Triptiek „Spiraal,, metafysisch realisme kunst Leo Pappenlieim volgt Willem Mizee op Chefarine .4 wajang Den Haag koopt beeld van Henri Moore REMBRANDTS JUNO TE KOOP HET VOLLEDIGE VOEDSEL VOOR UW HOND \uowg Koop vandaag nog'; zon pak. Wild-west LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 Première in Den Haag BEWUST NAAR HET ABSURDE^ Leden van de Haagse Kunstkring hebben gisteravond in het Kringgebouw aan de Haagse Denneweg de metafysisch realis tische triptiek ..Spiraal" gepresenteerd. Daarin waren elementen verwerkt die behoren tot het terrein van het toneel, de „Kijkdoos" het hoorspel, de film. de dans. de mode en nog veel meer. De belangstelling voor de première was zo groot, dat ook vandaag en morgen elke avond twee voorstellingen zullen wor den gegeven, terwijl reeds vaststaat, dat „Spiraal" ook in Delft en wellicht in Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven „beleefd" kan worden. Het is eigenlijk vorig jaar begon nen, toen de Kunstkring-leden schil der Adri Boon en kunstcriticus Tito Cruis een paneeltje brachten, dat acht minuten duurde. „Spiraal" houdt de aandacht vijf kwartier op het gebeuren gericht. De inleiding is de enige tekst in de triptiek. Verder is er veel muziek van zeer uiteenlopende aard. De in leiding werd geschreven door de dichteres Inge Tielman. „Spiraal" werd opgezet door Adri Boon en Tito Cruis king met de jurist Raf Thunnissen. Medewerkers en -sters waren de beatzanger Eric Tielman, die op het podium, dat meer dan de helft van de zaal in beslag nam, stond te „sha ken", de „klassieke" zanger Cantius Geysel, die de drumsolo voor zijn rekening nam en messen wierp, de danseres Marianne Laffra, de be- roepsmannequin Dicky Goodman, de verpleegster Tineke Lucas, de foto graaf Henk Koldewey, de ge luidstechnicus Wim van W oer kens, lichtspecialist Nic Stigter Mia Gey sel, Loek Muntz, Gerard van Och ten, Marje Smit en Rob Tuinebreyer. (Advertentie) Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! V/er middelen In één tab/et helpen elkaar endoen wonderenl De vier middelen, verenigd in één i tablet Chefarine „4",zijn elk in de j hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te- I zamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. DIRIGENT „LEIDS KAMERKOOR" Tot opvolger *van wijlen Willem Mizee als dirigent van het Leids Kamerkoor is benoemd Leo Pappenheim te Arnhem. Deze heeft, na het beluisteren-van magnetofoonbanden der uitvoerin gen van het Leids Kamerkoor, zich spontaan bereid verklaard de leiding van het koor op zich te willen nemen. Onder zijn directie zal op 9 maart 1966 in de Stadsgehoorzaal een uitvoering gegeven worden van Bach's „Johannes Passion". Behalve het Z. H. Orkest zullen dan als solisten medewerken Ank Rijnders. Rijkje Wolleswinkel. Chris van Woerkom, Ruth Pos, Herman Schey en Henk Driessen. Bijna het hele stuk berustte op een verkeerde informatie, met pro jectie en geluid, waarin herhaalde- lijk reclameteksten opdoken. Wisse ling van beelden, het aaneenrijgen van tableaux met vele contrasten (hielden het publiek bezig. De regie werd gevoerd door Adri Boon, die met Gerard Colje ook tekende voor de décors en kostuums waarvoor ook anderen, o.w. Lucie van Duyn en Maryke de Wit, bijdragen leverden. Tournée van Ned. Studenten Orkest Het Ned. Studenten Orkest is, na de daartoe gehouden audities, thans samengesteld voor de 14de tournee die het in januari gaat maken. Het orkest staat weer on der leiding van Jan Brussen. In Bergen (N.-H.) zijn de repetities begonnen. Het programma dat wordt ingestu deerd luidt: Adagio en fuga KV 546 Inge Tielman schreef in het pro- I van Mozart, Klarinetconoert in Es gramma: „Metafisischrealistisch, gr. t. van Kramer (solist Piet Ho- de wetenschap van het combineren, inpassen der dingen boven het bereik van de zin nen en de waarneembare werkelijk heid werkt doelbewust naar het ab surde. Men zou kunnen spreken van een abstraherende vorm van luim". Het succes van Üe eerste opvoe ring heeft de executanten doen be sluiten om ook na Kerstmis in het gebouw van de Haagse Kunstkring Rotterdam (27), Breda (28) nog voorstellingen te geven. i sterdam (29 januari: nigh) de in opdracht van het NSO geschreven Symfonie no. 1 opus 