LEIDSCH DAGBLAD WEER KANS OP GLADHEID Miljoenen Engelsen zaten zonder brood Weinig luchtverkeer Treinen reden traag VREDESPOGINGEN IN N.-VIETNAM Sneeuw- of hagelbuien verwacht VORST 1 BLIJFT een wonder van techniek Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 NOVEMBER 196S No. 31726 Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (10,70 per kwartaal, (3,55 per maand, 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 67055 De Goalie blijft BUSONGELUK: ,]IN WEEKEINDE Toenemende kans op sneeuw- of hagelbuien. Dat verwacht het lnK.N.M.I. en dit betekent, dat de wegen weer zeer glad kunnen u vorden. Een kleine depressie beweegt van het Noordzeegebied angzaam in de richting van ons land en zal in de loop van de lacht onze kust naderen. Hierdoor kunnen er vooral in de kust provincies sneeuw- of hagelbuien vallen, bij naar west tot zuid haaiende winden. In het binnenland kunnen de temperaturen ipnieuw tot zeer lage waarden dalen. Maar aan de kust zullen Ie temperaturen minder laag worden. F Alle grote wegen zijn vandaag goed erydbaar. Alleen sommige binnen in waren door sneeuw nog glad. was gisteren en vooral zaterdag nders. Zaterdag was het op de we- wanhopigmakende aaneen- thakeling van strooien, weer berijd- vriezen, weer glad. Gisteren Ing het iets beter: de grote wegen redelijk berijdbaar, al bleef ote voorzichtigheid geboden, vooral afritten en op de binnen- egen, waar het nog spiegelglad kon (n. Vanaf zaterdagochtend 5 uur ver- trekte de Wegeninformatiedienst in de KNAC/ANWB met twintig ttployées zonder enige rustpauze in- uhtingen over de toestand van de j| egen. Twintig telefoonlijnen ston- en tijdens het weekeinde onafgebro- roodgloeiend. Men kreeg onge- er 25.000 telefoontjes. Veelal moest en de mensen afraden er met de ito op uit te gaan: als het niet ab- luut noodzakelijk is, blijf dan thuis. 'onlng Thialf houdt ons onver minderd in zijn greep. Wij kre ngen een weekeinde met hevige gevechten in de hogere lucht lagen tussen zachte en koude lucht. Als gevolg hiervan over wegend sneeuw in het noorden, veel ijzel in het westen, midden en oosten, meest regen in Zee land en zuid-Limburg, en actieve depressie schoof gis teren van Frankrijk via Frank fort naar Polen. In Den Helder en langs de Wadden werd van nacht tijdelijk windkracht 9 be reikt uit het noordoosten. Gis termiddag kwam er even dooi door luchtaanvoer van de Noordzee, maar het werd al wel duidelijk, dat ook deze dooi- aanval zou worden afgeslagen, let grote hogedrukgebied boven Groenland handhaaft zich en boven Zweden ontwikkelde zich gisteren een nieuwe hogedruk centrum. Gevolg hiervan: op nieuw aarvoer van droge en koudere lucht uit Scandinavië west- en midden-Europa. In Duitsland kwam het op en kele plaatsen vanmorgen tot -10 graden, Denemarken -13 graden. In ons land had Eelde vanmorgen de laagste tempera tuur :-13 graden Celsius. Derdag stijgt de temperatuur tot om het vriespunt of even daar boven, maar in de komende nacht is weer matige en in ge bieden, waai enige sneeuw ligt (in Groningen in noord-Dren- the 10 centimeter) is weer strenge vorst te verwachten. Een novmber met een winterse allure van dit formaat behoort tot de zeer grote .uitzonderin gen. WEERBERICHT Plaatselijk buien Het KNMI verwacht van heden- l morgenavond: Plaatselijk sneeuw- of hagelbuien, oral in het westen van het land, iar ook opklaringen. Overwegend ttige wind, aanvankelijk tussen idoost en zuidwest, later verander - In de nacht en ochtend op de teste plaatsen lichte tot matige 1st. In de middag lichte vorst tot bperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 NOVEMBER Zon op: 8.13 uur; onder: 1.6.39 u. Haan op: 8.29 uur; onder: 16.48 u. Hoogwater te. Katwijk te 3.05 en 21 uur; laagwater te 11.15 en fe uur. Dit oommer bestaat fit 18 pagina's Trein bleef steken Ook het spoorwegverkeer verloopt vandaag 'veer normaal. Vertragingen komen vrijwel niet meer voor. Alleen tussen Ede en Wageningen was er vanochtend enig oponthoud tenge volge van een draadbreuk Anders dan zaterdag, toen de trei nen soms met grote vertragingen re den, tengevolge van