LEIDSCH DAGBLAD OVERLEG TOTAAL MISLUKT Politieke druk? DERBY COLA DRINK KOFFIE &THEE Minimum loon leidt tot breuk Stichting zit vast r wm Storm PEKING beschuldigt Russen van sabotage in provincie Sinkiang Officieel huwelijk bevestigd 10 maart KLAVERBLAD Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 No. 3174f Hrecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Vakbeweging bleef bij lis van 125 gulden Werkgevers willen niet hoger dan 110 gulden A. H. KLOOS BOÜMA (Van onze Haagse correspondent) Het overleg over liet minimumloon voor 1966 tussen de werkgevers- irganisaties en de vakcentrales is op een definitieve en volslagen mistak ing uitgelopen. De werkgevers hebben woensdagavond een laatste bod ge- laan: handhaving van de huidige f 110 en achteraf aanpassing daarvan aan duurte-toename van 1966. De vakcentrales eisten f 117,50 per januari en daarop na een maand of drie toepassing van de loonsverhoging an 1966. Werkgevers noch vakcentrales wensen, dat de minister de knoop whakt. De werkgevers vinden, dat het minimum nu maar per be- rijjstak in de C.A.O.'s moet worden geregeld. De vakbeioeging koes- rt plannen om door politieke druk alsnog haar eisen ingewilligd krijgen, d.w.z. minister Veldkamp Sociale Zakenvia het parie ent te dwingen geen C.A.O.'s te accepteren, die niet voldoen aan aar ideeën over minimumloon, arbeidstijdverkorting en gelijk ■ouwenloon. Bovendien wil zij aansturen op een zo spoedig mo- üijke wettelijke regeling van het minimumloon. 8tichting van de Arbeid, het ideiyk overlegorgaan van de werk- Simon Vestdijk |huwt jeugdige buurtgenote in onze Utrechtse correspondent) Ie 67-jarige literator Simon Vest- i zal in januari in het huwelijk den met de 27-jarige Mieke van 1 Hoeven, analiste op het labora- ium voor de volksgezondheid in *cht. Zij zijn reeds ondertrouwd. J. Van der Hoeven kent de schrij- 1 reeds sinds 1950. Zij woonde in Parklaan in Doorn, vlakbij de rator, die in de Torenlaan zün Is heeft. Na het huwelijk zal het ir in Doorn blijven wonen. Vele malen werd reeds bericht, dat Don Vestdijk in het huwelijk zou tden. Mej. Van der Hoeven kwam rgeld met haar moeder op bezoek de schrijver. Haar hobby's zijn hrijven en tekenen. Zij maakte schillende portretten van Simon ütdijk. Hij eerde haar in het gc- i cht .Aan een jonge tekenares". dat jwbliceerd is in het literaire blad j satstaf, in september 1956 Het ge- cht is geschreven in februari 1956 i bestaat uit 12 coupletten van elk De vakcentrales weigeren daar nu \erder nog algemene arbeidsvoor waarden te bepraten, zoals werktijd, vakantie en gelijk vrouwenloon. Die worden nu ook volledig inzet van de bedrijfstakonderhandelingen. Voor de c.a.o.'s zien zi) de Stichting verder nog slechts als „een doorgeef luik". Eén op de c.a.o.'s voor 1966 be trekking hebbend onderwerp is nog centraal in bespreking. De finan ciële tegemoetkoming door de onder nemingen aan de vakbeweging en haar leden. Zoals bekend gaat dat om een stor ting in de vakbondskassen voor vor- mings- en scholingswerk. plus een periodiek of bij pensionering te re aliseren uitkering aan bondsleden. Vanavond zal een In de stromende regen is van morgen de viering van het 300- jarig bestaan van het Korps Ma riniers begonnen met een parade voor Huis ten Bosch. Op de foto neigt het vaandel als de Konin gin de troepen inspecteert. Rechts korpscommandant- generaal-majoor J. G. M. Nass. links paradecommandant luite nant-kolonel G. P. Giesberts. (Men zie ook elders) De voortekenen voor de uitslag daar van zijn zeer somber. Wat er gebeurt bij mislukking is duidelijk: de in dustriebonden hebben in het begin