Als er geen zwarten bestonden moesten ze worden uitgevonden" Jumping Jewels niet in Kurhaus Engeland bindt strijd aan met piraten VLIEGVELD VAN TENERIFE IS BERUCHT Schip gezonken V.P.R.O. luidde noodklok Kosmische niesbui Adviseur Bundy gaat Witte Huis verlaten uk Geen communist in verdedigingsfonds LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 DERDE BLAD LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Vanavond absurd stuk op t.v. (Van onze r.t.v.-medewerkster) John van de Rest, dramaregisseur bij de VARA heeft het aangedurfd om een kort televisie-toneelspel van de Engelsman Johnny Speight in wereldpremière te brengen. De B.B.C. die dit stuk al enkele maanden ge leden heeft aangekocht, heeft het tot nu toe nog niet durven verto nen. In de afgelopen nacht heeft „Als er geen zwarte bestonden, moesten ze worden uitgevonden" zijn première beleefd in de Micke- ry Theatre Club in Loenersloot. Via de ampex wordt het vanavond op de televisie vertoond. Speight's stuk is absurd. Het laat ons een aantal mensen zien, In korte, wat merkwaardige dialo gen eigenlijk allen hetzelfde zeggen: namelijk dat ieder zijn zondebok, zijn „zwarte" nodig heeft. De blan ke zijn zwarte om op te schelden, de generaal zijn soldaat, de dood graver zijn doden, de dokter zijn te bestrijden ziekten en patiënten, de geestelijke zijn zondige wereld. En als er niet zo snel een tegenpartij wordt gevonden, dan schept men die. Dit komt bijv. sterk tot uitdruk king in een scène tussen een blin de en zijn metgezel enerzijds en een geestelijk onvolwaardige blanke jon gen anderzijds. De blinde en zijn makker verhalen hun ongenoegen op de jongen en maken hem in ei gen en in andere ogen zwart. Tot slot gelooft ook iedereen dat deze jongen een neger is. Hij wordt dood geschoten en een ieder is gelukkig: dc geestelijke kan zonden vergeven, de doodgraver kan weer iemand be graven, de soldaat heeft kunnen schieten. Schokland Hoe merkwaardig zwart-wit de si tuaties ook zyn opgetekend, hoe las tig ook by allereerste kennismaking het stuk te volgen lijkt, het is een schokkend document voor wie oren heeft om te horen. De rolbezetting is bijzonder sterk: onder meer spe len mee Ton Lutz, Ben Aerden, Advertentie Lex Schoorel, Joop Admiraal, Ton van Duinhiven. Henk van Ulsen. Marja Habraken en Henni Orri. Het trio van Louis van Dijk zorgt voor de muziek. John van de Rest heeft nog vele grote plannen. In zyn Mickery The atre Club, een tot theatertje omge bouwde boerderij, wil hij per jaar acht premières uitbrengen, gekozen uit het moderne repertoire. Stukken a ie niet door de grote gezelschap pen gespeeld worden wegens hun al te grote progessiviteit. Eén van stukken die Van de Rest, (naast tv-regisseur ook toneelregisseur en- leraar) in Loenersloot gaat brengen, is „De meiden van Genet" in de oor spronkelijk bedoelde bezetting: ge speeld door mannen. Er staat verder een musical over de 80-jarige Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat Allés om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. (fVt&ÏOUUKfi (Van onze Haagse correspondent) De Jumping Jewels mogen niet meewerken aan het programma dat zij morgenavond met Rob de Nijs in het Kurhaus zouden brengen. Even eens is hun verboden mee te werken aan de musical die zaterdag ter ge legenheid van een feest van de Ne derlandse Gront Maatschappij wordt opgevoerd en waarvoor deze vier mu sici en tal van solisten onder wie Jo- han Kaart en Rob de Nijs wekenlang hebben gerepeteerd. Deze beslissing heeft de vroegere manager van de Jumping Jewels, de heer H. Batelaan, genomen nadat de president