Socialisten niet tevreden over overgangsbestel VOOR huwelijk feest penseel V.D. wil spoedig reclame in radio Heel of half officieel Aandeelhouders E.M.S. 16 februari bijeen SLOPEN Waarom niet direct een „first class" aansteker? PROF. BROM ORDINARIUS SINAASAPPELS NIET TE DUUR J)ie vrouwtjes LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 UDIO EN TV IN TWEEDE KAMER Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Ie socialistische fractie in de Tweede Kamer is niet tevreden over de rerking, die minister Vrolijk heeft gegeven aan de overgangsregeling de omroep. Zij vindt, dat de minister het de besturen van de N.R.U. en .T.S. te zwaar heeft gemaakt en de programmaraden, die de gezamen- programma's zullen moeten maken, te licht. 'socialistische wordvoerder hij de begroting van Cultuur, Re- j ie en Maatschappelijk Werk, drs. Voogd zei gisteravond in de ie Kamer, dat daardoor het begin van de uitvoering van het sngsbestel een „ander accent" lijkt te hebben dan de PvdA zich i formatie voorstelde. Hij bedoelde daarmee, dat de represen- n van het oude bestel te veel invloed dreigen te krijgen op het Se programma van N.R.U. en N.T.S. De heer Voogd zei weliswaar e willen twijfelen, maar uit de hele teneur van zijn betoog bleek ij wel twijfelde. Hij vroeg nogal uitdrukkelijk aan minister Vro- - willen verklaren, dat zijn visie niet was veranderd. Ook wilde t mr. Vrolijk zou beloven maatregelen te zullen nemen als het sngsbestel niet voldoende van de grond zou komen. Sleutelfuncties II s bijbaantjes" itiek van de heer Voogd bleek wal te richten op de keuze, minister heeft gedaan voor de ïg van het voorzitterschap programmaraden voor radio jvisie. Beide functies zijn te uwen als sleutelposten. Tot van de radio-programma- t mr. Vrolijk onlangs be- drs. Van de Laar, de oud' jecretaris van onderwijs ei 31 ort burgemeester van Bergen m, drs. J. Henrick Mulder, aar aan de Ryksakademie leidende Kunsten in Amster- benoemd tot voorzitter van •programmaraad. Hoewel de oogd zijn kritiek heel behoed- racht bleek uit zijn woorden delijk, dat zijn fractie er aan of beide voorzitters gezien xrfdfunctie wel genoeg tijd Hilversumse functies zullen uittrekken. Toch zullen voor- het gezamenlijke programma gezicht moeten geven en voorkomen, dat het een geheel wordts „Heeft de mi- sel voldoende voor ogen ge it het zeer zware functies vroeg drs. Voogd, die zijn uitspraak over de bewering, vervulling van deze functies jer dan één dag in de week en. Het was opvallend, dat de gd het eens bleek te zijn rouw van Someren-Downer die eerder in het debat al rklaard niet te geloven in toördinatie in het overgangs- omdat de voorzitters van de imaraden ook nog optreden irzitter van de coördinatie oor de radio en de te- Het slagen van het bestel is i mate afhankelijk van het ran de coördinatie. Verrassing V.V.D. kwam gisteren met 1 rassing. Zij stelde minister (Cultuur, Recreatie en Maat- lijk Werk) voor niet langer iten met de reclame in de deze begin volgend jaar oeren. De liberale afge- nevrouw van Someren- dat het nergens voor no- n nog te wachten. „Er is el geld te verdienen, dat de goed kan gebruiken", zei ze, nde daarbij voor, dat er aan radioreclame minstens 22 miljoen per jaar te halen is. Bovendien heeft het bedrijfsleven behoefte aan radio reclame, zoals blijkt uit de adverten- tiegelden, die bij Radio Veronica en Radio Luxemburg worden besteed (resp. vijftien en vijf miljoen per jaar). Mevrouw Van Someren bracht de liberale wens tot uitdrukking in een motie, waarin ook wordt voorgesteld om een deel van de begroting van de wereldomroep (tien miljoen) niet uit de schatkist, maar uit de op brengst van luister- en kijkgelden te voldoen. Maandag, na het antwoord van minister Vrolijk, zal over deze motie worden beslist. Vóór 1967 kijkgelden eens en vooral overbodig zal maken. Met het oog op de kleu rentelevisie en de uitbreiding van de zendtijd achtte hij dat niet rea listisch. Bovendien zal