SCALDIL-C&RREAUX 5 ONGELOOFLIJK Wilson zendt troepen log niet naar Zambia A VAN DAM A VAN DAM 95 Straatrovers wilden elkaar niet verraden Werken met atomen Afdeling van CDU op nazi-jacht MODESTOFFEN A. Ruigrok Industrie N.Y. VRl. ADM. KRACHT Adverteert in het Leidsch Dagblad LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 Onenigheid over voorwaarden (Van onze Londense correspondent) Zambia heeft tot dusver een Brits aanbod afgewezen om een iiadron straalvliegtuigen' van de Royal Air Force naar Zambia zenden op grond van de door Engeland gestelde voorwaarden, is gisteravond van gezaghebbende zijde in Londen vernomen, tt Britse Lagerhuis had gisteren dan ook tevergeefs gewacht op emier Wilsons aankondiging van een troepenzending. te Zambiase president Kaoenda, om de troepen had verzocht, wil I deze in de eerste plaats worden iruikt ter bescherming van de Ka- adam aan de Rhodesische grens, mbia is voor zyn elektriciteitsvoor- ning afhankelijk van de dam en est represaille-maatregelen van regering-Smith. )e Britse regering heeft daaren- en aJs voorwaarde gesteld dat de (epen in 't binnenland worden ge- erd en onder geen omstandighe- t in de buurt van de grens mo- komen en ook dat zy volledig Ier Brits commando zullen staan, geland wil alles doen om grens- ider.ten te vermijden. )e Britse regering staat ook on- druk van de conservatieve op- iitieleiding, die op haar beurt het jr aan de schenen wordt gelegd jr een groep ultra-conservatieven, gruwen van de gedachten dat er ltse troepen in de richting van pdesië worden gestuurd. De oppo- |e steunt de regering echter zo- lg deze onwrikbaar blijft vasthou- a aan de eis dat de Britse troe- a zuller. dienen als een binnen- idse reserve, die de Zambiaanse (ligheidsorganen zal moeten by- |an, zulks met het oog op de in pibia te verwachten inwendige jeilykheden, wanneer het land de fde slagen krijgt op te vangen D eventuele scherpere economische latregelen tegen Rhodesië, met |ne het in de pen zijnde algemeen ndelsverbod. De troepenzending lijnt daarvan het voorspel te zijn. »ar ook zonder represailles van de gering-Smith, die zou kunnen over- en tot afsnijding van de elektrl- ieit voor de kopergordel, zal Zam- a wellicht het eerste en ergste jchtoffer worden van de tegen aodesië gerichte verdere sancties, ïdat de Zambiaanse economie zo |uw vervlochten is met die van aodesië. aanwezigheid van Britse mili- de eerste plaats pre- htiel moeten werken. Volgens de Britse opvatting is de- i militaire missie eerder een politie- dan een militaire zaak. voor Afrikaanse eenheid. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hij be zwaar maakte tegen de door Wilson geeiste restricties. De Britse premier staat voor de moeilijkheid dat als hij zwicht, hij de steun van de con servatieven verliest. In het verzet te gen Smifh is Engelands nationale eenheid van het grootste belang. De Rhodesische premier, die alle belang bij orde en rust in Zambia heeft, heeft zijn zegen al gegeven aan de stationering van Britse troe pen in dat land. Hij zei dat dit be ter was dan de aanwezigheid van minder volwassenen. Rhodesië heeft de preferentiële rechten voor de Britse invoer inge trokken. De minister van Handel, Rudland zei dat hiertoe besloten was omdat ook de preferentiële rechten voor de Rhodesische invoer in Groot-Brit- tannië zijn ingetrokken. Gebaar Het is "ooral een gebaar tegen- er de Afrikaanse staten, die een stbare daad willen zien. De even- chtige Kaoenda, voor wie men in jnden veel respect heeft, staat on- ir hevige druk van de Organisatie Vijf maanden geëist Autohandelaar gaf te weinig winst on De onschuld zelve Voor de Maastrichtse rechtbank tond gisteren een 38-jarige auto- landelaar terecht, die in enkele ja- en tyd bijna 250.000 gulden winst Ót zijn bedrijf voor de belasting ver wegen had. Deze verdachte uit leerlen was de eerste van een reeks ratohandelaren in de Limburgse Tensstreken. die in een speciale ictie van de fiscale oosporingsdienst I lit Arnhem wegens