LEIDSCH DAGBLAD Engelse straaljagers in Zambia aangekomen Stewart voor Russische t.v. voetbal 11 Ki STAKING BIJ KRANT Bescherming van president Kaoenda tegen extremisten Oproep tot overleg in kwestie-Vietnam Vondeling ontving ruim 1000 brieven DRIE DODEN BIJ BOTSING +S alles Vlieland (Sue/ ^Iteuwo Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 N*. 31736 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 10,70 per kwartaal, 13,55 per maand, I 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Algemeen Handelsblad verschijnt vandaag niet (Van onze A'damse correspondent) Het technisch personeel van het Al gemeen Handelsblad is vanmorgen niet aan het werk gegaan. De sta kers eisen uitkering van een kerst gratificatie en inwilliging van en kele wensen op het gebied van se cundaire arbeidsvoorwaarden. Reeds gisteravond deden zich in het bedrijf moeilijkheden voor. De nachtploeg weigerde aan het werk te gaan, doch beperkte zich by na- der inzien tot een proteststaking van één uur. Naderhand werd door de personeelscommissie gezegd, dat deze staking op een misverstand had berust. „De nachtploeg wilde niet zoals by andere gelegenheden opnieuw de spits afbijten en is i daarom toch aan het werk ge- J gaan", aldus deze commissie. Het dagblad Trouw, dat in het bedrijf van het Handelsblad wordt ver zorgd is vanmorgen daardoor nor- maal /versohenen, i Volgens de personeelscommissie zal de vanochtend om zeven uur be gonnen (de dagploegen verschenen wel, maar gingen het gebouw niet binnen) staking 24 uur duren. Dit 1 zou betekenen, dat vandaag het Algemeen Handelsblad en morgen het ochtenblad Trouw niet zouden kunnen verschenen. ~n de afgelopen jaren zyn er in de i Amsterdamse krantenwereld al meer stakingen van technisch per soneel geweest. Hierbü heeft het technisch personeel van het Han- delsblad steeds een vooraanstaan de rol gespeeld. Militair tribunaal zal rebellen van „30 september" berechten Een bijzonder militair tribunaal I zal spoedig in het leven worden ge roepen voor de berechting van per sonen die duidelyk betrokken zijn geweest bij de putsch van 30 septem ber, aldus meldt het persbureau An- tara. I Het persbureau Nieuw-China heeft ontkend, dat Aidit, de leider van de Indonesische communistische party, dood is. De geruchten, zo liet het 1 persbureau gisteravond weten, dat Aidit is doodgeschoten, zyn verzon nen door rechtse Indonesische bla den en Japanse kranten met het doei verwarring te scheppen. De 42- I jarige Aidit is al voortvluchtig sinds de mislukte staatsgreep van 1 okto- ber, waarvoor de Indonesische com- j munisten verantwoordeiyk zyn ge steld Vyf dagen geleden werd uit Djakarta bericht dat Aidit in mid- den-Java was gedood. Op het ogenblik worden pogingen i aangewend om het officiële dagblad van de Indonesische Nationa listische Partij (PNI) de „Soeloeh Indonesia" (fakkel van Indonesië), weer in het leven te roepen, aldus I verneemt de correspondent van het [ANP in de Indonesische hoofdstad. Het blad werd onmiddeliyk na de mislykte staatsgreep verboden om- dat het tot de communistische en I uiterst linkse bladen behoorde die de gepoogde greep naar de macht steun- den. Meur. Susan Borman (links) en mevr. Jo Schirra. gefotogra feerd bij haar vertrek uit Hous ton op weg naar Kaap Kennedy. ir zij de lancering van de Ge- mini-V II zullen bijwonen. Ge zagvoerder van de Gemini-VII Frank Borman; Walter Schir- zal de Gemini-VI comman deren die op 13 december wordt gelanceerd, om 9 dagen na de lancering van de Gemini-VII een ontmoeting in de ruimte met die capsule tot stand te brengen. Voor meer gegevens zie elders in dit blad. Juwelendieven grepen buit van 30.000 gulden (Van onze Roermondse correspondent) Tot nu toe onbekend gebleven die ven hebben gisternacht ingebroken in de juwelierszaak van