De heer A. Kiel krijgt gouden C.N.Y.-insigne Prof. mr. T. Koopmans aanvaardt gewone Leidse leerstoel Monumenteiiregister is basis voor liet monumentenbeleid Gedrukte stemming met een moeilijk prijshoudend verloop OPHEFFINGSUITVERKOOP LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD Voor inleiding rechtswetenschap Gistermiddag heeft prof. mr. T. Koopmans met een oratie in het root Auditorium officieel zijn ambt aanvaard als gewoon Leids x>gleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap. Prof. Koop- lans sprak over „Contractueel stippel werk". overeenkomstonrecht valt genover medebewoners, de tucht op het schip kunnen b.v. niet worden drietal ontwikkelingslijnen waar aldus prof. Koopmans. In de eerste plaats de verschuiving bedingen naar reglementeren: z regelen de contractspartijen niet zelf him wederzijdse rechten en dichtingen; zij houden zich aan samenstel van tevoren vastge- voorwaarden, hetzij omdat de zulks voorschrijft, hetzij omdat de partijen slechts op die ndities in zee wil gaan. Voorts verplaatst de klemtoon in de geving zich van de overeenkomst r de achterliggende maatschappe- i realiteiten: eenzelfde type over- knkomst leidt niet meer steeds tot ;elfde rechtgevolgen, en de neiging at om als aanknopingspunt voor i-toepasselijkheid van wettelijke re- niet het contract te kiezen, bepaalde feitelijke situaties. J Tenslotte doet het contract in af- nende mate dienst als verklaring ^.n privaatrechtelijke verschijnselen: tuchtrecht in de onderneming, de plichtingen van de huurders te- verklaard uit de rechtshandeling die het contract is; zij ontstaan doordat één der contractpartijen door de uit voering van de overeenkomst in een georganiseerd verband wordt opgeno men en daarmee belandt in een fei telijke situatie welke een eigen leven gaat leiden en op haar beurt rechts gevolgen in het leven roept. In het licht van deze ontwikkeling gen meende spreker dat wij niet al leen de rol van de partijwil, maar ook die van de rechtshandeling zelf in ons contractenrecht hebben over schat. Wij dienen de contractuele rechtsbetrekking niet teveel geïso leerd te bezien: zij is „ingebed" in reglementeringen, in feitelijke situa ties, in een maatschappelijke context, in reeksen van gelijkgerichte verhou dingen. Deze beschouwingswijze heeft ook belang voor de praktijk van de rechtsvinding; het bracht spreker er toe de rechtspraak over de werksta king te kriteseren en te pleiten voor ai Mr. dr. van Swigchem o, De registratie van monumenten \gevolge de Monumentenwet. 1* toer dit onderwerp sprak gister avond in „De Lakenhal" voor de „Oud-Leiden" mr. dr. irï. A. van Swigchem, hoofd van de jdeling Beschrijving bij de Rijks- ik ienst voor de Monumentenzorg. 7 De samenstelling voor elke ge- leente van een register van be- n.chermde monumenten gebeurt op rond van de in 1961 van kracht ge il, 'orden Monumentenwet. Overeen- omstig de wet wordt het eerste ont- erp opgesteld door de Monumen- r. nraad, die daarbij gebruik maakt er hm de diensten van de Rijksdienst >or de Monumentenzorg. Vervol gens wordt dit ontwerp ter beoorde- :ng toegezonden aan de gemeente a aan de provincie. Nadat deze in- T. anties hun mening hebben ken- >n iar gemaakt en hun reacties door Monumentenraad zijn verwerkt tL een eindadvies aan de minister in bigt de vaststelling van het regis- h xt van beschermde monumenten aor de minister. De wet spreekt van register en let van monumentenlijst. Er is, be- alve in de naam, ook verschil in of ^teem. De Rijksmonumentenbe- herming, die men nu al tientallen ren kent de nieuwe wet brengt - dit opzicht niets nieuws was ibaseerd op een gefixeerde lijst, de 1 voorlopige lijst van monumenten, ie bovendien met heel andere be ulingen was samengesteld, dan om basis te zijn voor praktisch over- Idsbeleid. Zij is een tientallen geleden gemaakte inventarisa- die niet meer „bij" kan worden ïoemd. Bij de nieuwe regeling is de moge- ieid geopend het monumenten- iter door wijzigingen „bij de tijd" houden, zowel door toevoegingen door afvoeringen. Bovendien is rechtspositie van de eigenaar dui- jk verbeterd ten opzichte van Mr. dr. Van Swigchem ging in op de taak van de