LEIDSCH m DAGBLAD Geen lange rijtoer op huwelijksdag Stakingsleider Quilt in New York in arrest Familiedrama eist 4 levens VOORBEREIDINGEN IN VOILE GANG COMPROMIS AMERIKAANSE HOOGLERAAR IN GRACHT GEVONDEN Enorme verkeerschaos NOG WEINIG I OPLOSSINGEN j PRIJSVRAAG Alarmtoestand in IN PAPENDRECHT Voronina vermoord Kabinet beraadt zicli over gastarbeiders Conferentie in Tasjkent Tweede gesprek van premier Sjastri en president Pakistan (Sue/ Qlte. euwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 JANUARI 1966 No. 31762 Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Het moet om veiligheidsredenen uitgesloten worden geacht, dat aan het programma voor de bruiloft van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg op 10 maart aanstaande na de plechtigheid in de Westerkerk een officiële rijtoer zal worden toegevoegd. De route, die het bruidspaar zal volgen is als volgt: Dam, Damstraat, yrug naar Oude Doelenstraat, Oude Zijds Voorburgwal, Stadhuis. Vervol- i van Stadhuis, door Sint AgnietenstraatRusland, Kloveniersburg wal, Nieuwe DoelenstraatMuntplein, Rókin, Dam, Paleisstraat, Nieuwe tijds Voorburgwal, Raadhuisstraat naar de Westerkerk Tenslotte: Wes terkerk, Raadhuisstraat, Nieuwe Zijds Voorburgwal, Paleisstraat, Paleis. De totale lengte van deze route >e draagt ruim vier kilometer en zij langer dan de veiligheidsdiensten inv&nkelyk wensten. Omdat men liettemin de vele duizenden, die naar Amsterdam zullen trekken om het luwelijksgebeuren gade te slaan, de lelegenheid moest verschaffen de itoet te zien voorbijtrekken, is ten- ilotte dit compromis gevonden, waar- Geen hofbal IVan onze A'damse correspondent) Een maand na zijn mysterieuze rerdwüning heeft de Amsterdamse politie gisteren in het water van de Herengracht bij het Thorbeckeplein Jjet stoffelijk overschot gevonden van de 56-jarige Amerikaanse hoog leraar Richard Follis. Volgens een rooriopig onderzoek is de heer Follis loor verdrinking om het leven geko- en is er geen misdaad in het ipel. De stoffelijke resten vertoonden {een uiterlijke tekenen van geweld. Vandaag verricht dr. J. Zeldenrust Prof. Follis verdween in de nacht ran 4 op 5 december. Hij werd om- itreeks vier uur voor het laatst gezien >p de hoek van het Thorbeckeplein de Herengracht. Hij was toen Iterk onder invloed van alcohol. Zijn s nu op een afstand van nog |een 30 meter van deze plaats ge- ronden. De politie deed haar vondst »n anonieme telefonische tip. Zij jrof het lijk voorover drijvend in de |racht aan. Op de stoffelijke resten ran de heer Follis werden alle pa pieren, die hij bij zich placht te dra gen, aangetroffen. Zijn horloge stond Btil op tien voor vier. Alleen zijn bril (rordt nog vermist. Hoewel de plannen voor het feest programma nog slechts in hoofdlij nen vast staan en sedert het begin van de beraadslagingen al zeer vele malen zyn gewijzigd, schijnen enke le gebeurtenissen nu toch hun vaste plaats te hebben gekregen. Welis waar wordt op 5 maart in Den Haag een galabal gegeven, waarvoor in net bijzonder Nederlandse hoogwaar digheidsbekleders en leden van het Corps Diplomatique zullen worden uitgenodigd, doch men is afgestapt van het traditionele hofbal. Nadat op maandag 7 maart de buitenland se gasten zijn aangekomen, wordt op dinsdag 8 maart naar men mag aan nemen in paleis Soestdijk een groot feest, min of meer in de privé-sfeer, gegeven. Naar verluidt zou Soestdijk zijn gekozen, omdat de restaura tie van het paleis op de Dam niet ver genoeg gevorderd zou zijn om op die dag een passende entourage voor alle pracht en praal te kunnen bieden. De ingrijpende wijziging van de oor spronkelijke opzet schijnt overigens mede een oorzaak te vinden in de omstandigheid, dat het geisoleerde paleis in Baarn veel gemakkelijker te beveiligen is dan het paleis op de Dam, waar zich ongetwijfeld duizen den nieuwsgierigen zouden len. Uitstapjes Woensdag 9 maart, is gereserveerd voor uitstapjes naar Nederlandse be zienswaardigheden en op de hu welijksdag zelf vinden de feestelijk heden hun besluit