belastingfraude 'oor de rechter werd gebracht. De ambtenaren van die opsporing*- i lienst hebben nog tegen 19 andere landelaren in tweedehands automo- lielen proces verbaal oDeemaakt. we-1 lens fiscale delicten. Gebleken is hij tie actie, dat er enorme winsten wor- j len gemaakt met de invoer van oude Duitse wagens, die in Nederland op 3e snelste en goedkoopste manier veer rijklaar worden gemaakt. De fiscale opsporingsdienst is daarbij liet alleen op belastingontduiking jestoten. maar ook op uitgebreide frauduleuze invoer van auto's. Vijf (eren achtereen had verdachte maar 5000 tot 7000 gulden per jaar als Öetto-inkomen opgegeven. De rap porten en processen-verbaal wezen ïchter uit, dat. het bijna het tien voudige van die bedragen had moe ten zijn. De officier van Justitie, mr P M. Schenkenberg van Mierop, die het bewijs voor de tenlaste gelegde fraude putte uit de vlotte beken tenis van de Heerlenaar. vorderde van de rechtbank onvoorwaardelijke gevangenisstraf van viif maanden en een eveneens onvoorwaardelijke geld boete van 5000 gulden. Bij juwelenkraak buit van 20 mille By een vannacht gepleegde in braak in een juwelierszaak aan de Hilversumse 's Gravelandseweg is voor twintig mille aan gouden sie raden buitgemaakt. De inbrekers sloegen de spiegelruit in en gristen een groot aantal ringen, armbanden en horloges uit de vitrine weg. De juwelier was ten dele verzekerd. Het was duidelijk, Freddi, Otje en Arie, drie zware jongens uit Rotterdams rossige buurt Katen- drecht, reilde elkaar gisteren voor de Rotterdamse rechtbank niet „verloenen", zoals dat in vakter men heet. Dit ivas dan ook de re den, waarom gisteren niet geheel duidelijk werd, wat er in de vroe ge morgenuren van de 10de sep tember gebeurde in de Tolhuis straat op Katendrecht. Vast stond, dat er was gevoch ten. Vast stond ook, dat Freddi (een 25-jarige Arubaan), Otje (29) en Arie (41) aan de vecht partij deelnamen en dat een 26- jarige Griekse zeeman, pas afge monsterd, het slachtoffer werd. Na de twist bleef de Griek deer lijk gehavend achter mét vele blauwe plekken, maar zónder de f2600 en de 50 dollars die hij bij zich had gehad. Freddi, Otje en Arie wilden rechtbankpresident mr. R. J. Brunner wel vertellen, dat zij de Griekse zeeman hadden „gepakt" om zijn geld, maar f 2600, nee zo'n groot bedrag had Freddi tijdens de vechtpartij niet uit de achter zak van de zeeman gegrist. Het waren maar f400 geweest, die zij een uur later ergens op de rech ter Maasoever hadden verdeeld. Mr. Brunner geloofde niets van die f400. „Vertel nauw maar es onder welke boom jullie de rest van het geld hébben begraven", zo drong hij aan. Het drietal bleef de onschuld zelve. Het verhoor, dat mr. Brunner de drie nog af- zonderlyk afnam, leverde daarna weinig of niets meer op. Of het zouden de getuigenissen van ge wetenswroeging moeten zijn, die Otje en Arie nog aflegden. Zij vertelden de rechtbank, dat zij de beroving van de Griek zo'n misselijke streek hadden gevon den, dat zij het geld. f 127,50 ieder, respectievelijk op straat en in de Rijnhaven hadden gegooid. Er za ten mensen in de rechtzaal die na deze bekentenis glimlachten. Een geval van grove straat roof", zo dacht mr. Brunner er over. De officier van Justitie, mr. A. Wendels kon ook maar weinig fraais in het optreden van het drietal zien. De straffen, die hij vorderde logen er dan ook niet om: één jaar en negen maanden met aftrek tegen Freddi, die het geld uit de achterzak van de Griek griste, en anderhalf jaar met aftrek tegen Arie, die in het café, waar hij als kelner werkt, had gezien, dat de Griek veel geld bij zich had. en tegen Otje. De rechtbank zal over twee we ken uitspraak doen. Rus Tsarapkin „Europa wordt overstroomd met kernwapens" In de politieke V.N. heeft dc Sowjet-Unle vandaag de V.S. beschuldigd west-Europa met kernladingen te overstromen. „Een fout zou de dood van miljoe nen Europeanen veroorzaken", zo zei Tsarapkin, het hoofd van de Rus sische delegatie op de Geneefse ont wapeningsbesprekingen „Wij