Geesink danst en Anthony van Kampen met twee ton naar Manaos Verdwijnt naam van Christiansen van straatnaambord L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 7 DECEMBER 1965 DERDE BLAD ILYA KOPALIN Jn zeu met zo gauw nee I (Van Haagse correspondent) Camera-repetities voor de televi- *ie met dat eindeloze herhalen van scènes kunnen auteurs en technici jtot de uiterste grens van verveling, meligheid, lamlendigheid en mis moedigheid brengen. Maar gisteren pad iedereen in studio Illb in P'«ss(im een goede dag. Het was de eerste studio-dag voor de musical i,Hands-up majesteit" en Anton Geesink, die een rol heeft in deze froduktie, kikkerde de mensen oortdurend op met lakoniek com mentaar op de gang van zaken als: ,,Tempo jongens, de boel niet op- iouden" of „welja, laten we het nog aar een keer overdoen, we moeten zaak niet overhaasten". I De grote reus voelde zich als een hós in het water, liep frank en vrij jrond, deed kwajongensachtige spel letjes met medespelers Piet Römer ien Henk Votel en kneep af en toe pij wijze van vriendschappelijk ge- toacr iemand eens flink in de neus iriat is bij Geesink kennelijk zoiets kis cp de schouder slaan). Goeiige gangster Anton Geesink speelt in „Hands- up majesteit" (tekst en muziek van der Merwe) een goeiige gangster, Mo geheten, die in samen werking met twee andere gangsters de koning van het denkbeeldige Europese staatje Trombonia moet gaan vermoorden. Geesink (31) ver- j telde gistermiddag dat hij aan de isical wilde meewerken, omdat hij principe niet zo gauw nee ergens zegt. Het leek me wel leuk en ik niet zo verlegen. Maar of het goed wordt, is natuurlijk een twee de". Rob Touber die de musical regis- «eert, toonde zich gisteren wat dit etreft optimistisch". De man heeft en snel begrip. Het is heel fijn om met hem te werken". ,oals bekend heeft oud-zanger Louis van Tulder vorige week enige ning veroorzaakt door een pro- ,t tegen het feit dat Geesink ook gaat zingen in deze musical. Gee sink zegt daarover: „Het zijn maar iar zinnetjes, die ik moet zin gen. Als die man kijkt, als het op de televisie komt (aanstaande zater- za) hij wel merken dat hij zich niets heeft druk gemaakt". leende hij aan een kort verhaal van de Amerikaanse schrijver David Runyon. De VPRO vroeg hem er een musical van te maken. Zelf vindt hij dit wel een te groot woord van zijn werkstuk. Hij noemt het liever een „muzikale burlesque". Het verhaal van „Hands-up majes teit" is een soort karikatuur van de monarchie. Jaap van der Merwe heeft er ook wel enige humoristi sche kritiek op de monarchie in het algemeen in verwerkt. Hij zegt: „Het zou natuurlijk kunnen gebeuren dat de mensen by bet zien van het stuk gaan denken aan een zeker konink rijk in West-Europa. Maar dat is dan wel per ongeluk want tenslotte heb ik het enige jaren geleden ge schreven, toen deze zaak hier nog niet zo actueel was". A" Van links naar recht An ton Geesink als Mo, Henk Votel als Sammy Patat, Henk Molen berg als Julius en Piet Römer als Katje Gauwgauw in een scène uit de muzikale burlesque "Hands-up majesteit"die zater dagavond door de VPRO op het scherm wordt gebracht. Russische cineast in ons land Hartelijk begroet door zijn Neder landse vakbroeder Bert Haanstra is gistermiddag de 65-jarige Russische cineast Ilya Kopalin uit Moskou op Schiphol aangekomen Bijgestaan door een vrouwelijke tolk zal hij mor gen- en donderdagavond op uitnodi ging van de „Stichting Nederlands Filmmuseum" in de filmzaal van het Stedelijk Museum in Amsterdam zijn nieuwste historische documentaire in leiden „Bladzijden van onsterfelijk heid", waarin hij de historie van de eerste vijf jaren van de Russische volutie heeft uitgebeeld. Deze docu- g mentaire, die 70 minuten duurt, toont