LEIDSCH DAGBLAD NOODWEER IN NEDERLAND Omroepwet komt zo spoedig mogelijk" Zeker 6 doden Mr. P. y. Vollenlioveii wordt geopereerd in Leidse Amia-kliniek L'iö-rt/ir Vertoornde Mansliolt verlaat EEG-overleg Kreymborg Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 No. 31734 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Gisteren orkaan en er komt nog meer I (Van onze weerkundige medewerker). Er staat decémber op de kalender. En dat betekent dat ook mete- reologisch de winter is begon nen. De echte winter is allang aan de gang. Vooral in de afge lopen week hebben we een uit zonderlijke herfst-winter mee gemaakt. Bijna alle weertypes die er in de herfst en winter kunnen voorkomen hebben wij de laatste twee weken meege maakt. Er sneuvelde een aantal records van vroege kou en abnormaal veel ijs en sneeuwdagen voor november. Daarbij nog een vier tal stormdepressies, die de Noordzee overstaken, waarbij windkracht 9 tot 10 langs onze kust de gewoonste zaak werd. Ook gisteravond ivas het weer bar en boos langs onze kust. Het lichtschip Goereekwam zelfs enige tijd op een gemiddelde windsnelheid van 115 kilometer, juist de grens van windkracht 12 (orkaan). En dan te bedenken, dat de weer kaart een luchtdrukpatroon toont, dat ons niet veel hoop geeft op verbetering. Er is al weer een actieve depressie met grote snelheid van de Oceaan op weg naar de Britse eilanden en de Noordzee. Het is thans nog een vraagteken, welke me teorologische surprise er uit de zak van Zwarte Piet zal ko men, maar voor de komende da gen lijkt de kans op een aantal onaangename verrassingen gro ter dan op nachten met roze- geur en maneschijn. Een voordeel: wij zijn al gehard door deze op 1919 en 1921 na, koudste november van de laat ste eeuw. Onze radiateur heeft anti-vries, de sneeuwschuif doet het weer en de oorwarmers hebben wij nog juist op tijd op ons verlanglijstje kunnen zet ten. Een nieuwe koudegolf in december kan geen surprise meer worden, nu wij er bij voor baat al rekening mee gaan hou den. Vele schepen op drift geraakt Zuiden zonder elektriciteit In de Biesbosch tien polders onder water De uitzonderlijk zware noordwesterstorm, die bij vlagen ir. het zuiden aanwakkerde tot een orkaan, heeft gisteren en van nacht veel moeilijkheden veroorzaakt. Daarbij kwamen nog in grote delen van ons land veel regen en natte sneeuw voor, die vooral automobilisten, die toch al krampachtig hun stuur omklem den om op onverhoedse windvlagen verdacht te zijn, zwaar hin derden. De storm heeft tenminste zes mensenlevens geëist. Bij Westervoorde braken gister- ringen in provinciale centrales. Ver avond de draden van een hoogspan- j tragingen van meer dan een uur ningsleiding. Zy kwamen op de I kwamen voor. sti-aat terecht en troffen de 50-jarige Noordwest Friesland heeft gUter- .Ve.rmfUlf.n_Uit. "ï06!: avond bijna drie kwartier donker gezeten. Gedurende de sto ling, van tien voor zes tot kwart H^j sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. Het slachtoffer, vader van vijf kinderen, was op slag dood. De 25-jarige onderwijzeres G. van Gelder uit Rotterdam verongelukte in de Maasstad, toen zij door een rukwind tegen de straat werd gewor- sloten pen. Zij werd daarna overreden door open vrachtauto. i in Heerewaarden kwamen zoals wy gisteren reeds meldden inzittenden van een busje om het leven, toen het busje waarschijn lijk ten gevolge van een windstoot, dwars over de weg schoot, slipte en door een tankauto werd geramd. hebben zich geen onge lukken voorgedaan, maar wel heeft men veel ongemak ondervonden. Be woners van hoge flats in Leeuwar den, zaten al die tijd in liften opge- de grote warenhuizen die n, bleven donker. ningsnet. Wateroverlast De storm en het hoge water lever den in Dordrecht en omgeving grote moeilijkheden op. Op 48 cm na was het peil bereikt van de watersnood- Zonder stroom