r I' II T>" vandaag 3 Jazy en May prominenten van de Europese atletiek CVV te sterk voor Roodenburg en Zoetemelk Rutgers winnen in Soestduinen Irene Kirszenstein grootste atlete aller tijden -M Geen straf, wel straf... Tiemen Groen stuurt nog niet sterk... Verenigingen moeten arbiters leveren... tonen klasse GERARD DESAR TRAINT WEER Crosska mpioenen AMATEURS KOMEN OP VOETBALVRIJE ZONDAG TOCH (VRIENDSCHAPPELIJK) IN ACTIE... LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 DECEMBER 1965 De Fransman Michael Jazy en de Oostduitser Jurgen May zijn de twee prominentste Europese atleten van 1965 geweest. Jazy veroverde het record op de mijl en May is plotseling met zulk geweld naar voren gekomen, dat het niemand zal verbazen als hij in 1966 een nieuw record op de mijl vestigt. Grote sportheld Jazy, wiens vierde plaats op de Olympische 5000 meter in Tokio, naar zyn kwaliteit gemeten een teleur stelling was, herstelde zich als de grote sportheld, van Frankrijk, toen hij het mijlrecord ontnam aan Peter SnelL In juni haalde hij een halve seconde van diens tijd af en liep in 3.53.6. vier tiende verbeterend), maar hü eindigde het jaar als 's-werelds snel ste 1500 meter van 1965 in 3.36.4 en met de op een en twee na snelste van alle tijden op de mijl in 3.53.8 en 3.54.1 Dit gebeurde begin decem ber in Nieuw Zeeland, toen hij twee- keer Keino versloeg. Op de veldnummers waren de Tsjechische discuswerper Ludvik Da- nek en de machtige Hongaar Gyu- la Zsivotsky met hamerslingeren de 7 i MICHAEL JAZY herstel Daarna volgde een fantastische reeks prestaties op allerlei afstan den. Binnen 48 uur na zijn record verbetering vestigde hij nieuwe we reldrecords op de twee mijl in 8.22.6 (de tijd van Bob Schul met 3.8 sec. verbeterend) en in dezelfde race liet hij de 3000 meter achter zich in 7.49.2, daarmee zijn eigen record met een vijfde seconde verbeterend. Twee dagen later hielp hij een Franse es tafetteploeg een nieuw wereldrecord 14.49.0 vestigen op de 4x1500 meter. Dat was negen seconden sneller dan het bestaande record van Oost- Duitsland. Jazy was de snelste van de vier in 3.40.8. Maar afgezien van het wereldre cord op de mijl moet de 5000 meter op de wereldspelen in Helsinki Jazy de grootste voldoening hebben ge schonken. Hij versloeg wereldrecord houder Ron Clarke en de man die Clarke zou opvolgen, Kipchoge Keino, ln de nieuwe Europese recordtijd van 13.27.6. Spectaculair May was al even spectaculair. Zijn enige wereldrecord was 2.16.2 voor de 1000 meter (dat van Snell met (Van onze correspondent). Nadat hij zich met sücces had beklaagd over de hem opgelegde straf om levens lang niet meer de terreinen en lokalen te betreden van de voetbalclub waaraan hij zijn hart verpand had, is de 51- jarige kastelein J. Reubsaet wederom door de KNVB ge straft met levenslange ont zegging van het recht om de terreinen en lokalen te betre den van de Sittardse voetbal club. Nadat hij door de KNVB was vrijgesproken van de hem opgelegde straf, achtte de heer Reubsaet het nodig om de bondsfunctionaris die de zaak aanhangig had ge maakt eens flink onder han den te nemen. Hij deed dat kennelijk op een zodanige manier dat dezelfde bonds functionaris ditmaal ging klagen en de KNVB het daar op nodig oordeelde wederom dezelfde straf op te leggen. Desgevraagd deelde de heer Reubsaat ons mede dat hij de bondsfunctionaris had ge dreigd: „Neen ik heb hem be slist niet mishandeld, maar gewoon uitgescholden en te vens mijn mening gezegd over het beleid in de