Militairen zegevieren: 1-3 Van Heek geen oud-atleet Liverpool in kwartfinale op de eerste dag Kangeroes verslaat fel Argos Jean Marty maakt debuut als amateur Groen waagt zich op de winterbaan Sportlezers schrijven KRANTENBEZORGER GEVRAAGD Joop Piket leidt in schaakkampioenschap i LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 VIJFDE BLAD In brandende hel van Karaiskaki ontzagen ontstuimige Grieken niets en niemand (Van onze correspondent) De hel van Karaiskaki. zo zal het stadion van Olympiakos in de gedachten van de Nederlandse militairen, die tegen Grieken land aantraden, blijven voortleven. Onder een oorverdovend la waai, veroorzaakt door zo'n 16.000 Grieken sleepten de Neder- landers een 1 3 zege uit het vuur. Milissis van het veld gestuurd Indei'daad uit het vuur. Op de ribmes staken de voetballiefheb- programma's, zitkussentjes n de brand teneinde de koude weer was omgedraaidte ver- rijven. En terwijl de vlammen ver al hoog oplaaiden verweerden Nederlanders zich met succes sgen de onstuimig aanvallende Wieken, die alle middelen gebruik- Nederlandse benen werden niet ntzien. Het gevolg was dat de voor- «ffelijke Italiaanse scheidserechter lancostini de maker van het enige friekse doelpunt Gaitatzis wegens of air spel moest noteren. Voorts laaide Milissis kort voor tijd Hou- aert (ADO) zo gemeen onderuit it de Italiaan direct gebiedend met jn vinger naar de kleedkamer wees. Beslist Op dat moment wisten de Oranje- n dat de wedstrijd beslist was. tooral toen Ad Graumans de bal op lagnifieke wyze over doelman Pe- »kis in het net lepelde. Vergeten waren toen die moeilijke genblikken zoals bv. in de zesde mi- luut. Epi Drost (Heracles) kwam bij redding zo ongelukkig terecht lat hij een enkelblessure opliep. Uit- allen was noodzakelijk. Terwijl in- iller Ruud Geestman (Blauw Wit), Ie met Suurbier (Ajax) en Thijs (bregts (Feyenoord) een geweldige edstrijd zou gaan spelen, zijn ainingspak uittrok, sprintte Gai- itzis op een dieptepass en liet Stuy Telstar) kansloos 10. Het kleine gioen Nederlanders sloeg de schrik n het hart. Alle plannen ten spijt ad de tegenstander onmiddellijk de chterstand van twee treffers (opge- 'Zi Eindhoven) tot één geredu- ierü. Gidsen <PSV; kreeg nu geen m de Grieken bleven komen, ederland wankelde. Zelfs de on- erstoorbare Libregts schoot even te- Gelukkig was Heinz Stuy er Ook in Athene maakte deze elstar-doelman naam. Tot twee >e belette hij een doorgebroken iriek het scoren door zich moedig j diens schoen te werpen. Na ruim in half uur spelen gelukte het de annen van trainer Zwartkruis op iet middenveld hun tegenstanders i halt toe te roepen. Er kwamen okele tegenaanvallen zelfs door ick Stolzenbach (Willem II). Doelpunt Ralley Monte Carlo Belangstelling wordt kleiner De belangstelling voor de Rallye lonte Carlo begint duidelijk te ta li. Voor de Rallye, die in januari ordt gehouden, hebben zich slechts M ploegen gemeld, dat is 106 min er dan vorig jaar. De organisatoren zijn van mening, at de oorzaak moet worden ge acht in het steeds meer toenemen- prof essionalisme in de autosport, aarbij de fabrieksploegen te zware mcurrenten van de amateurrijders )n. Vooral het Engelse deelnemers- Mtingent is sterk afgenomen. In 164 startten 82 Britse equipes, in 965 75 en nu zullen het er maar zijn. Frankrijk zorgt voor het grootste aantal inschrijvers met 62, flan volgt Groot Brittannie, vervol gens Duitsland met 23. Spanje met 13, Italië met 17 en Zweden met 14. Zoals bekend zullen 