Dam bij Sv adeiibu rg was er 800 jaar geleden Menselijke emoties in knappe filmische vorm Duizend angsten Bronzen beeldje bij oude brug „LE BONHEUR" I LFIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 LUXOR Agnès Varda's Lc bonheur (Het geluk) is zeker een bijzondere film. Een zeer bijzondere en hoogst gave film zelfs wat betreft de filmische vorm geving. Maar men moet wel een doorgewinterde filmlief hebber zijn om er tenvolle van te kunnen genieten. We moesten denken aan een uitdrukking van de veelomstre den Orson Welles, waarmee hü de Italiaan Michelangelo Anto- nioni en geestverwante Franse cineasten van de tafel wilde ve gen: ..Van verveling maak je nu eenmaal geen onderwerp voor theater". Wij willen zo'n onge nuanceerd oordeel beslist niet onderschrijven, maar wij kun nen begrijpen, wat hij bedoelt. Ook in Agnès Varda's film ge beurt weer haast niets. Het ver haal is wel heel simpel. Een jonge timmerman, gelukkig ge trouwd met een heel lief vrouwtje en vader van twee leu ke kinderen, wordt nog eens verliefd. Zonder over de conse quenties na te denken neemt hij ook dit geluk erbij. In al zijn naïviteit vertelt hij ook zijn vrouw van deze ontwikkeling in hun verhouding, die hij wil la ten, zoals die was. Zij kan en wil het niet begrijpen. Haar reactie is onherroepelijk. Maar het leven van de timmerman gaat verder. Hij continueert zijn geluk, maar nu met een an der als moeder van zijn kinde- Agnès Varda vertelt deze een voudige geschiedenis met veel omslag van overigens prach tige beelden. Eigenlijk is het nauwelijks een verhaal. Geen verslag van een echtbreuk. Het is meer een filmische essay van bepaalde menselijke emoties en gevoelens. Nu hebben dergelijke verhandelingen veelal de eigen schap. dat zü zich niet gemak kelijk laten lezen. En dat zij meer een aanleiding tot een discussie vormen dan een afgeronde studie. Zo is het ook met Agnès Varda's werk. Haar opvattingen over liefde en ge luk. zoals zü die in deze film geeft, zyn op zün minst aan vechtbaar. Liefde is méér dan de passie en tederheid, die deze Franse cineaste zo vrijmoedig in wat zoetige kleuren uitbeeldt. En duurzaam geluk vraagt wat meer inspanning, dat deze tim merman blykbaar bereid is te geven. Hü grijpt blindelings naar al het aantrekkelyke, dat binnen zyn bereik komt. In de hoop, dat hy iets kan vasthou den. Zelfs zonder kleuren toont dit plaatje iets van de fraaie beelden, waaruit Ag nès Varda haar film heeft opgebouwd. Het toont Claire en Jean- Claude Drouot. niet alleen in deze film een echtpaar, maar ook in het gewone le ven. Hun twee kinderen spelen in de film dus ook de werkelijkheid. Maar al is het gegeven du bieus. de vorm waarin het is ge goten is zonder twüfel byzon- ier. Bijzonder knap. Tabu TRIANON ..I Tabu" is een vreemd hutspotje van aller lei zaken die wel of niet (dat loopt nogal door elkaar heen) taboe zün in verscheidene lan den. Sinds het succes van „Mondo cane" zyn pieer van dit soort films gemaakt, ken- nelük uitsluitend met de bedoe ling om aan de behoefte aan sensatie te voldoen. De meeste dragen de sporen van haast werk en „I Tabu" vormt daar op geen uitzondering. Het gros van de opnamen is ge maakt in India, Japan en Zwe den. Sommige scènes, die on bekende of niet eerder ver filmde gebruiken in oosterse landen tonen, zün wel interes sant, maar hebben