Leidse scholieren gaan jeugd in Djemila helpen Sint viert verjaardag in Leiden heel royaal Het wachten is nu op de kerstman. Concilie keurt willekeurig gebruik van kernwapens af Leidenaar overleden LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 6 DECEMBER 1965 TWEEDE BLAD Zevende kerstkaartenactie C.B.T.S. Leiden helpt nu ook het kind In Djemila. Onder dit motto houden de leerlingen van de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School aan de Medusastraat in deze donkere decemberdagen hun kerstkaar tenactie. De jongens willen met deze zevende achtereenvolgende actie het werk van Abbé Pierre steunen, speciaal waar het om het hongerende, ondervoede en slechtgeklede kind gaat. Teneinde de actie voor Djemila, een Algerijns dorp ten westen van Constantine. te doen slagen hebben alle jongens onder leiding van hun leraar Vrije expressie, de heer H. Kors, kersttekeningen gemaakt, waarvan er vier zijn uitgezocht en in drukvorm versohenen. ST.-NICOLAASMARKT GROOT SUCCES De in het Waaggebouw als expe riment opgezette St. Nicolaasmarkt, is tot een groot succes uitgegroeid. Tot deze conclusie kwamen zater dagmiddag bij de sluiting zowel de voorzitter, de heer J. Stikkelorum, als de secretaris van de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Markt-, Straat- en Rivierhandel, de heer B. Zond er op. De voorzitter dankte de Leidse autoriteiten en het personeel van de Markt- en Havendienst voor alle ondervonden medewerking en sprak de verwachting uit, dat deze marlot het volgende jaar wordt ge prolongeerd. Het bezoek, aldus de voorzitter, was vrijwel alle openings tijden bijzonder groot en de handel levendig. De standhouders hebben het op hoge prijs gesteld, dat zij tij dens het gure weer in zulk een be schutte en ook historische ruimte waren ondergebracht. Wederkerig dankte een woordvoer der van de standhouders het bestuur voor alle aan de dag gelegde activi teiten. Met ingang van morgen gaan de jongens huds aan huis in de hoop, dat zij veefl van deze in kleur ge drukte kaarten aan de man zullen brengen. Er zijn 8000 mapjes met in totaal 32.000 kaarten klaargemaakt, die per stuk één gulden moeten op brengen. De vier bekroonde tekeningen zijn van Ton Hoogervorst (14) uit Rijp- wetering, Fred Weber (16) uit Lei den, René Passchier (15) uit Noord- wijk en Louis Kouwenhoven (14) uit Wassenaar. Deze zevende kerstkaartenactie sluit aan op de vodldenrapersactie, dde met veel succes voor hetzelfde doel in september in Hilversum is gehouden. Na Hilversum gaat nu dus ook Leidien het hongerende kind in Djemdla helpen. Ellende Het Algerijnse dorp Djemila ligt in de buurt van Constantine op negen honderd meter hoogte, opgeven door hoge bergen. In een straal van veer tig kilometer rond de ruïnes van de Romeinse stad Cud Oud wonen 30.000 mensen. In 1963 kreeg prof. Pflaum, een Frans archeoloog, van de Alge rijnse regering het verzoek zijn we tenschappelijk werk na vijftien jaar Eén van de vier kerstkaarten waarmee de leerlingen van de Gem. Bedrijfstechnische School in de komende dagen huis aan huis zullen gaan. Deze kersttekening is van de 16'jarige Fred Weber uit Lei den. Zij stelt de drie wijzen uit het Oosten op weg naar Jezus' kribbe in Bethlehem voor. oorlog te hervatten. Mevrouw Pflaum, die haar echtgenoot ver gezelde, constateerde in Djemila een onvoorstelbare ellende. De bevolking is arm, analfabeet en leeft in zelf gemaakte hutten. De schrale grond levert bijna niets op, het land is vrijwel ontbast. Het is Abbé Pierre geweest, die er vrijwilligers, ook uit Nederland, naar toe stuurde. Ver pleegsters, landbouwkundigen en on derwijzeressen delen nu het leven van de bevolking om haar te helpen een betere toekomst op te bouwen. De jongens van de Bedrijfstech nische School rekenen er op dat deze zevende kerstkaartenactie zal bijdra gen tot het lenigen van de ergste nood. Diploma's voor Watervrienden Voor de laatste maal dit jaar zwommen