moeten deze atoommaniak ken. die Europa met kernwapens hebben overstroomd een ha^t toeroe pen". Hij verwees naar een verklaring van de Amerikaanse minister van Defensie dat er 5.000 atoomkoppen in de Europese NAVO-landen zijn en dat dit aantal tot 6.000 uitgebreid zal worden. Hij bracht de kwestie van de atoomkoppen in Europa aan de orde tijdens een debat in de commissie over een voorstel Afrika tot een atoom vrije zone te verklaren. Hij zei dat de Sowjet-Unie er voor was der gelijke zones in Afrika, midden-Eu ropa en overal in te stellen, maar daaraan de voorwaarde verbindt dat alle buitenlandse militaire bases wor den geslecht. De Poolse afgevaardigde Lewan- dowski verklaarde dat de recente elektriciteitsstoring in het noordoos ten van de V.S. twijfel doet rijzen over de Amerikaanse beweringen dat geen fouten kunnen worden gemaakt met het toezicht op de kernwapens. Tentoonstelling in maart op jaarbeursterrein (Van onze correspondent) Een kernreactor in vol bedrijfdat wordt het meest spectaculaire deel van de tentoonstelling „werken met atomen", die van 1 tot en met 28 maart a.s. op het Jaarbeursterrein in Utrecht gehouden wordt. Voor het eerst komt dan in Nederland een kernreactor in werking in de bebou wing van een stad: een omstan digheid waarmee misschien niet al le omwonenden direct even gelukkig zijn. Maar deskundigen hebben vast gesteld dat de algemene veiligheid volledig gewaarborgd kan worden en Utrecht heeft er vrede mee: dat blijkt wel hieruit dat op de zitting die in 'iet kader van de hinderwet noodzakelijk was, geen enkel be zwaar is binnengekomen. De tentoonstelling wel een duide lijk overzicht geven van de vele toe passingen van de atoomenergie, zo als de elektriciteitsproduktie en het gebruik van radio-isotopen in de in dustrie, de medische wetenschap de landbouw en bij fundamenteel on derzoek. 7.es miljoen mensen in 23 landen hebben de/e expositie, die berust op een initiatief van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, ge zien. Op verzoek van de Nederland se regering en onder auspiciën van de Amerikaanse ambassade en het Nederlandse atoomforum komt nu het materiaal naar Nederland. Behalve voorlichting aan het al gemene publiek over 'n aantal be langrijke toepassingen van de kern energie, beoogt de tentoonstelling Nederlandse wetenschapsmensen in staat te stellen eigen wetenschappe lijk werk te verrichten met behulp van een kernreactor en andere aan verwante apparatuur. Het derde deel is leerlingen en leraren van het mid delbaar- en hoger technische onder wijs kennis te laten maken met de nieuwste onderwijsmethoden op dit gebied. Twee rampen met vliegtuigen O O voorkomen Een geestelijk gestoorde heeft in een vliegtuig boven het oerwoud van westelyk-A u s t r a 1 i de piloot aangevallen en byna een ramp ver oorzaakt. De man was onder zware verdoving en onder bewaking van een agent aan boord gebracht van een vliegtuig van de Australische vliegende artsendienst. Tijdens de vlucht op 1.000 meter hoogte kwam de man weer by. Hij stortte zich op de piloot en het instrumentenbrd. waardoor het vliegtuig in een duik vlucht raakte. De agent die de man bewaakte, i trok hem terug in de cabine, waar de man eerst een ruit inschopte en toen de deur vernielde. Toen de agent de man na tien minuten overmeesterd had en hem de handboeien had aan- i gelegd, merkte hij dat hij ook nog j een diepe bijtwond in de arm had. De piloot, die het vliegtuig inmid- dels weer had opgetrokken, waar- schuwde per radio het vliegveld van Carnarvon, waar politie de man kon Aan een vliegtuig van de Konink- lyke Jordaanse luchtvaart- maatschappü (ALIA) is op het vlieg veld van Beiroet (Libanon) sabotage i gepleegd. Het toestel kon zijn nor- male vlucht naar de Jordaanse hoofdstad Amman niet maken. Met. de motoren van het vliegtuig een kort geleden aangekochte Cara- velle, was geknoeid, aldus de politie, die geen nadere bij zonderheden ver strekte. De daders zijn onbekend. De bemanning en de 37 passagiers waren al aan