matoi De Gaulle zou ongeveer 10 procent voorstaan TRICOT Nieuw geld is nog niet in circulatie Aanwijzigingeii tegen neef worden sterker Record-export van N.R.S. - runderen net overhemd met de vele troeven Dood van arbeider in sloot nog mysterie LEÏDSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 VOORLAATSTE SPREEKBEURT VOOR TV (Van onze Parijse correspondent) Terwijl de verkiezingskoorts stijgt, hebben beicte kandidaten voor het Franse presidentschapDe Gaulle en Mitterrand, ook in hun voorlaatste spreekbeurt voor de tv een redelijk hoog niveau gehandhaafd. Nog steeds voeren zij de indirecte dialoog over Frankrijks toekomst door bemiddeling van wederzijdse intervie wers. De stemverhoudingen tussen de belde concurrenten schenen rich de laatste dagen weer enigszins ten gun- ite ran de generaal te hebben ont wikkeld. Voor het eerst werden gisteren door de kranten weer eens cijfers van opiniepeilingen gepubliceerd. Die zouden hebben aangetoond dat De Gaulle nu op 55 en Mitterrand op 45% staat. Na de eerste ronde van de verkiezingsstrijd had De Gaulle VERLOOFDEN 17 FEBRUARI IN DEN HAAG (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen is 17 februari de officiële datum, waarop Prinses Beatrix en Claus von Amsberg Den Haag zullen bezoeken Met dit be zoek wil het verloofde paar de „bruidsdagen" inluiden, zodat mag worden aangenomen, dat op of even voor deze datum de Prinses en haar verloofde in ondertrouw zullen gaan. Hoewel het feestprogramma voor het bezoek van het jonge paar nog niet definitief is geregeld, staat wel vast, dat de Prinses en de heer Von Amsberg in de Ridderzaal zullen cipiëren. In de avond staat een gala-avond in de Koninklijke Schouwburg op het programma. De Haagsche Comedie zal dan een uitvoering geven van öhakespeares „Midzomernachts- droom". Voorts wordt overwogen een défilé te houden voor het paleisje aan het Lange Voorhout. Dit bezoek van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg is een genoeg doening voor het feit, dat het huwe lijk in Amsterdam wordt gesloten. Het Haags^ college van B. en W. is voornemens het bezoek op 17 februa ri met de nodige pracht en praal te omlijsten. een voorsprong van 12%. Daarna ver moedde men dat hij tot 8% was te ruggelopen bij de (nfet bekend gemaakte) opiniepeilingen van eind vorige week. Mitterrand had gisteren de ele gantie generaal De Gaulle zijn ci taten van cijfers en statistieken, waarop hij de vorige avond de vin ger had gelegd, niet als „bewuste demagogie" te willen aanwrijven. Alleen, zo voegde hij aan die op merking toe, wanneer men als staats hoofd beslist alle macht in eigen handen wil hebben, dan is het on vermijdelijk dat enkele details en zelfs zeer belangrijke zaken je wei eens kunnen ontgaan. Scherper nam hij enige ministers op de hak. die hij beschuldigde van kwaadwillige insinuaties. Zo had de minister van Oorlog, Mesmer, be weerd dat Mitterrand in verband met afschaffing van het atoomzwaard de militaire diensttijd tot 28 maanden zou willen verlengen. En een andere excellentie had zijn gehoor pogen wijs te maken dat de tegenkodidaat van generaal De Gaulle alle kloos ters zou willen sluiten. Regime Een serieuzer onderwerp sneed hij aan toen Mitterrand zijn inzichten ever het absolute presidentschap en het partijen-systeem ter sprake bracht. Het presidentschap zoals De Gaulle dat bedreef omschreef hij als het regime van een .anoniem syn- Ultimatum AOE rustig verstreken De tijdlimiet die de Afrikaanse landen zichzelf hadden opgelegd om de betrekkingen met Engeland over de Rhoedsische kwestie te verbre ken, is