RITMEESTER Razend drukke dagen in het Leidse postkantoor Van Wijk en Heringa zit zonder commissarissen Echtpaar Yan Nieuw kerk met sympathiebewijzen overladen Directeur treedt af R. ZWOLSMAN COMMISSARIS Agentschappen Maarse en Kroon 'n meesterlijke sigaar voor feestelijke gelegenheden 25 Ms GRACIA10.50 Hartelijke huldiging GRIEP? NEEM DIREKT EEN ANKERTJE AFSCHEID OP HEMA-AVOND LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 DECEMBER 1965 Van kerstsfeer of kerst- rust is deze week in het Leidse postkantoor in de Breestraat weinig te mer ken. Of het zou de sfeer moeten zijn van de aan zwellende stroom brie ven, pakjes, kerst- en nieuwjaarskaarten. Een stroom, die alleen maar in goede banen kan worden geleid door een gezamenlijke krachts inspanning van het personeel van de PTT en door enkele bij zondere maatregelen van de di rectie. In Leiden barstte het post-geweld gisteravond voor het eerst in alle hevigheid los. Bergen post werden door vaar dige handen uitgezocht en ver werkt, zo snel mogelijk, want in deze tijd staat de PTT maar één doel voor ogen: vertraging in de postbestelling voorkomen. „Normaal verwerkt het Leidse postkantoor zo'n 70.000 stukken post per dag", vertelt de heer E. J. Bon- gers, directeur van dit kantoor. „Rond de jaarwisseling kan dit aan tal oplopen tot ver over de 100.000 stukken en er doen zich voor de kerst zelfs pieken voor met 150.000 stuks. Om ondanks die verdubbeling geen enorme vertraging in de bestel ling te krijgen, hebben we dit jaar enkele extra maatregelen genomen". De P.T.T. is begonnen om door mid del van advertenties en opvallende poststempels het publiek er op te wij zen, dat er in deze tijd van het jaar enkele pieken in het postverkeer zijn. Door die pieken te vermijden (dwz de post tijdig te verzenden) kan het publiek de zwaarbelaste P.T.T. een beetje helpen. Die spreiding in de verzending van kerstwensen, nieuw jaarswensen en niet te vergeten de steeds groter wordende hoeveelheid relatiegeschenken, hoopt de PTT ook te bevorderen door het verzoeken van medewerking aan bedrijven, die veel post verzenden. Verder zijn er gebruikelijke maatregelen als extra buslichtingen, extra postvervoer en het inschakelen van zeven acht man hulppersoneel. Toeneming Het meeste succes verwacht de heer Bongers van de reclame-actie, die voor het afgelopen weekeinde werd gevoerd. Een voorlichtingscam pagne op deze schaal is voor de P.T.T. nieuw. Landelijk verwerkt de P.T.T. ruim 2Vz miljard poststukken. Rond kerst en nieuwjaar is er een toene ming van 50 procent, wat betekent Vaardige handen verwerken de grote stroom kerst- en nieuw - jaarspost in het Leidse postkan toor. (Foto LJD./Holvast) dat er per week rond 75 miljoen stukken moeten worden verwerkt. Er tegen opzien? „Geen sprake van", zegt de heer Bongers „We rekenen Het meest opvallende in de onaf zienbare stroom kerstpost (naar de mening van de heer Bongers en ad junct-directeur A. v. d. Rovaart)de grotere en duurdere kerst- en nieuw jaarskaarten. Ook in de post mani festeert zich de welvaart van een natie Het voormalige textielbedrijf Van Wijk en Heringa N.V. in Leiden (behorend tot het EMS-concern) zit op het ogenblik zon der commissarissen. De laatste overgeblevene van de raad van commissarissen, de heer D. de Rooij, is in oktober als zodanig af getreden. De heer De Rooij trad af als lid van de raad van bestuur van de moedermaatschappij EMS, omdat hij zich niet kon verenigen met de plannen van de voorzitter, de heer R. Zwolsman, die aandeel houder EMS in de gelegenheid wilde stellen hun stukken om te wisselen in converteerbare obli gaties. Eerst thans is verschenen het jaarverslag en de jaarstukken van Van Wijk en Heringa over 1964. Aangezien de vennootschap bij het uitbrengen van het verslag zonder commissarissen zat, ontbreekt in dit verslag het gebruikelijke pre-ad- vies van commissarissen. Het ligt in dc bedoeling de buitengewone aan deelhoudersvergadering een nieuwe commissaris te laten kiezen, nummer één op de bindende v dracht, die ter voorziening in de cature is opgemaakt, staat de heer It. Zwolsman. De heer Ph Verhagen Metman, voorlopig benoemd lid van de raad van bestuur van de E.M.S., staat als nummer twee op de voor dracht. De nieuwbenoemde commis saris zal alsnog een pre-advies uit brengen, dat in behandeling wordt genomen tijdens de jaarvergadering, die direct zal aansluiten op de bu- tengewone vergadering, welke 30 december wordt gehouden. De NV Maarse Kroon kan zich beroemen op een uitstekend wagen