.EIDSCH DAGBLAD m j rote delen van de Y eluwe eranderd in binnenmeren Amerikaanse mariniers leveren harde strijd FLIM Vateroverlast in veel plaatsen Wilson biedt Smith (op bedekte wijze) uitweg uit crisis NDSM schakelt over reparaties Aanval op stellingen van de Vietcong Mr. P. v. Volleiilioven in Leicis ziekenhuis IEHCOnv. (SucJ Qlte, teutvo gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 No. 31743 teur: E. A. E van Dishoeck dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no 57055 (Van onze correspondent) lonkere wolken hebben zich samengepakt boven de Gelderse lei en de west-Veluwe. Die wolken hebben zich ontladen in ein- ize stromen regen. In de Vallei en op de west-Veluwe is nu 'toestand ontstaan, die associaties opwekt met de zondvloed. )p sommige plaatsen zijn, zo ver het oog reikt, weilanden en lerijen veranderd in enorme binnenmeren. Het water staat zo g, dat vaak wegen en er langs liggende sloten niet meer van jar zijn te onderscheiden. t verkeer moet op verschillende sen door het water rijden, dat allen centimeters hoog op de weg Er zijn zelfs al een stuk of drie fn afgesloten omdat er niet meer te komen is. De boeren hebben niet gemakkelijk: het water staat aan hun woonhuizen, in enkele llen zijn ze geïsoleerd, en het al voor dat water hun woningen endrong. Kippen- en varkens- ien, schuren en land bouw ma ts staan rondom in het water. landmacht houdt dit weekeinde )taal 700 man in verschillende plaatsen geconsigneerd, die bij eventueel verzoek om hulpverle- bij wateroverlast onmiddellijk (et kunnen worden. Dordrecht r gcaiitw (een vlo f dit sto: pte gedeelten van de woonwijken fle Dordtse havens hebben gister - II ruim anderhalve meter onder f gestaan. De parate dijkwacht op de dag op talrijke vloedplanken aangebracht, stond het water op bepaalde (sen niet in de weg. Drie kwartier lat het water de hoogste stand bereiken, stond het al op 3.30 r boven N.A.P. Zandzakken iten worden aangevoerd om de ke plekken extra te verstevigen, name op de Voorstraat, de üstraat van Dordrecht, was de racht uitermate actief met het 'oeren van zand om te voorko- dat het centtrum van de stad k zou komen te staan. De Dordt- Omstreeks zeven uur bereikte het water de hoogste stand (3.40 meter) waarna het snel zakte. Na afloop kon de balans worden opgenomen, waar bij bleek dat vooral in de winkels veel schade was aangericht. Het verkeer over de veren rondom Dordrecht was van vijf tot acht uur gestaakt. In 's-Gravendeel liepen twee polders onder als gevolg van dijkdoorbraken. Ook Hendrik Ido Ambacht onder vond veel last van het hoge water. Grote schade liepen de buitendijkse woningen op. Vlissingen Door de abnormaal hoge water stand zijn gistermiddag verschillende gaten in de Vlissingse Boulevard ge slagen. Het zeewater golfde over het wegdek heen, dat ernstig werd beschadigd. De dijkwachten lieten onmiddellijk zandzakken aanrukken. De Zeeuwse veerboten waren enkele uren gestremd. In Cadzand werden over een lengte van 700 meter grote stukken duin weggeslagen. Hier en i gat van ongeveer drie meter geslagen daar zelfs tot een breedte van vier inde zomerdijk bij Vreeswijk. Met meter. Voor hotel „Noordzee" dat grote kracht stroomde het onstui- boven op de duinen staat, verdween mige water de zomeruiterwaarden 2 meter duin in de kolkende golven, binnen. Er bestaat geen gevaar voor Het bestaan van hotel „Noordzee" verdere overstroming. De uiterwaar- wordt sinds jaar en dag door de zee den zijn eigendom van de gemeente bedreigd. Het gebouw staat nu aan Vereswijk. Rotterdam afgrond. In Kortgene op Noord- Beveland kwamen verschillende stra ten onder water te staan. I Het hoge water heeft omstreeks t ongeveer elf uur heeft