gisteren rustig versteken. De twee landen die verbreking aankondigden, waren Guinee en Tanzania. De premier van Nigeria, heeft in Lenden verklaard niet te geloven dat zijn land met Engeland zal breken. Zambia, in een delicate politieke toestand aan de noordgrens van Rhodes! heeft eveneens besloten niet te breken met Engeland. De oproep van de 36 landen van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (O.A.E.) werd gedaan na een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van die landen, twee weken geleden in Addis Abbe- baé Als tijdslimiet werd 15 decern- bei gesteld. Voor die tijd moest En geland het regime van premier Smith in Rhodesië op de knieën dwingen. Zo niet dan zouden die landen bre ken met Engeland. Maar de negen Afrikaanse leden van het Britse Gemenebest waren over het algemeen zeer voorzichtig er. zeiden dat een breuk met Lon den niet automatisch zou betekenen een verlaten van het Britse Gemene best, waarvan het lidmaatschap hun aanzienlijke voordelen in de handel en aan hulp oplevert. Egypte zal de betrekkingen met Engeland over Rhodesië niet ver breken, tenzy de meerderheid van de leden van de OAE besluit zulks wel te doen op de nieuwe conferentie van de Afrikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, die op 21 de cember gehouden zal worden, aldus wordt vandaag van betrouwbare Egyptische zijde meegedeeld. Egypte had afgelopen maandag op de nieuwe ministersconferentie aan gedrongen. dicaat" dat nu de werkelijke le vensbelangen van het volk beheerste. Toen hij daarna over de politieke par tijen sprak, gaf Mitterrand te ken nen dat vermindering van him aan tal in het belang van de democratie zou zijn. In die richting hebben we de laatste jaren vorderingen gemaakt zo meende hij, en we zijn nu op weg naar de vorming van vier grote geestelijke families: de communis ten, die hij loyale partners in zijn campagne noemde, de socialisten, de liberalen en de conservatieven. Ten slotte maakte hij nog bekend dat hJJ zeven jaar als ambtsperiode voor een president te lang achtte, zodat hij die tijd tot 5 jaar dacht te reduceren. De staat President De Gaulle had voor zijn voorlaatste optreden voor de televi sie de inrichting van de staat tot thema gekozen om van zijn kant de politieke partijen opnieuw van alle onheilen en tegenspoeden te be schuldigen die Frankrijk deze eeuw had beleefd. Tussen de regerin gen van Clemenceau en Reynaud lagen 47 kabinetten, die Frankrijk in 20 jaar had versleten. Het was dan ook geen wonder geweest, zo vond de generaal, dat ons land in die tijd niets dan catstrofe had ge kend. Een president echter kon niet één fractie van het volk vertegen woordigen, doch moest de incarnatie van alle Fransen zijn. Zonder Mitterrand de eer aan te doen zijn naam te noemen, omschreef hij zijn concurrent niet als een re presentant van het Volksfront of van het linkse Frankrijk, doch slechts als de kampioen der oude partijen. Frankrijk had zondag slechts één keuze: trouw aan de lijn, die hy, De Gaulle, gevolgd had, of terugkeer naar het heilloze partijenstelsel van weleer. Liter rijst in Indonesië kost nu een weeksalaris Volgens de Indonesische eerste vi ce-premier, dr. Soebandrio» vormt de maandagavond j.L aangekondig de monetaire hervorming de eerste stap tot het bestrijden van de Indonesische economische moei lijkheden. Deze monetaire her vorming geschiedt door de uitgifte van een nieuwe roepia, die 1.000 oude waard is. De inwisseling bij de staatsbanken, postkantoren e.d. had gisteren moe ten beginnen, maar voorzover kon v orden nagegaan scheen geen enke le bank in