'Chaos op medisch gebied' jaBUBWB» SI» IIIIT van vandaag 2 Nederlandse artsen terug van reis in Zuid - Vietnam Vondeling wil geen verkoop domeingrond PEWANN.V. Afgelast Bruidsjapon kroon op werk mevr. Bergé j HSïfSffS OFFICIEEL BERICHT Sportsplinters I LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 Werkertjes Problemen pakken je en laten je niet meer los (Van onze Utrechtse correspondent) Ontdaan zijn de Utrechtse plastische chirurg, dr. B. D. de Jong '39) en de Rotterdamse internist M. J. van de Velde (37) over le ellende op medisch en sociaal gebied die zij tijdens een reis drie weken in Zuid-Vietnam hebben gezien. „Het is tnbeschrijfelijk", zeggen ze, „uit het binnenland komen duizenden nensen met onverzorgde brandwonden, niemand doet er wat a»n. Want geen mens schijnt te weten wat je er aan kunt doen. hebt er alle infectieziekten, met alle complicaties ervan. Eén oi de tien Zuidvietnamezen heeft tbc. Kongo hebben gewerkt, geloven dat de weg naar herstel zeer lang en zeer moeilijk zal zijn. Kongo was niets in vergelijking met dit. „U moet niet vergeten dat er in Vietnam al twintig jaar wordt ge vochten. Hoe waren wij er aan toe na vijf jaar oorlog? Over de civiele hulpverlening van Amerika zeggen ze: „Je hebt altijd de indruk, dat de Amerikanen ge loven in wat ze doen. Ondanks al hun tegenslagen. Ze werken aan een enorm programma. Je kunt er kri tiek op hebben, maar de problema tiek is ook immens. Ga er maar eens aan staan en zeg dan maar eens precies hoe het wel moet". Per vliegtuig „Je ziet er allerlei vormen van moaarloosde ziekten. Er is een O/voorstelbaar aantal oorlogsge- widen. De weinige ziekenhuizen, zijn, zijn overvol. Het is geen iüizondering als drie man een bed hoeten delen. Verpleegsters heb je tr vrijwel niet. De patiënten worden jrotendeels verzorgd door hun fa- nüieleden, die meestal ook in het iekenhuis blijven slapen. Onder fet bed, naast het bed, ze zien laar". De twee artsen zijn door de Ne er landse regering naar Viet- am gezonden om na te gaan of redische hulpverlening door Neder- nd op zijn plaats zou zijn. „Of er alp geboden moet worden is voor a geen punt," zegt dr. v. d. Vel- „Het gaat er alleen maar om in te vorm, Je komt daarmee al oei op politiek terrein. Moet een ederlands team bv. ingepast wor- en in het grote Amerikaanse huip rogramma? Of moeten we zelfstan- ig gaan opereren?" Opdracht De artsen hebben minister Bot ontwikkelingshulp') al uitvoerig londeling ingelicht. Ze zijn nog be- :g met hun schriftelijke rapport, ndat het een regeringsopdracht be at, moeten ze zich wat politiek be eft op de vlakte houden, maar voor rest kunnen ze vrijuit spreken, v. d. Velde zegt bijv.: „van de r-, na- en eigenlijke behandeling an brandwonden deugt totaal niets. Cat we er in eerste instantie moeten loen is eigenlijk gewoon EHBO ver men. Het gaat om het bestrijden an een accute noodsituatie. Aan iet sturen van materiaal alleen heb niets. „Je komt er in het binnenland (iekenhuizen tegen met hart- en pngmachines, maar die apparaten perken niet. Er is niemand die ze kan iedienen. Natuurlijk, het sturen van (o'n machine is ook een vorm vau fulpverlening, maar niemand heeft If wat aan". Wat de rekrutering van een Ne- (erlands team betreft maken de art- len zich niet veel illusies. Het zal Btzettend moeilijk zijn. Inderdaad het ook niet zo leuk, maar er valt Wg wel te leven, zeker in Saigon, fleeft men een goed team gefor ceerd, dan zal dat zeker binnen zes taanden moeten worden vervangen, font langer dan een half jaar kun het niet uithouden." Dat heeft de praktijk wel geleerd. de ruim drie weken hebben de landse artsen er twee doorge in en bij Saigon. Een verval en vervuilde stad, met een enor- overbevolking. Behalve de twee biljoen vaste bewoners is er een niet t tellen aantal vluchtelingen. Het Woelt er van mensen. Horden kin teren zonder ouders dwalen er rond slapen langs de straat. Zwerven 'Dr. De Jong