„Theater" had succes met Albee's eenacters Andere maatstaven van „World Press Photo" Geestdriftige huldiging van Arnhemse spelers De Rooy's foto en de Zilveren Camera Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! BLEEKWATER EN SODA OP „EL GRECOIN SPANJE Waterpolo in Kring LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 DECEMBER 1963 De tweede van de drie extra voor stellingen die K. en O. in samen werking met het L.A.K. voor dit sei zoen arrangeerde leidde tot de op voering van twee éénacters van de Amerikaanse auteur Erward Albee door de toneelgroep „Theater". Deze schrijver, die de mogelijkheden van het theater volkomen doorziet en die vooral naam gemaakt heeft met zijn „Wie is bang voor Virginia Woolf wordt tot de vooraanstaande heden daagse moderne schrijvers gerekend. „Het verhaal van de dierentuin" speelt zich af in een park, waar twee mannen van volstrekt tegengestelde levenshouding elkaar ontmoeten, de in het leven geslaagde, huiselijk aan gelegde en in zijn gezin opgaande uitgever Peter, en de in zichzelf ge keerde, met problemen overladen Jerry, die hunkert naar begrip voor zijn moeilijkheden. Ofschoon tegen zijn zin, laat Peter zich meeslepen een gesprek te voeren waarin Jerry's argumenten steeds feller en boeien der worden. Het bezit van de bank in het park, waarop en waaromheen het spel plaats vindt, dient Jerry als aanleiding om tot een gevecht te komen. HU drukt Peter een mes in de hand, dwingt hem zich als een man te verdedigen, en stort zich in het door Peter krampachtig vooruit gehouden mesStervend dankt hij Peter dat hij zich als een man gedragen heeft en verklaart zich volkomen tevreden met deze voor hem énige oplossing. Onder de opvallend bekwame regie van Hans Tiemeyer hebben Jules en Hans Croiset een gave voorstelling van deze boeiende één-acter gegeven. Jules Croiset wist door fascinerend en doorleefd spel de figuur van Jerry, de eenzame jongeman die niets anders dan een gruwzame leeg te om zich heen ziet, treffend juist weer te geven. Hij vond in Hans Croiset een tegenspeler van gelijke waarde die meegesleept werd door Jerry's klemmende betogen en on danks zijn hevig verzet herhaaldelijk diep getroffen wordt door, de gedach te dat Jerry's ellende ook min of meer de zijne is, wat in zijn tot nu toe vermeende zekerheid van een onbedreigd burgerbestaan angstwek kende gaten slaat Het verhaal van de dierentuin krijgt hij niet te horen. Aan het slot zal hy begrUpen dat Jerry daér zyn plan beraamde. In „De dood van Bessie Smith treffen wil twee figuren aan die ver- Dit is de lepel van het klassieke Puntfilet-bestek Puntfilet elegant en onafhankelijk van voorbijgaande modegrillen. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. D Koninklijk. Vin Kim„n «„i.r-Z.lil Nederlandse stem bij toneel en tv verdrongen Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse toneel-, radio- en tele visie schrijvers heeft in een brief aan de minister van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zyn bezorgd heid geuit over de positie van de Ne- derlandse schrijvers by het toneel en de televisie. Men constateert, dat het niet alleen ■er moeiiyk is voor de Nederlanse auteur pm een stuk by het toneel ge- speeld te krygen, maar dat indien een stuk gespeeld wordt de te ver wachten opbrengst niet in een Juiste verhouding staat tot de geïnvesteerde arbeid. Hetzelfde geldt, aldus de brief, In nog sterkere mate by de televisie, men bovendien een bedenkelijke verschuiving constateert naar de aankoop van in het buitenland ge produceerd televisie-toneel. Wat zal worden van dit machtige medium, als de Nederlandse stem nog meer bitterd door het leven gaan. De naar administratie gepromoveerde pleegzuster van een particulier zie kenhuis (voor uitsluitend blanke patiënten) schampert voortdurend op het voortrekken van „voorname patiënten", maar de voorschriften kleurlingen niet toe te