Liberaal amendement werd weer ingetrokken Soldij omhoog Premier Smith kondigt vele represailles aan Verrassing in Vlissingen Bouwfonds gemeenten verhoogt rente Hoog water in Friesland ~7""r LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 Geen verzet tegen kernonderzeeboot (Van onze parlementaire redactie) De politieke strubbelingen rond de plannen van defensie-minis ter De Jong om twee atoomonderzeeboten te bouwen, zijn gis teren in de Tweede Kamer even plotseling opgelost als ze waren gerezen. De V.V.D .-er Couzy trok in de tweede ronde van het debat zijn amendement, waarin werd voorgesteld voor dit project geen geld uit te geven, tot ieders verrassing weer in. j Hoewel de socialisten op geen I enkele wijze hadden laten blijken hun bezwaren tegen de aanbouw van deze onderzeeboten te hebben inge slikt, zei de heer Couzy, dat een stemming over zijn amendement geen zin zou hebben, omdat het toch I door niemand werd gesteund. Daar- door kon de defensiebegroting zon- j der moeilijkheden worden aan genomen. Alleen de PSP en de CPN verklaarden zich tegen. De socialist Franssen stemde tegen enkele derdelen van de begroting uit protest I tegen de nucleaire bewapeningswed loop. Al goedgekeurd O O Zowel de heer Couzy als de socia list Wierda hielden ook in tweede termijn van de begrotingsbehande- ling hun verzet tegen de aanbouw van atoomduikboten staande. Vond de heer Couzy, dat Nederland niet de aangewezen natie is om met nu cleaire onderzeeboten de Atlantische Oceaan te beveiligen tegen vijande lijke duikboten, de heer Wierda zag die taak wel. Hij vond echter, dat het benodigde geld beter eerst kan worden besteed voor de aankoop van tanks, vliegtuigen en hefschroefvlieg tuigen, die de andere krijgsmacht- onderdelen nodig hebben ter vervan ging van verouderd materieel. Op de bezwaren van de socialisten betoogde minister De Jong, dat de ^toomon^erzeeboten te zijner tijd de functie van de Karei Doorman moeten overnemen. Hij zei het ver zet van de liberale oppositie niet te kunnen begrijpen: de plannen zijn reeds in de defensie-nota 1964 aan gekondigd en daarna door de Ka mer goedgekeurd. Aan die goedkeu ring heeft ook de VVD zonder ver zet meegewerkt. In ijskast (Advertentie) Tiveecle Kamer Twee procent op sociale uitkering (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft zich gis teren unaniem verenigd met het voorstel van minister Veldkamp (so ciale Zaken) om ook aan de trekkers van a.o.w., a.w.w. en andere sociale uitkeringen, een extra uitkering van 2 procent te verschaffen. Het pleidooi van de K.V.P.'er Zwa- nlkken en de socialist Van Lier ook ook de kinderbijslag in de uitkering te betrekken, werd door de bewinds man niet ingewilligd. De minister betoogde, dat de extra uitkering is bedoeld voor de inkomensvervangen de uitkeringen, waaronder de kin derbijslag moeilijk kan worden be grepen. Bovendien is de kinder bijslag welvaartsvast, hetgeen wil zeggen, dat de loonstijging er reeds in doorwerkt. De suggestie om de extra uitke ring volgend jaar aan te wenden als vakantietoeslag op de sociale uitke- i ringen, werd evenmin door de mi nister overgenomen. Hij zei niet te j willen vooruitlopen op het advies, dat hij omtrent deze vakantietoeslag aan de S.E.R. heeft gevraagd. Staatssecretaris Van Es (Marine) zei, dat de Verenigde Staten aan vankelijk niet afwijzend tegenover bet Nederlandse project hebben ge staan. Het wachten was echter op het definitieve bouwplan alvorens Washington nucleaire gegevens wil de verstrekken. De Nieuw-Guinea- affaire heeft de plannen echter in de ijskast gebracht. De onderminister deelde mee, dat het NAVO-opperbevel de aanbouw van atoomduikboten door Nederland toejuicht. De bouw van de eerste boot zal 175 miljoen gulden vergen, terwijl de exploitatie anderhalf keer zo duur is dan die van de conventio nele duikboot. Maar daar tegenover staat, dat het rendement veel groter is. Volgens de heer Van Es is er voor de Marine nog wel degelijk een ocea nische taak binnen de NAVO. Om