gemeen- in de voorbereidinggsprocedure. haar mag verwacht worden, dat het ontwerp toetst aan de ge- itebelangen in algemene zin. De gemeente zal moeten nagaan zij de opvatting van de minister hetgeen als monument dient worden aangemerkt kan delen, in hoeverre zij tegenstrijdig- opmerkt tussen het monumen- ;lang en bepaalde andere be langen zoals die van verkeer en sanering. Mr. dr. Van Swigchem wees ver volgens op het criterium van de monumentwaardigheid. In de nieu we monumentenregisters komt het kleine monument sterk aan bod. Dit is ook noodzakelijk, daar dit veel sneller verdwijnt dan vroeger, en zijn verdwijning een wezenlijke karakterverandering met zich mee brengt, die het monumentenbeleid in de oude stadskernen in groot ge vaar brengt. Het „beschermd stadsgezicht" (art. 20 van de Monumentenwet) kan hier maar ten dele een oplossing bieden. Het is bedoeld als een aanvulling op, niet als een vervanging van de be scherming van individuele monu menten. Er zijn uiteraard tegenstrijdige be langen. De overheid heeft zorg te dragen voor meer dan alleen monu menten. Een moeilijkheid is evenwel, dat soms moeilijk in concreto kan worden aangegeven, welke conse quenties de verschillende belangen met zich meebrengen. Daar komt bij dat veel van hetgeen waarmee men rekening zou willen houden, zich in de toekomst af zal spelen. Wie zal zeggen welke eisen b.v. het verkeer, inclusief het parkeren, in 1980 zal stellen of in 2000? Of, om een ander ding te noemen, hoe groot de belangstelling voor het monument dan zal zijn en de bereidheid tot financiële offers? Het systeem van de Monumenten wet is in zoverre hierop ingesteld omdat het uitgaat van een afweging van de belangen later. Dit uitgangspunt impliceert, dat plaatsing op het monumentenregis- ter geen bevriezing behoeft te zijn voor altijd. Wel is het een ring ten behoeve vs tale aspect, totdat een tegenstrijdig belang op komt dagen dat zwaarder weegt. Het monumentenregister is d« basis voor een monumentenbeleid. Het woord beleid houdt in, dat ei gemanoeuvreerd wordt. Verstarring is niet de bedoeling „Een monument is geen museum", aldus mr. dr. Van Swigchem. Bijna altijd is aanpas sing en overeenstemming tot stand te brengen tussen de eisen woning en bedrijf en die monument. Tenminste er enig geld voor over heeft Prof. Koopmans wordt geluk gewenst door zijn collega proxi- mus prof. mr. J. F. Glastra van Loon. herziening van enkele verwijzings- regels in het internationale contrac tenrecht. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipieerde prof. Koopmans-in de ontvangstzaal van de Academie. EERBIED VOOR i Bond van Chr. Overheidspersoneel DE WAARHEID huldisde jubilarissen „Het is moeilijk om kinderen op te voeden in de waarheid in een wereld, waarin deze waarheid zo dikwijls ge weld wordt aangedaan". Tot één van deze stellingen kwam pater dr. J. M. Kijm SJ., hoogleraar aan het Bergmanianum te Nijmegen, toen hij gisteravond in de r.-k. Lid- winaschool op uitnodiging van de Contactcommissie Kinderbescherming in Leiden en omstreken een lezing hield over „Opvoeding en Waarheid". Pater Kijm, die rekening hield met de kring waarvoor hij sprak, schonk speciaal aandacht aan de leugen van het jonge en zeer jonge kind. Vol gens hem gebruiken vele kinderen „het wapen" van de misleiding tot zelfverdediging. Is de leugen bij het kind veelal uiterst doorzichtig, op latere leeftijd verandert de leugen al spoedig in sluwheid en raffinement. Ook is het z.g. „opscheppen" in een of andere vorm een aantasten van de waarheid. De waarheid in de opvoe ding is volgens spreker dan ook van fundamentele betekenis. In deze op voeding zullen wij het kind dan ook werkelijk moeten begeleiden. Spreker, die ervan overtuigd was, dat dit een ontzaglijke inspanning vraagt, bracht de aanwezigen onder het oog, dat zij, die in het kinderbeschermingswerk en ook ver daarbuiten een op dracht zien, er op uit moeten zijn om de liefde en de waarheid in de we reld te handhaven, te bevestigen en verder te doen uitstralen. De voorzitter van de Contactcom missie, de heer A. J. D. van Oosten, vroeg in het begin van deze avond reeds aandacht voor de lezing, welke dr. Mik op 