laten handhaaft ze onverbiddeiyk. De semi-arts verbergt zyn verbittering achter een verbeten cynisme. In 1937 stierf ten gevolge van een auto ongeluk de grootste blues zangeres Bessie Smith, zy bloedde dood op straat omdat opneming in het zie kenhuis geweigerd werd. De semi- arts begeeft zich naar het slachtoffer doch kan slechts de dood constate- Het betekent het einde van zyn verbiyf in het ziekenhuis. Ook deze één-acter. waarin de byrollen een weinig terug vielen, werd uitstekend geregisseerd, ditmaal door Elise Hoomans, een opmerkeiyk staaltje haar inzicht als zodanig. De semi-arts van Hans Croiset plaatste zyn vaak snedige opmerkingen in zijn samenspel met de verpleegster treffend en met bytende spot. Mia Goossens (het programma vermeldde ten onrechte Nelly Fryda) gaf rake uitbeelding van de door wrok en haat verteerde verpleegster. De begeleider van Bessie Smith, werd met bewogenheid en overtuigende natuuriykheid gespeeld door Sterman. Beide één-acters sloegen by het over het algemeen jeugdige publiek volledig aan, getuige de geestdriftige huldiging die schier geen eind wilde nemen. B. H. Koninklijk gezin viert kerstfeest met personeel in paleis het Loo Op woensdag 22 december om vier uur viert het koninkiyk gezin met het personeel in paleis het Loo het kerstfeest. Voor deze kerstviering hebben Koningin en Prins het per soneel van het Loo en van de koninkiyke houtvesteryen Gortel Uddel. NIersen en Hoogsoeren uit genodigd. Voor de laatste maal werd er op het Loo het kerstfeest gevierd in 1962. Landmacht gaat mariniers cadeau brengen De Landmacht zal vrijdagochtend het Korps Mariniers, ter gelegen heid van het 300-jarig bestaan van dit korps, een cadeau gaan aanbie den. Dat gebeurt in de Van Ghent- kazeme in Rotterdam. Het cadeau (Advertentie) wordt verdrongen, vraagt i wordt overhandigd door de bevelheb ber der landstrijdkrachten luite- Het bestuur verzoekt de minister nant-generaal F. van der Veen aan ernstig te overwegen aanvullende honoraria voor de auteurs in te stel- beveelt aan, te bepalen dat 20 pet. van het televisie-toneel van Nederlandse pen afkomstig moet zyn. De brief was ondertekend door voorzitter Jan Willem Hofstra en secretaris mr. Hans Keuls. Danser Rob Stuyf naar Nederland De Nederlandse danser Rob Stuyf en zyn vrouw, de Chileense danseres Virginia Roncall, komen 2 december voor een verbiyf van drie maanden in Europa. Rob Stuyf, broer van cho reograaf Koert Stuyf, was destijds verbonden aan het Ballet der lage landen. In 1959 vertrok hy naar Chili waar hy evenals zyn vrouw danst by het Ballet Nacional Chileno. Het is mogeiyk dat dit danspaar ook aan Nederlandse balletvoorstellingen zal medewerken. Nederlandse decors naar. Londen De Nederlandse beeldhouwer en decorontwerper Toer van Schayk is uitgenodigd in het voorjaar 1966 expositie van zyn werk in Londen te houden. De Londense „Galery", gespeciali seerd in theaterontwerpen zal de de [oor- en kostuumtekeningen van o.a „Monument voor een gestorven jon gen", De Chinese nachtegaal" er „Giovinezza" tentoonstellen. Toer van Schayk is vaste medewerker va het Nationale Ballet in Amserdam. de commandant van het Korps Ma riniers, generaal- majoor J. G. M. Nass. By de overhandiging zal een honderd man sterke delegatie van de Landmacht aanwezig zyn, samen- mengesteld uit vertegenwoordigers an het garderegiment fuseliers .Prinses Irene", en de regimenten Van Heuts, stoottroepen, genie en verbindingsdienst, onderdelen, die in het verleden samen met de mariniers in actie zyn geweest. kunst kaleiöoscoQP (Van onze Arnhemse correspondent). „Het is jammer dat die zaak weer is opgerakeld", zucht de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten (NVF), Jan P. de Kreuk uit Arnhem. „Die zaak", is dan de geruchtmakende affaire rond om de foto, die de fotograaf John de Rooy in de tuin van kasteel Drake- steyn maakte. Een zaak die plotseling weer