J. de Wever in Sittard. Via een plat dak en een geforceerd venster drongen de man nen de tweede etage van 't pad bin nen. Met de buit, die iets meer dan 30.000 gulden bedraagt, verlieten zy de winkel door de voorkeur. De steu- /an die deur vonden zy in een u-kastje in de zaak. In die muur kast vonden zy ook een brandkast je, waarin 16.000 gulden aan bank papier was opgeborgen. Uit de kas salade namen zij nog een bedrag een paar honderd gulden weg. In h»t het wilde weg hebben zy ook groot aantal sieraden uit de win kel weggepakt. De kostbaarste siera den in de etalage hebben zy laten liggen. Een yzeren traliehek voor de winkel hebben ze vermoedelyk nog- gcmakkelyk kunnen forceren. Het 4 verdiepingen hoge zakenpand aan de Sittardse Brandstraat wordt nachts alleen bewoond door een broer van juwelier De Wever. Die was woensdagavond tegen 12 uur naar zijn slaapkamer op de hoogste ver dieping gegaan en heeft van de in braak niets gemerkt. i Minister Vondeling en staatssecre- I vragen die door de vaste commis- taris Hoefnagels hebben in hun sie in het voorlopig verslag waren memorie van antwoord aan de gesteld beantwoord. Tweede Kamer een groot aantal j Zo deelt minister Vondeling mee, dat hij ou 1 december ruim duizend brieven heeft ontvangen naar aan- i leiding van zyn verzoek via de tele visie gedaan om attent gemaakt te worden op eventuele verspilingen door de overheid. De behandeling van deze brieven verschilt niet van die van andere j brieven, die 't departement bereiken. Zy krygen dus de volle aandacht, aldus de bewindsman. I In verband met recente onderzoe kingen wordt de verwachting gewet tigd geacht, dat mede door de voort schrijdende automatisering in be paalde administratieve sectoren van de belastingdienst de uitbreiding van net ambtenarenkorps kan wor den beperkt tot een nette toeneming van het voor belastingwerkzaamhe den benodigde personeel van 112 man. De s'.aatssecretaris gaat voorts reeds de mogelykheden na of een deel van de aanslagregeling in de toekomst kan worden geautomati seerd Hy ziet geen heil in een stu die, dia ten doel heeft het belas tingstelsel als geheel te vereenvoudi gen. Wel kunnen zyns inziens op be paalde onderdelen verbeteringen en vercemoudigingen worden bereikt. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart, heeft gisteren via de Russische televi sie de Sowjet-Unie verzocht te zamen met Engeland een confe rentie van alle betrokken rege ringen te beleggen om de crisis in Vietnam te bespreken. Tevo ren had hij hierop bij de Russi sche leiders aangedrongen. Eni ge minuten na zijn gesprek met Kosigin begaf Stéwart zich «naar de televisiestudio, waar hij tien minuten sprak voor naar schat ting veertig miljoen toeschou wers. Stewart zei dat Engeland en de Sowjet-Unie het waarschynlyk niet eens zullen worden over de vraag, wie de schuld draagt voor Vietnam, maar „kunnen wij onze gedachten niet richten op datgene waarover we het wel eens zouden kunnen worden, namelijk het belang van het beëindi gen van dit conflict met al zyn gru welijkheden?" „Dat zijn zowel uw als ons land verplicht, omdat wij beide medevoor zitters zijn van de conferentie van Genève, en nog maar omdat wij me demensen zijn en aan deze ellende en wreedheid een eind willen maken. „Laat die conferentie zo snel mo- gelyk een bestand tot stand brengen. Laten wij daarna regelingen treffen waardoor zowel Noord- als Zuid- Vietnam in vrede kunnen leven in de zekerheid dat zij niet door elkaar of iemand anders zullen worden aange vallen", zei Stewart. Engeland en Rusland moeten dan via de VN een herstelprogramma voor Vietnam uitvoeren. Mettertijd zouden beide landen het over hun eigen toe komst en onderlinge betrekkingen moeten worden, zei Stewart. De Britse minister ondertekende gisteren met zyn Russische