van de Amsterdamse recht bank dinsdag bepaalde dat de con tracten tussen hem en de musici nog rechtsgeldig zijn. „Er wordt thans overlegd om te zien hoe we weer tot een prettige sa menwerking kunnen komen. Ik ben optimistisch over de afloop. Dat ik blijf weigeren om hen te laten mee werken op vrijdag en zaterdag is al leen omdat ik meen, dat zij de con sequenties van hun daden zullen moeten accepteren. Die contracten hebben zij buiten mij om gesloten. Ik ben niet van plan in dit geval enige concessie te doen", aldus Herman Ba telaan. (Van onze Londense correspondent) De Britse regering gaat thans drastisch optreden tegen het steeds groeiende aantal radiopiraten langs de Engelse kust. Er opereren er thans zeven. De dobberende of in oude zeeforten verschanste zenders, waar onder de ten dele door Nederlanders bemande Caroline 1 en Caro line 2, bevinden zich voornamelijk voor de kust van Essex in de Noordzee. Een drijvend televisiestation is onlangs met proefuitzen- dingen begonnen. moesten drie reizen door eer mile mist. Daa de heren musici hun_ Zweedse dagbladen Zweedse dagbladen zeggen dat het vliegveld van Santa Cruz de Tenrife op de Canarische eilanden waar gisteren een Spaans vliegtuig met voornamelijk Zweedse toeristen (24) verongelukte een der beruchtste ter wereld is. Volgens „Expressen' 'hebben pilo ten al meermalen ernstige kritiek geleverd, omdat de rolbanen te kort zijn en het vliegveld te vaak in wol ken verborgen is. De Spaanse lucht vaartautoriteiten hebben al vele ja ren beloofd iets te doen. De rol banen zouden verlengd worden, een bult zou worden weggewerkt en er zouden moderne technische instal laties worden gebouwd maar er is niets van belang gebeurd. „Aftonbladet' "haalt een Zweedse reisbureaumedewerker aan die ver klaart dat het ongeluk van dinsdag het vierde van dit jaar is. Hy noemt het verbazingwekkend dat er niet meer ongelukken zijn gebeurd. „Het vliegveld is volkomen ongeschikt Voor het huidige drukke verkeer". De piraten trachten door hun on wettig. door advertenties gefinancierd bedrijf, de regering te dwingen reg. commerciële radio-omroepen toe te staan. Er bestaan inderdaad rege- rmgsplannen voor regionale radio stations met een reclame-element, maar Wedgwood Benn, de Brit- |se P.T.T.-minister, heeft gisteravond in het Lagerhuis verklaard, dat de regering zich niet door de piraten het mes op de keel zal laten zetten. Hy ontkende dat hy een oorlog tegen de piraten gaat beginnen, maar daar j komt het toch op neer, want de re gering zal er voor zorgen dat de Britse wet op de radiotelegrafie zal [worden nageleefd. Dit betekent dat I er een vervolging kan worden in gesteld tegen piraten wier installaties zich binnen de territoriale wateren bevinden, tenminste wanneer zy niet uit eigen beweging hun uitzendingen stop zetten. MEER DAN HONDERD 100-JAR1GEN Volgens de wet kunnen zij een boe te van 100 pond (1000 gulden) en/of drie maanden gevangenisstraf krij gen. terwijl hun schepen en zenders in beslag kunnen worden genomen. De piraten, zo zei de minister, be nadelen de musici en het copyright, en brengen bovendien het scheeps- radioverkeer met de kust in gevaar. Voordat cr tegen de piraten die zich buiten de territoriale wateren bevinden kan worden opgetreden, zal het parlement eerst de nodige wet tige maatregelen moeten uitvaardi gen. Zulks zal geschieden op grond van de onlangs in Straatsburg afge sloten Europese conventie tegen het illegale radioverkeer. Het aantal personen van hon derd jaar en ouder onder de Ne derlandse bevolking blijkt, vol gens gegevens van het C.B.S., dit jaar voor het