in het nieuws is gekomen, om dat de NVF haar jury, die de Neder landse inzendingen op de World Press Photo-tentoonstelling moet beoorde len, terugtrok. John de Rooy had zyn berucht ge worden foto in zwart-wit, (kleuren foto's dingen niet mee) ingezonden het bestuur van de NVF meende dat het niet verantwoord was, dat het risico nam dat deze foto be kroond zou worden met de Zilveren Camera, een prijs voor de beste Ne derlandse persfoto, die uitgereikt zóu worden door Prins Bemhard. Het hoofdbestuur van de NVF keurde destyds in scherpe bewoordin gen de wyze af waarop de foto gemaakt. En men wil nu consequent bUjven. „We willen alle mogeiykheden onmogeiy kheden voorkomen, daarom hebben we onze jury terugge trokken", vertelt Jan de Kreuk. Dat betekent niet dat de Zilveren Camera dit jaar niet uitgereikt zal worden, Vast staat echter wel dat John de Rooy er niet de „gelukkige" eigenaar van zal worden. Zyn foto zal gewei gerd worden, vertelt voorzitter De Kreuk. Dat gebeurt dan om dezelfde redenen waarom het bestuur destyds het maken van de foto heeft afge keurd. Bepaalde normen moet men toch in acht nemen, aldius de heer De Kreuk. „De World Press Photo kon de foto niet weigeren, wy wel" zegt hy. Jon de Kreuk vindt het on- behoorlyk een lid van het koninkiyk huis, dat heeft toegezegd de prijs uit te reiken, voor een voldongen feit te stellen. Geen nationale maatstaven De foto van De Rooy dingt wèl mee n de wereldprijs. De voorzitter van de World Press Photo, de Haagse foto-journalist Peter van Breukelen verklaart dat aldus: „Je moet als in ternationale organisatie geen natio nale maatstaven aanleggen. Er zyn ruim 2700 foto's ingestuurd en er zyn ongetwyfeld tientallen by die de pri vacy van een of andere figuur aan tast". World Press Photo accepteert dan ook elke foto die wordt inge stuurd, en gaat niet eerst onderzoe ken wat de achtergronden waren, die tot het maken van de foto leidden, .Natuurïyk", zo meent de heer Van Breukelen, „mag de NVF eigen maat staven aanleggen, en we respecteren dan ook de handelwijze van deze eniging". Op de vraag of Prins Bemhard niet in een moeiiyke situatie wordt gema noeuvreerd als De Rooy de wereldprijs zou winnen, antwoordt de heer Van Breukelen: „Er zyn geen aan wy zin gen dat Prins Bemhard niet op de hoogte is van wat er eventueel kan gebeuren. Hy is beschermheer onze vereniging en weet wat consequenties dat met zich mee kan brengen". Wijs beleid Het werk van een buschauf- Minimum leeftijd: 21 jaar. feur heeft vele aantrekkelijke Loopt u eens binnen op onze kanten. Wij zullen u gaarne in- wekelijkse contactavondeni lichten over onze opleidings- DEN HAAG: Elke dinsdag- mogelijkheden.overonzeloon- en vrijdagavond in café-res- en arbeidsvoorwaarden (waar- taurant „Paviljoen", Rijswijk- onder vijfdaagse werkweek, seplein 39. twee weken vakantie, vrij ver- LEIDEN: Elke donderdag- voer en uitstekende sociale avond in het N.ZH.-haltekan- voorzieningen). toor. Stationsplein. StandplaatsenLEIDEN. Telkens van half acht tot half VOORBURG en HAARLEM, negen. Of vul onderstaande coupon In: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Verwoede schoonmaakster KOSTBAAR STUK BIJNA VERNIELD (Van onze correspondent) Dat de schoonmaakwoede van goed-bedoelende vrouwen soms vreemde kunsthistorische gevolgen kan hebben, leert het verhaal van de Spaanse werkster Eufrasia Meliono. In het dorpje El Bo- nillo in de landstreek La Mancha, waar de dolende ridder Don Quichotte zijn avonturen beleefde, geniet Eufrasia een goede naam. Ze staat bekend om haar helderheid. Ze is kromgewerkt, boe nend en schrobbend in haar eigen bedoeninkje en in de huizen van de notabelen, in de pastorie en in de oude dorpskerk. Eufrasia kan geen vlek of vuiltje zien. Zij achtervolgt het vuil met haar dweilen en emmers. Haar voornaamste zorg is de hoofd zetten ook op die doeken haar dorpskerk. helderheidswoede eens bot