uur g.jstermiddag tamelijk veel water van de Lek een over]ast bezorgd. Omstreeks dat tijd stip vloeide het water van de rivier op vele plaatsen aan de Parkkade, de Veerkade, de Westerkade en de Wil Sjastri gaat naar Johnson Premie»- Sjastri van India heeft gisteren in het parlement bekend gemaakt, dat hij op 1 februari pre sident Johnson in de VS zal ont moeten. Hij zei te hopén dat dit zal Inden tot beter begrip „en meer waardering van de standpunten van beide landen". Ondei gejuich dankte de premier voor de nieuwe vcedseltoewijzing door de VS. Met de Amerikaanse ambassadeur. Chester Bowles, en de Indiase staatssecretaris van Fi nanciën, Bhootalingam, is gisteroch tend in Nieuw-Delhi een overeen komst ondertekend voor onmiddel lijke verzending van 1.5 miljoen ton graan naar India. cloipje Z,warceoroei<: lemskade in Rotterdam-Zuid over de door het gestegen water geiso- j f*-. stuf Z 0 ftiriiifït frtt mnpc hirtnortmorton c taanl ^Ol ILll I ICllllC tllVlllgl l Vf l drastisclie reoraanisatie logelijk. kaden. Op het Noordereiland moest leerd dienst gemeentewerken in actie ko- blank men om een aantal gaten in de be- schoeiing te dichten. Rijkswaterstaat heeft inmiddels de beperkte dijkbewaking, in de dis tricten zuid, Harlingen en Den Hel der opgeheven. vele binnenwegen Verkeer daarover ii (Van onze Londense correspondent) Premier Wilson heeft gisteren in Ere-pensioen Libert v. Dalsum en W van Amsterdam hebben nten de acteur Albert van Dalsum eregeld to« te kennen van 3000 len per jaar als blijk van erken- voor zijn grote verdiensten voor toneel ln het algemeen en voor joneelcultuur van Amsterdam in bijzonder. Albert van Dalsum t in 1964 zijn toneelcarrière af. p de ocez Bsie bezig ïen ,die tie heeft bijzonder veel werk 1 verrichten. Zo moest zit op de het Laserhuis opnieuw een verbluf- aven een zieke man uit een fend staaltje van politiek koorddan sen getoond, waarin hij zich sinds het begin van de Rhodesische crisis een meester heeft getoond Hij be vond zich namelijk in een moeilijk parket, omdat er een conflict in de regering bestond over de mogelijkheid van een toekomstig gesprek met de Rhodesische premier Smith. Lord Gardiner, voorzitter van het Hogerhuis, die tevens een belangrijk regeringslid is, had op die mogelijk heid gezinspeeld. Gemenebest-minis ter Bottomley daarentegen had ver klaard dat er nooit met Smith zou kunnen worden onderhandeld, omdat hij een leugenaar is. Wilson scheen in een lange ver klaring een compromis tussen beide standpunten tevoorschijn te hebben getoverd. Hij gaf toe, dat Smith ge logen had, namelijk tegenover de Britse gouverneur, toen hij deze de machtigingsmaatregelen ter onder tekening voorlegde. Smith had toen ten stelligste verklaard dat deze geen enkel verband hielden met een een zijdige uitroeping van de onafhanke lijkheid. In feite was het de eerste stap daartoe. Maar Wilson zei veelbetekenend: Smith kan een einde maken aan de tegenwoordige benarde situatie voor Rrodesië door stappen te doen bij de gouverneur. Smith zou echter eerst openlijk zijn illegale daad moe ten herroepen. Wilson onderstreepte dat Smith de leider is van een be langrijke Rhodesische politieke party en dat men zou luisteren naar wat hy te zeggen heeft. Maar aangezien de Britse regering Smith' regering niet erkend zou Smith „als particulier persoon" con tact kunnen zoeken met de gouver neur. die echter omgekeerd voor Smith nog altyd lucht is. Wilson trachtte duideiyk opnieuw een weg te vinden tussen Smith, voor wiens leiderskwaliteiten hy een zekere bewondering koestert en diens ministers, die hy verafschuwt. 