Oosterscheldebrug open Meer verkooppunten boeken in april 1966 alles kan met CEtBËMir in dewinkel Wilson zal tal van problemen aansnijden Sporttoto DOE UW KERSTPOST AL DIT WEEKEINDE IN DE BUS! In verband m de kerstdrukte geeft PTT u een goede raad: Post uw corresponds wat eerder. PTT heeft dan ruimte voor tijdige bestelling, Landbouw heeft nog toekomstook hier Beschouwing over de Franse litteratuur LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 VIERDE BLAD oningin betaalde eerste rijksdaalder aan tolgeld Van onze Rotterdamse correspondent) «ïingin Juliana heeft gister- ag met een druk op de knop ngste brug van Europa, de erscheldebrug geopend Bui- e provincie kan men nauwe- schatten, wat de Ooster- debrug voor de Zeeuwen :ent. Die vijf kilometer lan- tug unieke prestatie van ïlandse waterbouwkundi- bevrijdt Zeeland uit zijn nent die brug geeft Zee- de aansluiting met de rand- Holland, die zoveel sneller uit is gegaan dan de uit ei- tn bestaande provincie. Oosterscheldebrug is de schoen- i een paar zevenmijlslaar- stappen. Zeeland voelt geen kleinduimpje meer. Het zich sinds gisteren met de reus. Feest was het gisteren feest in Zeeland. Overal vlaggen, elke >nte die zich respecteert had legenheid van de opening van l een winkelweek. Van heinde was heel Zeeland rond de brug toen de Koningin gisteren die tige Oosterscheldebrug voor het er openstelde. Een kwartier la- eden meer dan 200 bedryfs- ;en indrukwekkende stoet de brug, uitdagend feestbetoon groep Zeeuwen, voor wie de e oeververbinding een nieuwe Ie inluidt. niet sterk gezegd, dat de naar deze dag hebben toe- d. Ook die paar mannen, die an de brug van dag tot net steeds meer weemoed heb- gevolgd. Het is de bemanning Koningin Emma, de pont tus- lierikzee en Kats. Om vier uur iet leve de brug. De pont was Incident Was dit een vertederende noot in het louter feestelijke programma, het incident" bleef ook niet uit, al is het goed afgelopen. Om niets aan het toeval over te laten, was de chef monteur zelf in het brugwachters huisje aanwezig om verzekerd te zijn van een feilloze bediening van de apparatuur. Maar door een misver stand sloot hij de bomen te snel, waardoor H. A. A. baron Collot d'Es- cury, kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin, in een moei lijk parket kwam. Hij dreigde bekneld te raken tussen afsluitboom en de trede van een trapje waar hij over heen moest. „Een klein foutje, een misver stand", luidde na afloop het com mentaar van de commissaris van de Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. „De baron is niet gewond en niet ontstemd". In het draaiboek stond dat drie heren de Koningin naar het brugwachtershuisje zouden volgen, maar men had over het hoofd gezien dat er nog drie heren tot het gevolg van de Koningin be hoorden. Toen dus drie heren de bomen waren gepasseerd, werden de bomen neergelaten tot schrik van iedereen. In Zierikzee hebben de genodig den geluisterd naar de officiële re devoeringen. Mr. Van Aartsen, schil derde het belang van de brug voor de hele provincie en het land. En zo moest hij wel zijn noodkreet slaken over de zo gewenste bouw van een vaste oeververbinding over of onder dé Westerschelde. De heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Brug- maatsohappij herdacht in het bij zonder ir. J. G. Snip, in leven hoofd ingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat van Zeeland, zon der wie de brug er niet zou zijn ge komen. De eerste rijksdaalder aan tolgeld heeft de brugmaatschappy al binnen. Nadat zij het ANWB-we- genwachtstation had geopend, be taalde de Koningin een rijksdaalder aan tolgaarder M. Klaassen uit Kats. -jr Nadat Koningin Juliana de Oosterscheldebrug had geopend, door met een druk op de knop de basculebrug te laten zakken, wandelde de Koningin aan de zijde van mr. J. van Aartsen als eerste over de nieuwe brug. Twee miljoen Men rekent erop, dat de brug vol gend jaar al ruim twee miljoen gul den opbrengt. Dat moet ook wel, want voor 1978 moet de brug zichzelf betaald hebben. Dan is namelijk de dam in de monding van de Ooster- schelde gereed. Overigens