het bezit te zijn van het nieuwe geld. Wanneer de inwisseling wordt ver werkelijkt zal 10 procent worden in gehouden. Volgens een regeringsverklaring zal de oude geldeenheid haar waarde be houden totdat deze kan worden in gewisseld. De officiële wisselkoers met de dollar, die 5.000 oude roepia be draagt, blijft onderanderd, doch de maatregel heeft enige extra druk veroorzaakt op de vrije markt. De koers heeft de 30.000 roepia per dol lar overschreden. De handelaren en zakenlieden is het verboden de win kels te sluiten, de prijzen te verho gen of het aannemen van het oude geld te weigeren. Volgens Antara heeft de bekend making van de monetaire hervorming een prijsstijging van 20 procent van allerlei goederen veroorzaakt. De prijs van de rijst op de vrije markt heeft reeds de 2.200 roepia per liter bereikt, hetgeen gelijk staat met het weeksalaris van veel Indonesi sche arbeiders. Madioen-opstand De „Nederlandse agressie op 19 de cember 1948 heeft een passend op treden tegen het verraad en de staatsgreep van de Indonesische communistische partij onder Moes- so in Madioen (Oost-Java) verhin derd" aldus de Indonesische minis ter van Defensie, generaal Nasoeti- De communisten die aan de Ma dioen-opstand hebben deelgenomen, maar later hadden meegestreden te gen de Nederlanders, waren in feite door de regering gerehabiliteerd. Vol gens Nasoetion was er na het twee de treffen met de Nederlanders nim mer een oordeel-de jure over het verraad van de PKI in Madioen ge veld. Nasoetion zei dat de Indonesi sche regering spoedig maatregelen zou nemen tegen degenen die bij de Madioen-opstand van 1948 betrok ken waren geweest. Eén van de leiders van de mis lukte staatsgreep in Indonesië, ex- kolonel Soeherman, is door vei ligheidstroepen op Middenjava dood geschoten. zo is woensdag in Djakar ta officieel meegedeeld. Eerder was gemeld dat Soeherman was gearresteerd. NEDERLANDS SCHIP VERMIST Het Nederlandse schip Speed (497 ton), dat in Groningen staat ge registreerd, wordt vermist. De laatste melding van het schip dateert van vrijdag 10 december om 12 uur. Het schip, dat een bemanning van zeven koppen heeft, was op weg naar Kilrush, Ierland, waar het maandag al had moeten aankomen. Klaver j aswedstrijd De jaarlijkse kla ver j aswedstrijd tussen het bestuur van LFC en de Leidse sportjournalisten i6 in een eclatante zege voor de geelzwarte gastheren geëindigd: 24266 tegen Voor de Engelse eerste divisie is woensdag gespeeld de ontmoeting Manchester United—Everton, Man chester United won met 30. Tegen verblinding Op de rijksweg Amsterdam Utrecht is op de reeds be staande middenbermbeveiliging over een gedeelte van ongeveer twaalf kilometer een hekwerk aangebracht, dat moet dienen om weggebruikers 's avonds en 's nachts te beveiligen tegen ver blinding door tegenliggers. MOORDZAAK-ARIE BLOKLAND (Van onze Dordtse oorrespondent) „Wij hebben de indruk, dat het liet meer zo lang zal duren, dat de moordenaar zal worden gegrepen". In die zin liet een zwager van de gistermiddag ter aarde bestelde Arie Blokland zich uit aan de groeve op algemene begraafplaats in Schel- luinen, waar 250 familieleden en ge nodigden en verder talrijke dorpsge noten en inwoners uit de buurge nten de vermoorde vergezelden op zijn laatste gang. Op dat zelfde moment was de dis trictsrecherche, bijgestaan door de Rijkspolitie, al een halve dag bezig ongeveer 10 kilometer verderop in en de woning van de verdachte neef. Aan het zeer drassige Achterland 33 in Ottoland het zoeken naar spo- ïtn en het wapen, waarmee de neef de moord zou kunnen hebben ge