Goedheiligman in ons land Jubileum Muziekfeest K.R.O. Hilversum HILLEGOMS MADRIGAALKOOR GAF EERSTE UITVOERING HET KORPS MARINIERS VAN DE KONINKLIJKE MARINE Oprichting van drie m u ziekst ich l i ngen kunst kaleiöcStoqp Daders roofoverval in arrest LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 22 NOVEMBER 1965 VIJFDE BLAD SINT OOK IN MSTERDAM EN DEN HAAG onze A'damse correspondent) »r af gegaan door twee strooiwa- i, die de route die hij zou vol op het laatste moment nog eens zand en pekel voorzagen, heeft :erklaas zaterdagmiddag ondanks felle kou en de gladheid zijn in tocht in de hoofdstad gemaakt. Als een held werd hU binnengehaald door kleumende Amsterdamse „lie verdjes", die toch hier en daar nog rijen dik de trottoirs vulden waar langs de goedheiligman op zijn wit- tte schimmel „Petra" trok. Een smid had 's morgens de hoefijzers van zijn paard nog eens extra op scherp gesteld. Dankzij het feit, dat verder twee pieten „Petra" bij de teugel hielden kon de Sint zijn barre intocht zonder onge lukken volbrengen. Voordat het zover was had men in zijn hoofdkwartier lang beraad gehouden over de vraag of de intocht wel door moest gaan. Hoewel het dere plaatsen in ons land met „nee" moest worden beantwoord, wilde de Sint echter voor Amsterdam na zijn triomfale (tv)-ontvangst in Vlis- singen een uitzondering maken. De Goedheiligman werd aan de Prins Hendrikkade verwelkomd. Voorafgegaan door de strooiwagens en vergezeld van een Zwitserse en Schotse lijfgarde zette de stoet van de Sint zich vervolgens in beweging. Op de dam werd Sinterklaas verwel komd door burgemeester mr. G. van Hall. Miss Canada, die hem elders op zijn route neg zou begroeten, moest verstek laten gaan omdat het vlieg verkeer via Schiphol stil lag. De J:nt met zijn Pieten op het Damrak in Amsterdam. Residentie Ook Den Haag heeft zaterdag oe Sint nog ingehaald. Pieten op scooters. Pietjes op pony's, Pieten te voet, Pieten te paard en Pieten in strooiwagens, drumbands, jeugdfan- fares, harmoniegezelschappen en majorettenpeletons, vormden een stoet waarin ook de Spaanse graaf en zijne dochteren met Moorse be dienden en signorita's te paard, lan siers, Spaanse edellieden en ezels en ezeldry vers, Sint Nicolaas begeleidde. Twee N.S.-ers bij explosie gewond Twee wegwerkers van de N.S. zyn zaterdagavond omstreeks zeven uur gewond geraakt bjj een ontploffing in een werkhuis je op het spoorweg emplacement Watergraafsmeer in Amsterdam. Een van de wegwerkers was in een afgesloten ruimte bezig met twee propaanflessen. Hij had moeilijk heden met de sluiter. Een collega, die in een ruimte ernaast was, waar de kachel volop brandde, kwam hem te hulp. Op het moment, dat hij de deur open deed, flitste een steekvlam door het huisje en volgde een ont ploffing. De wegwerkers, de heren Rovenhorst en Van der Kooy, liepen verwondingen op aan gelaat en handen en zijn opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis. Het huisje van de dienst weg en werken van de Nederlandse Spoorwegen liep schade aan ramen en deuren op. BIEDT DE GELEGENHEID TOT VRIJWILLIGE KEURING. Gebruik onderstaande coupon of neem de telefoon en draai nummer 070-180353. Werk van Jurriaan Andriessen in première Ir. de Nederlandse ambassade in Bonn is zaterdagavond een trio voor piano en snaarinstrumenten van de Nederlandse componist Jurriaan An- drlessen in première gegaan. Het werk is gecomponeerd In op dracht van de gemeente Amsterdam. De drie delen werden