LEIDSCH mDAGBLAD Nog vele knelpunten bij afronding regels c.a.o. Wilson zendt troepen geslaacd naar Zambia artola K looszeven procen t is geen uiterste Botsing vier doden symbolische strijdmacht filter vaft vollenhoven Pannen vol nieuws! alles Vlieland (Sue/ Qlte, leutvo MORGEN WEER VOORTZETTING LOONGESPREK Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 No. 31733 Directeur: E. A R van Dtoboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie. '26041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J Brouwer fto,70 per kwartaal, f3.55 per maand, f 0.83 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 (Van onze Haagse correspondent) Na de loonoverleg-estafette van eind vorige week is er slechts sprake van een zeer korte stilte aan de centrale gesprekstafels. Men moest zich direct alweer voorbereiden op morgen, wanneer de afronding van de c.a.o-regels voor 1966 aan de orde komt. Daarbij is vooral de loonindexering (aanpassing aan de duurtevan groot belang. Die zal uiteindelijk bovenop de genoemde 6 a 7 procent komen. Wel niet aan het begin van het jaarmaar aan het einde. Als de gestegen duurte kan worden berekend. Zou de twee procent duurtever- goeding, die de vakbeweging voor ogen staat, worden gehaald, dan zou de situatie aan het eind van een CAO-jaar zijn, alsof er niet 6 a 7, maar 8 k 9 procent verbetering is geweest. Men krijgt het extraatje over 1966 niet in handen, ook niet als uitkering achteraf, maar het verhoogt wel de basis voor loonsver betering in het nieuwe CAO-jaar. Vakbewegingsexperts verwachten, dat zodoende na een jaar 4 5 pro cent reële dus niet door prijs-, premie-, of huurverhogingen ach terhaalde verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden kan worden geboekt. Dit alles dan, wat de door velen gewenste meerjarige CAO's betreft. Daarvan mag men overigens ver wachten. dat zij grote verande ringen in de economische situatie voorbehouden sterk zullen mee tellen by de bepaling van het loon- beleid van de regering in de komen de jaren. Knopen Punten van directer algemene aard op de agenda van morgen van de Stichting van de Arbeid zyn mini mumlonen, vrouwenloon, werktyd- verkorting en vakantieverlenging. Is er over de loonindexering vermoede- ïyk nog wel een principiële over eenstemming te behalen; op het punt van het minimumloon zal naar ver wachting de regering de knoop ten slotte wel moeten doorhakken, want in het algemeen lopen de menin gen daarover tussen de cen trale werkgevers- en werknemersor ganisaties sterk uiteen. En de werk gevers weten, dat minister Veldkamp zich op dit punt als het er op aan komt nogal behoudend weet te to nen. Aan de andere kant zyn de vakcentrales in het bezit van een sterke troefkaart, gezien de schaarste aan arbeidskrachten, zy kunnen concessies doen op het punt van de werktydverkorting, die er in de toe komst door verdergaande mechani sering toch wel uit zal komen. Maar ook voor de werknemers zelf is het belangrijk zoveel mogelyk pas op de plaats te maken met de arbeidstyd, waardoor tenslotte ook weer de loon- en consumptiemogely kheden worden verruimd. Kosten Het is afwachten, wat de te sme den regelingen tenslotte gaan kos ten van de 7 procent gemiddelde ruimte. Verhoging van het mini mumloon kost wat. Met gelykscha- keling van de vrouwenionen en met zelfs maar een geringe vakantiever lenging voor ouderen en jeugdigen, 5 die in de metaal is verwezen- lykt, zyn toch wel enige tienden procenten gemoeid. Nog harder komt de 1.25 procent huurcompensatie aan, die ook van de 7 procent af moet. Daar