LEIDSCH DAGBLAD Leiden: honderdduizend! AfV Strijd weer ontbrand ANNETTE MARLIJNA JONKER MAAKT LEIDEN TOT EEN „KERSTKIND" GISTERMIDDAG OM KWART VOOR ZES GEBOREN Burgemeester biedt gelukwensen aan 1 Gelukwens Premier Smith niet bang voor sancties Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 DECEMBER 1965 No. 31755 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 (per 1 januari 1966) Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 67055 ANNETTE MARLIJNA JONKER. Zo heet de honderdduizendste ingezetene van Leiden. Het is een donkerharig meisje met blauwe ogen, dat thuis in haar wiegje ligt, onbewust van het feest rumoer om haar heen. Want met haar geboorte, gistermiddag om kwart voor zes, is Leiden een „grote" stad geworden. Eert gelukkige vader kwam vanochtend om vijf minuten voor negen aan het loket van de burgerlijke stand in het Leidse Stad huis aangifte doen van de geboorte van zijn dochter. De vreugde van deze vader werd nog groter, toen hij van de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer M. Brak, het nieuws over de honderd duizendste vernam. De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, was de eerste, die de vader van Annette vanochtend vroeg officieel met de voorspoedige geboorte van zijn dochter ge lukwenste. Stralend Annette Marlij na, om wie het van daag in de eerste plaats gaat, is het tweede dochtertje van Jan Jonker (26) en Grietje Jonker—van Bame- veld (22). Zij woog bij haar geboorte op tweede kerstdag zeven pond en één ons. Haar komst heeft op deze feestdag veel opwinding veroorzaakt in de woning van het jonge echtpaar aan de Boshuizei-kade (no. 5). An nette werd namelijk pas in januari verwacht. Het was een voorspoedige bevalling, mede dank zij de hulp van de Leiderdorpse verloskundige, me vrouw De Jong—v. d. Pol. Annette Marlijna is naar twee zusters van haar vader, die van Friese afkomst is, vernoemd. Haar vader en moeder zijn op 4 februari 1964 in Ede getrouwd, op welke datum het echtpaar Jonker zich in Leiden vestigde. De heer Jon ker, die in Krabbendam (Noord-Hol land) is geboren, heeft zijn vrouw leren kennen, toen hij de Christelijke Hogere Landbouwschool in Ede be zocht. Hü is sinds enige tijd directie assistent van Bonda's veevoeder bureau N.V. in Leiden. Het eerste kind van het echtpaar Jonker, Ineke, wordt 9 januari a.s. één jaar. MEER WINTERS NAAR OUDEJAAR (Van onze weerkundige medewerker) Deze laatste week van het re cord-natte jaar 1965 zal een wat meer winters karakter krijgen. Doordat de depressies een zui delijker route over Frankrijk naar het oosten zijn gaan volgen, viel het kerstweer in ons land mee, met af en toe een zonnetje. Toch was de zes millimeter regen voor Vlissingen juist voldoende om ook daar december recordnat te ma ken. In het oosten en zuiden van ons land kwam vanmorgen twee tot drie graden vorst voor. Een depressie bij noord-Frankrijk kan met regen en sneeuw tot de zui delijke helft van ons land door dringen. Een andere storing bij Frankrijk komt met enkele sneeuwbuien naar de Noordzee. De wind tusen noord en oost blijft loat koudere lucht aanvoe ren. Nog geen echte vorstperiode, maar in de komende dagen wel een meer winters karakter met kans op wat sneeuwval, gladde wegen en 's nachts lichte vorst. WEERBERICHT Lokale sneeuwbuien Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke be wolking met enkele lokale sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later over wegend matige wind tussen noord en west. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, mid den op de dag temperaturen in het algemeen even boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 12.11 u.; onder: 22.16 u. Hoogwater in Katwijk te 6.40 en 1856 uur. Laagwater te 2.19 en 14.40 uur. bestaat Ut 18 pagina's Met een hemelsblauw oog kijkt An nette Marlijna Jonker de wereld in. Het andere oog wil nog niet helemaal open, maar „dat komt vanzelf", ver zekert mevrouw G. Jonker—van Bar- neveld, die vandaag het stralend middelpunt in huize-Jonker aan de Boshuizerkade in Leiden is. „Mijn man belde van het Stadhuis dat was om half tien en vertelde me, dat onze dochter de honderdduizend ste ingezetene van Leiden