6 Nederlandse ploegen deelnemen. De 244 aanmeldingen komen uit 22 knden. De Fin Timo Makinen, die ie Rally vorige keer won, start uit Lissabon, opnieuw in een BMC mi- öl-cooper met Paus Easter als twee rn, Pat Carlsson-Moss, winna res van de damesprijs, vertrekt met haar Saab uit Reims. Haar partner is ook ditmaal Eliza beth Nystrom. Andere startplaatsen fijn: Londen, Athene, Bad Homburg, Minsk, Oslo, Warschau en Monte Carlo. THIJS LIEBREGTS geweldige wedstrijd niet konden bereiken, brachten de Nederlanders wel voor elkaar. Drie minuten voor rust trok Veenstra (Go Ahead) de bal fraai voor de voeten m aanvoerder Wolbers (PSV) die in de rand van het strafschopgebied ieens laag en hard inschoot :11. Op dat moment wisten de aanwe zige Nederlanders dat een overwin ning, in ieder geval een gelijk spel, mogelijk was. Door die wetenschap en door de positiewisseling van Veenstra en Houwaert, speelde Ne derland in de tweede helft een klas se beter. Met gegroepeerd spel be sloten met een lange pass over de vijandelijke defensie werden de Grieken aan het wankelen gebracht. Zoals Griekenland de ""eerste helft had gecontroleerd zo was nu Oranje heer en meester. In de 23ste minuut las, Hellas" van de tribunes. De op was er opnieuw vreugde. Mares (Sit- tardia) bracht uit moeilijke positie de bal toch voor het doel. Graumans schoot in maar zag zijn schot ge blokkeerd door Kremmydas. De bal vloog omhoog en vervolgens door het vreemde effect via de handen van doelman Petrakis in het net: 12. Hel Toen brak de hel los. Gaitatzis kon deze treffer niet verdragen en trapte Wolbers na. Prompt werd hij door arbiter Dancostini in het bekende boekje genoteerd. Nog geen minuut daarna ontlaadde de woede van de Griek zich in een ziedende kopbal die de lat op zijn weg vond. Stuy graaide mis: Takti- kos haalde uit en opnieuw moest de lat de Nederlandse ploeg redden. De Griekse supporters geraakten in alle staten gescandeerd rolde het „Hei- laaiende vlammen gaven het geheel een angstaanjagend aanzien en sfeer. Het spel werd harder. Het Neder landse overwicht verdween. In de 35ste minuut opnieuw sensatie. Uit een vrije trap van Alexiadis schoot midvoor Dedes in. „Doelpunt" zei de arbiter. „Buitenspel" vlagde de grens rechter de kap. Krale. Op dat mo ment was het stadion te klein. Vele Grieken zouden de grensrechter het liefst hebben gevild. Slechts het feit dat de Nederlander beschermd werd door suppoosten en agenten voor kwam dit. Milissis vond het wel genoeg. Hij trapte Houwaert na en moest het véld verlaten. Als toeschouwer mocht hij toen meemaken op welke grandioze manier Graumans na een fraaie solo uit een bijna cmmo- gelijke hoek voor 13 zorgde. Voor dit doelpunt hadden toen zelfs de Grieken een langdurig applaus over. CHI IN ZUIDLAREN Fransen domineren De dames hebben gisteravond de spits afgebeten in het internationaal concours hippique, dat deze week in de Prins Bernhard-hoeve in Zuid laren wordt gehouden. De start was op nationaal niveau met niet minder dan 47 combinaties van eigen bodem. Het opmerkelijke feit deed zich voor, dat de dames zich het best aan de moeilijke omstandigheden van de zware bodem twee dagen tevoren nat ingebracht en nog te weinig inge droogd wisten aan te passen. Mady Korte weg-Koster werd de prima inter pares. Zij bracht Ocean feilloos rond over de 12 hindemissen waarbij een dubbel en een driesprong. Ook Josje Ernst presteerde dit met Nancy, maar zij kwam een halve seconde tekort op haar rivale. Nog een derde