mm „Gouden toekomst voor het openbaar onderwijs" BMW „Particulier detective" knijpt keel van zijn vrouw dicht E. VAN VEEN IN LEIDEN: Mevr. v. cl. Willigen ere-presidente van Leidse huisvrouwen IVOROL Dief dringt kamers van zusters binnen Nog nooit was jaar zó nat BOISSAC Jaar geëist tegen Leidenaar LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 DECEMBER 1905 TWEEDE BLAD NOORDWIJK AAN ZEE Hotel Restaurant NOORDZEE I Telefoon 0171»—3141 Gemoderniseerd hotel en uitste kend geoutilleerde lokaliteiten voor bijeenkomsten van allerlei „Het openbaar onderwijs gaat een gouden toekomst tegemoet, de doopregisters", merkte de heer n Ook van rooms-katholieke en protestants-christelijke zijde ziet men in, dat de toekomst gezamenlijk geleefd moet worden en dat dat niet in de hand wordt gewerkt door de verzuiling in het hui dige onderwijs. De jeugd moet al vroeg leren met andere mensen samen aan de maatschappij te bouwen". Deze visie op de toekomst van het openhaar onderwijs is afkomstig van de heer E. van Veen, hoofdbestuurslid van de Vereniging Volkson derwijs, die gisteravond in Leiden een inleiding hield over de wijzigingen in de structuur van het openhaar onderwijs, De bij-jenkomst in restaurant Van der Heijden werd georganiseerd door de afdeling Leiden van de Vereniging Volksonderwijs en stond onder lei ding van voorzitter J. M. Loemeijer. Do heer Van Veen vertelde in het be gin van zijn betoog iets over de ge schiedenis van het openbaar onder wijs en over de wet van 1920 die het openbaar onderwijs regelt. In die wet heeft de oudercommissie weinig bevoegdheden en pas in 1938 komt daarin een kleine verbetering, doordat dan het hoofd van de oudercommissie zich rechtstreeks kan wenden tot schoolhoofd, onder- J wijsinspectie of gemeentebestuur. De beer Van Veen behandelde het v nj ontwerp tot een serie wijzigingen in jj de structuur van het openbaar derwys, waarover de eerste konink lijke besluiten in het begin van 1966 «ij kunnen worden verwacht. De minis- ter van onderwijs wil namelijk meer ^bevoegdheden geven aan de ouder- commissies van openbare scholen. In de nieuwe mammoetwet is voor de openbare school een volkomen gelijke N| positie ten opzichte van het bijzon der onderwijs gegarandeerd. Niet helemaal i 9 nl Helemaal gelijkberechtigd achtte de heer Van Veen de openbare school *1 overigens nog niet: „Bijzondere scholen kunnen zonder meer worden gesticht. Bestaat zo'n school langer dan vijf jaar dan is het Rijk ver plicht alsnog te subsidiëren en wel CHURCHILLLAAN VOORRANGSWEG Met het oog op de toenemende be tekenis van de Churchilllaan als om- leidingsweg voor het doorgaande ver- Jkeer hebben B en W besloten deze laan aan te wijzen als voorrangsweg, 5 Drs. Van Hartesveldt ontving een beroep Onze stadgenoot, drs. G. J. van Hartesveldt, heeft een beroep ont- I vangen van de afdeling Bussum van de Ned. Protestantenbond. Drs. Van Hartesveldt, die in 1933 *te Den Haag werd geboren, studeerde aande Leidse Universiteit theologie. Na het voltooien van zijn studietijd, werd hij benoemd tot leraar He breeuws aan het Vrijz. Chr. Lyceum i te Den Haag. met terugwerkende kracht. Een openbare, niet-gesubsidieerde school stichten is op het ogenblik niet gelijk en dit schept het gevaar, dat deze vorm van onderwijs op lange termijn een achterstand oploopt". De heer Van Veen ging vervolgens in op enkele nieuwe maatregelen die vol gend jaar door de regering worden bekrachtigd. Zo krijgen de ouder commissies in het openbaar onder wijs (als alles doorgaat) invloed op de benoeming van schoolhoofden. Deze medezeggenschap van de ouders achtte de heer Van Veen een zeer belangrijke stap vooruit. In plaatsen met één openbare school manifesteert deze invloed zich recht streeks in de vorm van adviezen aan de wethouder. In plaatsen met meer openbare scholen