Grofsmederij veertien jubilarissen huldigt VVSL huldigt '!iej. Kantebeen SMITH laat eed van trouw vallen Spoedig nationale ziekenhuisraad LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 Gelijktijdig sterven] erH80 mensen. I Gelijktijdig worden er 2880 kinderen geboren. Gelijktijdig gaan130miL joen kinderen n. school Gelijktijdig zijn er 8 miljn. mensen jarig -Jfc Gelijktijdig geven wij met z'n allen een hoeveelh. lichaamswarmte af die voldoende is om75miL joen liter water aan de kook te brengen. Gelijktijdig wor. den er 2000 in. braken gepleegd Mej. Kantebeen ontvangt de onderscheiding met het bijbeho rende getuigschrift van de dele gatie van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. (Foto L.D./Holvaet) Een delegatie van de Nederlandse vereniging voor Hulsvrouwen afde ling Leiden bestaande uit de dames I. A. M. Schophuizen-BIek- kink en A. C. Kriest-De Haan bood mej. Kantebeen de onderschei ding voor 25 jaar trouwe dienst van deze vereniging aan. AllEMAAL TEGELIJK!! Wat er op de wereld gelijktijdig gebeurt 'H' WEGEN NAAR VREDE Amateurvoetbal Wie de oplossing van alle vredes vraagstukken meent te kennen, is een illusionist. Ook het radicale pacifis- j me, dat aanvankelijk wel moest be-1 ginnen met het losslaan van chris tendom en humaniteit uit iedere oorlogs-bereidheid, moest zich op den duur wel rekenschap geven van de praktische-politieke mogelijkheden en consequenties. Dat gebeurde in de laatste decennia, waarin de militaire vernietigingsmiddelen een perfectie hadden bereikt die ook de meest be rekenende cynicus dwong tot herzie ning van zijn standpunten en tot begrip voor het pacifisme. Dit zei gisteravond prof. dr. H. J. Heering op een bijeenkomst in de De KNVB heeft alle voor zondag vastgestelde wedstrijden in het ama teur voetbal afgelast. De afdelingen van de KNVB hebben eveneens alle voor zondag op het programma staande wedstrijden afgelast. Christenvrouwen en de kunstmaan Ds. B. van Oeveren uit Utrecht was door de Ned. Christen Vrouwenbond uitgenodigd gisteravond in de Zul- remonstrantse kerk, belegd door de I derkerk een lezing te houden over het onderwerp „Behoort de kunstmaan internationale Leidse Commissie samenwerking. In zijn toespraak over „Wegen naar vrede" noemde hij vier mogelijkhe den om tot vrede te komen. In de eerate plaats dóe van het terreur - evenwicht", waarbij beide (of alle) betrokken mogendheden de macro wapenen niet kunnen gebruiken, maar ook niet kunnen missen. Dat evenwicht is echter zeer dubieus; deskundigen erkennen dat reeds het bezit van wapenen gevaarlijk is. Een andere weg is die van het we- reldfederalisme en die wereldregering. Hier bestaat het gevaar, dat de volg orde wordt omgedraaid: macht kan wel een regering vormen, maar een regering zonder machtsmiddelen hangt in de lucht. Ghandi en Luther King hebben een derde weg gewezen,: die van het geweldloos verzet. Als echter een zekere mate van „aan spreekbaarheid" van de vijand ont breekt, leidt deze weerbaarheid niet tot vrede. De laatste mogelijkheid is die van de gelovige, vindingrijke onderne ming, die uitwegen ontdekt en bezig is in concrete situaties. Goede infor matie en goede geestelijke voorberei ding zijn daarvoor onontbeerlijk. Hier mag en moet de kerk vooropgaan, met raad én daad. in haar eenheid iets zichtbaar makend van de ene mensheid waartoe wij behoren. St.-Nicolaas in Oegstgeest en Leiderdorp Sint-Nicolaas zal vanmiddag om streeks twee uur in het gemeente huis van Oegstgeest door het gemeen tebestuur worden ontvangen. Na de ontvangst hoopt de Sint een rijtoer te maken door bijna het gehele dorp. De stoet wordt voorafgegaan door het muziekgezelschap „Concordia", terwijl de komst van St.