Bejaard echtpaar omgekomen .MOORD IS KINDERSPEL' B.P.M. VRAAGT OLIECONCESSIE BOTSING BIJ WOUBRUGGE: DODEN EN DRIE GEWONDEN Schuine boring om gasspuiter te temmen Drie doden LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 6 DECEMBER 1965 DAGELIJKS VERVOLGVERHAAL In Suriname Ikke Ben Rasweg knikte. „Tja", zei hij, het s-pijt me en zo, maar je hebt die locomotief net zelf afgestaan. Die was bij de prijs inbegrepen. Maar weet je wat? Ik geef je een ezeltje op de koop toe. Me dunkt, dan heb je toch niet te klagen!" Panda zuchtte eens. „Vooruit dan maar zei hij. „Maar geld kan wel raar rollen, hoor! Eerst heb ik het met veel moeite veilig hierheen gekregen en nou moet ik het stapvoets weer helemaal terugsiepen. En wat zullen ze op het station thuis zeggen als ik met een ezel terugkom inplaats van met een locomotief Hij begon steeds meer te twijfelen aan de juistheid van de ruil hier in dit landhuis, vooral dat huilende kind waar Tsjiao Tai over sprak dan geloof ik dat ik heel dicht bij de oplossing van het geheim ben. Maar welke rol zou de landheer in dit alles spelen? Zou zijn ziekte even voorgewend zijn als mijn zogenaamde lever kwaal?" Hij schudt zijn hoofd en schuift het rotsblok onder het bed. „Enfin, ik ga nu maar een lekker dutje doen, want ik geloof vast dat we het vanavond erg druk zullen krijgen!" De rechter ziet niet dat de deur achter hem langzaam is open gegaan. De huis meester loert door de kier naar binnen. Hij grijnst tevreden als hij ziet dat de rechter is ingedommeld. En de waard Gortelaar? Hij werd veroordeeld om net zolang aan de schandpaal te staan, totdat het goede schip Kokanje hersteld was. Het was gelukkig goed weer, maar toch ging de waard gebukt onder de schande én de schandpaal. Toch was er iemand, die medelijden met hem had en die ervoor zorgde, dat de ontmaskerde knopendief zijn pijpje tabak niet hoefde te missen. We zullen de naam van die goede gever niet noemen. Maar als je het toch wilt weten je vindt hem helemaal rechts op het plaatje. Misschien had je zélf al aan hem gedacht. St. Nicolaas melodie in kindermis Oorspronkelijke detective-roman door AGATHA CHRISTIE pc waag over Je als een ouderwetse jfscnennengel". „Zou het nog nut nu hebben iets (egcn de politie hier te zeggen?" dacht even na. ,Nee dat geloof ik niet we beter regelrecht naar Schot Yaro gaan". Bridget zei zacht: „Dat vond Juf- Pinkerton ook". „Ja, maar ik kijk wel uit". 1 Bridget zei: „Ik weet wat ik mor ren ga doen. Ik neem Gordon mee [aar de winkel van die ellendeling m iaat hem van alles kopen". „Waarmee je bereiken wilt dat pUsworthy geen hinderlaag voor my leggen op de stoep van White- C.Dat is de bedoeling". Luke zei enigzins verlegen: „Wat krhitfield betreft. [Bridget zei vlug: „Laten wy dat kaar laten rusten tot je morgen ferug bent. Dan praten wy de zaak fel uit' hy er erg kapot van zyn, ink Je?" „Nou Bridget dacht even over vraag na. „Hy zal wel boos zyn". „Boos? Grote goden! Druk je het ki met eer beetje al te zacht uit?" LNee. Omdat Gordon het niet pret- Ig vindt boos te zyn. Het maakt hem (verstuur, weet je!" 'Luke zei ernstig: „Ik voel my toch kei erg op myn gemak over het geval". lag hem het zwaarst op de toen hy zich er die avond toe Itte om voor de twintigste maal te tistcitn naar lord Whitfield over Whitfield. Het was dat gaf hy y, een schurkenstreek om by ie- Jar.d te logeren en dan zyn ver- »ofde te stelen. Hy had echter nog peds het gevoel dat een dikbuiki- r dikdoenerige, trots rondstappende lkKPl van een man als lord Whit- nooit zyn ogen naar Bridget jri moger. opheffen! Maar zyn geweten had hem wel t verootmoedigd dat hy met een ;ra dosis gespannen aandacht luis de, en bygevolg een zeer gunstige idruk op zyn gastheer maakte. .Lord Whitfield was die avond in <fen opperbest humeur. De dood van pn gewezen chauffeur scheen hem opgevrolykt dan teneer- «drukt te hebben. Ik heb ,le wel gezegd dat het slecht uie kerel zou aflopen". fei hij, terwyl hy een glas port tegen ■letlichü hteld en het met half dicht- fenepen ogen oekeck. „Heb ik je dat gisteravond niet ge- fcd?" [.Dat heb u inderdaad gezegd" ■„En