te vieren. Dageiyks gaat zy daar met boen- Die vale bruine schilderijen aan de ders rond, omdat het huis van de wand werden een obsessie voor haar. Heer voor haar niet schoon genoeg En op een zonnige morgen kon zy kan zyn. De marmeren plavuizen en zich niet langer beheersen. Zy deed de altaartrappen krygen dagelyks wat extra bleekwater en enkele han- een beurt met water en veel bleek- denvol grondige schoonmaakmidde- mlddelen, opdat alles blinken zal. De len in haar emmer en viel op het helderheid is deel van haar devotie bruin van de schilderyen aan. Het was er wat moeiiyk af te krygen en daarom deed ze nog maar wat so da in haar emmer. Dat hielp. daar is zy gelukkig in. Bruin patine was obsessie Maar iets in dat oude dorpskerk- Je van El Bonillo bleef een doorn in het oog van Eufrasia. Dat wa ren t vee grote schilderyen die aan de kerkmuur hingen. Zy waren vele eeuwen oud, dat kon iedereen zien. De tyd nad er een bruin patine over gelegd. zodat in het halfduister van de kerk nauwelyks nog te zien was, wat die schilderijen voorstelden. De jarenlange walm van vele kaarsen was dik aangeslagen op het beschil derde linnen. Hoewel de pastoor Eu frasia had gezegd met haar zeepsop van die schilderijen af te biyven, omdat zy heel oud en kostbaar wa ren, kon zy het idee niet uit haar De schilderyen werden zienderogen schoon. Er kwam niet alleen bruin vuil af, maar ook wat geel en rood en hier en daar wat goud. Maar dat deerde Eufrasia niet. Als op dat mo ment niet toevallig de pastoor de kerk was binnengekomen, had Eufrasia de schilderyen helemaal kaal gewas sen. De brave herder kon haar nog De heer Van Breukelen meent dat zyn organisatie beslist geen nationale maatstaven kan aanleggen. Hy noemt daarentegen de aanpak van de NVF een „wys beleid". Overigens biyft hy op het standpunt staan dat men het uitreiken van de „Zilveren Camera" de toekenning van de wereldprijs als twee geheel verschillende zaken moet beoordelen. Als de nationale organisatie de achtergronden gaat belichten van gemaakte foto, behoeft de inter nationale organisatie dat nog niet te doen, zo ls de redenering van de heer Van Breukelen. De mogeiykheid biyft dus bestaan dat Prins Bemhard op de opening van de World Press Pho to-tentoonstelling toch nog oog in oog komt te staan met fotograaf De Rooy. Dat hangt natuuriyk van de jury af: afwachten maar, wat er op 10 december in het Haagse Gemeen temuseum by de opening van de tien de World Press Photo-tentoonstelling gaat gebeuren. Boekenweek-1966 uitgesteld De Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek (CPNB) heeft besloten de boe kenweek 1966, in verband met het huweiyk van Prinses Beatrix als datum 10 maart wordt die oorspronkeiyk ren 5 t/m 12 maart ui 26 maart t/m 2 genoemd en was vastgesteld nu te nouden i april. Beeld „Phoenix" van E.M.S.-winnares aangekocht De maatechappy Zeebad-Scheve- ningen heeft van de beeldhouwster Edith lm kamp-De Wllleboia, die de eerste prys won in het de E.M.S. cultuurprijzen, het beeld „Phoenix" aangekocht. Het beeld zal worden geplaatst in de hal het circusgebouw in Scheveningen als dit tot schouwburg is omgebouwd. werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen Leidse Biljartbond lste klasse: Vriendschap—Katwyk 4-4; Zuid—«poortje 4-4; T.O.P T.O.G. 4-4; MorspoortCentrum 4-4 Carambole—U.V.3. 8-0. 