was. Dat is een grapje dacht ik, "maar nee hoor, hij hield vol en toen geloofde ik het ook wel". Dat het waar was on dervond mevrouw Jonker—van Bar- neveld toen zij de telefoon neerlegde, want op dat zelfde moment kwamen de eerste verslaggevers en fotografen binnen. Dat betekende het begin van drukke dag aan de Boshuizer kade. Drukte, die mevrouw Jonker en haar dochter Annette Marlijna ove rigens best kunnen verdragen, want moeder en kind verkeren zoals dat heet in blakende welstand. An nette Marlijna, heeft blauwe ogen en een donkere kuif, die door kraam verzorgster E. A. Louis met vet is in gesmeerd. „Dat is voor de foto", zegt ze, terwijl ze de laatste hand legt aan Annette, die nu keurig „ingepakt" in witte doekjes voor de fotograaf po seert. Annette Marlijna, die gister middag om kwart voor zes werd ge borgen is nu op de kop af zestien uur oud. Ze heeft een hoogrode kleur en maakt voortdurend brabbelgeluidjes, terwijl ze met piepkleine vingertjes haar oren en wangen bevoelt. Ze schrikt al niet meer van de flits van de fotograaf, want „de eerste foto is gisteren tweede kerstdag al ge maakt", weet mevrouw Jonker. „Toen heeft mijn man haar al op de kiek gezet". Ook zusje Ineke moet op de foto en ze moet ervoor uit bed worden ge haald, maar ze vindt het toch alle maal wel leuk, zo»n zusje, een kerst kind, dat nauwelijks enkele uren na de geboorte in het middelpunt van de belangstelling kwam. (voor meer nieuws over Leidens honderdduizend ste zie elders in dit blad) HAMMOND Het orgel met de wereld beroemde klank. Alleenvertegenwoordiging MOSSEL &VERSTEEGE N.V. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tèl. 070-333970"Den Haag St»: - Kerstbestand in Vietnam maar ten dele geslaagd De gelukkige moeder met de 100.000ste. Haar zusje, de 1-ja- rige Ineke deelt in de vreugde. (Foto L.D./Holvast) De hoop dat het kerstbestand in Vietnam zou kunnen worden ter dood veroordeeld verlengd en tot vredesbesprekingen zou leiden, is ijdel gebleken. Vier uur nadat het door de Amerikanen afgekondigde dertigurige bestand, aan het eind van eerste kerstdag was verstreken, gaf het Amerikaanse opperbevel in Saigon opdracht de strijd te hervatten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te kennen gegeven dat het aan het militaire opperbevel opdracht had gegeven het bestand te verlengen als er mogelijk heden waren dat de Vietcong het zou aangrijpen om onderhandelin gen te beginnen. De Vietcong heeft echter, aldus Washington, het ini tiatief genomen tot een hervatting van de strijd door een totaal van 84 incidenten, waarvan een deel reeds tijdens hun eigen bestand. Hierbij zijn zeker tien Amerika nen en ongeveer zestig Zuidvietna- mezen om het leven gekomen. De Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen waren daardoor genoodzaakt de gevechten te hervatten. De geal lieerden hebben gisteren weer de ge hele dag acties uitgevoerd, zij het alleen in Zuid-Vietnam. De aanvallen van de Vietcong om vatten acties tegen dorpen, sabotage daden, en hinderlagen tegen rege ringseenheden. Zesentwintig inci denten deden zich alleen al voor in de onmiddellijke omgeving van Sai gon. Een Amerikaanse functionaris heeft verklaard dat de Vietcong zich in feite slechts zes van de voorgestel de tijdsduur van twaalf uur aan het bestand heeft gehouden. Vanochtend heeft de Vietcong een bomaanslag gepleegd op een hoofd kwartier van het Zuidvietnamese le ger, op 100 km van Saigon. Veer tien personen zouden daarbij om het leven zijn gekomen, terwijl 42 ver wondingen opliepen. Rustig Overigens schijnt het vandaag in Vietnam vrij rustig te zijn geweest. Voor zover bekend zijn de Ameri kaanse en Zuidvietnamese troepen niet tot de aanval overgegaan, on danks het bevel de operaties te her vatten. De Amerikaanse luchtmacht heeft zich vandaag in elk geval ont houden van aanvallen op Noord- Vietnam. De werkelijke situatie is enigszins verward, aldus het pers bureau Associated Press. Volgens welingelichte kringen in Washing ton zou de pauze in de bombarde menten niet lang duren. Voor zover het bestand van kracht is geweest, hebben tal van inwoners in Saigon zich eens ongedwongen op straat begeven. Velen kwamen