zie je wel, ik had* gelyk! Het ver wond erlyk hoe vaak ik geiyk 1b". „Dat moet wel fyn voor u zyn", ji Luke. •„Ik heb een heerlyk leven gehad ja, een heerlyk leven! Myn pad voor my geëffend. Ik heb altyd root vertrouwen in de Voorzienig- ■iid gehad Dat is het geheim". Itzwilliam. dat is het gehiem". ..O ja?" »„Ik ben een godsdienstig man. Ik fcoof in goed en kwaad, en in de f wige gerechtigheid. Er bestaat zo- i als goddelyke gerechtigheid, zwilliamdaar valt niet aan te „Ik geloof ook in gerechtigheid", innert je wel van de bybel hoe de aartsvaders ryk werden, hun kud den vee en schapen groeiden cn hun vyanden werden verslagen!" Luke onderdrukte een geeuw zei: „Ja ja, zo is het". „Het is merkwaardig absoluut merkwaardig", zei lord Whitfield „hoe de vyanden van de rechtvaar dige worden verslagen! Kyk i naar gisteren. Die man scheldt my uit gaat zelfs zover dat hy zyn hand tegen my durft op te heffen. En wat gebeurt er? Waar is hy nu?" Als een echte redenaar wachtte hy even, en gaf toen met indrukwek kende stem antwoord op zyn eigen vraag: „Dood! Neergeveld door de godde lyke toorn!" Luke zette grote ogen op, en zei: „Nogal een zware straf, misschien, voor een paar overylde woorden, uitgesproken doordat hy een glaas je te veel op had". Lord Whitfield schudde het hoofd. „Zo gaai het altyd! De vergelding is snel en verschrikkelyk. En er zyn gezaghebbende bewyzen voor. Denk r eens aan de kinderen die Eliza bespotten hoe de beren uit het kwamen en ze verslonden. Zo gaat het in de wereld. Fitzwilliam" „Ik heb dat altyd nogal wraakgie rig gevonden". „Nee. nee jy bekykt de zaak ver keerd, Eliza was een groot en heilig nan. Niemand die hem bespotte, kon 'erwachten in leven te blyven! Ik begryp dat zo goed omdat het my ook zo gaat". H Luke. Als gewooniyk was lord Whitfield let geïnteresseerd in de overtuiging an andere mensen. .Bandel juist jegens je Schepper n je Schepper zal je dat vergel en! Ik ben altyd een rechtvaardig geweest Ik heb veel weggege- pn voor liefdadige doeleinden en ik |lb myn geld eerlyk verdiend. Ik Tn niemand iets verschuldigd! Ik ja op myn eigen benen. Je her- len. „Eerst kon ik het haast niet ge loven. Maar het gebeurde iedere keer! Myn vyanden en lasteraars werden neergeslagen en verdelgd". „Verdelgd?" Lord V/hitfield knikte zachtjes en nam een teugje van zyn port. Iedere keer weer. Eén geval leek precies op dat van Eliza het be trof een kleine jongen. Ik zag hem in het park hier hy werkte toen by my. En weet je wat hy deed? Hy deed my na MyHy be spotte my! Hy liep op en neer te stappen terwyl de mensen naar hem keken. Hy bespotte my op myn ei gen terrein! En weet je wat er met hem gebeurd ,ïs? Nog geen tien da gen later is hij uit een bovenraam ge vallen en hy is aan de gevolgen over leden! Dan was er die schoft van een Carter een dronkaard en een man met een giftige tong. Hij kwam hier en schold me uit. En wat is er met hem gebeurd? Een week later was hy dood gestikt in de modder. Er is nog een dienstmeisje geweest ook. Zy verhief haar stem en schold y uit. Haar straf volgde spoedig. Zy nam by vergissing vergif in! Ik je nog heel wat meer kunnen vertellen. Humbleby waagde het zich tegen my te verzetten over dat wa tervoorzieningsplan. Hy is aan bloedvergiftiging gestorven. O, het gaat al jaren zo mevrouw Horton, by voorbeeld, was verschrikkelyk cnhebbelyk tegen my, en het duur de niet lang of zy overleed". Hy zweeg, boog zich naar voren, i gaf de karaf met port door aan Luke. „Ja", zei hy. „zy stierven allemaal. Wonderlyk, hé?' Luke staarde hem aan. Een mon sterachtige, een ongelooflyke ver denking kwam plotseling hy hem op! Uit een geheel nieuw gezichts punt bekeek hy met starende blik het dikke mannetje dat aan het hoofd van de tafel zat, en zachtjes met zyn hoofd knikte, terwyl zyn lichte, uitpuilende ogen Luke met glimlachende zorgeloosheid aan keken. (Wordt vervolgdj De Bataafse Petroleum Maat- schappy NV in Den Haag heeft de Surinaamse regering een brief ge schreven, waarin verzocht werd de maatschappy vergunning te verle nen tot exploratie en eventueel ook exploitatie van aardolie in