pleegd. Verdachte, die nog steeds in het groepsbureau der Rijkspolitie in Nieuwpoort zit opgesloten, heeft ook gisteren geen bekentenis afgelegd. De Utrechtse taxichauffeur die, zoals wij reeds meldden, vrijdagavond een man van Utrecht naar Ottoland heeft gebracht, heeft de passagier bij confrontatie herkend als de ver dachte. Kleren De officier van Justitie in Dor drecht, mr. W. A. de Saint- Aulaire, verklaarde gisteravond, dat er wel aanwijzigen zijn die het vermoeden sterker maken, dat de arrestant de dader moet zijn. In de schuur ach ter de boerderij van de neef zijn gis termiddag sporen gevonden. Het zijn kleren van de verdachte, welke in plasticzakken zijn opgestuurd naar het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag, waar ze zullen worden onderzocht. Ook zijn gevonden een hamer en enkele planken met bloed- j sporen. Het is echter goed mogelijk, dat het hier slachtbloed van kippen betreft. j Het onderzoek in en om de boer derij is zeer minitieus verricht. De Rijkspolitie dregde de sloten af. en in de schuur werd gezocht naar het wapen. Allerlei knuppels en talrijke ijzeren voorwerpen werden nader be- keken, en meermalen is de vader I van de verdachte naar de schuur geroepen, om nadere verklaringen over die voorwerpen af te leggen. |Een sloot langzij het huis werd met j een zuiger leeggezogen, waarna de politie het onderzoek in de modder verder voorzette. Omstreeks het mid daguur werden sporen gevonden, die naar Den Haag werden gestuurd, j Verder zijn gisteren diverse getui- ge-verklaringen nagegaan. Dat I heeft nog niets positiefs opgeleverd. I maar ze bevestigen steeds meer dat de recherche op het goede spoor zit. Confrontatie Sportsplinters De Egyptische biljartbond heeft thans definitief laten weten, dat het kampioenschap groot bil jart libre in Cairo zal worden ge houden van 7 tot en met 10 februari. Een deelnemer staat al vast: onzs landgenoot Henk Scholte, die in het begin van dit Jaar in Valencia de Europese titel veroverde. In het deelnemersveld van het kampioenschap van Nederland groot biljart libre, dat vandaag in Oss be gint, is een wijziging gekomen door dat de Amsterdammer Flip Beekman wegens persoonlijke omstandigheden zijn inschrijving heeft moeten terug trekken. Beekman zal in dit toernooi worden vervangen door debutant Rijvers uit 's-Gravenzande. John Edgar, een jonge Australi sche skiër, is woensdag tijdens de training voor het criterium van de eerste sneeuw dat in Val d'Isere wordt gehouden, zwaar gewond ge raakt toen hij op een piket terecht kwam. Edgar werd met zware ver wondingen aan de maag naar een ziekenhuis gebracht waar onmiddel lijk operatief werd ingegrepen. Go Ahead heeft woensdag in een spectaculaire vriendschappelijke wed strijd op eigen terrein voor 8500 toeschouwers met 1—4 verloren van FC Köln. Bij de rust stonden de Duitsers met 10 voor. De Thailander Tsjaija Boekts- jinda heeft het wereldrecord gewicht heffen in de vlieggewlchtklasse ver beterd. De 33-jarige Aziaat haalde in Koeala Loempoer een totaal van 312,5 kilo. Het oude record stond met een totaal van 305 kilo op naam van de Japanner S. Ikeda. Het plan bestaat om de neef te confronteren met de vrouw uit Ka- tendrecht, die vrijdagavond een man uit de Volkswagen 1500 zag stappen, en doodgemoedereerd de Katen- drechtsestraat verliet. De Rotter damse recherche is druk bezig met het ondervragen van Rotterdamse taxichauffeurs. Een van hen kan de bewuste man uit de Volkswagen toch naar het station hebben gebracht. Dat moet zijn gebeurd om even over achten. Ook bij de Spoorwegen wordt thans navraag gedaan naar