21 van Koumans en Symfonie no. 6 van Schubert. Het orkest concerteert in Bergen (17), Hengelo (19), Groningen (20), Arnhem (21), „ergens in het buiten land" waar dat zal zijn houdt het orkest nog geheim (23), Eindhoven 24), Den Haag (25). Utrecht (26), Am- Proces tegen twee Sow jet-auteurs Het onderzoek tegen twee Rus sische schrijvers die drie maan den geleden werden gearresteerd op verdenking van het zenden van anti-Russische lectuur naar het Westen, is nog gaande. Zo heeft een regeringswoordvoerder in Moskou meegedeeld. Het staat nog niet vast of het tot een pro ces komt. De betrokkenen zijn Andrei D. Sinyawsky en Yoeli M. Daniel. Hun arrestatie midden september had protesten van en kele westelijke schrijvers tot ge volg. Sinyawsky zou bekend hebben de auteur te zijn van de romans die in het buitenland onder het pseudoniem „Abram Tertz" zijn uitgegeven. De 40-jarige schrijver, die van tijd tot tijd stukken schreef in het literaire maandblad Novy Mir, was een be kende verschijning in het Moskouse instituut voor wereldliteratuur. Stu denten van het instituut hebben vol gens welingelichte kringen kortgele den om zijn vrijlating verzocht. Da niel, eveneens 40. zou in het Westen werken hebben uitgegeven onder de naam „Nikolai Arzjak". Beide pseu doniemen hebben de afgelopen jaren enige bekendheid gekregen nadat daaronder felle kritiek op het leven in Rusland was gepubliceerd in En geland, Amerika en Frahkryk. Amerikaans protest Achttien bekende Amerikaanse schrijvers hebben een brief onderte kend aan de Sowjet premier Alexei Kosypin, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van de twee Rus sische schrijvers. „Wij waren gealarmeerd en ontzet over deze arrestatie omdat zij ons toeschijnen een terugval te zijn naar de Stalin periode toen elke kritiek of afwijkende mening een zaak voor de politie was", aldus de brief. Onder de ondertekenaars bevinden zich: Edward Albee, W. H. Aude, Saul Bellow, John Hersey, Norman Mailer, William Stryon en Robert Penn Warren. Ik neem Wajang omdat het\ grootste 3 merk planten a margarine is, die moet wel goed zijn! O PLANTEN MARGARINE k ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. Hoogtepunt van zijn oeuvre Leo Pappenheim is, naast Jan Out, dirigent van het „Gelders Or kest", waarmee hy al in 1939 con tact had. Het was toen nog de „Arn hemse Orkestvereniging" en samen met Jaap Spaanderman zwaaide hy er de dirigeerstaf over. LEO PAPPENHEIM Toen de Duitsers kwamen was voor Pappenheim onmogeUjk te ken. Zyn Joodse afkomst, hy ook zyn levendige muzikaliteit dankt, werd de aanleiding tot zyn deportatie. Dat was de tweede keer, dat de nazi's zyn carrière braken, want in 1933 werd hy gedwongen Duitsland te verlaten. En daarmee kwam een einde aan de successen, die hy daar van 1913 af als dirigent van ver scheidene grote opera-gezelschappen had mogen behalen. Nog steeds beschouwt Pappenheim de 20 Duitse jaren als de gelukkig ste van zyn dirigentenloopbaan. De bekroning daarvan was zijn verbin tenis in 1927 met de Stedeiyke Ope ra en het Stedeiyk Orkest van Bonn. Bij zyn terugkeer na de bevrij ding vond Pappenheim onmiddellyk emplooi bij de Stichting Radio Ne derland. Kart daarop kwam hij weer in zyn oude functie bij het Arn hemse orkest. Pappenheim is ook di rigent van de Chr. Oratorium Ver eniging in Arnhem, voorts leider van het schoolkoor van het Chr. Lyceum, muzikaal leider van de Gelderse Ope ra- en Operettevereniging en diri gent van het Nova (Nieuw Orkest voor Amateurs) Talrijke succesvolle uitvoeringen van oratoria heeft zy op zijn naam Waarde geschat op 1 miljoen Expositie in de „Lakenhal" Donderdag 16 december wordt in het museum de ..Lakenhal" een expo sitie geopend van schilderijen, goua ches en tekeningen van Herbert Fied ler uit een Haagse particuliere verza meling. Deze tentoonstelling duurt tot 24 januari. De Junovan Rembrandt te koop. Sedert enkele weken is het doek voor het eerst na de tweede wereldoorlog weer in ons land. Het maakt thans deel uit van de winterexpositie bij de handelaar in oude kunst G. Cramer aan de Haagse Javastraat. De waarde van het doekdat 126 bij 107 cm meet, wordt op één miljoen gulden ge schat. De „Juno" is een laat werk van j Rembrandt. Het