vaak het be zwaar dat zü te fragmentarisch zün. Andere opnamen, vooral die „seks" betreffen, wekken sterk de indruk, dat zü niet authentiek zün. Vaak ook sug gereert de tekst meer dan de film laat zien. Het gesproken commentaar is trouwens toch ongenietbaar: gezwollen, zede- prekerig en aan het slot ten dentieus en hypocriet. CAMERA Naar een gege ven van Edgar Wallace hebben de Duitsers de film „De n$cht van duizend angsten" gemaakt. Het is zeker niet het beste werk van deze in 1932 overleden En gelse schrüver, die op het ge bied van de thriller zoveel voor- treffelüks heeft geproduceerd. Dat wil overigens niet zeggen dat „De nacht van duizend ang sten" tweederangs werk is. Margaret Lois Readle is de jonge vrouw die de duizend angsten heeft te doorstaan. Als zü op het punt staat een functie te accepteren als secretaresse van een rijke gravin, worden er dag in dag uit moordaan slagen op haar gepleegd. Het brengt haar aan de rand van een zenuwcrisis. Margaret ver moedt, dat een oud. vergeeld dossier bü haar werkgever van dat ogenblik, een ondoorgron- dehjk advocaat, iets met de ter reur te maken heeft, maar zü is niet in staat de samenhang te zien. Margaret en de gravin ir ..De nacht der duizend Sophia Loren in „drieluik" STUDIO Voor de tweede maal binnen één jaar is de door Vittorio de Sica geregisseerde film ..Gisteren, vandaag en morgen in Leiden te zien. Het is een kostelük drie luik. waarin Sophia Loren en Marcelle Mastroianni steeds als man en vrouw, als minnaar en minnares op het doek komen. Het zün drie geheel verschil lende situaties, die Vittorio de Sica met een zwierige, maar trefzekere hand schildert. Maar. of het nu de Adelma uit het kort-na-de-oorlogse Napels is. of de ontgoochelde Anna uit Milaan, vrouw van een schat rijk industriëel, die liefde op vat voor een jonge schrüver. of de jonge, frivole Mara uit Ro me. steeds weer weet De Sica met speelse vrolükheid de si tuaties uit te beelden. Vooral in het derde gedeelte „Ma ra" (naar een draaiboek van Cesare Zavattini) volgen de büzonder komische en originele verwikke lingen elkaar in snel tempo op en is het trio De Sica-Loren- Mastroianni op zün best. In het kasteel van de gravin gearriveerd hoopt Margaret dat de ellende voorbü is; de zeer hardnekkige moordenaar in spé achtervolgt haar echter ook daar. Intussen heeft een grimmige inspecteur van Scotland Yard zich met veel bravour in de zaak gedrongen en door zün toedoen wordt het misdadige brein achter dit alles ontmas kerd. „De nacht van de duizend angsten" bezit bü vlagen de echte thriller-spanning, maar heeft een veel te omslachtige verhaaltrant. Ook worden er tussentüds te veel büzon- derheden bekend, zodat het geen al te zwaar kwarwei is de dader voortüdig aan te wüzen. De Stichting „Vormingscentrum Meer en Bosch" in Den Haag heeft het plan opgevat de oude wagen schuur in het park „Meer en Bos" te restaureren en te verbouwen, op dat deze ruimte ook kan dienen als zg. Vestzaktheater voor het houden van o.m. kleine tentoonstellingen, concerten, toneel- en cabaretvoor stellingen. Ook om jonge kunstenaars een handje te helpen. In het park „Meer en Bos" staan een oude boerderij en een wagen schuur, die op de Rüksmonumenten- lyst prüken. In de boerderij wordt een theeschenkerü en restaurant geëxploiteerd. Als de wagenschuur wordt gerestaureerd en