tijdens een luis terrijke lunch in het paleis op de Dam. Neg dezelfde dag vertrekken dan Prinses Beatrix en haar echtge noot uit Nederland voor een huwe lijksreis. die enkele maanden, vol gens sommige zegslieden zelf een half jaar, zou duren. En naarmate de huwelijksdatum nadert worden de geruchten steeds sterker, dat het jon ge paar toch zal besluiten ook de rijksdelen over zee in het reispro gramma te betrekken. De bewinds voerders in de West laten geen ge legen heid voorbijgaan om uiting te ge\«en aan hun sterke verlangen naar een dergelijk bezoek en zij zouden in minister Biesheuyel een belang rijke medestander hebben gevonden, vie de politieke waarde van een ge baar in deze zin na aan het hart zou liggen Naar wordt aangenomen zal het jonge paar ook enige tijd door brengen in het koninklijke vakantie verblijf in Porto Ercole in Italië. Ook een bezoek aan Afrika en wel licht aan Israël zouden in het sche- een plaats hebben gekregen. De Zweedse koninklijke fami lie is ter gelegenheid van Kerst mis en nieuwjaar in paleis Drott- ningholm bijeengeweest als gas ten van Koning Gustaaf Adolf. V.l.n.r: föhn Amblerechtge noot van prinses Margareta. met hun dochtertje Sibylla: prinses Margareta: prinses Birgitta en Koning Gustaaf Adolf. Achter de koning: kroonprins Carl Gus taaf. Het ziet er naar uit, dat het geringe aantal extra vrije da gen rond de jaarwisseling doordat de feestdagen op weekeirden vielen zijn te rugslag heeft op de deelne ming aan onze cocktail-puz zelprijsvraag: nog zelden hebben wij na de kerstdagen en de jaarwisseling zo"weinig oplossingen binnen gekregen als dit jaar. Of waren de op gaven wellicht moeilijker dan anders? In ieder geval is het zo, dat Uw kansen op een prijs aan zienlijk groter worden, ivan- neer de inzendingen drup pelsgewijs in plaats van in een stroom blijven binnen ko men. Grijp, die kans! Quill, de leider van de 35.000 man trein- en buspersoneel in New York. wier staking de stad op de rand van de chaos heeft gebracht, is gisteren met acht van zijn medewerkers gearres teerd en naar de gevangenis ge bracht. Hun wordt minachting van het hof ten laste gelegd, om dat zij geen gevolg hebben ge geven aan een rechterlijk bevel de staking te beëindigen. Nog geen twee uur nadat Quill naar de gevangenis was gebracht werd hij door een hartaanval ge troffen en per ambulance naar een ziekenhuis vervoerd. Van de 60-jarige vakbondsleider was bekend, dat hij een zwak hart heeft. Op een persconferentie kort voor zijn arrestatie had hij zich hevig opgewonden Op bedoelde persconferenlie in een stampvolle hotelzarl, waar ook de onderhandelingen met de directie van het gemeentelijk vervoerbedrijf zijn gevoerd, schreeuwde de woeden de Quill, toen zijn mogelijke arres tatie ter sprake kwam: „De rechter kan doodvallen in zyn zwarte toga. Wij zullen de staking niet beëindi gen". Op de vraag of hij al eens eerder in de gevangenis had geze ten antwoordde Quill: „Mijn familie bestond uit een stel gevangenisboe ven". Het kwam tot wilde tonelen, toen rechercheurs de zaal binnen kwamen om de vakbondsleider in arrest te nemen. Driemaal probeerde Quill nog iets te zeggen maar zün woorden gingen in het tumult ver loren. Miljoenen tv-kijkers konden het schouwspel volgen. Tenslotte werd Quill die riep dat hij „van de onderhandelingstafel werd wegge sleurd". de zaal uitgeleid, waar hij, zoals hij nog kon zeggen, zal blijven „tot we creperen". De gevolgen van het niet ryden van de ondergrondse treinen en van de bussen werden gisteren in New York sterker gevoeld dan op de drie voorafgaande stakingsdagen. In te genstelling tot maandag, de eerste werkdag van de staking, gaven veel automobilisten geen gehoor aan de oproep van burgemeester Lindsay hun wagens thuis te laten. Bovendien droeg de heropening van de scholen die maandag met het oog op de sta king gesloten waren gebleven, giste ren nog tot de verkeerschaos bij. Er deden zich reusachtige verkeersop stoppingen voor. De verliezen, die de Newyorkse zakenwereld door de sta king