staat echter weer tegenover, dat de lonen per 1 januari 1966 al automatisch 2 procent hoger moeten worden ge acht, als men de uitkering-in- ens van dit jaar of dat nu per akantietoeslag is of niet inpast tevredenheid zal wekken, mag wor den betwyfeld. Reeds is van de zyde van de industriebonden gezegd, dat men niet by 7 procent zal laten „snyden". En natuurlyk zal iemand minister Veldkamp op de proef moe ten stellen om te verkennen, hoe vry het loonbeleid in de praktijk is. Al te toegeeflijk zal de minister ook weer niet kunnen zyn, want hy staat, behalve met gegevens over in vesteringen en internationale con currentie ook met de berekening in zyn handen, dat elke procent méér loonsomstijging dan de geraamde het binnenlands consumptieprijspeil een kwart procent hoger maakt. Maar NVV-voorzitter A. H. Kloos heeft in een interview met Het Vrije Volk erop gewezen, dat de mi nister niet heeft gezegd, dat de val bui van de regering onherroepeiyk zal vallen, wanneer een CAO boven de zeven proeent zit. De minister heeft volgens de heer Kloos gezegd: ,.Hy wil eerst beoordelen of een sty- ging van meer dan 7 procent in een bepaalde CAO zich als een olievlek over een groot deel van het Neder landse bedryfsleven zou kunnen uit breiden. Dan gaat hij overwegen let wel overwegen of hij zal in grijpen". Ook het NKV ziet die 7 procent niet als een minimum, maar als een begin van de gevarenzone. Voor het CNV is het minimumloon een heet Bijzonder lage barometerstand Tevreden 4 Of de uiteindelyke overblyvende loonsverhoging overal Vier personen zyn vanmorgen om het leven gekomen bij een ongeluk op de Van Heemstraweg by het dorp Heerewaarden. Een busje met arbei ders van een metaalwarenfabriek in Dreumel is, waarschijnlijk door een windstoot, van de weg afgedrukt. Na de berm geraakt te hebben, slipte het en kwam dwars over de weg te staan. Een tankauto ramde het busje toen in volle vaart. Vier van de vijf inzit tenden waren op slag dood: de direc teur van de fabriek, de heer Van Erp uit Amsterdam, die het busje be stuurde, en drie van zijn werknemers allen afkomstig uit Amsterdam. Een broer van de heer Van Erp kreeg een shock. I hangyzer. In een artikel in de I NVV-bladen wordt intussen op spoed I aangedrongen. omdat een chaos I dreigt. „We dreigen weer aardig in j tijdnood te komen. Op een tydstip, j dat de onderhandelingen voor in elk geval op 1 januari aflopende con tracten zo goed als afgesloten dien den te zyn, moeten ze nog begin- I nen. Eenvoudig, omdat de bespre- kmgen op centraal niveau telkens vastlopen en daardoor eindeloos worden gerekt. Een andere oorzaak j is dat er nog steeds geen overeen- stemming is over de instelling van I fondsen, waaruit aan leden van vak bonden uitkeringen zullen worden gedaan", aldus het artikel, dat spreekt over „vertragingstaktiek" j van de werkgever. Gerieflijke ruimtepakken Wanneer de Gemini VII astronau ten Frank Borman en James Lo- I veil aanstaande zaterdag aan boord j van hun „ruimtehuikje" klimmen idragen zy het allernieuwste op het I gebied van de ruimtevaartmode. j Zy zullen de eerste astronauten zyn, die het nieuwe, 17.000 dollar kostende lichtgewicht ruimtepak I dragen, dat mannen bij een maxi mum aan beweeghjkheid en comfort I voldoende bescherming biedt in I noodgevallen. Ook kan het pak gemakkelyk uit getrokken worden. Om de vlucht van Eorman en Lovell zo gerieflyk mo gelijk te maken bestaat het voor nemen hen na drie dagen ruimte varen toestemming te geven de pak ken uit te trekken om zo in hun ondergoed door de ruimte te snorren. De