boord, toen de piloot de motoren beproefde en de sabotage ontdekte. De passagiers zyn later op de dag met een ander vliegtuig naar Amman vertrokken. Het beschadigde vliegtuig wordt voor een nader on derzoek in Beiroet vastgehouden. BLIJKBAAR UIT RANCUNE 'Van correspondent in Bonn) De afdeling Paderborn CDU is blykbaar zi-jacht gegaan, toen het van Culturele Zaken in Düsseldorf besloot dat de nieuwe universiteit voor Westfalen niet in Paderborn zou komen. Zes plaatsen in Westfalen hadden zich als vestigingsoord voor de nieu we universiteit opgegeven. Toen Pa derborn het onderspit dolf tegen Bielefeld, zou de CDU hebben beslo ten de ondergang te bewerkstelligen van de plaatsvervangend voorzitter van het cdhiité van vestiging, de in Münster docerende prof. Schelsky. De CDU van Paderborn had een bro chure in handen gekregen, die de toen 21-jarige Schelsky in 1934 had geschreven. Onder de titel „Socialis tische levenshouding" schreef Schel sky in deze nationaalsooialistische brochure dingen als: „een socialis tische daad is by voorbeeld het on vruchtbaar maken van ongeneeslyk erfelijk belaste mensen". Behalve het schrijven van deze brochure heeft men Schelsky nooit iets kunnen verwijten. De minister voor Culturele Zaken voor Noord rijn-Westfalen. prof. Mikat, ver klaarde dan ook dat hy geen begrip voor de aobie tegen Schelsky zou kunnen opbrengen, wanneer deze in verband stond met het regerings besluit om de universiteit niet in Paderborn op te riahten. Schelsky zelf noemde de brochure: „De onrijpe uitlating van een pnrijp mens". Het wachten is nu op een verkla ring van de CDU, die zich nooit bys- ter verontwaardigd heeft getoond wanneer werkelijke nazi's op sleutel posities werden ontmaskerd. De CDU vaardigt, zelfs mannen als Seyss In- quert's zetbaas Conring in de volks vertegenwoordiging af. Men moet geen last van hoog- meter boven de grond een steen- tevrees hebben om. zoals Lance tje in dit geval: een ijzeren Shelton in de Australische stad j balkje) bij te dragen tot de bouw Sydney, op niet minder dan 170 van een wolkenkrabber. SCHILDERSBEDRIJVEN IN DE KNEL DOOR BEUNHAZERIJ Liibke Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren by de Sowjet-Unie geprotesteerd te gen een artikel in de Prawda, waarin de beschuldiging wordt uitgesproken dat president. Lübke tijdens de tweede wereldoorlog het vertrouwen genoot van de Gestapo. In de verklaring van het ministe rie wordt dit „een lasterlyk artikel" genoemd dat „een ernstige belediging bevat tegen de president van de re publiek". Nadat het artikel op 17 november verscheen, heeft een woordvoerder van president Lübke laten doorsche meren dat het kantoor van de Praw da in Bonn mogelijk zal worden ge sloten. Het leven van vele kleine en mid delgrote schildersbedrijven wordt ernstig bedreigd door het euvel van de beunhazerij. Dit is de mening van de heer J. Koster, voorzitter van de Nederland se bond van ehristelyke schilderspa troons, die op de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering met bitter j men heid constateerde, dat het kwaad weliswaar zo oud is als het schil dersambacht, maar nog nimmer wa ren de mogelijkheden zo groot als thans. De heer Koster meent, dat in tegenstelling tot bijvoorbeeld de voor oorlogse periode de verkorte werk- de vele vrije tijd de zwarte „Er is geen sprake van bagatelli seren", zo zei de heer Koster. „Want niet alleen kleine, maar ook meer omvangrijke werken worden niet zel den door combinaties van werkne mers uitgevoerd. Openiyk bieden zU hun diensten aan, zelfs aan legale bedryven om opdrachten over te ne- compleet gemotoriseerd trekt 's avonds en 's zaterdagds op uit". Alle lasten van de legale onderne mer worden door de beunhazen bru taalweg ontdoken: een goede en vaak langdurige en daarom kostbare vak opleiding, hoge investeringen, niet betalen van inkomsten- en omzetbe- probeert GEEF GOED! TEXTIEL! Speciale aanbieding voor japonnen en pakjes, 140 cm breed, bijpassend uni 8.95 p. m. Zakdoeken, in surpri