wordt in de toe komst een geheel nieuwe organisa tievorm ontwikkeld in de vorm van een schoolraad. Daarin kunnen zit ting hebben ouders, leerkrachten, vertegenwoordigers van de Vereni ging Volksonderwijs, deskundigen de gemeente, enz. Deze school raad adviseert de gemeente by de benoeming van schoolhoofden. Uit voerig ging dhr. Van Veen in op de mogelijkheden en moeilijkheden van deze nieuwe organisatie, waarbij de aanwezigen actief aan de discussie deelnamen. Planning Verder pleitte de heer Van Veen >or een actievere planning in het openbaar onderwijs. Hij stelde daar bij de planning in het rooms-ka- tholieke onderwijs ten voorbeeld. „Maar daar ligt de zaak veel een voudiger, omdat het onderwijsbu reau over exacte cyfers beschikt via Veen op. „Een dergelijke werk wijze wordt in het openbaar onder wijs pas mogelijk na een sociolo gisch onderzoek en daarvoor is geen geld". Wel moet er naar de mening van de Vereniging Volksonderwijs een centraal bureau voor het open baar onderwijs komen dat adviezen geeft, planning regelt en dergelijke. Meer geld. Dat is het devies van Volksonderwijs, dat volgend jaar het honderdjarige bestaan gaat vieren. Op het „verlanglijstje" staat verder een ledentalstijging van 7 procent (in 1965: 150.000 leden) en een stre ven naar „het kweken van meer be wustzijn bij de openbare scholen, het betrekken van m het werk van de vereniging". Café-Restaurant SEINPOST Telefoon 01719—2515 Fraai gelegen. Ruim parkeerter rein. Midget-Golf. Op dat gebied kan in Leiden ook Beide het gehele jaar geopend. Afdeling bestaat in 1967 een halve eeuw nog wel het een en andere gebeu ren, zo bleek uit een discussie, die na afloop van de lezing van de heer Van Veen werd gevoerd. Zo werd er opgemerkt dat er te weinig contact is tussen Volksonderwijs en de N(ederlandse) O(nderwyzers) Ver eniging. De afdeling neemt zich voor hier wat aan te gaan doen. Advertentie Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Expositie van postduiven De Leidse postduivenvereniging „Het Oosten" en de Alphense Vrien denclub" houden vandaag en morgen een tentoonstelling in het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" in de Bomeostraat te Lei den. De totale inzending bedraagt 716 duiven, die te bezichtigen zyn van daag van 7 uur tot 10.30 uur nam. en 10 uur voorm. tot 5 uur Vreemd en eigen Zeventien jaar geleden, op 10 de cember 1948, werd door de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties „de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens" aanvaard. van moeizame voorbereiding, waarbij mrs. Roosevelt een zo grote kracht was, brachten een verklaring, die begon met „Overwegende, dat i de erkenning van de menselijke waardigheid, eigen aan ieder lid van het gezin der mensheid, en van hun .gelijke en onvervreemdbare rechten het fundament zijn van vrijheid, ge- f rechtigheid en vrede in de wereld. Het gezin der mensheid, human family. De term is van de foto-ten- toonstelling en het wijd-verspreide boek bekend. Maar zowel internatio- i naai als gelet op vele tegenstel- lingen en ongelijkheid binnen de volkeren zelf is men zich van de verwantschap nog vaak bijzonder weinig bewust. De dag van de rechten van de mens —vrijdag 10 december 'zal hier ter stede worden herdacht door lezing, die door de Leidse Com ae voor Internationale Samen werking is belegd. Het thema van de voordracht, die plaats vindt in het Museum voor Volkenkunde, is de be nadering en ontmoeting van de mens met de vreemde medemens. „Vreemd eigen" is de titel, die dr. P. H. Pott, directeur van het museum en an genoemde commissie, aan zijn lezing gaf. Er zal ruim illustra tief materiaal zfjn. gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat 18L Zeer grote keuze Op het graveren kimt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. hoge rijndijk 