verbouwd kan de exploitatie van het geheel worden verbeterd door uitbreiding van de ruimte voor het restaurant, meent de secretaris van de stich ting. Bouwplannen heeft het stichtings bestuur voorts voor een kleuterver- blüf. De wagenschuur verkeert in een vervallen toestand. Voor restauratie en verbouwing worden subsidies van Ryk en van de gemeente Den Haag verwacht. Expositie werken van Gijsbers in Academiegebouw Van 1 december tot en met 30 de- I cember exposeert in het Academie- gebouw aan het Rapenburg 73 Jan Hendrik Steven Güsbers schilderijen, temepera's. gouaches en tekeningen. De expositie wordt woensdagmiddag 1 december om half rijf geopend door Dirk van Krevelen. Expositie Witsen in Kunstzaal Heuff Kleine werken van prof. L..O. Wenckebach Zaterdagmiddag 4 december om vier uur zal door de heer H. E. Roo- denburg in Kunstzaal Heuff, Hofiaan 7, Wassenaar een tentoonstelling ge opend worden van schilderijen en et sen van Willem Witsen (I8601923) en van kleine werken van de beeld houwer prof. L. O. Wenckebach 118951962i. ,HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Herdenking in herv. kerk van Zwammerdam „Dodenval der commando's" REX „Dodenval der com mando's" is een titel die hevige strüd doet veronderstellen. Dat valt erg mee ln de film die deze week in het Rex-theater draait, want het thema dat veel meer centraal staat is het verschün- sel van de sentimentaliteit van de keiharde frontsoldaat. Deze matige film speelt zich af om streeks 1942 op een van de vele eilanden in de Stille Oceaan, die destüds de inzet waren van een bloedige strüd tussen Ame rikaanse troepen en Japanners. Een Amerikaans officier vindt na veel omzwervingen het Australische meisje terug waar op hü tüdens een verlofperiode zeer snel verliefd werd en dat leverde een suikerzoetslot op. leverde een suikerzoet slot op. My fair lady L1DO Het was niet te ver wachten. dat een film die het in Den Haag zo'n veertig weken heeft volgehouden, al na één week uit Leiden zou verdwünen. We kunnen zelfs rustig aanne men, dat deze rolprent, gemaakt door George Cukor naar de be roemde musical, ook de jaarwis seling in de Sleutelstad zal mee maken. We noemden deze film met in de hoofdrollen Rex Harrison als een prachtige Higgins en Audre, Hepbum als een zeer charmante Eliza een feest voor oog en oor. al heeft Cukor aan de attractivi- teiten van de musical weinig eigens weten toe te voegen. Dat hoefde hy ook niet, want het trio Shaw-Werner-Loewe heeft voortreffelük werk geleverd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii H:?rstel van Sleutelstad De Sleutelstad kan zich in de tweede klasse van de wintercompetitie waterpolo van de KNZB dit week einde herstellen van de nederlagen tegen LZC en GZC. De Leidenaars komen morgenavond in de Maasstad I tegen het nog puntloze Rotterdam in I het water en kunnen wanneer de tegenstander niet wordt onder- schat de volle winst veroveren. I LZC is deze week vrij. Het program - 1 ma in de tweede klasse voor de komende week luidt: vrijdag 26 no vember: GZC-Merwede. zaterdag 27 november: Rotterdam-De Sleutel- j stad (21.00 uur), dinsdag 30 novem- ber: HPCDJK Zaalhandbalprogramma De Leidse zaalhandballers gaan een moeilyk weekeinde tegemoet. Zowel het in de tweede districtsklasse debu terende SYL als de „handballende- waterpoloërs" van de Leidsche