ramp in 1953, toen het water 3.73 breuk in het hoogspan- met" bov"> NAP slond- Gisteren aarschijnlijk veroorzaakt i liepen wegen en kelders onder wa- Huurv erhoging van duizend procent (Van onze Bredase correspondent). De bewoners van een aantal huizen aan de Bredase Reiger straat zijn hevig ontzet, omdat de Nederlands hervormde gemeente in Breda, die de eigenaresse is van deze, op de Rijksmonumenten staande panden, de huur dras tisch heeft verhoogd. Onlangs hebben de huurders een brief ont vangen, ivaarin werd mede ge deeld, dat de huizen na de restau ratie - die overigens nog wel eni ge tijd op zich zal laten wachten het acht a tienvoudige van de huidige prijs moeten opbrengen. Op het ogenblik betalen de bewo- I ners van deze eeuwenoude, tegen de Grote Kerk aangebouwde pan- I den. ongeveer 80 gulden per I maand. De huurders, die tevoren j niet over deze kwestie zijn geïn formeerd, hébben meteen na ont vangst van de brief om uitleg ge- I vraagd aan het college van kerk voogden. Tot nu toe hebben zij hierop geen antivoord ontvangen. I Eventueel willen zij een proces aangaan, omdat een huurverho- gin van duizend procent toch wel wat te gortig is. door de sneeuwstorm, die gisteren Brabant woedde, kwamen veel ste den en dorpen in het zuiden zonder stroom te zitten. Het telefoonverkeer slecht of onmogelijk en nage noeg alle treinen in het zuiden ston den enige tyd stil. Tegen half zes reden de meeste treinen weer. Bjj de NX-beveiliging in Woerden, in de lijn Utrecht—'«Den Haag stonden ter, waardoor auto's zware schade opliepen, en veerdiensten werden ontwricht. In de Dordtse zeehaven zonk een bak van honderd ton en in Zwyndrecht moesten brandweer en vrijwilligers met man en macht jjg I zakken zand sjouwen om een dijk te geruime tijd stil. beschermen. De dijk heeft het ge- treinen De Spoorwegen hadden gehele land te kampen met moeilijk heden. Hier en daar kon de wissel- verwarming het niet bolwerken tegen stuifsneeuw en op vele plaatsen viel de elektrische spanning uit door sto- Mr. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren de grote dag van zijn doctoraal examen niet met onverdeelde vreugde kunnen vieren. De dag tevoren was hem medegedeeld, dat de enkel, die hij gebroken heeft tijdens een skivakantie vorige winter, niet naar wens is ge nezen. Dit bleek tijdens het geneeskundig onderzoek tijdens zijn keuring voor de militaire dienst. Hij zal nu dezer dagen worden opgenomen in de Annakliniek te Leiden, waar men langs operatieve weg trachten zal. het euvel als nog te herstellen. Hoe lang zijn verblijf in het ziekenhuis zal duren is uiteraard nog niet bekend. CHINA STELT VOORWAARDEN f Peking-China heeft de uitnodiging verworpen van de VN om deel te nemen aan een wereldconferentie over ontwapening in 1967. Doch de woordvoerder van het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft te verstaan gegeven, dat Peking zyn standpunt zou kunnen herzien als China tot de volkerenorganisatie zou worden toegelaten met al zijn „legitieme rechten" en als de verte genwoordigers van nationalistisch China uit de VN verwijderd zouden worden. WEERjBERICHT Nog veel wind Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: vanavond en van nacht .opklaringen, bij matige tot zwakke naar zuidwest krimpende wind. temperatuur in het binnenland plaatselijk enkele graden beneden het vriespunt. Morgen half tot zwaar be wolkt met tijdelijk regen, mogelijk I voorafgegaan door natte sneeuw. Tot matig of krachtig en aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 DECEMBER Zon op: 8.27 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 14.19 u.; onder: 0.32 u. Hoogwater in Katwijk te 9.54 en 22.30 uur. Laagwater te 5.11 en 17.42 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Een beeld van de conferentie tafel in het Sowjetrussische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, waar