de operaties in geval van oorlog be perkt te houden tot de Noordzee en Het Kanaal leek hem vrij zinloos. Hij zei, dat de Russische marine vloot (400 nucleaire duikboten) elk jaar met zeker tien atoomonder zeeërs wordt uitgebreid. De ondermi nister meende, dat ook binnen de Nederlandse vloot in de toekomst slechts plaats zal zijn voor duikbo ten, die door atoomkracht worden voortgedreven. Advertentie POEDERKOFFIE 0,99 DE VRIES Supermarkt MET TWEE KWARTJES (Van onze parlementaire redactie) Minister P. S. de Jong van Defensie heeft gisteren in de Twee de Kamer meegedeeld, dat de soldij van dienstplichtige militairen per 1 januari a.s. met twee kwartjes zal worden verhoogd. De verhoging, waarop dinsdag door alle regeringspartijen was aan gedrongen, is getroffen in afwachting van de maandelijkse wed den, die de bewindsman per 1 januari 1967 wil invoeren. Defensie in Tiveede Kamer Voor een algemene verkorting van de diensttijd, waarom eveneens was gevraagd, zag de minister voorals nog geen mogelijkheden. Hij bleek slechts bereid de diensttijd bij de luchtmacht per 1 april voor alle functies vast te stellen op 21 maan den. De minister deelde mee, dat uit zending van dienstplichtigen in het kader van de vredesmacht van de N.V. zoveel mogelijk zal geschieden op basis van vrijwilligheid. In tegenstelling tot de liberaal Couzy meende de minister, dat de stemming onder het beroepspersoneel van de Landmacht niet zo slecht is te noe men. Voor een opinie-onderzoek naar de klachten over de bevorderingsmo- gelijkheden, voelde hij niet. De heer De Jong zei geen bezwaar te heb ben tegen actieve deelmening van beroepsofficieren aan het staatskun dig leven, mits zij zich in functie niet mengen in politieke kwesties. Over de Post-70-tank, die na 1970 de Centurion-tank moet vervangen, zei de bewindsman dat dit project zich nog in een stadium van ont wikkeling bevindt. Of de tank zal worden uitgerust met een conven tioneel kanon danwel met raketten, is nog niet uitgemaakt. Het le ger heeft optie op een aantal tanks uit de eerste serie. Staatssecretaris Peynenburg deelde mee, dat de Lau- opgenomen in de plan de landmacht om meer oefenterrein te krijgen. Minister De Jong ontkende met nadruk, dat boven ons land gevlo gen zou worden met Duitse vlieg tuigen, die zouden zijn voorzien van atoomladingen. Hij zei, dat alleen Amerikaanse vliegtuigen een derge lijke lading mogen meevoeren, maar dat daarmee conform een in 1957 ge sloten overeenkomst niet boven Euro pa mag worden gevlogen. Volgens de Lewindsman staat de naleving van deze overeenkomst onder scher pe controle. VEERDIENSTEN GESTAAKT In verband met de hoge waterstan den in Maas, Lek, Rijn en Waal heb ben de volgende veren hun diensten gestaakt: Afferden—Sambeek; Ar- cen—Lottum; BaarloSteyl: Baten burgDemenBergenVierlings beek DrielOosterbeek; Hedikhui- zen—Well; HeerdeWijhe; Kessel Reuver; MaasbommelMegen; Pan- nerden—Zevenaar. In verband met de weersomstandig heden heeft ook de loodsdienst van IJmulden haar werkzaamheden ge staakt. Waalwijkse wethouder volgt Marijnen op (Van Bossche correspondent) De Waalwijkse wethouder K. J. van Laack, is door het K.V.P.-be- stuur benoemd tot lid van de Twee de Kamer als opvolger van oud-pre mier mr. V. Marijnen, die in ver band met zijn benoeming tot voor zitter van de Rijnmondraad per 15 januari heeft bedankt als kamerlid. De heer Van Laack. die werkzaam is by de inspectie van de belastin gen in Waalwijk, zetelt in de Waal wijkse raad als lid van de Katholie ke Unie, een van de twee katholieke partijen, die bij vorige raadsverkie zingen zijn ontstaan, toen het niet mogelijk bleek met een K.V.P.