„I Virtuosi di Roma" grepen weer hun gehoor Tien jaar wederopbouw der Munchener Residenz De Ned. Comedie gaat Gijsbrecht vernieuwen Origincelgctrouwc reconstructie Ademloos luisteren naar oude Italianen LEIDSCH DAGBLAD TRÏJDAG 26 NOVEMBER 1965 ZESDE BLAD Verjongde bezetting De Ned. Comedie gaat op 1 januari Vondels Gijsbrecht van Amstel op voeren in een geheel nieuwe ensce nering. Regisseur Han Bentz van den Berg is van plan om de Gijs brecht behalve een nieuwe mon tage, een nieuwe aankleding ook een sterk verjongde beztting mee te ge ven. De rol van Gijsbrecht wordt dit jaar gespeeld door Han Boswinkel, die van Badeloch door Lous Hen- sen, die van Arend door Jules Croi- set, Vosmeer wordt gespeeld door Pe ter van der Linden, de bode door Wim van den Brink, Willébrord door Henk Rigters, Gozewyn door Lo van Hensbergen, Rafel door Julien Schoenaerts en Claris door Marja Habraken. Han Bentz van den Berg baarde enkele jaren geleden, toen hij de regie van de Gijsbrecht overnam van Johan de Meester nogal wat opzien door in zijn regie meer de nadruk te leggen op de verzen van Vondel dan op de bewegingen van de ac teurs. Of met de geheel nieuwe op zet van komende nieuwjaarsdag ook hierin verandering gebracht zal wor den, lykt wel waarschijnlijk. De repetities beginnen overigens pas begin december. Robert Heppener heeft bij de Gysbrecht nieuwe mu ziek gecomponeerd, Wim Vesseur heeft nieuwe decors gemaakt en Herman van Elteren nieuwe kos tuums. Café-Restaurant SEINPOST Telefoon 01719—2515 Fraai gelegen. Ruim parkeerter rein. Midget-Golf. Beide het gehele Jaar geopend. (Advertentie) NOORDWIJK AAN ZEE Hotel Restaurant NOORDZEE Telefoon 01719—3141 Gemoderniseerd hotel en uitste kend geoutilleerde lokaliteiten voor bijeenkomsten van allerlei aard. Amsterdam kocht Auteur G. Verburg - 45 - overleden (Van onze correspondent) Op 45-jarige leeftijd is in Hilver sum overleden de auteur Go Ver burg. Hy is vooral bekend gewor den door zijn reisromans over Afri ka, Australië en Nieuw-Guinea. De laatste jaren bewoog hij zich ook op politiek terrein en was een van de oprichters van de z.g. Nederlandse j C.D.U.. De heer Verburg werd in De Hoef geboren. Na de oorlog richtte hfj de ,,Woerdense krant" op en was enige I jaren hoofdredacteur. Door de uit geversmaatschappij van het week blad „De Spiegel" werd hij aange trokken voor de redactie van dit blad. Later reisde hij voor verschil lende weekbladen door de wereld en maakte van zijn ervaringen reisver halen en romans. Vooral zijn boek over de watersnoodramp in 1953 heeft furore gemaakt. „Storm over Nederland" beleefde 10 drukken. In protestant-christelijke kringen werd de pocket „Bijbel en astrologie" veel gelezen. Bovendien schreef hij enige kinderboeken. Behalve onder zijn ei gen naam schreef hij ook onder de pseudoniemen mr. Verhagen en Jo han de Leeuw. Onder de laatste naam schreef hij het boek „Ons wacht de hemel". Zijn stoffelijk over schot wordt zaterdag op de Zuider hof in Hilversum ter aarde besteld. Cultuurprijzen E.M.S. toegekend Voor beeldende kun§t In Stampvolle Stadsgehoorzaal voor een ton kunst Amsterdam heeft dit jaar voor f 102.000 190 kunstwerken aan gekocht van de 2278 stukken die beeldende kunstenaars voor aankoop door de gemeente hadden ingezon den. Dit deelde Amsterdams wethou der voor Kunstzaken, de heer W. Po lak, gistermiddag mede in zijn ope ningswoord van de expositie „Am sterdam koopt kunst" in het museum Fodor. Van de 551 ingezonden schil derijen werden 26 gekocht van de 465 gouaches, aquarellen en pastels 