leden van de Leidse Wa tervrienden voor hun diploma. Ze ventig kandidaten namen in „De Overdekte" en het Zweilandbad aan het diplomazwemmen deel. De namen van de geslaagden zijn: Diploma A: Pim Hoeven, Ronald Mackenzie, Ronnie Poelgeest, Pi eter Hoogstraten, B. N. Scheffer, Hans Spierenburg, Hansterink van der Woerd, Marinus Mackenzie. Ineke van Houten, Erika van Iterson, Euge nie Jansen. Grada Kereweer. Ga- briëlle Leyendijk, Marga Leget, Jo- landa Leget, Marja Mieloo, Marijke Teeuwe, Liesbeth Schuitemaker, San dra Tydeman, Marjo Beerenfenger, Ada Lekkerkerker, Joke van der Meyden, Cornelia Riemers, Hein Bos man, Thon Elderhorst, Peter Janson, Johan Paardekoper, Fransiscus Rie mers, Dick de Vring, Truus Crama, Dieneke Dijkman, Loes van Kesteren, Marianne van der Mey, Annemarie Meiman, Simon van Meygaarden, Piet-er Nieuwenburg, Hans de Wolf, Yvonne Mieremet, Ada Pardon, Els de Ru, Willy Bleyi, Gabrie Gressie, Henk Mastenbroek, Willem Vos. Diploma B: Nelly Klink, Greetje van Rijt, Willie van der Salm, Geetje van der Salm, Els Verdegaal, Rosa van Woudenberg, Marianne van van Veen, Joke Fengler, Adrie Ha- braken, Yvonne van Heyningen, Jos- ke Denne, Sarmy Schats, Josephine Serdyn, Lis Stouten, Adrie Saterland, Cornelis de Koning, H. Ravensbergen, 'Tonny Borendse, Jan van den Berg, Julius van Hattum, Bert de Jong, Jan Ouwerkerk, Freddy Robbers Johnny Sloos en Frans Tas. Grote vraag naar Jan Wolkers, Albert Mol en prof. J. Presser Sint Nicolaas heeft zijn verjaardag in Leiden op royale wijze gevierd. De Goedheiligman begon zijn inkopen dit jaar al opmerkelijk vroeg, maar desondanks liep hij zaterdagmiddag nog winkel in winkel uit. Hij kocht vooral in de parfumeriezaken en in de lederwaren- winkels dure cadeaus. Wat voorzichtiger was de bisschop bij het aankopen van speel goederen en boeken. Duur Wat de speelgoederen betreft, de Leidse jeugd is dit jaar niet al te zeer door de Sint verwend. Sints grootste belangstelling ging uit naar barbie pop j es en barbie-kleertjes. Driewie- lertjes en elektrische treinen vond hij blijkbaar te duur, want deze artikelen bleven over het algemeen in de win- wel staan. de aankoop van duurdere Sinter klaascadeaus in de lederwarenbran- che. Er is in deze branche over het algemeen een hogere omzet bereikt dan vorig jaar, ondanks de slechte weersomstandigheden in de afgelo pen week. Damestasjes van tachtig negentig gulden werden zonder enige aarzeling door Sinterklaas meegeno- Ook de juweliers hebben het druk ker gehad dan vorig jaar. Sinterklaas wilde weer veel goud en zilver ten geschenke geven en tastte daartoe diep in de beurs. Voorts zijn de (he ren) modewinkels druk door Sinter klaas bezocht. Hij kocht meer over hemden. dassen, pyjama's en hand schoenen dan ooit, zodat er in deze branche evenzeer tevredenheid heerst. Heel makkelijk liet Sinterklaas zijn geld echter rollen in de parfumerie winkels. Het waren vooral de betere artikelen zoals after-shaves. parfums, dure zeep en kosmetische artikelen, die voor de grijze bisschop werden ingepakt. Buitengewoon was voorts CELIBAAT VOOR PRIESTERS WORDT GEHANDHAAFD Het Vaticaans concilie heeft bij eindstemming zaterdag zijn de finitieve goedkeuring gehecht aan het schema over het priesterlijk leven, waarin het celibaat voor priesters wordt gehandhaafd en de beweging van priester-arbeider wordt uitgebreid tot alle landen. Met 2.243 tegen 11 stemmen was de goedkeuring bijna unaniem. feit, dat in de tekst nu verwezen wordt naar veroordelingen door vo rige pausen, onder wie Pi us IX in de encycliek „Dlvini Redemptoris" van 1937, heeft het aantal opposan ten aanzienlijk doen afnemen. In het hoofdstuk oorlog en bewa pening van schema 13 worden de bruik van kernwapens afgekeurd. Het opslaan van kernwapens wordt geen veilige manier tot bescherming van de vrede geacht. Later is aan de tekst toegevoegd, dat ontwape ning multilateraal moet zijn, onder behoorlijke controle. De eerste stemmingen over sche ma dertien, „Kerk en wereld", heb ben een stemmenmeerderheid van boven de 2100 te zien gegeven. De meeste tegenstemmen kreeg het hoofdstuk over het atheïsme. Zoals bekend, hebben 450 va ders om een duidelijke veroordeling het communisme gevraagd. Het[,olale MrIO; het wfflekeuri» ge- Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30,— en f40,—. Of het allerbeste van f200.