Films Leiden Diepenhorst wijst elke bezuiniging af „De Trein": sober, boeiend verhaal Aardgas ooknaar Belgie Ingmar Bergman Spaarcenten van jaren in vlammen opgegaan LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 VERZETSFILM ZONDER VALSE ROMANTIEK TRIANON - Er zijn tal loze films gemaakt over het verzet in de tweede wereld oorlog, maar slechts enkele hehen een hoger niveau be reikt dan John Frankenhei- mers produktie „De Trein" (The train). Deze rolprent, is het boeiende, vaak mee slepende relaas van drie mannen, die hoewel het einde van de oorlog nog een kwestie van dagen of mis schien wel uren is strij den voor hun overtuiging. „De Trein" geeft in sobere, onopgesmukte, maar keiharde beelden het verhaal van de sabotage in de treintransporten van Frankrijk naar Duitsland weer. Het verhaal van grote groepen mannen, die hun leven ln de waagschaal stellen om te voorkomen, dat de treinen op hun bestemming aankomen. John Frankenheimers film heeft één van deze trednen als centraal punt. Rondom de trein, die kunstschatten van Parijs naar Berlijn moet vervoeren, ontstaat een meedogenloos ge vecht. De spoorbaan wordt het front, waarop met ongelijke wapens wordt gestreden. In de films als „De Trein" bestaat er altijd een grote kans, dat de makers zich bezondigen aan valse romantiek. John Frankenheimer heeft dit niet gedaan. Burt Lancaster vertolkt in „De Trein" (gemaakt naar het draaiboek van Franklin Coen en Frank Davis) een opmerke lijke hoofdrol. Paul Scofield en Jeanne Moreau doen niet veel voor Lancaster onder. My fair lady LIDO George Cukors ver filming van de befaamde musi cal ,My fair lady" met in de hoofdrollen Audrey Hepburn als een zeer charmante Eliza en Rex Harrison als een zeer impo nerende professor Higgins is in Leiden de vierde week inge gaan. Cukor heeft weinig meer gedaan dan met filmische mid delen de musical registreren. Hij heeft er geen eigen visie op ge geven. Nu was dat niet nodig, want Lerners herschepping van Shaws „Pygmalion" gevoegd bij Loewes heerlijke melodieën heb ben voldoende van z'chzelf om voor een attractieve film te zorgen. BURT LANCASTER in „De Trein" Commando des doods REX „Commando des doods' (Secret invasion) is een boeiende film over een verba zingwekkend stukje geheime dienstwerk, dat de Engelse In telligence Service in 1943 in het door Duitsers bezette noorden van Joegoslavië onderneemt. Het bevryden van een Italiaan se partisanenleider uit de mar telende handen van de Nazi's is een onderneming die nagenoeg geiyk staat met zelfmoord en de Engelse geheime dienst stelt dan ook een speciale groep samen uit zware misdadigers, die gratie krygen ln ruii' voor hun verzetswerk. Het commando over een moordenaar, een sabo- tagemaniak, een onderwereld- leider, een vervalser en een op lichter ligt in handen van een gedegradeerde officier uit het Engelse leger. Dit op zichzelf al opmerkeiyke gegeven is in deze film verrassend uitgebuit. Er doen zich veel spectaculaire ge vechten voor, er is veel vaart en er is niet zo heel erg overdreven, waardoor alles aannemelijk blijft. Dat, gevoegd by een tikje ironie, stempelt „Commando des doods" tot een niet onverdien- steiyke weergave van een brok verzetsgeschiedenis. Er doet zich na een enerverende ontvoe ringsscène een verrassend slot voor, waardoor de film nog meer aan aantrekkeiykheid wint. Wie een paar scheutjes overdreven sentimentaliteit op de koop toeneemt kan deze week in Rex terecht voor een avon- tuuriyke film. Stewart Granger, Raf Vallone, Mickey Rooney, Edd Byrnes en Henry Silvia spelen de hoofdrollen. STUDIO Dat een klein land op filmgebied ook groot kan zijn heeft Ingmar Berg man voor Zweden bewezen. Deze hoogst begaafde Zweed se filmer heeft met zijn cine matografische kunstwerken terecht de lof van de wereld veroverd. Maar ook deze kunstenaar heeft in zyn oeuvre een evolu tie doorgemaakt. Hoe zou men dat beter kunnen