een belang rijk deel van de reclameopbrengsten gereserveerd moeten worden voor de gedupeerde pers, aldus mr. Baeten. Mevrouw Van Someren- Downer herhaalde de al vaker gehoorde li berale klacht, dat het nieuwe bestel de nieuwe omroepen geen kans zal geven. Een van de handicaps voor óe adspirant-omroepen is het ver bod om zelf een omroepgids uit te geven. Verder zal het nauwelijks mo gelijk zijn om in het ene uur tele visie per week een algemeen pro gramma te brengen. Voor de V.P.R.O. met twee uur in de week is het al zeer moeilijk. Ook het geza menlijk programma gaf zij niet veel kans, een standpunt dat opvallend weinig bleek te verschillen van dat van drs. Voogd van de P.v.d.A. De gang van zaken met Hilversum III toonde volgens mevrouw Van Some ren aan, dat het gezamenlijk pro gramma nu al „de mist" is ingegaan. De omroepverenigingen vinden de ..bijkleuring" van dit programma be langrijker dan de gezamenlijkheid. Parlementaire radio De regionale omroep had nauwe lijks enige aandacht van de minis ter. Mevr. Van Someren kwam met het originele idee om het parlement een eigen omroep te geven. Dan zou het meteen afgelopen zijn met de soms kwetsende en onsportieve poli tieke uitzendingen, dacht zij. Het leek haar best uitvoerbaar als iede re spreker zijn eigen betoog in de Kamer voor de radio in twee a drie minuten zou samenvatten. Ook de antwoorden van de ministers zouden in deze parlementaire omroep opge nomen moeten worden. Compact (gaat zonder moeite in binnenzak of hand tas), sierlijk en heel gemakkelijk te bedienen: ziedaar enkele eigenschappen van de Canon Cine Canonet8, de volautomatische 8 mm-fllm- camera die aan de hoogste eisen voldoet. Het zoomobjec- tief is haarscherp, de parallax- vrije reflexzoeker vergroot 13 x het filmtransport gaat elec- CINE CANONET 8 Canon-Camera's: objectief bezien beter! Hoewel gistermiddag de K.V.P.- woordvoerder Baeten constateerde, dat de radio en televisie nu wel bui ten het brandpunt van de politieke belangstelling is geraakt, is er toch cok gisteren weer heel wat aandacht aan besteed. De woordvoerder de A.R.P. Kieft herinnerde minister Vrolijk nog eens uitdrukkelijk aan zijn belofte om de nieuwe omroep wet voor 1 januari 1967 in te dienen. „Daar zullen we de minister aan houden", zei hij nadrukkelijk. En hij voegde er het dreigement aan toe „met alle gevolgen van dien". De heer Kieft. die daarmee weer dui delijk liet blijken, dat zijn partij het vertrouwen in Minister Vrolijk zal opzeggen als de nieuwe wet niet op tijd komt, vond overigens, dat de bewindsman in zijn overgangsrege ling de bij de kabinetsformatie ge maakte afspraken loyaal heeft uit gevoerd. Mr. Baeten wenste minister Vro lijk veel voortvarendheid, visie en sterkte bij de uitwerking van het omroepbeleid. Hij vond dat er meer geld op tafel moet komen voor Hil- III, de zender die te vaak en gratis bijvoegsel wordt ge- Er wordt roofbouw gepleegd op degenen, die dit programma brengen, vond mr. Baeten. Er wordt bewon derenswaardig, maar nauwelijks ver antwoord gewerkt. tijdstip Evenals enige andere afgevaardig den was ook de woordvoerder van de K.V.P. nieuwsgierig naar het tijdstip van invoering van de ether reclame. Hij gaf minister Vrolijk de raad om niet te denken dat de re clame verhoging van luister- en Advertentie Heel of half officieel iedere gelegenheid o.a. met Kerstmis en Nieuwjaar tent U zeer goed gekleed in een anthraciet of donkerblauw kostuum. Wij hebben nu de gehele kollektie in officiële kostuums e rekken. Effen anthraciet in één of twee rijen, met en zonder vest 149.— 179.— Krijtstrepen (breed en smal) zeer fraai en klassiek 179.— 198.— Effen blauwe kostuums in de originele stofsoorten 159.— 189.