30, van de 575 tekeningen 38, van de 562 grafieken 72, en van de 125 kleinplastieken, reliefs en construc ties 25 De expositie duurt tm/ 2 januari. De E.M.S-cultuurprys in het Na tionaal concours voor beeldende kunst is toegekend. De eerste prijs van f 7500 gaat naar Edith Im- kamp-de Willebois uit Den Haag voor haar gezamenlijk Inzending van drie beelden. De tweede prijs f 2500 Is toegekend aan Perry Abramsen uit Rotterdam voor zijn beeld „Ara besk". Een eervolle vermelding kreeg Rob Ligtvoet uit Amsterdam voor zyn hardstenen composities. In totaal werden voor het con cours door 14 kunstenaars 42 wer ken ingezonden. Twee werden beoor deeld door een Jury, gevormd door dr. W. Jos de Gruyter uit Den Haag, voorzitter, C. Doelman uit Rotterdam, en prof. dr. H. C. L. Jaffé uit Am sterdam. Van de ingezonden werken zijn er 16 geselecteerd voor expositie in de Terreszaal van het Kurhaus. De ten toons telling, niet geopend op zon dag. duurt tot en met donderdag 2 december. Werk van Bragne voor 1,1 miljoen Een schilderij van Georges Braque ls gisteren op een veiling te Parijs verkocht voor 312.000 dollar (ruim 1,1 miljoen gulden). Het doek „Man met gitaar", was uit de collectie van André Lefèvre. De veiling vond plaats in de Galerie Palais Galliera, kunst kAleiöos'cüop KONINKLIJKE GLANS HERLEEFT DE RESIDENZin München, het slot van de koningen van Beie ren, zal binnen afzienbare tijd weer in zijn oude glans schitte ren. Nadat in de afgelopen tien jaar reeds een groot deel vol gens oude plannen, tekeningen en foto's in de oorspronkelijke vorm opgebouwd werd, wordt dank zij een groots programma ook in de toekomst aan dit bijzondere voorbeeld van monumentenzorg verder gewerkt. Aan de talrijke vleugels, die op het ogenblik als „Residenz- museum" voor het publiek zijn opengesteld, zullen reeds het komen de jaar 28 vertrekken uit de 18e eeuw worden toegevoegd, waaronder alle z.g. 'Reiche Zimmer", één van de belangrijkste scheppingen van de Duitse Rococo. Daarna zullen zowel de zalen als de galerijen uit de 16e en 17e eeuw volgen waarvan vele reeds zijn voltooid als ook de vertrekken uit de 19e eeuw in de "Königsbau" Het restauratie werk zal tot de voltooiing echter nog wel ongeveer tien jaar in beslag nemen. Zwaar getroffen in de Tweede We reldoorlog, scheen dit kostbaarste woonmuseum van Duitsland, dat een uniek overzicht van vorstelijke re presentatie en voorname wooncul- tuur van de Renaissance tot het jaar 1900 bood, voor altijd verloren. Weliswaar had men op tijd het grootste gedeelte van de expositie- stukken zoals meubels, schilderijen, porselein, zilver, gobelins en wand- betimmeringen in veiligheid ge bracht in totaal werden meer dan 40.000 kunstwerken geëvacueerd maar het reusachtige rond zes bin nenpleinen gegroepeerde bouwwerk zelf met zijn niet te vervangen inte rieurdecoraties was nog slechts een ruïne. Van de 25.000 vierkante meter dakoppervlak bleven er slechts 50 in tact: regen en wind konden onge hinderd het vernietigingswerk voort zetten. Moed nodig Er was, met de grote puinhopen ►or ogen, veel moed voor nodig aan •n wederopbouw te denken. Maar actuele gebeurtenissen in München bevorderden de werkzaamheden! In 1953 ontstond op de plaats van de volledig verwoeste troonzaal van Ko ning Lodewjjk I de nieuwe concert zaal, in 1958 kon In de destijds nog onversierde vleugels rond de „Brunnenhof" de internationale Ro- coco-tentoonstelling van de Raad van Europa plaatsvinden- Deze om sloot als inleiding het gerestaureerde „Alte Residenz-Theater", de Rococo- droom