lijdt, worden geschat op hon derd miljoen dollar per dag. Zoals bekend eisen de stakers een loonsverhoging van dertig procent en een vierdaagse werkweek van 32 uur. De directie van het gemeentelijk vervoerbedrijf, die al met een groot tekort kampt, heeft de eisen „fantas tisch" genoemd. Burgemeester Lindsay acht de kan sen op een schikking niet vermin derd. Maar de kans op een volledige chaos is nog verhoogd door het drei gement van een staking bij de Long Island-spoorlijn. de drukste foren- zenlijn in het land en een van de voornaamste resterende verkeers aders van de stad. WEERBERICHT 1 Chinese lever Zuidelijke wind Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond- Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwak ke tot matige zuidelijke wind. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 JANUARI Zon op: 8.47 uur; onder: 16.45 uur te 10.28 en 22.47 i Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het leger van de Chinese volksre publiek is de laatste tyd een of meerdere malen in staat van alarm geweest met het oog op een moge lijke oorlogsdreiging. Dit is gebleken uit een publikatie in het Pekingse Volksdagblad", dat een aantal door de minister van Defensie Lin Piao goedgekeurde raadgevingen aan het leger heeft gepubliceerd. Deze waren gebaseerd op de ervaringen van een in Kanton gestationeerd regiment. Van de zestig goedgekeurde aanbe velingen publiceerde het Volksdag blad er tien, waaronder richtlijnen voor de klasseopleiding van de sol daat het dagelyks lezen van de wer ken van Mao Tse-toeng„ het leren lezen en schrijven aan analfabeten in het leger en de te volgen handel- wiize bij het verlenen van verlofpas jes in kritieke omstandigheden.- Het doorgaans rustige Papen- drecht is vanmorgen opge schrikt door een afschuwelijk familiedrama dat vier mensen levens heeft gekost. Het heeft zich afgespeeld aan de Vrij heer van Eslaan 90, in de wo ning van de familie P. Gooses. Vanmorgen cm een uur of acht kwam een werknemer van de draaierij Ferrie als eerste op het bedrijf aan het Westeind 91 aan. Daar zag hij een fiets tegen een paal staan, aan de paal hing een werk- jasje. Vrijwel onmiddellijk daarna zag hij een man met tien flenzen (ijzeren ringen) om zün lichaam in de Noord liggen. waarschuwde de directeur, de heer C. Verdoorn, die dokter Rietveld ervan in kennis stelde. Het stoffe lijk overschot bleek van de 40- jarige P. Gooses te zyn. Dr. Rietveld ging kort daarop naar de Vrijheer van Eslaan om de fa milie van de dood van de heer Gooses op de hoogte te stellen. Op zijn bellen werd niet open gedaan. Toen de arts er met hulp van de buren er toch in slaagde binnen te komen deed hij een vreselijke ont dekking. Mevrouw Paulin Gooses Molenaar (40) en haar twee kin deren de 12-jarige Peter en de 10- jarige Ada waren dood. De kinde ren lagen in bed, de vrouw er naast. Zij waren met een hamer om het leven gebracht. De verslagenheid in de buurt Is groot. „Het was een keurige fami lie", zei één van de omwonenden. Uit wat zy vertelde bleek, dat de heer Gooses de laatste maanden zeer depressief was. Dat zou zijn oorzaak vinden in een diefstal, die hij maanden geleden bij een aan nemingsbedrijf in Papendrecht waar hij toen werkte, had ge pleegd. Hij moest daarvoor vier weken de gevangenis in. Toen hü werd ontslagen vond hij nieuw werk bij Ferrie. Sindsdien was hij verschrikkelijk zwaarmoedig. Hij werd vaak hui lend in de fabriek aangetroffen. Hij deed er allerlei werk, maar wilde weer terug naar zyn oude baas. Hij heeft één keer contact met hem gezocht en hoewel hij al zijn gestolen geld wilde terug be talen, nam deze hem niet meer in het bedrijf terug. Dat was een grote teleurstelling voor hem. Gistermiddag om half zes is hy thuisgekomen om te eten en daar na heeft hij het huis verlaten. Wanneer de moorden zijn gepleegd is nog niet bekend. Aangenomen wordt dat de man laat in de avond of in de nacht naar zijn woning terug is gegaan en toen zyn vrouw en kinderen om het leven heeft gebracht. Daarna zou hy naar het