— Moeilijkheden dan opgelost (Van onze Haagse correspondent) Zwolsman meent dat vóór 16 februari 1966 de moeilijkheden met betrekking tot de benoeming van leden van de Raden van Bestuur en Commissarissen van de E.M.S. uit de wereld zijn. Op die datum zal namelijk een algemene aandeelhoudersvergadering worden bij eengeroepen. waarin zowel de jaarstukken over 1965 aan de orde worden gesteld als een nieuw voorstel tot benoeming van de leden in beide raden. ,t zei de procureur van de EMS, mr. A. G. Maris, tijdens de behandeling van het korte geding tussen de .Amsterdamse advocaat mr. R. Polak en Zwolsman voor de pre sident van de Haagse Rechtbank ir. mr. G. Witsen Elias. Mr. Polak heeft het korte geding tegen de EMS de Raad van Bestuur de EMS en de Z wolsm an - groep aangespannen omdat naar zijn me ning de beloften van het concern in zake de benoeming van de leden in de bestuurscollege^ niet zijn nage komen. „Zo bestaat, aldus blijkt uit dagvaarding, „de Raad van Be stuur uit vier voorlopige leden. Mr. Maris bracht hier echter tegenin dat de vier „voorlopige" leden in het geheel geen bestuursfunctie vervul len, doch slechts procuratiehouders zijn. De aantijging van mr. Polak dat het bedrijf op dit moment geen raad van commissarissen heeft, kaatste de procureur van de EMS terug met de opmerking dat mr. Po lak zelf daarvan de schuld is. „Im- ïers", zo zei mr. Maris, „de notu- :n van de aandeelhoudersvergade- ing op 24 september van dit jaar konden, geen verklaring van geen bezwaar krijgen van het Ministerie Justitie, omdat de Amsterdamse advocaat dat heeft verhinderd door .bezwaar" bij het ministerie aan te tekenen. Mr. Maris achtte het op dit moment niet dienstig een aandeel houdersvergadering uit te schrijven. Ten eerste omdat het omwisselings aanbod van aandelen EMS in con verteerbare obligaties nog loopt en de tweede plaats omdat, zo vlak voor het einde van het lopen- boekjaar niemand bereid zou kunnen worden gevonden om als Haarlemmerstraat 175-177 Leiden Werktijdverkorting bij Rijnstaal De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid dr. J. P. G. M. de Meijer heeft aan de N.V. Rijn staal in Arnhem toestemming ver leend tijdelijk tot een verkorting van de werktijd voor 652 werknemers tot 24 uur per week over te gaan. De vergunning die voorlopig tot 29 januari 1966 is verleend, werd de N.V. Rijnstaal op haar verzoek ge geven teneinde deze onderneming in staat te stellen, zich aan te passen aan een gewijzigde situatie, die deels van structurele aard is. Het bedrijf vervaardigt naadloze en gelaste bui- Op 29 november hebben commis sarissen en directie meegedeeld, dat de resultaten over het boekjaar 1 mei 1964 tm /30 april 1965 uiterst teleurstellend zijn geweest. commissaris op te treden, gezien de onzekerheid over de financiële resul taten van dit jaar. Door allerlei onvoorziene oorzaken bleek het niet mogelijk een college van toezicht in te stellen, zoals oor spronkelijk in de bedoeling lag in verband met het omwisselingsaan bod. Uitspraak op 23 december. Advertentie Pracht kwaliteit; bekend merk. Royale inslag. Normale prijs 2.50 Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA SILVERMATCH Bij K.B. is prof. dr. A. 0. Erom, sedert 1950 buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde in Leiden om onderwijs te geven in de thoraxchirurgie, benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leerop dracht. Buitenlandse gasten zullen ongeveer een week in Nederland verblijven (Van onze Haagse correspondent) De officiële fees tel Ukh eden, die gépaard gaan met het huwelijk van Prinses Beatrix zullen zich nog voor het huwelijk afspelen. De bui tenlandse gasten verblijven ongeveer een week in Nederland. In de da gen, die aan de huwelijksvoltrekking voorafgaan, zullen voor hen niet alleen een aantal uitstapjes in Ne derland worden georganiseerd on der meer naar de deltawerken maar ook zullen dan reeds het ga ladiner en het galabal worden ge houden. Bovendien staat nog een ontvangst door de regering in Den Haag op het programma, die op de dag voor het huwelijk of direct daar na zal plaats hebben. nodiging ontvangen. President Half elf Ondanks alle veronderstellingen, dat voor de gouden koets geen