care n Willem Witsen en prof. Wenckebach bij Heuff GAS- OLIE- KOLENHAARDEN La Traviata in Carre: oude glorie herleefde kunst TWEE OPMERKELIJKE FIGUREN: „Schoonheid om der schoonheid wille W OPERA ITALIANA Serie open doekjes Suppoost afgeranseld Dieven sloegen slag in Loudens museum LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 VIERDE BLAD was in die begintijd opvallend, gelijk dat bijv. uit zijn kop va^ Don Qui- chotte blijkt. Het „klassiek-schone" vond in hem aanvankelijk een fervent aanhanger. Maar zijn ontwikkeling voerde hem op den duur naar gans andere doelen. <le schilder Willem Witsen (1860-1923) en waarl>'J speciaal zijn koddige spotlust I in de typeringen ERKEN van twee hekemie kunstenaars, t.w. WILLEM WITSEN ..Oosterpark in de sneeuw' (Foto LD Holvi echter ook al baar, wanneer smijter" denkt. Wenckebach heeft zich in de loop der jaren veelvuldig aan academische opvattingen en voorschriften kun nen ontworstelen: er zijn talrijke; door hem behandelde onderwerpen. I welke daarvan ïen origineel getuige- 1 nis afleggen en waarvan men op deze expositie kan kennis nemen. Wij vragen in het bijzonder nog de aandacht voor Weneckebachs' „Dan- j sende negerin" of zijn naar het ab stracte neigende „Het vissertje". waaruit blijkt, dat Wenckebach nim- mer is blijven stil staan. Van hem zijn ook nog vele studies van beelden in mappen aanwezig. Deze interessante expositie, welke een karakteristieke schijnwerper richt op twee figuren, die in hun tijd ge prononceerd belangwekkende bijdra gen leverden tot waarlijk esthetische belevenissen, in een periode, toen „schoonheid om de schoonheid wille" nog geldend was. is tot en met 6 januari te bezichtigen. Bijna 2lh miljoen voor kunstwerken Op een veiling in het museum Park-Bernet in New York heeft het beroemde schilderij van Georges Braque ..Vissersboten'' 67.500 dollar opgebracht. ..Meisjes aan de waterkant" van Pierre Renoir ging voor 57.500 dollar van de hand. een schilderij van Sir Winston Churchill ..De poojt van Mar- rakesj" voor 13.000 dollar. In totaal werden 65 schilderijen voor 679.700 dollar 2.446.920 gulden) geveild. itEUS 4DGE PLAATSING Haagweg 15 - Leiden - Telefoon 40444 Oude schilderijen in Italië teruü (Van onze kunstredactie) voor Het scheen gisteravond alsof de oude Opera Italiana 19-10 was herleefd. Al is sindsdien de Ned. Opera geliquideerd en een nieuwe Nederlandse Operastichting opgericht, in Carré was de geest van Cav. M. de Hondt teruggekeerd en met hem de her innering aan de geliefde zangers en dirigenten onder wie Sara Scuderi. Edmondo de Vecchi. Luigi Ford en Antonino Votto. Toen in het Carré van Alex Wunnink nu in hetzelfde theater van zijn het beeldhouwwerk -oon Karel De Italiaanse politie heeft 15 oude schilderijen en een kostbaar basreliëf uit de 14de eeuw opgespoord, die ge schat worden op een waarde van ruim f 170.000 en zeven maanden ge leden in Rome gestolen werden. De doeken werden in de nacht van 6 mei gesto len uit de studio van een restaura- I Voor een tot in de nok uitverkocht j Sergio Massaron. Hij schonk de voca- teur. Zij werden gevonden in een ap- 1 huis bracht het Teatro dell'Opera listen niet slechts de mogelijkheid partement dat uitziet op de Tiber. De italiana Verdi's „Traviata" en oogst- hun mooie stemmen op hun best te politie zei, dat de eigenaar van het te naar de oude stijl open doekje na doen uitkomen, maar vatte ze ge- huis gezocht wordt voor ondervra- open doekje. Men kon niet geloven heel in zijn muzikale visie. ging. Bij eerste controle bleken de dat O.K. i W.