amazone kwam dicht bij de zege, nl. Laurance van Drogenbroek met Astral. Op de laatste hindernis een wit hek, dat als steil sprong velen parten speelde struikelde zij echter in haar jacht naar de overwinning. Haar tijd (64.4) was van het drietal amazones de beste, maar de vier strafpunten zet- Europees bekervoetbal Het Engelse Liverpool heeft zich gisteravond in Luik door een 2-1 zege op Standaard Luik geplaatst de kwartfinales van het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Ruim 35.000 toeschouwers zagen de Engelsen, die de eerste ontmoeting reeds met 3-1 hadden gewon nen, vooral na rust een uitstekende party voetbal spelen. Voor de rust kon Staardaard nog wel gelijke tred houden. De Belgen slaagden er zelfs kort voor de rust (43ste min.) in de leiding te nemen door een doel punt van Claasen. Na de hervatting namen de Brit ten het spel volledig in handen en door Hunt en St. John werd het bin nen zes minuten (51ste en 57ste min) 2-1. Atletico Madrid heeft eveneens de kwartfinales bereikt van de Euro pese beker voor bekerwinnaars. De Madrilenen wonnen óp eigen terrein met 4-0 van Stiinta Cluj na een 2-0 voorsprong by rust. De eerste ont moeting hadden de Spanjaarden met 2-0 gewonnen. Espanol uit Barcelona heeft de be slissingswedstrijd tegen Sporting Lis bon met 2-1 gewonnen en zich daar door in de volgende ronde van het Europese toernooi voor Jaarbeursste den geplaatst. Internationaal In het eerste internationale spring concours schitterden de Fransen. Zij bezetten de eerste zes plaatsen. Jan Maathuis, die met Fligette startte, had het van tevoren reeds gezegd: „Ik zal scherp op de tijd rijden, de Fransen zullen wel met foutloze parkoersen voor de dag komen", En liij kreeg gelijk, maar hij slaag de met zijn Fligette niet. Hij nam iets te veel risico en drie fouten waren daarvan het gevolg. Beter deed hij het daarna met zijn jongste aan winst, Nenuphar C, waarmee hy foutloos rondkwam, maar met zyn tijd van 73.1 viel hij buiten de prijzen, De Nederlandse eer werd mede hoog gehouden door Hans Brugman er Josje Ernst, die met resp. Black Ma gie en Blacky tot een foutloos par koers kwamen. Zij eindigden op resp. de zevende en tiende plaats. Ook de Duitsers konden de Franse suprematie niet breken. Alleen Kuwertz wist zich der de eerste tien te plaatsen, n als achtste moet hij wel met een zeer bescheiden plaatsje genoegen De eerste plaats waar v Fransman Dasques, die met Preder- tine in 57,5 sec foutloos rond ging zyn landgenoot Lefrant (met Oh belle) had 0,2 nodig. Mist spelbreker De tweede wedstrijd voor 1 de tweede ronde van het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen tussen bekerhouder Interna- 1 zionale en Dynamo Boeka- 1 rest, die gisteravond in het J San Siro stadion van Milaan zou worden gespeeld, is we- gens dichte mist uitgesteld. De wedstrijd wordt nu van- daag gespeeld. De eerste ont- moeting eindigde in een zege i voor Dynamo Boekarest. Volleybalcompetitie (aVn volleybalmedewerker) Zonder de beste aanvalster, Suus Verhoekx, leek Kangeroes in de derby tegen Argos een geheide nederlaag tegemoet te gaan. De zeer enthou siaste Argos-ploeg domineerde zo w - sterk in de eerste set, met sterk ser- V n en goede smashes van Tineke der Have, Alice Rijsbergen en w Joke Kleingeld, dat de cijfers, waar- e die eerste fase van de wedstrijd het voordeel van de pupillen van Henk Kleingeld werd afgesloten (154) niet geflatteerd waren. In de tweede set evenwel gaf Kan geroes een lepeltje van