gespeeld voor een genodigd gehoor van tweehon derd mensen. Gastheer was de Nederlandse am bassadeur. Jhr. G. E. van Ittersum. Vervalste schilderijen in Italië ontdekt De politie In Padua (noord-Italië) heeft tientallen vervalste schilderijen uit particuliere huizen in beslag ge nomen die de „handtekening" droe gen van vele bekende Italiaanse schilders van vroeger en thans, on- wie Guard! en Tiepolo. Deze coupon opzenden aan: Koninklijke marine, I I Lange Voorhout 7 of Postbus 22, Den Haag. j Naam:J I Adres J Leeftijd:J I Wenst inlichtingen over het Korps Mariniers. I Wenst in aanmerking te komen voor vrijwillige I keuring. I Aankruisen wat van toepassing Is. I1 notariële akte is in opdracht van de minister van Cultuur, Recreatie Maatschappelijk werk opgericht de Stichting tot beheer van het Ned. merorkest en van het Ned. Begeleidingsorkest". De stichting, waarvan letel in Den Haag is gevestigd, heeft ten doel het instandhouden en be- van twee afzonderlijke orkesten, nl. het Ned. Kamerorkest, dat con- in Nederland en het buitenland geeft en voorts o.a. kan medewerken operauitvoeringen en het Ned. Begeleidingsorkest dat in de eerste plaats taak heeft in het verzorgen van de orkestrale medewerking bij uitvoe- en van balletgroepen en voorts kan deelnemen aan opvoeringen van verenigingen en alle andere opvoeringen, waarbij dit orkest naar de ling van het bestuur een taak heeft te vervullen ter bevordering van de lekcultuur. Kostbaar kruis in Italië gestolen (vice-voorzitter) en de heren E. Cornells (secretaris), A. Ver gen (penningmeester), P. Dia- id. P. C. van Houten, ir. P. Luy- L. L. Kolisch en G. J. G. Leon- dt. De heer Szymon Goldberg is tilcaal directeur-dirigent en de David Zinman dirigent van het Kamerorkest. De artistieke lei- van het Ned. begeleidingsorkest ust bij de heer Louis Stotijn, die dirigent optreedt bij de voor- llingen van 't Ned. Dans Theater, werkt nauw samen met de heer lré Presser, die als dirigent op uit, wanneer het orkest begelei den by het Nationale Ballet ver ft. De zakelijke leiding berust bij heren mr. P. W. Schilhan (het kamerorkest) en F. Winnubst d. Begeleidingsorkest). opdracht van de minister van tuur, Recreatie en Maatschappe- Werk is voorts bij notariële de „Ned Koorstichting" opge- ie Stichting, die te Amsterdam is estigd, heeft ten doel het instand- en van twee afzonderlijke ko- het Ned. Kamerkoor, dat tot imaamste taak het geven van terten, en het Ned. Operakoor. tot voornaamste taak heeft het lewerken aan de voorstellingen de Ned. Operastichting. Beide 1 kunnen hetzij afzonderlijk, in samenwerking met elkaar, medewerken aan uitvoeringen andere instellingen, b.v. .van fonieorkesten. rijzen voor Rudi van Dantzig en ans van Manen De minister van Cultuur, Re- ie en Maatschappelijk werk tft aan Rudi van Dantzig een js toegekend voor diens ..Mo- Bent voor een gestorven igen" en aan Hans van Ma- voor diens Essay in de Ite". De adviescommissie bestond mevrouw N. Roos (voor- Jier)mevrouw M. ter Wee- en de heren drs. W. Hof- in, N. de Wal (leden) en de x B. Wagemans (secretaris) Het bestuur van de Stichting be staat uit de heren D. de Jong (voor zitter), drs. E. Th. Scheltinga Koop man (vice-voorzitter, tevens secre taris), mr. A. J. Steenwijk (penning meester) en C. L. van Baren. De di rectie en de algehele artistieke lei ding berust bij de heer Felix de No bel., de zakelijke leiding by de heer mr. P. van den Bos. De zorg voor het Ned. Operakoor is meer