eerst in de ge schiedenis van ons land tot bo ven de honderd te zijn gestegen. Op 1 januari 1965 bedroeg het 103. In de loop van het jaar is het nog verder gestegen, en vol gens een voorzichtige schatting ligt het nu, tegen het einde van het jaar, rond de 120. Uit vergelijkende cijfers uit andere Westeuropese landen kan worden opgemaakt, dat in Ne derland relatief de meeste hon- derd-en-meer-jarigen voorko men. De oudste onder de sterken is mevrouw Johanna Pouwaarts- Ratelband uit Vlissingen, di^ 15 november haar 105de verjaardag heeft gevierd. Het aantal honderd-en-meer- jarigen vrouwen is tweemaal Tfi groot als dat van de mannen. Om de Nederlandse recordleef- tijd te kunnen bereiken zullen al deze hoogbejaarden nog een aantal jaren ouder moeten wor den. Het record staat namelyk op 110 jaar. en werd in ons land slechts tweemaal bereikt: in 1959 en 1899. De mate van voorkomen van 100-jarigen blijkt volgens de on derzoeken van het CJB.S. samen te hangen met perioden van gunstige en ongunstige sociale en economische omstandigheden. Sinds '45 is het aantal sterker gestegen dan ooit. De meeste honderd en meer jarigen zyn te vinden onder de boerenbevolking in de provincies Friesland, Gro ningen en Zeeland. Burgemeester Kinderen met mist niet naar school De ouders van ongeveer veertig schoolkinderen uit de buurtschap Zuidzyde op Goeree-Overflakkee, die in Achthuizen de school bezoeken, hebben van burgemeester Van der Harst een brief ontvangen waarin hun wordt gevraagd hun kinderen de school niet te laten bezoeken bij dichte mist. De kinderen moeten namelyk vier maal per dag de zeer druk bereden provinciale weg nr. 47 leidend vanaf de Haringvlietbrug oversteken. Op de kruising zijn reeds enkele (dodelyke) ongelukken gebeurd. Verkeersbrigadiertjes die aanvankelijk zeer goed werk deden, durven hun plaats op deze kruising niet meer in te nemen. De Provin ciale Waterstaat heeft geen plan nen de kruising te overbruggen of [een tunneltje aan te leggen en gaf nog geen uitsluitsel op het verzoek een snelheidsbeperking in te stellen. Eurgemeester Van der Harst' heeft contact opgenomen met militaire autoriteiten ter bespreking van de mogelijkheid een bailey-brug over dit kruispunt te leggen. In afwach ting van het antwoord is aan de ouders nu de, in overleg met de in specteur van het lager onderwys ge stelde, brief verzonden. (Van onze Haagse correspondenti De leiding van de VPRO is ernstig bezorgd over de financiële situatie bij deze omroep. In een hoofdartikel in Vrije Geluiden van deze week wordt onder de alarmerende kop „Moet de VPRO vallen" o.m. gesteld, dat dit jaar een aanzienlijk tekort zal ople veren. Als eerste maatregel zal het abonnementsgeld op het programma blad worden verhoogd met f 2,60 tot f 17,60 per jaar. Het is wel zeker dat deze abonnementsverhoging niet vol- 1 doende zal zijn om de VPRO uit haar benarde financiële situatie te helpen. Daarom wordt in het hoofdartikel een grote ledenwerfactie aangekon- j digd. De VPRO heeft 122.514 leden, die' tevens abonnee zijn op het program- mablad en voorts ongeveer 50.000 le den-begunstigers, die „een bedrag I naar keuze" betalen. Om haar plaats j als c-omroep (tenminste 250.000 le den en meer dan 100.000) veilig te stellen vraagt de VPRO in de eerste j plaats aan haar leden-begunstigers j ook abonnee te worden op het pro- j grammablad of anders tenminste f5 contributie te betalen dan teilen ze namelijk ook mee voor het officiële i aantal leden. In de 64ste baan van de ruimte- vlucht van de Gemini VII heeft as tronaut Frank Borman ..ruimte vaartgeschiedenis geschreven" door