de ijzelafzetting op de rails en de bovenleidingen, en ook door verscheidene draadbreuken, reden de treinen gisteren aardig op tijd. Alleen in het zuidoosten van het land veroorzaakte ijzelafzetting nog moeilijkheden. Tussen Heeze en Geldrop is gister ochtend de sneltrein Maastricht Amsterdam blijven steken ten gevol ge van een draadbreuk. In de trein bevonden zich niet veel passagiers. Maar zij die er wel in zaten, konden de trein niet uit wegens de enorme gladheid op het baanvak. Van kwart over tien tot 12 uur moesten zij wach ten tot een diesellocomotief de trein kwam ophalen. De Gaulle Een jonge Braziliaanse student met de welluidende naam Chur chill de Gaulle Longou Moulin moet zo blijven heten, heeft een rechter in de Braziliaanse plaats Belo Horizonte bepaald. De rech ter zei dat hij het verzoek van de student, De Gaulle uit zijn naam te schrappen, wel zou hebben in gewilligd wanneer deze een ver ziek daartoe had ingediend tij dens de „kreeftenoorlog" van 1963 met Frankrijk. Dat was een geschil inzake visserijrechten tussen deze twee landen. „Maar nu niet, omdat de Franse presi dent een held is en een staats man die ieders achting verdient". De student vroeg „De Gaulle" uit zijn naam te schrappen, om dat zijn vrienden de draak met hem staken. Nu gaat hij in hoger beroep. ..Het is niet eerlijk dat ik d°ze hplachelijke naam zou moe- t"7i blijven dragen en moet op draaien voor de buitensporige be wondering die mijn vader de lei ders van de tweede wereldoorlog toedroeg", zei hij. 20 DODEN In Columbia is zaterdag een auto» bus op de weg van Chinchina naar Manizales, ten westen van de hoofd stad Bogota, door een grondverschui ving bedolven, waardoor twintig in zittenden om het leven kwamen en tien werden gewond. De grondver schuiving werd veroorzaakt door zware regenval. Tevergeefs Wat zelden voorkomt is zaterdag gebeurd: niet mist, maar ijzel maakte het luchtverkeer van Schiphol vrijwel de gehele dag onmogelijk. Tever geefs bleef het personeel van de luchthaven sinds 4 uur 's ochtends karrevrachten zand naar een baan brengen, want in enkele minuten lag op dat zand een nieuwe iaag spiegel glad ijzel. Bjjna twintig vluchten werden al leen al 's ochtends geannuleerd. Ook kon geen enkel toestel binnenkomen. Laat in de middag slaagden enkele toestellen er wel in te landen. Niet alleen konden vliegtuigen niet ver trekken, maar wisten vele reizigers Schiphol niet te bereiken. Gisteren was er wel enig luchtverkeer op Schiphol mogelijk. Van het uitgaande i erkeer werden weinig vluchten ge annuleerd, maar slechts enkele toe-1 stellen durfden de landing aan. Sneeuwstorm Een zware sneeuwstorm van wind- j kracht 8 tot 9 heeft dit weekeinde een groot deel van noord-Groningen en noord-Friesland vrijwel geheel ge ïsoleerd. De bewoners van sommige dorpen hebben zich in de loop van zondag moeten uitgraven. Alle bin nenwegen waren onbegaanbaar. De sneeuwjacht had „duinen" gevormd van meer dan anderhalve meter hoogte. Enkele bussen die nog reden bleven steken, evenals sommige art sen die voor spoedgevallen waren op geroepen. Mansfield naar Saigon De Amerikaanse groep senatoren onder leiding van senator Mansfield is gisteren uit Boekarest, het laat ste Europese „station" op hun infor matiereis over de standpunten van diverse regeringen in de kwestie- Vietnam, naar Saigon vertrokken. Het bezoek aan de Roemeense hoofd stad heeft één dag geduurd. India haalt toestel van Pakistan neer India heeft vrjjdag ln de sector Sialkot een Pakistaans waarnemings vliegtuig neergeschoten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie ln Nieuw Delhi zaterdag meegedeeld. Er waren nog geen ver dere bijzonderheden. India heeft China gisteren laten weten dat de Chinese troepen, die zioh aan de grens tussen Sikkim en Tibet hebben ingegraven, vastbeslo ten schijnen om incidenten uit te lokken op het gebied van Sikkim. India dringt er dan ook in een nota aan de Chinese regering op aan, dat de Chinese troepen in dit gebied be vel krijgen hun agressieve acties te staken. Premier Sjastri van India heeft gisteren op een bijeenkomst van ar beiders