=Nieuwe vormen van trekken sterk ceramiek de aandacht Niet aan functie gebonden werk De Prawda wilde wel eens 't naadje van de (kapotte) kous weten Latij nsamerikaanse landbouw teil achter bij bevolkingsgroei Effectieve boycot van Zuid-Afrika niet mogelijk is LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 DECEMBER 1965 VIERDE BLAD EXPOSITIE IN AMSTERDAM Sabbatsheilirin» C c hindert vorming Israëlisch kabinet n (Van onze kunstredactie) HZhy een deel van de Nederlandse pottenbakkers is de laatste Jfen een duidelijke vernieuwing op te merken. Tentoonstellingen m het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam, de jaar- Hse Contour-tentoonstellingen in Delft, waar ook een prijs voor J beste ceramische prestatie wordt uitgereikt, de in 1963 door het zmeentemuseum in Den Haag gegeven overzichtstentoonstelling pottenbakkers van nu en meest recentelijk een deze zomer in de ■fn van het Gemeentemuseum in Arnhem gehouden expositie heb- Jrc hier een niet mis te verstane illustratie van gevormd. Deze techniek hebben zij gemeen met collega's in Engeland en Scan dinavië, aan welke landen verschil lenden van hen werkbezoeken heb ben gebracht. Jolinny Rolf en Jan van der Vaart laten architectonisch opgebouwde vormen zien die ook als vaas kunnen dienen. Helly Oestreicher en Jan de Roeden leveren eveneens aan archi tectuur verwante vormen. Marianne Franken, Johan van Loon en Sonja Landweer werken met motleven uit de plantenwereld. Lies Cosijn en Hans de Jong wekken met dier- en mensfiguren associaties met de lite ratuur en het toneel op. Huub Gom- mans Leon v. d. Meyden en Kees van kunst Abstracte schilderkunst Bij de uitgeverij Contact (Amster dam/Antwerpen), verscheen in de vertaling van L. P. J. Braat „Ab stracte schilderkunst" van Michel Seuphor. Daarin wordt een volledig overzicht gegeven van de abstracte schilderkunst, de belangrijke stro ming die de kunst van deze eeuw een geheel nieuw gezicht gegeven heeft. Deze pocketuitgave (190 bladzijden) is geïllustreerd met 131 afbeeldingen, merendeels in kleur. Zij zijn zorgvul dig gekozen uit het werk van de be langrijkste kunstenaars uit vele lan den. Michel Seuphor is een bevoegd en bezielend auteur. Raymond Cog- niat getuigde van dit boek: „Nog nooit is er een zo nauwkeurig en tegelijkertijd zo levendig historisch overzicht van de abstracte schilder kunst gegeven. i In Israël staat de kwestie of op de sabbat in de pas voltooide haven I van de Israëlische stad Asjdod ge werkt moet worden of niet op het ogenblik de vorming van een coa litieregering met deelneming van de Renssen presenteren vrije kerami- Religieuze Nationale partij in de sehe plastieken, die hier en daar aan weg. Deze partij staat erop, dat de totempalen doen denken. By hen is sabbat wordt geheiligd, terwijl de de afstand tot de beeldhouwkunst andere bij de coalitiebesprekingen klein en voornamelijk bepaald betrokken partijen vinden, dat vol- door de aard van het materiaal dat een opbouw uit holle vormen ver eist, die soms voorzien worden van een geglazuurde huis. Op de expositie zijn ook een aantal werkstukken te zien van de 25-jarige kverdien Smeenk, die „structuren in jute" vervaardigt van naturelkleuri- ge Juteweefsels. Zij verwerkt haar materiaal in verschillende achter el kaar liggende in houten lijsten ge vatte lagen die zij openknipt en weer doorwerkt, waardoor constructies ontstaan die vrij in de ruimte toe gepast kunnen worden. „Nieuwe vormen van ceramiek" is te bezichtigen tot 24 januari. ledige arbeidsrust op die dag het land teveel geld zou kosten en dat minstens dringende werkzaamheden moeten worden toegestaan. Kabinetsformateur Levi Esjkol ontving gisteren de twee opperrab bijnen van Israël en deed een be roep op hen de Religieuze Nationale partij ertoe te bewegen houding aan te nemen. Israël zit al sinds de algemene kiezingen van november