oude ruimtepakken waren wei nig comfortabel en erg hinderiyk. l Hedenochtend is Pieter Drie records heeft november gebroken. Dit vanaf de waarne mingen in 1850. Op 16 november was de 13 graden vorst op het vliegveld Eelde gemeten, zó vroeg in de herfst niet voorgekomen. In noord-Nederland toerden in deze maand 12 sneeuwdagen waarge nomen tegen normaal in een hele ivinter 14 sneeuwdagen, hetgeen ook een record was. Hierbij voeg de zich gisteravond nog een ex treem lage barometerstand. In De Bilt daalde de barometet tot 724 millimeter, een voor november record-lage stand, die tot dusver op naam stond van 11 november 1875 met 727 milimeter. Sinds 1850 zijn alleen in december-1886 en in maart 1876 nog iets lagere barometerstanden in ons land waargenomen. Met windkracht negen tot tien langs onze kust stroomt nu weer koudere lucht uit het poolgebied binnen, waarin sneeuwbuien voorkomen. In de komende nacht is in het binnen land ook weer wat lichte vorst te venvachten. In de laatste eeuw zijn alleen november 1919 en 1921 iets kouder geweest dan de tvin- terse november, waarvan wij vandaag afscheid nemen. De Britse regering heeft in beginsel besloten een symbolische strijdmacht, bestaande uit luchtmachteenheden, naar Zambia te zenden, zo is gisteravond van welingelichte zijde in Londen ver nomen. De luchtmachteenheden zullen later worden gevolgd door een beperkt aantal grondstrijdkrachten. Kariba-dam De Britse regering voldoet hier mee aan een verzoek van president Kaoenda van Zambia om troepen te zenden voor de bescherming van de Kariba-dam. Zambia is bevreesd dat Rhodesië de dam, die door beide landen wordt beheerd maar op Rho- desisch grondgebied ligt, zal afslui ten. Zambia is voor zyn elektrici teitsvoorziening geheel op de dam aangewezen Naar verluidt heeft de Britse rege Boodschap Drie leiders van de Afrikaanse na- «n. - tionale wiie „Zanu" in Rhodesië heb 1Si«r»VïuiWUson van Engeland haar besluit op de hoogte bracht. De technische byzonderheden moeten echter nog worden uitge werkt. De Britse eenheden zullen uitslui- tend in Zambia mogen worden ge-1 en bruikt e" fase met waarde ginnen. boodschap gezonden, regering onder leiding de „door het regime van Smith zyn functies ontheven gouver- sir Humphrey Gibbs" in te stel- deze regering „in de begin- de gewapende macht te In hun brief aan Wilson i is i i gezaghebbende zli- «"ggen de Afrikaanse leitos dat WEERBERICHT Opkla rinjren De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: opklaringen en afne mend buiig Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelyk nog storm achtige westelyke wind. Vannacht in het binnenland plaatseiyk lichte vorst, morgen overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Opgemaakt om 11.15 uur) 1 DECEMBER Zon op: 08.25 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 13.51 uur; onder 23.22 uur. Hoogwater te Katwyk te 08.47 en 21.20 uur. Laagwater te 04.03 en 16.31 uur. r bestaat fit 18 pagina's Koningin-moeder Elisabeth van België is vandaag ten grave gedragen. Deze foto geeft een overzicht van de St. Michiels- kathedraal in Brusselwaar een plechtige rouwdienst is gehou den. Het stoffelijk overschot is later overgebracht naar de cryp te van de kerk van Laeken. de De Conservatieve «oppositie) partij heeft duidelijk gemaakt het rege ringsbesluit te zullen steunen als de strijdmacht van beperkte omvang is en het gebruik ervan in Rhodesië is uitgesloten. Men vermoedt dat de Britten on- nomische sancties niet voldoende zyn i de regering-Smith haar politiek doen wijzigen. SCHENK