ambtge noot Gromiko een consulair verdrag tussen Engelnad en de Sowjet-Unie, waaronder Britse functionarissen het recht van toegang tot in Rusland ge- arresteerde Britten verkrijgen. (Van onze Londense correspondent) De eerste Javelin-straaljagers van de Royal Air Force zijn gis teren in Zambia, het buurland van Rhodesië. geland, nadat op het laatste ogenblik vlak voordat vandaag de conferentie van de Organisatie voor Afri kaanse eenheid in Addis Abeba bijeenkomt definitief overeen stemming werd bereikt. Eigen lijk was die overeenstemming er woensdag al. maar toen was er nog onenigheid over de legering van een bataljon Engelse infan terie. President Kaoenda van Zambia heeft die vliegtuigen niet kunnen tegenhouden, of schoon hij de aanvaarding aan vankelijk afhankelijk had gesteld van de legering van andere Brit se troepen bij de Kariba-dam. Maar zou de zaak zijn afge sprongen, dan zou hij waar schijnlijk gedwongen zijn ge weest Egyptische Migs en Ethiopische en andere Afrikaan se troepen te aanvaarden, dus van landen, die op rechtstreekse agressie tegen Rhodesië aan sturen. Voor Kaoenda komt het erop aan zichzelf niet in de eerste plaats te gen Smith als wel tegen Afrikaanse vrienden te beschermen. Ook premier Wilson handelde met zijn aanbod voomamelyk uit overwegingen van buffervorming in Zambia tegen de Afrikanen uit het noorden en Rho desië, al legde hy dan ook in het Lagerhuis woensdagavond alar merende verklaringen af. Hy zei na melijk. dat zijn regering president Kaoenda de verzekering heeft gege ven niet te zullen toezien ingeval van een actie van Rhodesië tegen de Ka riba-dam. die Zambia van elektri sche stroom voorziet. Hij zou dan be- re'd zyn tot een beperkte militaire operatie tegen Rhodesië. In werke lijkheid gaat het dus tegen de Afri- j kaanse extremisten. In ren interview met de Londense I „Evening Standard" verklaarde Smith geen plannen te hebben tot vem et:ging van de Dam, of tot een economische boycot van Zambia. Beide landen zyn sinds een halve t eeuw nauw met elkaar verbonden, j Hy verwelkomde de Britse troepen in Zambia, omdat ook Rhodesië be lang heeft bij orde en rust in dat land. Door dit vertoon van welwil lendheid probeert hy de Britse pre mier scherp te laten voelen, dat hy zich door de Afrikaanse extrem:sten op sleeptouw laat nemen. Dezelfde stemming valt bij een deel van de conservatieven te constateren. Het eenheidsfront wankel door Wilsons eenheidsfront wankelt door Wilsons tegen Rhodesië en ook door de ver scherping van de Britse financiële- en economische sancties. Smith noemde Wilsons verklaring over een eventuele actie tegen de Kariba-dam zonder meer „dom geklets". Oppositie is geprikkeld De meegaandheid van de oppositie is verdwenen. Oppositieleider Heath kreeg van de autoriteiten gedaan, dat hy Wilsons radio- en televisie toespraak van woensdagavond over de nieuwe actie tegen Rhodesië van daag zou mogen beantwoorden, om- I dat d e toespraak een element van j partypolitieke controversen bevatte. In het Lagerhuis kwam het donder- I dagavond zelfs enkele ogenblikken I tot een felle botsing tussen Heath en Wilson. Onder de Tories heerst ook ge- pr kkeldheid over Wilsons besluit om de militaire pesioenen in Rhodesië j te staken. De Britse premier werd J echter gisteravond in het Lagerhuis j door oppositieleider Heath gedwon gen om op dit punt iets terug te krabbelen. Prem er Smith liet reeds weten, dat Rhodesië de pensioenen betalen zal. Men vindt het ook kinderachtig dat de Britse posterijen de Rhode- sische onafhankelijkhe'ds postzegels (met het portret van Koningin Eli zabeth er op) niet erkent en dat Rhodesische brieven die hiervan voorzien zijn geacht worden onge- frankeerd te zijn, zodat de ontvan gers het dubbele bedrag aan straf port zullen moeten betalen. Behalve