zonder gering. Bij die verkiezingen behaalde De „Prawda" heeft zich bezig ge-teerd werd, dat er inderdaad reden houden met de klacht van een Rus- tot klagen is Het bontst maakt het sisch meisje, dat de kwaliteit van de volgens dit onderzoek een fabriek in Russische kousen heel wat te wensen Russisch Georgië: deze leverde dit overlaat. Mej. Krilowa had in een jaar 16.000 paar kousen aan het cen- brief aan het blad geklaagd, dat zij trale warenhuis In Moskou, die geen voor een paar kousen een dagloon van alle deugden. De „Prawda zegde moest betalen en dat het dan* heel toe dat in 1966 beter garen gebruikt gewoon was aan het einde van de dag zal worden, dat de machines ver tot de ontdekking te komen, dat de nieuwd zullen worden (één fabriek kousen vol ladders en gaten zaten. bleek met machines uit 1929 te wer- Een paar kousen kost in Moskou ken) en dat de productie opgevoerd 2,40 roebel (2,64 dollar)het gemid- zal worden met elf procent, delde dagloon van een vrouwelijke1 De .Prawda" heeft nog geen werk kantoorbediende. gemaakt van de klacht van een an dere ingezonden-stukkenschrijf ster, De .Prawda" belegde een bijeen komst om een onderzoek naar de klacht in te stellen en bracht daar gisteren verslag over uit. Aan die bij - de socialistische partij van Esjkol 45 j eenkomst werd deelgenomen door kousen zouden moeten dragen, van de 120 parlementszetels, zestien ambtenaren van vijf ministeries en dat zulke kousen in Jaroslaw niet te te weinig voor de absolute meerder- vertegenwoordigers van de fabrieken koop zijn. Gewone kousen trouwens heid. i en de winkels in Moskou. Geconsta- i ook niet, zo voegde ze eraan toe. mej. Barsoekowa uit Jaroslaw. Deze klaagde, dat de meisjes in haar stad wel veel lezen over de nieuwe Rus sische mode waarbij ze veelkleurige (Advertentie) Omz »e directie van het Stedelijk Mu ff) in Amsterdam, die als een van eerste taken het tonen van nieuwe men in de beeldende kunst ziet, ~yt nu gemeend ook op het gebied de z.g. „toegepaste kunst" niet te moeten blijven. Zich be lt beperkend tot die pottenbak- s die bezig zijn te zoeken naar standige, niet aan een bepaalde 2ctie gebonden vormen, maar wel 1 typisch ceramische eigenschap- heeft zy een tentoonstelling vormen van ceramiek" in- icht. rao treft men werk aan van Lies (rers-Cosijn (34), Marianne Fran- (37), Huub Gommans (30), Leon der Meyden (27), Hans de Jong I, Sonja Landweer (32), Johan Loon (31), Helly Groeneveld- itrechter (27), Kees van Renssen I, Johnny de Rooden-Rolf (39), de Rooden (34), en Jan van der U"t (24). -iet zijn allen pottenbakkers, die het toenemen van hun tech- :he vaardigheid een groeiende be fte hebben gekregen, niet persé 2) een functie gebonden ceramisch -*te te maken. By sommigen _jianne Franken, Sonja Landweer, inn Rolf. Jan de Rooden en Jan der Vaart is deze nieuwe ont- kelrng bovendien een reactie op vervaardigen van gebruiksgoed. Johan van Loon kan mén haar houwen als een reactie op werk- nheid op ander gebied, in dit ge- van de textiel. Kleur ontbreekt ehalve het zoeken naar nieuwe hebben de exposerende pot- >akkers gemeen dat in hun werk grotendeels ontbreekt. Dit gt samen met de techniek, die meeste pottenbakkers tegenwoor- toepassen, steengoed, een over- „Magisch maangezicht" van Marianne Franken gang tussen aardewerk en porselein, dat onder hoge temperaturen (1200 tot 1300 graden Celsius gebakken wordt en waarbij het materiaal zo veel mogeiyk voor zichzelf moet spre ken. Van Mander- en Bucheliusprijs uitgereikt Tijdens een in Haarlem ge iden vergadering van de Ver ging van Nederlandse kunst- torici zijn de Carel van Man- -prijs, die wordt toegekend r de beste in het afgelopen verschenen kunsthistorische die van een Nederlands au- r beneden de 40 jaar en de :helius-prijs voor belangrijk umentair onderzoek uitge^ et. De Van Mander-prijs kwam jaar in het bezit van dr. J. mens