zegt: „je vraagt je af at er in hemelsnaam van die kin- tren moet worden. Wat moet een leis je van vijf zonder vader of moe- T, zonder huis? Ze zwerft maar en t ze wat ouder is komt ze eigenlijk tazelf terecht in het oudste beroep. de Jongen trekt misschien de parte pyjama aan" (de zwarte pyja- k is het tenue van de Vietcong) P medische en sociale chaos in I'd-Vietnam is onvoorstelbaar. S U twee Nederlandse artsen die in Pverband in 1963 reeds samen in Deze foto, „Vlucht naar de veiligheid" genaamd, is vandaag in Den Haag bekroond als de „World Press Photo 1965". De foto werd ln Vietnam genomen door de Japanse fotograaf Sawada. Hij kreeg een bokaal en talrijke geldprijzen aangeboden. Van de gemeente Den Haag ontving de Japanse fotograaf een gouden legpen- ning. Het schrijnende tafereel, dat 1 Sawada vastlegde, komt tref- 1 fend overeen met het bewogen 1 relaas van de Nederlandse art- 1 sen in nevenstaand artikel. 1 Behalve ln Saigon en omgeving zijn de twee artsen in de Mekong- delta in het zuiden, in Hoeé in het noorden en in Dalat in het centrale bergland geweest. Ze reisden vrijwel steeds per vliegtuig. Wie als blanke per auto door Vietnam rijdt heeft maar een kleine kans levend op zijn einddoel aan te komen. Hij moet in elk geval tol betalen aan de mili taire bevelhebber van de Vietcong. De Vietcong houdt ook regelmatig bussen met Zuidvietnamezen aan. Als alles goed gaat hoeven de passagiers alleen maar uit te stappen om te luisteren naar een les in de com munistische leer, die uiteraard niet gratis wordt gegeven. „Behalve in indoctrinatie is de Vietcong ook heel sterk in intimi datie", zegt dr. v. d. Velde. „Het kan gebeuren dat een hele groep Zuid vietnamezen over de kling gejaagd wordt. Dan zit de schrik er in dat gebied weer een beetje in". Over de ijver van de Zuidvietnamezen? Niets dan lof. De mensen zijn druk doen- De artsen De Jong en Van der Velde, terug uit Vietnam. Welke indruk het Amerikaanse machtsvertoon op hen maakt? ..Daar kom je niet achter. Je kimt de stemming niet peilen. Het enige wat je ziet is dat het echte wer kertjes zijn". De artsen hebben een plezierig contact gehad met de Vietnamese autoriteiten. Afspraken werden altijd stipt nagekomen. Men was steeds precies op tijd. Het Viet namese landschap vonden ze onge hoord mooi. Militair gezien is het echter een onmogelijk terrein. De Nederlanders hebben in Vietnam nooit een onveilig gevoel gehad. Hun totale indruk van Vietnam: een verscheurd land met verschrik kelijke problemen die je pakken en niet meer los laten. De artsen ma ken de indruk dat zij onder bepaal de condities, in teamverband, graag hun handen uit de mouwen willen steken. AUTOMOBIELBEDRIJF HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL 18.21.43 Ex-kolonel van i de SS gegrepen j De Westduitse politie heeft een I verdachte van oorlogsmisdaden ge arresteerd, die zich meer dan 20 jaar onder een andere naam had weten schuil te houden: Herbert Weygandt (59), ex-kolonel van de SS en voor malig hoofd van de Gestapo werd in Wupperthal gevonden waar hy werkte als verkoper onder de aan genomen naam Heinrich Walter. j Weygandt wordt verdacht van ver- antwoordelijkheid voor de dood van 56.000 Poolse en Duitse joden die in nazi-concentratiekampen vermoord werden. De slachtoffers waren af- komstig uit Lodz, Polen en uit het j Roerdal. Duitsland. Verder zou hy bevel gegeven heb ben tot het doodschieten van een on bekend aantal Poolse slavenarbei ders. Weygandt is gevonden nadat de bankrekeningen ven zijn vader, een rijke architect waren nagegaan. De vader is vorig jaar overleden. Uit zijn bankrekening bleek, dat hij geregeld bedragen overmaakte aan Heinrich Walter. Door vergelijking van foto's kwam vast te staan dat Walter en de jongere Weyganst dezelfde per soon waren. Weygandt heeft in het gebied van Dusseldorf aan het hoofd gestaan van 250 man geheime politie, aldus de openbare aanklager. Er wordt nog