-ljJst uit te komen. N.S. denkt aan opheffing van controlesysteem (Van onze Hilversumse correspondent) By de opening van de nieuwe sta tionsrestauratie en rijwielstallingen in Hilversum heeft de heer G. E. Leertouwer, chef exploitatie noord west, aangekondigd dat de Neder landse Spoorwegen werken aan de opheffing van het huidige controle systeem. „Wy hopen in de toekomst het publiek te verlossen van de con trolehokjes by in- en uitgang van ae perrons", verklaarde hy. Of ge kozen wordt voor het Zwitserse sy steem het innemen van de kaar tjes voor de aankomst van de trein kon nog niet worden gezegd. Moeder en kind overleden door kolendamp In een aan de Wittenkade in Am sterdam liggende woonboot, zyn gis teravond de 19-jarige mevrouw J. Looiker- Kuyper en haar 1-jarig dochtertje Margaretha, levenloos op bed aangetroffen, zy bleken door ko lendampvergiftiging om het leven te zyn gekomen. De 20-Jarige echtge noot. die eveneens op het bed lag, werd in zeer ernstige toestand in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Voor zyn leven wordt gevreesd. By onderzoek bleek, dat de schoorsteen van de haard in het woonvertrek geheel dicht zat. Moeilykheden bfj het verkrijgen van geld en hoge rente zyn de oor zaken, dat het Bouwfonds Neder landse Gemeenten zyn leden volgen de week zeven procent rente moet berekenen voor hypotheken. De nu geldende rente van 6% procent al thans, kan na morgen niet meer worden gegarandeerd. De styging betekent een lastenverzwaring van zeker zeven gulden per maand. Het betekent, ook dat nieuwbouwprojec ten steeds moeilijker zijn te realise ren. De rentelasten voor bouw fondsdeelnemers zyn in enkele ja ren met ruim twee procent gestegen. Voor de goedkopere woningen, die via het bouwfonds worden gebouwd komt deze styging neer op een vyftig gulden per maand, afgezien nog van de styging van de bouwkosten. Het bouwfonds verzorgt de bouw van eigen woningen, voornamelijk ln de goedkopere klasse, voor parti culieren. Het treedt ook op als fi nancier, waarby hypotheken kun nen worden verstrekt tot 85 procent. Het bouwfonds, dat een niet onbe langrijk aandeel heeft in de natio nale woningbouw, maakt zich in vele opzichten zorgen over de toe komst. Sterk stygende grondprijzen, zelfs in de kleinste gemeenten, fi- nancieringsmoeiiykheden en concur rentie van grote aantallen woning wetwoningen, maker de bouw van „eigen" woningen voor particulieren steeds minder aantrekkeiyk. Over de concurrentie tussen het „eigen huis" en de woningwetwoning zegt de Dividendbelasting wordt herzien De Tweede Kamer is gisteren zon der hoofdelyke stemming akkoord gegaan het een herziening en een verhoging van de dividend belasting. De herziening van technische aard. De verhoging om vat een styging van 10 procent: van 15 tot 25 procent. Zy houdt verband met het prysgeven van de oude re gel. dat dividend alleen door het land waar de dividend-ontvanger is gevestigd behoort te worden belast. In plaats daarvan is de regel ge komen, dat dividenden ook in het land, waar de dividend uitkerende instantie is gevestigd moeten kunnen worden belast. Vo~r Nederlandse aandeelhouders biedt de regeling in het algemeen geen materiele verzwaring aange zien zy de betaalde dividendbelas ting kunnen verrekenen met hun ei gen inkomstenbelasting. Ter voorko ming van dubbele belasting voor buitenlandse aandeelhouders is het gebruik by overeenkomst met de be trokken landen te bepalen, dat zowel in het land waar de uitkerende ven nootschap is gevestigd als in het land waar de dividendontvanger woont, )5 procent dividendbelasting wordt geheven. Naar wordt verwacht zal de nieuwe regeling de schatkist op den duur 75 miljoen extra ople- ■Jr Op verscheidene plaatsen rijen en wegen zijn onbegaan- I (en zijn gezin) slechts per roei- in Friesland heeft men te kam- bar, zoals hier in midden-Fries- boot de kant kan bereiken en pen met hoog water. Veel lande- land bij Terkaple, waar een boer verlaten. bcuwfondsdirectie: „Nu al is er een gat van 60 gulden in de maand, dat geheel is toe te schrijven aan het rente verschil". Woningwetwoningen worden gefi nancierd met geld van 4 pet, voor geschoten door het Ryk. Verdere prysverschillen liggen o.a. in het feit, dat bouwgrond voor woningwetwo ningen goedkoop wordt gehouden door de grondprys voor andere wo ningbouw op te schroeven. Een Sunil team kwam op