31 januari zal houden over het werk van een opvangcentrum en van mevr. Zeldenrust op 25 maart over gezinsverpleging. Open Deur-avond „Een ster in de lens". Onder deze titel wordt woensdagavond in gebouw Breestraat 19 een Open Deur-avond gehouden. Twee Leidenaars, die enthousiaste amateur-sterrenkijkers zijn zullen vertellen en foto's van de sterrenwereld laten zien. Dr. P. L. Schoonheim verzorgt opening en sluiting. DE LEIDSE VEEMARKT Mond- en klauwzeer in zuidelijke provincies (Van een deskundige medewerker) Na het mooie zomerse najaarsweer, abrupt een einde kwam, heeft het weer in de achter ons gende week ons wel heel vroeg streng voorproefje gegeven van naderende winter. Geen wonder dan ook, dat het meeste vee thans wel van het land is gehaald en wel op stal is gezet, het geen ook gisteren op de veemarkt in de hogere aanvoercijfers duidelijk tot uitdrukking kwam. Als gevolg echter het uitbreken van de gevreesde veeziekte mond- en klauwzeer onder de varkens in de zuidelijke provin cies, heerste er gisteren in de han del op de veemarkt een onzekere gedrukte stemming, waardoor de handel, vooral in de sectoren kens en runderen een lui tot traag moeilijk prijshoudend verloop had. In totaal werden er 3086 dieren aan gevoerd. Gebruiksvee: De aanvoer van melk- en kalfkoeien was iets min der dan vorige week, terwijl de aan- van varekoeien iets ruimer was, waaronder weinig luxe dieren. Daar de meeste boeren hun stallen thans vol hebben staan en zich op de win ter voorbereiden, was de vraag maai heel matig, waardoor de handel eer zeer rustig tot kalm verloop had. Bo vendien veroorzaakte de lagere prij zen in de sector slachtrunderen de ongerustheid voor de mond- klauwzeer een iets flauwere stemming. De prijzen wisten zich echter nog wel op het oude peil te handhaven. Notering: melk- en kalfkoeien f1000 tot f1250 en f1350; enkele luxe dieren tot f 1450 a f 1500; i koeien van f600 tot f900 en f 1200. Vette koeien: In deze afdeling gen we een ruime aanvoer. Als ge volg van de afsluiting van Noord- Brabant wegens de heersende vee ziekte, waren de verwachtingen hier gericht op hogere prijzen. Het aan bod was echter meer dan voldoende voor de verminderde vraag, waardoor de handel een lui tot traag verloop had met gedrukte prijzen. Voor de (Advertentie) sasss* gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer.Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft xe. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Maandags de gehele dag GESLOTEN onderste soorten was de afloop van de handel zelfs niet best; de beste kwaliteiten konden echter nog wel en prijshoudend worden ver kocht. Notering per kg. geslacht gewicht: Vette koeien van f3.20 tot f3.90 en 14.30; luxe dieren boven notering tot f 4.40 a f 4.45worstkoeien van f2.95 tot f3.15. Jongvee: De afdelingen pinken en graskalveren gaven maar kleine aan voeren te zien met weinig belang stelling. De handel verliep dan ook kalm. Beste stierpinken waren ech ter goed te verkopen. Notering: pinken van f 500 tot f 625 i f775; graskalveren van f250 tot f375 en f475. Vette kalveren: De aanvoer van vette kalveren, hoewel niet groot, toch ruimer dan vorige week, waaronder weinig beste en teveel zgn. uitgeschoten dieren. Mede in verband met de verminderde vraag export wilde de handel moei lijk op gang komen en behield tot het einde een stug verloop. Aange trokken door de stijvere en zelfs ho gere prijzen op andere markten bui- het mond- en klauwzeer besmet te Zuiden, hielden de verkopers stug Tijdens de algemene ledenverga- herdacht. De heer A. Kiel, die 50 dering, die door de afdeling Leiden jaar lid is van het Christelijk Na- van de Ned. Chr. Bond van Overheid- i lionaal Vakverbond en tevens van de personeel gisteravond ln het gebouw N.C.B.O. werd door de bondssecre- voor Christelijke Belangen aan de taris, de heer W. Wier in ga onder scheiden met het gouden CNV-in- signe met lauwertak). Na het openingswoord van de voor zitter, de heer W. J. Loeve, sprak de heer Wieringa zijn waardering uit hetgeen de heer Kiel in de loop der jaren voor het belang van het C.N.V. heeft gedaan. .Een van de redenen, dat het C.N.V. thans nog bestaat, is