voetbalbond", aldus de heer Reubsaet, die vijftien jaar lang een be stuursfunctie vervulde bij Sanderbout in welke club zijn zoon midvoor speelt en wiens spel en capaciteiten hij bij thuiswedstrijden voor de rest van zijn carrière niet meer zal kunnen beoordelen uit eigen waarneming. WILLI QUAT0R VERSLAAT ALM0RN0R De Westduitser Willy Quator heeft zondagavond voor 5000 toeschouwers het Berlijnse Sportpaleis het Euro- pese kampioenschap in het lichtwel- tergewicht veroverd. Hij versloeg de Spanjaard Juan Albornoz, houder de titel, in een gevecht over 15 ronden op punten. man uit Dortmund toonde zich duidelijk de sterkste bokser. Luxemburgse arbiter, luisterend de toepasselijke naam van Jean Welter, behoefde dan ook maar nauwelijks een blik in de papieren van de juryleden te werpen, voor dat hy de 28-jarige Duitser tot win naar uitriep. Tweemaal lag een k.o-zege bin nen het bereik van de nieuwe kam pioen Hoewel Albornoz een grotere reach had slaagde Quator er toch steeds weer in zyn gevaarlyke link se in de stryd te brengen. In de ne gende en in de twaalfde ronde kwam de Spanjaard in grote moeilykheden. Tot teleurstelling van de luidruchti ge toeschouwers zette Quator echter niet door. Het zag er even later zelfs somber voor hem uit. Kort nadat ar biter Weiter de titelhouder een ver maning bad gegeven, trof een recht se van Albornoz de .Duitser vol in het gelaat. Ook de Spnajaard zag echter geen kans een voortijdig ein de aan de stryd te maken. Wel toon de hy zich in de laatste fase van de stryd aanmerkelyk actiever, zyn slechte start van de eerste negen ronden bracht Quator er rijf op zyn naam, terwyi er vier onbeslist bleven kon hy echter onmogelyk meer goed maken. Piet Bregman gekozen voor amateur-ploeg Piet Bregman, de 20-jarige talent volle Benthuizense wielrenner, zal het nieuwe seizoen voor de amateurploeg van Amstel uitkomen. De Swiftren- ner heeft zijn selectie grotendeels te danken aan de opmerkelyke resulta ten, die hij aan het einde van het afgelopen seizoen in Engeland boekte. Bregman was toen in Lu ton en in Woodstock. In Nederland zegevierde hy dit jaar in Hillegom en in de Ronde van Kortenhoef. De Amstel-ploeg altyd één van de sterkste nationale amateur-équi pes zal het komende seizoen op nieuw onder leiding staan van de be kwame Amsterdammer Herman Krott. De roodwitte ploeg bestaat uit de volgende renners: Harrie Steevens (Elsloo)Rudi Liebrechts (Vlaardin- gen), Henk Schouten (Badhoeve dorp), Daan Holst (Amsterdam), Henk Nieuwkamp (Eerbeek), Freddy van Laohterop (Amsterdam), Fedor den Hertog (Harderwyk) en Piet Bregman (Benthuizen). Nederlandse successen op Belgische winterbaan Op eerste kerstdag hebben Neder- stryd, landse wielrenners op de Belgische winterbanen voor enkele fraaie suc cessen gezorgd. In Gent domineerde onder opvallend grote belangstelling het Nederlands-Zwitserse koppel Pe ter Post/Fritz Pfenninger. Dit sterke duo regeerde niet alleen in een omnium, ook de koppelrit ein digde in een zege voor Post en zyn Zwitserse partner. In het omnium Post en Pfenninger drie van onderdelen: een puntenwed- twee mannen van het jaar. Danek heeft dit jaar maar één keer verlo ren en het wereldrecord op 65.22 m gebracht, terwyi de Hongaar het we reldrecord van de Amerikaan Hal Connolly verpletterde met de gewel dige worp van 73 m 75. Dames By de dames domineerden de Pool- meisjes Ewa Klobukowska en Ire- e Kirszenstein en de Russische ge zusters Press, Irinia en Tamara. De twee Poolse meisjes deelden het we