0 Ontwikkeling kwam moeizaam tot stand v Leidse raad komt van 37 op 39 raadsleden Grenswijziging eerst in zomer definitief LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD LANG ZEER LANG HEEFT LEIDEN er over gedaan 0111 van stadje naar een grote stad te groeien. Enkele eeuwen waren daarvoor nodig, waarbij wij dan uitgaan van de gedachte, dat eerst sprake is van een „grote stad" op het moment, dat de 100.000ste zich heeft gemeld. Voor Leiden is dit vandaag het ge val. Met honderdduizend ingezete nen neemt Leiden thans de vijftien de plaats in op de ranglijst van Ne derlandse gemeenten, voorafgegaan door Hilversum, dat zijn inwonertal dit jaar tot ruim 104.000 zag stijgen. Leidenhet is al gezegd, heeft er lang overgedaan om de 10Q.00Q, te bereiken. Aan het einde van.de zeventiende eeuw om precies te zijn in 1672 woonden binnen Leidse veste reeds 70.000 per sonen. Het aantal ingezetenen liep sedertdien zo sterk terug, dat Leiden in het begin van de negentiende eeuw nog slechts circa 28.000 inwoners telde. Ruim twee-en-een-halve eeuw heeft Leiden nodig gehad om weer op die 70.000 ingezetenen van 1672 te komen. Op 10 december 1928 meldde zich opnieuw de zeventig- duizendste, het was Christina Johanna Maria Elisabeth van der Burgh. In 1960 was Leiden gegroeid tot een stad, met plm. 96 500 'inwoners. Vandaag mag LeidenjjjZich met .J ÖQ <000 inwoners, een rgrote stad'tioemen. r.eer Leiden stadsrechten heeft ge kregen staat nog steeds niet vast een hele sprong geweest. Duiken wij terug in de vroegste geschiedenis den in-het Hollandse jiolderland. Het oudste gedeelte is gebouwd op boe- zemland, betrekkelijk hoog gelegen gronden langs de Rijn, waardoor vrijwaring tegen overstroming be stond. Mocht men het al te benauwd krijgen, dan diende „Den Burcht" als een laatste vluchtheuvel bij zware en hoge zeevloeden. Een heuvel waaraan Leiden in de jaren 1659 tot 1890 zijn naam als vestingstad ont leende. Het feit, dat de oude stad op hoog boezemland is gebouwd, kan nog heden ten dage worden gecon stateerd. De Breestraat loopt immers van haar beide uiteinden op en is bij het Standhuis het hoogst, ter wijl de op de Breestraat uitkomende zijstraten in sterke mate naar be neden hellen. singels. Dit was het territoir van Leiden tot 1 augustus 1896, zij het, dat in de 19de eeuw het gedeelte ter weerszijden van de Stationsweg mede daarin werd opgenomen. Daar buiten grensde onmiddellijk het ge bied van Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude. De zes uitleggingen van Leiden, waren nodig voor de opname der be volking, welke tot het beleg in 1574 I vrij regelmatig steeg tot circa 15.000 Leiden breidt zich uit - Uit het op deze pagina gepubliceer de kaartje blijkt, dat de oude kern rond de Breestraat door zes uitleg gingen (tegenwoordig noemt men dat grenscorrecties», waarvan drie in de 14de eeuw en drie in de 17de eeuw, is gegroeid tot een stad binnen de Drukte een pest- en cholera-epide- mie de toename van het inwonertal, een invasie van lakenwevers, deed de bevolking omstreeks het einde van de zeventiende eeuw stijgen tot circa 70 000. Erfenis uit verleden Het laat zich verklaren, 'dat bij zulk een dichtbevolkte binnenstand plm 400 inwoners per ha de bevolking van actieve of passieve re creatiegebieden vrijwel verstoken was. Stedebouwkundig rug-aan- rug-woningen aan Oranje- en Waardgracht was in die jaren het beleid van de overheid dan ook wei nig bevredigend. Anno 1965 zit men nog met deze erfenis uit het verle den. Het is niet voor niets, dat de huidige wethouder van Openbare Werken, de heer Piena, alle aan dacht moet besteden aan de stads- sanering. Een doorbraak hier, een afbraak daar. Met de grote welvaart, voorzover daarvan dan nog sprake was, was het tegen het einde van de zeven tiende eeuw gedaan; door politieke en economische omstandigheden kon de Leidse industrie de concurrentie van andere landen en het eigen land niet het hoofd bieden. De aftakeling m de achttiende eeuw leidde tot een sterke bevolkingsafname, welke eerst veer werd goed gemaakt in de daar op volgende eeuwen. Vele afbraken Evenals nu kenmerkte zich de tweede helft van de vorige eeuw door vele afbraken. Heeft het huidige Col lege van B. en W. het o.m. voorzien op de