doek heeft reeds een i wonderlijke geschiedenis gemaakt. I Het werd vervaardigd in opdracht I van Harm en Becker, maar uit de archieven is bekend, dat in 1665 Rembrandt een proces aangedaan werd door Becker, omdat de schilder de opdracht niet zou hebben uitge- voeid. Later maakte Rembrandt het schildery alsnog. Na nee overlyden van Becker I kwam het doek op de inventarislyst voor. Daarna is er een hiaat in de gescliiedenis. In ieder geval dook de FlO"* Vraag uitgebreide folder bij Flora Hondebroodfabriek N.V, Postous 28 - Dordrecht -j, Oe schrijver Gerard Wal schap. die zoals wij gisteren meldden bekroond is met de „Teleurstellend" Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vindt het vraag gesprek, dat een hoofdredacteur van de New York Times, James Reston, met premier Kosigin van de Sowjet- Unie heeft gehad, „teleurstellend". Een woordvoerder van het ministerie zei. dat Kosigin voor een groot deel alleen maar dezelfde kritiek op de VS had gegeven die al een tydland door de Russische pers en radio wordt geleverd. Dat de Russische regeringsleider nu niet bepaald lovende woorden had gesproken aan het adres van de V.S., was niet verrassend. Teleurstellend waren echter het extreme standpunt van Kosigin en zyn eenzydige weer gave van de internationale gebeur- I tenissen. Belgische Staatsprijs terkunde. Siciliaanse na 44 jaar bevrijd De politie op het Italiaanse eiland Sicilië heeft een vrouw bevryd, die 44 jaar lang door haar familie in een schuur verborgen is gehouden. Cara binieri hadden een tip gekregen, wa ren een schuur binnengegaan op een boerdery buiten het Siciliaanse stad je Enna en troffen daar de 46-jarige Giuseppa Giordano aan, die op han den en voeten tussen het vee kroop, zy verklaarden dat Giuseppa er zeer slecht aan toe was en nauweiyks kon spreken, zy is in een ziekenhuis op genomen. Volgens de politie heeft de vrouw 44 jaar lang in de schuur op gesloten gezeten. Haar familie bracht haar voedsel maar verborg haar steeds. Haar moeder en een broer zyn in hechtenis genomen hangende de uitslag van het onderzoek. „Juno" weer op in de collectie We- sendonk, maar het is dan een ano niem werk. Het komt in het Rhei- nisches Landesmuseum in Bonn, dat het anonieme werk op een kwaad ogenblik verkoopt aan een particu lier. Voor de tweede wereldoorlog kwam het doek in bezit van dr. C. J. K. van Aalst, toen hoofddirecteur van de Ned. Handelmaatschappy. In verband met het dreigende oorlogsge vaar liet dr. Van Aalst de „Juno" naar Amerika brengen. Daar is het schildery in 1939 geëxposeerd op de wereldtentoonstelling in New York. Van 1940 tot 1960 was het ln bruik leen by het Institute of Arts in De troit in Amerika. De directeur van deze instelling was een persooniyke relatie van dr. Van Aalst. Na de dood van dr. Van Aalst en na het heengaan van de directeur van het Institute of Arts is de „Juno" in par ticuliere handen gebleven. Bij Cramer worden voorts nog twee vroege Rembrandts aangeboden twee panelen uit 1625 en 1626. Ze stellen voor een operatie en drie musici. De beide panelen zyn in 1956 geëxposeerd geweest op de tentoon stelling „Rembrandt als leermeester" in de Lakenhal in Leiden. De winterexpositie by Cramer omvat voorts nog oude meesters, waarvan enkele reeds in andere han den zyn overgegaan, zoals „Een lijk gezelschap" van Cornelis Dusart, dat naar Duitsland werd verkocht, en „Gezicht op Enkhuizen" van Isaac Ouwater, „Gezicht op Tholen in Zee land" van Jan van Goyen, en het landschap met Christus, die de blinde Twee Amsterdamse wielrenners zyn door de Utrechtse politierechter veroordeeld tot een boete van f. 300 of 60 dagen, waarvan f. 150 voor- waardeiyk met een proeftyd van twee jaar. In juni van dit jaar mis handelden zy op het verkeersplein Oudenryn een automobilist. De wielrenners die in een auto van Amsterdam op weg waren naar Krefeld om daar aan een avond-zes daagse deel te nemen, hadden nogal wat haast. Op de snelweg Amster dam—Utrecht werden zy echter ge hinderd door een automobilist die maar op de lnhaalbaan bleef rijden. Hy weigerde de wagen van de wiel renners te laten passeren. Hierover wond het tweetal zich dermate op. dat toen beide wagens voor een stoplicht op het verkeers plein Oudenryn