BRANDT PARIJS?" NOG 11 DAGEN 18 MC 20 21 22 23 24 28 27 28 29 30 31 Kodak tegisseur René Clement nam geen halve maatregelen 9 a Nero kreeg ook Hitier geen kans B-WONINGEN ALLEEN VOOR Geen regent in RHODESIË DOORSTROMING Kies een Kodak cadeau van zon Pionier in baan Filmers stuurden verkeer in de war LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 ACHTSTE BLAD (Advertentie) UW TV, RADIO OF GRAMMOFOON y "f O0/ GOEDKOPER! èn kans op f WOO-'Per dag] VEDETTE Clement vertelt: „We zijn eigenlijk ziek van vermoeidheid. Ik hoop zo'n karwei nooit meer mee te maken". Dan tintelen zijn ogen en vertrekt zijn mond en hij vervolgt: „Maar het is geweldig. Het is iets enorms. Ik ben er trots op de bevrijding op nieuw te kunnen doen. Iets onverge telijks. Ik was het vergeten, maar ik heb het opnieuw beleefd. Ik was I toen zelf in Parijs. Het was een uit zonderlijke tijd. We ontwaakten uit •fa De Rue Rivoli werd in de murt van Versailles nagebouwd oor de reconstructie van ge vechtshandelingen, zoals die ond het Duitse hoofdkwartier hebben plaats gehad (van onze parlementaire redactie) Do Tweede Kamer heeft vanmid dag minister Bogaers (Volkshuls- vesting) opgedragen de 15.000 kwa- liteiteswoningen, die hij in de wo ningsector wil bouwen, in de eerste plaats 'n bestemming te geven in het kader van de doorstroming De Kamer aanvaardde by zitten en opstaan een motie van de antirevolutionaire afgevaardigde mr. Aantjes, waarin de regering wordt uitgenodigd de wo ningen behoudens hoge uitzondering toe te wijzen aan huurders die een goedkopere a-woning vrijmaken. Mi nister Bogaers had gisteren al toe gezegd, dat hij de gemeentebesturen per circulaire zal vragen de huizen voor tenminste 75 procent in te zet ten ter bevordering van de doorstro ming. In de motie is voorts de voor waarde gesteld, dat de b-woningen moeten worden gebouwd onder ge lijke voorwaarden als de woningen in de premie-a-sec tor, zodat de hu ren van beide typen huizen gelijk uitkomen. De Kamer verwierp met 80 tegen 26 stemmen de motie van dr. Witteveen, waarin de bouw van de b-woningen ongewenst werd ver klaard. Hoewel de motie door min ster Bogaers als onaanvaardbaar van de hand was gewezen, stemden toch twee anti-revolutionairen voor, namelijk de heren Schakel en Meu- link. De V.V.D. zag zich voorts ge steund door de CHU, de SGP en en de boerenpartij. De motie van de anti-revolutionair Aantjes, waarin werd gevraagd het aantal b-woningen beperkt te hou den tot 10.000 en dan nog alleen bij wijze van experiment, werd vóór de stemming weer ingetrokken. Alvorens de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werd aangeno men, wees de Kamer nog enige amendementen van de hand, die wa ren ingediend door dr. Witteveen. Zijn amendement waarin werd ge vraagd het budget van de Rijksge bouwendienst met 35 miljoen te be snoeien, kreeg alleen de steun van de staatkundig gereformeerden en de boeren. De Rhodesische regering ziet er „uit eerbied voor Koningin Elizabeth en de leden van de Britse konin- lijke lamilie" van af een regent voor Rhodosië te benoemen, zo is in Sa lisbury per communiqué door de regering-Smith bekendgemaakt. Eni ge tijd geleden was bekendgemaakt dat een regent zou worden aangewe zen, nadat Koningin Elizabeth had geweigerd Clifford Dupont tot gou verneur-generaal te benoemen in plaats van Sir Humphrey Gibbs. Dupont wordt nu aangeduid als ..regeringsadministrateur", „De Brit se regering heeft op een schanda- I lige manier de naam van de konin- j gin in het conflict tussen Rhcdesië en Brittannië gemengd. De Rhode sische regering wenst dit voorbeeld niet te volgen en wil vermijden, dat de naam van de koningin zou wor den betrokken bij de onaange naamheden die de regering-Wilson ongetwijfeld zou veroorzaken wan neer er in Rhodesië een regent zou worden benoemd", aldus het com muniqué. Verrassend nieuw: super elastisch in lengte en breedte. Wat een kous! Zo'n verrukkelijk weefsel heeft U nog nooit gevoeld. Het been wordt zacht en soepel om helsd. De nylon voegt zich naar iedere beweging van de huid. De hele kous zit mooier en gladder. 