doorbraak voor de Noord- Zuidverbinding en een sanering van de Camp en het „achterland" van de Herengracht, in die tijd zocht men het in de afbraak van de meeste 'stadspoorten en walrtiolens. De vrij gekomen terreinen werden echter met benut om de binnenstad door een gr oengordel een passieve recrea tie, te omringen, doch grotendeels voor vestiging van industriegebou wen, S.L.F. en een onderkomen van de Gemeentereiniging. Aan het einde van de negentiende eeuw dringt <lan het besef door, dat Leiden voor zijn uitbreiding een gro ter rechtsgebied nodig heeft. Dit leid de tot annexaties van 1896 en 1920, waardoor ook het huidige Station op het gebied van Leiden kwam te lig gen. Voor de volkshuisvesting kwam in het begin van deze eeuw een be langrijk wetsontwerp tot stand, t.w. de Woningwet van 1901, waardoor aan de gemeentelijke overheid een taak t.o.v. de volkshuisvesting en ste- debouw werd opgedragen. Een wet, worden gebouwd en aan welke eisen diende te worden voldaan. Reeds voor het totstandkomen van deze wet had de hoofddirectie van de Leidsche Maatschappij voor Welda digheid bij circulaire van 17 april 1835 scherp gereageerd op de slechte wo ningtoestanden voor werknemers. Men liet het in die dagen echter niet bij een protest, doch pakte de wo ningbouw energiek aan. In de Looi erstraat werden 33 huisjes gebouwd tegen een aanvankelijke huur van f 0,75 per week. Een zelfde doel en streven, waarmede de Leidsche Bouwvereniging en de Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen hun werkzaam heden in de tweede helft der 19de eeuw aanvingen. Leiden binnen de singels. A. de oorspronkelijke oude stad; B. de eerste uitlegging in 1294; C. de tweedei uitbouw in 1355, al spoedig (in 1389) gevolgd door D. In 1610 kwam de vierde uit breiding- (E) van de stad tot stand. De vijfde (F) en zesde (G.) bebouwing kwamen resp. i 1644 en 1659 tot stand. WATER SPOORBAAN ■R'JKSWEG t VOORSCHOTEN NU DE 100.000 ste ER IS Uit bestuurlijk oogpunt gezien is de honderdduizendste precies op tijd gekomen: nog in dit jaar, hetgeen betekent, dat bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen (woensdag 1 juni) niet 37, doch 39 raadsleden moeten worden gekozen. Zes wethouders Indien de blijde gebeurtenis eerst in januari had plaats ge vonden, was het aantal raads leden voor de nieuwe zittings periode (vier jaar) op 37 gehand haafd. Dit ingevolge een bepaling in de Kieswet, waarbij wordt uit gegaan van het aantal ingezete nen op 1 januari van het jaar, waarin een verkiezing gehouden wordt. Bovendien geeft deze wet de raad de bevoegdheid om het aantal wet houders tot zee (thans vijf) uit te breiden. Met een grenswijziging in het v uitzicht is de 100.000ste ook juist op tijd gekomen. Nu geschiedde het be reiken van deze mijlpaal immers door natuurlijke aanwas, hetgeen altijd méér spectaculair is dan een geruis loos overschrijden van deze grens. Dit toch is straks het geval indien een gedeelte van Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude bij Leiden wordt gevoegd en de Leidse bevolking op hetzelfde moment een paar dui zend zielen méér telt. Het ziet er echter naar uit, dat dit nog wel enkele maanden zal duren. Pas eind januari, begin februari, zal de Eerste Kamer zich uitspreken over d* voorstellen tot grenswijziging. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de Kamer dan akkoord gaat met deze voorsteden en de door de Twee de Kamer reeds goedgekeurde amen dementen. Zoals bekend behelst één van deze amendementen, dat Noord Hofland bij Voorschoten blijft. Zodra ook de Eerste Kafber haar fiat aan voorstellen en amende menten heeft gegeven, volgt publi- katie in het Staatsblad. Ook dan is echter bet tijdstip nog niet aan gebroken, dat Leiden de bordjes, welke de gemeentegrenzen aan geven, mag verplaatsen. Met het uitwerken van de voorstel len en het treffen van bestuurlijke maatregelen zijn daarna nog circa vier maanden ge Md, zodat do definitieve grenswijziging niet voor juni/juli a.s. i9 te verwachten. Inmiddels waren ook de Diaconie i der Hervormde Gemeente en „Eigen Haard" tot woningbouw in resp. de Ververstraat en Gerrit Doustraat overgegaan. Hët voorbeeld van deze verenigingen is na het totstandko men van de Woningwet gevolgd door van Leidse