een lieer of drie. vier te niezen. De verzochten hem meteen op en of hij soms symptomen van Tkoudheid by zich constateer- Postzegelverzamelaars uit alle delen van de wereld hebben de postafde- De Beatles tiaden gister- j ling van de Wasp, het schip dat de ond op in Manchester. Ze Ge™'m-ruimtescheoen moet bergen. overspoeld met verzoeken om ge- half frankeerde enveloppen met de post- c< iu aic stempel van de dag der berging, ji hadden Op de dagen dat de Gemini VI \tmaskers en VI1 geborgen worden, zullen maar opgezet. Bij het zingen de- 35°U0 t°L40f™ enveloppen met at- 'f. J gestempelde postzegels van het schip den ze die weer af. U-erzunden worden. NEDERLAND 1 VARA: Nieuws in het kort. NTS Klaas Vaak. voor de kleuters De verrekijker Van gewest tot gewest De Lucy Show NTS-journaal Achter het nieuws. NTS Als er geen zwarten bestonden, moesten worden uitgevonden, tv-spel NTS-journaal NEDERLAND 2 NCRV: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Attenties voor sport 8.20 uur Wijzer worden, documentair programma 8.45 uur Ik hou van Hollands 9.30 uur De joodse godsdienst 10.10 uur NTS-journaal. en cjióteren Voetbal en Thunderbirds Wat waren gisteravond de hoogtepunten? Op Nederland 2 de wedstryd Spanje—Engeland een vrij kalme wedstrijd totdat Engeland zijn tweed- doelpunt scoorde en Stiles van de Engel sen hardhandig begon te wor den. maar toch (of daardoor juist) een betere kijkwedstryd dan ItaliëSchotland de dag daarvoor was. Het camerawerk van de Spaanse televisie was rusteloos, daardoor wat romme lig. al was het spel goed gevolgd. De vraag kan nog gesteld wor den waarom deze wedstrijd op Nederland 2 werd afgedraaid in- plaats van op Nederland 1. Voetbal is immers bijzonder po pulair, zoals onlangs het kijk onderzoek nog eens heeft uitge maakt (FeijenoordReal Ma drid werd door 89% van de kij kers bekeken, wat een heel hoog getal is). Men heeft echter ge redeneerd dat dinsdag al Italië Schotland via Nederland 1 was uitgezonden, een wedstrijd van groter belang dan SpanjeEn geland. Bovendien: velen zouden gegriefd zijn geweest als hun dat andere topprogramma, „The Thunderbirds", en Avro's Dans-[ orkest en een reportage over de Deltawerken door de neus wasj geboord. Afgezien van Dick van| Dyke, die altijd heel genietbaar is. telde het Avroprogramma slechts twee duidelijke spannen-] de momenten. Ten eerste hetj onverbloemde reclametelevisie- filmpje t.b.v. de AVRO «in de door de AVRO ter beschikking gestelde zendtijd», waarbij duch tig gebruik was gemaakt van spontane straatinterviewtjes. En ten tweede 't moment dat werd meegedeeld dat er een ingelaste extra NTS-uitzending kwam. We moesten tien minuten wach ten („zou er iets met de ruim tevaarders zijn?" dacht iedereen gespannen). Na enige minuten kregen we opgewekte pianomu ziek als achtergrondgeluid (goed nieuws blijkbaar, dacht iedereen opgelucht!) en inderdaad, de trouwdatum van Beatrix en Claus werd bekend gemaakt. Vijf minuten later bleek omroe per Reyntjes ook naar de studio van Nederland 2 te zijn gehold, zodat hij nog juist in de rust van de voetbalwedstrijd het be- richt ook daar aan de voetbal- I liefhebbers kon doorgeven. H (Van onze R'damse correspondent) In de Waalhaven in Rotterdam is gistermiddag het Nederlandse bin nenschip Wilhelmina «825 brt) na een aanvaring met het Duitse rijn schip Hoesoh (1310 brt) gezonken. De 45-jarige schipper, Th. Kra mer en zijn vrouw konden nog bij tijds overstappen op de Gouwe, wel ke sleepboot de Wilhelmina trok. Het wrak van de Wilhelmina levert wei nig of geen moeilijkheden voor de scheepvaart op. Vandaag zou