van het jaar de werkgevers reeds ge- Soebandrio wil besprekingen met Maleisië Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, heeft vandaag tegenover journalis ten verklaard dat Indonesië bespre kingen wil beginnen met Maleisië, Singapore en Noord-Borneo ter re geling van het geschil met Maleisië Er is een verandering in de toe stand gekomen door de afscheiding van Singapore en het bestaan van revolutionaire krachten in Maleisië, Singapore en Noord-Borneo, aldus de minister. Hjj gaf echter niet aan wanneer en waar besprekingen kun nen worden gehouden. Hij zei al leen: „Wjj hopen dat wjj onze hou ding op deze bijeenkomst kunnen uit eenzetten en dat wij daarna allen in vrede zullen kunnen leven". De minister van Buitenlandse Za ken van Singapore, Rajaratnam, zei naar aanleiding van de verklaring van Soebandrio. dat zijn regering bereid is tot overleg met Indonesië, „waar en wanneer het dit wenst", om een vreedzame oplossing voor het vraagstuk Maleisië te vinden. Hij voegde eraan toe dat zijn regering nog geen officiële mededelingen om trent de verklaring van de Indone sische minister had ontvangen. dwongen grote sommen voor hun fondsen te reserveren. Zij zullen hen bij de komende c.a.o.-onderhande- lingen trachten te pressen daaraan de bestemming te geven die zij, de bonden, wensen. Namelijk een direct merkbaar voordeel voor bun leden. Bod f 100 Het overleg van gisteren over het minimumloon was er één van on overbrugbare principiële onenigheid. Overdag was er in een kleinere com missie van werkgevers en werkne mers gepraat. Van de vakcentrales lag de eis van f. 125 op tafel. Men dien verstande dat zij bereid waren om een „opkrikkende" werking op de loonvorming te voorkomen per 1 januari f. 117.50 (f. 110 plus ach terstand '65, plus huurcompensatie, plus compensatie van duurte) te ac cepteren. met na enkele maanden een „loonsverhoging" voor 1966 naar de circa f. 125.- De werkgeversafgevaardigden stel den, dat men terug moet naar het grondprincipe van het sociale mini mumloon. dat na de f. 90 van 1963 huns inziens teveel omhoog is ge drukt. Zij rekenden voor: f. 90 in 1963, plus de sindsdien gestegen duurte, komt neer op f. 100 voor 1966. Vervolg op pagina 2 Sjelepin zal zich wijden aan partijwerk De Sowjetrussische regering heefi vandaag Alexander Sjelepin onthe ven van zijn functie als vice-premier en hoofd van een belangrijke com missie. Als verklaring werd gegeven dat hij zich geheel zal wijden aan werk voor de communistische partij. Het besluit werd op aanbeveling van premier Kosigin genomen door de Opperste Sowjet, het Russische par- Het is niet bekend wat dit i de toekomst van Sjelepin betekent, die door vele Westelijke waarnemers ge zien werd als een van de opkomende sterren aan het Sowjetrussische firmament. gc- mü zo jong als ik nooit zal worden. Het vonnis tekent zy, dat mij verdorde'". En verder: 3U 't samenzijn is misverstand te duchten tussen een man, een vrouw, slechts af te wenden door 't zedig turen op de fijne lijnen. Zo neem ik niets van haar, zij al 't mijne". In de volgende coupletten spreekt over zijn verlangen en een „ui thouden hunkeren" en hij eindigt st de wens „snikkend bij haar neer knielen". WEERBERICHT J Het KNMI verwacht van heden- Tot morgenavondaanvankelijk zwaar kwolkt met regen, later verander- ike bewolking met nu en dan buien. Jachtige tot stormachtige wind tus- west en noordwest, aan de kust Idelijk storm. Iets lagere tempera- Opgemaakt om 11.15 uur). 