gisteren besprekingen zijn begonnen tussen de Russische minister van Buitenlandse Za ken Gromiko en zijn Britse amhtoenoct S'rwart re<~hts houden. In Hendrik-Ido-Ambacht werd een beperkte dijkwacht ingesteld. Daar. moesten sommige bewoners bui tendijks met hun hebben en houden naar de zolderverdieping verhuizen. Omstreeks elf uur 's avonds begon het water te zakken. Toen haalde Dordrecht en omgeving verlicht adem. "waar pit in zit" fris elf kruidig Pre Shaves-After Shaves Haarlotiöns-Scheercrérnes Eau* de Toilette -Talcs -. Prijzen v.a: f3,95 - f 2%75 Cadeau coffrets v.a.7,95 .Mil.no \-/ Jtaly In de Biesbosch steeg het water zó hoog, dat tien polders zijn onder gelopen. Tien gezinnen waren van de buitenwereld afgesloten en twee gezinnen evacueerden naar droger oorden. De storm teisterde de Pius X kerk in Eindhoven zwaar. De gehele dak- Scherpe bewaking van treinrovers De politiebewaking bij de gevange nis in Leicester, waar twee van de leiders van de beruchte treinroof in Engeland van 1963 gevangen zitten, is nu met automatische legergeweren bewapend. Onder normale omstan digheden is de Britse politie onge wapend. Voorts zijn in Durham, 240 km. ten noorden van Leicester, mili tairen belast met de bewaking van een gevangenis, waarin drie treinro vers zitten. De maatregelen z(jn genomen naar aanleiding van geruchten uit de on derwereld, dat een poging zal worden gedaan om een of meer gevangenen te bevrijden, die weten waar de buit van twee miljoen pond sterling zich bevindt, die de politie tot nog toe niet heeft kunnen achterhalen. bedekking, bestaande uit golfplaten, waaide van het dak af. Het kerkor gel kon voor ernstige waterschade worden behoed, door er een dakzeil over te leggen. Vervolg pagina 2 ir De bewijzen van de enorme windkracht waren dicht bij huis te vinden. Op de Leidse Mors singel knapte een dikke boom af door de geselende stormvlagen. (Foto LD./Holvast) Luchtbrug voor Cubanen Een chartervliegtuig van de .Pan American" zou vandaag (woensdag) de eerste 90 Cubanen, die met toe stemming van Castro het land ver laten, naar Miami brengen. De Ver enigde Staten zijn voornemens we kelijks negen vluchten uit te voe ren om zo in de komende twee jaar 100.000 ballingen naar de Verenigde Staten te brengen. Mr. Cols in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactie) Het feit, dat er in 1967 ver kiezingen worden gehouden, moet geen reden zijn de kwestie van de radio en televisie persé vóór die datum te willen regelen. Het is niet waar, dat het voor zuivere politieke en democratische Kunstmaan Oso uitgeschakeld De Amerikaanse kunstmaan Oso- II,; die tien maanden lang met suc ces gegevens heeft verzameld over de zon, is nu uitgeschakeld. De kunst maan heeft tweemaal zo lang gefunctioneerd als verwacht werd. De Block: Front van Vijf wankelt niet De Nederlands vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt, heeft gistermiddag in Brussel de vergadering van de ministerraad van de EEG verlaten omdat, naar hij verklaarde, de bespre kingen zonder voorafgaande waarschuwing zonder de com missie werden voortgezet. ,.Ik weiger mij nog langer zo te la ten behandelen", verklaarde hij verhoudingen noodzakelijk ls, de omroepkwestie persé buiten de for matie van 1967 te houden, aldus premier Cals vanmorgen tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. Er zijn wel meer zaken die bij een formatie meespelen zonder dat men dat graag wil, meen de hU. De minister-president zei de Kamer, dat minister Vrolijk en zijn medewerkers hun uiterste best doen om de ontwerp-omroepwet zo snel mogelijk in te dienen, maar er zijn heel wat zakelijke problemen op te lossen, zoals de regeling van de auteursrechten. Een datum voor de indiening wilde mr. Cals dan ook niet bij het verlaten van het gebouw van de EEG-ministerraad. Een woordvoerder