de berging worden aanbesteed. De Wilhelmina werd de Waalha ven ingesleept toen de Hoesch door (Van onze correspondent in Washington McGeorge Bundy. een der naaste medewerkers van presi dent Johnson, gaat het Witte Huis verlaten. Hij is assistent voor nationale veiligheidszaken en een der belangrijkste vorm gevers aan de Amerikaanse bui tenlandse politiek geweest. Hij verlaat het Witte Huis om pre sident van de Ford Stichting te worden, een baan die hem 265.000 gulden per jaar zal op brengen. Als assistent verdiende Bundy 100.000 gulden. Wie McGeorge Bundy zal opvol gen is nog een grote vraag, waar over nog tyden kan worden gespe culeerd, aangezien hij pas 28 februari zijn post zal verlaten. Wie het ook zij, vast staat reeds dat zijn opvolger een beperkter positie zal in nemen dan de destijds door Kenne dy benoemde Bundy. die enigszins een gelijkwaardige concurrent van de minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, was. Voortaan, aldus de woordvoerder van het Witte Huis. zal Johnson meer regelrecht contact houden met leden van zijn regering die het buitenlandse beleid bepalen. Gezien de aankondiging van het ge ringer gewicht in de toekomst van het assistentschap lykt de benoe ming van Bundy's plaatsvervanger, Robert Komer, het meest voor de hand liggend. Het vertrek van de 46-jarige Bun dy, betekent niet slechts de aftocht van een vlijmscherp analyserend, ietwat arrogante presidentiële medewerker, maar wellicht ook een verschuiving van het buitenlands beleid of eerder een aanwijzing ,dat aat beleid verschoven is. Bundy mag namelyk tot de felste advocaten van het Vietnam-beleid hebben behoord, in veel opzichten was hy toch een Kennedy-man voor zover hij grote hoop had gesteld op de ontspan- ningspolitiek tegenover de Russen en de voortzetting van het progressie ve beleid in Latyns-Amerika. Tydens de Dominicaanse affaire probeerde Bundy nog in Santo .Do mingo een coalitieregering rondom de voormalige minister Guzman in elkaar te zetten, maar zyn samen werking met de rebellen, die door velen op het ministerie van Buiten landse Zaken, zoals onderminister Thomas Mann, als anarchisten, communisten en avonturiers werden gezien, werd, mede door Amerikaan se instanties dermate gesaboteerd, dat Bundy's missie mislukte. VOOR DONDERDAG 9 DECEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act 18.20 Uite. van de PSP: Duitsland eist weer! 18.30 Licht lnstr. ens. met zangsolist. 18.55 V. d. kleuters. 19 00 Gesproken Kanunnik Collins in ons land voor bestemming van „ton van Luns'" brief. 19 05 Sportparade. 19.30"Tout a tol. licht progr. 20.00 Nws 20.05 In dienst van de verenigde provincies en de Ver. Naties, klankbeeld n.a.v. het 300-Jarig bestean van het Korps Man- zang- 20.30 Keuls fcamerork. 21.20 Het licht- 23.05 Discotarla: nwe gram. VPRO: 17.30'Lichteork. Sportrubr. 18.10 Gemengd 1759 telijke liederen. 18.36 Oude pianomuz. 18 40 Halte: gevar. progr voor twin tigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19 10 Radiokrant. 19.30 Koor met orkestbe geleiding: geestelijke liederen. 19 45 Toespraak. 19.50 Licht gram. burgi Bultenveen, PP- Samen thuis, steravondprogr. 22 00 Klassieke pianomuziek. 22 15 Avondoverdenking 22.30 Nws. 22.40 Boekbespr 22.45 Kerk orgelconcert: oude muz. 23.15 Toon- 14-daagse muzlekperlodlek Nws.. ochtendgym. de sleepboot Marina 1 naar de rivier werd getrokken. Waarschijnlijk was het uitzicht belemmerd, waardoor men elkaar te laat opmerkte. De Hoesch boorde zich met de voorste ven aan stuurboordzijde ter hoog te van de achterroef in de Wilhel mina. Het binnenschip liep een gro te scheur beneden de waterlijn op. Onmiddellijk werden pompboten naar de Waalhaven gedirigeerd, maar het was niet te voorkomen dat de Wilhelmina zonk. ..Ik daag de Zuidafrikaan se regering uit iemand in onze or ganisatie aan te wijzen die com munist is. Behalve 350.000 gul den die de Sowjet-Unie ons een maand geleden gaf en een som van f 50.