van Francois Cuvilliés uit de jaren 1750—'53. Ter gelegenheid van de viering van het 800-jarig bestaan van de stad München in 1958 ten slotte werden Residentiemuseum en schatkamer heropend. Bij de wederopbouw van de Miln- chener „Residenz" is voor de West- duitse restaurateurs, zoals de direc teur Hans Thoma van de Beierse „Schlösserverwaltung" nadrukkelijk opmerkt, van het allergrootste be lang, eerlijk te zijn: als iets gerestau reerd wordt, gebeurt dat slechts in een absoluut oorspronkelijke vorm. om de ruimtefantasieën van lang vervlogen tijden exact te doen her leven. Vooral echter ook omdat de geredde kunstwerken alleen volledig tot hun recht kunnen komen in een onveranderd gereproduceerde omge ving. waarvoor zij ontworpen en be stemd waren. Om deze origineelge trouwe wederopbouw mogelijk te ma ken, werden eigen „Residentiewerk- plaatsen" ingericht, waarin gespe cialiseerde houtbewerkers, stucadoors merlieden en metaalbewerkers vol- vergulders, schilders, metselaars, tim- gens oude technieken restauratie werk verrichten. Geen steriliteit Niet alle vertrekken in de .Resi denz" zullen weer opgebouwd kunnen worden: bjj enige was de verwoesting zo grondig, dat een reconstructie in de originele vorm niet te verwezen lijken was, bij andere werd ervan af gezien, omdat de artistieke of histo rische betekenis gering was. Deze de len van het slot kregen een andere bestemming. Zo hebben totnutoe de „Beierse Academie van Wetenschap pen", de „Staatsmuntenverzameling" en de „Max-Planck-Gesellschaft" hun intrek binnen de eeuwenoude muren genomen. Samen met de concertzaal en het „Alte Residenz-Theater" zorgen deze instelingen ervoor, dat de „Residenz" geen steriel museumobject wordt, maar ook verder een centrale plaats In het ryke cultuurleven van de Zukldnitse metropool inneemt. ALS „I Virtuosi di Roma" op liet tweede concert der K en O-ineesterserie niet hun bezielende en joyeuze dirigent Renato Fasano verschijnen, weet men van te voren, dat de Stadsgehoorzaal vol stroomt. Niet alleen de zaal, maar ook het podium, zodat deze excellente musici, die de „oude Italianen" uit de Barokperiode nu al sinds jaren door gans de wereld uit dragen, na hun vervoerende prestaties naar alle kanten moeten danken voor het storm achtige applaus. Het is misschien „mode" geworden, deze voor liefde voor de Italiaanse grootmeesters uit 17e en 18e eeuw ook door middel van grammofoon platen wijd en zijd verbreid maar niettemin is de voorkeur ervoor en de dringende behoefte er aan, bij tallozen nog onverflauwd! Waarom zal de criticus zich dan eigeniyk nog uitputten in superlatie ven over dit zeldzaam afgewogen spel, deze ten top gevoerde technische per fectie, die feilloze attaques en deze goud-glanzende kleur, voorgetoverd door ware kunstenaars op hun instru menten één voor één die voor de zoveelste maal hun hulde brengen aan hun Italiaanse voorvaderen, dit keer een Geminiani, een Corelli en een Vivaldi? De ideale kleur ls er onvoorwaarde lijk, de ideale vibrerende verrukking, de ritmische punctualiteit en even- En men komt na dit vlakkeloze spel wederom tot de conclusie, dat deze „Virtuosi" tot de beste kamennuziek- ensembles behoren, die in de loop van de tijd steeds meer zyn opgestaan. Met een dirigent aan het hoofd, die het briljante élan niet schuwt, de in tuïtief aangevoelde dynamische con trastwerkingen alle relief en vryheid verleent en door zijn levendige boeiende reprodukties de aandacht van het begin tot het eind gespannen Men zet in met een orkestrale be werking van Corelli's