in Madras verklaard, dat In dia zich mogelijk over twee maanden al geplaatst zal kunnen zien voor „speciale" moeilijkheden betreffende de voedselvoorziening. Het land moest zijn inspanningen opvoeren om zo veel mogelijk zichzelf te kunnen be druipen. I ln de provincie Groningen viel dit weekeinde een dik' pak sneeuw. De bewoners van het dorp Winsum moesten gisteren sneeuwruimen. De storm had de sneeuw hier en daar metershoog opgewaaid. Hond onder ijs met vastgebonden poten In Nieuw-Amsterdam is een volwassen herdershond met de poten aan elkaar vastgebonden aangetroffen, half liggende on der het üs. Het geheel verkleum de dier werd direct op het droge gebracht en zal wellicht het leven nog kunnen behouden. De politie, die een onderzoek instelde, heeft inmiddels de eigenaar weten op te sporen. Het bleek een inwoner van Nieuw-Amsterdam te zijn. Tegen hem is proces-verbaal opge- ItaliaanseRoemeense en Franse bemiddeling De Italiaanse professor La Pi- ra. voormalig christendemocra tisch burgemeester van Florence, heeft dezer dagen op een vredes missie in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi vertoefd, aldus het communistische dagblad „L'Unita" in Rome. La Pira heeft volgens L'Unita Ho Tsji- minh en andere Noordvietna mese leiders ontmoet ter bespre king van de mogelijkheden van een bestand. La Pira had al eer der Warschau. Moskou en Pe king bezocht. Hij schijnt niet ge heel zonder hoop te zijn. Ook Roemenië is bereid te be middelen. Dit is medegedeeld door functionarissen uit het ge zelschap van premier Maurer, die een bezoek aan Oostenrijk brengt. De Amerikaanse ambas sadeur in Roemenië, William Bakkersstaking deed prijs tot f 1,50 per brood stijgen (Van onze Londense correspondent) jaar grotere verhogingen weten te In het afgelopen weekeinde zat in Engeland een miljoen gezinnen I bed,nsen waardoor het inkomensplan zonder brood. Verwacht wordt dat de guerrilla-staking van de bak- en de beteugeling van inflatie op kersgezellen die de afgelopen dagen voornamelijk de industriegebie- ,osse schr°even zijn komen te staan. den van midden-Eng eland betrof, deze week zal worden voorgezet en A mogelijk zal overslaan naar Londen. De meeste bakkerswinkels in Lir,„ Koi„e,a e,u J1Sl- r,eP" de stakingsgebieden rantsoeneerden hun klanten tot een of twee Lm$J? w -50!? betrachJe" broodprijs tot f 1.50 op. De leiding van de bakkersbond be sloot de serie tweedagenstaking als soort speldeprikactie voort te zetten. De bond heeft het land in zeventien gebieden verdeeld welke om beurten door stakingen zullen wor den getroffen totdat een aanvaard bare loonregeling zal zijn bereikt. Bakkerspersoneel eist een verho ging van het grondloon met niet minder dan 30 procent alsmede ver korting van de werkweek. Krachtproef rireigd. De eerste stap zou in dat ge val zijn een waarschuwingssysteem waarbij ondernemers en vakbonden verplicht zouden zijn de genoemde raad tijdig van voorgenomen prijs verhogingen en looneisen in kennis I meeste bonden verzetten zich te stellen. Tot dusver beschouwde de stinctmatig tegen opgeven paald percentage voor toegestane loonsverhogingen vast te houden, vooral omdat de lonen en salaris sen van grote groepen te laag zijn. De Britse vakbeweging draagt een hoogst individualistisch karakter. De regering de dreiging met een derge lijk wettelijk voorschrift als een stok achter de deur om alle bij het pro- duktieproces betrokkenen in het ga reel te krijgen. prijzen en inkomens. Het hele expe- dcn hebben echter riment van een geleide-inkomens- I politiek dat aarzelend onder de Con- j servatieven is begonnen en onder Labour voortgezet, staat door deze staking op het spel. De raad staat onder leiding van de vooruitstrevende Conservatief, het vroegere Lagerhuislid Jones. De hoop was dat de Labourrege- ring bij haar loonpolitek zich van de onmisbare medewerking van de vak bonden zou weten te verzekeren in de vorige regering niet is geslaagd. Het plan berust tot nu toe vrijwilligheid maar de regering heeft reeds met wettelijke dwang ge- traditionele onderhandelingsvrij- iieid. Ray Gunter. de Britse minis