de toeschouwer historische filmbeel den uit de burgeroorlog en is ge maakt ter ere van het 50-jarige be staan van de Russische oktoberrevo lutie. Daarnaast had hij ook gedeelten van vroeger werk bij zich, o.a. een deel van de documentaire, die hij in 1961 samenstelde van de eerste ruim- tevlucht van kosmonaut Yoeri Gaga rin en uit het zelfde jaar „City of a great destiny", een film over het Moskou van nu. Kopalin behoort tot de bekendste Russische cineasten. Hij is een leer ling van Dziga Vertow, filmpionier uit de Russische wereld van het witte Eerste eineramafilm Nederlandse cineast Ter gelegenheid van de officiële opening van het Cineramatheater Bellevue in Amsterdam zal aanstaan de donderdagavond behalve de film „Hallelujah Trail", de eerste door een Nederlandse cineast gemaakte einera mafilm worden vertoond, n.l. „For tress of peace" van John Fernhout. Daar de film echter contractueel ver bonden is aan „Holiday in Spain" van Michael Todd jr, kan hij pas het volgend jaar voor langere tijd in het Amsterdamse Cineramatheater wor den gedraaid. J. F. Fernhout werkt thans aan een film, die bestemd is voor de wereld tentoonstelling in Montreal in 1967. I NEDERLAND 7.00 uur 7.05 uur Voetbalwedstrijd Italië-Schotland Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Journaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal Zout is de zeewind, muzikale komedie Actualiteitenrubriek NTS-journaal Teleac, tv-cursus Sluiting. - I NEDERLAND 2 VARA. 10.10 i 10.15 i 10.40 i Nieuws in het kort. NTS Tim Frazer, tv-feuilleton Achter het nieuws, actualiteiten Tieners van toen Toerisme in de sneeuw NTS-journaal Kerkelijk programma Sluiting. j§ UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: Bredero Showpasjes Overigens doet Anton Geesink be- luive aan zingen en acteren ook nog aan dansen in deze musical. Hij moec in een bepaalde scène een paar showpasjes maken. Tot grote vreug de en verwondering van Jackie Al- ne die de dansen instudeert, had Anron na één keer voordoen, de pasjes naar voren, naar achteren en naar opzij al precies te pakken. De geweldige lichaamsbeheersing, die de grote kampioen bij het judoën heeft opgedaan, kwam hem bij dit sltowd-msen kennelijk ook goed van pas. Jaap van der Merwe schreef Hands-up majesteit" vier jaar gele den ais hoorspel. Het gegeven ont- Twee Nederlandse films bekroond (Van onze correspondent in Mexico) In Mexico hebben twee Nederland se films (van respectievelijk l'3 en 18 minuten) eerste prijzen gewonnen In het „Festival Guadalajara" wer den de Nederlanders Hattum en Hoving winnaars van de eerste prijs voor smalfilm met Zeilen een „symfonisch gedicht" over water en zeilsport. De prijs bestond uit een gouden medaille waarop (in het Spaans) staat: beste fotografie, smalfilm, festival Guadalajara. Wat de films over kunst betreft: hier won de Nederlandse film „Por tret van Frans Hals" van Frans Dupont de eerste prijs. Deze kleu renfilm over het leven van Frans Hals kreeg een diploma met de vol gende (Spaanse) tekst: „De regering van de staat Jalisco en door mid del van het Jalisco-instituut voor kunsten kent een eervolle vermel ding toe aan het „Portret van Frans Hals" als de beste kunstfilm in de opinie van de jury van het eerste cinematografische festival". De prij zen, ontvangen door de Nederlandse ambassade in Mexico, zullen naar Nederland worden doorgezonden. De Filmkrant en de Schrijf krant die sinds een jaar in een gekoppelde editie tweewekelijks is verschenen, zullen na 17 de cember niet meer verschijnen. De Maatschappij voor Cinemato grafie en De Bezige Bij hebben hiertoe besloten omdat de bla den op de huidige basis onvol doende economische waarborgen bieden geweldig, ongel© (Van onze Haagse