Hoofdschotel van Leids studentenfeest: leeuwen Mariniers beginnen feest met parade Johnny Eerste steen voor studentenflat LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD Het bereiken van de eerbied waardige ouderdom van 134 jaar is voor het Leidse Studen ten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" geen reden geweest een „eerbiedwaardige" verjaar dag te vieren. Integendeel, er is voor een behoorlijke stunt ge zorgd. Verbaasde concertbezoe kers zagen vannacht na het galaconccrt in de Leidse Stads gehoorzaal zes leeuwen sociëteit „Minerva binnenstappen, uit een vrachtwagen, die op de Breestraat stond. De dieren werden over de statige j trappen van de nieuwe sociëteit vaar de eerste i er dieping gevoerd, j waar een grote leeuwenkooi was j opgesteld. Dompteur Aad de Vries van circus Toni Boltini vertoonde daarin kunststukjes met zijn zes bloeddorstige makkers, die de in galakledij gehulde feestgangers j kippevel bezorgden. „Ach. de dieren zijn wel wat zenuwachtig", onthult de laconieke dompteur. ..Ze zyn per slot van rekening nog nooit op een eerste verdieping opgetreden, maar ik red het wel met ze". Hy redde het in derdaad. al zullen velen daar tydens zijn nummer wel eens aan getwijfeld hebben. Dit leeuwennummer was één van de hoogtepunten in het uit gebreide feestprogramma, dat het bestuur van het jarige muziekgezel schap aan ruim 1600 leden en geno digden aanbood. De medewerking van Toni Boltini verleende aan de viering van deze verjaardag een aspect, dat van ingrijpend belang was voor deze doorgaans interne festiviteiten. Koningin trotseert de regen (Van onze Haagse correspondent) De stromende regen moedig trotse rend totdat de laatste man de poort was uitgemarcheerd nam de Konin gin vanochtend op het voorplein van Huis ten Bosch een défilé af aan 500 j „zeesoldaten", natte begin v Dit w in de as het bijzonder viering van het Stuntwerk De voorzitter (in vakkringen „magister") van de ordecommissie j van „Sempre Crescendo", de heei S J. C. van Eyndhoven. wil wei enkele motieven voor dit stuntwerk onthullen. „In de eerste plaats wil- I len we met dit feest aantonen, dat het wel degelijk mogelijk is om na een langdurige feestperiode als her. afgelopen lustrum een gala-feest te organiseren". Die mogelijkheid is inderdaad zeer duidelijk aangetoond want van de receptie in de vroege avond tot de laatste dans in de vroege ochtend werd het Sempre Crescendo-feest gevierd op een wijze, die weinig met „feestmoeheid" te maken had. In bijna alle zalen van de sociëteit ..Minerva" speelden or kesten. De toneelzaal op de bovenste verdieping was herschapen in een beat-dancing. waar diep in de nacht Johnny Lion de feestvreugde kwam verhogen, en in de hal speelde eer. Surinaamse band (uiteraard met medewerking van Dolf Delprado». Lagere etages werden van muzies voorzien door het Gold Coast Combo en een dixielandband uit Delft, ter wijl het bal in het begin van de nacht werd onderbroken voor enkele variété-nummers, gepresenteerd door medewerkers van Toni Boltini. „Sem pre Crescendo" heeft verder aange toond hoe bijzonder geschikt de nieuwe sociëteit is voor het organi seren van dergelijke festijnen. Het muziekgezelschap is één van de vijf sub-verenigingen van het Leid? Studentencorps en in dit verband Een Boltini-leeuw op weg na het feest in Minerva. Foto L D Hok-a Een sfeervol plaatje van het cir- cusfeest in de nieuwe studenten sociëteit. waaraan talrijke arties ten medewerkten (Foto L.D Holvast) werden alle (bijna 300» eerstejaars in de feestviering betrokken. Ook dat was een opmerkelijk facet, waar mee met een traditie werd gebroken. „Dat kan dus ook in Leiden", vindt de ordecommissie. Concert In de Stadsgehoorzaal voerde het studententmuziekgezelschap gister avond onder leiding van de heer André Presser de ouverture „Alceste" j van Von Glück uit, gevolgd door het beroemde pianoconcert no. 1 van Tsjaikowski. het Brandenburgercon cert no. 3 van Bach en de „Lander- kennung voor Heerenchoir en Orchest" van Grieg. De Stadsgehoor zaal was niet groot genoeg om alle leden en genodigden plaats te kun nen bieden en daarom werd tege lijkertijd in Den Haag een concert gegeven door ,het Residentie-orkest, dat voornamelijk door ouderejaars werd bezocht. Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg woonden dat concert bij. Opmerke lijk in dit grootse festijn in Leiden i was de vlotte organisatie, die zelfs 1 niet mank ging aan een zeer bekend euvel: te laat beginnen. Het tot in de vroege ochtend du rende feest in „Minerva" werd onder meer bijgewoond door Prinses Mar griet. haar verloofde, mr. Pieter van Vollenhoven. prof. dr. K. VViersma. kolonel J. Th. Wessels van de Leidse koksschool. de heer S. Hagendoorn, commandant van de Leidse brand weer en vertegenwoordigingen van studentenorganisaties buiten Leiden. Johnny Lion was een heel op- f vallende gast op het „Sempre f Crescendo"-bal in Minerva. Hij liep wat verloren rond tussen de t feestende menigte, deelde kwis- f tig handtekeningen uit. maar f stond toch niet zo in de belang- f stelling als hij dat gewend is. Daar moest wat aan gedaan f worden. Om vijf uur in de och- f tend was 't dan eindelijk zover: f Johnny zou gaan zingen. Een grote menigte dromde bijeen in i de eetzaal van Minerva en eiste op luide toon „Sophietje". Er volgde een bittere teleurstelling: de microfooninstallatie bleek in f het gedrang onklaar te zijn ge- raakt en twintig minuten lang f weigerde Johnny één toon voort te brengen. Maar het publiek bleef aandringen en ten einde f raad heeft Johnny Lion toen maar de microfoon als dirigeer- stok ter hand genomen en brul- t lend en springend kreten uitge- t stoten, die door de zaal werden t omgevormd tot een massaal „Sophietje". Mochten de burger-genodigden al beschutting zoeken tegen de muren van het paleis, de Koningin gaf geen krimp en schreed met waardige pas. begeleid door de commandant van het korps mariniers generaal majoar J. G. M. Nass. en de troepencomman dant luitenant-kolonel G. P. Gies- berts. langs de vaancL el wacht, de tamboers en pijpers van het Korps mariniers en de Marinierskapel en de drie in carree opgestelde compag nieën. waarvan er twee waren gekleed in het blauwe tenue en de derde de permanente ter beschikking van de V.N. staande Qua Patet Orbis- compagnie in veldgroen gevechts tenue met volledige bewapening. Graag nam de Koningin na deze rondgang nog enkele minuten om in de dichte rij van in het burger ge klede oud-mariniers, allen dragers van dapperheidsonderscheidingen speciaal de Ridders van de Militaire Willems-orde persoonlijk de hand te drukken. Promotie ds. R. J. Mooi Ds. R. J Mooi, hervormd predikant in Amstelveen, die aan de Leidse Universiteit theologie studeerde, pro moveerde vandaag aan de Rijks universiteit in Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Het kerk- en dogma-histo rische element in de werken van Calvijn". Overgekomen Bij dit detachement stonden ook aangetreden de 6 oud-mariniers die speciaal voor deze jubileumviering zijn overgekomen uit Australië. Als vertegenwoordigers van de honderden korps-genoten die naar dit wereld deel zijn geëmigreerd en daar nog steeds een hechte band met elkaar onderhouden. Ook begroette de Ko ningin de vier aangetreden oud- commandanten van het korps de ge neraal M. R. de Bruijne, L. Lieftinck, P. van Ghijn en H. Ronswinkel. Op het bordes van het paleis sloeg de Koningin vervolgens het défilé