Folia met varia ties", van de hand van zijn leerling Geminiani. Niet in D gr. t., geiyk het programma vermeldt, maar in d kL En de toehoorder weet het als op slag: deze avond wordt weer een klankfestijn zonder weerga! Corelli's „Kerstconcert" „fatto per la notte natale" volgt en ook dit wordt tot een openbaring van klank verzadi ging. Het zijn tevens evenals in Geminiani de voorbeeldige violis ten Cesare Ferraresi en Giovanni, Guglielmo, alsmede de cellist Giu seppe Selmi, wier stuwkracht evident is, met heht heerlijke Largo als wel dadige afsluiting. Men gaat verder: Vivaldi's Concer to Grosso op VT, no. 4 en na de pauze diens 11de en 12de deel van „L'Estro Armonico". juwelen van expressie, met daar tussen door Vivaldi's hobo concert in C gr. .t., door Renato Zan- fini, evenals op de grammofoonplaat, geblazen met een merkwaardig strak ke toon in tegenstelling tot die van de Stottfns welke zich in dit geval toch even merkwaardig goed voor dit werk leent. Hij weet dan ook het Largo tussen de van motori sche kracht geladen hoekdelen in op te voeren tot een indrukwekkend en ontroerend hoogtepunt van deze gezegende avond. Zekerheid, of dit concert door Bach voor klavier bewerkt werke lijk van Vivaldi srtamt, bestaat eu niet Indertijd is het aan Benedetto Marcello toegeschreven, later Peter van Munster winnende fluitist De S3-jarige eerste fluitist bij het Omroeporkest van de N.R.U, Peter van Munster, is gisteravond de eer ste prijs van f 7500.-- toegekend op het Nationaal Fluitistenconcours in het kader van de E.M.S.-cultuur prijzen. De tweede prys f 2500 kreeg de 19-jarige Abby de Quant, die stu deert aan het Brabants conservato rium in Tilburg. De jury, gevorpid door o.m. Kees van Baaren, Koos Verheul, Jan Vesters en Frans Brüggen, verleen de eervolle vermeldingen aan de 28-jarige Magdalena Kuhn, die by de N.R.U werkt, en aan de 20-ja- rige Peter Dieleman. eerste fluitist by het Nationaal Ballet Orkest. "I Virtuosi di Roma" tijdens hun succesvol optreden van gisteravond. (Foto L-D./Holvaet) diene broer Alessandro. En er zijn musicologen, die nog andere ver onderstellingen geuit hebben. Laten wy het, zoals het programma dit vermeldde, nu maar op Vivaldi houden: „What is in a name?" by zóveel Italianen, die zóveel verruk kelijke dingen schreven? Virtuozen zijn zy allen, deze Ita lianen! Zonder nochtans de allergrootste nadruk te leggen op de virtuoziteifc. Zy weten immers, dat het uiterlijk effect niets betekent zonder waar achtige muzikale inhoud. En ook die brengen zy veelvuldig naar voren, zelfs wanneer Fasano de strikte ob jectiviteit door zijn temperament wel eens uit het oog verliest De ovaties zyn na dit superieure spel en na dit ademloos luisteren van zelfsprekend niet uitgebleven: men scheen van deze muzieken niet te kunnen scheiden: Even vanzelsprekend kwam er de geijkte toegift: een Vivaldi-concert in G, waarin „I Virtuosi" nog steeds onvermoeid de hoogste pijlen van hun fantastisch kunnen en hun warm bloedige muzikaliteit afschoten. We hebben er vroeger al eens op gewezen, hoe Italië de bron genoemd mag worden van geïnspireerde com ponisten en musici, waar muziek „na tuur" is, waar het leven gewekt en gevoed wordt door muziek. Welaan: dit alles is ook op deze avond weer onomstoteiyk aan het licht getreden. Een stralend licht, uitgezonden door een aantal „sterren", die nog lang in onze herinnering aan de muzikale hemel zullen schitteren. Zonder zich door Geminl'i van de wjjs te laten brengen! H.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19