in het byzonder toevertrouwd aan de heer Cor Olthuis. Hilvarenbeekse Muziekprijs De gemeente Hilvarenbeek stelt twee jaarlijkse prijzen van f 1000,- en f 500,- beschikbaar voor een com positie van oorspronkelijke harmo nie- of fanfaremuziek. Aan deze prijsvraag kan worden deelgenomen door componisten uit het gehele Be- nelux-gebied. Voor 1966 zullen de prijzen worden toegekepd voor composities voor fanfare (in Nederlandse bezetting). Veertiende tournee Ned. Studenten Orkest De Italiaanse politie meldt dat die- Het Nederlands Studenten Orkest ven hebben ingebroken In een kerk zal In januari 1966 zyn veertiende bU Foiikno en een met juwelen inge-(jaarlülae) wurnee door ons l4nd legd kruis hebben gestolen ter waar- de van 300 miljoen lire (1.7 miljoen maken, gulden). De audities voor deze tournee wor- den ditmaal gehouden in Gronin- Het kruis, dat gewoonlijk bij pro- gen (op 23 november in de Sociëteit door gevoerd, hoog. Het Italiaans Paolo Vanni. priester wordt 1 Mutua Fides), Utrecht (eveneens op ongeveer een meter 23 november in de sociëteit PHRM 1938 gemaakt door de en Amsterdam (op 24 november ln het clubgebouw der AVSV). Een ieder die aan een Nederlandse uni versiteit of hogeschool studeert kan in het studentenorkest meespelen. Er is ingebroken bij de kerk van de Heilige Maria in Spello. Zij hebben o.a. nog twee zilveren schalen mee genomen. De dieven beschadigden een waardevolle bewerkte houten deur van de uit de 16de eeuw daterende kerk toen zij inbraken. Romeinse galei bij Sicilië gevonden Een Romeinse galei uit de vijfde eeuw van deze jaartelling is 600 me ter van de kust van Sicilië in een moeras gevonden. In het wrak liggen beenderen, die vermoedelijk van be manningsleden of galeislaven afkom stig zijn. Het sohip is 35 meter lang en 12 meter breed. In het kader van het herdenkingsprogramma 40 jaar KRO werd zaterdag in de Hilversumse Expohal een muziekfeest gehouden voor harmonie- en fanfarekorpsen. De KRO had aan de R.-K. Federatie van Diocesane Muziekbonden een jubileummuziekfeest aangeboden, waarin meer dan 160 korpsen uit het gehele land tegen elkaar uitkwamen. Een en ander geschiedde tijdens acht voorronden, welke de afgelopen manden werden gehouden in Box tel, Roosendaal, Leiden, Heerlen. Echt. Hoorn. Venlo en Deven ter, waarna de demi-finales in Etten, Boxtel, Amersfoort en Echt plaats hadden. Voor de finale kwamen 16 muziek- de plaats kwam de Fanfare Een gezelschappen ln categorie B categorie A ln de Expohal samen. De uitslag luidde in categorie B: 1. Fanfare EUona uit EU met 189 punten (prijs f1000), 2. Harmonie Eendracht uit Heerlen met 187% punt (eveneens f1000), 3. Harmonie St. Cecilia uit Amsterdam-Noord (Nieuwendam) (f 500) In categorie A werden twee eerste prijzen van elk f 1000 toegekend. Hiervoor kwamen in aanmerking: het Fanfarekorps Mertum uit Mer- tum-Herten met 204 punten en de Harmonie St. Michael uit Thorn, eveneens met 204 punten. Op de der- dracht uit Nieuwerhagerheide met 202 punten en een geldprijs van f500. De deelnemende korpsen ontvingen alle een jubileum herinneringsme- dalllfc. De jury bestond uit Eduard Flipse, Oscar van Hemel, Hugo de Groot en Marinus van 't Woud (voorzitter). Dr. J. C. M. Skeens, voorzitter van de R.