gezocht naar een aantal van zijn medewerkers, die wellicht ook onder valse naam leven. Wegens de slechte toestand van de terreinen zijn alle voor zaterdag en zondag vastgestelde wedstrijden van de Koninklijke Ne.vdrlandse Korfbal- bond afgelast. Dit geldt eveneens voor het programma van de regionale bonden. De Afdeling Leiden van de KNVB heeft alle voor morgen (zaterdag) op het programma staande wedstrijden in verband met de slechte terrein- en weersomstandigheden afgelast. De succeesenreeks van het natio nale Russische voetbalteam in Zuid- Amerika is in het stadion van San tiago de Chili gestopt door de Chi leense ploeg Cok> Colo. De Chilenen wonnen met 3—1 (2—1). De Russen waren tot dusverre in wedstrijden te gen wereldkampioen Brazilië, Argen tinië en Urugay ongeslagen gebleven. Bij de wedstrijd ln Santiago waren 80.000 toeschouwers. Den Bosch gunt het haar (Van onze parlementaire redactie) Minister Vondeling (Financien) heeft gisteravond in de Tweede Ka- ïer een motie van de oppositie, aarin wordt gevraagd de beperken de bepalingen voor de doorverkoop landbouwgronden in de IJssel- meerpolders op te heffen, van de hand gewezen. De motie, die werd ingediend door de heren Tolman (C.H.) en Tuynman (V.V.D.), heeft ten doel de boeren en tuinders, die deze domeingronden in eigendom hebben verworven ter compensa tie van hun aan stadsuitbreiding of ruilverkaveling opgeofferd be drijf, in de gelegenheid te stellen de gronden ook buiten de directe fami liekring door te verkopen. Volgens de huidige bepalingen moet de grond eerst aan de Staat worden aange boden alvorens zij mag worden door verkocht. Eigendom De heer Tolman wilde bereiken, dat de gedupeerde boeren en tuin ders hun bedrijf in de polders ln volle rechten zouden kunnen accepte ren. De minister zag echter niet in, dat de huidige bepalingen het eigen domsrecht aantasten. Dr. Vondeling wees er op dat de betrokkenen vrij willig voor een bedrijf in de polders kiezen. De bepalingen zijn bedoeld om de gronden niet aan derden ver vreemd te krijgen, maar beschik baar te houden voor gedupeerden ln de agrarische sector. Voor dat doel koopt de overheid ook elders ln het land gronden aan. De motie, die weinig steun kreeg van de regerings partijen, komt de volgende week in stemming. Overdracht Minister Vondeling zei bij de behan deling van zijn begroting in de Ka mer, dat overdracht van de domei nen aan het ministerie van Land bouw bij de kabinetsformatie is afgestuit op de weigering van minis ter Biesheuvel, die met zijn inspraak op het beleid tevreden was. Hij deel de mee. dat het uitgifteplan voor Oostelij k-Flevoland opnieuw in be schouwing is genomen en zo nodig voor de tweede keer aan het oor deel van het Landbouwschap zal worden onderworpen. De minister vond het van belang bij de uitgif te van de gronden terdege rekening te houden met de algemene tendens naar grotere agrarische bedrijfseen- heden. (Van onze Bossche correspondent) Sinds bekend is geworden, dat de Bosche privé-kleer- maakster van de Koningin, de ruim zestigjarige me vrouw Bergé-Farwick naar alle waarschijnlijk heid de bruidsjurk van Prinses Beatrix zal maken, raakt men in de Noordbra bantse hoofdstad niet uit gepraat over het onopval lende modehuis Linette aan de Smalle Torenstraat vlak achter de St. Jan's ka thedraal, waarover de vrij wel altijd in het zwart ge stoken mevrouw Bergé al meer dan dertig jaar de scepter zwaait. In 's-Hertogenbosch, waar het al jarenlang een pu bliek geheim is, dat de Ko ningin en de Prinsessen hun garderobes zelfs voor statiebezoeken door Maison Linette laten ver vaardigen was men eigen lijk niet verbaasd, dat Haagse hofkringen bevesti gen, dat Prinses Beatrix haar bruidsjapon door me vrouw Bergé zal laten ma ken, ook al wordt dit voor lopig door de rijzige Vught- se weduwe die al door tientallen binnen- en bui tenlandse journalisten werd benaderd - nog voor zichtig ontkend. Af en toe weg