woningbouwvereni gingen, die thans een gezamenlijk woningbezit hebben van vele dui zenden woningen, verspreid over de gehele stad. Met volle kracht vooruit Met een wegenschema en het ba sisplan voor stadsvernieuwing en sa- Atering in de hand, ontwikkelt het huidige stadsbestuur plannen, welke erop gericht zün Leiden het aan zien van een grote stad te geven. Een stad van honderdduizend in- Helaas wordt men daarbij geremd door maatregelen van de rijksover heid, w.o. het huidige leningplafond. Aan plannen wij behoeven slechts i herinneren aan de bouw van een veemarkthal, een schouwburg, een sporthal in zuid-west, de verdere aanleg van de sportvelden in de Kikkerpolder etc., ontbreekt 'het het college echter niet. ZJjn plan- helaas) vooralsnog negatief, de actieve kant staan voor het huidige Leiden vele pluspunten. Wij herinneren daarbij aan hetgeen tot stand kwam in zuid-west, waar na de tweede wereldoorlog een wijk uit dc grond werd gestampt. Voorts kwam aan de Lage Mors weg en de Haagweg een woonwijk tot stand. De bouw van middenstandswoningen richtte zich vooral na deze oorlog op de omgeving van de Burggraven- laan, langs welke laan onlangs ook i nieuwe kerk (de Vredeskerk) rees. Van bijzondere betekenis in deze omgeving verder de aan- van hst wijkpark „Roomburg", met hockeyvelden en tenjiisbaan. Het ingebouwde gemeenschappelijke trappenhuis deed in deze jaren zijn intreden in de Leidse samenleving, terwijl de eerste galerij woningen tot stand kwamen in de in 1957 gereed gekomen Torenflat (met tien woon lagen) aan het van Vollenhoven- I plein. De bouw van etagewoningen, [met hun gemeenschappelijke tuinen t openbare groenstroken heeft Lei den in de periode van 1945 tot he den in stedebouwkundig opzicht een verrijking bezorgd. Van verstrekkende betekenis voor de stadsuitbreiding na de tweede we reldoorlog was ook de sprong i de spoorbaan LeidenUtrecht Zo werd in 1947 een verdere uit breiding van de reeds bestaande be bouwing in de omgeving van de Da Costastraat, welke dateert uit de ja- en 1924 en 1933, tot stand gebracht. In het na-oorlogse Leiden werd ook aandacht besteed aan de bouw scholen (waarvan wij de Louise de Coligny-hbs, ulo- lagere 'scholen) en kerken, t.w. de gereformeerde Bevrijdings- en Pe- trakerk en de hervormde Vredes-, Maranatha- en Koningskerk. Bo vendien is thans een r.-k. Antonius- kerk in aanbouw (met Pasen ope ning) en kwam aan de Sumatra- straat een gebouw van het Apostoli sche Genootschap gereed. Voorts zijn er. nog het ontwerp voor een industriecentrum aan de Roosevelt- straat, de zeer noodzakelijke bouw van een zwembad aan de Voorscho- terweg en (in samenwerking met de Ned. Spoorwegen) de bouw van een nieuw Station en halteplaats aan de Lammenschansweg en tal van viaducten. Leiden vertoont in toenemende mate het karakter van een univer siteitsstad. Overal binnen en buiten zijn grenzen verrijzen de universitai re complexen. Stationsweg, Kaiser- straat, Wassenaarseweg en langs de Rijksweg naar Amsterdam. Leiden «roeit Aan alle kanten barst Leiden uit zijn grenzen. Met het oog op deze „uitbarsting", heeft het Leidse stads bestuur menigmaal aangedrongen op gebiedsuitbreiding. Met een uitbrei ding op beperkte schaal is de Twee de Kamer onlangs akkoord gegaan delen van Oegstgeest, Zoeterwou de en Voorschoten komen straks bü Leiden. Vermoedelijk zal de Eerste Kamer het volgend jaar hetzelfde besluit nemen waarmee althans in de meest urgente behoefte aan grondgebied zal zjjn voorzien. Leiden vijftiende gemeente Nederland J Op het ogenblik, dat de ge- t lukkige vader zijn kind in het register van de Burger- J lijke Stand deed inschrijven, J schaart Leiden zich in de rij J aan de grootste 15 gemeenten in ons land. Amsterdam, gaat met 868.000 J inwoners „aan kop". Hierna J volgen Rotterdam met 732.000 ingezetenen. Den Haag >603.000). Utrecht 5 1264.0001. Eindhoven (175.0001, Haarlem 172.0001 J Groningen (152.000), Tilburg (143.000), Nijmegen (138.000). Enschede 1132.000), Arnhem i (129.000). Breda (115.000). Apeldoorn (110.000) en Hil- versum 104.000. J Met in totaal circa vier miljoen inwoners woont in J deze vijftien gemeenten 1/3 J van de totale bevolking van ons land.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3