moesten stoppen, een van hen de automobilist uit zyn wagen sleurden en hem een paar fikse opstoppers verkocht, zyn col lega-coureur voegde zich by hem om hem te assisteren by de „afrekening". De politierechter, mr. C. Laan, toonde er begrip voor dat beide wiel renners zich zwaar hadden geërgerd aan de manier van rijden van de automobilist, maar hy achtte dit nog geen reden om iemand daarvoor te mishandelen. De officier van Justitie, mr. R. W H. Pitlo, betitelde het optreden van de wielrenners als een staaltje „wild west" op de weg. Hy had tegen het duo een boete van f. 100 subsidiair 20 dagen geëist en twee weken ge vangenisstraf voorwaardeiyk met een proeftyd van twee Jaar. laaiste drie werken zyn in Nederland gebleven. geneest, van Joost de Momper. De Musea hebben ook blyk van be langstelling getoond, o.m. voor het „Gezicht op het IJ in de winter" Adam Silo. Tot de geëxposeerde schilderijen behoren voorts werken Gerrit Adriaensz Berckheyde, Emanuel de Witte, Gerard Terborch, Nicolaes Berchem, Michiel van Mus- scher, Jacob van Ruysdael, Govert Flink. Willem van A eist. Philips Wouwerman, Ludolf Backhuysen, J. A. Backer, Jan Steen, Daniel Seg- hers, Caspar Netscher, Isaack van Ostade, Gabriel Metsu, Jan Wils. B. C. Koekoek, Rubens, A. Palamedesz, Salomon van Ruysdael en Willem de Poorter. Een bedrag van f375.000 is gemoeid met de aankoop van "Large Locking Piece", het bronzen beeld van Henry Moo re, dat sedert februari 1965 in de tuin van het Haagse Ge meentemuseum is opgesteld. De gemeenteraad wordt voor gesteld tot aankoop ervan te be sluiten. Quarles van Ufford- prijs uitgereikt De commissaris in de provincie Gelderland mr. H. W. Bloemers heeft gistermiddag in de Rynzaal van het Arnhemse Gemeentemuseum de Quarles van Uffordprijs 1965 uitge reikt aan de Velpse beeldhouwer Piet Siegers (49). „De prijs moet niet worden gezien als een bevordering van de kunstenaar." aldus mr. Bloe mers. maar als een bevordering van de kunst. Nederland is nooit erg ver- trcuwd geweest met sculpturale kunst, maar langzamerhand, is toch het besef gerijpt dat beelden een functionele rol vervullen", aldus de Commissaris die nog opmerkte dat in Glederiand veel aandacht wordt be steed aan beeldhouwkunst. Dr. Oxenaar, directeur van het Krölleir-Mtiller-museum, gaf nog een korte karakteristiek van Piet Siegers, wie hy een groot vakmanschap toe schreef.- Prix Interallié Alain Bosquet De Franse „Prix interallié" is toegekend aan de 46-jarige Alain Bosquet voor zijn boek „La confession Mexicaine". Hij kreeg zes stemmen van de jury terwijl Jacques Manzmann met zijn „Qui vive" vijf stemmen op zich verenigde. Bosquet is letterkundig direc teur van de uitgeverij Calmann- Levy en tegelijk literair mede werker van de Parijse ,,Le mon de" en „Le combat". Na de oor lóg had hij verscheidene jaren zitting in de geallieerde controle- raad in Berlijn. Het werk ..Large Locking Piece" van Moore, dat door de gemeen te Den Haag zal worden aange kocht. "Large locking piece" werd tijdelijk door Moore aan de ge meente Den Haag in bruikleen gegeven, nadat het beeld was geëxposeerd op de expositie „Dokumenta III" in Kassei. Deskundigen beschouwen het beeld als het hoogtepunt in Moores oeuvre. Het beeld in Den Haag is het eerste gietsel. Een tweede exem plaar staat in Brussel. Moore heeft het aantal gelimiteerd tot ten hoog ste drie, wat Den Haag wil zien vastgelegd in het koopcontract. B. en W. van Den Haag vinden verwerving van het beeld in hoge mate aantrekkeiyk. Het zal ongetwy- feld grote belangstelling ondervinden van Nederlandse en buitenlandse liefhebbers. Het zal in belangrijke mate bydragen tot verfraaiing van een deel van de stad, dat door velen bezocht zal worden, menen B. en W. Het is de bedoeling het beeld te plaatsen in de onmiddeliyke omge ving van het Gemeentemuseum en het Congresgebouw. Jr De 19-jarige Russische vio list Oleg Kagan wordt omarmd door zijn leermeester Boris Koesnetsow, nadat hij het inter nationale violisten-concours had gewonnen, dat ter gelegenheid van het Sibeliusjaar in de Finse hoofdstad werd gehouden. In to taal namen 35 kunstenaars uit verschillende landen aan dit con cours deel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4