dezelfde me dicijn aan Argos te slikken: 153. Met deze score had Ans Vrielink (in een voortreffelijke vorm) en haar teamgenoten hun zelfvertrouwen hervonden. De poging van Argos om in de derde set terug te slaan werd in een spannende eindfase bekwaam opgevangen. De bijzonder gevaarlijke services van Kangeroes Kitty Kosto en Franny van der Horst ex celleerden op dit onderdeel gaven de doorslag. Na 14—12 werd het 1513. Een vooral op de set-up fa lend Argos kon in de vierde set geen aanval van voldoende formaat meer ontplooien en met Franny van der Horst aan de service boekte Kange roes een verdiende 15—8 set- en partij-winst. Niets mee te maken Naar aanleiding van onze publika- ties over de wilde wedstrijden tussen het Spreeuwpot-elftal en een Haags team (de wedstrijden zijn op Ocken- burg en het Blauw Zwart-terrein ge speeld), stelt het bestuur van Blauw Zwart uit Wassenaar er pry's op na drukkelijk te vermelden, dat het met deze hele geruchtmakende voetbal affaire niets te maken heeft. De 25-jarige Duitse doelver- dediger Gerd Schobert zal zon dag zijn debuut voor Willem 2 maken in de wedstrijd tegen M.V.V. Hij is twaalf maal uit gekomen in de W estfaalse bondsploeg en was het laatste jaar reserve-doelman van F.C.- Köln. Jaap van der Leekde oefenmeester van Willem 2, heeft de nieuwe aanwinst al flink onderhanden genomen. IN ZWANENBURG grote Parijse academies vertoonde, in het Europees kampioenschap anker kader 47/1, dat van 12 tot en met 16 januari in Zwanenburg wordt gehouden. van vandaag 1 KOEL-STEEVENS VEEL GEVRAAGD De combinatie Gerard Koel Harry Steevens, die zich de laat ste maanden in tal van koppel wedstrijden naar de konings kroon van de amateurs heeft ge fietst heeft tal van contracten aangeboden gekregen. Het twee tal zal zondag 19 december in Dortmund deelnemen aan een uitgebreid amateurprogramma, waarin een koppehoedstrijd over 75 km is opgenomen. Daar start ook het koppel Leo Duyndam Piet de Wit. Koel en Steevens zijn voorts ge contracteerd voor een ploegen- omnium op Eerste kerstdag in het Sportpaleis van Brussel. Intussen gaat ook Tiemen Groen zich aan de winterbaan wagen. De wereldkampioen der amateur achtervolgers traint op het ogen blik nog op de weg, maar zal op Eerste Kerstdag in Gent en op 15 januari in Antwerpen een om nium rijden tegen een nog aan te wijzen Belgische amateur. Uiter aard zal een achtervolgingsrit deel uitmaken van deze omnium. Groen heeft, nadat hij in 1964 voor de eerste maal een regen- VEROUDERDE BEPALING In Uw sportrubriek van maandag 13 december lazen wij in het verslag van de voetbalwedstrijd Roodenburg JOS, dat de „oud-atleet" Jan van Heek weer tot zijn „oude liefde", het voetballen, was teruggekeerd, omdat hij door het aanvaarden van een trainersfunctie bij de AV „Holland" niet meer in atletiekwedstrijden kan uitkomen. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Dit echter is een zeer verouderde bepaling, welke naar wij menen te weten nog wel by de KNVB van kracht is, maar door de KNAU reeds vele jaren geleden werd geschrapt, nadat het Internationaal Olympisch Comité reeds overstag was gegaan. Vroeger gold de bepaling, dat een gymnastiekleraar niet aan een Olym piade of een gewone wedstrijd mocht deelnemen, omdat hij zyn brood ver diende met het geven van sporton- derricht en dus „prof" was. Men ver liet deze belachelijke bepaling toen men inzag dat deze man voor zyn verschijnen en deelnemen op wed strijden veelal geen cent van de or ganisatoren