-K. Federatie van Diocesane Muziekbonden in Nederland dankte het bestuur van de KRO voor dit festival, waardoor, zoals hij opmerkte, de banden tussen de federatie en de KRO sterker zijn aangehaald. Erica Grefe zangsoliste Het „Hïllegoms Madrigaalkoor is een creatie van Gé van der Steen, een jonge Hillegomse mu sicus. Het heeft het eerste studie jaar achter zich. De naam dekt niet helemaal de lading! Wel zijn er daadwerkelijk twee madrigalen te voorschijn gebracht, maar kin derliedjes, Schubert, Abt, Brahms, Panis Angelicus en volksliedjes vallen daarbuiten. Onder het nog niet omvangrijke „Hillegomse Ma drigaalkoor moet men een „sweet fifteen - sixteen - seventeen" meisjeskoor verstaan, annex kin derkoor, welke twee in het „Zand mannetje" en in het Wiegeliedje van Brahms het ook eens samen deden. Die madrigalen waren van Monte verdi (Godi Pur, La Fiera vista». Daar dit een mechanische apparatuur in verscholen, die ingewikkelde bewe gingen moet regelen. En juist in het doen functioneren van dit bewegings spel slaagde v. d. Steen op positieve wijze. Die wisselende en tegen elkaar inschuivenden ritmen gehoorzaamden aan de bedoeling. De vreemde taal, de bewogen parlando's: dat liep. En daarom hebben we vertrouwen in deze jonge man, die nu denkelijk aan de stem vorming bij syn Jeugd zal gaan arbeiden. „Die Nacht" van Schubert leek ons minder aangewezen voor deze meis jes; dit vraagt om een donkerder en vloeiender kleuring. „Vlneta" van Abt werd een lied dat, heel rustig ge nomen, ook eena het klankrijk door zongen© zou brengen. Over het algemeen was v. d. Steen energiek in zijn tempo's. Ook in de leiding (van de piano uit) van zijn kinderkoor. Dit houdt er een opval lend duidelijke uitspraak op na. De twee „blikvangers" werden „Dikkertje Dap" en het bijna tragische „Saja" van Stekelvarkentjes Wiegelied. Een sopraan. Erica Grefe, rong ter opluistering solo-liederen van Pergo- lese, Schubert, Purcell en Britten. Wij dachten hier met een goed wil lende dilettante te doen te hebben. Schema, muzikale gang en een goed idee van iedere compositie waren er steeds. Maar de waarheid biyft dat openbare solozang tot de moeilijkste kunsten behoort. De stem moet ook over de x.g. breukplaatsen heen de hoofdkleur egaal bewaren. Dat lukt nog niet in de hoogte. Maar ook deze sopraan droeg by tot de noblesse van het programma, dat een klassieke zorgzaamheid openbaarde. Ook v. d. Steen soliëerde. Ala pia nist in Chopin's 2de Scherzo. De rechterhand waarborgde een correct verloop, waartegen de linker het in Op Amsterdamse sigarenwinkel (Van onze A'damse correspondent). De Amsterdamse politie heeft de daders gearresteerd van de gewapen de roofoverval, die donderdag 11 no vember is gepleegd op een sigaren winkel annex postpantoor in Amster dam-oost. Het zyn een 24-jarige kei ner en een 22-jarige barkeeper. He tweetal heeft een volledige bekente nis afgelegd. Ook de 22-jarige echtgenote van de barkeeper is aangehouden. Haar ar restatie kon echter pas verricht wor den, nadat zy drie politiemannen, die haar man kwamen ophalen, een flin ke poets had gebakken. Terwijl één van de agenten haar man in de gaten hield en de twee anderen de flat van het echtpaar doorzochten, zag zy kans het huis uit te slippen, een tas waarin de geroofde postzakken en een aantal poststukken zaten uit de kei- 1 der te halen en te verdwynen. Dank- zy de oplettendheid van drie gemeen- j tearbeiders werd een poging, die zy korte tyd later ondernam om de tas aan de Piet Heinkade in het water te laten verdwynen, echter verydeld. De mannen zaten in een auto onder het viaduct en zagen de vrouw met de tas voorbijkomen. Het viel hun op. dat zy enkele minuten later