278-280 NV leiden B M W 700 LS LUXE de ruime kleine klassewagen voor 5.575,— BMW 1600-1800-1800 Tl opeenvolgend in „macht" en prijs, vanaf f 10.375,— Hoogste inruilwaarde voor alle auto's Steeds zeer goede occasions aan wezig Vraag proefrit bij: Veiliger verkeer Zaterdag jJ. gebeurde er weer aanrijding op het Kort Rapenburg hoek Breestraat, een aanrijding wel ke het gevolg was van een overste kende voetganger waardoor een voo: mij rijdende auto plotseling moest stoppen en ik tegen de achterkant mijn voorligger botste daar ik nog geen afstand genoeg had door het wegrijden bij het stoplicht. Waar- zo vraag ik mij af, kunnen deze zebra's niet beveiligd worden met voetgangerslicht zodat dergelijke aanrijdingen niet meer kunnen v komen en het gevaar voor de voet gangers tot een minimum wordt be perkt. De politie-agent, die verbaal opmaakte zei dat men reeds drie jaar bezig is dit gedaan te krijgen, doch dat B en W hiervoor geen geld be schikbaar willen stellen. Gaarne wil ik B en W aanraden eens te gaan kijken in b.v. Groningen, Den Bosch of Eindhoven waar in de binnenstad eenrichtingverkeer is en waar de po litie over veel betere middelen be schikt dan hier. Als nieuw-ingezetene krijg je de indruk dat alles hier ge oorloofd is. Aparte stroken voor fiet sers zijn er ook haast niet en stop lichten veel te weinig. Met dank voor de plaatsing: D. A. van Dokkum, Vfjf Meiplein 168, Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN C. C. M. Kunkeler. Ludo J.p Bessem en W. J. T~ dolphus J. N. M. en J. W. Vreebu C. Broers en A. van Maaren. Saskla. de Blok. Godert. B Lansjaar. KOD- Bensem. Esther J.. d.v. W. M. Hire en M. F. Sluimer. Michael C. M.. z.v. J. W. A. van Hees en A. z.v. G. Bolbeda Jacoba C„ d.v. A. Bouteree r-s. Wilhelmus Th. N. G. z.v. W. G. M. Tomassen en A. C. G. C. Zand vliet. Kevin L., z.v. D. F. Matheny en M. B. Talley. ONDERTROUWD: P. Vio en G. J. M. Hoge. W. C. van M. Schaap. H. Stokkel en P. i der Blom. L. J. ap. J. M. Bakkt n der Linden en A. van Amoldus en C. T. van Oosten. P. J. Hartevelt en M. H. Brou wer. J. A. Schrijvers en A. M. Verver. J. C. van der Kruk en J. Loof. T. J. Schuchhard en I. M. Looijestljn. J. J. Mijnssen en W. Soer. P. J. Edelaar en Beawuwen. R. J. Barendsen i Woer- Westbroek. Barendse. W. F van der M. van der Leek. GETROUWD: L. de Jon In Academisch Ziekenhuis Een tot nog toe onbekend gebleven dief heeft gisterochtend tussen negen uur en kwart over tien in het verpleegstershuis van het Aca demisch Ziekenhuis zijn slag geslagen. De man zag kans om in niet minder dan zeven zusterkamers door te dringen, waar hij diverse kasten openbrak. Hij maakte drie honderd Nederlandse guldens, drie tien-dollarbiljetten, twee gouden ringen en een gouden damesschakelarmband buit. Personeelsleden van het ziekenhuis hebben de (vermoedelijke) dader in het gebouw zien rondscharrelen, maar op zijn aanwezigheid verder geen acht geslagen. Tweeëntwintig aanrijdingen In totaal hadden er in deze stad tweeëntwintig botsingen plaats, waar van drie met licht lichamelijk letsel. Ongetwijfeld zal het slechte weer hierbij een rol hebben gespeeld. Advertentie B. Mark G. M. Oudshoorn Krogt. A. en E. W. Arentsen. C. C C. Boot. C. A. i W. Naves. G. Tls- G. Massaar. A. P. BeiJ gentlemen prefer produkt NgTUjli E. Kapaan. H. Zuurmond i L. J. Uiten- (Van onze weerkundige medewerker) I In De Bilt is vandaag meer dan 100 millimeter regen in 10 decem berdagen gemeten. Tegen nor maal 70 millimeter. Deze neerslag was voldoende om in De Bilt het jaar 1965 het natste sinds het be gin van de waarnemingen in 1849 te maken. Totaal is er nu sinds 1 januari in De Bilt 1060 millime ter regen gevallen, tegen normaal 760 millimeter. Tot nu toe was het jaar 1852 met 1045 millimeter het natste jaar, gevolgd door 1912 met 1027 millimeter. Het landge