- en f400.— Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het Eterna - Certina Prisma - Jung hans - EWE Anker - Roamer ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Ovatie De boekhandlearen werden over het algemeen pas in de laatste week vóór Sinterklaas van hun voorraden (geholpen. Zaterdag 4 december was zelfs een topdag. Meest gevraagde boeken: „Terug naar Oegstgeest" van Jan Wolkers, „Wat zie ik" van Albert prof. Tot slot is de Sint in heel wat grammofoonplatenwinkéls geweest. Ook hier hesft hij veel geld willen uitgeven, niet alleen voor dure pla ten, maar ook voor radio's, bandre corders en pick-ups. Platenbonnen kocht de Sint in toenemende mate. Engelenhaar BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Johannes, zn. van D. van der Zwart en J. de Winter; Monique Petronella. dr. van C. A. C. Bolleboom en W. J. P. van den Berg; Nicole Giorgina An- géllque, dr. van L. Waqué en H. C. E Prins; Hermanus Petrus, zn. van De 99 niet-r.-katholieke waarne- ers op het concilie hebben zater dag een ovatie gekregen van de meer dan tweeduizend concilievaders. De aanleiding was een boodschap van de waarnemers in het concilie. In de boodschap zeggen de waar nemers, dat het nog te vroeg is om de blijvende resultaten van het con cilie te kennen. Zij voegden hieraan echter toe: „Wat er binnen een kerk gebeurt is van belang voor alle an' dere kerken. Ondanks de verdeeld held, blijven de kerken boven alles verenigd in de naam van Christus". De waarnemers spreken verder hun dank uit voor de hun geboden kans om getuige te zijn van het i cihe. Dialoog, aldus de waarnemers, is geen leeg en dood woord geble ven. De concilievaders hebben zich ondanks de overweldigende m werk steeds bereid getoond hun be sef van de inzichten van andere ker ken te verdiepen. Geen banvloeken Paus Paulus, r.-k. bisschoppen waarnemers van de andere kerken woonden een speciale gebedsdienst by in de basiliek van St.-Paulus waar Paus Johannes in januari '59 aankondigde dat hy een concilie bij- m zou roepen. De dienst, waarin onder meer de bijbel in verschillende talen werd ge lezen, was van het type dat is aan bevolen in het decreet over de chris telijke eenheid. Tijdens deze dienst hield de Paus een toespraak waarin hy o.m. zei dat het concilie de hoop heeft gewekt, dat er een oplossing voor het pro bleem van de christelijke eenheid zal worden gevonden, zeker niet nu, maar morgen, langzaam, geleidelijk, in goede trouw en edelmoedigheid". Het is een grote onderneming, aldus de Paus, die de waarnemers van de andere kerken toesprak als „broeders en vrienden in Christus". Hy zei dat het concilie op ten minste een belangrijke prestatie kan bogen de wederzijdse liefde. Wij zyn begonnen elkaar opnieuw met goede wil te benaderen. De R.-K. Kerk heeft haar goede wil getoond om „u te begrUpen en haarzelf te doen begrypen". ..zy heeft geen banvloeken uitgesproken, maar uit nodigingen gedaan". De kerk stelt geen beperkingen aan haar aanbod om dq dialoog met de andere kerken voort te zetten. Hy vroeg begrip voor de verantwoordeiykheid die de R.