LEIDSCH DAGBLAD Amerikaanse hoogleraar spoorloos verdwenen ACHT AMSTERDAMSE RECHERCHEURS GEHELE NACHT IN TOUW GEWEEST Leidse collega sloeg alarm VIETC0NG IS BEREID TOT KERSTBESTAND TWEE AUTO'S TE WATER; VIER DODEN MEER WIND Kwam Loena juist iets te ruw neer Succes verwacht van een nieuw Russisch schot op korte termijn Storing vier minuten voor de landing BELGISCHE PRIJS VOOR WALSCHAP OOK DE SENAAT GEEFT FIAT De Gaulle kandidaat voor tweede ronde (9ud Ofte, teuwö Opgericht 1 maart 1880 WOENSDAG 8 DECEMBER 1965 No. 31749 (Van onze Amsterdamse correspondent) Nog steeds op zoek naar de moordenaars van de Japanse ver- :genwoordiger Joetaka Kameda en de Engelse filmregisseur Haude Berkeley heeft de Amsterdamse politie te maken gekregen iet de mysterieuze verdwijning van de Amerikaanse hoogleraar ichard Follis (56). Deze verliet zaterdagnacht zijn hotel en wam er niet meer terug. Het alarm voor zijn verdwijning werd maandag geslagen door de Leidse rogleraar-intemist prof. dr. A. Querido, met wie de Amerikaan een 'spraak had. Toen gistermorgen bleek, dat de heer Follis niet zoals in l bedoeling lag om tien minuten voor negen op Schiphol een reis naar Bheran had vervolgd, is de politie gewend als zij is aan figuren, die i de hoofdstad tijdelijk „onder watergaan een intensief onderzoek igonnen. Totnutoe heeft dit geen positief resultaat gehad. litie, vrywel direct nadat zijn Ame rikaanse collega niet op was komen dagen, met het Amerikaanse consu laat-generaal in verbinding gesteld. Dit heeft hierna de politie in de hoofdstad gealarmeerd. De heer Fol lis zit sinds een enkele maanden ge leden in Mexico gehouden congres met prof. Querido in een commissie, die zich bezig houdt met de kalk- stofwisseling verbandhoudende ziek ten, welke in Zuid-Amerika voorko- jrecteur: E. A. E van Dishoeck toofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Richard Follis Is wetenschappelijk idewerker aan het medisch cen- Walter Reed-Hospital in ishington DC, waar de ex-presi- an de Verenigde Staten Eisen- enkele keren is verpleegd. ,Hij scheen iets te maken te heb niet regeringsopdrachten", zegt imissaris Landman van het bu- 1 Singel, die met de leiding van onderzoek is belast. Tan enige verbinding van prof. Uis met de Amerikaanse geheime nst is nog niets gebleken. Hoewel vele reizen, die hij maakte ver- sdens in deze richting hebben n rijzen. Het Amerikaanse consu- t-generaal en de US-Airpolice dergelijk „dubbel leven" hoogleraar ten stelligste var nd gewezen. De Vietcong zou bereid zijn tot een voorwaardelijk kerstbestand van 12 uur, aldus „Radio-Bevrijding", het voornaamste communistische propa Amerikaanse R. Follis. Vrijdag aanstaande zou de heer Follis een medisch congres in Tehe ran bijwonen. Hij nam deze gelegen heid, blijkens een brief aan prof. Querido, te baat om dit mede-com missielid te bezoeken. Er werd een afspraak gemaakt voor afgelopen Leiden. Vrouw Wanneer de heer Follis in ons land is aangekomen is nog niet pre cies duidelijk. Vrijdagmorgen heeft hij in elk geval in het Instituut voor Tropische Hygiëne een gesprek ge voerd met prof. H. P. A. C. Oomen J uit Laren. Vrijdagavond heeft hij een ssterberg^Jiebben^d^jnc^elykheid &andawapen Vietnam. Het bestand kamer genomen in Hotel Schiller aan het Rembrandtsplein. Enkele uren later kwam er een vrouw in het spel. Aanvankelijk wist de politie niet, wie zij was, maar In commissie aarschijnlijk door de gladheid van de weg zijn er vannacht en in de rroege ochtend in de omgeving Alkmaar twee auto's te water praakt, waardoor vier mensen het leven hebben verloren, innacht omstreeks één uur werd Dp de Rijksweg 9 in de gemeente i een personenauto door een ttsserende personenauto als het ffare het water ingeduwd. De pas- lerende auto was vermoedelijk door de gladheid geslipt en raakte de uidere wagen, waardoor deze een naar rechts kreeg die hem ondersteboven, in de sloot langs de weg deed belanden. De bestuurder wist zich uit de auto te bevrijden zag kans de naast hem zittende vrouw te redden. Een driejarig kind, dat de vrouw op haar schoot jn een vierjarig kind. dat achter in de auto zat, verdronken