behoeft men de toekomst niet somber in te zien. Op de dag dat de Oosterschel debrug werd geopend, verlaagde de Haringvlietbrug zyn tolgeld van 3.50 gulden tot een rijksdaalder per per sonenauto. Op Haringvlietbrug en Oosterscheldebrug liggen de tarieven voor personenauto's nu gelijk. Wie de vijf kilometer lange brug wil bewan delen een uur lopen betaalt een gulden. Onregelmatigheden bij ruilverkaveling Duel Biesheuvel- Harmsen in Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Biesheuvel en de boeren - afgevaardigde Harmsen hebben giste ren in de Tweede Kamer een discus sie gevoerd over de vraag of bij de ruilverkaveling in Kamperveen een ambtenaar geprobeerd heeft de stem ming te beïnvloeden. De heer Harm sen hield vol, dat bij de stemming een ambtenaar van de cultuurtech nische dienst gezegd zou hebben „stem maar voor. want niemand komt het te weten", hetgeen hij als een poging tot beinvloeding bleek te beschouwen. Minister Biesheuvel hield staande, dat de betrokken amb tenaar in antwoord op een vraag had gezegd, dat de stemming geheim was. „De beschuldigingen van de heer Harmsen zijn dus ondeugdelijk", al dus de minister, waarop de heer Harmsen interrumpeerde „ik protes teer tegen dit antwoord. De minis ter zet my hier voor leugenaar". Minister Biesheuvel: „O nee, dat zou hoogst ongepast zijn voor een minister". Kamervoorzitter Van Thiel: „Als de minister dat zou hebben gedaan, zou ik direct hebben geprotesteerd". Volgens de heer Harmsen zyn er bij de stemming over deze ruilverka veling veel onregelmatigheden be gaan. De Heidemaatschappij zou een aantal oproepen achtergehou den hebben. Aan een groot aantal in middels overleden personen zouden oproepen gezonden zijn. De minister gaf in zyn antwoord een zeer nauw keurig overzicht van de stemoproe- pen, waaruit bleek, dat van de 811 stemgerechtigden er 11 niet meer ble ken te leven. De minister wilde in het midden laten of het verzenden van deze elf oproepen het gevolg was van achterstanden in het kadaster dan wel nalatigheden van de be trokken erfgenamen. De Heidemaat schappij had volgens de minister geen oproepen achtergehouden, maar was als gemachtigde opgetreden voor zes stemgerechtigden. BEZOEK AAN JOHNSON (Van onze Londense correspondent) Het bezoek dat premier Wilson morgen aan president Johnson brengt, betekent niet dat hy met de Amerikaanse president diepgaande gesprekken over alle brandende pro blemen zal voeren. Wilson kreeg van Jan en alleman oen lange waslijst met vaak tegen strijdige verzoeken mee om aan de president voor te leggen. Een grap- pemaker merkte in dit verband op, dat indien Wilson deze raad opvolgt Johnson de psychiater van het Wit te Huis er bij zou moeten halen om geestelyk weer uit de knoop te ko- Natuurlijk maakt Engeland zich vooral om Vietnam bezorgd, maar er is weinig dat Wilson kan uitrichten. De Britse regering steunt formeel de Amerikaanse Vietnam-politiek, voor al omdat zy zelf in Maleisië in een soortgelijk bootje zit. Dit betekent echter niet dat Lon den niet kritisch staat tegenover de trapsgewijze opvoering van de Ame rikaanse actie in Vietnam. Wilsons vredespogingen hebben tot nu toe geen succes gehad. Zijn Gemenebest missie kwam niet van de grond. De onder-minister Davies bereikt niets in Hanoi en Moskou, dat samen met Londen het voorzitterschap van de Indochina- conferentie van 1954 deelt, gaf evenmin thuis. De Britse regering hoopt dat de door de Vietcong voorgestelde sta king op kerstdag zal kunnen wor den uitgebreid en dan een aanlei- duig zal vormen voor onderhande lingen. Solidariteit Overigens lykt wat de Britse re gering betreft het algemeen gevoel van Brits-Amerikaanse solidari teit groter dan alle aarzeling en voorbehoud. Engeland is het enige Europese land met wijd vertakte militaire ver plichtingen over de gehele aardbol. Het wenst vast te houden aan zyn defensieve rol ten oosten van Suez, mede om diplomatiek mee te blijven tellen en daardoor de speciale intie me verhouding tot de Verenigde Sta ten te bestendigen. Maar het wordt voor de Britten steeds moeilijker al deze lasten