van de Neder landse delegatie deelde na het vertrek van dr. Mansholt mede, dat er een misverstand in het spel moest zijn omdat „de be sprekingen nog niet waren be gonnen". Dr. Mansholt verwees bij zyn ver trek ook naar het feit, dat de „vijf" gistermiddag hebben beraadslaagd over de huidige crisis in de Euro pese Commissie. Hoewel met name de ministers Luns en Den Uyl had den verklaard, dat de voorzitter van de commissie, prof. W. Hallstein, aan het overleg zou deelnemen bleek de ze van de Belgische minister Spaak geen uitnodiging te hebben ontvan gen om aan de lunch, waaraan over de crisis werd- gesproken, deel te De vyf partnerlanden van Frank rijk in de Europese gemeenschappen hebben gisteren in Brussel besloten er opnieuw bij Frankrijk op aan te dringen zijn plaats in de „Zes" in te nemen. De periodieke voorzitter van de EEG-ministerraad, de Italiaanse minister Colombo, ls gemachtigd daartoe contact op te nemen met Frankrijk. De mogelijkheid bestaat, dat dit contact met de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Cou- ve de Murville, zal kunnen plaats hebben op 8 december in Rome, wan neer deze daar Frankrijk zal ver tegenwoordigen bij de officiële slui ting van 't concilie. De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. L. de Block, toonde zich zeer tevreden over de wijze waarop de Duitse bondsrepubliek, Italië en de drie Beneluxlanden tot dit besluit zijn gekomen. .Het front van de vijf staat nog en wankelt niet", ver- I klaarde hij na afloop van de bespre kingen. Hy was dus wèl heel wat meer tevreden over de gang van za- I ken dan dr. Mansholt. Wilde reactie Minister-president Cals heeft in zijn antwoord aan de Kamer opval lend wild gereageerd op de persoon lijke kritiek, die de liberaal mr. Van Riel gisteravond op hem had (men zie elders). „Ik ben me ervan bewust, dat de minister-president een figuur moet zijn, die het vertrouwen van het kabinet en van het hele volk moet kunnen winnen", zei hij. Maar dat een minister-president geen weerstanden zou mogen opwekken, zoals mr. Van Riel gisteren had be toogd, bestreed mr. Cals met de op merking: „En Gerbrandy dan? en Colijn. riepen die geen weerstanden op? en Abraham Kuyper niet de zware Jongen, maar de „geweldige?". Mr. Cals had overigens wel enige bezwaren tegen de vergelijking met zijn voorgangers, Beel, Drees, De Quay en Marijnen. Ze verschilden onderling nogal wat. voi.J hij. „Wie meent, dat de heer Drees een Kamerlid niet kon afstraffen, heeft nooit goed naar hem geluisterd", aldus de premier. „Ja maar", repliceerde mr. Van Riel. „van hem bleef altijd iets aar digs achter". Blijkbaar vond de liberale woordvoerder toch ook, dat van mr. Cals wel iets aardigs achter bleef. Hij riep mr. Cals tenslotte wei gemoed toe: „Nou, welbedankt!" Nu pas gesprek Aan het begin van zijn betoog had mr. Cals gezegd wel begrip te hebben voor de klacht van de Eerste Kamer nu pas een gesprek te hebben met het kabinet. Maar de minister-presi dent zag geen oplossing voor dat probleem. Voor een behandeling van Advertentie de regeringsverklaring, zowel ln de Tweede als in de Eerste Kamer voel de hij niets. Mr. Cals vond, dat men een kabinet zoiets nauwelijks zou kunnen aandoen. (De zitting duurt voort) OVERHEMDEN 2 STUKS -f (9ud Sikkens autolokken NIEUWE RIJN <9 teumo Woensdag is op de uier/ van de heer J. Jonker te Kin- derdifk de kiel gelegd v een ijzeren schroef stoomboot i genaamd, Stad Legden, voor i rekening van den heer J. J. i Flippo te Leiden, tot vervoer i J ion passagiers, goederen en i J vee van Leiden op Amster- i j dam en terug. Advertentiewordt bin- j ten Legden te huur ge- i f vraagd: een huis met zes ka- r mers, keuken, kelder en i_ f dere gemakken: huurprijs f f 400 per jaar. Brieven franco f firma J. Hazenberg, boekhan- J del Kloksteeg.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1