3 Sterren nylons f. 2.95 en f 1.95. Vissterfte niet gevolg van seismische proeven voor een welkome verrassing! GERT FRÖBE i de Duitse commandant Von Choltitz. ten Hitier zijn duizendjarig ijk zeer voortijdig zag af brokkelen en hij tussen waan zin en driftbuien door moet hebben beseft, dat voor hem geen glorie was weggelegd als de stichter daarvan, zal hij waarschijnlijk aan Nero heb- l'ben gedacht, die voornamelijk de geschiedenis is ingegaan, omdat hij bij wijze van kleurig kijkspel Rome in brand liet iiteken. dolle schilder uit Berlijn beeft toen het oog op Parijs laten vallen. Generaal Von Choltitz, die hij veronderstelde één van zijn ongenaakbaarste yazallen te zijn, kreeg de op dracht de Franse hoofdstad geheel op te blazen bij het na deren van de geallieerde le gers. Ortskommandant bleek op het laatste moment wijzer. Op de vraag van de Führer „Brennt Paris?" moesten zijn ondergeschikten het antwoord schuldig blijven. qjs brandde niet, ontkwam tan een ramp zonder weerga werd een heldhaftige Erijd, waarin de verzetsbewe- een groot aandeel nam. Ia spannende dagen kwam de erademing met een triomfale intocht van De Gaulle. 3na alle films, die zich baseren op historische feiten, vermel den zaken, die zijn gebeurd. Brandt Parijs?" handelt over iets, dat niet is gebeurd. Hoe spannend ook dó,t kan zijn, hoopt René Clement met zijn fllm (in zwartwit en pana- rision) aan te tonen. Van de Amerikaanse raket basis Kaap Kennedy is gisteren een klein ruimtelaboratorium gelanceerd voor het verzamelen van gegevens omtrent de zon. De 15.75 kg wegende Pionier werd in een baan gebracht die ligt tussen de banen die de aar de en de planeet Venus om de zon beschrijven. Terwijl de aar de en Venus op resp. 150 mil joen km en 113 miljoen km om de zon draaien, kwam de Pionier in een eliptische baan die op omstreeks 124 miljoen km van de zon is gelegen. De omwente lingstij d van het trommelvormige laboratorium is 310 dagen. De Pionier bevat niet minder dan 56.000 onderdelen, of ongeveer 40.000 meer dan de raket Titan-II die de ruimtecabines van het type-Gemini in een baan om de aarde brengt. Met behulp van de vele instrumen ten wil men oa. waarnemingen doen betreffende de atomaire en sub-ato maire deeltjes in de ruimte De thans gelanceerde Pionier is de zesde van dit type en de eerste van een reeks van vier, waarmee men in de komende jaren een gordel van on geveer veertig miljoen km breed rondom de zon wil verkennen. De lancering was een dag uitgesteld in verband met de lancering van de Ge- mini VI. Ga eens kijken bij uw fotohandelaar 1 (Van onze speciale verslaggever) Voor de staf. die met mier en vlijt werkt en vooral in de zomer het bed nauwelijks gezien heeft, lijkt de eers te draaidag 19 juli al meer dan een jaar verwijderd van vandaag. Men is duidelijk begeesterd door het onder werp. Minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij) ontkent, dat door seismi sche proeven in de Noordzee op 4,5,6 en 7 november veel vis is gestorven. HU deelt dit, mede namens zijn ambtgenoot Den Uyl (Economische Zaken) mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid Vermooten (Pv.d.A). Op het strand zijn ook geen grote hoeveelheden aangespoelde vis ge vonden, zo zegt hij. De bewindslie den achten geen verdere maatrege len nodig, daar huns inziens de be staande voorschriften die onder meer betrekking hebben op de afstand tot vissersvaatuigen, 'n verbod ladingen te doen exploderen bij visscholen, op de zwaarte der ladingen en op de explosie-diepte, zijn nagekomen. Een visserij deskundige heeft de proeven meegemaakt, en toegezien op de