gade. PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansleeg 21 laden tel 20778 zy bevond zich in gezelschhap van o.a. de minister president mr. J. M. L. Cals en de minister van defensie P. de Jong. Vervolgens richtte de huidige com mandant van het Korps Mariniers koerte toespraak tot Hare Majesteit, gener aal-majoor Nass. zich In een Ter herinnering aan deze gebeurtenis overhandigde de generaal de Ko ningin een gouden broche. De plechtigheid op het voorplein van Huis ten Bosch werd gevolgd door een mars door de binnenstad, tijdens welke een krans werd gelegd bij het standbeeld van de raadspen sionaris Johan de Witt, grondlegger van het Korps Mariniers, op de Plaats. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Ronald, z.v. A. Kamphues en Holswilder. Abraham, z.v. J. J. de 1 ser en G. Keijmel. Richard, z.v. Csorba en P. G Laman. Rutgerus. R. Meijer en J. M van den Berg. K L. d.v. H L. Bos en G H Jan Schaakkampioenschap West ra alleen aan leiding ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Na de vierde ronde van de per soonlijke Leidse schaakkampioen schappen gaat R. D. Westra ongesla gen aan de leiding. Hij versloeg, zy het met moeite zijn clubgenoot Van den Bosch. In de volgende ronde komt Westra uit tegen zijn eeuwige rivaal J. J. Piket, die hem op een '4 punt volgt. In de ploeg van achtervolgers met 3 punten valt vooral de jonge Mor- phy-speler A. A. Schuering op. die de tot-nu-toe buitengewoon slecht spelende Kohlbeck in een wild-west party versloeg. Ook Philidorspeler Lodder neemt nog een verrassend hoge positie in. Hem wacht in de volgende ronde echter clubgenoot A. van den Berg. De loting voor de vijfde ronde, die vrijdag in Leiderdorp wordt gespeeld luidt: (tussen haakjes het behaalde aantal punten) R. D. Westra (4)— J J. Piket (3%); A. A. Schuering (3)— R. A. G. de Graaff (3); P. Lodder (3)—A. M. J. van den Berg (3); C. H. van den Bosch (3)W. M. 'Ros- dorff (2%); ir. F. Schneider (214) mr. ir. J. Westra (2%); W. de Haas ,214)— S. A. van Gemeren (214); A. Smit (214)—W. Donker (2P. de Jong (2)—F. Teleng (2); A. Geyer (2)—L. Barendse (2); P. J. Piket (2) C. C. Berg (2); J. van Harten (2) H. Verberg (2); G. W. de Jeu (2) BACH'S MAGNIFICAT Iskar Aribo en dr. P. L. Schoon- heim zullen zondagmorgen in de Stadsgehoorzaal in een bijeenkomst van Bijzonder Kerkewerk de Lofzang van Maria Magnificat van Joh. Seb. Bach van bijbelse en van muzi kale kant belichten. Gedeelten van een uitvoering, wel ke deze week in Rotterdam plaats vond. o.l.v. Iskar Aribo door een Ba- rok-Ensemble. solisten en leden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, zullen door middel van een bandopname de toelichting van Iskar Aribo en dr. P. L. Schoonheim ver duidelijken. Zondag 19 december zal eveneens o.l.v. Iskar Aribo, in de Marekerk een uitvoering van Bach's „Magnificat" worden gegeven in een dienst waarin de deken van Leiden en dr. P. L. Schoonheim zullen voorgaan OPEN DEliRWERK In het gebouw Breestraat 19 wordt woensdag een Opendeurbyeenkomst gehouden, waarin ds. W. Zunneberg van het landelijk „Open Deur-werk" te Driebergen o.a. de kerstactie zal inleiden. Dr. P. L. Schoonheim ver telt over- zijn contact met predikan ten van de „Volksmission". A. J. van Velzen (2); A. J. W. Kohlbeck (2)—A. Bonefaas (2); Th. P. van den Berg <1!4>D. Meiboom (1%); A. Munninghoff (114)—C. J. Verbiest (1%); H. Kooy (1)—K. W. van der Willik (1); F. Schmidt (1) L. F. Meyer (1); R. M. Duyn (1) drs. H. B. Gerritsen ('4): L. Kars- sen D. J. de Laaf (0). Bridgenieuws Uitslagen parencompetitie „De Sleu tels": Groep A: 1. Vrijenhoek-v. Helvert 1359, 2. Echtpaar de Vrind 1279; 3. Echtp Tijssen 1274, 4. Janson-Rip 1231. 5. Dames Stigter-van den Ende 1225. 