ter van Arbeid heeft gedurende het weekeinde een beroep op werkge vers en vakbonden gedaan om zich aan vrijwillige discipline te onder werpen. De vroegere oppositieleider sir Alec Douglas Home heeft in De algemene richtlijn van de re- i een rede de volkomen mislukking van ?n jaarlijkse loonsverho- het anti-inflatieplan bij de regering I 2 procent overeenkomen- 1 voorspeld als gevolg van Labours daarmee parallel lopende j reeks van belastingverhogingen I i prijzen hebben op- Richtlijn Deze situatie betekent een kracht proef voor Brown, de Britse minis- gering is Economische Zaken die de ging van bakkersbond heeft verzocht de loon- met e< te leggen aan de raad voor produktie-toeneming. Talrijke bon- j welke kosten het afgelopen gejaagd. Crawford, en de Roemeense mi nister van Buitenlandse Zaken, Manescoe, hebben in juni in Boekarest geheime verkennende besprekingen gevoerd. De Viet- cong zou in Boekarest een per manente vertegenwoordiging openen. In Amerikaanse regeringskringen verklaarde men naar aanleiding van bovenstaande berichten, dat de voortdurende Noordvietnamese infil tratie aantoont, dat de regering in Hanoi op het ogenblik niet ln dfl stemming verkeert om aan de verga dertafel plaats te nemen. Op 17 november heeft de Noord vietnamese presidentHo Tsji-minh, een brief geschreven aan de Ame rikaanse Nobelprijswinnaar, prof. Pauling, waarin hy de V.S. ervan be schuldigt de oorlog in Vietnam uit te breiden en bereidheid tot onderhan delen te veinzen. De brief is een ant woord op de oproep van acht Nobel prijswinnaars aan Ho, waarin werd aangedrongen op onmiddeliyke maat regelen voor het bereiken van een be stand. De afgevaardigde van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murvüle naar Peking, Jean Chauvel, heeft bij zyn aankomst in de Chinese hoofdstad verklaard, dat hy zich ook naar de Noordvietnamse hoofdstad Hanoi zal begeven. Chau vel moet in Peking een Franse in dustriële tentoonstelling openen. Hy zei te hopen, dat hy gedurende de tien dagen van zyn bezoek aan Pe king besprekingen zou kunnen voeren met de Chinese leiders, in het by zon der met maarschalk Tsjen Ji, de mi nister van Buitenlandse Zaken. Intussen heeft de Sowjet-UnJe de Ver. Staten gisteren beschuldigd van „voortdurende agressieve daden" in Laos en gewaarschuwd voor mogeiyke „ernstige gevolgen". De Russen zeggen dat Amerikaanse vliegtuigen die opereerden vanaf ba ses in Laos en Thailand twee Laoti- aanse provincies hebben gebombar deerd en met raketten hebben be stookt waarbü burgers zyn gedood en ernstige materiële schade is veroor zaakt. „Dergelyke acties van de Ver enigde Staten, ondernomen in het verband met de uitbreiding van de oorlog in Vietnam, brengen de vrede in Laos in gevaar en verergeren de toestand in Zuidoost-Azië. Advertentie TE HUUR OF TE KOOP GEVRAAGD 2000 a 3000 m2 BEDRIJFSRUIMTE (parterre) SPOED 'EIGEN HAARD' GEVERSSTRAAT 63 - OEGSTGEESV TEL. O 1710-51061 A N. lANCti S-Wlt4 M*toU«r Het herstel van oud-president Eisenhower vordert. Zijn artsen in Fort Gordon, waar de 75- jarige generaal in het hospitaal is opgenomen, denken erover hem weldra per trein naar het Walter Rcedhospitaal in Wash ington over te brengen. De woorden "feeling great again" vrij vertaald: ik voel me weer best) op zijn pyjamajasje laten er geen twijfel over bestaan, dat de oud-president snel herstelt van de pijnen in zijn borst, die op 9 november reden waren hem naar het ziekenhuis over te bren gen. Zoals bekend waren die pij nen volgens de behandelende geneesheren het gevolg van schade aan bepaalde hartspie- Vervolg pagina 2 (9ucf Qlieuwo k Uit het Leidsch Dagblad van 22 November 1865: i Z.M. heeft het eereteeken a J tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst i bij de schutterij toegekend i aan kapitein J. ScheDema en den sergeant J. Goedeljee te i Leiden. a Parijse vrijmetselaars, die tot de vrienden van Prou- dhon behoorden, hebben een f kapitaal van 70.000 francs ter beschikking gesteld zijner weduwe. (Proudhon was een Frans socialist en anarchist Red. L.D.). n 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1