severpakkingen, di- ;e prijzen. Kinderzakdoekjes, 3 t stuks, vanaf 85 ets. Dameszakdoekjes, 3 stuks in doos f 1,95 Herenzakdoeken, 3 stuks in doos f 3,95 I Dekservet -f* 4 ngerdoekjes, import uit Finland, zeer apart f 9,90. Kersttafellaken 6 servetten f 19,75 1 Kerststerren, lopertjes en bedrukte vier kantjes, vanaf 75 ets. Seahorse ontbijt lakens f 6,90 Seahorse ontbijtstel f 9,90 arbeid welig doet tieren. De illegale j lasting, contributies, heffingen en bedryven schieten aLs paddestoelen enoverzichtelyke administratie. ..Die uit de grond. lasten gelden alleen voor het legale De heer Koster heeft er begrip bedr«r' Waa«de de heer Koster' [dat in deze dure tyd iedereen T U groot mogelyk inko- 1 FBSflCK en. maar dan „bin- j de onderneming ny noemde het een bittere tragiek. wanneer kleine bedryven. waarvan EjIICJUCIC de economische noodzaak ter plaat- se aanwezig is, op deze wyze vogel- vry worden. „Straks kunnen ze wor den uitgekocht uit hun bedryven, zich laten omscholen of als werk- gaan werken. Zy worden moedwillig kapot gemaakt en er wordt een groot verdriet berokkend. Alsof alles met geld Is goed te ma ken wanneer men jaren zelfstandig is geweest en van zyn vak houdt". Een remedie tegen de beunhazery ziet de heer Koster in het meer aan- trekkeiyk maken van het overwerk in de onderneming door, in navol ging van andere Europese landen, op ruimere schaal overwerkvergunnin- gen te verstrekken en bovendien be lastingfaciliteiten te verlenen. Wan neer daarvan geen gebruik wordt ge maakt dient de overtreding te wor den bestraft. Uit een pas onder een groot aan tal leden van de ehristelyke schil derspatroonsbond gehouden enquête is gebleken, dat slechts rond dertig procent van de leden voor de ko mende maanden over een gevulde or derportefeuille beschikt. Naast oorza ken als een traditionele seizoenwerk loosheid en onvoldoende competent zyn om werk te verkopen, is geble ken, dat een aanzienlijk deel van de geënquêteerde schilderpatroons ge dupeerd is door het wegroven van opdrachten. TELEFUNKEN, grootbeeld 998,— Inruil oude t.v300, U betaalt slechts 698, Leiden Botermarkt 10 Haarlemmerstr. 99 Katwijk aan den Rijn, fabrikante van interieurmeubelen j heeft op haar AFDELING BOEKHOUDING plaats voor een Leef tyd circa 17—21 jaar. Opleiding: u.l.o. of handelsschoolniveau. Studie praktijkdiploma boekhouden strekt tot aan beveling. Enige ervaring gewenst. Tot haar taak zal o.m. behoren: de loonadministratie, de inkoop- en verkoop factuurcontrole. Zy, die een prettige en afwisselende werkkring ambiëren - met goede arbeidsvoorwaarden - in een dynamisch bedrijf, nodigen wy uit hun sollicitaties in te zenden. Valkenburgseweg 26 Telefoon 017183943 ".4.. "Hl" m|ii»i:miM|)nilHlll|l| STRAUSS TREKT PARTIJ VOOR PROF. ERHARD De voorzitter van de Westduitse SCU, 'd.; Christelyk-Soclale Unie). Franz Josef Strauss, heeft gister middag partij getrokken voor kanse liet Erhard. Hy wees tydens het de bat over de regeringsverklaring op J het feit, dat Erhard de „vader" is j van het Westduitse welvaartswonder. I Strauss k^rde zich tegen de „laster" waaraan West-Duitsland, vooral van de kant van de Sowjet-Unie, bloot- staat „Het wordt tyd dat Duitsland als een normale natie wordt erkend jen niet langer aan discriminaties I wordt onderworpen", zei hy. De Sowjet-Unie tracht West-Duitsland te .isoleren en te neutraliseren. De beschuldiging van „revanchlsme" verwierp hij. I Zelfbeschikking voor de Westduit sers moet de basis zyn van de Duit- se politiek en mag niet de prys zyn voor een akoord tussen Oost en West, aldus Strauss, die zich verder uit sprak voor herstel voor de nazi-mis daden en voor „een Europese op- j bouw waarin het vraagstuk van een I Duitse hereniging gemakkelijk ge regeld 'tan worden". Op wetenschappelijk gebied moet een nationale politiek gevoerd wor den, zei Strauss. Duitsland, de „eco nomische reus' - mag niet tot de rol van „politieke dwerg" worden ver oordeeld, meende hy.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15