NAVO, Midden-Oos ten, Maleisië, Hongkong, Rhode6ië alleen te dragen. Vandaar dat de Britse regering al een vol jaar bezig is met een nieuw, realistisch defensieplan. Wilsons besprekingen met John son kunnen op de definitieve vorm van dit plan, dat in februari zal worden aangekondigd, een beslissen de invloed uitoefenen. Wilson zal zich in zyn gesprek verre houden van technische details, maar trachten principiële overeen stemming te bereiken over een Brits- Amerikaanse taakverdeling in het Verre Oosten. Wilson zal waar- schijrJyk voorstellen dat Engeland mede met het oog op Afrika ver- antwoordelyk zal worden voor de verdediging van de westelyke kus ten van de Indische Oceaan, wan neer de V.S. de verantwoordelykheid voor de oosterse sector daarvan wil len dragen. Het aantal deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen week einde was 704.958. Zü legden bruto f. 995.745,60 in. Voor prijzen kwam beschikbaar f. 328.596. De eerste prijs van f. 180.727,80 wordt door 42 feil loze voorspellers gedeeld. Bruto ont vangen zij f. 4.408. Voor de tweede prijs van f. 98.578,80 meldden zich 899 goede inzenders, van wie 15 met 2 goed ingevulde rijtjes. Per kolom wordt f.f 107 uitgekeerd. De derde prijs leverde slechts f. 14.75 per goed ingevulde kolom op. Voor deze prijs van f. 49.289,40 kwa men 3277 deelnemers (61 met 2 en 8 met 3 goed ingevulde kolommen) In aanmerking. Arii MASSA-LECTUUR VIA „B-BOEKHANDEL" (Van i Amsterdamse correspondent) Het aantal verkoopplaatsen van boeken in ons land zal worden uitgebreid met winkeliers, die zich B-handelaar mogen noemen. Zij krijgen toestemming een beperkt aantal boektitels te verkopen, die door de uitgever als zogenaamde B-uitgaven worden aangewezen. Vanaf de brug keek de tingin over het wijde water de O o ster schelde, bijna meter onder haar. feite is er maar ïts van dit trieste afscheid van •eerlieden moet hebben gevoeld. Koningin Juliana zelf. Het uboek gaf er geen ruimte voor. uit eigen beweging ging zy de veerpont om de kapitein de d te drukken. Een betere troost de kapitein niet kunnen krij- De B-handelaar blijft een niet- erkende boekverkoper. Hij kan geen lid worden van de „Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels", hij mag geen boeken verkopen van niet-erkende uitgevers, hy moet zich onderwerpen aan de regels die de uitgevers samen met ue erkende boekhandelaren opstellen, en hy kan met boeten tot een be drag van 10.000 gulden worden ge straft, als hy deze regels overtreedt. Dit is de kern van de voorstellen die de Koninklyke Uitgeversbond en de Nederlandse Boekverkopersbond vandaag aan hun leden toezenden, die een oplossing moeten brengen de impasse, waarin het boeken vak in Nederland is geraakt. Beide organisaties zullen in de loop van februari hun leden om goedkeuring vragen. Als beide bonden akkoord gaan, zal de nieuwe werkwyze wor den voorgelegd aan de „vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels". De bedoeling is, het nieuwe „regle ment voor het handelsverkeer" per 1 april 1966 te laten ingaan. Als deze procedure tot een goed einde is ge bracht, zal het boekenkartel zyn te gemoet gekomen aan de wens van meer verkoopplaatsen van boeken, en tegelykertyd zijn machtige posi tie hebben behouden. Marktonderzoek De nieuwe regels die de leden van de vereniging vandaag ten bestude ring worden toegezonden, zyn de vrucht van een diepgaande studie. Basis voor marketing-analyses". Er is grondig uitgezocht wie wel en wie niet boeken koopt, en waarom die boeken worden gekocht. Het rapport concludeert dat er een onder-consumptie bestaat, en dat de behoefte aan boeken niet kan wor den opgevangen door de huidige twee erkende boekwinkels. Als belangrijkste aanbeveling stelt het j rapport, dat de erkende boekhandel 1 T-,r.citiof *7q 1 mnpfpri st.ji.fln tetrenover vensmiddelenbedryven. kleinere boekhandelaren zullen moeten om schakelen naar een nieuw type win kel met een beperkt assortissement, en minder service-verlening, uitge vers zullen meer moeten standaardi seren wat betreft prys, uiterlyk en omvang van het boek, en uitgevers zullen ook