plaats zou zijn op het binnenplein van het Amsterdamse stadhuis, hebben zorg vuldige nametingen door opperstal meester Bischoff van Heemskerck uitgewezen, dat de koets toch zal kunnen voorrijden. De huwelijksstoet zal zich langs de korte route begeven van het paleis op de Dam naar stad huis en van het stadhuis naar de Westerkerk. De sluiting van het huwelijk begint om half elf 's mor gens in het stadhuis en duurt on geveer 20 minuten. Het einde van de plechtigheden is 's middags om half twee. Daarna is er een lichte lunch in het paleis op de Dam en vervol gens vertrekken Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg onmiddelijk uit Amsterdam: hetzij om direct op huwelijksreis te gaan, hetzij om eerst naar Den Haag te reizen, en vervol gens te vertrekken. Naar men zegt aanvankelijk naar het Caraibische gebied. 900 gasten j In totaal zullen inclusief de le- n den der Staten-Generaal ongeveer g 900 eregasten de bruiloft bijwonen. Maar het is nog zeer de vraag of de buitenlandse vorsten en staats hoofden, die de prinses gaarne bij haar trouwen aanwezig zou zien, ook inderdaad zullen komen. Zo lijkt gering, dat Koning Elizabeth van Engeland zal komen. Het is waar schijnlijk, dat zij haar zuster, Prin ses Margaret en Lord Snowdon zal afvaardigen. Het is ook nog lang niet zeker, dat Koning Boudewijn en Ko ningin Fabiola van België naar Am sterdam zullen reizen. Prins Albert en Prinses Paola zouden eventueel het Belgische hof vertegenwoordi gen. Rusland kreeg geen gelijk De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren gestemd over een paragraaf van een resolu tie, waarin werd verklaard, dat de aanwezigheid van militaire bases op ele onder Brits of Amerikaans be stuur staande kleine eilanden een obstakel vormt voor hun afhanke lijkheid De stemverhouding was 48 voor. 33 tegen en 24 onthoudingen. De voorzitter, de Italiaan Fanfani, bepaalde echter dat het voorstel was verworpen omdat het niet de vol gens hem voor „belangrijke onder werpen" vereiste twee-derde meer derheid had gehaald. Hf) antwoord de de Sowjetrussische afgevaardigde, die hem hierover interpelleerde, dat het onderwerp naar zijn mening in de categorie „internationale vrede en veiligheid" thuishoorde en dienten gevolge een twee-derde meerderheid had moeten krijgen. De Rus was het er niet mee eens en bracht een voor stel in stemming om de vergadering een dag te verdagen zodat met an dere leden overleg zou kunnen plegen. Dit werd verworpen. Een daarop vol gende stemming over de juistheid van Fanfani's beoordeling eindigde met £6 voor en dertig tegen. Minister Biesheuvel Landbouw er-. Visserij) vindt de sinaasappels op het ogenblik niet te duur. Wel zal ook hier de prijs- en marge-ont wikkeling nauwlettend worden ge volgd, zo zegt hij, in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden mevrouw Brautigam en Vredeling (beiden PvdA). s bewindsman meent, dat de prijzen van nu niet zonder meer met van enkele weken geleden kun- worden vergeleken: de landen herkomst zijn andere, het aan bod is kleiner als gevolg van slecht ln de productiegebieden. Italiaans stuk 59 99 TRIANON - Het schijnt alsof de Italiaanse filmmakers het alleenrecht bezitten om een speelse, niet al te zwaar dragende en daardoor juist kostelijke rol- prent af te leveren. Bam- bole" (Die vrouwtjes) is daar weer een typisch voor beeld van. Want hoewel de situaties in deze film alle daagszijn. zijn de regis seurs er zeer goed in ge slaagd, het geheel in vlotte en speelse beelden vast te leggen. „Rambole" is een uit vier de len bestaande film. De regis seurs Mauro Bologndni, Luigi Comencini, Dino Risi en Franco Rossi, hebben ieder één onder werp voor hun rekening geno men. De overeenkomst tussen al deze deeltjes ligt in het feit, dat zij alle handelen over „man en vrouw" (of beter gezegd: min naar en minnares). Er doen zich in „Bambole" bij zonder kostelijke situaties voor. Zo zijn vooral het tweede en vierde gedeelte van de