bezoek bij mevr. W. T. SteeleRidder- spoorlaan 43, Vlissingen om voor haar te wassen met Sunil. Zou Sunil nu echt witter wassen Mijn oude wasmiddel is toch ook goed", aarzelde mevrouw Steele Tot haar verrassing zag zij, dat in het krachtsop van Sunil toch alles aan witheid gewonnen had, de grote en de fijne was, alles! Me- vrouw Steele heeft nu een nieuw wasmiddel: Sunill Gedreigd met repatriëring buitenlandse werkkrachten maanden zal Premier Smith van Rhodesië heeft gisteravond in een radiorede een aantal represaille-maatregelen aangekondigd, gericht tegen de economische sancties die Groot-Brittannië het land heeft opge legd. Een der maatregelen is het repatriëren van buitenlandse arbeiders, in het bijzonder Zambianen en Malawi's, als tenge volge van de sancties werkloosheid ontstaat. Het gaat hier in totaal om 250.000 Afrikanen. SCHULDEN Smith verklaarde verder dan Rho desië zyn schulden in Londen en aan de Wereldbank van ln totaal 108 miljoen pond niet zal kunnen vol doen. Vrijdag J.l. heeft Groot-Brit- tannië beslag gelegd op de Rhode- sische reserve bank en haar buiten landse activa. Premier Wilson heeft een nieuw bestuur voor de desbe treffende bank benoemd. De VS hebben al laten weten dat de Rho- deslsche gelden in Amerika eveneens onder beheer van het nieuwe bestuur zullen komen. radio-uitzending dreigde Stilstand In Salisbury is verder vernomen dat de blanken van Malawi op het besluit van Rhodesië geen ponden sterling meer te accepteren onmid- dellyk hebben gereageerd door alle transacties met Rhodesië op te schorten. Een woordvoerder van de Rhode- sische regering heeft verklaard dat de Rhodesische uitvoer naar Zambia door de nieuwe deviezenbeperkingen tydeiyk tot stilstand is gekomen. Naar gisteren in Cairo vernomen Smith verder de prijs van de Rho- z^il de boycot commissie desische kolen, die Zambia invoert economische raad der Arabische liga voor zyn koperindustrie te verhogen er by alle Arabische staten op aan- Ook dreigde hy de tarieven voor het dringen Rhodesië economisch te boy- vervoer van goederen naar Zambia cotten. door de Rhodesische spoorwegen te verhogen. Het ministerie van Finan- Kongo heeft de Organisatie voor clën heeft bekendgemaakt dat alle A(rlkaanse eenheid (OAE) laten landen van het sterlinggebied (Gr.- Brtttanntë en Zuid-Afrtka niet uit- «eten dat het zl)n vliegvelden en gesloten) hun betalingen aan Rho- bases ter beschikking zal stellen van desië voortaan ln Amerikaansei erf I eventueei optreden van de OAE Canadese dollars of ln de valutas j van Westeuropese landen zullen j tegen Rhodesië moeten voldoen. Ponden sterling j worden niet aanvaard. Zambia en Malawi, die ook door dit besluit worden getroffen, zullen bovendien voor hun invoer uit Rho desië vooraf moeten betalen. Er werd verder opgewezen, dat Rhodesië geen vergunning meer voor uitvoer zal geven, zolang niet is aangetoond dat het Invoerend land al heeft be- POEDERKOFFIE 0,99 DE VRIES Supermarkt Tentoonstelling van Mariniers Buitenlanders door felle brand zonder onderdak Toen in de meidagen van 1940 de kazerne van het Korps Mariniers aan het Oostplein in Rotterdam gebom bardeerd werd en verloren ging, be lette dat het korps niet de Maasbrug met alle kracht te blijven verdedigen. Wat toen verloren ging was van geen direct belang Wel van historisch be tekenis. In die kazerne was n.l. een permanent korpsmuseum onderge bracht en het ging met zijn gehele onvervangbare inhoud verloren. Niettemin is het gelukt in het Rot terdams historisch museum, het voormalig Schielandhuis. dat evenals het Korps Mariniers uit 1665 stamt, een alleszins overzichteiyke tentoon stelt ng te creëren die een duidelijk greep het daar beeld geeft van de 300 Jaar oude nat na ongeveer een uur het dak geschiedenis van het Rotterdamse brandend instortte. De brandweer elitekorps. I van Echt, later gesteund door de Schilderijen, prenten, tekeningen. brandweren van Roermond en Heer wapens. uniformen, penningen en j len en de bedryfsbrandweer van de talloze