-sti Maria Luisa Cioni v de beeldhouwer prof. Ludwig Oswald Wenckebach tot expressie kwam. En wie verlustigt een olieverfportp (1895-1962) zijn thans te zien in Kunstzaal Heuff 2ich ntet in het blJzonder in de iro-lKare' v uit de 16de te Wassenaar. Kunst uit vervlogen tijd Men zou bet menen, doeli de her-kennismaking bereidt de beschouwer toch een aparte en charme rende vreugde, ondanks de „gedateerdheid" van hun scheppingen. Wie het oeuvre van Willem Witsen. ten volle vertrouwd met Amsterdam als hij is, beziet, denkt meteen aan zijn grote en zoveel persoonlijker tijd genoot Breitner. Witsen moge dan ongetwijfeld niet diens formidabele hoogte bereikt hebben, er is toch de zelfde kenmerkende sfeer van de schilders, die men tot de volgelingen van de Haagse School kan en mag rekenen. De schilderijen van Witsen zijn wel dikwijls in bijzonder donkere trant gehouden men denke bijv. aan zijn „Badende vrouw" of „Koeien op stal" maar daarnaast zijn er toch ook, uit latere tijd waar aan ee.n transparante helderheid niet ontzegd kan worden, zoals zijn prachtige „Oosterpark (in Amster dam) in de sneeuw". Weense medische faculteit. Ook zijn zoon. aanvankelijk schilder, studeer de in Wenen. Van hem. de kundige vervaardiger ook in talrijke houtsne den van Bijbelse taferelen genie ten o.a. grote bekendheid de „Jac- ques-serie" („Mannetje Jacques", dat in Rotterdam een plaats heeft ver kregen, „Jacques met hoge hoed", waarvan een monument verrijst in Heerlen. „Jacques als redenaar". „Jacques met vakantie", „Jacques op j ^fh. kruk" enz.). Ook zij o.a. genoemd het beeld „De Spoetnikker" bij de Mu- seumbrug in Utrecht, de „Kop van Hippocrates" in de tuin van het Academisch Ziekenhuis" in Leiden. zyn beeld van Von Slebold in de jjjj; Tuïtltoni~ËVgïÜ^i',''"zweden „EUROPEES ZILVER" UNIEKE EXPOSITIE Vuti 21 december t/m 9 januari 1966 wordt onder auspiciën van de Federatie Goud en Zilver in de ex positiezaal van de Kon. van Kern- teer N.V. aan de Karper- Zeist een zilver tentoon stelling gehouden, die uniek is voor ons land. Deze expositie omvat namelijk een grote collectie na-oorlogs hand gedreven zilverwerk uit o.m. Frank- secretaris is geweest die beweerde de pnma donr.a' dat de Nederlanders niet opera- 1 „minded" zijn. Deze „Traviata"- voorstelling was er een uit de goede oude tijd van het belcanto. „Travia ta" uit Verdi's eerste glorietijd is naar Italiaanse trant vertolkt. Ver di's muziek plaatste het verhaal van „La dame aux Camelias" van Dumas boven de vorige-eeuwse sentimentele romantiek. Prachtige prestaties Amerikaanse leveranties aan India versneld Leidse „Hortus" en dat „hutspotjongetje" Ewoud Joppens" aan de Lammeschansweg te Leiden. Wij noemen hier slechts enkele van zyn talloze wijd geroemde scheppin- de knap- vooral in de begintijd wel eens een naar huidige begrippen te conven tionele indruk. Doch Wenckebachs' groei was sterk: wij herinneren aan zijn vrouwenbeeld ..Marseille", dat weer zo'n gans andere inslag ver toont. Het absolute „naturalisme" Er zijn nog andere opmerkelijke voorbeelden van Witsens ontwijfel bare begaafdheid. Want wie zou zijn bewondering willen onthouden aan het beeld van de „Molenaar bij Wijk I °olt Wenckebach by Duurstede" of het waarlijk unieke 1 held evident, al maakt zyn meisjesportretje, dat hij reeds op 18- jarige leeftijd maakte van zijn toe komstige vrouw? Men moge wellicht in deze keihar de tijd, waarin moderne, absurde stromingen haar vogelvlucht nemen, een weinig geringschatend staan te genover het romantische idealisme, waarvan Witsens tijd getuigenis af legde, dit neemt niet weg, dat hij een figuur van betekenis is geweest, die in de kunsthistorische ontwikkeling zeker een memorabele plaats zy het dan ook in beperkte zin in neemt „Zo'n „Winterdag in Amster dam" of „Damrak bij avond": zij roepen de periode op van de Tach- i tigers, waarin mannen als de schil der-schrijvers, Jacobus van Looy of zijn vriend Willem Kloos sterk de aandacht op zich vestigden. Dan zijn er talrijke beelden van de in 1962 in Noordwijkerhout overle- den prof. L. O. Wenckebach, hoog- leraar aan de T.H. in Delft, zoon van j de eerstijds wereldvermaarde hart- specialist prof dr. K. F. Wencke- bach, die jarenlang lid was van de Permeke-tekening: miljoen franken Op een kunstveiling in Brus sel heeft een houtskooltekening van de Belgische schilder C. Permeke een recordbedrag van 925.000 Belgische franken opge bracht. Met de veilingkosten be tekent dit. dat de een vrouw voorstellende tekening meer dan f 72.000 heeft gekost. Ook een 20-tal andere teke ningen van Permeke brachten hoge prijzen op. die varieerden van f 7.000 tot f 45.000. Een schilderij van F. Vanden- berghe bracht het tot 625.000 Belgische franken. Denemarken en Nederland. Het voor de eerste