naleving der voorschriften, zo deelt minister Biesheuvel verder nog mee. Kodak Inslamatic Camera's (gemak kelijk te laden, niets in te stellen), vanat f 31,- tot 295,-. Ook films zijn leuke cadeausKodak films voor zwart/wit foto's, kleuren foto's en kleurendia's. De toeristen hebben deze zomer in Parijs hun ogen uitgewreven. Zijn wij nu gek of zijn de Fransen het? In de kranten heeft het gestaan en met eigen ogen was het de laatste jaren ook al te zien. Minister Malraux liet zijn stad schoon krabben, nadat tientallen jaren auto's en motoren hun groezelige dampen hadden uitgebraakt en daarmee beroemde gebouwen als Opera en Louvre tot smoezelige kolossen hadden gedegradeerd. Kreeg men daar spijt van? Lelieblanke gevels werden deze zomer opnieuw grijs gemaakt. m De oplossing was eenvoudiger dan het leek. De Amerikaanse filmmaat schappij Paramount had het plan opgevat het boek van de beide jour nalisten Larry Colling en Dominique Lapierre „Brandt Parüs?" te ver filmen en men zocht daarvoor de schepper van een reeks beroemde films als „La bataille du rail", „Ger- vaise" en „Monsieur Ripois". René Clement is een nauwgezette Frans man, die niet van half werk houdt. Het zou dus een begroteiyke pro- duktie worden (zes miljoen dollar), die zich met een vergelijkbare film als „De langste dag" zou kunnen me ten. Allereerste voorwaarde was, dat Clement in het voetspoor zou treden van de beide auteurs, die drie jaar werkten aan de reconstructie van een twintig jaar oud verleden, om zijn relaas zo authentiek mogelijk te geven. Daar behoorden de grijze ge vels van de lichtstad van 1944 bij en dus werden verscheidene eer biedwaardige gebouwen weer smoe zelig gemaakt. Om alles toch voor al maar echt te laten schynen. Eni ge bekende Franse scenarioschrijvers werden aan het werk gezet. Maar hun uittreksel van het boek, dat op een kaleidoscopische manier de be vrijding van Parijs laat zien in grote en kleine gebeurtenissen zou een film opleveren, die het geduld van de bioscooptoeschouwer vele uren lang op de proef zou stellen. Een nieuwe ploeg bewerkte en schrapte met bloe dend hart een reeks gebeurtenissen Niettegenstaande dat bleven er toch nog een honderdzeventig plaatsen over waar dit grandioze schouwspel zich zou moeten ontrollen. Wie nu denkt, dat de filmers wel die plaat sen zouden hebben uitverkoren, waar de verworvenheden van de laatste ja ren ontzichtbaar zouden blijven ver gist zich deerlijk. Nauwkeurig werd alles verwijderd, dat erop zou kun nen duiden dat de film in 1965 is gemaakt. VERKEER Talloos zijn de problemen geweest, die waren op te lossen. „Als De Gaul- ■jï Filmregisseur René Cle ment achter de camera. Kodak foto-uitrusting in speciale geschenkverpakking (gratis) met Instamatic 100 Camera f 67.80. met Instamatic 220 Camera t 101,25. een nachtmerrie. Ik ben blij, dat voor het nageslacht te kunnen vastleg gen. Parijs is een prachtige stad. Het wordt dan ook de grote vedette van de film". KAMELEON Er is welhaast geen regisseur aan te wijzen, die zich met zoveel succes heeft gewaagd in alle genres. Na een veelgenoemde verzetsfilm „La batail le du rail", regisseerde hij subtiel een spel van kinderen in „Jeux in ter dits", een indringende karakter schets van een Don Juan in „Mon- jsieur Ripois", een overtuigende tijd- i schildering naar Zola in „Gervaise", j een kleurenfilm „Barrage contre le Pacifique", die technieken gebruikte waarop de nouvelle vague zich la- ter zou beroemen, met „Plein soleil" een thriller waar Hitchcock trots op zou zijn, een dolle Italiaanse kome die en nog wat werkstukken. Waar om dit kameleon-achtige verschie ten? „We leven maar kort. Ik wil niet tweemaal hetzelfde doen. Ik ben geen ambtenaar. Overal probeer ik tot het wezen door te stoten, het ka rakter te vinden. In „Brandt Pa rijs?" wil ik de stad in het hart treffen. le zelf niet achter