-K. Kerk voelt voor de waarden die zy sedert het begin heeft bewaard. De waarheid is echter naby. Laat ons thans tezamen bidden op het graf van Paulus, aldus de Paus. Al met ai kan de Leidse midden stand zich na de Sinterklaasdrukte de afgelopen weken in de handen wryven. De winkeliers bereiden zich 'oor op de tweede ronde in deze donkere decembermaand vol gezellig heid. Myter en staf maken in de eta lages plaats voor engelenhaar en den- negroen, een entourage, die de kerst man mild zal stemmen als hy straks de stad intrekt 3 1/2 maand na ongeluk De Leidenaar P. van Nierop, die op 17 augustus JJ. by een ongeval op een scheepswerf aan de Sumatra- straat gewond raakte, is zaterdag aan de gevolgen van dit ongeluk in het Academisch Ziekenhuis overleden. De man had brandwonden opgelopen tij dens laswerkzaamheden. Kerkelijk Leven HERV. KERK >r Hoogland J. Kuipers te W. M. den Haan en G. de GoeU; Klaas Anne. zn. van W. Kuijt en E. KuDt; Maria Afra Hendrika .dr. van O. J. H. Vrouwenvelder en M. C. Verhaar. OVERLEDEN. W. Goddyn. 79 Jaar. man; G. G. van den Berg, 6 maanden, zoon; A. J. Ver heul. 87 Jaar. man; K. J. Kroes, 83 Jaar. man; T. M. Bergers. 69 Jaar. man; M. B. Blanken. 78 Jaar, echt genote van W. de Koning; J. Buur man, 67 Jaar. man; P. J. Geudeke. 8 jaar. A. Vriend. 76 Jaar. den, 51 jaar, echtgenote 1 G. J. ■Jï De 18-jarige EddyVijlbrief uit Oegstgeest mag volgend jaar met een door hem zelf aan te wijzen reisgenoot -noteeen tiendaagse, geheel verzorgde trip naar Nice maken. De jeugdige leerling-fotograaf heeft namelijk de eerste prijs ge- een Europese foto wedstrijd. die door de Franse Toeristenservice in samenwer king met de Ned. Spoorwegen wegen werd georganiseerd. Eddy Vijlbrief, die de school voor fotografie en fototechniek in Den Haag bezoekt „schoot" zijn bekroonde plaatje in de af gelopen zomer op de Place du Tertre in Parijs. Paus Paulus VI heeft verklaard dat het woensdag eindigende conci lie een zaadje is dat nu met zorg moet worden opgekweekt om eens goede vruchten te kunnen dragen. De Paus zei dit vanuit het raam van zyn studeerkamer toen hy zyn gebruikelijke zondagse zegen gaf aan de menigte op het St. Pietersplein. Hy herinnerde de aanwezigen er aan, dat het concilie woensdag na drie Jaar eindigt. Hy wekte op tot gebeden voor een goed einde. De belangrijkste periode komt echter nog, aldus de Paus. Explosie bU Aden Volgens Radio- Aden zyn door een explosie in Dhala ongeveer 150 km van Aden. acht per sonen. onder wie drie kleine melsjee. gedood en vyf gewond. Het ongeluk gebeurde toen de kinderen op straat een pak met dynamiet vonden. Bedankt Oldeboorn. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroegen^te HouwerzJJl A. C. Hadte- CHR. GEREF. KERKEN Twee tóf tó Opperdoes M. den Boer te Amsterdam-Noord en A. J. otter te Deventer. BedanJot voor DokJtttm D. H. Blesma te Lisae. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Nleuwvllet ca. J. Moer land te Zaandam. BIDDAG VOOR MOEILIJKHEDEN De Ger. Kerken (vrijgemaakt) in de classis Den Haag, die daartoe door de generale synode zyn aange wezen, zullen op verzoek van de ker- keraad van de Ger. Kerk (vrijge maakt) van Driebergen een biddag houden i.v.m. de moeiiykheden bin- deze kerken, met name in Be- verwyk, Gorinchem, Kampen. Kat- wük aan Zee en Groningen-zuid. In Groningen-Zuid gaat het om de samenspraak met de Gereformeerden, in de andere gemeenten om de bin ding aan de beiydenisgeschriften. Kardinaal Alfrink bij Paus Paus Paulus heeft zaterdag kardi naal Alfrink. aartsbisschop van Utrecht, in particuliere audiëntie ontvangen. Excommunicatie wordt ongedaan gemaakt De wederzijdse excommunicatie van Paus Leo IX en patriarch Mi chael Caerularius van Constantino- Pel. negen eeuwen geleden, zal dins dag ongedaan worden gemaakt in geiyktydige plechtigheden in Vati caanstad en Istanboel. Het herroepen van de excommu nicaties kan een stap zyn op weg naar een te boven komen van het grote schisma van 1054, waarby het tot een scheiding kwam tussen de kerk van Rome en de Oosterse Kerk. Terwyi Paus Paulus de verklaring ter herroeping van de excommuni catie in Rome voorleest, zal pa triarch Athenagoras dit in Istanboel doen. Kardinaal Shehan, aartsbisschop van Baltimore, zal de Paus in Istan boel vertegenwoordigen, samen met een delegatie van prelaten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3