de reeds uitgevaardigd* tabaks- en suikersancties, die 75 pro cent van Rhodesië's epxort naar En geland vertegenwoordigen, is thans ook een handelsverbod uitgevaardigd voor asbest, koper en koperproduk- ten, ijzer en staal, ertsen en antimo nium- cromium-, lithium- en tan- talium-concentraten maïs, vlees en vleesprodukten, alsmede een reeks andere levensmiddelen. Hierdoor is de Rhodesische export naar Enge land met meer dan 95 procent ge troffen. Engeland dat eens Rhode sië's beste klant was heeft thans op gehouden nog iets van dat land af H.L. DRYDEN OVERLEDEN Onderdirecteur van de Nasa Door het overlijden van dr. Hugh L. Dryden, onderdirecteur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa, heeft de Amerikaanse ruimte vaart een gevoelige klap gekre gen. Dit kan men opmaken uit de woorden van Johnsons spe ciale adviseur voor ruimtevaart, dr. Edward Welch. Welch zei kort nadat dr. Dryden gisteren op 67-jarige leeftijd aan kanker overleed, dat de uitvoering van het ruimtevaartprogramma zon der de inspirerende leiding en bekwaamheid van dr. Dryden een minder vlot verloop zal heb ben. Dr. Dry den is direct na de oprich ting van het bureau voor lucht- en ruimtevaart in 1958 plaatsvervangend chef geworden. Hij is in functie ge bleven ondanks zyn ziekte, die zich al verscheidene jaren geleden open baarde. Pas veertien dagen geleden werd hy in het ziekenhuis opgeno- 7 december 14.30 uur: Italië-Schotland 17.30 uur: Herhaling 8 december l 20.25 uur: Spanje-Engeland 1 BREESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg. Advertentie. UW HUISDIEREN GELOVEN NIET in Sinterklaas. Ze begrijpen er nieta Vergeet ze niet op deze gezellige avond. Geef ze wat extra's. Voor weinig geld. heel veel keus. Hondekluiven 0.35; Speelmuis 0.75; Parkietespeelgoed vanaf 0,95; Hamstermolens. „Trossy" voor alle vogels 0,50; Halsbandjes vanaf 0,95. Hondekoekjes treuzenzak) 1,85 Poezemand 2,95. Hondekauwgom 0.60 De krater in Sleen. Een enorme berg modder is door de gaseruptié omhoog gestuwd. (Men zie ook elders in dit blad). WEERBERICHT ENKELE BUIEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot ma- I tige wind tussen zuidwest en noord west, langs de Hollandse en Zeeuwse kust aanvankeUjk echter krachtig tot hard. Weinig verandering in tempe- ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 DECEMBER Zon op: 8.30 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 14.45 uur; onder: 2.55 uur. Hoog water te Katwyk te 12.07 uur, laag water te 7.39 en 19.58 uur. bestaat tit 18 pagina's Op een kruispunt tussen Ens en Kraggenburg in de Noordoostpolder is vanochtend om elf uur een melk- auto op een personenauto gebotst. Twee kinderen van vüf jaar zyn daarbij om het leven gekomen. Het zijn Franciscus van Steen en Gezine Schutte, beiden wonende in de Noordoostpolder. Mevrouw Van Steen, die de auto bestuurde, werd levensge vaarlijk gewond. Zy is later over leden. Man verdronken In de afgelopen nacht is de 51- jarige heer C. F Grudelbach uit Haarlem in de Staalhaven van de Hoogovens in IJmuiden gevallei en door verdrinking om het leven geko men De heer Grudelbach is vermoe delyk door de duisternis misleid en te water geraakt. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710} 's Maandags gesloten. t Uit het Leidsch Dagblad van J 4 December 1865: j Uit Smilde schrijft men, dat de afschaffing van de be- lasting op de turf de prijs J hiervan zou doen dalen en de voorspelling is ook bewaar- J heid. i 1 c St.-Eticnne heeft een J 11-jarige schaapherder zijn J makker met een stok dood- J geslagen om hem 2 sous, een J hollandsche stuiver, te ont- i J nemen; hij ging kalm zijn i J weg, bragt de kudde ook van i zijn makker thuis en reinigde i zich. Hij bekende later allest

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1