reldrecord op de 100 meter met en hoewel deze tyd ook door de Amerikaanse Gyomia Tyus werd ge maakt, is er geen twyfel, dat de Poolse meisjes wegens constante top- >rm beter waren. Op de 200 meter vestigde de 19- jarige Irene Kirszenstein een wereld record in 22.7, terwyi Eva Klobu kowska op de wereldranglijst de twee de plaats inneemt met 23.0. Irene Kirszenstein werd op de wereldrang lijst verspringen tweede achter de Russin Tatiana Sjtsjelkanova met 6m n zij vergaarde een indrukwek kend aantal punten (4747) in de vyf- kamp, zich daarmee achtste op de wereldlyst plaatsend. TAMARA PRESS nog steeds aan de top Het volgend jaar, met de Europese kampioenschappen in het vooruit zicht, zou Irene Kirszenstein wel eens kimnen oprijzen als de grootste atle te aller tijden. De Russische zusters vormen nog steeds een klasse apart. Irinia brak het wereldrecord 80 meter horden met 10.3 sec. en ze behield haar eer ste plaats in de vijf kamp met 5208, slechts 38 minder dan haar eigen we reldrecord. Tamara bracht het dis cusrecord op 59.70 m en bleef op dit nummer voor het zevende achter eenvolgende jaar nummer één in de wereld. Met kogelstoten bracht ze het wereldrecord op 18. m 59. In Afdeling Limburg KNVB (Van onze correspondent) De scheidsrechterscommissie in de Afdeling Limburg van de KNVB heeft in verband met het nypend tekort aan scheidsrechters in die afdeling de clubs in het vooruit zicht gesteld, dat zy by deelneming aan de competitie gedwongen zul len worden een bepaald aantal scheidsrechters ter beschikking te stellen. Deze bepaling zal noodgedwongen moeten worden toegepast wanneer het aantal scheidsrechters nog ver der terugloopt: tot zover een offi- Opgemerkt zy echter dat het aantal gevallen in Limburg waarby scheidsrechters worden beledigd be dreigd en zelfs worden lastig geval len, om nog niet te spreken van mishandelen en waarby zelfs jeugdvoetballers zich niet onbe tuigd laten, schrikbarend hoog is. Vele scheidsrechters die hun zon dagmiddag opofferen passen er dan ook voor om zich nog langer op hun vrye dag te laten treiteren en het leven zuur te laten maken. m tydrit over een kilometer afvalwedstryd. Alleen in de sprint moesten zy de Belgen Van Steenbergen en Sercu laten voorgaan. In de koppelwedstrijd over 50 kilo meter reden zy alle concurrenten op ten minste een ronde. Minder succesvol dan „grote broer" Tost was de Nederlandse amateur- wereldkampioen achtervolging Tie men Groen. De Fries, die de behen digheid van het sturen op de w inter- baantjes nog volledig onder de knie moet krijgen, verloor een omnium te gen de jonge Belg Seye. Seye klopte Groen in de sprint, haalde hem ty- dens een achtervolging na 1575 me ter in en won tenslotte ook een wedstrijd over 500 meter met vliegen de start. In Brussel onderstreepten Harry Steevens en Gerard Koel nog eens hun huidige suprematie by de ama teurs op de baan. Weliswaar moes ten zij in het eerste onderdeel van het omnium, een puntenwedstrijd, de eer aan hun Belgische rivalen Ver- schueren/Meesters laten, maar zowel in een afval-, Australische achter volging- als een 1 kilometer-wed strijd toonden zy zich de sterksten. De Nederlandse basketbaljeugd- ploegen zijn tweede kerstdag in Wil rijk bij Antwerpen uitgekomen tegen de vertegenwoordigende teams van België. De Nederlandse meisjes won nen met 44-35. De jongens daaren tegen werden met 71-60 verslagen. De 31-jarige grootmeester Leo nid Stein is voor de tweede maal in zijn carrière schaakkampioen van Rusland geworden. Stein