te danken aan personen als U, die jarenlang trouw zijn gebleven aan het Verbond. „Zij hebben zich gekenmerkt niet alleen als lid, maar ook door hun daden", de hondssecretaris. Ook de echt- genotre van de heer Kiel deelde mee de huldiging, waarbij de heer Wiennga nog eens schetste, dat de steun van de echtgenote noodzakelijk het enthousiame van de man, wat betreft het vervullen van ver schillende functies in verenigingen te ondersteunen. De heer Kiel, al geruime tijd gepensioneerd ambtenaar is, maakt zich nog steeds verdienstelijk voor de bejaardenor ganisaties. Vervolgens sprak de voorzitter tot de heren H. Grouw en J. Segijn, die 25 jaar lid van het CNV. zijn. Bei den werden onderscheiden met het zilveren insigne. Na het ceremoniële gedeelte sprak de heer Wieringa over de materiële zaken, de plicht en de verantwoor delijkheid in het dagelijkse werk en in de organisaties van het Overheids personeel. „In de dienstverlenende sector van het maatschappelijk le ven ligt de loonvorming ten opzich te van de particulieren bedrijven nog cnigzins achter." „Wij hopen echter, dat er pier 1 januari 1966 een ro- A.W.S. VIERT FEEST Het personeel van de Uitgevers maatschappij A. W. Sijthoff heeft gisteren in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van „Den Burcht" volop genoten van de jaarlijkse feest avond. De voorzitter van de personeelsver eniging. de heer J. Lacourt, opende met een hartelijk woord van wel kom, in het bijzonder tot de direc teur de heer G. de Flines en echt genote, de heren J. van Galen en J. v. d. Berg, die dit jaar 50 jaar bij de n.v. in dienst waren, alsmede tot de afgevaardigde van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel, dis trict Rijnland, mr. P. de Clecq en en vertegenwoordigers van en kele zusterverenigingen. De heer Flines richtte hierna enkele waarderende woorden tot het bestuur der personeelsvereniging, dat zich voer de samenstelling van het ac tiviteitsprogramma voor het perso neel oox in dit winterseizoen weer bijzonder had ingespannen. Spreker was de bestuursleden hiervoor weer zeer erkentelijk. Hierna hebben de aanwezigen zich enige uren uitstekend geamuseerd met een gevarieerd cabaret- en va riétéprogramma gepresenteerd onder het motto „Wie lacht betaalt". Aan het welslagen hiervan werkten mee de conferencier John Prins, de ac cordeonist Tonny Bakkenes, mr. Ge- raldini met zijn komische goochel- show, het zangduo An van Wijk en John van Heunen, dat enkele frag menten uit bekende operettes ten ge hore bracht, Ingrid en Robert in een voortreffelijke jong leurdemonstratie, de bekende pa rodist André van Duin, de muzikale kok Geraldine en de Osmani-troupe, die een spectaculaire demonstratie van acrobatiek ten beste gaf. Tenslotte volgde nog een geani meerd bal o.l.v. de heer C. Nieboer met medewerking van het dansorkest „The Skyliners". vast aan hogere vraagprijzen, die echter niet gerealiseerd konden wor den. De oude prijzen waren zelfs moei- k te handhaven en werden de meeste dieren verkocht tegen iets gedrukte prijzen, terwijl enkele die- onverkocht bleven staan omdat vraagprijzen niet gemaakt kon den worden. Notering per kg levend gewicht, van f3.40 tot f 3,70 en f4 slechts enkele prima dieren werden boven notering verkocht tot f 4.20. Wol vee: Met een ruimer en een voor de tijd van het jaar vrij nor male aanvoer wilde ook op de af deling wolvee de handel niet best op gang komen en heerste er een flauwe en lusteloze stemming. Het grote aanbod van overzese lammeren gepaard gaande met een minder bes te tot moeilijke handel in Frankrijk, ons grootste afzetgebied voor de export, beinvloedt nog steeds de slechtere gang van zaken op de bin nenlandse markten. Bij een luie tot trage handel wa ren de prijzen van vorige week met moeite te handhaven. Notering: Vette schapen van f90 tot f 110 en f 120; vette lammeren van f 100 tot f 125 en f 145 met een heel enkel best dier tot f 150. Varkens, (voor fok- en mesterij): Bij een aanmerkelijk mindere aan- dan vorige week had de han del toch een zeer rustig tot kalm verloop. Ook in deze afdeling was duidelijk merkbaar aan te voelen dat de handel verstoord was door de mond- en klauwzeer-uitbarsting in de Zuidelijke provincies en bleef een zoeken en aftasten oir handel in evenwicht te krijgen. Notering: drachtige zeugen f300 tot f375 en f425; schrammen in f85 tot f95 en f105; biggen in f56 tot f60 en f62. Slachtvarkens. (buiten de markt) Ook de handel in slachtvarkens was het einde van de week als ge volg van de mond- en klauwzeer erg onoverzichtelijk. Ondanks de rui- vraag voor export blijft het twijfelachtig hoe het buitenland op de in het Zuiden van het land uit gebroken veeziekte zal reageren. Niettemin wisten de prijzen van vorige week zich ook aan het einde van de week nog te handhaven. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van f 2.18 tot f2.20 en f2.24; slachtzeugen van f 1.70 tot f 1.75 en f 1.80. Fijne lichte slachtzeugen nog tot f 1,86 f 1,90. De heer W. Wieringa speldt de heer A. Kiel het gouden C.N.V.-insigne op. (Foto LD./Rol-v a®t) yale loonverhoging uit de bus zal komen voor het Overheidspersoneel", besloot de heer Wieringa zijn cause- VERWOESTING IN CAFETARIA In de late avond van 2 april werd in een cafetaria in de Leidse bin nenstad een ware verwoesting gericht, waarvan de schade circa f 10.000 beliep. Vier jongelieden, die al eerder moeilijkheden hadden veroorzaakt in de zaak, drongen de salon binnen, sloegen tafels, spiegels enz. kort klein. Ook de eigenaar van het bedrijf werd mishandeld. In verband hiermee hebben de jongens zich voor de Haagse recht bank te verantwoorden gehad, doch de zaak tegen een 19-jarige schilder werd aangehouden voor een rapport. De drank bleek in het leven van verdachte een kwade rol te spelen. Hij was reeds eerder veroordeeld, o.m. wegens joy-riding met een auto, die hij aan stukken had gereden. De oflicier van Justitie vond het beste verdachte in de Jeugdgevange nis te plaatsen, doch de directeur van deze gevangenis wees verdachte af, vanwege diens verkeerde invloe den. Daarom vorderde de officier nu een jaar gevangenisstraf twee maanden voorwaardelijk trek van het voorarrest. Uitspraak op 2 december. Advertentie PEIISOOILIIKE LEIINGEI Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke b*. handeling. GEMEENTEL IJ KE DIENST VOOR 11SBEHEER II KREDIETWEZEN MDÜUli IflOfl, POSIBIS 160. Id Mil SLECHTS 10 DAGEN RADIO'S. TELEVISIE, PORTABLES, BANDRECORDERS. KOELKASTEN. CENTRIFUGES, WASAUTOMATEN, T.V.-TAFELS, kleine huishoudelijke apparaten, vele ST.-NICOLAAS CADEAUS tegen AANTREKKELIJKE PRIJZEN. N.T.B. Vijf Meiplein 16, Leiden, tel- 25100 P. W. J. Steinz voor Pedagogiek Waarom gedraagt de nozem zich als nozem Volwassenen hebben geen enkel recht om het hoofd te schudden over het gedrag van de provo's. Hierop kwam het betoog neer van de heer P. W. J. Steinz, docent pedagogiek aan de Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, die gister avond in Leiden een lezing hield voor de Vereniging voor Pedagogiek. De heer Steinz sprak over het on derwerp „Waarom gedraagt de no zem zich als nozem?". Hij ging er van uit, dat het in de „opvreetcultuur" van vandaag „we leven in de tijd van de consumen tenbond" voor de volwassen mens moeilijk is om een persoonlijkheid te zijn. De volwassene van nu is teveel verweven met zijn veiligheid, zijn geborgenheid. Hij heeft alles en hU „vaart er wel bij". De nozem, die ten onrechte in het middelpunt van de publiciteit staat, is met zijn ouders consument, is met zijn ouders veilig en dus gebonden. Hij probeert „ja" tegen zichzelf te zeggen, en wil daarom eerst van zijn ouders af. Hij zoekt, zo vervolgde de heer Steinz, het illegale moment in deze legale wereld. Evenals de Rem-affaire een nozemdaad van volwassenen is ge weest „en nu gaan we lekker al die zuilen eens omver gooien" zo is het provocerende gedrag van de Jongeren een bepaalde illegale uiting van het creativiteitsmoment. In iedere creativiteit zit onontkoom baar het moment van de provocatie, aldus de heer Steinz. „Wij isoleren de nozem en wij stellen ons veilig door ons van hem af te keren. Bij de gratie van het nozemgedrag zul len wij echter iets moeten opbren gen, wij zullen, geluidloos en geruis loos naast de provocerende nozem moeten staan".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3