correspondent) Beladen met goede wensen, een laatste nog gauw in de handen gedrukt geschenkje voor de paters daarginds en meer dan tweehonderdduizend gulden in de binnenzak is schrijver-journa list Anthony van Kampen gisteravond van Schiphol de donkere nacht ingevlogen. Op weg naar de leprozerie van pater Jan de Vries in Manaos. op de actie voor het werk van haar i betrekking hadden. Het was een lijvig boekwerk, eentonig om te le ien haast, omdat de berichten waar- n het stijgen van het saldo werd .qrmeld meestal sober en kort wa- reu, maar het zal voor pater Jan de Vries meer waard zijn dan de boei endste roman. Want in dat boek. waarin zijn naam zo vaak voorkomt, wordt een monument van naasten liefde opgetrokken. Om tien voor half elf was er nergens meer iets te beleven, op Nederland I niet en op Neder land II niet. De hoofdfilm op Nederland I was „De kinder rechter" <1959) van de Duitse regisseur Paul Verhoeven die al enige tientallen films op zijn naam heeft staan. Nederland II begon met Bredero. Een interes sante confrontatie omdat we enkele weken geleden in de se rie „randfiguren" van Ernst van Altena deze minnedichter ook al als hoofdpersoon hadden gehad, maar toen in een vertaling (.Hertaling"), zegt van Altena liever, waarbij alle woorden die vandaag niet langer gebruikt worden door eigentijdse waren vervangen. Ook zonder moder nisering waren de gedichten van Bredero, op de manier waarop ze gisteren gebracht werden, heel goed te volgen. Fons Eick- holt en Leen Timp hadden alles uitermate sober gehouden, waardoor de aandacht niet van de tekst werd afgeleid. Onder aanvoering van Willem Nijholt en een ghetig verzenzeggende Annemarie Prins, maakten de acteurs er iets aanstekelijks van dat zich naast de Bredero van „randfiguren" best kon h&ndha- „De misstap" „Muziek maakt de man" bleek een aardig idee dat goed was uitgewerkt, waarna we dankzij Bavaria een partijtje „vrij wor stelen" met Tsjechow te zien kregen. „De misstap" was een televisiespel van Theodor Schü- bel, naar een verhaal van Tsje chow. Het desbetreffende ver haal kan men in deel II van het verzamelde werk van Tsje chow aantreffen, onder de titel ,De zonde". Het beslaat vijf en een halve bladzijde en bevat naar schatting een tiende deel van wat we gisteren te zien kre gen. Wie gisteren gekeken heeft zal willen beamen dat de Duitse versie aanzienlijk meer (en daardoor ook minder) te bieden had dan Tsjechow. De vorige week, bij de bewerking van Poesjkins verhaal „De post meester" is het als gezegd: „Er is geen reden om ons boos te maken over falsificatie of zo iets, het gaat tenslotte om be werkingen. Maar het laat wel een nare nasmaak achter, dat beroemde namen als Tsjechow en Poesjkin kennelijk als „in troductie moeten dienen voor mediocre figuren als Theodor Sohiibel, Gerhard Menzel en Hans Schweikart, de bewerkers van de Russische grootmeesters. Ruim twee ton. Dat was het gloriei inzamelingsactie onder de lezers van i artikelenserie over het groene injern Eindresultaat? Hoofdredacteur P. H. de Wit van der „Haagsche Cou- rant" die de heer Van Kampen bij diens vertrek mede namens col lega's van andere bladen toesprak durfde de voorspelling wagen, dat het met die f 200.204,68 die j.l. za terdagochtend bfjeen waren nog niet afgelopen is. Nog steeds name lijk stroomt het geld binnen. ...Fantastisch, geweldig, ongeloof lijk", riep de heer Van Kampen uit, zichtbaar verbluft door het overwel digende succes. Hij schrijft, zoals ve le lezers zullen weten, al een men senleven lang. Succes is Ruimschoots zijn deel geweest. „Maar", zei hij „Pas met deze reportageserie ben ik iets gaan begrijpen van de macht van de pen". „Toen ik Manaos verliet heb ik tegen pater Jan de Vries gezegd: ik ga