park. Over de kundigheid en de ser vice van het bedienend personeel hebben we niets dan lof. Op één punt evenwel schiet Maar se Kroon in hoge mate tekort. De kwestie der AGENTSCHAPPEN is zeer schriel geregeld. Terwyl de NZH b.v. in elke plaats, die de Mij aan doet, een of meer agentschappen heeft en de CITOSA de abonnemen ten in de bus verstrekt, is de moge lijkheid om abonnementen te ver krijgen bij Maarse Kroon beperkt voor wat het traject LeidenOude Wetering betreft, tot de agentschap pen in Leiden, Steenstraat en Roe lof arendsveen, een afstand van 15 kilometer. Zo zyn de abonné's uit Leiderdorp oa. genoodzaakt, een afstand van 5 km heen en terug af te leggen, om in het bezit te komen van een abon nement. Een verzoek, om een agent schap te stichten in Leiderdorp of LeldenLage Ryndijk wordt afge wezen met de bewering, dat slechts 8 9 abonné's hiervan zouden pro fiteren. Dit nu wil er by my niet in. Daarom zou ik een verzoek willen richten tot alle abonné's van Maarse Kroon op bovengenoemd traject, die met een agentschap tussen Leiden Steenstraat en Roelofarendsveen ge baat zouden zyn, my daarvan hetzy schrifteiyk of telefonisch op de hoogte te brengen. Het is ook uw belang. Met harteiyke dank voor uw medewerking en aan de Redactie van dit blad voor het verlenen van plaats ruimte, H. A. Blom Sr., Schoolstraat 2, Leiderdorp. Telefoon 01710—30838 In de buitengewone vergade ring zal ook de enige directeur, de heer K. Wildebcer, aftreden. \oorgesteld wordt als zyn opvolger te benoemen de heer C. van Wee- Ie. onroerend-goed expert. De heer Wildeboer, beschouwt zyn taak na het stopzetten van industrië le activiteiten by Van Wyk en He ringa thans als beëindigd. Aan zyn heengaan liggen geen andere motie ven ten grondslag. Van Wijk in cijfers In het verslag over het boekjaar 1964 wordt erop gewezen, dat in dat jaar het stopzetten van de deken- en garenproduktie van het bedryf zyn beslag heeft gekregen. Het gele den exploitatie- en liquidatieverlies als textielfabriek bedroeg over 1964 f 5,44 miljoen. Deze pest werd op de verlies- en winstrekening gecompen seerd door cle boekwinst cp de ver koop van de dekenfabriek, waarna een winst overblyft van f 523.500. In de eerste acht maanden van 1965 is de winst met f 36: toegenomen tot f 886.400, zo biykt uit een tussentydse verlies- en winstre kening, di-e niet door de acct tante is gecontroleerd. Volgens de resultatenrekening over 1964 bracht de verkoop de dekenfabriek f 6,5 miljoen op, resulterend in een boekwinst f 5,9 miljoen. Aan huren werd f 150.000 ontvangen. De textielbedry- ven leverden een nadelig exploita tiesaldo op van f 356.400, waarby nog afschrijvingen kwamen ad f 498.900. Het liquidatieverlies be droeg f 4,6 miljoen. Gedurende de laatste (textielloze) vier maanden 1964 waren de totale lasten bo vendien f 104.700, waarna het ge noemde batige saldo van f 523.500 resteert. By de liquidatie van het textiel- bedryf is, volgens het verslag, grote zorg besteed aan het afvloeien van staf- en andere medewerkers. In overleg met de vakbonden werd een bevredigende regeling gevonden. Vry- wel alle employé's hebben inmiddels een nieuwe werkkring gevonden. De exploitatie van het textielbedryf gedurende een lange reeks van jaren byzonder ongunstig geweest. De loonexplosie van 1964 heeft het re sultaat nog eens sterk aangetast. Medio 1964 werd dan ook besloten de toenmalige activiteiten te beëindigen. Daar fusie-onderhandelingen niet tot resultaat hebben geleid waar by de produktie/afzetverhouding ii Nederland mede van invloed was en een totale reorganisatie met dras tische vernieuwing van gebouwen er machines te zware investeringen vergde en economisch niet verant woord bleek, werd de bedryfsvoering beëindigd, aldus het verslag. In de op 30 december te houden jaarvergadering van de E.M.S.-doch- termaatschappy Van Wyk en Ha- ringa N.V. zal o.m. een voorstel tot vaststelling van een interimdivMend over 1965 aan de orde komen, zo blijkt uit de agenda van deze ver gadering. In Leidse Schouwburg De heer en mevrouw A. L. van NieuwkerkLink hebben zich als „schouwburgbewaarders" een grote populariteit verworven. Dat is gistermiddag op de afscheidsreceptie van het echtpaar, in de koffiekamer van de Leidse Schouwburg, duidelijk gebleken. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om de heer en me vrouw Van Nieuwkerk te danken voor hetgeen zij in de afgelopen zesendertig jaar voor de schouwburg hebben gedaan. Behalve woorden van dank viel het sympathieke echtpaar 'n groot aantal stoffelijke blijken van waardering ten deel. Het ene geschenk na het andere werd tijdens de receptie het tweetal aangeboden ter van de Leidsche Schouwburgver eniging de heer Van Nieuwkerk trad in 1929 in dienst van deze ver eniging met enkele harteiyke woorden tot het recipiërende echt paar, dat met een geschenk onder couvert werd verrast. De secretaris van deze oude ver eniging, mr. H. R. Goudsmit, liet evenmin twijfel bestaan over de vriendschap, die hy jegens de heer en Mr. Goudsmit (links) dankt het scheidende schouwburgecht paar voor zijn trouw en vriend schap. (Foto LD./Holvast) Van Nieuwkerk koestert. Mr. Goudsmit raakte daarom zo ge ëmotioneerd. omdat hy vooral in de oorlogsjaren zo vele biyken van naas tenliefde van het scheidende echt paar heeft mogen ontvangen. De secretaris het toeval wil dat mr. Goudsmit even lang bestuurslid van de Leidsche Schouwburgvereeni- ging is als de heer Van Nieuwkerk concierge van de Schouwburg las ook een brief voor van de oud-secretaris, de nu 93-jarige heer A. Goekoop uit Oegstgeest. De heer Goekoop liet zyn beste wensen vergezeld gaan van een fruitmand. Namens het gemeentebestuur van Leiden was op deze middag wethou der ir. J. J. G. van Hoek naar de receptie gekomen. De oud-burge meester van Leiden, jhr. mr. P. H. van Kinschot, wenste het echtpaar i plezierige rustperiode toe. Onder de receptiegangers was ook de commandant van de brand weer, de heer S. W. Hagedoorn, met wie het schouwburgechtpaar in de afgelopen jaren zoveel contact heeft gehad. Voorts verschenen op de af scheidsreceptie vertegenwoordigers van K. O. en van talryke amateur toneelgezelschappen in en rond Lei den. De schouwburgcommissie van het LJS.G. liet zich evenmin onbe tuigd. Van het toneelpersoneel van de Leidsche Schouwburg kreeg het scheidende echtpaar een waardevol geschenk, evenals trouwens van het overige schouwburgpersoneel. De heer en mevrouw Van Nieuw kerk konden hun ontroering op deze afscheldsmlddag nauwelyks meester blyven, zo overtuigend waren de be wijzen van sympathie. Het Hema-personeel hield gisteren in het St Antonius Clubhuis zyn „zonnewende"-feestavond. Het was een gezellig festyn, waaraan de Am sterdamse Kleinkunst-Kombinatie „Ale 7" van Rudi West medewerking verleende. Op deze avond werd af scheid genomen van de afdelings cheffin, mejuffrouw Z. Hensinp. die na vele jaren van trouwe Hema- dienst op 1 januari as. met ver vroegd pensioen zal gaan. Voordat het feest begon werd de scheidende medewerkster toegespro ken door de bedrijfsleidei van het Leidse Hema-filiaal, de heer A. van Ravenzwaaij. Hy noemde haar een inspectrice, die niet zoetsappig met haar personeel omging. „U wenste in uw werk nu eenmaal de puntjes op de i te zetten", aldus de bedryfs- leider. Namens het Hema-personeel richt te de heci A. Roos zich met enkele afscheidswoorden tot mejuffrouw Hensing. Hy prees haar in de eerste plaats om haar serieuze manier van werken. „U was streng maar recht vaardig". zei de heer Roos. Van het personen, kreeg mejuffrouw Hen sing een waardevol geschenk. Na deze huldiging was de beurt aan het Amsterdamse gezelschap, dat met schetsjes, liedjes en dansjes veel bydroeg tot het welslagen van de avond. Aan het slot %n deze avond was er nog gelegenheid om zich op de gladde vloer te wagen, PTT neemt extra maatregelen in de kersttijd er op, dat de door ons genomen maatregelen voldoende zullen zyn. Een belangrykse factor is natuurlyk cie medewerking van het publiek aan de spreiding, we zullen daar maar het beste van hopen". Behalve de al genoemde hulpkrachten wordt de post in Leiden in deze drukke da gen verwerkt met behulp van loket- ambtenaren, bestellers en leerlingen. Lr kunnen geen vrije dagen worden I opgenomen en er moet veel worden overgewerkt. Op die manier hoopt de Leidse P.T.T. het de komende da gen te klaren. Tenslotte heeft de P.T.T. drukke- ryen ingelicht over de gang van za ken zodat kan worden voorkomen, dat familieberichten en dergeiyke in de grote stroom kerstpost terecht ko men en op die manier vertraging oplopen. Op de beide kerstdagen en op nieuwjaarsdag voert de P.T.T. de dienst uit als op zondag. Op vrijdag 31 december komt de avondopenstel ling van de hulpkantoren en P.T.T.- stations voor het aannemen van te legrammen en voor telefoonzaken te vervallen. De telefoon- en telegram centra zullen echter al het mogelyke doen voor de aflevering van de daar voor in aanmerking komende tele grammen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11