Suriname. Deze aanvraag is het gevolg van de recente olievondsten in het district Saramacca, waar enkele weken gele den aardolie werd aangeboord by het plaatsje Calcutta. In het gehucht 't Haantje in de ge meente Sleen op ongeveer 500 meter ten noorden van de plaats woensdag een 46 meter hoge boor toren door een gasspuiter van zyn voetstuk werd gestoten en in een om- mezien onder het aardoppervlak ver. dween, wordt thans koortsachtig ge werkt aan het bouwen van een nieuv boorplatform. Vanaf deze plaats zal een schuine boring worden uitge voerd naar het diepste punt (1900 meter) van de oude boorput, een onder zeer hoge druk staande gaslaag is aangeboord. Op deze wyze denken de technici van de NAM de gasspuiter te kunnen temmen, erupties op de oude hoorplaats ne- in hevigheid af, maar nog steeds kan niet worden gezegd dat de „vul kaan" tot rust is gekomen. Zaterdag ochtend is begonnen met de aanleg een geasfalteerde weg over lengte van 350 meter vanaf het rij wielpad langs het Oranjekanaal i de nieuwe hoorplaats, ongeveer halve kilometer ten noorden vai plaats waar wekenlang de boortoren markant punt in het Drentse landschap is gewgeest. Gisteravond men al zover dat de beschermen de asfaltlaag kon worden aange bracht. Velen hebben in het weekeinde bezoek gebracht aan het gebied de gasspuiter. Dit bezoek is vooi meesten een teleurstelling geworden, omdat men eigenlyk niets anders zag dan de borden met verboden toegang veel politiemensen die het gebied bewaken. Hervatting van het ontvvapeningsberaad De Verenigde Staten en de Sow jet- Unie zyn het eens met een hervat ting van de Geneefse ontwapenings conferentie in de loop van januari, heeft William Foster, hoofd van het Amerikaanse bureau ontwape ning, gisteren in een televisie-inter view verklaard. Dit betekende echter niet, dat de twee landen hun ern stige tegenstellingen over een verdrag tot verhindering van de verbreiding kernwapens uit de weg hebben geruimd, zo zei hy. „Het enige waar wy het over eens waren, was weer byeen te komen", aldus Foster. Als gemeld, heeft kortgeleden de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties om hervatting van de ontwapeningsconferentie verzocht, en daarby de hoop uitgesproken dat dit volgende maand al zou gebeu ren. PANDA EN DE MEESTER-MACHINIST 5386. Nadat de mogol had voorgesteld de treinstellen te be talen met de inhoud van de goudwagon, werd de zaak ter plaatse bezegeld. ,X>at is dus nog allemaal model geregeld", meende de machinist, die de goudwagon alvast ontkoppelde. „Hee wacht eventjes!" riep Panda. „Dat kunt u nou wel zeggen, maar wat zullen ze er thuis van zeggen? En hoe krijg ik op mijn eentje die goudioagon weer helemaal naar het begin?" De machinist haalde zijn schouders op. „Dat weet ik ook niet", bekende hij. „Mientje blijft hier op de modelspoorweg. En ik ook, want ik laat mijn locomotief niet in de steek". RECHTER TIE EN HET GEHEIM VAN HET LANDHUIS 36. Als Tsjiao Tai vertrokken is, drinkt Rechter Tie rustig een kopje thee en kruipt weer in bed. Het rotsblok waarmede men ge tracht heeft hem te vermoorden, legt hij op zijn schoot en bekijkt het aandachtig van alle kanten. ..Ja", zegt hij met een tevreden glimlach, „die theorie van mij was dus blijkbaar nog zo gek niet Uit dit stuk rots valt heel wat af te leiden Als ik dat zo com bineer met die rode gloed die de dorpelingen zagen en de kreten die ze hoorden om nog niet te spreken van de vreemde chaos DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAM MET JE FOK J6. Nu toch eenmaal alles ontdekt ivas vertelde de waard ge willig, waar de rijksdaalderknopen te vindep waren. Iedereen kon zijn gestolen knopen terughalen. Lang duurde het niet of het leven in Dollekedam ging weer zijn normale gang. „Eindelijk", zei Bram tevreden. „Nu kan ik tenminste het goede schip Kokanje laten repareren en weer verder varen". Iedereen deed zijn uiterste best om zo snel mogelijk Bram te helpen, die iedereen zo'n grote dienst had bewezen. Dag en nacht werd er geklopt, geschilderd, geboord en getimmerd tot de Kokan je weer net zo waterdicht was als ooit tevoren. Het bejaarde