een per soon, die zich omstreeks die tijd op het station wellicht verdacht heeft gedragen. Verdachte wordt vandaag opnieuw verhoord. Walvisvaart drijft op vis en fiscus" (Van een deskundige medewerker) Het Nederlandsche Rundvee Stam- boek heeft woensdag op zijn 91ste verjaardag zijn algemene vergade ring gehouden in Utrecht, waar vele vertegenwoordigers der drie Neder landse veerassen (voorheen veesla gen) aanwezig waren. Voorzitter J. Leenheer (Rhoon) deelde o.a. mede dat de export van stamboekrunderen in 1965 die van het topjaar 1961 ruim overtrof. In dat jaar werden 13214 dieren uit het N.R.S.-gebied uitge voerd; momenteel is het aantal van 15.000 al ruim overschreden en tegen 31 december zal het wel tussen 16.000 en 17.000 liggen. Het NH.S.-aandeel in de export, een tiental jaren geleden 447c. is tot boven 70% gestegen. Blijkbaar krij gen de NRS-runderen hoe langer hoe meer waardering in het buitenland. We moeten echter niet blind zijn De buitengewone aandeelhouders vergadering van de Ned. My voor de Walvisvaart N.V. is akkoord gegaan met een statutenwijziging, dat het mogelijk maakt zo spoedig mogelijk over te gaan tot een terugbetaling op de aandelen van 80%. „Na de terugbetaling hangt de waarde van ons aandeel voor een groot deel af van de vis en de fiscus", zo meende president-commissaris mr. H. F. van Leeuwen. Behalve de aandelenpakketten en een belangrijke voorziening voor de omstreden belastingclaim, houdt de maatschappij na de terugbetaling nog bijna 6 ton in contanten over en verder een aantal walvisjagers, wat voorraden en vorderingen alsmede een investering in twee panden in Kaapstad. Over de waarde, die de beurs aan de resterende activa toe kent, (de koers van aandelen Wal visvaart was gisteren 87%%) moest mr. Van Leeuwen „toch wel even lachen". De directeur, ir. L. de Waal, zei te hopen dat de fiscus voor deze waardering van de publieke opinie het hoofd zal moeten buigen Koningin Salote van Tonga (65) overleden Koningin Salote van Tonga is gis teren in een particulier ziekenhuis in de Nieuwzeelandse stad Auckland overleden. De 65-jarige vorstin be vond zich sinds november in Auck land Ze leed aan pleuritis en sui kerziekte. Toen zij ruim een maand geleden in Auckland aankwam voor een medisch onderzoek, daalde de ruim 125 kg wegende koningin met behulp van een vorkheftruck uit het vliegveld neer. Zij was 1.90 meter lang. Hoewel zy reeds sinds 1918 over Tonga heerste, dat op 500 km ten oosten van de Fidji-eilanden ligt en 67.000 inwoners telt, werd zij pas be kend, toen zij in 1953 naar Londen kwam om de kroning van Koningin Elizabeth bij te wonen. Haar dynas tie gaat tenminste tien eeuwen te rug. Haar vader. Koning George II van Tonga, tekende een verdrag van vriendschap en bescherming met En geland. Dit akkoord werd in 1958 vervangen door een nieuw verdrag. De Haagse Ijshockeyvereniging HIJS-Hoky heeft woensdag met 1—4 op eigen baan verloren van Luik. De tussenstanden waren: 0—2, 0—0, 1—2. voor de concurrentie, die met name onze zwartbonten gaan ondervinden van Noordamerikaanse, Canadese en ook van Engelse zwartbonten. Deze penetreren geleidelijk aan in de ge bieden, die tot onze beste afnemers behoren. Was dit niet het geval dan zou onze export nog groter geweest zijn. Onze fokkerij moet niet afgestemd worden op buitenlandse ideeën en verlangens want er wordt slechts een klein percentage van onze runderen uitgevoerd. Deze uitvoer echter legt een bodem in de markt en ze bewijst, dat de buitenlandse fokker de kwali teiten van onze koeien waardeert. We moeten dan ook wel zorgen, dat we, met