-Nicolaas wordt aangekondigd door de „Wil- bert"-drummers. Sinterklaas wordt vanmiddag trouwens ook in Leiderdorp verwacht waar hij per boot hoopt aan te ko men. tot de tekenen der tijden?" Na een kort welkomstwoord van de presidente van de afd. Leiden Cen trum, mevr. Z. van JoolingenPrak, zette ds. Van Oeveren uiteen waarom hij de vraag, welke zijn onderwerp inhield, volmondig met „ja" moest beantwoorden. De inleider vroeg zich af of deze „hemelbestormende wonderdingen" een beter effect zouden sorteren dan de destijds mislukte poging om de hemel te bereiken met de Toren van Babel. „Wij kunnen echter niet zo maar de kunstmaan verwerpen", ver volgde ds. Van Oeveren, „want het resultaat, dat is bereikt, heeft men alleen te danken aan de krachten, die God in Zijn schepping heeft neergelegd". Ds. Van Oeveren besloot zijn be toog met te zeggen dat er op de dag van het laatste oordeel geen kunst maan meer zal zijn, wel een echte maan, rood van het bloed". De, na de pauze, levendige discus sie, werd door de presidente met een dankwoord aan ds. Van Oeveren voor diens lezing afgesloten. Om crisis te voorkomen De Rhodesische regering heeft de eis laten vallen dat alle ambtena ren en militairen trouw aan de nieuwe grondwet moeten zweren, zo berichtte gisteren de correspondent van de Rand Daily Mail uit Salis bury. De abtenaren en militairen heb ben allen een eed van trouw aan Koningin Elizabeth gezworen. Het besluit is gekomen om een cri sis voor de regering van premier Smith te voorkomen Vele hoge amb tenaren zouden nl. niet graag een bewuste keus tussen de regering- Smith en Koningin Elizabeth willen maken. De kerkelijke autoriteiten in Rho- desisë blijven vijandig tegenover de onafhankelijkheidsverklaring van Smith. De raad van kerken in Sa lisbury. die een twaalftal protestant- de kerken verenigt, heeft trouw be tuigd aan de koningin en gouverneur Gibbs. en opnieuw verklaard dehui dige Rhodesische regering niet als wettig te erkennen. Resolutie Bolivia en Urugay hebben van avond in de Veiligheidsraad aange drongen op een verbod olie naar Rhodeslë te zenden en een Brits op treden om een eind aan de rebellie daar te maken. Op verzoek ging de raad er mee akkoord deze resolutie eerst te be handelen. De stemming werd echter uitgesteld. De resolutie vraagt alle landen het bewind van Smith niet te erkennen en geen diplomatieke betrekkingen daarmee te onderhouden. Groot-Brit- tannië wordt gevraagd de reeds aan gekondigde economische sancties te gen Rhodesië uit te breiden met een Tokio Op 1 oktober telde Tokio 10.861.850 inwoners. Het is volgens de cijfers van de VN de grootste stad ter wereld. New York bezet de tweede plaats. Tydens de gistermiddag in Utrecht gehouden algemene leden vergadering van de „Vereniging van katholieke ziekenhuizen" heeft de voorzitter, mr. J. Th. M. de Vreeze, in zijn jaarrede bijzondere aandacht besteed aan de plannen om een na tionale ziekenhuisraad en een natio naal ziekenhuisinstituut op te rich ten. Mr. De Vreeze stelde centraal, dat het in het belang is van het Neder landse ziekenhuiswezen verder te gaan op de weg van de gezamenlijk heid. De werkwijze van het insti tuut dat men wil oprichten, zal de overheid zoveel garantie moeten bie den als maar mogelijk is, opdat ook zij voor haar beleid op dit instituut kan terugvallen. Wij willen niets lie ver dan een open beleid naar de kant van de overheid en voorts van al die maatschappelijke organisaties die bü het ziekenhuiswezen betrokken zijn, zo zei mr de Vreeze. Hij sprak de hoopt uit, dat binnen niet al te lange tijd de nationale ziekenhuisraad zich zal kunnen pre- J. Paddist viert gouden jubileum senteren, geflankeerd door secties voor ziekenhuizen, psychiatrische in richtingen en verpleegtehuizen. Mr. De Vreeze sprak eveneens de hoop uit, dat spoedig ran deze na tionale raad het initiatief zal uit gaan om met het ziekenhuisinstituut te beginnen, waarbij voorlopig wordt gedacht, behalve aan een financieel- economische afdeling, aan afdelin gen voor medische en verpleegkundi ge zaken bouwzaken en documenta tie. Niet minder dan veertien ju bilarissen vormden gisteravond het middelpunt van een groot scheepse huldiging in het St.