won het in Tallinn gehouden toernooi om de ti tel met een score van 14 punten. I In de Engelse eerste divisie is zaterdag slechts één wedstrijd ge speeld. Blackpool klopte Blackburn Rovers met 4-2. Zondag tegen CVV? (Van onze sportredactie) Met de blessure van Gerard Désar, de aanvalsleider van UVS, blijkt het mee te vallen. Désar, die twee weken geleden tijdens de vriendschappelijke wedstrijd tegen Lugdunum ongelukkig in botsing kwam met zijn eigen doelman Herman Vermeer, werd toen met een ernstig uitziende hoofdblessure (er werd voor een hersenschudding gevreesd) naar het ziekenhuis vervoerd. De afgelopen week (donder dag) heeft Gerard Désar voor het eerst na dit ongeval getraind. Gisterochtend was hij opnieuw op de Kikkerpolder in actie. De kans is dan ook groot, dat Désar zondag weer mee kan spelen, wanneer UVS in Rotterdam de belangrijke ingelaste compe titiewedstrijd speelt tegen CVV. (Van onze wielermedewerker) De Nederlandse cycle-cross kampioenen Cor Rutgers (profs en amateurs) en Joop Zoetemelk (nieuwelingen) hebben gistermiddag in de Kerstcross in Soestduinen weer eens hun klasse bewezen. Op hetzelfde parcours, waar zij verleden jaar hun nationale titel ver overden, zegevierden zij ook ditmaal met machtsvertoon. Rutgers sloeg op het zware, 3% km lange oarcours, dat door mul zand en lastig bos terrein voerde, twee ron den na de stat zyn slag. Zonder veel moeite schudde de sterk rydende tempoverhoging zyn directe belagers Van Tol, Van der Geest en Van der Hulst van zich af om aan een on weerstaanbare solo te beginnen. Na dat eerst de moeizaam rydende Zoe- terwoudenaar Cock van der Hulst iwas afgestapt en vervolgens ook de 'Maaslander Jan van Geest sterk te- Tweede plaats voor Van Tol De Alphenaar Cor van Tol was bij de profs en amateurs de enige, die in het spoor van Nederlands kampioen Cor Rutgers wist te blijven, al bedroeg de achterstand van Van Tol op de streep ruim één minuut (Van onze sportredactie) Ook de laatste (amateur) voetballoze zondag van 1965 heeft Roodenburg benut om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. Een overwinning is er echter niet uit de bus gekomen. Daarvoor was het Rotterdamse CVV in de eerste klasse altijd nog een ploeg waar terdege rekening mee moet worden gehouden juist iets te sterk. De oud-landskampioenen zegevierden met 2-3. VELDEN C0ED BESPEELBAAR Het zag er in het begin overi gens niet naar uit, dat de Rotter dammers de winst zouden grij pen. Weliswaar was het veldspel technischbeter verzorgd dan dat van de Leidenaars, maar echt gevaarlijk werden de CVV'ers toch niet. Dat gebeurde pas, nadat Aat Hey- mans in de twintigste minuut de score had geopend. De Leidse aan valsleider deed dit na een fraaie solo actie met een hard en laag schot, waartegen doelman Kutterink geen verweer had. CVV kwam er opeens beter in. Rechtsbuiten Van Baaren was zyn directe tegenstander (André Ooyen- dyk) keer op keer te snel af en uit één van deze acties ontstond tien minuten voor de wisseling de gelijk maker. Doelman Keereweer greep op een voorzet van de CVV-rechtsbuiten half mis en midvoor Poot profiteerde hier onmiddellyk van: 1—1. Na de wisseling nam CVV snel een voorsprong. Rechtsbinnen De Kwant schoot vanaf 25 meter ineens in. Tot vyf minuten voor het einde bleef de 1—2 stand gehandhaafd. Toen was het Martin van der Broek, die een goede voorzet van Eelke de Jonge doeltreffend afrondde: 2—2. Op de valreep greep CVV toch nog de volle winst. Het was midvoor Poot, die een voorzet