kreeg, integendeel geld moest betalen om te mogen deelne- Tegenwoordig wordt men tot prof verklaard wanneer men zich stevig laat betalen voor deelname aan een wedstryd, d.w.z. boven de normale reiskosten en een prijs ter waarde van maximaal f 250,- of wanneer men voor de geleverde prestaties exorbitante cadeaus aanvaardt. In Amerika en Rusland zouden heel wat „staats-amateurs" door het aan vaarden van studiebeurzen tot prof moeten worden verklaard I Het NOC heeft de oude uitleg zeer lang gehandhaafd, tot enkele maan den voor Tokio trachtte men Anton Geesink van deelname uit te sluiten omdat hij een judoschool bezit waar in hij lessen geeft. Maar ook Geesink werd voor z'n wedstrijden niet be taald en het NOC ging door de knieën. Wat atletiekwedstrijden betreft is er voor Van Heek geen vuiltje aan de lucht. Of hU er komend seizoen nog „zin" in heeft is een tweede Bestuur A.V. „Holland" C. W. v. Venetiën, secr. Specialiseren op speerwerpen En dit schrijft Jan van Heek: „In de eerste plaats ben ik geen oud-atleet, integendeel, ik hoop me het komende seizoen te specialiseren op speerwerpen (ik heb n.l. een speer van f 300,- f 400,- besteld)Wel heb ik een punt gezet achter mijn 10- kamptraining. In de tweede plaats is het zo, dat je als trainer van een atletiekvereni ging zelf wel in wedstrijden mag uit komen. Ik ben naar mijn „oude liefde" teruggekeerd omdat ik het voetballen op het ogenblik beschouw als een ontspanning tegenover de inspanning van mijn atletiekactiviteiten. Aan vankelijk zou deze voetbal beoefening duren tot 1 december, maar omdat a. ik pas één wedstrijd (in het 3e elf tal) heb gespeeld en b. ik er toch wel plezier in beleefde, heb ik be sloten er nog mee door te gaan. Overigens ben ik van mening, dat het wenselijk is om mij niet in het eerste elftal op te stellen, aangezien ik geen enkele training en concen tratie bij zal kunnen wonen. Het ligt ook niet in de lyn, omdat het mij op gevallen is, dat de heer De Vos (trainer van Roodenburg) er in is geslaagd een hechte band te schep pen tussen de spelers van zijn teams. Het gezegde: Het geheel is meer dan de som der delen, weet hij op des kundige wijze toe te passen. Hetgeen echter niet weg neemt, dat ik mee zal spelen, wanneer men mij dat vraagt; zoals het geval was bij de wedstrijd RoodenburgJOS, toen men mij 's morgens verzocht in te willen vallen voor Cees van Leeuwen, die niet van de party kon zyn!! Jan van Heek. P.S. „Ik heb zojuist een uitnodi ging ontvangen om Nederland te ver tegenwoordigen op het Europese At letiek Trainers Congres, dat na Pa sen in Oostenrijk zal worden ge houden. Het is de bedoeling, dat ik me speciaal voorbereid op de mid denafstand voor jongeren van 1620 jaar. Verder zullen meegaan: Ir. Tis- sot van Patot en Klarenbeld (jeugd problemen". e Parijse ex-professional Marty, is de nieuwe ster aan de I amateur biljarthemel, die het voor al in de kaderspelen de heersers van thans bijzonder lastig kan gaan maken. Zijn internationale debuut als amateur maakt Marty, Marty heeft dezer dagen zijn visite die jarenlang behoorde tot het kaartje in de amateurwereld afge geven in het Franse kampioenschap, dat hij met groot vertoon van over macht heeft gewonnen: een alge meen gemiddelde van 36.36, een hoogste serie van 285 en een beste partij in vier beurten. Nog kort geleden raakte de Neder landse biljartwereld in verrukking toen Tini Wijnen de nationale titel won met een algemeen recordge middelde van 28.37De andere nationale records staan op