ervaren dan aan de hand van zyn produk- ties? In de komende twee weken zullen zeven van zyn films ïr. het kleine theater aan de Steen- straat de revue passeren. Giste ren en vandaag is begonnen mei een van zyn vroegere werken ,De glimlach van een zomer nacht". Daarin kondigt het meesterschap zich reeds onweer legbaar aan, maar er zyn ook episoden waarin Bergman nau weiyks boven de middelman' uitkomt. Grotere rypheid en veelzydlger kunstenaarschap worden getoond in het volgende programma, dat voor deze week omvat: „Wilde aardbeien" (zaterdag en zondag), „Het oog van de duivel" (maandag en dinsdag) en „Het zevende zegel" (woens dag en donderdag). De rose panter CAMERA Het is alweer en'ge tyd geleden, dat we deze vreemdkleurige panter in Lei den voor de eerste maal zagen, maar we zyn het plezier nog niet vergeten, dat we om dit kleurenfilmpje van Blake Ed wards hebben gehad.- Het is een dwaas verhaaltje van dief en diefjesmaat, die opereren in het luxueuze we reldje van de Italiaanse Rivièra en het hebben voorzien op kost bare sieraden. Er loopt dan een politieman rond, de wel goed wil, maar het niet kan en een lieftallige pr'nses op wie de mannen gemakkelijk verliefd kunnen worden. Het is een wat ingewikkelde geschiedenis, maar dat doet niets, althans weiniig terzake. Het gaat er maar om vreemde situaties te creëren, waarin figuren als Pete Sellers, David Ni ven, Capucine en Clau dia Cardimale naar hartelust INGMAR BERGMAN PETER SELLERS kunnen hollen en draven. Hoog tepunt van dat alles is een zeer u tzonderlyke achtervolging rond een beeld op een pleintje. Een heel dwaas hoogtepunt van een prettig dwaze film. „De Wreker LUXOR Films als deze zou men eigeniyk tweemaal moeten zien: eenmaal om te genieten van de vele spannende situaties in de stryd tussen de politie en een bende, die een Jong meisje heeft vermoord, en dan nog weer eens met de wetenschap na de zeer verrassende onthullin gen aan het slot, waarin twee belangryke figuren hun ware identiteit onthullen. Het mee slepende scenario van deze film is dan ook van Edgar Wallace, die voor een ongedachte ont knoping heeft gezorgd. Op zichzelf is het gegeven be- trekkelyk eenvoudig: een meisje dat teveel weet van het doen en laten van een smokkelbende, is uit de weg geruimd. Maar aan gezien zy de zuster is van de „Wreker", een geheimzinnige figuur, die ook aan de politie nauweiyks bekend is. ontspint er zich spoedig een grootscheep se jacht: Scotland Yard jaagt op de bende en kykt naar de Wreker uit, laatstgenoemde is erop gebrand de bandieten op te ruimen, terwyi de vier schel men zelf, in angst geraakt door de tegen hen ontketende jacht, hun tegenstanders in hinder lagen trachten te lokken. Voeg daarby nog een Australische „schryver van detective-romans" die op zeer gelukkige ogenblik ken de politie byspringt, dan zyn daarmee de boeiende mo menten ruimschoots voorhanden ongeacht dan nog de onvoor ziene ontknoping, die allerlei gebeurtenissen in een nieuw licht plaatst! Persfotograaf met lange haren onrechtmatig ontslagen De Asser kantonrechter, mr. E. de Wildt, heeft zyn oordeel uitgespro ken over het ontslag op staande voet, dat de directeur van de Drentse en Asser Courant in april van dit jaar heeft gegeven aan een toenmalige leerling-persfotograaf wegens diens lange haren. De kantonrechter was van mening, dat de Jongeman on rechtmatig werd ontslagen, hoewel hy het een feit achtte, dat de leer ling-persfotograaf ten tyde van het ontslag veel te lang haar droeg. Hy bepaalde, dat het blad aan de foto graaf een bedrag van f 124,34 be talen moest, maar tevens dat beide partyen de kosten van het geding zullen moeten dragen. Mr. De Wildt zei, dat de directie van een krant met recht kan ver gen, dat een persfotograaf, die een representatieve functie vervult, een algemeen aanvaarde haardracht heeft. Anderzyds is het echter vol gens mr De Wildt ook algemeen bekend, dat