van linksbuiten Kr os hard inkopte: 2—3. In het elftal van Roodenburg ont braken Maarten de Vos en Kees van Leeuwen. Rob de Roo en |de oud- LFC'er De Roode namen hun plaat sen verdienstelyk in. Lugdunum-DOCOS Ook de eerste elftallen van Lugdu num en DOCOS zyn gistemiddag in actie gekomen. Op het (by)terrein van Lugdunum bleven de groenwitte tweedeklassers met 41 aan de goede kant van de score. De overwinning van Lugdunum was verdiend. DOCOS, dat technisch leuk voor-de dag kwam, schoot juist iets in tempo tekort om het de groenwitten erg lastig te maken. Daarby hadden de roodwitten nog het nadeel, dat zy zonder spil Kamp- hues en midvoor Joost van Marwyk aan moesten treden. Korte kaas en Swagerman namen de open gekomen plaatsen in. In de eerste helft nam Lugdunum door Han Bavelaar en Gys Collé een 20 voorsprong. Na de wisseling voerden Leo Redel en Kees de Cler de score tot 4—0 op, voordat Ton van Dinten (na een combinatie met Ben van Dinten) de eindstand op 4—1 be paalde. Kansen Blauw Zwart—ADO 0—1. Blauw Zwart heeft gistermiddag een aan- trekkelyke oefenwedstrijd gespeeld tegen het eerste amateurelftal van de eredivisieclub ADO. De Wassenaarse ploeg, waarin Tetteroo de geblesseerde Gerwers verving, was technisch wel iets minder, maar deed over het ge heel genomen toch niet voor de ster ke Hagenaars onder. Het enige doel punt werd kort na de rust gescoord, toen de Blauw Zwart-verdediging aarzelde met ingrijpen. Invaller Tet teroo miste enkele mooie kansen. AlphenForeholte 63. Alphen en Foreholte hebben voor een hand jevol toeschouwers een nuttige oefen wedstrijd gespeeld. Beide ploegen kwamen echter na de (gedwongen) voetbalrust matig voor de dag. De 6—3 zege van Alphen na een 3—0 voorsprong by de rust gaf het klasseverschil overigens goed weer. Hagen (3), Van Kampen, Ederveen en De Bruin zorgden voor de Alphen- se doelpunten, terwyl Piet Werkho ven twee van de drie Voorhoutse treffers voor zyn rekening nam. Achterstand DOSRAltior 4—2. DOSR is in de vriendschappely ke ontmoeting te gen Altior vooral aanvallend knap voor de dag gekomen. Wel keken de Veners in de rust tegen een 1—2 ach terstand aan (doelpunten van Zeven hoven, Van der Laan en DOSR-mid- voor Van der Meer)maar na de thee lukte het in de roodwitte voorhoede byzonder goed. Van der Meer (2) en Kerkvliet zorgden voor de verdiende 42 zege. Altior-doelman Van Soest ging by de laatste doelpunten overi gens niet geheel vrijuit. De Lange- raarders hadden de pech dat zy. ter wyl er al twee spelers Van der Jacht en Sassen) ontbraken, kort na het begin ook Van der Boogaard (Van der Laan) zagen uitvallen. Warmunda—UVS 0—1. Het tweede elftal van UVS (versterkt met Kantebeen en Teske) heeft aan vier deklasser Warmunda zyn handen vol gehad. Technisch waren de Leidse blauwwitten wel sterker, maar de grote inzet van de Warmonders woog daar volledig tegen op. Doelman Honsbeek heeft dan ook beslist geen gemakkelijke middag gehad. Het eni ge doelpunt werd kort voor de rust door Kantebeen uit een voorzet van Loogeman gescoord. Schouten en Teske troffen aan Leidse zyde nog het houtwerk. Van Nispen—VVSB 5—3. WSB heeft het derdeklasser Van Nispen byzonder moeilyk gemaakt. Pas in de slotfase van de stevige, maar spor tieve stryd slaagden de Zilkenaren erin de zege veilig te stellen. WSB-linkshalf Van Amersfoort hielp Van Nispen spoedig aan een 10 voorsprong, die echter nog voor de rust door Rotteveel in een 1—2 stand werd omgebogen. Na de her vatting scoorde Van Maris via het