'EERBERICHT BUIEN diepe depressie die donderdag gisteren rond het Noordzeegebied slecht weer veroorzaakte, trekt weg over Finland en Rusland, weer wordt er evenwel niet beter want een zwakke storing zal it langs ons land trekken en de gheid tydelijk groter doen wor- volgens het weeroverzicht van n is een volgende de- lan betekenis toe te /eneens vergezeld zal 1 van een groot neerslaggebied. gebied zal vermoedelyk morgen de loop van de dag ons land be en by naar zuid krimpende en r aanwakkerende winden. Gedu- de de nacht kunnen de tempera- in tijdens opklaringen plaatselyk om het vriespunt dalen. 12 DECEMBER 'on op: 08.39 uur; onder: 16.28 u. op: 20.42 uur; onder: 12.20 u. •gwater in Katwyk te 05.36 en 6 uur. Laagwater te 01.19 en december: hoogwater te 06.28 en 2 uur; laagwater te 02.08 en •8 uur). Oppositieleider Heath beschuldigde Wilson ervan „in zijn dogmatische verklaringen" nieuwe verwarring te hebben gesticht. Maar in zyn alge mene reactie op Wilsons verklarin gen draaide Heath weer bij, zodat Wilson, in hoeveel bochten hij zich ook moest wringen om vooral de Afrikaanse staten te vriend te hou den, toch weer aan het langste eind scheen te trekken. Zowel Nederland als België hebben de handel met Rhodesië aan banden gelegd. Voor beide landen geldt met ingang van 12 december een ver gunningsstelsel. Aankoop van tabak is gestaakt. De omvang van de han del met Rhodesië is overigens steeds van beperkte omvang geweest. HOOG WATER IN ENGELAND De Theems staat zo hoog, dat het water gisteren op enkele centimeters na het Lagerhuis binnenstroomde waar juist een debat aan de gang was. Politie en ambtenaren legden zandzakken langs de rand van de terrassen. De rivier stond ongeveer anderhalve meter boven het normale peil. Na het keren van het ty viel het water snel. Een groot deel van Engeland en Wales heeft wateroverlast na de zwa re regenval die 24 uur achtereen heeft aangehouden bij harde wind. In oostelyk Londen is het water op ver scheidene plaatsen de straten bin nengestroomd. In Millwall, in ooste lyk Londen, is een brandweerauto in het stygende water blyven steken. Elders zyn vier auto's weggespoeld. Actie tegen mond en klauwzeer (Van onze Bossche correspondent) De veeartseny kundige dienst in Noord-Brabant is vandaag begonnen niet een intensieve voorlichtingsactie onder de boeren, teneinde paal en perk te stellen aan de mond- en klauw2eerepidemie, die zich de laat ste weken steeds meer over Brabant uitbreidt. Totnutoe zyn in 53 ge meenten al 490 gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd, waar door duizenden dieren moesten wor den afgemaakt. De schade wordt ge raamd op 1 miljoen gulden per dag. Niet alleen door het verlies van het vee, maar ook door het uitvoerver bod voor Brabant en door de dalen de pryzen op de Bossche veemarkt. In noord-Nederland liggen de pry zen op de veemarkt de laatste weken aanzienlyk hoger, waardoor „bin nenlandse smokkel" in de hand wordt gewerkt. Volgens India o Chinese troepen over de grens India heeft gisteren de beschuldi ging geuit, dat 350 man Chinese troepen aan de noordoostgrens vyf km. diep op Indisch gebied zyn door gedrongen. In een protestnota, die is overhandigd op de Chinese am bassade in Nieuw-Delhi wordt gezegd, dat ae troepen in de nacht van 5 de cember in het gebied van Namkat- sjoe by de Thagla-pas over de grens zyn gekomen. Ze zouden daarna po sities hebben ingenomen by de Na- toeng La-pas. RUSSISCHE KUNSTMAAN De Sowjet-Unle heeft gisteren nummer 99 gelanceerd in de serie Kosmos-aardsatellieten. De serie is begonnen met de Kos- mos-1 op 16 maart 1962. op (Van onze A'damse correspondent) i is een rechtstreeks gevolg van de »o Nederlandse Dok- en Scheeps- moeilijkheden in de Westeuropese bouw Maatschappij, één der grootste scheepsbouw. Deze had