nmorgen omstreeks half vijf is in Akkersloot een auto uit Heerhugo- Waard, waarin drie arbeiders van le linoleumfabrieken in Kromme nie op weg naar hun werk waren als gevolg van de gladheid geslipt het kanaal langs de weg ge raakt. Twee van de inzittenden, de 67-jarige J. Gildemeijer en de 47- jarige J. van der Gragt. beiden uit Heerhugowaard, kwamen om het leven. duren van vrijdag 18 uur 's ochtend op eerste kerstdag. Hierdoor, aldus de communisten, zul len de Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen kerstdiensten kunnen bijwonen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk verklaarde gisteravond te geloven, dat de vei ligheid van Zuidoost-Azië sinds het einde van de jaren-'40 van het groot ste belang is voor de veiligheid van de vrije wereld. „Na 1948 of 1949 zou ik geen Ame rikaanse president hebben durven adviseren Zuidoost-Azië te verlaten of het grote belang van de vrije we reld bij de veiligheid van dat gebied te i i hij. Elk jaar wordt in Japan een koningin van de parelen" ge kozen. Dit jaar is Soegato Tomi- ta de gelukkige, die intussen voor een bezoek aan Zwitser land is aangekomen. Bij bedoel de verkiezing wordt niet zozeer op maten enz. gelet, maar op de bekwaamheid van de kandidaten in de kunst van bloemschikken, folkloristische dansen enz. vanochtend is zjj opgespoord. Haar naam wordt uit het nieuws gehou den, omdat zjj is getrouwd. Zij ont moette de professor in één van de etabilssementen aan het Rembrandts plein. waar zjj wat met hem dronk. Volgens haar verklaring heeft zij hem tenslotte naar het hotel ge bracht, omdat de Amerikaan aan geschoten raakte. Dronken De volgende dag heeft zij de heer Follis niet meer gezien. Zij had wel een afspraak voor twaalf uur 's avonds met hem gemaakt, maar om dat hij haar niet, zoals beloofd bloemen had gestuurd, is zij niet ge gaan. De heer Follis is de gehele za terdag in het hotel gebleven. Tegen twaalf uur 's avonds heeft hij enige tyd in de lobby lopen ijsberen. Toen ging hij het hotel uit, keerde om twee uur terug, sprak met de nacht portier, gaf die een grote fooi en verdween weer. Acht rechercheurs, die de gehele nacht in touw zijn ge weest, hebben zijn gangen tot half vijf kunnen nagaan. De heer Follis heeft een groot aantal gelegenheden aan en in de omgeving van het Rem brandtsplein bezocht. Om half vijf is hij voor het laatst gezien. Volgens commissaris Landman was hij toen stomdronken. De heer Landman acht het in ver band hiermee zeer waarschijnlijk, dat de heer Follis per ongeluk te water is geraakt. De rijkspolitie te water is inmiddels bij het onderzoek de verdwenen professor inge schakeld. „Voorlopig tasten wij nog in het duister. Niets wijst op een mis drijf. Wij denken aan een ongeval, r misdrijf is niet uitgesloten". Terwijl in de Eerste Kamer de laatste wettelijke hindernissen voor haar huwelijk werden opge ruimd, nam Prinses Beatrix in Amsterdam een kijkje in het pa- WEERBERICHT K.N.M.I. verwacht van heden- t morgenavond half tot zwaar be- Dlkt met tijdelijk enige regen of otregen. Matige, aan de kust nu en in krachtige wind tussen zuidwest Weinig verandering in tern erat uur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 DECEMBER Zon op: 8.36 uur: onder: 16.29 uur E d: 17.57 uur: onder: 9 37 uur Hoogwater te Katwijk te 3.20 en 5 3.; ur, laagwater te 11.26 en 23.48 K nummer bestaat uit 14 pagina'® (Van onze redacteur ruimtevaart) Het Russische ruimtevaartuig Loena VIII heeft wellicht een slechts iets te ruwe landing op de maan gemaakt zonder daarop volledig te pletter te zijn gevallen. De te harde schok zou echter het instrumentarium zodanig hebben beschadigd, dat de Loena geen signalen meer kon uitzenden. Dit meent sir Bernard Lovell, de directeur van het Engelse radio-astronomische station Jodrell Bank, waar zeer veel ruimte- experimenten worden gevolgd. Lovell is tot deze conclusie geko men na analyse van de signalen die in het laatste stadium van de Loena-vlucht werden uitgezonden. „De opnamen van de laatste fase van de Loenavlucht, die op Jodrell Eank zijn gemaakt, wijzen er op dat er zich een kleine fout heeft