meer reclame moeten ma ken by de consument. B-boeken Als de voorstellen worden aan vaard, zal er naast de erkende boek handelaar, dus de B-handelaar ont staan. Iedereen die zich by het han delsregister laat inschrijven kan in principe verkoper van B-boeken wor den. De uitgever krygt voor de distribu tie van zijn produkten straks twee mogelykheden. De eerste is de tra ditionele distributie, het boek wordt dan uitsluitend via de erkende boek handel verkocht. Meent hy echter dat het boek zich leent voor een grotore verspreiding, dan geeft hy by de vereniging op, dat het boek een B-boek wordt. In dat geval kan het boek, ongeacht de verkoopprijs worden verkocht by de B-boekhan delaren, maar daarnaast ook nog by de erkende boekhandel. De uitgever verplicht zich voor ie dere B-uitgave een bedrag, variërend van 10 tot 250 gulden, in het fonds van de „Collectieve propaganda van het Nederlandse boek" te storten. Als tegenprestatie zal de collectieve pro paganda zich o.a. tydens de boeken week ook uitstrekken tot de B-boek handel. By navraag bleek ons, dat de uitgevers van pocketboekenseries weinig enthousiast waren voor deze bijdrage in de collectieve propagan da. Zy zyn immers gewend veel geld te steken in de reclame rond hun, voor de massa bestemde boeken. Klantenverlies Voor de kleine (erkende) boekhan delaar die het toch al niet te breed heeft, zal de uitbreiding van de dis tributie- mogelykheden klanten- verlies kunnen opleveren. Hy zal daardoor meer aandacht dan in het verleden moeten hebben voor de om schakeling in de zin van een beperkt assortissement, gericht op een breed publiek. Die omschakeling kan fi nanciële problemen meebrengen. In de voorstellen is daarom de oprich ting van een fonds van 5.000.000 gulden genoemd, waaruit boek handelaren tot een bedrag van 50.000 gulden tegen normale rente kunnen lenen. Het ziet er naar uit dat de voor stellen in grote lynen zullen worden geaccpteerd. De uitgevers die een nog ruimere markt wensen, zullen besef fen dat zy het laatste woord moe ten laten aan de boekhandelaren: in de vereniging zyn de boekhande laren verre in de meerderheid. Jürgen May zegeviert opnieuw Het nog niet officieel erkende we reldrecord op de mijl van de Frans man Michel Jazy heeft de aanval van de Afrikaan Kipchoge Keino en dc Oostduitser Jurgen May maar ternauwernood doorstaan. De 23-jarige Oostduitser liep ty dens internationale atletiekwedstrij- den in Auckland de myi in de we- reldtyd van 3.54.1 en versloeg met slechts 0,3 sec verschil voor de twee de maal in vyf dagen zyn naaste concurrent en wereldrecordhouder op de 3.900 en de 5.000 m. Kipchoge Keino. Even leek het erop of de lo per uit Kenia het wereldrecord van Jazy, dat deze op 9 juni van dit jaar in Rennes op 3.53,6 bracht, zou gaan breken. Hy startte met een hoog tempo en legde driekwart van de af- ^tandaf in 2 min 55,5 sec. Maar zyn pogingen om de Oostduitser voor te blyven vergden teveel van zyn krachten en ongeveer 45 meter voor de finish moest hy zich gewonnen geven. Hy finishte met nog geen meter verschil als tweede. (Van onze correspondent). De Zuidhollandse gedeputeerde mr. H. van Riel. heeft gisteren in een stampvolle conferentiezaal van het Scheveningse Kurhaus de stelling ge poneerd, dat in Zuid-Holland en trouwens in geheel West-Europa de agrariër nog een grote toekomst heeft. Hy sprak voor de algemene vergadering van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, spe ciaal over „de agrariër in de Rand stad", en stelde zich daarby tegen over degenen, die menen, dat in Zuid-Holland de land- en tuin bouw wordt bedreigd, of terugge drongen. Wel erkennend dat het leeglopen" van oude stadskernen de landelyke ruimte gaat bedreigen, nam mr. Van Riel als uitgangs punt, dat deze „bedreiging" het pro bleem is van de wal, die het schip keert, dus zware eisen stelt aan de planologische verdeling van de ruim te In de verwachte bevolkingsgroei tol 20 miljoen in ons land, zal Zuid- Holland tot 4 miljoen deel hebben, aldus mr. Van Riel en dan biyft de agrarische oppervlakte niet ver van 200.000 ha. een voor moderne