbraak te voorkomen en er wordt dag en nacht wacht ge houden, wanneer er opnieuw een storm mocht opsteken. Dan zal er tijd genoeg zyn om de bewoners, die gevaar lopen, te waarschuwen en te evacueren, aldus Gedeputeer de Staten. Bij een eventuele dyk- doorbraak bij het Tjeukemeer zul len de aangrenzende polders slechts geleidelijk vollopen. Van gemeente zijde zijn er maatregelen genomen om de polderbewoners t als dat nodig mocht blijken, Gedeputeerde Staten hebben nog geen idee van de omvang van de schade, die de overstromingen in Friesland hebben aangericht. Wel vrezen zij, dat die schade aanzien- Iyk zal worden, als onverhoopt de winter zou invallen voordat de pol ders zyn drooggemalen. Met name de wegen en de bermen zullen dan worden vernield. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN G. M. Hakkeling; Ronnie, zn van I. J. Neuteboom en J. van der Beek: Henrlcus FTanciscus. zn van L. J H. Lempers en A. M. van der Ven; Quiri- p p scheepmaker en H. A. B. Krijgsman en L E. Schle; Peeter Adrlaan, zn van J. Vel- tlng en L. de Geus. OVERLEDEN J. C. Taffyn, 74 Jr. e.v. P. Ouwerkerk; Andtjk, 86 Jr. w.v. J. E. Crab- H. Burger; P. Kwaadgras, 80 Jr. man. G. A. de Vos. 44 Jr. man; M. Roda, 33 De voormalige SSer Neubert is gisteren gevangengezet door de rechtbank in Frankfort die hem be recht wegens medeplichtigheid aan moord in het Duitse concentratie kamp Auschwitz. De rechtbank trad op na een petitie van Friedrich Kaul, een Oostberlynse advocaat die optreedt voor voormalige gevangenen in Auschwitz die nu in Oost-Duitsland wonen. Neubert was, evenals een andere van de drie verdachten in Frankfort, op vrye voeten hangende de uitslag van het proces. Kaul zei dat Neubert in voorlopige hechtenis moet worden genomen omdat uit verklaringen die een oud gevangene op 28 december heeft afgelegd, is komen vast te staan dat Neubert slachtoffers heeft uitgeko zen voor de gaskamers in Auschwitz. De rechtbank wees bezwaren van de advocaat van Neubert van de hand en stond de petitie toe. De verklaringen waren afkomstig van de 52-jarige Norbert Wollheira uit New York. Wollheim verklaarde dat Neubert slachtoffers voor de gaskamers uitzocht die te oud of te zwak waren om te werken. Nauwelijks een uur later kwam door de gladheid van het wegdek een 36-jarige bromfietsberydster uit Leiden op de Hoge Ryndijk, nabij de Meerburgerstraat, te vallen. Zij brak daarby haar linkerenkel. In het Noordperuaanse oerwoud van La Libertad zijn de ruïnes ont dekt van drie steden, waar vermoe delijk het legendarische Chachapyas- volk heeft gewoond. Twee van deze plaatsen waren door wallen omgeven. Men koestert de hoop door deze archeologische vondst meer aan de weet te komen over dit uitgestorven volk. Naar de mening van de Peruaanse oudheidkundige dr. Val- carcel betekent de vondst van de drie oerwoudsteden het begin van een nieuw stuk Peruaanse geschied schrijving. De Chachapoyas, die een blanke huid en blauwe ogen hadden, lever den strijd met de Inca's, nadat de Spaanse veroveraars naar Peru waren gekomen De blootgelegde ruïnes bevinden zich tussen de be roemde dodenstad Pajaten en de vesting Kualb, in het oerwoud van de Andes rond San Marin en La Libertad. De expeditie die de ontdek king deed stond onder leiding van de politiecommissaris Carlos Aliaga Silva. Men merkte aan de ruïnes van enkele gebouwen een duidelijke in vloed van de Inca's op. Oorlogsmisdadigers op vrije voeten De nazi-oorlogsmisdadigers Baldur von Schirach en Albert Speer zullen op 30 september te middernacht wor den vrijgelaten uit de Westberlynse Spandaugevangenis. aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder gisteren meegedeeld. Hij zei dit in antwoord op een vraag betreffende de status van de twee mannen, die in 1946 tijdens de Neurenbergse processen tot 20 jaar werden veroordeeld. Zy begonnen op 1 oktober 1946 hun straf uit te zitten. Von Schirach, thans 58. was jeugd leider van Adolf Hitler. Speer «60» was economisch coördinator tijdens de tweede wereldoorlog.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3