2de klasse: Spijker bak 2Land zicht 6-2; Rynegom—Waag 0-8; net verhinderen het grootste kunst historische onheil aan te richten, al was de schade al groot genoeg. Want Eufrasia had in haar schoonmaak woede een zeer kostbaar doek van niemand minder dan de grot» Grieks-Spaanse schilder El Greco on der handen genomen, waarvoor op een kunstveiling honderdduizenden guldens zouden zyn betaald. Moeizame restauratie Dit zeldzame doek is onmiddeliyk naar de restauratiewerkplaats van het museum El Prado gestuurd, waar de technici de ravage in ogen schouw konden nemen. De scherpe sc h oonmaakmiddellen van Eufrasia hadden op sommige plaatsen zelfs het linnen aangevreten. De restau rateurs zullen nu de grootste moei te hebben het kostbare doek weer in zyn oorspronkeiyke staat terug te brengen. (Van onze w a terpolomedewerker GZC heeft gisteren in het Goudse Spaardersbad het Kring waterpolo, toernooi voor jeugdspelers t/m 19 jaar gewonnen. De sterke Gouwena ren, die in de poule tegen BZ en PC, De Zyi en De Gouwe ongeslagen bleven, versloegen in de finale LZC met veel moeite: 2-1. Door Donk met 7-0 te verslaan legde De Zyi op de derde plaats beslag. De Leidse teams hebben de hege monie van de GZC-Jeugd niet kun nen doorbreken. Met Bartels en Van der Willigen in de hoofdrollen bleven de in het kleine Spaardersbad by- D'v.H"2-6?SdieepJ^DC)s' O™™1"»» 4-4; De Heul—Spy kerbak 6-2. 3de klasse: KI. Minerva—Vriend schap 2 2-6; Zuid 2—Wachtje 6-2; T.O.P. 2—Rynegom 2 4-4; Landzicht 2U.V.S. 2 4-4; Carambole 2—Kat wyk 2 4-4. 4de klasse: D.V.H. 2—Zuid 8 8-0; Landzicht 3-Spykerbek 3 4-4; U.V.S. 3—Carambole 3 4-4; T.O.G. 2 —Wachtje 2 8-0. 5de klasse: Spoortje 2—T.O.P. 3 8-0; Morepoort 2—De Waag 2 6-2; Carambole 4—Zuid 4 4-4; U.V.S. 4— Katwyk 3 2-6. 6de klasse: De Heul 3Centrum 2 4-4; Carambole 5—Morspoort 3 4-4; Spykerbek 4—Qerttrum N.W. 4-4; WachtjeD.VU. 6-2. 7de klasse: De Waag 3—Ü.V.S. 6 2-6; Spoortje 3—Soheepje 2 2-6; Katwyk 4—Zuid 5 8-0; KI. Minerva 2—Carambole 6 2-6; D.V.8. 2— Vriendschap 3 8-0. 8ste klasse: De Heul 5—Carambole 7 4-4; T.O.P. 4—Spykerbak 5 2-6; Landzicht 4—Spoortje 4 6-2; Zuid 6 —De Heul 6 2-6. tegen De Zyl en LZC aan de goede kant van de score. In de poule ver raste GZC door een vroege treffer De zyi, dat zelfs met de eerste ze ventalspelers Bodt, Rol, Van der Moolen, Leune en Martyn de snel opgelopen l-C achterstend niet meer kon wegwerken. Wel moesten daar na BZ en PC 3-1) en De Gouwe (5-0) de kracht van de Jeugdige Kooibewoners ondervinden, maar |omdat. GZC geen steekje liet vallen, zat er voor De Zyl niet meer in dan een derde plaats. Het in poule B als tweede eindigende Donk werd in de verliezende ronde in zeven mi nuten naar een kansloze 7-0 neder laag gespeeld. In de eir.dstryd tegen LZC, dat in de afdeling AZC (2-1), De Linge (4-1) en Donk (1-0) had bedwon gen, leek GZC een verrassende ne derlaag tegemoet te gaan. Door Zandtvoort namen de Leidenaars met o.a, Jeugdintematlonaal Roelof» ln do gelederen een 0-1 voorsprong cn pas op de valreep slaagden Bar tels en Van der Willigen erin de Goudse achterstand in een 2-1 ze ge om te bruigen. Hengelsport ..Hengelsport" De uitslag van de vierde wedstrijd in Leimuiden luidt: I. Westra behaalt 80% 1. J. Mazurel 9 stuks (870 gram, gr. I voorn); 2. J. Jansen 8 (800); 3. J. G. ïii SlIlllllt/Gin^DnPP Wansink 8 (525); 4. F. Veretraten jr. MUI UI lddIlac<inCC 7 (370); 5. F. Veretraten sr. 4 (245);' In badhotel „Zeerust" in Noocd- 6. C. Habraken 4 (225)7. F. Masse- wyk aan Zee heeft de Leidse scha- velt 1 (95); 8. H. Jansen 1 (140); 9.1 ker J. Westra gisteravond aan 19 J. van Zon 1 (70); 10. H. Trouwee 11 borden togeiyk gespeeld tegen le- (65); 11. J. Vyibrief 1 (60); 12. J. I den van de Noordwykae Schaakver- Wlllemae 1 (65). eniging „Daniël Noteboom" en be- DVS De uitslag van de wed- langs tellenden. Westra boekte 15 strijd ln Oude Wetering luidt: 1. W. I overwinningen en twee remises, van Berkel 20 stuks (1160 gram); 2. waardoor hy een score van byna W. Koreman 10 (820); 3. J. van Loon 80'bereikte. Van de Noordwykers sa*. 11 (620); 4. H. Jagers 6 (550); 5. F. Zandbergen 5 (400); 6. W. van Loon 6 (300); 7. H. Zuurmond 2 (180); 8. L. Schuckhard 3 (170); 9. W. Neuteboom 2 (130); 10. J. van Loot jr. 1 (60). A. Passchier en boekten Veef- kind en Van Rooyen sr. remise. De juist op bezoek by de Noordwykse vereniging zynde Leidse schaker Weiland won de party tegen zyn

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11