voor het eerst sinds vele weken weer in de buitenlucht. Vele militairen ga ven te kennen dat het in die uren zo stil was geweest, dat zij er niet van konden slapen. Vice-president Humphrey is van daag uit Washington naar het Verre Oosten vertrokken waar hij met de leiders van verschillende landen in de eerste plaats van gedachten zal wisselen over de oorlog in Vietnam. In hechtenis Uit Tokio wordt gemeld dat de ',7/ee Amerikaanse sergeants die een maand geleden door de Vietcong werden vrijgelaten, Smith en McClu- re, in Okinawa in hechtenis zijn ge nomen onder verdenking van hulp verlening aan de vijand. Men wil onderzoeken in hoeverre zij tijdens hun gevangenschap aan de Vietcong „documenten, verklaringen en ge schriften" hebben verschaft die „vijandig zijn aan de Verenigde Staten". De twee mannen werden in november 1963 krijgsgevangen ge maakt. Na twee jaar gevangenschap werden zij op 28 november door de Vietcong aan Cambodjaanse autori teiten overgedragen als een gebaar van instemming met de anti-oorlogs- demonstraties in de VS. Een Zuidvietnamese krijgsraad heeft vanochtend vier Montagnards hun aan deel in de opstand in het centrale bergland van Zuid-Vietnam tien da gen geleden. Vijftien anderen wer den veroordeeld tot gevangenisstraf fen, waarvan een tot levenslang en een tot tien jaar dwangarbeid en daarna nog eens tien jaar verban ning uit Vietnam. Een beklaagde [werd vrijgesproken. Bij de opstand op 17 en 18 decem ber in de vijf provincies van het centrale bergland zijn aan regerings zijde 35 doden gevallen. Zwaar gewonde bij vechtpartij Een 57-jarige inwoner van Ensche de is bij een vechtpartij voor een café in Enschede gisteravond zo ern stig aan zijn hoofd gewond geraakt, dat hij in levensgevaarlijke toestand moest worden opgenomen in het ka tholieke ziekenhuis. Daar is hij in middels geopereerd. Het levensgevaar is nu geweken. Een zoon van het slachtoffer had moeilijkheden gehad in het café. Zijn ouders waren vol gens de politie enigszins onder in vloed naar het café gekomen om het voor hun zoon op te nemen. Er volg de een vechtpartij voor het café, waarvan de toedracht niet geheel duidelijk is geworden. Vermoedelijk heeft het slachtoffer een mes trokken. Omstanders zouden hem hierop hebben aangevallen en hem met zijn eigen mes aan het hoofd bij het linkeroog hebben gestoken. De dader is niet bekend. R Bij het bereiken van een T- aantal van 100.000 inwoners i g past i'i de eerste plaats j g woord van hartelijke geluk- t wens voor de ouders en het I g kleine kindje. Laten we bij j g deze verblijdende gebeurtenis I x voor onze stad toch vooral - I g niet vergeten, dat het nog I -£ een veel blijdere en veel be- j T langrijker gebeurtenis is in i het gezin van de jongeborene. Graag spreek ik de wens uit. dat hk kleine meisje, dat heel lang het etiketje zal blij- ven dragen van de 100.000ste YLeidenaar te zijn geweest, s I ondanks al de drukte en op- gewektheid die er nu haar verschijnen in onze stad jzal zijn, tot een evenwichtig \en gelukkig mens zal opgroèi- en. Onze stad geeft daar in ieder geval veel mogelijkhe- den toe. Ook de stad wenst zichzelf met het bereiken van deze mijlpaal geluk. Het kleine meisje zal een stimulans zijn, h om voor deze grote gemeen- schap, die ongeveer zo groot g al langer bestond want 5 tenslotte is de zorg voor $i 99.000 of voor 100.000 inwo- ners principieel niet verschil- x lend nog meer te bereiken dan al bereikt werd. Wij moe- ten daarbij beseffen, dat het beeld, dat Leiden naar buiten biedt, wel en vrij gauw c gaat veranderen Leiden is in veler ogen een stad van betekenis geworden. Mogen a ons aller gedragingen daar- aan het nodige toedoen. Dan zal de grote vreugde, die nu i bij ons allen heerst, nog mesr i betekenis krijgen. Leiden, 27 XII '65. VAN DER WILLIGEN. „KLEIN" Hoewel men in EEG-kringen in Brussel verheugd is dat Frankrijk heeft toegestemd in een bijeenkomst van de ministerraad van de EEG in januari, is men teleurgesteld dat Frankrijk zich niet volledig achter de EEG-begroting voor 1966 heeft willen steUen. De Nederlandse dele gatie in Brussel noemde dit „klein". Frankrijk heeft namelijk laten weten alleen op basis van