name met onze zwartbonte run deren, aan de spits blijven. In dit verband wees de voorzitter op de zo gewenste samenwerking tus sen het Nederlandse en het Friese Rundveestamboek. In EEG-verband komt er meer en meer samenwerking en dit ls voor onze stamboeken ook nodig. Nadat diverse meer huishoudelijke aangelegenheden waren afgehandeld: voorzitter Leenheer werd met alge mene instemming herkozen en er komt een nieuw district: IJselmeer- polders, werd uit de vergadering in gehaakt op de gedachte van meer sa menwerking. Een stamboeklld uit Overijssel wees erop dat het N.R.S. de overschrij - vingseisen van F.R.S.-runderen aan zienlijk had verzwaard. En dat op zeer korte termijn. Hij had graag deze kwestie in de districtsvergade ringen aan de leden zien voorgelegd, gezien ook het ingrijpende karakter van deze verzwaringen. Voorzitter Leenheer deelde mede, dat ten tijde van de districtsvergade ringen in Januari-februari bedoelde kwestie nog niet leefde. Het F.R.S. had bepaalde besluiten genomen en het N.R.S.-bestuur meende op korte termijn hierop te moeten reageren. Gelukkig was deze gang van zaken niet bepaald. Doch daar beide stam boeken de belangen van de rundvee fokkerij willen behartigen en het van belang is om vooral ook de produkti- viteit terdege .Jn de gaten te houden, hoopte hij wel op een inniger samen werking in de toekomst en hij ver wacht deze ook. Over een en ander werd uitvoerig gesproken, ook op het foktechnische vlak, waarna de hoofdadministrateur van het N.R.S., de heer H. W. J. Dekker, een causerie hield over ac tualiteiten in ons verenigingsleven, waarin ook aangestuurd werd op gro tere samenwerking. Nieuw actiecomité in Didam In een officieel communiqué heeft het actiecomité tot behoud van het ziekenhuis in Didam zich vannacht om ongeveer twaalf uur teruggetrok ken. Uit dt bevolking heeft zich een nieuw comité gevormd, dat reeds maandag van zich deed spreken bij de organisatie van een grootse pro testmars Het bestuur van dit twee de actiecomité, betoogde toen reeds, dat zij, wanneer het eerste comité niet actief zou blijven, een nog gro tere actie zal ontketenen. Het nieu we actiecomité schijnt de steun van de gehele bevolking van Didam te hebben. V makkelijk 4 zo droog nooit kreuken nooit strijken V ventilerend 4 lang meegaan alom snel gewassen gecontroleerd verkrijgbaar Volgende week uitspraak in proces i-Verhelen De openbare aanklager Kovacs en de raadsman Flihrer zijn gisteren tij dens het proces-Verbelen in Wenen met elkaar in botsing gekomen over de vraag of de memoires van een Belgische collaborateur met de Duit sers als bewijs moeten worden toe gelaten. De rechter gaf ten slotte de verdediger gelijk met de woorden: „We willen de indruk vermijden, dat de verdediger in zijn rechten wordt beknot." De collaborateur, dr. Van Coenotte, was hoofd van de Belgische rijks wacht ten tijde van de Duitse bezet ting van België. Volgens de openbare aanklager is hl) na de oorlog veroor deeld wegens oorlogsmisdaden. De zitting van gisteren was gewijd aan het indienen van de laatste be- Ondanks nauwgezet politie-onder- zoek is nog geen klaarheid gekomen in de mysterieuze dood van de 44- jarige Hilversumse arbeider A. P. Valk, die dinsdagmiddag dood en met ernstige verwondingen werd aange troffen in een afgelegen sloot nabij de weg Houten-Valkwljk. Met hulp van militairen heeft de politie gis termiddag de sloot laten leegpom pen. Men hoopte er nog een aanwij zing te kunnen vinden, die wellicht de verwondingen op de schedel en het gelaat zouden kunnen verkla ren. Het resultaat was negatief, want