voor zijn ..Rembrandt de regels van de kunst", de chelius-prijs (die ook jaarlijks jrdt uitgereikt) was voor dr. J. Haslinghuis voor zijn studie fer de Dom van Utrecht. Verduistering van schilderijen Gerechtelijke autoriteiten te Bonn hebben meegedeeld, dat het onder zoek naar Hans Deutsch voltooid Is. Deze wordt reeds meer dan een jaar vastgehouden onder verdenking de West-Duitse regering opgelicht te hebben door het verkrijgen van ver goeding voor een kunstverzameling van vele miljoenen dollars, die aan het einde van de tweede wereldoor log uit Boedapest verdween. Deutsch, is een uitgever van week bladen in Connecticuut. Zyn advo caten is meegedeeld, dat zij tot 10 januari hun bezwaren kunnen in brengen tegen een voorgenomen ten lastelegging. Deutsch wordtt ervan beschuldigd 17,6 miljoen mark verkregen te heb ben van de West-Duitse autoriteiten. De borgstelling werd bepaald op 12 miljoen mark, maar hy kon die niet bij eikaar krijgen. De zaak waar het gaat is of de nazi's enkele van de 200 schilderyen uit de verzameling van baron Hat- vany, de vooroorlogse Hongaarse „suikerkoning" hebben meegenomen. Deutsch trad op als agent voor de I erfgenamen. Han Bentz v. d. Berg had inzinking Voorstelling afgelast De acteur Han Bentz van den Berg heeft vrijdagavond tijdens de voorstelling van het uitput tende spel ,.Wie is bang voor Virginia Woolf", waarin hij met Ank van der Moer nu sinds twee jaar een hoofdrol vervult, zen geestelijke inzinking gehad. Hij wis plotseling zijn tekst niet meer en miste elke kracht om de •ol te vervolgen. De voorstelling moest worden af gebroken, aldus de „Tel". Overver moeidheid was hiervan de oorzaak. De rol, die de acteur ln dit stuk ver vult, is dan ook buitengewoon zwaar en heeft een zeer depressieve wer king. Het spel eist de ganse per- soonlykheid op, het stuk is naar bekend vol van macabere situ aties. Het uiterste van de menseiyke zenuwen wordt geëist, vooral ook door de vreseiyke beledigingen, die de acteur voortdurend van zyn te genspeelster heeft is incasseren. wervingen van een gitaar De gitaar waarop Franz Gruber voor het eerst zijn kerstlied Stille Nacht" heelt gespeeld, is in het Oostenrijk se Hallein (Oostenrijk) te ruggekeerd na een lange reis door het buitenland. Ook is het originele manus cript terug muziek van Gruber en tekst van Josef Moor dat in 1818 geschre ven werd. In oktober zijn de gitaar en het manuscript uit het mu seum van Hallein gehaald voor een reis naar de Ver. Staten. Canada en West- i Duitsland. 1 Polen wijst Amerikaanse journalist uit De Poolse regering heeft gisteren de correspondent van de New York Times in Warschau, de 31-jarige Da- vlo Halberstam, verzocht het land binnen een week te verlaten. Een woordvoerder van het Poolse mini sterie van Buitenlandse Zaken ver- j klaarde, dat deze maatregel het ge volg is van de „lasteriyke en bele digende berichtgeving" van Halber stam en diens voortdurend vyandige houding jegens Polen. Halberstam, d)e byna- een jaar geleden in Polen airiveerde, is de tweede correspon dent van de New York Times in zes jaar tyd, die door Polen is uit gewezen. In 1959 overkwam dit Abe Rosenthal. In het byzonder wordt Halberstam een artikel verweten, dat een week geleden werd gepubliceerd en waarin hij het had over „de ideologische passiviteit van het Poolse volk". Een half jaar geleden trad hy in het huwelijk met Elzbieta Czyzewska. een populaire ster van film, tv en toneel. Eerder dit jaar stak er in de Poolse pers een storm van ver ontwaardiging op. toen hij schreef, dat er in Polen nog steeds van een wijdverbreid antisemitisme sprake was. Voordat hy naar Polen kwam werkte Halberstam in Kongo en ver volgens in Vietnam, zyn kritische beschouwingen over de Amerikaanse politiek in laatstgenoemd land be zorgden hem een Pulitzer-prijs. Slaolieprijzen lopen uiteen (Van Haagse correspondent) raad, en