naam van Henk Scholte: serie 198 bes te party vijf beurten. Het toernooi in Zwanenburg krijgt dan ook een zeer sterke bezetting. Vast staat reeds het deelnemen van titelhouder Laurent Boulanget (België), de Nederlanders Tinl W U- nen en Henk Scholte, de Fransman Jean Marty, de Oostenrijker Jo- hann Scherz, de Spanjaard José Galvez en de Duitser Siegfried Spielmann. Er zijn nog twee open plaatsen («y wordt met negen deelnemers ge speeld), waarvoor in de eerste plaats een tweede Belg kandidaat is (Raymond Ceulemans?) terwijl voor de negende plaat# de keuze TIEMEN GROEN boogtrui veroverde, slechts één maal op een winterbaan gereden, vlak na de Olympische Spelen van Tokio in een liefdadigheids programma in Zürich. Het ziet er nu wel naar uit, dat hij binnen kort in Antwerpen zal gaan trai nen. Iets wat hem door de des kundigen al lang ivas aangera den. Want Groen mag dan a tioee wereldtitels op zijn naam hebben staan, wat stuurkunst treft zou hij nog het een en ander kunnen leren en daartoe zijn juist de kleine winterbaantjes zo geschikt. TESTMATCH EEN DRAW Nadat Engeland met ©en achter stand van 163 runs aan de follow-oQ van de eerste testmatch tegen Aus tralië was begonnen, is de strijd, die in Brisbane werd gespeeld, in een draw geëindigd. Ondanks de fraaie 60 van Fred Ttt>- mus kwam Engeland in de eerste in nings niet verder dan tot 280 in ant woord op de 443 voor 6 (gesloten) van Australië. Dat betekende dat En geland 14 runs te kort kwam aan de 294, waarmee de follow on zou rijn vermeden. De Australische bowlery leverde echter weinig gevaar op en aan heé eind van de laatste dag stond Enge land op 186 voor 3. Geoff Boycott, die in de eerste in nings tot 45 was gekomen, was op nieuw op dreef en met rustig batten verzameldde hy in 3 uur 63 not out, waarby slechts drie vieren. Zesde ronde belangrijk (Van onze schaakmedewerker) De wedstrijden om het persoonlijk Leids schaakkampioenschap, met als inzet de zilveren LD koning, zijn in een zeer interessante fase getre den. De morgen te spelen zesde ronde moet n.l. beslissen over de groepsindeling, waarin de SS scha kers de laatste 5 partijen zullen spelen. Op grond van het behaalde pun tentotaal zullen er drie groepen van 12 spelers worden geformeerd. De eerste kandidaat voor de hoofdgroep is Joop Piket, die Roelof Westra in de vyfde ronde gedecideerd versloeg. De Philidorspeler voert met 4 Vt pnt de groep aan onmiddellyk gevolgd door Westra. De Graaff, A. van den Berg en C. H. van den Bosch, die 4 pnt hebben. Zy zullen zich allen zon der veel moeite weten te plaatsen. De enige kanshebber, die nu reeds is uitgeschakeld, is Kohlbeck. Hy speelde opnieuw een trieste party en verloor kansloos van de Boskoper Bonefaas. zyn clubgenoot Verberg valt eveneens tegen. Hy bereikte ternauwernood remise tegen de Al- phenaar Van Harten. Loting De loting voor de beslissende klas- sificatieronde Is als volgt: R. A. G. de Graaff—J. J. Piket; R. D. Westra A. van den Berg; mr. ir. J. Wes traA. Smit; C. H. van den Bosch W. de Haas; A. Bonefaas—P. de Jong G. W. de Jeu—P. Lodder; C. C. Berg A. A. Schuering; W. DonkerA. Geyer; S. A. van Gemeren—W. Ros- dorff; ir. F. SchneiderJ. van Har ten; L. Barendse—Th. P. van den Berg; H. Verberg—A. Munninghof; A, J. van VelzenA. Kohlbeck; L. F. Meyer—H. Kooy; F. Teleng—P. J. Piket; drs. H B. Gerritsen—C. J. Verbiest; D. Meiboom—R. M. Duynj D. J. de Laaf—F. Schmidt; K. W. van der Willink—G. Karssen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9