dit project zou hebben gestaan zou het onbegonnen werk zijn geweest" verklaarde een Paramount-official. Hebt u wel eens twee Parijse taxi chauffeurs ruzie zien maken over voorrang? Goed, dan kunt u zich voorstellen, welk tumult het veroor zaakt om bijvoorbeeld de Champs- Elysees schoon te vegen voor wat filmopnamen. Want in 1944 reden daar immers alleen maar wat ha veloze fietsers en wat plompe Duit se legerauto's. Er moest ook omzichtig worden gemanoeuvreerd in politieke zaken. Communisten zowel als Gaullisten eisen een ruim deel van de bevrij ding op en met een draaiboek, dat één van de beide partyen niet wel gevallig is kan men vooral tegen de verkiezingen maar beter niet aanko men. In juli was alles voor elkaar. Een grootscheepse organisatie, die een beroep zou doen op een ellelange lyst van internationaal bekende ve dettes zowel als van duizenden fi guranten, begon te draaien. VAKANTIE Eerst de Parijse buitenopna men. In de zomermaanden als alle Farijzenaars weg waren naar het zuiden. Een goed idee. „Maar ze zijn gebleven, les cochons" Clement zegt het met het pijnlijke grimas van iemand, die het slachtoffer is ge worden van een te drieste grap. Ge lukkig heeft de politie hem met Ir De Champs-Elysees werd enkele malen geheel ontruimd voor de opnamen van ..Brandt Parijs?'' kittige witte batons voorbeeldig uit de nood geholpen. De regisseur, die tevoren nooit meer gewend was dan een paar metertjes vrijgemaakt te zien in overvol Parijs voor zijn op namen zag nu plotseling grote ruim ten voor zich geschapen. De auto's op de onafzienbare Place de la Con corde werden weggejaagd als grote kudden buffels in de prairie. Ja, zelfs de diplomaten, die in de aangrenzen- den Rue St. Honoré hun statige auto's voor de deur hadden staan, moesten toezien hoe hun troetelkinderen werden weggesleept. Of liever ge zegd, zij zagen dat niet omdat zij op dat moment de baden gebruikten in Deauville. DANKBAAR Een paar uur geen benzinedamp, geen motorgeronk. Is het te verwon deren, dat sommige Parij zenaars Clement bewogen de hand kwamen drukken en vroegen: „Geef ons dit Parijs weer terug?" De spelleider heeft er vaak erg vroeg voor moeten opstaan deze zo mer. want een groot deel van de opnamen moest kort na de ochtend gloren worden gedraaid. Het verkeer kan in een wereldstad niet straffe loos lange tijd worden stil gezet. Door „Brandt Parijs? is het toch al meer ontwricht geraakt dan velen hef was. Deze regisseur van een midden generatie maakte geen ophef over zUn vondsten. „De nouvelle vague praat erover, houdt zich bezig met publiciteit. Ik doe. C'est ca". Cle ment onthult zijn zinnen als een snaakse goochelaar. Zijn bril rust eeuwig op zyn fraaie grijze haren. Clement wil er niet door kijken. Hy wrijft zich in de ogen en zegt pein zend: „Paris, c'est une merveille. Von Choltitz was ook een Parijzenaar!" Enfin, die eer moet de man dan maar hebben, die zijn hand niet naar het dynamiet heeft willen uitstrekken, omdat hij vond dat Hitier gek was en Parijs zo mooi. DECORS Had het ooit weer herbouwd kun nen worden? Waarschijnlijk toch wel als men ziet hoe vaardig Franse han den in Versailles een bedrieglijk ech te Rue Rivoli hebben nagebouwd, die de befaamde straat langs de Tuile- riën in authenticiteit bijna voorbij streeft. Het Duitse hoofdkwartier was er in de oorlogsjaren gevestigd en voor de uitgebreide opnamen moest dit tonnen verslindende decor van de galerij, een paar honderd meter as faltstraat, de hekken van hpt park, maar ook de interieurs van hotel en winkels worden nagebouwd. Daar achter een heel stadje met bioscoop, een metro-ingang (niet van echt te onderscheiden) en talloze winkels. Wees ervan verzekerd, Clement neemt geen halve maatregelen om de bevrijding van Parijs nog eens in volle luister te laten zien.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 25