in de voor- scheepswerven van Europa en de ooriogse periode ruim 90 procent r grootste van de hoofdstad, gaat het definitief omgooien Niet der dan vier van de vyf scheeps- bouwhellingen zullen worden ge sloopt en de machinefabriek heeft de produktie van scheepsmotoren reeds gestaakt. Het personeel dat de afge lopen tien jaar van 6000 tot 3600 man terugliep, zal gedeeltelijk wor- J x den omgeschoold. Diverse afdelingen van de scheepswerf zullen zich 'wm or> vo""rpn van ereldproduktie, terwyi op het ogenblik d- nieuwe, moderne en effi ciënt werkende Japanse scheeps bouw d? helft van de wereldpro- duktie tot zich heeft getrokken. De N.D.S.M die na de tweede wereld oorlog tien jaren achtereen een dik- gevulde order-portefeuille had, heeft de concurrentie niet kunnen vol- trachten te ontwikkelen tot zelfstan dige industrieën. Dit ls gistermiddag bekendgemaakt door de president-directeur van de N.D.S.M., de heer P. Goedkoop Dzn. Op de vier hellingen die zullen worden afgebroken, zyn sinds 1918 circa 500 zeeschepen gebouwd, waar onder trotse Indië-vaarders als de Oranje en de Johan van Oldenbar- velt. De koerswyziging de N.D.S.M. Omstreeks 80 km ten noorden van de Zuidvietnamese stad Qoeang Ngai zijn eenheden Amerikaanse mariniers en Zuid vietnamese troepen in een hevig gevecht gewikkeld met de Viet cong, die zich daar in versterkte stellingen heeft verschanst. De Amerikaanse mariniers zijn naar het gebied gezonden nadat de Zuidvietnamese strijdkrachten na twee dagen harde strijd, waarin zij zware verliezen leden, geen voortgang boekten. Aan vankelijk werden enkele batal jons mariniers aangevoerd, maar de sterkte zou inmiddels zijn toe genomen tot een regiment. LANCERING VAN GEMINI De Gemini VI zal morgen om 15.54 uur Ned. tyd gelanceerd worden met aan boord de astronauten Walter Schirra en Thomas Stafford. Indien alles perfect verloopt zal de Gemini VI ongeveer vyf en een half uur na de lancering de Gemini VII tot op een paar voet ingehaald hebben. Enkel operatief weer gebroken Mr. Pieter van Vollenhoven, de verloofde van Prinses Mar griet, is opgeno men in de Leidse Annakliniek. Gisteren is daar operatief zijn linker enkel opnieuw gebroken en daarna gezet. Ongeveer een jaar geleden, kort voordat zyn verloving bekend werd, De .Amerikanen hebben de Zuid- vietnamezen in zoverre ontzet, dat dezen zich hebben kunnen hergroepe ren. En deel van de mariniers is er in geslaagd de Vietcong-stellingen te doorbreken. Omtrent de activiteit van een andere eenheid zyn nog geen berichten binnengekomen; een derde groep raakte direct na de landing per helikopter in gevecht met de opstan delingen, die het landingsterrein on- Ook in de omgeving van de Zuid vietnamese hoofdstad, Saigon wordt gevochten. Zuidvietnamese troepen en Amerikanen weerstaan daar Viet- cong-aanvellen op verdedigingsstel lingen. De Amerikaanse torpedoboot- jager „Roberts" is de rivier de Saigon opgevaren en beschiet stellingen van de opstandelingen. Ten noordwesten van Saigon hebben B-52-bommen- werpers van de basis op Goeam troe penconcentraties van de Vietcong be stookt. Dichter by Saigon hebben eenhe den van de Amerikaanse eerste in fanteriedivisie een ondergronds basis kamp van de Vietcong ontdekt. Een opstandeling werd gedood, twee wer- brak hy zyn enkel tydens een ski vakantie in gezelschap van de Prin ses. Tydens de keuring voor de mili taire dienst bleek, dat de enkel niet bevredigend was hersteld. Besloten werd toen, dat een nieuwe poging tot volledig herstel zou worden onder nomen nadat hy zyn doctoraal exa men had afgelegd. Men zal eerst over enige tyd kun nen vaststellen, jf het genezingspro ces ditmaal wel bevredigend verloopt. Is zulks het geval