voor gedaan in de remraketten ongeveer vier minuten voor de landing. Het lijkt me duidelijk, dat de Russen dicht by een volledig succes zijn geweest bij deze taak vol uiterst grote moeilijkheden en ingewikkelde problemen. Ze hebben waarschijn lijk heel wat nieuwe gegevens ver zameld, die het hun mogelijk zul len maken om de nog resterende kleine onjuistheden te boven te ko men. We kunnen bij volgende po gingen volledig succes verwachten, en deze pogingen zullen waarschijn lijk zonder uitstel worden onderno- Deze uitlatingen van Lovell kre gen nog meer relief toen later van Russische zijde werd verklaard dat er in de laatste fase van de afrem ming iets mis is gegaan. Eerder hadden de Russen gezegd dat zij de indruk hadden gekregen, dat de Loena wel op de juiste wijze werd afgeremd en bU het bereiken van de maan de beoogde minimale snelheid had, doch dat het falen van de apparatuur aan boord op het mo- ment van de landing rechtstreeks verband hield met verschijnselen. die men nog niet heeft kunnen ver klaren Deze verschijnselen hangen samen, aldus mededelingen in Mos kou, met de tot dusver onbekende aard van het maanoppervlak. Niet in stof Men dacht aanvankelijk, dat de Loena wel een goede landing had ge maakt maar by voorbeeld nadien weggezakt was in een diepe laag stof zodat geen signalen meer uitgezon den konden worden of de apparatuur onklaar was geraakt. Er zouden ook andere omstandigheden kunnen zyn, waaronder de aard van het maanoppervlak fataal zou kunnen zyn voor de werking van het in strumentarium. De moeilykheid is echter, dat men over de samenstel ling van het maanoppervlak zeer weinig weet, en dat men eigenlyk eerst een zachte landing moet uitvoe ren voor waarnemingen ter plaatse alvorens men een juist systeem voor een dergelyke zachte landing kan ontwikkelen! Dit zou betekenen, dat men nog een lange periode van vallen en opstaan en nieuwe pogin gen en nieuwe mislukkingen voor de boeg zou hebben, alvorens men als toevalstreffer succes zou boeken. Van dat ogenblik af. wanneer dus nauwkeuriger gegevens kunnen worden verzameld, zou alles veel makkeiyker worden. Nu echter lykt het er meer op. dat de remmanoeuvre van de Loena inderdaad niet volledig vlekkeloos is geweest, hoewel het succes by na volledig was. Wanneer het teleurstel lend einde van de vlucht aan een dergelyke technische storing te wy- ten zou zyn geweest, ïykt het waarschynlyker dat op korte ter mijn wel een volledig succes kan worden geboekt. In dat geval zou de pre meur van een geslaagde zachte landing ongetwyfeld aan de Russen toevallen. Het is dan zeer de vraag, of de Russen alle te ontvangen gegevens bekend zullen maken. De waarne mingen ter plaatse op de maan zyn van uitermate groot belang voor ver dere landingen, zowel van instru menten als van mensen. Amerika zou wellicht belangryke stadia in de ontwikkeling van de ruimtevaar tuigen voor deze experimenten kun nen overslaan, wanneer zy nauw keuriger weten dan thans, wat zy op de maan te verwachten hebben. leis op de Dam. Zij wilde zich persoonlijk overtuigen van de vorderingen bij de restauratie. De vyfjaarlykse Staatsprijs voor letterkunde in België ter bekroning van een schrijverscarrière is vandaag toegekend aan de schrijver Gerard Walschap. De Belgische regering besloot hier toe op een voordracht van een jury bestaande uit André Desmedts, Al- bert Westerlinck, Johan Daisne, Bert Decorte en Hubert Lampo. Gerard Walschap kreeg volgens een communiqué drie van de vijf stemmen. De overige twee gingen naar Maurice Roelants. Huwelijk Prinses Beatrix en Claus (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft met 65 tegen 5 stemmen het wetsontwerp voor de toestemming voor het hu welijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg aangeno men. De twee pacifisten in de Ka mer. de heren Van Pelt en Van der Spek, stemden tegen samen met drie leden van dc socialis tische fractie: de heren Van de Ryk, Cammelbeeck en Meester. De enige communistische afgevaardig de, mevrouw Van Ommeren-Ave rink, verliet evenals indertijd haar geestverwanten in de Tweede Ka mer, de vergaderzaal voor de stem- Het