andere zaken geven in de j fabriek in Oberbruch leverde een bovenzalen van het museum een dui- i hopeloze strijd tegen de geweldige deiyk beeld van wat de Nederlandse vlamir.erzee. De blusslngswerkzaam- .zeesoldaten" in drie eeuwen pres- j heden duurden vanmorgen nog voort, teerden. Burgemeester W. Thomas- De schade, die zeker ln de honderd - sen opende deze tentoonstelling van- duizenden loopt, is nog niet precies daag aan de vooravond van de ver- te schatten. Ook de oorzaak is niet Jaardag van het korps mariniers. bekend. (Van onze Roermondse correspondent) Een felle uitslaande brand heeft vannacht het voormalige klooster Lillbosch van de paters Trappisten m Echt, dat nu dienst deed als te huis voor Griekse en Portugese ar beiders, volkomen verwoest. Het vuur beroofde de buitenlanders niet al leen van hun onderdek., maar ook van alle persooniyke bezittingen en spaargelden. Daarover heerste vooral onder de Grieken grote verslagen heid. Al'e arbieders waren in dienst van een Duitse fabriek in Oberbruch. Tachtig van de 194 arbeiders waren kort voor het uitbreken van de brand om 10 uur voor nachtdienst naar de farbick vertrokken. De overigen kon den het gebouw tydlg verlaten. En kelen sprongen ln paniek uit de vensters op de tweede en derde ver dieping. Een Griekse arbeider liep daarby een beenbreuk op. Een an der moest met een shock in het zie kenhuis worden opgenomen. Het vuur is even voor tien uur ontstaan op de bovenste etage van het gebouw. Aan gewakkerd door een straffe wind snel om zich heen Troepen President Kaoenda van Zambia heeft zyn verzoek om Britse troepen voor de bewaking van de Kariba- dam dringend herhaald, aldus heb ben politieke zegslieden in Londen vandaag verklaard. Hy heeft zjjn vroegere verzoek om bewaking van beide zyden van de dam blijkbaar gematigd. Thans zal hy al voldaan zyn, wan neer een Britse strijdmacht aan de Zambiaanse zyde van de grens de dam bewaakt, zolang hy slechts de garantie krijgt, dat men Rhodesië zal binnentrekken by het eerste teken van een bedreiging voor de dam. Volgens sommige berichten heeft Kaoenda premier Wilson doen we ten, dat hy zonder Britse militaire steun door extremer leden van zyn kabinet zal worden gedwongen een Afrikaanse strijdmacht te aanvaar den, die een inval ln Rhodesië ten doel heeft. De gewooniyk welingelichte Finan cial Times schrijft, dat de Britse re gering een plan overweegt om beide zyden van de dam te laten bewa ken door een blanke strijdmacht uit het Gemenebest. Advertentie POEDERKOFFIE 0,99 DE VRIES Supermarkt t Geen blauwtje, J wel blauw oog t (Van onze Venlose f correspondent) i Nadat hij beslist geen blauiv- 4 tje had gelopen, liep een vrij- iende jongeman in Venlo ten slotte toch nog een blauw oog op. Dat had echter met vrijen niet direct iets uit te staan, maar dat kwam door dat men hem als inbreker kwalificeerde. 4 De jongeman was stickum 4 toegelaten tot de woning 4 waar zijn geliefde een avond- 4 je op de kinderen van een i winkelier paste. Het baby- 4 sitten werd derhalve een 4 aangename bezigheid, al- 4 thans de tijd vloog zó snel 4 om, dat het paartje pas op 4 het allerlaatste nippertje bc- 4 merkte dat de winkelier met 4 zijn vrouw al thuis kwam. De jongeman maakte dat hij i weg kwam en dit scheen on- J gemerkt te lukken, totdat hij 4 in de winkel een stapel dozen ondersteboven liep. Op het 4 lawaai en gestommel ging de winkelier eens poolshoogte 4 nemen. Toen hij beneden 4 kwam zag hij in het half- 4 donker, zoals hij veron- 4 derstelde, een inbreker die er 4 vandoor ging. Tijdens de 4 achtervolging had de winke- 4 lier succes. Hi) pakte de jon- 4 geman beet, gaf hem een 4 forse tik en nam hem mee 4 naar zijn winkel met de be- 4 doeling om aan de politie op 4 een presenteerblaadje een 4 inbreker te kunnen afleve- 4 ren. Een confrontatie met de 4 baby-sit leverde tenslotte het 4 overtuigende bewijs dat de J jongeman bepaald niet met 4 kwade opzet het pand had 4 betreden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9