middelde is tot vandaag nog het grootst in 1903, maar ook hier staat 1965 al te dringen om op de eerste plaats te komen. Want we zijn er nog niet. Een diepe stormdepressie steekt de Noordzee over naar Denemar ken. Op Terschelling werd van morgen een barometerstand van 960 millibar, of 720 millimeter ge noteerd. Een stand, die bijzonder laag is en b.v. in De Bilt nog nooit is waargenomen. Aan de achter zijde van de kern staat ook van daag nog een flinke storm tussen west en noord-west, met buien, waarvan sommige met hagel en onweer. In het afgelopen etmaal kwam in het westen al een wind stoot tot 110 kilometer per uur voor in stromende regen. In de hogere luchtlagen tussen 8 en 10 kilometer hoogte is tussen Schotland een windsnelheid van 400 kilometer per uur waarge nomen. Hetgeen zelfs in de he vigste straalstroom, in de atmos feer hoogst zelden voorkomt. De afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen heeft weer een ere-presi dente. Tijdens de ledenvergadering, die de Leidse huisvrouwen gis termiddag in de Stadsgehoorzaal hielden, werd mevrouw J. M. M. van der Willigen—Reddingius, de echtgenote van de burge meester, als ere-voorzitster ge ïnstalleerd. De afdelingspresidente, mevrouw W. H. van Dam-Neder hoed, speldde haar het bij deze ere-functie beho rende gouden insigne op. Zij sprak er haar blijdschap over uit, dat me vrouw Van der Willigen het ere-voor zitterschap van de afdeling heeft wil len aanvaarden. „Sinds mevrouw Van Kinschot deze functie neerlegde en gewoon lid van onze vereniging werd, voelden wy ons wat verweesd", aldus de presidente. Mevrouw van Dam noemde de func tie van ere-presidente uniek en ple zierig: „U hoeft niets en mag alles.." Lustrumcommissie Na de installatie van mevrouw Van der Willigen werd dit in verband met het gouden jubileum van de Leidse huisvrouwenafdeling in 1967 de lustrumcommissie aan de vergadering voorgesteld. In deze lustrumcommis sie hebben zitting genomen de dames C. Hageman-Verhagen, N. Key- Mevrouw Van Dam (links)] speldt de nieuwe ere-presidente het gouden insigne op. (Foto L-D./Holvast) Stuurman, C. Nieuwenhuizen Segaar- Uljee, G. C. Lem-Gunning. J. Zit man-Schoppen, M. C. de Vries-Spoor en A. Koevoet-Van Nierop. De presi dente maakte nog bekend, dat ten bate van het lustrumfonds een .gul denactie" zal worden gevoerd. Kerstmanri Wat de bestemming van de kerst- mand hierover werd geruime tijd, van gedachten gewisseld betreft, de vergadering besloot om ditmaal de eenzame bejaarden met een derge lijke mand te verrassen. Aan het slot van de vergadering werd aan de dames meegedeeld, dat in het komende voorjaar, voorlopig by wijze van proef, de mogelijkheid zal worden geopend om haar naai- problemen tegen een geringe vergoe ding voor te leggen aan een naai- lerares. Deze lerares houdt ééns in de veertien dagen zitting irf „De Hoek steen". (Ad verten tie) Brand(je) in schaftkeet In een schaftkeet op een bouwter rein nabij de Damlaan is gisteravond j omstreeks kwart voor acht. vermoe- I delijk door kortsluiting, brand ont- staan. Het vuur werd ontdekt door j een waker, die op het bouwwerk i dienst deed. Hij sloeg onmiddellijk alarm en bestreed met succes het vuur. De brandweer heeft de schaft keet geopend en de stroomtoevoer af gesloten. Behalve een schakelkast werden enikele kledingstukken door het vuur aangetast. 