film (resp. „Het eugenetische expe riment" en „Monseigneur Cupi do") bijzonder sterk. In het eugenetische experi ment zoekt een Zweeds meis je een ideale Italiaanse partner (aan de hand van metingen en tests) om daar een „ideaal" kind van te krijgen. Iets, dat natuur lijk niet zo eenvoudig is. In Monseigneur Cupido heeft een receptioniste haar Oog laten val len op de secretaris van een geestelijke. De secretaris heeft echter geen oog voor de mooie receptioniste (Gina Lollobrigi- da). Ten einde raad, gebruikt zij dan de geestelijke om haar doel te bereiken De overige twee delen („Het telefoongesprek" en „De Soep") zijn minder sterk. Als geheel ge nomen steekt „Bambole" echter zeker boven het gebruikelijke niveau uit. De rolbezetting is daar natuurlijk ook niet vreemd aan. Gina Lollobrigida, Elke Sommer, Virna Lisi en Monica Vitta weten immers, elk op hun eigen manier, steeds te boeien. Bergman-iveek 2 STUDIO vervolgt de serie wer ken van de befaamde Zweedse omeast Ingmar Bergman. Giste ren was „Het zevende zegel" voor de laatste maal te zien. Het was de vierde film in deze Berg man-reeks. Verder staan er deze week nog op het programma „Een les ln liefde" (vandaag en morgen) „De maagdenbron" (zondag en maandag) en ten slotte „De grote stilte' (dinsdag My fair lady LIDO Het lfjkt ons niet al te gewaagd, dat deze door Shaw geschapen, door Lerner en Loewe muzikaal herschapen en door Cukor filmisch geportret teerde lady nog oud en nieuw in Leiden zal vieren. Want het wil er bij ons niet in, dat zij ook na de komende (vijfde) week uit de sleutelstad zal verdwijnen. Daarvoor is Rex Harrison te goed en Audrey Hepburn te lief. Gina Lollobrigida in ,,Die vrouwtjes" Gespuis in Arizona REX Het witte doek van iet Leidse REX-theater moet zo langzamerhand wel vertrouwd zijn geraakt met het gezicht van Audie Murphy. In alle mogelijke creaties heeft deze Amerikaanse filmacteur hier inmiddels zijn onvergelijkbare heldenmoed ten toongesteld en deze week doet hij dat weer eens op heel ver trouwde wijze. In „Gespuis in Arizona" speelt Murphy de rol een kelijk zelf deel uitgemaakt te hebben van een beruchte rovers bende in het wilde westen van Amerika, uiteindelijk deze bende de doodsteek toebrengt. Voor het zover is, ziet deze hoofdpersoon zich voor enkele grote moeilijk heden geplaats, maar het gewe ten begint te spreken als zijn jongere broer door de bende om het leven wordt gebracht. Hoe wel het er zeer somber uitziet, slaagt hij er in een goudtrans port te redden, de bende te ver nietigen en een Indianenstam gelukkig te maken. De film heeft enkele boeiende scènes en het verhaal wordt vrij vlot afge werkt. Af en toe gaat regisseur William Witney (bekend van en kele goede westerns) zich te buiten aan wat lange dialogen, maar de film als geheel haalt een ruime voldoende. Haai van Londen LUXOR De Duitsers zijn kennelijk dol op de misdaadver halen van de befaamde Britse schrijver Edgar Wallace. Ze heb ben nu ook z'n „Logement aan de Theems" verfilmd, met weinig humor weliswaar, maar wel vak kundig en met veel „harde" mo menten. Het verhaal leende zich trouwens uitstekend voor die vi suele hardheid. In „De haai van Londen", zoals de film is geti teld, maakt Scotland Yard jacht op een keiharde gangster, die in een kikvorspak door de riolen en in de Theems zwemt, terwijl hij zijn tegenstanders uit de weg ruimt door een harpoen in hun rug of borst te schieten. Met vrij eenvoudige middelen wordt dik wijls heel knap een lugubere sfeer opgeroepen. Rose panter CAMERA De reprise van het kostelijke filmpje „De rose panter" met Peter Sellers, David Niven en Claudia Cardinale in de hoofdrollen was nog zo'n suc ces, dat de directie van het theater aan de Hogewoerd de vertoning tot en met zondag heeft geprolongeerd. Daarna draait Ralph Nel sons' „Lelies of the field", de film die Sidney Poitier destijds in Berlijn een zilveren beer op leverde.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7