Bewoonsters van de Bossche Torenstraat vermoedden, dat toen Prinses Beatrix een paar weken geleden haar groene Volvo voor ca fé „Oase" aan de overkant van Maison Linette par keerde, zij haar bruidsja pon bij mevrouw Bergé kwam bestellen. Zekerheid bestaat hierover niet, maar het is wel opvallend, dat sedertdien een hofauto de eigenaressse van Maison Linette en haar ruim zes tigjarige assistente, mejuf frouw Baars, af en toe komt halen. De twee bescheiden dames laten zich tegenover hun buren nooit over hun op merkelijke uitstapjes uit. Eenvoudig en bijzonder so ber is Maison Linette inge richt. Het gesloten negen tiende eeuwse witgekalkte herenhuis heeft niets weg van de chique salons van de Haagse of Amsterdamse couturiers, laat staan van de grote modehuizen in Parijs of Rome. In de hal geen marmer en moquette, maar graniet en sisal. Op sandalen De grote groene voordeur van Torenstraat lb wordt voor de bezoekers door me vrouw Bergé's rechterhand, de gemakkelijk op plastic sandalen lopende mejuf frouw Baars geopend. Zij draagt evenals haar chef fin bij voorkeur een zwart japonnetje, waarop zij met spelden een paar stoffen- staaltjes heeft geprikt. Den Bosch kent de ener gieke en sympathieke juf- frouw Baars, die haar dun ne grijze haar in vlechtjes om haar hoofd heeft ge bonden, als de dochter van de eigenaar van het chique vooroorlogse Hotel Baars aan de Pensmarkt, dat dertig jaar geleden af brandde. Ook mevrouw Bergé-Farwick is in 's-Hertogenbosch geen onbekende. Bij de door haar ouders gedreven ex clusieve confectiezaak Far- wickArriens aan de Bos sche Schapenmarkt koch ten n.l. dames uit gegoede families aan het begin van deze eeuw hun zondagse jurken. Maison Linette werd dan ook min of meer een voortzetting van dit befaamde bedrijf. Mevrouw Bergé is de pen sioengerechtigde leeftijd al gepasseerd, maar nog bui tengewoon vitaal. Zij leer de het vak van haar moe der, een bekwame coupeuse Eervol Mevrouw Bergé heeft ln de afgelopen dertig jaar in de omgeving van 's-Hertogen bosch zo'n uitgebreide klantenkring opgebouwd, dat ze het nog steeds niet over haar hart kan verkrij gen om Maison Linette te sluiten. Trouwens, ze zou niet weten aan wie zij haar zaak met eigen atelier, waarbij ruim tien meisjes werkzaam zijn, zou moeten overdoen, want haar ge trouwde zoon en dochter hebben ieder hun eigen in teresse. De opdracht voor het maken van de bruidsjurk voor Prinses Beatrix en de bruidstoiletten voor de Ko ningin, Prinses Margriet en Prinses Christina zal ech ter de kroon op haar werk zijn. Haar vriendinnen be schouwen de opdracht als een eervolle onderschei ding voor haar eenvoud, integriteit en discretie. Kortom Den Bosch is er blij mee en de buurt gunt het haar van harte. dacht flitsende wen*» tomlö.ch. tran de mogelijkheid van mlaaie - nieu«l mat atwV-} De hele Simca-Hjn de 220 dealer, ze AUTO BIERMAN N.V. STATIONSWEG 11—17 LEIDEN TELEFOON 01710 40447 34594 Koningin Wilhelminastraat 16 - KATWIJK TELEFOON 01718 4299 Europese titelstrijd driebanden (Lissabon) NEDERLAGEN VAN DOGGEN De Nederlandse kampioen drie banden Jan Doggen kwam op de tweede dag van het toernooi om het Europees kampioenschap driebanden, dat in Lissabon wordt gehouden, tot een overwinning op de Zwitser Lopez. Onze landgenoot verloor ech ter van de Fransman Hanoun en de Belg Ceulemans. Raymond Ceulemans zette zijn zegereeks voort met een overwinning op Doggen en de Duitser Tiedtke, waardoor hij de beste kansen op de zege heeft. De uitslagen luiden: Munte (Sp.) 60 71 0.840 Tiedtke (W. Did.) 55 71 0.770 Hanoun (Fr.) 60 56 1.070 Doggen (Ned.) 36 56 0.642 Ceulemans (Belg.) 60 52 1.420 Doggen (Ned) 47 42 1.119 De uitslagen van de overige par tijen lulden: Soegaard (Den.) Munte (Sp.) 6054; Hanoun (Fr.) Juan Lopez (Zw.) 60—32; Scherz (Oostenr.)Vinagre (Port.) 6045; Doggen (Ned.)