Zwem- club zullen tegen het sterke Actief (2810 zege op Eridos) en Gona waar moeten maken dat de overwin ningen in de eerste wedstrijden geen uitschieters zyn geweest. Het programma voor de teams van verenigingen uit Leiden en omgeving ziet er als volgt uit: Heren: district II B: ActiefSVL (zon. 20.20 uur. Energiehal). Afdeling I: LZC—Gona (zon. 19 20 uur). IV C: AHC 4—SVL 2 (zon. 19.20 uur). Da- IV B: SVLHygiëa (zat. 20.45 IV D: LZC—Elandia 2 (zon. 17.40 uur): MSV—Sep (zon. 17 40 uur). Heren junioren: II B: LZC Phoenix <zon. 13.00 uur). Dames ju- nnioren: III A: Verburch 2Fore- holte (zon. 14.50 uur, Poeldük). Meis jes adspiranten: I B: Verburch Foreholte (zon. 13.10 uur. Poeldük). II B: HMSSVLV (zon. 11.50 uur); Warmunda—Eridos 2 (zon. 11.50 uur); Warmunda—Eridos 2 (zon. 11.50»Ill B: MSV—Westlandia 3 (zon. 12.25 uur). IV A: Athene 3— Warmunda 2 tzon. 12.25 uur). (Waar niets staat vermeld worden de wedstrijden in de Houtrusthallen in Den Haag gespeeld ZAAK CHAPMAN Df rechter commissaris van de Haarlemse rechtbank heeft gisteren zyn onderzoek afgesloten in de zaak legen de Engelsman Colin Chapman, die verdacht wordt op zondag 18 juli tüdens de Grote Prijs van Ne derland op het circuit van Zand- voort een hoofdagent van de reserve- politie te hebben geslagen of ge schopt. Hij ging niet in op het ver zoek van de raadsman mr. A. Groen het verhoor van Chapman ln Lon den te laten geschieden door de Ne derlandse ambassadeur. De rechter commissaris was van oordeel dat Chapman een volledige verklaring had afgelegd tegenover de Zand- voortse politie en tüdens de behan deling van de zaak voor de politie rechter op dinsdag 20 juli. Toen is de zaak voor de politierechter op dinsdag 20 Juli. Toen is de zaak ver wezen naar de rechtercommissaris. De rechtbank zal de zaak eind de- cember of begin januari behande len. Cf Chapman, die momenteel in Mexico is dan aanwezig zal zün, is nog niet zeker. In de fraai versierde hervormde kerk van Zwammerdam werd gistermid dag het feit herdacht, dat x»p 25 november 1165 (dus 800 jaar ge leden) voor het eerst melding werd gemaakt van de aanwezigheid van een waterstaatswerk de Dam by Svadenburg het latere Zwam merdam. Deze dam was van groot belang voor het gebied, ten opzich te waarvan het Grootwaterschap Woerden en het Hoogheemraad schaap van Rynland in Leiden thans hun waterstaatkundige taak uitoefenen. De bijeenkomst, waar by vele geno digden aanwezig waren, werd ge opend door de Dykgraaf van Ryn land, mr. F. M. A. Schokking, die in het kort een uiteenzetting gaf, waarom deze büeenkomst was be legd: de veel omstreden dam uit het verre verleden, welke tenslotte weer werd opgeruimd en waar nu na jaren de Rijnbrug in Zwammer dam is gelegen. Thans zal ook deze brug gaan ver- dwünen, om plaats te maken voor een geheel nieuwe en moderne, welke Iets meer naar het oosten komt te liggen. Na deze toespraak werd een uitvoerig historisch overzicht gegeven door de secretaris-rentmeester van Rijn land dr. H. van der Linden. Tenslotte sprak de dijkgraaf van het Grootwaterschap Woerden, prof. dr. mr. J. Ph. H. de Monté ver Loren een slotwoord, waarbjj hü de hoop uitsprak, dat de goede en prettige samenwerking tussen de tweeling Rynland en Woerden tot In lengte van dagen zou blijven voortduren. Op my, zei hü. rust de aangename taak bekendheid te geven