zonder tas terugkwam. De mannen gingen I op onderzoek uit., zagen de tas dry- ven en konden deze nog Juist uit het water opvissen. sommige beg in passages even aflegde. Een vlotte helderheid vergecelde het, virtuositeitsaspect. Voor zover vereist heeft Richard Heidema de mel^J es- zang begeleid, correct als altljd bezet. T. STIMULERING THEATERBEZOEK De stad Stockholm gaat volgend Jaar een zestigduizendtal kaartjes opkopen van de particuliere theaters in de stad om deze tegen lagere prijs door te verkopen aan toneelliefheb bers met krappe inkomens om aldus het theaterbezoek te stimuleren. Booreiland raakte op drift bij Waddeneilanden Verdwenen De vrouw was intussen spoorloos verdwenen, zy kon echter ln de loop van de avond aangehouden worden, toen zy contact met de politie opnam om te Informeren naar haar man. zy wordt verdacht van heling. In de woning van de barkeeper heeft de politie twee pistolen gevon den. In zyn auto, die by de overval gebruikt werd, trof de politie een derde pistool aam. Het schot dat by de overval viel is gelost door de kel ner. „Het was een waarschuwings schot. Ik wilde laten zien, dat het ons ernst was", heeft hy tegenover de po- De \as. met bewijsstukken, die nog maar juist op tijd uit het water kon worden opgevist. litie gezegd. De grootte van de bult (850 gulden» was hem zeer tegenge vallen. „Ik had op 10.000 gulden ge rekend". Vier Westduit®© zeesleep boten «Un gisteren op de Noordzee op vijftig myi ten noorden van Terschelling In moeliyitheden geraakt met hun sleep, het grote booreiland „Traiuo- cean I", dat door dit viertal naar een nieuwe boorlocatle son worden gebracht. Het eiland dat zes poten heeft, sloeg in een noordooster storm op drift, nadat alle sleepdraden van de Duitse sleepboten waren verbroken. In de loop van de dag slaagden enkele Duitse sleepboten er ln weer vast te maken, maar het eiland bleef ln de richting van de Neder landse Waddeneilanden drift ma ken. De eigenaren van de „Tranaocean I" riepen daarop Nederlandse sleep boten te hulp om de zaak te kla ren. Acht sleepboten zyn thans by Je berging van het booreiland be trokken. Volgens de Duitse vereniging tot redding van schipbreukelingen Is de toestand van de 39 personen die aan boord van de „Transocean I" nog niet dramatisch". De bemanning van het booreiland is al twee dagen niet afgelost. Een wentelwiek van het Westdult- se leger heeft gisteren tevergeefs ge tracht een gewonde van de „Transo cean I" te halen. De piloot werd gehinderd door de 55 meter hoge po ten van het booreiland. Het ongeluk, waarbij de man werd gewond, vu overigens al drie dagen geleden ge beurd. Hy had toen een omvallend olievat op een voet gehad. Duitse diplomaat verlaat Israël De Westdultae ambassade-raad ln Tel Aviv, Alexander Török, ls gis teren uit de Israëlische hoofdstad naar Bonn vertrokken na de publi- katie ln de pers van de beschuldi ging, dat hy lid is geweest van de Hongaarse fascistische party het PUI kruis. Op net vliegveld in Tel Avlv »ei Török, dat hy besloten had naar Bonn te gaan om besprekingen t« voeren met functionarissen van het Minister van Buitenlandse Zaken. Hy hoopt de beschuldiging te kun nen ontzenuwen. De benoeming van dr. Török, een in Hongarye gebaren diplomaat die na de oorlog in West-Duitsland werd genaturaliseerd, heeft ln Israël veel kritiek uitgelokt. Dr. Török ver wacht aan het eind van de week naar Israël terug te keren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15