6 Biesot-van Weizen 1217, 7 Mevrouw Vrijenhoek-Rompes 1215. 8. Tan -Philips 1203. 9. Kuyt-Eldering 1193. 10 Bloemhof f-de Jong 1189. 11. v. Ravenswaay-Engels 1082, 12. Rob bers-Lepelaar 931 pt. Groep B: 1. Dames Sier-v. Zijl 1360, 2. de Vries-Lodder 1312. 3. van der Steen-Kappers 1260, 4. Klinkenberg- Smittenaar 1231, 5. de Vries-Biesot Sr. 1207, 6. Dames Bernard-Bon 1205, 7. Dames Derogee-Winkler Prins 1202, 8. Selier-Koning 1174. 9. Echt- I paar Jansen 1146, 10. Rodenburg- I Wesseling 1138. 11. Mevr. Harlof f- Harloff 1091, 12 Middelham-Beugels- dijk 1056 pt. Groep C (einduitslag): 1. Kamme- raat v. Kempen 537, 2. Mevr. Vroom- Foppen 520. 3. Dek-Goedhart 496, 4 Echtpaar v. Kempen 475, 5. Konin gen-Verwey 468. 6. Echtpaar Koorn- winden 397. (De nrs. 1 en 2 promo veren naar groep B>. Mr. A. W. Reiniiik t Proefschrift over architect De Bazel Mr. A. W. Reinink (1933) zal op 16 december as. in Leiden promoveren op een proefschrift over het werk van de Nederlandse architect De Bazel 186919231 Dit proefschrift verschijnt tevens als eerste deel van de Leidse Kunst historische Reeks. Het is tot stand gekomen met steun van de Ned. Or ganisatie voaor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek (ZWO). Promotor is prof. H. van de Waal. Afscheid dr. A. J. Koster Dr. A. J. Koster, die ruim 38 jaar als leraar in de klassieke talen aan het Gymnasium is verbonden, zal volgende week donderdag afscheid nemen van docenten en leerlingen. Spoedig ook bouw aan de Wassenaarseweg O Over anderhalf jaar hopen 164 studenten hun intrek te kunnen ne men in een nieuwe Leidse studen tenflat, die gebouwd wordt aan de Rijn- en Schlekade. Men zal dan al weer een heel eind gevorderd zyn met de bouw van een nieuw com plex studentenflats, namelyk aan de Wassenaarsew eg. Nog dit jaar hoopt men met de bouw van dit complex te kunnen starten. Voor de tien verdiepingen hoge to renflat aan de Rijn- en Schiekade. tegenover het rusthuis Groenhoven aan de andere zijde van het water, verd gistermiddag de officiële eerste steen gelegd door mevr. H. C. Dres denKonijn, bestuurslid van de Stichting Leidse Studentenhuisves ting, De bouw wordt uitgevoerd door de Nederlandse Bouw Maatschappij te Den Haag naar een ontwerp van de architect K. J. Roosendaal en onder auspiciën van het Bureau Ontwikke ling Bouwprojecten. De flat is een zogenaamde „repeteerflat", d.w.z. het aan de behoeften aangepaste even beeld van de studentenflat aan de Tienweg te Delft. Door het overne men van ontwerpen kan zowel geld sis tijd gespaard worden bij de tot standkoming van de nodige studen tenhuisvesting. Onlangs schreven wij reeds over dit systeem naar aanlei ding van een algemene beschouwing over de activiteiten van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Na een kort woord van de onder directeur van de NBM de heer J. C van Steyn, waarin hij om. het stichtingsbestuur, curatoren en ge meentebestuur welkom heette, han teerde mevr. Dresden met vaardig heid de troffel om het cement aan te brengen, waarop de herinnerings steen werd geplaatst. Zy ontving als aandenken naderhand namens de NBM een zilveren troffel. In Pardoeza, waar een iets mildere atmosfeer aangetroffen werd dan in de buitenlucht, verzamelden de geno digden zich voor een feestdronk, ty- dens welke de stichtingsvoorzit ter dokter Den Haan vertelde, dat na de voltooiing van de bouw van deze flat de stichting 2600 kamers zal beheren. aaronder ook huis vesting voor 117 echtparen. Op de foto mevr. Dresden in actie toen zy haar „steentje" tot het nieu- gebouw by droeg (Foto. LD-Holvast i Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" 134 jaar

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3