persfotografen zich in hun optreden en in hun kledy van andere personen onderscheiden. Zuid-Holland (Advertentie) SCHUDEI's DUBBEL C [STOOKTE CITROEN N V. OE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Wetenschappelijk onderwijs Twee leden G.S. niet herkiesbaar (Van onze parlementaire redactie) De nieuwe minister van Onderwijs, prof. Diepenhorst, heeft zich met veel succes verzet tegen de liberale bezuinigingsvoor stellen op zijn begroting. Als dinsdag aanstaande de voorstellen in stemming komen zal de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer tegenstemmen. Waarschijnlijk zullen alleen de liberalen zelf met een paar kleine fracties voor de voorstellen stemmen. nister Diepenhorst zei, dat hy met ontzetting deze bezuini- glr.gswensen had gelezen. „Ik be- gryp niet, hoe iemand deze posten voor zyn rekening kan nemen, aldus de minister. "Ik kan deze amputatie op het budget van 1966 niet aan vaarden.' Kamer eist lijst IÏÏ&* J i glngswen van prioriteiten bezwaren tegen de ondoorzichtigheid van de begroting en tegen het ont breken van een duidelyke UJst van prioriteiten. De vyf grote fracties die nden daarom een motie in waarin de be windsman wordt gevraagd spoedig met een schema te komen met ver melding van de financiële gevolgen. De bedoeling is, dat de Kamer dan duidelijker kan zien, wat er moet gebeuren, wat de minister het eerst wil doen en wat het gaat kosten. Moties De bezuinigingen, die de liberalen I w'llen aanbrengen omvatten een be- Twee gedeputeerden in de Staten drag van ruim 160 miljoen gulden, m Zuid-Holland, mr. T. A. van Dy- waarvan ongeveer 95 miljoen gulden de heer A. C. A. Dee- bU bet wetenschappelijk onderwys zich wegens en ongeveer 71 miljoen in allerlei uiteenlopende begrotingsposten. Dit ken (AR) ren berg (KVP hun leeftyd, het komende ji herkiesbaar stellen. Veel steun DE VRIES Supermarkt 4 1 =5 Lees Leidsch Dagblad 13 dec. laatste bedrag wordt door de V.VD. als een „onverklaarbare begrotlngs- styging beschouwd. Door minister Diepenhorst worden' 'zy gezien als begrptingsoverschrijdingen, die het gevolg zyn van de „min of meer moedwillig te laag geraamde begro tingsposten' 'tydens het bewind van liet vorige kabinet. De 95 miljoen verlaging zou vooral gevonden moe ten worden door bezuinigingen by net wetenschappeiyk onderwys. Mi- Felle brand bracht bittere ontgoocheling in gezellenhuis De woordenstrijd over de bezuini gingsplannen van de V.V.D., slokten verreweg het grootste deel op van de tyd, die de Kamer na de uitvoerige commissiebehandeling van enkele weken geleden gistermiddag en avond nog aan de plenaire begro tingsbehandeling besteedde. Minister Diepenhorst, bygestaan door staats secretaris Grosheide, kreeg by zyn verdediging veel steun van de Ka mer. Zelfs de christelyk-historischen bleken niets voor de liberale voor stellen te voelen. „De regering moet zelf beoordelen waar bezuinigd moet worden. De Kamer moet niet op de zetel van de regering gaan zitten.' aldus hun woordvoerder dr. Schu ring. Kritiek Toch bleek de Kamer niet hele maal zonder kritiek op de bewinds man te zyn. Zo had men met name (Van onze Roermondse correspondent) De rokende puinhopen van het gezellentehuis Lillbosch bij Echt, boden gisteren een spookachtige aanblik. Een loeiende storm speelde om de resten van de mu ren, die naargeestig in de grau we lucht omhoog staken. In klei ne groepjes kwamen de Grieken en Portugezen naar hun voorma lig verblijf, om te speuren naar overgebleven eigendommen. Ze moesten de nacht tevoren yiings vluchten voor de laaiende vlammen zee, die in korte tyd het gehele, oude klooster, tot de grond verwoestten. In de loop van donderdag zyn de 194 buitenlanders tydelijk onderge bracht in andere gezellentehuizen in Limburg. Bewakers van de reddingsdienst van de glansstoffenfabriek in Ober- bruch (Duitsland) hielden de bui tenlanders tegen, toen ze tot de bo venste verdiepingen