- van een communis tische organisatie in Engeland is er geen enkele bijdrage aan ons fonds afkomstig uit communis tische bron", zo reageerde de voorzitter van het internationale ..Verdedigings- en hulpfonds", kanunnik John Collins gister middag bij zijn aankomst op Schiphol. De heer Collins had gisteren in Den Haag besprekingen over de „ton van Luns" en de bestemming daar van met een aanital regeringsfunc- I lionarissen, onder meer staatssecre- j laris M. van der Stoel. De heer Col lins werd op Schiphol verwelkomd I door enige vertegenwoordigers van I het Nederlandse „Verdedigings- en I hulpfonds" dat tot nu toe 32.000 gulden bijeen heeft gebracht. De voorzitter van de internationale organisatie zei verder ervan over tuigd te zijn, dat de Zuidafrikaanse regering probeert door zijn fonds van communisme te betichten, de blan ke bevolking op zijn hand te krijgen voor een eventueel verbod van de Afrikaanse afdeling van het fonds, dat zich met de distributie van de ingezamelde gelden bezighoudt. Het fonds is in 1956 opgericht. Tot nu toe heeft het ongeveer 4,2 mil joen gulden bijgedragen aan de ver dediging van politieke gevangenen in Zuid-Afrika en hulp aan zonder inkomsten achtergebleven familiele den. Op het ogenblik zijn er volgens kanunnik Collins ongeveer 8000 po litieke gevangenen in Zuidafrikaanse I orkestwerken. 11.00 Nws. Kanunnik L. COLUNS ..ton van Luns" verdelen gevangenissen. Wanneer zij geen geld hebben kunnen zy geen ver dediger nemen. In Zuid-Afrika kry- gen alleen de niet-politieke gevange nen een pro-deo verdediging en dan alleen nog als zy een misdrijf heb ben begaan waarop de doodstraf staat, aldus de heer Collins. De kanunnik werd vergezeld van zyn echtgenote, die onlangs na een verblyf van 5% week in Zuid-Afrika zonder aanwijsbare reden door de re gering over de grens werd gezet. 20 Romantische 02 Voor de madrigalen. 12 00 Wr.rinrk. 12 '17 Mcd-d t b.v.land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlich ting Uit/ v d landbouw 17 M orgelspel. AVRO: 13 00 Nws 13.10 Klass. kamermuz. voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 V d. Jeugd. 17 30 Muz. aanwinsten. 17 50 Nws.), 7.45 Radlokrant Gewijde muz. 8.30 Nws 8 32 Lichte gr. Ö.JU nws. B.32 Lichte gr. 9 00 V. d zieken. 9 35 Weens Fllharm. orkest en solist: kls~ Morgendienst. 11.00 reportages 13 30 Licht lnstr. trio 13 45 Accordeonmuziek met kwartetbegelel- ding. 14.05 Schoolradio 14 30 Lichte ork.muz 14.45 Voordr. 15.05 Muslclana: muz, herinneringen. 15.30 V d vrouw 16.00 Sopraan en plano- seml-klassleke liederen 16.20 Semi-klass gram 16 30 Duizendschoon - kerMnlur.-" 16 45 Licht platenprogr 17 30 Popu laire orgelmuz. Hilversum III. FM NRU'AVRO9.00 Nws 9 02 Vrolnk 2 30 Militair tuzlek uit Ri uur cu roemenie. 13.30 Llch 14 00 Nws 14 02 Operettemu Nws. 15 02 Ooerettemuz (verv io.uu Nws 16 02 Licht muz progr tilt Denemarken. 17.00 Nws 17 02-18.00 De zingende bougie, voor de automobilisten TELEVISIEPROO I: NOT/NTS platenprogr. ---• George Orwell. 21.35 Bo- TV-fllm lafl 23). 22 25 Con- clliejournaal. NTS: 22 40-22 45 Journ. Nederland II: NTS: 2000 \v in he- knri AV!:o Show 20.50 Kijk. gevar progr NTS- 21-20 Dr. Ben Casey, TV-fllm. 22.10- 22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5