aan de plannen om in Zwammerdam bü de oude Rynbrug een aandenken te plaatsen in de vorm van een bron zen beeldje op voetstuk, voorstel lende Frederik Barbarossa. Keizer van het Heilige Roomse Ryk, waar onder deze streken ressorteerden. Het ligt in de bedoelingdat dit beeld zal worden geplaatst in sa menwerking met de gemeente Al phen aan den Rün in de Brug straat in Zwammerdam, waar, na afbraak van enkele woningen bü de Rynbrug, als deze zal zün verdwe nen, een plantsoentje zou worden aangelegd. Na afloop van de byeenkomst in de kerk, begaf het gezelschap zich naar de oude en vertrouwde Rijn brug. hetgeen een gevoel van wee moed opriep, alsof het reeds een afscheid gold. Dit werd temeer ge voeld, toen twee in middeleeuws kostuum geklede herauten hun ba zuingeschal deden horen. De secretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap Rijn land, dr. H. v. d. Linden, geeft een historisch overzicht. Foto Leldseh Dagblad) Tot slot van deze herdenking was er in het Spaarbankgebouw een druk bezochte receptie. BRIDGENIEUWS „De Sleutels" De uitslagen en standen van de huishoudeUjke paren- oompetitie luiden: Groep A: i. Vrijenhoek—Van Hel- vert 1128; 2. Echtpaar Tüssen 1027; 3. Echtpaar de Vrind 1002; 4. Bloem- hoffde Jong 991; 5. JansonRip 988; 6. Dames Stigterv. d. Ende 969 7. Biesot—Van Weizen 967; 8. Mevr. Vryenhoek—Rompes 958; 9. KuytEldering 947; 10. Tan Philips 932; 11. Van Ravenswaay—Engels 879; 12. RobbersLepelaar 730. Groep B: 1. Dames Sier—Van Zül 1090 2. De VriesLodder 1085 3. v. d. Steen—Kappers 1018; 4 Dames Derogee—Winkler Prins 979; 5. De Vries—Biesot Sr 971; 6. Selier—Ko ning 961; 7. KlinkenbergSmitte- naar 951; 8. Dames Bernard—Bon 935; 9. Echtpaar Jansen 922; 10. mevr. Har 1 off—Harloff 888; 11. Ro denburg—'Wesseling 881; 12. Middel ham— Beugelsdijk 819. Groep C: 1. Mevr. Vroom—Foppen 526; 2. Kammeraat—Van Kempen 507; 3. DekGoedhart 483; 4. Konin genVerwey 456: 5 Echtpaar Van Kempen 450; 6. Echtpaar Koornwin- den 405. SCYLLA SPEELT TEGEN AMVJ Het programma in de ereklasse van de tafeltenniscompetitle belooft morgen op alle fronten zeer veel spanning. Van de vüf koplopers spe len er vier tegen elkaar: Scylla gaat in Amsterdam op bezoek bü A.M.V.J. en Smash ontvangt Maasbree. In beide wedstrijden zün de gasten fa voriet. maar groot zal het krachts verschil niet zün. Nedlloyd krügt het Iets gemakkelijker, maar zal tegen S.V.E. toch alle zeilen moeten bijzet- ten. Ook de vier staartclubs treden tegen elkaar aan. „De Treffers" moet het opnemen tegen Wibo en in Am sterdam gaan V.V.G.A. en Belcrum elkaar de zege betwisten. In de hoofklasse B. krügt DOCOS het Hilversumse H.O.C. op bezoek. De Leidenaars moeten in staat wor den geacht de volle winst te beha len. Het tweede team van Scylla ver stevigde deze week haar leidersposi tie in de overgangsklasse G. De Scyl- la-reserves bleven in eigen huis met 7—3 de baas over Victory '55 uit Vi- lendam. Will van Zoelen en Giel Kuiper behaalden beiden de volle winst. Scylla 3 speelt morgen '-»n het Utrechtse Wilskracht. Het bronzen beeldje van Fre derik Barbarossa. dat geplaatst zal worder\ in het aan te leggen plantsoentje bij de oude Rijn brug. (Foto Leldsch Dagblad) Advertentie HENKES DRY GIN Voor hen die onderscheid maken! „Vestzaktheater" in Den Haag

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 25