lichaam van Heemskerk de gelyk- maker (22). WSB nam opnieuw de leiding toen Van der Voort de voor Van Ruiten opgestelde doelman Pompe geen kans gaf. In de slotfase zorgden Vermin en Van der Linde er voor dat de zege in De Zilk bleef. Lisse—RKDEO 2—2. In een technisch hoogstaande wedstrijd is het sterke RKDEO er niet in ge slaagd Lisse te bedwingen. De Noot- dorpse ploeg veranderde na ruim een half uur wel een snel opgelopen 1—0 achterstand (Mooyekind) door Van Leeuwen (strafschop) en Becks in een 1—2 voorsprong, maar na de wis seling moest het in de competitie nog ongeslagen RKDEO spoedig de ge lykmaker toestaan: Nederpelt ver schalk te met een boogbal doelman Janssen (2—2). In de resterende speeltyd werd. er niet meer gedoel punt. Lisse speelde met een invaller voor linksbinnen Vink (Boon). Oude vorm SJCWaddinxveen 43. De uit gestelde oefenwedstrijd in Noordwyk zal SJC en Waddinxveen gistermid dag vreugde hebben geschonken. Na het voetballoze tydperk kwamen bei de ploegen voor het eerst binnen de lynen en dat was aan het spel goed te merken. Pas na de hervatting be naderden de ploegen enigszins hun oude vorm. Appel gaf Waddinxveen in de eerste helft de leiding (0—1). Na de rust zorgde Van Kesteren (3) en De Ridder (SJC) en Schouten en Koren (Waddinxveen) voor de eind stand. In de modder Het hoofdterrein van het f Lisser Sportpark was gister- f middag tot veler verbazing f door de Sportstichting afge- f keurd en mocht niet worden f bespeeld. Voor de spelers van f Lisse en het Nootdorpse RKDEO gaf dat weinig, om- dat het tweede veld even- f J goed bespeelbaar bleek. Voor J de toeschouwers maakte het J echter méér uit: in plaats van vanaf de (betonnen) staan- J j tribunes de wedstrijd te vol- J gen, moest men nu in de modderpoeltjes langs de lij- J k nen staan om het spel te J ij zien gevallen, probeerde Car van Tol nog wel om zyn achterstand op Cor Rutgers goed te maken, maar tevergeefs. Rutgers verslap te geen ogenblik en reed onbedreigd zynv yfde achtereenvolgende zege in Soestduinen. By de nieuwelingen gaf de na tionale titelhouder Joop Zoetemelk de toon aan. Met nog drie van de vijf af te leggen ronden voor de wie len demarreerde de Rypweteringse alleen de felle Theo Meyer uit Denekamp wist zyn aanval op te vangen. Toen echter Zoetemelk by het in gaan van de laatste ronde nogmaals op de pedalen ging staan en Meijer met een onwillige ketting kreeg af te rekenen, was de strijd beslist. Zonder zich verder al te zeer in te spannen eiste Zoetemelk de zege voor zich op. Achter Meyer eindigde de Lissenaar Zuiderduin als derde. By de adspiranten ging de zege naar Van Zandberg uit Vught. Benny van der Hulst (Zoeterwoude)die als derde eindigde, werd! gediskwalifi ceerd, omdat hy van zyn versnel lingsapparaat gebruik had gemaakt jen Profs, onafhankelyken teurs: 1. C. Rutgers (Naarden) de 28 km in 1 uur, 13 minuten en 54 seconden; 2. C. van Tol (Alphen a/d Ryn); 3. H. Brinkman (Rotter-i dam); 4. G. Ruttenberg (Naarden);! 5. J. Heesbeen (Loon op Zand); 9. A. van der Valk (Voorschoten)6. J. i van Dyk (Lisse); 14. W. Knoppert i Noordwy kerhout) Nieuwelingen: 1. J. Zoetemelk (Rypwetering) de 18 kim in 48 mi nuten en 58 seconden; 2. Th. Meyer I (Denekamp)3. H. Zuiderduin (Lis- se); 4. R. Petiet (Apeldoorn); 5. P.j Mulder (Oss). Adspiranten: 1. Van Zandberg! (Vught)2. Van Dun (Schiedam)3. Van Wely (Vught); 7. J. Witteman1 (Voorschoten). Uitslag COR RUTGERS vijfde maal in successie

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10