maal, dat een der gelijke omvangrijke collectie, die een interessant beeld geeft van de na-oorlogse ontwikkeling van hand- werkzilver in Europa, in ons land bijeengebracht wordt. De tentoonstelling wordt op 20 december door de heer Pierre Jans sen geopend. Prof. L. O. Wenckebach: ..Dronken student (Foto L.D./Holvast) Zwijgerprijs voor Jules B. Farber Uitstekende informatie over ons land De Willem de Zwijgerprijs I 1965 voor de journalistiek is door minister Luns uitgereikt aan de Amerikaanse journalist Jules B. Farber. Deze uitreiking vond plaats in het internationaal perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. De heer Farber. die in Neder land werkt, schrijft geregeld in ..The New York Times" ..The National Observer" uit Wash ington. ..The New York Herald Tribune" en andere dagbladen en tijdschriften. De Willem de Zwygerprys ten be drage van 1000 dollar, wordt gewoon lijk jaarlijks uitgereikt aan een Ame rikaans journalist, die het beste artikel of serie artikelen over Neder land in Amerika publiceert. Aan de ze publicaties worden hoge eisen ge- JULES B. FARBER steld. De Willem de Zwygerprys is i een geheel Nerlands particulier ini- aanstaande uitgevers zoals Henri tiatief. Voorzitter van het comité j Louis, Donald Macgraw, Walker Sto- voor deze prijs is de in Amerika j ne zitting hebben, heeft de prijs woonachtige heer Albert C. Balink. voor 1965 aan de heer Farber toege- Het was voor het eerst, dat by mon- I kend niet voor een bepaald artikel, de van de heer Balink, de heer Far- maar voor de „vele uitstekende in- ber zijn hartelijke gelukwensen met formatieve artikelen over Nederland, deze onderscheiding kreeg aangebo- die deze journalist met kennis van den. j zaken gedurende een periode van verscheidene jaren in Amerikaanse bladen heeft gepubliceerd". Minister Luns die in aanwezigheid van de voorzitter van de Tweede Ka mer mr. F J. F. R. van Thiel de prijs uitreikte, zei in zijn toespraak dat op het ogenblik de NederlandsAmeri kaanse vriendschap zich in opgaande lijn bevindt. Hy wijdde voorts veel waarderende woorden aan president Johnson en diens voorganger. Minister Luns zei tenslotte dat de Willem de Zwijgerprijs in de jour nalistieke wereld zo iets als een Oscar is geworden. Deze is een der leidende prijzen in de Ver; Staten, toegekend door de eersten van dit land. Het is met andere woorden gegroeid tot een erkend internationaal instituut. Hy wenste de heer Farber veel geluk met diens prestatie en de daarvoor gege ven waardering. J President Johnson heeft gisteren opdracht gegeven, de tarweleveran- I ties aan India te bespoedigen in ver- band met het ernstige voedseltekort in dat land. Hy gaf voorts toestem ming voor het verstrekken van een J lening van 50 miljoen dollar aan India voor de aankoop van Ameri- i kaanse kunstmest. Anderhalf mil joen ton tarwe, dat anders over een in februari eindigend tijdvak van I drie maanden zou zijn verscheept, komt nu vrij voor onmiddellijke le- j vering, Amerikaanse functionarissen I hebben gezegd, dat de mogelijkheid wordt opengelaten de komende drie I maanden nog meer tarwe naar India heeft een prachtige welklinkende, dramatische coloratuursopraan, maar evenzeer een groot speeltalent. Zij schonk herhaalde malen hoogtepun ten in haar vertolking en ontroerde bijzonder in de hevig dramatische slotscène met de aria „Addio del pes- sato". Gianfranco Pastine voegde zich steeds fraaier aan haar expres sie en vond evenzeer zijn kracht in een opmerkelijk krachtige interpreta tie. Renato Bruson, die de rol van zijn vader Giorgio zong. verraste zijn toehoorders door zijn sonore wijze van zingen, gaaf van voordracht en menigmaal ontroerend in de expres sie van zijn toon vorming. De overige partijen, van mindere importantie, werden niettemin op passende wijze weergegeven, alle in een bezetting van goede stemmen. De regie van Renato Papa Giorgio was goed ge troffen Wij kregen, dank zij zijn spelleiding naast de vocale hoogte punten opmerkelijke scènes. Hierdoor vergaten we de nogal verouderde dé cors en de te simpele dans-figuratie in de derde akte. Alles kreeg zijn beste kansen in zeer pakkende vocale