-A?i- toniusclubhuis in Leiden. De jubi larissen zyn allemaal in dienst van de N.V. Kon. Ned. Grofsme derij. „Nestor" was de heer J. Paddist, die vijftig jaar lang in dienst van het bedrijf is geweest. Uit handen van burgemeester mr. G. C. van der Willigen ontving hij de zilveren medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. De heren M. G. van Polanen en E. A. T. Vogelenzang waren veertig jaar in het bedrijf werkzaam en daar door ontvingen zij de bronzen me daille in de Orde van Oranje Nassau. De andere jubilarissen waren allen 25 jaar bij de Grof smederij. Dat waren: J. Harland, W. P. Doove, F. RomboutH. E. Schreuder, C. Pauw, J. L. Ouwer- kerk, J. Brugman, N. Taverne, G. Steenbergen, ir. J. v. d. Hoek, en F. G. van Straten. Zij ontvingen allemaal de gebruikelijke envel- loppe met inhoud en de legpen ning met het getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Namens de direc tie voerde ir. M. C. de Jong het woord. De heer J. G. Wassitik sprak namens het jubileum fonds, de heer F. J. Mentzij namens de ondernemingsraad en de heer F. van den Berg namens de perso neelsvereniging. Er roaren veel ge schenken en ook de echtgenotes van de jubilarissen werden in de hulde betrokken. De goochelaar conferencier Schoolenberg zorgde voor een gezellige afsluiting van de huldigingsavond. (Foto L.D./Holvaat) INBRAAK IN JUWELIERSZAAK Uit de etalage van de juweliers firma C. van Pampus in de Kalver- straat in Amsterdam zijn een bril janten collier en drie tableaus met ringen, ter waarde van resp. f8000 en f7000 gestolen. De inbrekers ver braken enkele verbindingsstukken van een ijzeren rolhek en sloegen vervolgens met een hamer de etala geruit in. De hamer werd in de eta lage achtergelaten. Op straat werden drie ringen teruggevonden. E>e poli tie is er gezien de werkwijze vrijwel zeker van dat de inbraak door ver scheidene personen is gepleegd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Famileberichten (ontleend aan andere bladen) Geboren: Van BronkhorstVan Dissel, zn., Diemen. Getrouwd: N. van Eekelen en C. J. Redelaar, Amsterdam; G. K. Oud en J. H. Cornelisse, Purmerend; S. J. Polak en M. Bijl, Amstelveen. Overleden: W. J. Tigges, mn 62 jr. Den Haag; G. van der Hoeven, mn, 62 jr. Amsterdam; E. F. Nieuwen- huijsSolle, vr. 76 jr. Delden; J. A. van DeldenReyers, vr. 70 jr, Gors- sel; H. M. F. Kühbauch, mn. 54 jr. Den Haa.g; J. A W. Gratama, mn. 81 jr. Zwolle; M. GoudaQuint, vr. 88 jr. Arnhem; K. Denijs, mn, 80 jr. Amsterdam; J. P. de Graaff, mn, 83 jr, Arnhem. Ds. S. Oegema 40 jaar predikant Het is maandag veertig jaar gele den, dat ds. S. Oegema uit Haarlem, oud-vlootpredikant, werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Oegema werd 22 november 1925 door prof. dr. H. Bouwman bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Langeslag bij Laag Zuthem (tussen Zwolle en Hei- no in de provincie Overijssel). Nadat ds. Oegema in 1934 was benoemd tot reserve-veldprediker trad hij in sep tember 1935 in militaire dienst en is toen enige tijd te Amersfoort, Har derwijk en te Oldebroek werkzaam geweest als veldprediker. In 1939 werd hij benoemd tot vlootpredikant in vaste dienst. In mei 1939 vertrok de jubilaris naar het voormalig Neder lands Oost-Indië, waar hij werkzaam is geweest tot mei 1950. Na zijn te rugkeer in Nederland werd ds. Oege ma te 's-Gravenhage geplaatst voor het werk te Voorschoten en te Oegst geest. Ongeveer drie jaar later ver trok ds. Oegema naar de Nederlandse Antillen. Na zijn terugkeer in Nederland in mei 1958 is de jubilaris tot zijn pen sionering op 1 augustus 1961 nog ruim drie jaar geestelijk verzorger van het marinehospitaal te Overveen. geweest. verbod om olie naar het land te stu- De nieuwe resolutie gaat min der ver dan die van de Ivoorkust welxke gewapend optreden vraagt. Volgens diplomatieke zegslieden zullen de V.S. voor de nieuwe reso lutie stemmen. GATT De GATT, de algemene overeen komst inzake tarieven en handel, .heeft tydelijk de betrekkingen met Rhodesië opgeschort. De bij de GATT aangesloten landen beheersen 80 procent van de wereldhandel. Het besluit is genomen door de algemeen directeur van de Gatt, de Brit Wynd- ham White na het ontvangen van een verzoek daartoe van de Britse regering. Reconstructie Rijksweg 12 spoedig klaar Bijna zes maanden voor de offi ciële opleveringsdatum (17 juli 1966) zal de