maand tot maand akkoord te gaan met de be grotingen, waarover de vijf in afwe zigheid van Frankrijk beslist heb- „We kunnen het wel zes jaar volhouden" BESTELAUTO TEGEN TREIN Even buiten Deventer is vanoch tend om zeven uur een bestelwagen in botsing gekomen met een goede rentrein. De bestelauto, die in brand vloog, werd 125 meter door de trein meegesleurd. De bestuurder, een 40- jarige inwoner van Colmschate, werd vri, ernstig gewond. Bij de botsing ontspoorde de die sellocomotief. Ook vijf goederenwa gens kwamen naast de rails terecht. Doordat een wissel was beschadigd, waren drie sporen geblokkeerd: De venter - Almelo, Deventer - Zutphen en Zutphen—Deventer. Verwacht werd dat het treinverkeer over deze sporen in de loop van de middag zou worden hersteld. De Rhodesische premier Smith heeft gisteren in een gefilmd inter view voor de Amerikaanse televisie als z(jn overtuiging uitgesproken, dat de oliesacties tegen zijn bewind geen succes zullen hebben en dat zijn land de tabak, waar de Rho desische economie voor een belang rijk deel op drijft, kwijt zal kunnen blijven raken. Rhodesië had meer vrienden dan men dacht, aldus Smith, en verkocht zjjn produkten nog alle dagen. Wat de olie betreft zei de Rhodesische regeringsleider dat al bekend was dat Rhodesië voldoende had voor zes maanden. Hij dacht dat zjjn land wel genoeg olie zou kunnen krijgen om het zes jaar vol te kunnen hou den. Rhodesië had Portugal en Zuid- Afrika niet speciaal benaderd, maar zou olie van alle landen accepteren die maar tot levering bereid waren, ook communistische. Het was nu aan de Britse premier Wilson, een hervatting van de on derhandeling voor te stellen, zo zei Smith. Rhodesië zou daarmee ak koord gaan wanneer ze constructief leken. Russen De Russische regering verklaart zich bereid Zambia te helpen bij zijn po gingen om zijn onafhankelijkheid te versterken en deel te nemen aan de bevrijdingsbeweging in het zuiden van Afrika. De Russische regering zal verder zijn samenwerking met Zam bia en andere Afrikaanse staten voortzetten „bij hun pogingen het Afrikaanse bevolkingsdeel van Rho desië in zijn rechtvaardige strijd te helpen". Dit staat te lezen in een ge meenschappelijk communiqué dat zaterdag in Moskou is uitgegeven na een bezoek van een Zambiaanse delegatie onder leiding van minister in Financiën, Wina. In het communiqué wordt niet ge sproken over reeds toegezegde Rus sische hulp aan Zambia in de Rho desische crisis. In welingelichte Afri kaanse kringen sprak men buiten landse berichten tegen dat Wina de Sow jet-Unie om troepen had ver zocht ter bewaking van de Kariba- dam. Britse troepen Een klein detachement Britse troe pen (95 militairen) is naar Beetsjoe- analand gezonden voor de bewaking een radiostation van de Britse regering, dat daar gebouwd wordt, en nieuws uitzendt naar Rhodesië, aldus heeft het Britse ministerie van Koloniën bekendgemaakt. De uitzending is geschied met toe stemming van premier Chama van Beets joeanaland. De minister Luns en Den Uyl heb ben in antwoord op vragen van het tweedekamerlid Nederhorst over de invoer van Rhodesische tabak gezegd dat de huidige omvang van die ta bak niet noemenswaard afwijkt van die van de corresponderende perio de in 1964. De heer Nederhorst had gevraagd of het de ministers bekend was dat volgens recente berichten twee grote Amsterdamse tabaksfir ma's grote hoeveelheden tabak im porteerden en daarmee 't Britse em bargo doorkruisten. Wel heeft, aldus de ministers, een snellere verscheping plaats van nog in zuid-Rhode6ië aanwezige partijen tabak die reeds eigendom zijn van de Nederlandse tabakshandel. Op 10 december heeft de Nederlandse regering besloten dat alle handel met Rhodesië onder een vergunningsstelsel zal worden ge bracht. ©ad 9Se. teutDO In de vorige week werd te 1 Weenen in de postbus gevon- den een briel aan het adres van H. Petrus, om te over- 1 handigen aan het kind Jezus in den Hemel. Hij was ge schreven door een meisje, dat J verzocht om kerstgeschenken. Het getal der studenten aan de hoogeechool te Utrecht was volgens den Stu- i denten-Almanak op 1 decem- i ber in totaal S00.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1