3lrchts 2.90 per fles By 12 flessen f^asonU... de ttt 9MTIS 1 De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank trok fel van leer tegen een 29-jarige, zich „particulier detective" noemende verdachte uit Leiden, die in de nacht van 28 op 29 augustus zou hebben getracht zijn vrouw van het leven te beroven, doch wie subsidair ook poging tot zware mishandeling ten laste was ge- legd. Verdachte had niet alleen de keel van de vrouw dicht hebben geknepen maar haar zodanig ge slagen, dat welhaast ieder plekje van haar lichaam bont en blauw zag. „Wanneer je de foto's bekijkt, dan is het afschuwelyk zoals verdachte zfjn vrouw heeft toegetakeld," aldus de officier, mr. Lulofs. Het huwelijk, dat in juli 1961 was gesloten, bleek allerminst succesvol te zijn, hetgeen voor een belangrijk deel was te wyten aan het feit, dat de man hoogst achterdochtig was je gens zijn echtgenote. Uit niets kon worden geconclu deerd, dat daar reden voor was, hoe wel er kennelijk op de gedragingen van de vader van verdachte jegens de schoondochter en aanstaande schoondochters nogal wat aan te merken viel. Zo stelde althans de verdachte en zijn verdediger de situatie voor. De bewuste nacht zouden er echtelijke moeilijkheden zijn ontstaan, toen verdachte hoorde dat zyn vader een bezoek aan zijn echtgenote had ge bracht. De vrouw ontkende echter, dat er een bijzondere verhouding zou be staan. Doch die nacht trok verdach te zijn vrouw uit bed. mishandelde haar en kneep haar de keel dicht. Toen de vrouw ontsnapte, beval hij haar een verklaring te tekenen, dat zij ongeoorloofde betrekkingen met haar schoonvader had onderhouden. Hoewel de vrouw aanvankelijk had bekend, dat zij met moeite zich had kunnen ontworstelen aan de greep van haar man, verklaarde zij nu voor de rechtbank, dat deze haar vrijwil lig had losgelaten. En ook over het bjiefje deed zij erg vaag. „Geen wonder, want uit de brieven, welke verdachte in het Huis van Be waring schrijft klinkt toch de onder toon. dat hij eenmaal weer op vrije voeten zal komen," sprak de officier. Reeds vaker schijnt verdachte zich aan ernstige mishandelingen van zijn vrouw te hebben schuldig gemaakt, doch als zij van hem vandaan liep, stuurden haar ouders haar weer te rug. De rapporten over verdachte zijn buitengemeen ongunstig en men acht hem zo gevaarlijk voor de maat schappij. dat zijn verwijdering daar uit gewenst wordt geacht. „Deze verdachte heeft kritiek op iedereen, bemoeit zich altyd met an dermans zaken en stookt in de fa milie; hy is wantrouwend en hy scheldt iedereen uit. Van niets noch iemand deugt er iets, behalve van hemzelf, hoewel hy zich aan drank misbruik schuldig maakt. Er is niets met hem te beginnen," aldus de of ficier, die tegen verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest eiste en onvoorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering, zulks wegens poging tot zware mis handeling. De verdediger, mr. G. P. W. M Remmen, meende dat dit laatste niet is bewezen, hoogstens mishandeling, j Van veel heeft de vader van ver- I dachte de schuld en verdachte raak te opgewonden toen hij vernam, dat zijn vrouw tot scheiden was geadvi seerd door kennissen. Hij vroeg uit- spraak subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. V#«ÖÖT*m MflfKHDUT t MAAriEKMJtfTK. 304 - C I D G.,*4 P-S. De accijnsverhoging is nu zreri nafcfl f Nu nog aUe bekende merken tegen oude pryzen! Officiële publikaties GEMEENTE LEIDEN DIENSTPLICHT De burgemeester van Lelden brengt ter atgemer- 1. De Ir. Nederlanders. bevolkingsregister daarin behoren u dienstplicht hebben ontvangen, ver plicht zijn zich vóór 1 januari 1966 aan te melden ter gemeente-secretarie van him woonplaats of gewone ver blijfplaats. 2. De aanmelding moet geschieden l?nder 1 bedoelde personen zeir. bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende ver eniging. een stichting of een Instel ling van weldadigheid wettelijk verte genwoordiger. dan rust bij verhinde- 3. de .,ond®r 1 bedoelde personen voor de dienstplicht worden ingeschre ven. zulks met Inachtneming van ar- Dienstplichtbesluit en de beschikking van de Minister van 18 december 1958, nr. 14.740 llnechryvlng voor de dienstplicht). De burgemeester van Lelden. Van der Willigen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3