bedrijfsvoering voldoende ruimte, al zullen beschermende maatregelen nodig zyn, meende hy. De toekomst verwachtingen in groter Europees verband grondde hy op de verwach tingen, dat de onderontwikkelde lan den zich eerlang voldoende zullen gaan voeden en dus meer behoefte gaat bestaan. gevallen De 36-jarige sonoorsteenveger J. Gelück Is gister middag tijdens zijn werkzaamheden het dak van een woning Ditmaal had het „Centre Culturel de Leyde" zich de medewerking ver zekerd van het Unesco Comité Leiden, hetgeen resulteerde in het gezamen- lyk doen optreden (in de Universi teit) van de in Parys werkzame landgenoot-criticus jhr. mr. R. de Wykersloóth de Weerdesteyn. Deze gast-spreker behandelde het onder werp „Les Prix Littéraires francais, leur origine. leur arrière-plan et leur signification". Als voorzitter van het Unesco-co ma té was het aan ds. Mackenzie voor behouden de heer De Wijkerslooth voor te stellen aan de niet ontalryke belangstellenden, onder toelichting van diens functionele betekenis en dit doende in de Franse taal. Ds. Charensol werd nadien woordvoer- het Centre Culturel. Daar spiekers voorlezing een sterk documenterend en statistisch karak ter droeg valt het moeiiyk om daar van een de draad volgende excerpe- rende schets weer te geven. Ook brengt de aard van het onderwerp mee, dat gegeven krakteristieken maar een los verband onderhouden, wy zullen derhalve moeten volstaan met wat geïsoleerde kanttekeningen. De letterkundige prys neemt by de intellectueel ingestelde Fransen een enorme plaats in en men mag heden rekenen op drie bekroningen gemiddeld per dag. Spreker heeft de aandacht echter bepaald bij de jaar- ïykse topbekroningen als Prix Gon- court, Prix Renaudot, Prix Fémina en Prix Medicis. Het concrete belang daarvan ligt in de oplagen, waartoe de uitgevers onverwyid besluiten kunnen en die variëren van 100 tot 200 duizend, oplagen die na enkele weken reeds in kopershanden zyn overgegaan. Een normale oplage van een onbekroonde roman beloopt 5000 of veel minder. In het algemeen is een ideale werk verdeling tussen de voornaamste ju ry's wel gegarandeerd. Wat de ro man betreft mag men het bekroon- bare aantal daarvan op 200 per jaar gevalt zijn hoofd op was op slag dood. schatten. Dit als fractie (Advertentie) jaarlykse boektltelproduktie van 13.500 (voor Parijs). Spreker gaf zyn mededelingen over de contacten tussen jury's en uitge vers, de jury-competenties, de stro mingen in de literatuur, de speciale literatuur-categorieën die ontstaan door oorlogen, allerlei facetten daar van en door onwentelende ideeën. Na een pauze heeft jhr. De wyker- slooth nog af zonder lyk actueel stil gestaan by de in de loop van deze maand met Prix Goncourt, Prix Fé mina enz, te bekronen Ongebroken door terreur en nu onderscheiden De Sowjetrussische regering heeft by decreet de orde van Lenin ver leend aan de bewoners van de auto nome republiek Tsjetsjen-Ingoesj in de noordelyke Kaukasus, waarvan de bevolking in de tweede wereldoorlog onder Stalin naar Siberië en de Centraalaziatische republieken wer den gedeporteerd. De hoge onder scheiding werd verleend voor succes sen bij de ontwikkeling van de plaat selijke De voornameiyk mohammedaanse bewoners van de streek hebben zich langdurig tegen het communisme verzet. Na de revolutie bestreden zy de bolsjewisten en wisten vele jaren in de bergen een guerrilla te voeren. Toen in 1943 de Duitse troepen na derden, begonnen zy een nieuwe op stand, die met kracht door Staling geheime politie werd ondérdrukt. De autonome republiek werd opgeheven en de overgebleven bewoners wegge voerd. In 1957, vier jaar na de dood van Stalin, werd de minderheids groep in ere hersteld en mocht zij naar haar oorspronkeiyke gebied terugkeren. De republiek is 20 000 vierkante km groot en telt ongeveer 300.000 inwoners, die hoofdzakelyk van de veeteelt leven. Ultwtyztng Een Argentijnse fede- lnrtchting voor geestelijk eestoorden en anderen tijdens de tweede wereld oorlog. Bohne werd meer dan een jaar geleden gearresteerd door de Argen-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7