iets voor je doen. Zelf dacht ik toen aan een bedrag van vijfduizend gulden of zoiets, want zelfs met dat teken van medeleven uit zijn vader land zou de Eindhovense pater al gelukkig zijn geweest. Maar dit ze weter» er al van,in Manaos' en ik heb een geweldig enthousiaste brief gekregen waarin me een verrassing wordt beloofd bij aankomst. Ik ben benieuwd en ik zal alle lezers die zo gul gegeven hebben op de hoogte eindresultaat van een spontane groep bladen, die Van Kampens aan de Amazonas publiceerden. BEVELHEBBER IN BEZET NEDERLAND Schrijverjournalist ANTHONY VAN KAMPEN met twee ton op stap Van Kampen, onze snertactie is ge weldig geslaagd. We hebben 5600 gulden bijeen gebracht" Plakboek Een zucht Mevr. Van Kampen slaakte een zucht van verlichting, toen Anthony van Kampen zich eindelijk uit de kluwen wegbrengers had losgeweekt en het donkere vliegveld opstapte. „Hopelijk krijg ik nu een beetje rust" vertrouwde ze ons toe. „Het is natuurlijk heerlijk, maar de laat ste dagen werd het bij ons thuis in Bergen toch een beetje te dol. Men sen belden aan om een rijksdaalder af te geven. De telefoon rinkelde haast voortdurend. Nog gisteravond, toen we ergens zaten te eten en de gerant mijn man herkende, stond plotseling iedereen om ons heen om spontaan geld te geven. We ging met tweehonderd gulden de deur uit, maar hec was niet wat je noemt, een rustig afscheidsetentje. En toch ach nou ja, als je aan die doodzieke mensen daarginds denkt, waar heb ik het dan eigenlijk over. Laat de telefoon dan maar rinkelen: liefst voor zulke boodschappen, als we zaterdagochtend helemaal uit Uden in Noord-Brabant kregen van een zekere mejuffrouw Koppes. We hadden nog nooit van haar gehoord, maar ze riep enthousiast In de vliegtas, die hij over de schouder meedroeg, zat behalve de waardevolle cheque voor de leprozen van Manaos een dik boek dat Antho ny van Kampen voor hij in Brazilië aankwam, nog eens op zijn gemak wilde doorkijken. Dat was het plak boek, dat mevrouw De Vries in Eind hoven, moeder van de leprozenpa- ter. in de afgelopen weken heeft sa mengesteld uit de kranteknipsels, die (Van corerspondent De regering van de Westduitse deelstaat SleeswijkHolstein heeft aan het gemeentebestuur van het Noordduitse dorpje Wyk verzocht de naam van generaal Christiansen, de voormalige nazi-bevelhebber Nederland, te schrappen straatnaambord. Bomn) zoek zullen ingaan. Dit is eon zaak die het gemeentebestuur aangaat. De zaak heeft reeds onderwerp van ge sprek uitgemaakt in de raad en ge resulteerd in het samenstellen van een commissie, die het leven van de generaal nog eens zal nagaan. We bezet kunnen niet zomaar afgaan op pers berichten". De burgemeester kon niet zeggen wanneer de commissie zich een me ning zal hebben gevormd. „Dat zal toch zeker wel eind januari worden". Dit verzoek is aan het gemeente bestuur schriftelijk gedaan. De rege ring van Sleeswijk—Holstein vindt het „bepaald noodzakelijk" dat er een eind komt aan de kwestie-Christian- sen, waarover nog onlangs zowel in de Bondsrepubliek als in Nederland veel stof is opgewaaid. Generaal Christiansen, die nu 86 jaar is, was in de periode '40-'45 ter ritoriaal bevelhebber van de Wehr- macht in ons land. Hij was o.m. rechtstreeks verantwoordelijk voor de wegvoering van de mannelijke bewo- I ners van het Veluwse dorpje Putten in 1945. 1 Oudheidkundigen, verbonden aan In 1946 werd hij als oorlogsmisda- het Mexicaanse Nationaal Instituut diger aan ons land uitgeleverd en in voor anthropologic en geschiedenis, 1948 tot twaalf jaar gevangenisstraf I hebben een geweldige piramide ont- veroordeeld. In 1951 kreeg de gene- dekt, die groter zou zijn dan de beide raai gratie. bestaande piramiden AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Licht ork. 18.55 V. d. kleuters. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.05 Gamelan: Indonesisch pro gramma. 19.35 Sltar: een radlotijd- schrlt voor gitaristen. 20.00 Nws. 20.05 Ontvangst ln Gooiland: gevar. progr. 21.15 Ontmoeting der levensovertui gingen: een reeks gedachtenwlsselin- gen over geestelijke stromingen in Ne derland (lil). 21.50 Sopraan en piano: seml-klass. liederen. 22.10 Licht lnstr. ens. 22.25 Ik geloof, datpraatje. 22.30 Nws 22.40 Act. 23.00 Venster op hedendaagse muziek: 23.40 Licht 1 23 55-24.00 Nws Orazl ed I Curiazl, opera (deel 2 en 3)uitgevoerd door Brabants orke6t. koren en solisten. 20.55 De dood kwam zonder trom. klankbeeld. 21.40 Kerk- orgelmuz.: Seml-klass. en mod. muz. 21.55 De zingendekerkmuz. mogelijk, heden ln een nieu Zie, ik maak alles i gramma. 22.30 Nieuws. __r 22.45 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG 8 DECEMBER Hilversum I, 402 ni. VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym. en strijdlied. 7.23 Licht gram. (7.30 -- - wegeninfor- Van de voorpag.; KRO: 18.00 De Zilvervloot: de mlcro- Theo Eerdmans en Jaap Brand, onder redaktie van foon gebracht ap Brai de Wagt.18. Enorme pyramide in Mexico ontdekt Jongetje door auto overreden en gedood in Noordwijk ).35 Waterstanden. 9.40 School- adio. VARA: 10 00 Lichte gram. 10.45 iuters. 11.00 Nws. 11.02 V d 1.40 Radio Trombone-kw rumba-orkest "tuinbouw. 12.30 Tango- De burgemeester van Wyk beves tigde desgevraagd vanochtend het bestaan van de brief. „Ik kan u ech ter niet meedelen of wij op dit ver- De 7-jarige Theo Tetteroo i gistermiddag omstreeks half zes de Van de Mortelstraat ter hoogte van de Sint Jeroensweg in Noordwijk aangereden door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. Het jongetje heeft de naderende wagen blijkbaar niet opgemerkt en liep plotseling de rijbaan op. De be stuurster. een 31-jarige automobiliste uit Noordwyk, kon een aanrijding de maan in San Juan in Teotihuaca. niet meer voorkomen. Het ventje Deze piramide ligt by Cholula, werd door de auto gegrepen en tegen ou volgens geleerden de grootste de straat gesmakt, waarbij het kind het Amerikaanse contingent zijn. 1 ernstig hoofdletsel opliep. (Advertentie) /tï'rt/ caputs/zafyo (Olisrten. 13.00 «ws. 13.10 Aot. en kalender. 13.25 Lichte gram. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Omroepork klass. hulsvrouw. 10.1 Morgendienst. rkest: klass. m 1227 Meded. t.b.v land- ei 12.30 Nws. 12.40 Kerkdienst Variant: lichte tages. 13.40 Licht I kwartet. 14.00 Boeren hoorspel 14.20 Mod kamermuz. 15.05 Semi-klass. gram. 15.05 Seml-klass. gr 15.50 Bijbelvertelling v. d Jeugd. 16.00 V d Jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje 17.10 Licht instr. kwintet. 17 30 Licht instr. ens. 17 .50 Overheidsvoorlichting - ting: Spaarzinnlgheden. Een progr. over de vele handige en verstandige manleren waarop U kunt sparen. Vra- Hoofd van de Stafafd Externe Be trekkingen van het Ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid Hilversum III, FM NRU/KRO: 9 00 Nws 9 03 Lichte gr. 10 00 Nieuws. 10.02 Act 10.05 Betty: licht platenprogr. 11.00 Nws. 11,03 Act. 11.05 Licht platenprogr. en praatje 12.00 Nws. 12.02 Act. 12.05 Lichte gr 13.00 Nws 13.02 Act 13.05 Bert: licht platenprogr. 14.00 Nieuws 14.02 Act 14.05 Gevar. gram. NRU/AVRO 15.00 Nws. 15.02 Lichte gram. 16.00 Nieuws 16.02 Volksliedjes uit Engelssprei landen. 16.30 Rhytm and blues. 1700 Nws 17.02-18.00 De zingende bougie: gevar. platenprogr. voor de automobi- Vaak. 19.05 Frai rh. les 9). AVRO: Dyke-show (43e 3.00 Journaal i scheldebrug 21.50 AVRO-Danstest '66. i weleer - HI: San Francisco, speel- jÉf' "2.10-22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5