wilde doordrin gen. Er was gevaar voor instortin gen. en het weinige bruikbaars wat i.o? was gevonden, was door die be wakers aJ verzameld in grote papie ren zakken, en naar de fabriek ge bracht. Daar zou vanmiddag appèl worden gehouden en worden uitge zocht, aan wie de gevonden spullen toe benoren. Ontmoedigd Ontmoedigd keerde de 31-jarige Loukas Kokoradis uit het Griekse Aliartos, terug naar zyn kamera den. Het zien van de verbrande res ten van wat eens zyn slaapkamer tje was geweest, ontnam hem de hoop, dat hy de 7.000 marken, die hy in zyn vlucht voor het vuur had moeten achterlaten, nog ooit zou terugzien. Hy noemde een be drag van 7.000. gulden. Anderen zei- de 15.000. en zelfs 20.000 gulden te hebben verloren, zy hadden dat I geld van de bank gehaald om het jmee naar huis te nemen by de aan staande kerstvakantie. „Het geld. vier jaar lang zuinig gespaard, zei den sommigen, „was bestemd om een huisie en een stukje land te kopen. De Grieken stonden in Echt bekend Jom hun sobere leefwyze. ',,zy staken daarin gunstig af tegen de Italianen, die dat tehuis eerst hebben bevolkt, zei wachtmeester Scholten van de Rykspolltie. Verdriet Mistroostig stond ook Joannis Pa pa dop ul os ln de uitgebrande eetzaal, de kleren, die hy aanhad waren het enige, wat hy nog bezat. Hy schaamde zich voor zyn verdriet, maar hy kon het niet verbergen toen hy zri: „Woensdag had ik pas voor 500 gulden kleren gekocht voor myn familie in Saloniki. Alles ls weg nu. Ook het bedrag van 900 gulden, dat ik ginds op de spaarbank wilde zet- ten\' De Jonge Helleen zal volgen de week met lege handen naar huis reizen. De naar Griekse maatstaven vorsteiyke kertgeschenken. die hy had willen meenemen, zyn nu al leen r.og maar een droom geweest. Over de oorzaak van de brand, die ontgoocheling bracht voor de 194 Grieken en Portugezen, is nog niets met zekerheid bekend. Het onderzoek daarna richt zich evenwel op het gebruik van vuur op een van de slaapkamers op de bovenste verdie ping. Het staat vast, dat veel bui tenlanders op hun slaapkamer wel eens hun eigen potje kookten of een dankje brouwden. De leiding van het huis had dat streng verboden". DE VRIES Supermarkt 4 1 =5 Lees Leidsch Dagblad IS dec. Onder deze prioriteiten komen misschien ook problemen zoals de verkorting van de studieduur en de taakverlichting van de school- noofden. De C.H.U. diende gisteren al twee moties in. waarin speciaal voor deze onderwerpen de aandacht van de regering wordt gevraagd. Evenals de minister bleken ook de meeste andere fracties deze moties verkeerd te vinden, omdat een ka meruitspraak over deze onderwerpen de minister reeds tevoren zou bin den. Als deze twee moties volgende week dinsdag in stemming komen zullen zy waarschynlyk wel verwor pen worden. Voor de V.V.D. betekent de CH-motie over de verkorting van de studieduur een mooie kapstok voor hun bezuinigingsplan voor he wctenschappeiy k onderwys. De li berale woordvoerders, dr. Witteveen Van Someren-Downer, dan ook meer dan eens motie. Retoriek Conferentie van derde wereldblok In verband met de conferentie in Havanna, waaraan zal worden deel genomen door 110 delegaties van Aziatische, Afrikaanse en Latyns- amerikaanse landen, zullen de Rus sen naar de mening van vele des kundigen krachtige initiatieven ont wikkelen in deze landen. De confe rentie wordt van 3 tot 10 januari gehouden. De Russen zouden willen profiteren van de moeilijkheden waarvoor Peking zich momenteel geplaatst ziet. De conferentie zou de vervan ging van de Afrikaans-Aziatische conferentie die haar zetel ln Algiers lieeft, door een permanent secreta riaat gevestigd in Cairo, ten doel hebben. Ook zou men willen berei ken dat Latyns-Amerika zich aan sluit by het Afrikaans-Aziatische blok. Kolonel Hoare afgetreden Kolonel Mike Hoare, de Zuidafrl- k&aiise commandant van de blanke vrijwilligers in Kongo, is afgetreden. Hij deelde dit mee. toen