met oudjaar voor de deur, een prijsvergeiyking van de in han del zynde sla-oliemerken samenge steld. ,£r is een twintigtal merken en soortén in de handel. Voor de oliebollen, zo biykt, kan men grote flessen kopen, waarvan de prys varieert van f 1,09 tot f 1,78. Grote flessen bevatten 780 centiliter, weggooiflessen 30 centiliter minder. Voor kleine flessen loopt de prijs Mr. dr. J. Donner werd voorzitter kiesraad Vrydag verstrykt de vierjarige ter- myn, waarvoor de leden en de plaatsvervangende leden van de Kiesraad werden benoemd. Het Consumenten Contact Or- De voorzitter, mr. L. A. Nypels in gaan heeft weer, in overleg met hetWarmond, heeft zich niet langer als ministerie van Economische Zaken,1 zedanig beschikbaar gesteld. In zyn 'erking met de Huishoud- plaats is by Koninklyk Besluit van 21 december 1965 benoemd tot voor zitter met ingang van 1 januari 1966 mr. dr. J. Donner in Den Haag tot dusverre plaatsvervangend voorzit ter. In de plaats van mr. Donner zal dr L. A. H. Albering in Rysber- gen met het plaatsvervangend voor zitterschap worden belast. Bij hetzelfde KB. zyn met in gang van 1 januari 1966 herbenoemd de leden mr. H. K. J. Beernink in uiteen van f 0,85 tot f 1,25. In kleine j Ryswyk en prof. mr. J. ran der flessen zit 390 centiliter, in kleine Hoeven in Amsterdam. Als plaatsver - wcggooiverpakklngen 15 centiliter vangende leden zyn herbenoemd dr. minder. Omgerekend per liter liggen P. Bakker in Heemstede, mr. A. F. de sla-olieprijzen tussen f 1,40 en C. L. Kievits in Ammerzoden en dr. f 3,33. |M. Albrecht in Beverwyk. Conclusie van Brits vakverbond Onduldbaar' W „Perzië kan deze toestand niet langer dulden en zal vanaf heden elke Iraakse agressie op Perzisch grondgebied onmiddelyk met wapen geweld beantwoorden", aldus zei de Perzische minister van Buitenland se Zaken, Abbas Aram, gisteren in het parlement. Een Iraakse woordvoerder ontkende gisteren dat vliegtuigen van zyn land het Perzische luchtruim waren binnengedrongen. De Perzische be schuldigingen noemde hy volkomen ongegrond. In Teheran was zaterdag bekendgemaakt, dat Perzië krachtig by Irak had geprotesteerd tegen luchtaanvallen van Iraakse mig straaljagers tijdens acties tegen re bellerende Koerden op grensdorpen ln Perzië, waarby een dode en acht gewonden zouden zyn gevallen. De algemene vergadering van het grote Britse vakverbond T.LT.C. (Tra- de Union Council) is tot de conclu sie gekomen, dat de instelling van een effectieve boycot van Zuidafri- kaanse goederen niet mogeiyk is. aldus een mededeling van de heer J. A. Grobbelaar van de Zuidafri- kaanse T.U.C. „Volgens het verslag over 1965 heeft de T.U.C. een gron dige studie gemaakt van de mogelijk heid een boycot op Zuidafrikaanse goederen in te stellen, doch is daar- hy tot de overtuiging gekomen, dat Zuid-Afrika's economie in die mate steunt op overvloedige natuuriykc. bronnen, een zodanig bloeiende land bouw en een zo snel groeiende in dustrie bezit, dat boycotacties op korte termyn en selectieve grondslag slechts zeer geringe gevolgen zullen hebben". Het rapport vermeldt verder, dat Engeland, Zuid-Afrika's voornaam ste handelspartner, de zwaarste ver liezen zou lyden als gevolg van sancties en dat zyn betalingsbalans zo zwaar zou worden getroffen, dat andere landen die deze sancties ondersteunen. Groot-Brlttannië hier voor schadeloos zouden moeten stel len. Voorts voegde de T.U.C. hieraan toe. dat het onmogelyk is met zeker heid te beoordelen welke houding de Zuidafrikaanse arbeiders tegenover deze economische boycot zullen in nemen, aangezien de voornaamste multlraciale arbeidersvereniging ln Zuid-Afrika, de TUSCA zich sterk verzet heeft tegen het nemen van economische boycotacties en sanc ties. De redenen zyn, dat dergeiyke maatregelen ln het verleden nooit enig succes hebben gehad en onmid- deliyke en ernstige gevolgen zouden