fabrieksterrein zyn ge gaan, waar hy zichzelf zou hebben verdronken. W ereldkampioene schaatsenrijden In Moskou is bekend gemaakt dat de wereldkampioene schaatsenryden, de 29-jarige Inga Voronina, door messteken gedood in haar flat in de Russische hoofdstad is gevonden. De in Moskou geboren Inga Voro nina was de echtgenote van de hard rijder Gennady Voronin. ZU hadden geen kinderen. Voronina werd wereldkampioene in 1957, 1958, 1962 en 1965. ZU was in het bezit van de wereldrecords op de 500 m. (44,9), 1500 m. (2.19,0) en 3000 meter (5.06,0). Bovendien stond het officieuze wereldrecord totaalklassement met 189.033 pnt op haar naam. Voronina'i meisjesnaam luidde Inga Artamo- (Van onze parlementaire redactie) De ministerraad zal zich op korte termyn beraden over het verzoek de drie werknemersvakcentrales de toeloop van buitenlandse arbeiders in te dammen en het wervingsbeleid te herzien. De directie van de arbeid heeft voor het rayon Deventer, w door sluiting van enkele bedryven groot arbeidsaanbod is ontstaan, de (Advertentie) President Ajoeb Chan van Paki- India zijn vanochtend in Tasjkent bijeengekomen om een agenda vast te stellen voor hun verzoeningscon ferentie. die in deze Russische stad onder beschermheerschap van de Russische premier Kosigin wordt ge houden. Het was hun tweede gesprek sedert zij in Tasjkent waren gearriveerd Gisteravond spraK premier Sjastri gedurende enkele uren met premier Kosigin. Uit Indiase kringen werd verno men. dat cK- Russische regeringslei der er by Sjastri op heeft aange drongen, de kwestie-Kasjmier als een van de onderwerpen ter confe rentie te aanvaarden. President Ajoeb Chan is namelyk van mening, dat er geen duurzame verzoening tussen India en Pakistan mogelijk is zolang het geschil inzake Kasjmier niet is geregeld. Premiei Sjastri huldigt nog immei het standpunt, dat Kasjmier een wezenlij» deel van India uitmaakt en geen onderhande lingsobject met president A joeb Chan zal kunnen zijn. Volgens een Indiase woordvoerder was het onderhoud op vriendschap,oelijke wijze verlopen. Later op de dag zouden de minis ters van Buitenlandse Zaken van 1 beide partijen bijeenkomen De bespreicingen tussen premier Sjastri en president Ajoeb Chan (worden morgen voortgezet. werving stop gezet Ook het Deven ter arbeidsbureau bemiddelt niet meer bij het aantrekken van buiten landse arbeiders. Het kabinet beschikt inmiddels over een rapport van de interdepartemen tale commissie, die onder leiding van dr. Mansholt, de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, voorstel len heeft ontwikkeld voor een betere opvang, begeleiding en huisvesting van de buitenlandse arbeiders. Ook de kwestie van de volksgezondheid krijgt in het rapport ruime aandacht, ter wijl voorts voorstellen worden gedaan voor een betere coördinatie van het beleid, waar 5 departementen be moeienis mee hebben. In politieke kringen wordt niet ver wacht, dat de regering de toevoer van buitenlandse arbeiders geheel zal stop zetten. De situatie in Deventer zou daarvoor nog geen aanleiding geven. By het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid bestaat de indruk dat het in Deventer de goede kant opgaat. De schade aan de ar beidsvoorziening schijnt nogal mee te vallen. Alleen de oudere generatie, die door ontslag wordt getroffen, moet niet zo gemakkelijk weer onder dak te krijgen zijn. De staatssecretaris voor de arbeidsvoorziening, de heer De Meyer, is voornemens zich over een dag of veertien naar Deventer te be geven om er de balans op te maken. l Uit het Leidsch Dagblad van i i 5 January 1866. Een monsterkaas, die on- t langs op de jaarmarkt van t Londen (Vereen Statenten t toon was gesteld, wegende 4000 ponden, is op een onher stelbare wijze beschadigd ge worden doordat bij de ver zending de wagen ontspoor de Het hoofd van de secte aan het Zoutmeer de profeet der Mormonen, Brigham 1 Young, heeft niet minder dan v .185 vrouwen, van welke de t oudste 49 en de jongste 14 J jaar is. t

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1