EEN HOBBY SCHENK VOGELS Uit ervaring weten wij, dat U zich zult verbazen over het succes van j zo'n geschenk U kunt hele dure- of goedkope vogels geven, maar ze leven, zingen en pronken met mooie kleuren. Een kykje in onze vogelafdeling, zal U overtuigen. SCHENK EENS WAT ANDERS. SCHENK VOGELS Een bijpassende kooi al vanaf 7.95 Vraag raad bij vakmensen, dan is Uw cadeau RAAK. artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst 2 verder mat gesatineerd 3 4 mm dikke bodem, voor het heetste vuur, de heetste vlam (ook aa",nflBn Vyf Rhodesische rooms-katholieke bischoppen hebben in een brief ge zegd, dat de blanke minderheidsre gering het noodlot tart wanneer aan de negerbevolking geen recht wordt gedaan. Men moet zo moedig zijn, dat men de toestand opnieuw be ziet. Nu worden bepaalde voorrech ten voorbehouden aan slechts wei nigen ryken, aldus de brief. In Ghana hebben zich gisteren 3.000 personen laten inschryven voor een nieuwe militie, die de regering vorige week heeft opgerioht „voor ae bevrijding van zuid-Rhodesië". Het was de eerste rekruteringsdag. 17.000 leden van de Ghanese ar beidersbrigade hebben laten weten dat zy ook beschikbaar zyn voor de militie. Alle militaire verloven zijn ingetrokken en de dienstplichtigen die zouden afzwaaien, worden onder de wapenen gehouden. Hedenochtend is Pieter van Vollenhoven geslaagd voor zijn doctoraal examen Nederlands recht. Bij de uitslag in het Leidse Academiegebouw waren ook aan wezig Koningin Juliana en de Prinsessen Margriet en Christina Op de foto mr. Van Vollenhoven en zijn verloofde en haar jongste zusje voor dt ingang van het be roemde zweetkamertje na het be kend worden van de gunstige uit slag van het examen. Voor ver der nieuws en foto's met betrek king tot deze feestelijke gebeur tenissen zie men elders in dit blad. (Foto LD/Holvast) RECHTSTREEKSE< VERKOOP AF FABRIEK AAN PUBLIEK verschaft u aanwijsbaar TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL De fijnste wollen stoffen voor tiener, twennie en voor alle dames van elke leeftijd. DE LAATSTE DESSINS DE NIEUWSTE MODELLEN Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) 's Maandags gesloten. GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen en niet duurder Leger grijpt in in Dahomey De president en de premier van Dahomev (West-Afrika) hebben gis teren onder druk van het leger, ge leid door generaal Soglo, ontslag ge- Volgens Soglo zal het leger niet de macht in handen nemen. De voorzit ter van de nationale vergadering zal aan het hoofd van een tydehjk be wind staan. Binnen veertig dagen moeten nieuwe verkiezingen plaats hebben. Zaterdag onthief een „volksverga dering", bestaande uit leden van de „democratische party", leden van de regering en het parlement de presi dent van zyn functie. Dahomey ligt met Togo tussen Nigeria en Ghana Het werd tezamen met andere Franse gebieden in west- Afrika in augustus 1960 onafhanke- lyk. De bevolking van Dahomey be draagt bijna 2.5 miljoen en leeft voomamelyk van landbouw. Uit het Leidseh Dagblad van 4 30 November 1865: i Officieel Nieuws. Bij von- nis van den Schuttersraad te J Leiden d.d 27 November zijn i wegens pligtverzuim tot geld- J boetes veroordeeld: de ser- J geant J. W. L. tot f4.—; de a fourier J F. tot f4.—; de a schutter D. A. J. H. tot f 1S<—. i Volgens het Court Journal t zal Koningin Victoria tot het J openbare leven terugkeeren. J Na de Kerstdagen zal H.M. J zich in Januarij naar Londen i begeven en Buckingham Pa- a lace betrekken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1