—Lopez (Zw.) 6043; Ceulemans (Belg.) Tiedtke (W. Did.) 60—32. Waterpolonieuws Het waterpoloteam van de Leid- sche Zwemclub staat morgenavond een lastige wedstrijd te wachten. De Leidenaars krijgen in de Overdekte het Zaanse Nereus op bezoek en zullen alle zeilen moeten bijzetten om aan de goede kant van de score te blijven. Na de (54) nederlaag tegen De Sleutelstad hebben oud- international Ton Stam c.s. zich immers niet meer laten verrassen. De Sleutelstad komt deze week niet ln het water. Het programma in de tweede klasse van de CWC luidt' zaterdag 11 december: LZCNereus (19.50 uur); Neptunus (Zaandam)— UZSC. Zondag 12 december: DJK SVH; ESCA—HPC. WIELRENNEN Peter Post stijgt op wereldranglijst Door de overwinning in Zlirich, waar hy met zyn partner Fritz Pfenninger voor de derde achter eenvolgende maal zegevierde, heeft onze landgenoot Peter Post zyn totaal aan zesdaagse-overwinningen gebracht óp 29. Dit seizoen ging Post driemaal als eerste over de finish. Frits Pfenninger won tot dusverre 20 zesdaagsen. De „wereldrangiyst" luidt: Rik van Steenbergen 40 over winningen. Peden 37, Kilian 34, Piet van Kempen en Heinz Vopel 32, Peter Post 29, Nando Terruzzi 25, Alfred Letourneur en Emile Sevo- reyns elk 21. Fritz Pfenninger 20, Gerrit Schulte 19. Jan Pynenburg, Gerard Debaets. Reg Mac Namava en Klaus Gugdahl elk 17 overwin ningen. De vertegenwoordigers van zeven steden in het Duitse Roergebied heb ben donderdag tijdens een by een komst in Essen besloten de kandida tuur voor de organisatie van de Olympische Spelen 1972 in te trekken. Het Roergebied wil zich nu kandidaat stellen voor de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1974 wordt gehouden. Scylla kijkt toe Hoewel Scylla morgen zelf geen wedstryd speelt de ontmoeting SmashScylla eindigde ln een Leid. se zege staan er voor zaterdag wel belangen op het spel toot de Leidso vereniging. Immers concurrent Nedlloyd gaat de strijd aanbinden met AMVJ en het Is niet uitgesloten, dat Ned lloyd in deze wedstryd één punt verspeelt. Voor Schoonemeijer, die wegens ziekte waarschijnlijk nlel mee kan spelen, zal een Invaller moeten worden opgesteld. De andere concurrent van Scylla, Ma&sbree zal tegen ..De Treffers" ongetwijfeld tot winst komen en ook SVE ls favoriet in het treffen met Belcrum. Span nender wordt waarschijnlijk het duel tussen WIBO en WGA. By een eventuele overwinning van WGA, zal de positie van „De Treffers" ear niet rooskleuriger op worden. In de hoofdklasse gaat DOC OS op bezoek by Gossima uit Voorburg. Men mag verwachten, dat de Leidenaars de volle winst zullen veroveren. Het tweede team van Scylla, de nog ongeslagen koploper in de Over gangsklasse G, speelt zaterdag uit tegen „Dito". Oefenwedstrijd voor amateurs Als oefenwedstrijd voor het toer nooi om het amateur landenkam- pioenschap van Europa speelt het voorlopig Nederlands amateurelftal dinsdag 14 december in het stadion Diekman te Enschede tegen een amateurselectie van het Fussball Verband Westfalen. Advertentie STICHTING DE NATIONALE SPORTTOTALISATIIt De wedstrijd nr. 10, VELOX- VOLENDAM) op Toto - formulier no. 10 is reeds gespeeld op 10 nov. J.I., en blijft daar om buiten beschouwing, ook in geval van var- vangende uitslagen. De 26-jarige Nederlandse golf- professional Martin Roesink heeft de leiding in een toernooi, dat op de Ti- tiran gi Links in Auckland wordt ge houden. Roesink had voor de 18 holes 67 slagen nodig, 5 onder par. zyn naaste concurrenten Bob Charles (Nw.-Zeel.)Peter Thomson (Austr.) en Guy Wolstenholme (GB) hadden ieder 68 slagen nodig. Het toernooi is gedoteerd met f 20.000 aan prijzen. De Nederlandse badmin ton ploeg, die zaterdag en zondag in Oslo tegen Noorwegen uitkomt, is ala volgt sa mengesteld: dames: Agnes Geens (Haarlem. Henrietta Ernst (Den Haagt, Felice de Nooyer (Haarlem), Tonny Pa nn er mans (Heerlen). He ren: Leendert Boelen 'Badhoeve- dorp), Huub van Ginneken (Tilburg). Pim Seth Paul (Velsea) en Hen): Weya (Den Haag),

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13