echtpaar M. Splinter uit Aalsmeer (77 en 76 jaar) Is zater dagmiddag tegen half vyf met zijn auto op de Herenweg by Wou- brugge tydens een inhaalmanoeu vre verongelukt. Het ongeluk gebeur de ter hoogte van de boerderij van de heer Van der Lip. Het echtpaar Splinter kwam uit de richting Alphen aan den Ryn en haalde een andere auto is. Juist toen de auto's naast el kaar reden volgde een frontale bot sing met een tegenligger. Mevrouw Splinter was op slag dood, haar man overleed tydens het vervoer naar het ziekenhuis. Een tragische bykomstlg- heid is, dat het omgekomen echtpaar terugkeerde van een begrafenis. In de tegenligger zaten vier perso nen: het gezin M. C. P. A. Turk, uit Oude Wetering. De 19-Jarige zoon, die de auto bestuurde, werd zeer ernstig gewond, zyn vader en zuster hadden ernstig letsel opgelopen. Me vrouw Turk kwam met de schrik vry. De zoon moest uit het autowrak worden gezaagd. De artsen J. Nooter uit Woubrugge, Pilon uit Alphen aan den Ryn en J. A. Sandkuyl uit Lan- geraar verleenden c'e eerste hulp. Met vier ambulances zyn de slachtoffers naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Op de Kruisweg in de gemeente Haarlemmermeer is zaterdag - Roosendaal heeft een vernieuwing van de liturgie in de R-K Kerk in gevoerd. In de Sint Antoniuskerk werd een kindermis gehouden waar leerlingen van de Sint Seubiusschool Sint Nikolaasliedjes zongen. Echter niet de liedjes, die van omstreeks 15 november tot 6 december met een sterke progressiviteit populair zyn, doch versjes, die aan de omgeving en de dienst waren aangepast. „Zie ginds komt de stoomboot werd „Zie ginds aan het altaar de pries ter reeds staan. Hy biedt met Sint Nikolaas ons offer nu aan". Dit of fer van de kinderen bestond uit het afstaan van één der 5 december ontvangen geschenken, die door gegeven zullen worden aan minder bedeelde kinderen. avond de 21-jarige militair P. Fischer uit Heemstede by een verkeersonge luk om het leven gekomen. De auto waarin Fischer met twee andere mili tairen reed, slipte en reed tegen een boom. De bestuurder van de auto heeft waarschyniyk door het uittrap pen van een sigarettepeukje even zyn aandacht voor het wegdek ver loren. De wagen kwam daardoor op het linker gedeelte van de weg te recht en toen de bestuurder zyn fout trachtte te herstellen begon de wagen te slippen, met het noodlottige ge volg. Een kleine personenauto met zes inzittenden kwam gistermiddag ty dens zwaar stormweer op de Viaduct- weg in Maastricht frontaal in botsing met een grote auto met drie inzitten- ■+C De auto van het gezin Turk uit Oudewetering. De bestuur der moest uit het wrak worden gezaagd. (Foto Leidsch Dagblad) den. Van de zes inzittenden van de kleine auto werden er drie op slag gedood. De drie anderen zyn ernstig gewond. Van de grote auto liep één inzittende lichte verwondingen op. De slachtoffers zyn de 38-jarigro C. A. Reiss uit Amby, zyn 41-jarige vrouw en hun vyfjarig zoontje Carl. Het ongeluk gebeurde doordat de grote wagen slipte en op de andere weghelft terechtkwam. In een ziekenhuis in Meppel overleed gisterochtend de 81-jarige J. Smit uit Giethoorn. De avond te voren werd de heer Smit. toen hy op zyn fiets vermoedelyk zonder achter licht reed, geschept door een hem achterop komende auto, waarvan de bestuurder door een tegenligger werd verblind. De 74-jarige C. Mienus uit Doornspijk is zaterdagavond, toen hy per fiets de Zuiderzeestraatweg over stak aangereden door een personen auto. De man werd zo ernstig ge wond, dat hy ter plaatse overleed. 9 Twintig meter werd het 12- jarige meisje VV. F. M. van den Hoek uit Amsterdam over de weg meege sleurd. toen zy by het oversteken werd aangereden door een auto. die bezig was een lange file te passeren. Het meisje overleed zaterdagnacht in het Wilhelmina Gasthuis in Amster dam. Bij het ter perse gaan van dit blad waren de Scheepsberichten nog niet in ons bezit. De totaal vernielde Opel i dood vond. Haar man overleed i naar het ziekenhuis. Ifaarin mevrouw Splinter de aan zijn verwondingen op weg I (Foto Leidsch D&gbiad)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15