ontwerp waarin wordt voorge steld de heer Von Amsberg om re denen van staatsbelang het Neder landerschap te verlenen werd met slechts twee stemmen tegen aan genomen: die van de beide paci fisten. De drie socialisten achtten het verkeerd om na aanvaarding van het toestemmingsontwerp aan de heer Von Amsberg het Neder landerschap te onthouden. De behandeling van beide ontwerpen heeft in de Senaat niets nieuws meer opgeleverd. Verschil met de discussies in de Tweede Ka mer viel slechts te beluisteren in de opgewonden taal, die de pacifis tische woordvoerder Van der Spek gebruikte. Eenmaal dreigde mr. Jonkman hem zelfs het woord te ontnemen. Een nieuw element in de discussies was voorts het artikel in de uit de circulatie genomen aflevering van Panorama over de Afrikaanse jeugd van Claus von Amsberg. Men had er over het al gemeen niet veel goede woorden voor. Slechts de heer Van der Spek haalde uitvoerig uit het weekblad aan. Mr. Cals sprak over „allemaal fantasie. Geen woord Voor de behandeling deelde minis ter-president Cals, die samen met de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen, de heren Einaar en Lam pc. alsmede de mi nisters van Justitie en van Bin nenlandse Zaken, de heren Sam- kalden en Smallenbroek, de twee wetsontwerpen verdedigde, nog mee, dat er nog geen enkele uit nodiging voor het huwelyk is ver zonden en dat er geen personen zullen worden uitgenodigd op wier verleden aanmerkingen gemaakt zouden kunnen worden. Vervolg op pag. 2 Fel duel in vooruitzicht (Van onze Paryse correspondent) President De Gaulle heeft er gis teren mee ingestemd zich kandidaat te stellen voor de tweede ronde van de Franse presidentsverkiezingen op zondag 19 december. Hij zal in het strijdperk treden tegen Francois Mit- terand. de linkse kandidaat, die in de eerste ronde de tweede plaats be zette. De Gaulle kreeg, naar nu of ficieel is bekendgemaakt, 44.61 de stemmen en Mitterand 31.72 pet. Verwacht wordt dat alle ministère ;n beroep op het staatshoofd zul len doen dit keer de campagne van l>egin af aan au serieux te nemen. Vrydag wordt de campagne her opend en tot voor de tweede ronde zullen de twee resterende kandida ten, De Gaulle en Mitterrand, dan ieder gedurende vier uren over de adio- en televisiezenders kunnen beschikken. In regeringskringen heeft men nu ook al laten weten dat de ministers staa- te trappelen van ongeduld om zich en bloc in de ver- kiezingsstryd te mogen werpen. In het begin van de campagne was, geiyk men zich herinnert, de gene raal nog zo zeker van zyn zaak dat hy toen niet alleen zyn televisie spreekbeurten soeverein versmaadde r ook zyn ministers en de rest der Gaullisten verbood zich met de presidentsverkiezingen te bemoeien, (He toch alleen maar een formaliteit zouden zyn. Maar nu hebben althans de gaullistische leiders toch wel be grepen, dat deze trotse hooghartig heid een luxe is die zelfs de gene raal zich niet meer kan veroorloven. De stryd belooft zo mogelyk dus nog wat feller te worden dan voor de eer ste ronde en trots zyn tegenzin zal de generaal zich moeten schikken in een dialoog, een duel of nog beter een „iyf-aan-iyf-gevecht" met zyn jonge rivaal Francois Mitterand. Voor het einde van deze week zul len beide kampen hun tactiek wel hebben bepaald en zal men vermoe- delyk in het byzonder weten welke rol Jean Lecanuet (nr. 3 op de ïyst van zondag jl) in de volgende etap pe denkt te spelen. Van die rol zal het in elk geval afhangen wie, De Gaulle of Mitterrand, met het meeste recht mag hopen of rekenen op het grootste deel van het pak ket van 25 procent der stemmen die zondag op Lecanuet en de drie ove rige kandidaten werden uitgebracht. Uit het Leidsch Dagblad van 8 December 1865: AdvertentieSempre Crescendo. Concert ten voor- deele van de Kweekschool voor Zeevaart, te geven Maandag 11 Dec. 1865. op Zo- merzorg. Aanvang ten 7 ure. W. K. S. v. d. Mandele. Z.K.H. de Prins van Oran- je, benevens eenige jagtlief- hebbers, maakten Woensdag t in d? Wassenaarsche duinen t een jagtpartij. Na afloop f daarvan heeft er bij Z.K.H. een diner plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1