preStaities, evenzeer in de orkestbege leiding, die door het toedoen van de dirigent soepel aansluitend was. Advertentie HAAL HENKES IN HUIS JONGE JENEVER De 36-jarige heer Farber werd in Amerika uit Russische ouders gebo ren. Hy begon zijn journalistieke carrière in de streek waar hij gebo ren werd. New Jersey. In zyn ver dere carrière diende hy ook het Amerikaanse leger met zyn pen. In 1957 werd hij perschef van de Ame rikaanse afdeling op de Brusselse wereldtentoonstelling. Daarna besloot hij in Europa te blyven. Hij vestig de zich eerst in Nederland, later in Zwitserland. Hij reisde veel door I Europa en schreef voor zowel Eu ropese als Amerikaanse dagbladen en j tijdschriften. Na een jaar verblyf in j Amerika kwam hij opnieuw naar Nederland en van begin 1962 af ves tigde hy zich in Amsterdam. Tot zijn werk behoren artikelen over eco nomie, toerisme, zeden en gewoon ten van Nederland. In 1956 werd een boek van hem in Parys gepubliceerd, een boek lover Amsterdam, met een voorwoord van prins Bernhard. Hetzelfde mate riaal deed dienst voor een televisie uitzending over de kijk van buiten landers op Nederland. Deze film zal zowel voor de Amerikaanse televisie als in bioscopen circuleren. In de beoordelingscommissie voor de Willem de Zwygerprijs. waarin o.m. drie leden van het Amerikaan se Hoog Gerechtshof alsmede voor- VOORW ERPEN VAN ONSCHATBARE WAARDE ZIJN VERDWENEN Twee dieven, die gisteren als bezoekers het Wellington Museum in Londen waren binnengegaan, hebben een suppoost afgeranseld en zich uit de voeten gemaakt met voorwerpen uit de tijd van de beroemdste soldaat (Wellington) van Groot-Brittannië. Het museum staat in Piccadilly, het hart van Londen, en de over val is uitgevoerd om 17.15 uur op het hoogtepunt van het avond- spitsuur toen er duizenden mensen in de buurt waren. De overvallers zijn gevlucht door een raam nadat zij het juweel van het Gulden Vlies hadden meegenomen en een met juwelen in gezette staf van een veldmaarschalk van het Tsaristische Russische leger. De voordracht6kunstenares en ac trice Nel Oosterhout die onlangs is teruggekeerd van een uitgebreide tournee door de Ver. Staten en Ber muda, waar zij een groot aantal col leges en universiteiten heeft bezocht, is uitgenodigd haar bezoek te her halen. In grote trekken is reeds een nieuwe Amerikaanse tournee voor september, oktober en november 1966 vastgelegd. Gouden Vlies-juweel Ontvreemd De meest recente schatting van de waarde van het Gouden Vlies-juweel was 10.000 pond sterling maar de gestolen voorwerpen worden als on schatbaar beschouwd vanwege hun plaats in de Britse geschiedenis. Scotland Yard heeft gemeld dat er niemand in de zaal was waaruit de voorwerpen zyn gestolen. Het mu seum in Apsley House wordt veel door toeristen bezocht De dieven sloegen hun slag vlak voor sluitingstijd en gingen onmid dellijk naar de zaal waar de meest waardevolle voorwerpen liggen. Zy sloten de deur en sloegen er wiggen onder. De zestigjarige suppoost in de werd met een gummiknuppel Toen leden van het museumperso neel merkten dat de deuren van de grote zaal gesloten waren, trachtten zy die met geweld te openen wat hun niet lukte. Enkelen reden rond het gebouw in een poging de dieven de weg af te sneden maar zy kwa men te laat. De politie moest door een raam klimmen om bij de neer geslagen suppoost. Alfred Brown te komen. De George Garter-juweel van het Gulden Vlies werd destijds aan de Koninklijke familie teruggegeven toen de houder ervan overleed. Maar Koningin Victoria heeft hem de fa milie van de Hertog van Wellington geschonken uit erkentelijkheid van wat hy voor het land heeft gedaan. Sir Winston Churchill heeft het juweel een dag gedragen in West- minster Abbey. Dat was op de Kro ningsdag in 1953. De Hertog van Wellington, die Na neergeslagen. De dieven vernielden poleon bij Waterloo heeft verslagen drie kasten, namen de voorwerpen stierf in 1852 en is als held hegraven mee en vluchtten uit een raam via onder de SL-Paul's Kathedraal in een zorgvuldig voorbereide ontsnap- i Londen na een bijzondere carrière ptngsweg. I gis militair en staatsman.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7