10 DECEMBER «1 op: 8.37 Uan op: 17. onder: 16.2" uur. r; onder: 10.47 uur. toogwater te Katwijk te 4.04 en 16.18 tor, laagwater te 12.10 uur. Inwoners opgehitst Peking heeft het Kremlin be- Chinese grondgebied te verdelen ver schuldigd van voortdurende sa- TeftTde" Eng^fnd^ botage en ondermijnende acti- De kwestie is in 1963 voor het laatst viteit in de Chinese provincie openlijk in de Russische pers ter Sinkiang, die grenst aan de s.Pralie gebracht. Toen werd gemeld Sowjetrussische republiek Ka- zachstan. De beschuldiging werd geuit in een uitzending in de Russische taal van radio- Peking. Dit nummer bestaat -Ut 18 pagina's De Sowjet-Unie, aldus radio- Peking, heeft Sinkiang een Chinese kolonie genoemd en gepoogd het ge bied te scheiden van de rest van China. De Russen hadden getracht de inwoners op te hitsen tegen de Chinese communistische party. Het radiostation citeerde ook een rede, die Saifoedin, het hoofd van het regionale bewind, kortgeleden heeft gehouden. Saifoedin had toen de pogingen van Moskou om het Nog geen spoor van verdwenen hoogleraar (Van onze A'damse correspondent) De Amerikaanse hoogleraar Richard Pollis, die zondagmorgen om half vijf voor het laatst op het Rem- brandtsplein werd gezien, is nog steeds spoorloos. Hoewel het zeer waarschijnlijk lijkt, dat de professor die toen dronken was in één van de grachten is gelopen, heeft de politie echter gisteren een intensieve jacht geopend op drie bekende homofielen, waarmee de professor voor zyn ver dwijning in het Hadestheater aan het Thorbeckeplein gezien is. Van morgen waren deze mannen nog steeds niet gevonden. De heer Pollis schijnt het Hadestheater in het ge zelschap van de drie mannen te heb ben verlaten. Voor zover bekend heeft hij hen hierna echter in de steek gelaten. Een snorder (klandes- tiene taxi-chauffeur) heeft verklaard dat hij de drie homofielen zonder de professor naar één van de tuinsteden heeft vervoerd. Daar heeft hij hen ergens op een hoek afgezet. Inmid dels is ook aan het licht gekomen, dat de heer Pollis zaterdag niet de gehele dag in Hotel Schiller heeft doorgebracht. Zaterdagmiddag heeft hij bij de juwelier Remiens aan de Heisteeg een aantal gouden ringen met briljanten bekeken. Hij zei, dat hij er een aan een dame cadeau wil de doen. Zonder er een te kopen is hij echter weggegaan. Hij zei wel maandag terug te zullen komen. dat Chinezen uit het oosten het streden gebied binnenstroomden waardoor de inheemse bevolking in de minderheid kwam. Sinkiang, dat ruim drie keer zo groot is als Frankrijk, heeft maar 5% miljoen inwoners. In de loop van de laatste wereldoorlog werd in Oeroemsji, de hoofdstad van Sin kiang, een op Moskou georiënteerde regering geïnstalleerd. Toen de com munisten in 1949 in Peking aan de macht kwamen. onderhandelde Stalin nog met de nationalisten om wat hy Moskou's speciale belangen in Sinkiang noemde, te beschermen. meesterlijk! Terwijl Prinses Beatrix en Claus von Amsberg in de Scheve- ningse Kurzaal een concert kwa bijwoonden, het A.N.P. een me- van de Koningin en dedeling Prins, waarin 10 maart als huwelijksdatum van hun oudste dochter officieel werd bevestigd. De burgerlijke huwelijkssluiting zal plaats hebben in het stadhuis van Amsterdam, de kerkelijke bevestiging in de Westerkerk. Tot zover het communiqué. Onze Bossche correspondent weet in aansluiting daarop te berichten, dat de bruidsjapon van Prinses Beatrix zal wor den ontworpen door de cou- turière mevrouw Bergé, eige naresse van Maison Linette in 's Hertogenbosch. De Bossche couturière wordt als vast ont werpster van het Hof be schouwd. De Prinses laat zich al een .tiental jaren door me vrouw Bergé kleden. Zij is derhalve een geregeld bezoek ster in Soestdijk en Drake- steyn. Ook de kleding, die door de overige leden van de Koninklijke familie op 10 maart zal worden gedragen, zal door mevrouw Bergé wor den ontworpen. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat andere bekende Neder landse modeontwerpers als Heijmans en Holtliaus zullen worden ingeschakeld om toi letten voor het huwelijk te maken. Snel berin Onze Amsterdamse correspon dent voegt hieraan toe, dat het Amsterdamse gemeente bestuur tot dusver wat de hu welijksvoltrekking betreft pas sief is gebleven. Dat neemt niet weg. dat nu datum en plaats definitief vaststaan, er op zeer korte termijn met de voorbereidingen wordt be gonnen. Er zullen werkcom- missies worden ingesteld, die de diverse onderdelen van de feestelijkheden zullen voorbe reiden. De mogelijkheden van stadsversiering en ander uiter lijk feestvertoon zullen in be langrijke mate afhankelijk zijn van de financiële steun, die van de rijksoverheid wordt verwacht. Hoewel nog niet officieel be kendgemaakt, kan worden aangenomen dat het burger lijk huwelijk wordt voltrokken door burgemeester mr. G. van Hall. Het Amsterdamse stad huis. dat een samentrekking is van vele panden, waaron der enkele uit de 16de eeuw. is niet groot, maar stellig re presentatief en beschikt over een stijlvolle en indrukwek kende raadzaal met zware eikehouten meubelen en fraaie gobelins. Het huidige interieur van deze zaal da teert uit 1927. Het huwelijk zal hier worden voltrokken. De naam van de predikant, die het jonge paar zal trouwen in de Westerkerk, is nog niet bekend. De Westerkerk zal voor de plechtigheid op de 10de maart van extra zitge legenheid worden voorzien. De Amsterdamse hotels, die voor de ontvangst van bruilofts gasten in aanmerking komen, houden al geruime tijd reke ning met de huwelijksdatum van 10 maart. Zij boekten voor die dagen rond het hu welijk alleen onder voorbe houd gasten. De officiële gas ten zullen hoofdzakelijk wor den ondergebracht in het Amstel Hotel en het Hilton Hotel. Hotel Krasnapolsky is gereserveerd voor het onder brengen van de buitenlandse journalisten. De Nieuwe Kerk aan de Dam die wegens restauratie niet voor de hu welijksplechtigheid kan wor den gebruikt, wordt ingericht als technisch centrum voor radio en televisie. HALF MILJARD KINDEREN ONDERVOED Meer dan 500 miljoen kinderen in de ontwikkelingslanden zijn onder voed; dit is gisteren in Oslo ver klaard door Henri Labouisse, direc teur-generaal van het Kindernood fonds van de V.N., die morgen voor het fonds de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst zal nemen. Het jaarlijks budget van het Unicef is 35 miljoen dollar, maar er is honderd maal zoveel nodig om de strijd tegen de ondervoeding behoorlijk te kun nen voeren, aldus Labouisse. Naar zijn mening wordt er bij de opstel ling van plannen voor de ontwikke lingslanden te weinig rekening ge houden met de jeugd. SAMEN NATUURLIJK - GEZELLIG Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers. in ons gezellig restaurant op de lste etage. Praat eens met onze CHEF KOK. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 (3uc/ ^)lü teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 9 Dec. 1865: 1 Te Parijs wordt thans het electro-galvanisme tot het dooden van ratten aange wend. In de riolen worden koperdraden gespannen in verbinding met een sterk ge laden batterij. Daaraan wordt het aas bevestigd en bij elke ontploffing sneuvelen 2 a 300 ratten. Aan B. en W. van Leiden, is vergunning gevraagd, door J. Koster, meubelmaker, om in het werkhuis achter het perceel Pieterskerkgr. wijk IV: no. 548, een vuring te mo gen doen plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1