hy op het vliegveld van Johannesburg aan kwam na een vlucht uit Leopold- stad. Het bevel is nu overgenomen door majoor John Peters. Minister Diepenhorst heeft grote bezwaren tegen de twee christeiyk hostorische moties. Tegen de vyf- party en-motie heeft hy zich vry zwakjes verzet door te beloven in de begroting van 1967 met een soort voorloper op een prioriteitenschema te komen. Of de Kamer met deze belofte genoegen zal nemen zal dins dag wel biyken. De minister heeft van zyn verzet tegen de liberale bezuinigingsaan- val een onvergeteiyk staaltje parle mentaire retoriek gemaakt. Hy deel de de Kamer een lange reeks bij zonderheden mee over de noden van het wetenschappeiyk onderwys, die hem weer eens gebleken waren by recente bliksembezoeken aan de uni versiteiten en hogescholen. Zo bleken by de veeartseny kundige faculteit in Utrecht de konijnen beter onder gebracht te zyn dan sommige we tenschappelijke ambtenaren, zyn slotconclusie was dan ook, dat de V.V.D. beter kon voorstellen het sa laris van de minister te verminderen dan de uitgaven voor het weten schappeiyk onderwys. Advertentie Ongeveer vier miljard vloeit uit de Belgische staatskas (Van onze Groningse correspondent) „Dit hele project doet vier miljard uit de Belgische staatskas naar ons land vloeien!", zei ons gistermiddag de stralende directeur J. B. Schepers van NAM-gasexport in het pro vinciehuis in Groningen, waar by- na drie jaar moeizaam onderhande len werden bezegeld met de onderte kening van het export-contract met Distrigaz (vrywel een staatsbedrijf), dat ln België is belast met de dis tributie van het Groninger aardgas. Naar Duitsland Er begint schot te komen in de export van het Groninger gas. De NAM kan in totaal al 18 miljard ku bieke meter gas per Jaar in het bui tenland kwijt. Partner nr. 1 is het Duitse Thys- sengaa, dat (te beginnen in de twee de helft van 1966) een geleidelyk tot vier miljard kubieke meter per jaar oplopende hoeveelheid betrekt, k 5 cent franco grens, op basis van een 25 Jaren contract. Afnemers twee en drie zyn op vrijwel gelyke con dities Ruhrgas en Gas-Unlon Versorgung Slid Deutschland, die hoeveelheden van respectivelyk drie miljard en vyf A zes miljard kubie ke meter per jaar zullen betrekken. Andere contracten zitten in de lucht. De heer Schepers zei ons, dat er al heel wat papieren op tafel liggen by de onderhandelingen over gasle- verantles aan Frankrijk. Met Enge land zyn inleidende besprekingen gevoerd, maar men mag aannemen, dat daar op het ogenblik meer be langstelling is voor de zeeboringen voor eigen kust (gedeelteiyk ge slaagd. maer nog niet exploitabel gebleken dan voor een pijpleiding door de Noordzee, die ze het Gronin ger gas kan brengen. „Zal Slochteren straks al voldoen de produktie hebben om Nederland en het buitenland op zo'n grote schaal te bedienen?". „We vinden in Nederland nog wel meer gas", zei de heer Schepers geruststellend lachend. De onderhandelingen met België, reeds in 1963 begonnen, zyn zeer moetiyk geweeet. België was het eer ste land. waarmee de afdeling gas- export van de Nederlandse Aardolie- maatschappy ging praten over de le vering van aardgas. De overeen komt gaat over ongeveer 3 miljard kubieke meter per jaar voor de open bare gasvoorziening en op ongeveer twee miljard kubieke meter voor de industrie. Het contract loopt 20 jaar. Distrigaz zal direct beginnen met voorbereidingen voor het leggen van de buizen, die het Groninger gas ingang eind 1966 naar de Belgi sche verbruikers moeten brengen. De omschakeling van het Belgische net op aardgas zal ln de jaren 1970—1971 voltooid moeten zyn. GESTIKTE SPREI Gevuld met polyestervezel, DUS GOED WASBAARI 2 persoons 45.- Normaal 59.75 Ook verkrijgbaar als deken 1 persoons 29.75 2 persoons 39.75 Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (alleen voor textiel) MIDZA

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15