hebben voor de laagst-betaalde ar beiders in verschillende industrieën. Anne Ford. dochter véh Hen ry Ford 11. gaf gisteravond een feest in New York ter gelegen heid van haar aanstaande huwe lijk. Zij zal a.s. dinsdag in het huwelijk treden met Giancarlo Uzielli (rechts). De voedselproduktie in Zuid- Amerika houdt niet gelijke tred met de bevolkingsgroei en zelfs in verscheidene belangrijke landen is de produktie per hoofd van de bevolking gedaald. In de periode van 1950 tot 1963 is de agrarische produktie in Mexico en Columbia gemiddeld met min der dan één procent per jaar toe genomen en de stijging voor ge heel Zuid-Amerika was slechts een a twee procent per jaar. Het probleem heeft de voortduren de aandacht van de Interamerikaan- se Ontwikkelingsbank, de Wereldbank particuliere banken en andere fi nanciële instellingen en regeringen op het westelyke halfrond en in Europa. Een aantal economen is beducht voor werkelijke hongers nood in sommige gebieden van Zuid- Amerika. Zij wijzen er op, dat de in Zuid-Amerika toegepaste landbouw methoden ver achter gebleven zyn. Hierbij komt nog de uittocht van landoouwarbeiders naar de steden. De bevolking van Zuid-Amerika groeit met ongeveer 3 procent per jaar, hetgeen één procent boven het gemiddelde voor de gehele wereld Deze houding van de TUSCA werd vorig jaar direct onder de aandacht1*6* gebracht van vooraanstaande buiten- Een kwart van de leningen van de landse vakbondleiders door middel Interarnerikaanse ontwikkelingsbank boekje, getiteld: „Waarom I is bedoeld om de agrarische produk- sancties is", tie te verbeteren. Deze bank, TUSCA tegen boycot de Voedsel- en Landbouworganisatie der VN (FAO) en de Economische commissie voor Zuid-Amerika hebben 200.000 dollar byeengebracht om een studie te maken hoe de agrari sche produktie vergroot kan worden. In een recente studie van de Cha se Manhattan Bank van New York wordt gezegd: „De agrarische pro duktie in Zuid-Amerika stygt lang zaam en biyft in gebreke om een byd rage van enige betekenis tot de economie van het gebied te leveren. Deze povere prestatie is de voor naamste reden van de economische problemen welke vele Latynsameri kaanse landen thans ondervinden". De werkmethoden op het land zyn ouderwets, evenals de manier waar op de produkten aan de man ge- braent worden. De Amerikaanse president Johnson heeft op 17 aug. in een toespraak tot Zuidamerikaanse diplomaten ter gelegenheid van het vierjarig bestaan van de .Alliantie voor de vooruit gang", het denkbeeld geopperd, dat dc Zuidamerikaanse landen ge zamenlijk de produktie van kunst mest, insecticiden en andere produk ten zullen aanpakken om de land- bouwproduktle te vergroten. Er bestaat een plan een regionale kunstmestfabriek op te richten, maar de plaats waar deze gevestigd moet worden en andere byzonderhe- den zyn nog niet bekendgemaakt. (Advertentie) m MORGEN NAAR mi m GARANT n.i^'Fun -hi llll'ITIllliijijijo-. LlMIWifiugooo?; NIEUWE RIJN 41 Zes Duitse Gestapo-mannen veroordeeld Een rechtbank ln Bonn heeft gisteren zes Duitsers, die kort voor het einde van de oorlog elf dwang arbeiders zonder vorm van proces hadden doodgeschoten, tot gevange nisstraffen variërend van zeven tot drie Jaar veroordeeld. De veroordeel den is bovendien voor de tyd van twee jaar hun burgerrechten ontno- De misdaad kwam aan het licht toen spelende kinderen in 1960 in de Eiffel een hand boven de grond za gen uitsteken. Er werd toen een mas sagraf gevonden met de ïyken van elf dwangarbeiders. Hun nationaliteit heeft men niet kunnen vaststellen maar vermoedeiyk waren er enige Belgen by. De veroordeelden behoorden tot het „Gestapo-Einsatzkommando-4" De voornaamste beklaagde, de thans 71- jarige vroegere majoor van de politie Arthur Hennecke, zal '-'er terecht moeten staan omdat hy .nstlg ziek

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11