er werd zelfs geen klinke kei in de sloot gevonden. Ongeluk wijsstukken door de openbare aankla ger en de verdediger. Het vonnis wordt dinsdag ver wacht. Zelfmoord acht de politie vrijwel uitgesloten. Zij denkt thans in de eerste plaats aan misdrijf. Alle om standigheden wijzen thans In deze richting. Moord of doodslag? Dat weet de rijkspolitie in het district Utrecht nog niet. Pas in de loop van de dag werd via de landbouwer Th. de Wit, die het stoffelijk overschot vond, bekend, dat om het gelaat van de dode man een theedoek was ge bonden. In het politieverhaal ont brak dit detail. Het doekje was kruislings om het hoofd gewikkeld, zoals bij een patiënt die by de tand arts komt. Hoofd m ogen waren vrij, maar de doek bedekte wel de twee diepe snij wonden op de rechter wang, waaronder ook het jukbeen was ge broken. Aan de doek zat geen bloed, maar als het lichaam Inderdaad twee weken in de sloot heeft gelegen, be hoeft dit niet te verwonderen. De Hilversumse politie en de Rijks politie in het district Utrecht schake len de mogelijkheid van een ver keersongeluk niet uit. Mogelijk werd de heer Valk, aldus deze veronder stelling, door een automobilist op de stikdonkere provinciale weg aan gereden. Geschrokken door de ver wondingen en de bewusteloosheid van de heer Valk zou de automobilist de man na een provisorische verbinding in de sloot kunnen hebben gedepo neerd. „We hopen maar dat het on derzoek van de Hilversumse politie een aanwijzing oplevert", zei majoor i J. W. Buitendijk, commandant van j de Rykspolitie in het district Utrecht, die het onderzoek leidt. Speurhon- j den zijn er aan te pas gekomen, maar behalve de bandensporen in het welland heeft men in de wijde I omtrek van het verlaten gebied niets gevonden. De kleren van de over- leden Hilversummer zijn naar het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag gezonden voor nader onder- zoek. Men hoopt de bloedsporen te vinden, maar deze kans is niet groot, vanwege het natte weer van de laat ste weken, Ajoeb Chan en Johnson werden het eens Na afloop van de besprekingen van de Pakistaanse president, Ajoeb Chan, met president Johnson ls gis teren in Washington een gemeen schappelijk communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat belde staats lieden het eens zijn over de noodzaak van vreedzame oplossing van de ge schillen tussen India en Pakistan. President Johnson wijst in het com muniqué op het Amerikaanse belang by de economische en sociale ontwik keling van Pakistan. De VS achten de handhaving van de Pakistaanse onafhankeiykheid en onschendbaar heid van vitaal belang voor de we reldvrede. President Ajoeb Chan herhaalt dat Pakistan belang hecht aan nauwe be trekkingen en samenwerking met de VS. Belde landen steunen de resolutie van 20 september van <üt Jaar van de „Wantoestanden in Nieuw-Guinea" (Van onze Haagse correspondent) De heer Nico leas Jouwe, leider van de „Vrye Papoea's" in Nederland, heeft een memorandum over de toe standen in zyn land aan de com missie voor mensenrechten van de Verenigde Naties gestuurd. Hierin wordt gewezen op wantoestanden die ln westeiyk Nieuw-Guinea heersen en er worden bewyzen genoemd voor vervolging van en moord op de in heemse bevolking. In het memo randum wordt aan de commissie, de algemene vergadering en secretaris generaal Oe Thant verzocht een diepgaand onderzoek ter plaatse ln te stellen en stappen te ondernemen teneinde de bevolking in bescherming te nemen. Veiligheidsraad, waarin een bestand ln de oorlog om Kasjmier werd ge elst,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13