dan zal hy na het verlaten van het ziekenhuis opnieuw voor de militaire dienst worden ge- gekeurd. OOM VAN CLAUS GETUIGE De heer Julius Freiherr vom dem Bussche—Haddenhausen, oom van de heer Claus von Amsberg, heeft naar het Duitse persbureau DPA vernam een uitnodiging van Koningin Julia na aanvaard om als getuige op te treden by het huwelyk van Prinses Beatrix met de heer Von Amsberg. Deze uitnodiging werd hem begin dezer week door de heer Von Ams berg overgebracht tydens een onoffi cieel bezoek aan het landgoed Döt- zingen bU Hitzacker. den gewond en zeven gevangengeno men. De Amerikanen leden geen ver liezen. Sporen van gewonde opstan delingen leidden naar een tweede kamp, waar na een artilleriebeschie ting de lichamen van 25 Vietcong- leden werden gevonden. Ten zuidwesten van Saigon over vielen Zuidvietnamese militairen een munitiewerkplaats van de Vietcong. Vyfentwintig opstandelingen, die daar werkten, werden gedood en een hoeveelheid explosieven werd in be slag genomen. Moskou en Vietnam Harriman, bijzonder ambassadeur van de Verenigde Staten, heeft na een gesprek met president Johnson verklaard te geloven dat de Sowjet- Unie voorstandster is van een vreed zame regeling in Vietnam. De 74-ja- rige Harriman is voormalig ambassa deur in Moskou en is nu reizend di plomaat. Hy zei er zeker van te zyn dat men in Moskou niet graag zou zien, dat het tot een rechtstreeks mi litair treffen komt tussen de Verenig de Staten en communistisch-China. Ook zei hy te betwyfelen of China erop gebrand is in Vietnam in een militaire strijd met de Verenigde Sta ten te worden verwikkeld. Harriman zei dit op een persconferentie nadat hy een onderhoud met Johnson had gehad op diens ranch in Texas. Intussen heef» Noord-Vietnam gis teren verklaard dat de recente Ame rikaanse aanbiedingen voor vrede „een nieuwe truc" inhouden „om de openbare mening te kalmeren" en een manoeuvre zyn voor verdere uit breiding van de Vietnamese oorlog". De verklaring was een commentaar op recente verklaringen van president Johnson, minister van Buitenlandse Za.ken Rusk en de Amerikaanse am bassadeur by de Ver. Naties Gold- bouwkosten variëren van 20 tot 35 miljoen gulden) wordt circa 20 pro cent verlies geleden. Dit is de oor zaak dat de bouwcapaciteit die zes a zeven schepen per jaar bedroeg, snel is teruggelopen. „Wy blyven ondanks het feit dat we met verlies bouwen, toch nog een echte scheeps werf", aldus de heer Goedkoop, die de kennis en de ervaring die zyn bedrijf in de nieuwbouw heeft ver worven, te waardevol acht om door de Japanse concurrentie te laten overvleugelen. Zoals bekend bestu deert een commissie de situatie in de Nederlandse scheepsbouw. De N.D.S.M.-directeur zei hierover: „De Nederlandse scheeps bouwindustrie zal alles doen om het hoofd boven water te houden. Maar misschien zal de overheid toch moeten helpen. Ik denk daarby niet onmiddellijk aan subsidie, maar wel aan faciliteiten op het gebied van de kredietverlening". Vervolg pag. 2 Aé.ertrnn, ■«llllffl VOLAUTOMATISCHE TELEVISIE 2E NET ombouw/voo rzetapp./inruil vraag ons vrijblijvend advies LANCE MARE 66 TEL. 26500 Uit het Leidsch Dagblad van 12 Dec. 1865: Zaterdagavond werd een verpleegde uit het Gerefor meerde Minnehuis vermist, een vrouw van 72 jaren. He den, Maandagmorgen is haar lijk opgehaald uit de gracht bij de Rijnsburgsche Poort, waarin zij waarschijnlijk door de mist was gevallen. In het bosch van Vincen- nes hebben in de vorige week graaf de Saint A. en de heer P. met den degen geduelleerd. Laatstgenoemde werd zwaar gewond. De oorzaak van den twisivas het werpen van een bloemruiker op het to neel aan Mevr. Laurent.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1