reconstructie van het gedeelte van Rijksweg 12 (UtrechtDen Haag) tussen het verkeersplein Oudenrijn en de grens Utrecht^- Zuid-IIolland bij Linschoten zijn vol tooid Het werk aan de hoofdrijbaan is nu nagenoeg klaar, evenals dat aan de op- eii afritten by Linschoten en De Meern. Het afwerken van de ta luds en het aanbrengen van kabel- beveiliging zal vóór 1 januari gereed zijn. De snelle uitvoering van het project was o.m. mogelijk, doordat de Maatschappij Wegenbouw verder weinig te doen hadden dus veel men sen en materieel kon inzetten. Het traject OudenrijnLinscho ten is 12.8 kilometer lang, zodat in totaal 25.6 kilometer rijbaan van 10.6 meter breed met asfaltbeton moest worden verhard. Hakenkruizen in West-Berlijn De Westberlijnse politie heeft meegedeeld dat in de wijk Charlot- tenburg weer talrijke hakenkruizen op muren, brievenbussen, deuren en aanplakzuilen zijn geschilderd. De politie heeft inmiddels twee personen aangehouden en weer vrij gelaten in verband met de kwestie. Een van hen was een twaalfjarig meisje dat met krijt hakenkruizen op deuren tekende. Het kind vertel de alleen maar te hebben nagedaan wat ze op de televisie en in de krant had gezien. Een 24-jarige chauffeur is ook weer vrijgelaten na te zijn onder vraagd. Er was niet gebleken dat hij nazi-sympathieën had. Op zyn werk had hU met een verfspuit een ha kenkruis op een muur geschilderd. Hij heeft verklaard dat hij alleen maar aan zijn collega's had willen laten zien hoe zoiets wordt gedaan. Topsalarissen in V.S. en Europa groeien naar elkaar toe De inkomens (salarissen en tan tièmes) van directeuren in de E.E.G.-landen zijn in 1964 met 25 procent gestegen vergeleken met 1962. In de V S. bedroeg de stijging over dezelfde periode gemeten tien pro cent. Het internationale bedrijfs-ad- viesbureau, Mckinsey and co, dat een onderzoek heeft ingesteld naar de inkomens van directeuren van in dustriële bedrijven in achttien lan den, concludeert uit deze ontwikke ling dat de inkomens in de V.S. en Europa naar elkaar toegroeien, al moet er rekening mee worden gehou den dat de kosten van levensonder houd in Europa de laatste jaren sterker zijn gestegen dan in noord- Amerika. RIJEXAMENS NIET HELEMAAL ANONIEM (Van onze Haagse correspondent) De rij-examens voortaan anoniem? Dat is zeker niet de bedoeling, zo heeft het „Centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen" gezegd naar aanleiding van het be richt van gisteren. In dat bericht werd gezegd, dat de kandidaten voortaan de naam van de examina tor niet meer te weten zouden komen. Een autorijschoolhouder bevestigde het: het C.B.R. heeft alleen ge vraagd, de kandidaat pas zo laat mogelijk te vertellen wie hem zal examineren, dit om te voorkomen dat vrienden, kennissen of buren al we ken tevoren de aspirant-automobi list op losse gronden vertellen „hoe je bij Jansen moet rijden om te sla gen". Het staat de rijschoolhouders vrij, deze namen aan de kandidaten mee te delen. Maar in hun eigen belang en in dat van de kandidaat, aldus het C.B.R. zullen zij er goed aan doen. dat pas vlak voor het examen te doen, opdat de kandidaat niet be vooroordeeld aan het rijden gaat. ■i iddelpunt van een heel bijzondere ,.thee" in het gebouw van /ereniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden was gister- lag mejuffrouw G. W. Kantebeen. Vijfentwintig jaar zwaai- :ij de huishoudelijke scepter in. de ,,club" en dat was voor Jmeisjesstudenten reden om juffrouw Kantebeen eens danig in ;onnetje te zetten. .tallen leden van de WSL, Wen, leden van de huidige en oudere huiscommissies kwamen (frouw Kantebeen gelukwen- In 1937 trad zij reeds als as- in de huishouding in dienst pand, waar nu de club is tigd, maar waar toen alleen maar vrouwelijke studenten op rs woonden. Met eer) onder be- van enkele jaren heeft zy se- iien de huishoudelijke beslom - igen voor haar rekening geno- Hoewel mejuffrouw Kantebeen «scheiden is komt zy er rond uit dat ze vaak hard heeft werken. „Werktijden kende -fyenlijk niet vertelt de nog bij- r energiek 59-jarige. Er wa- literaard veel geschenken. Van oud-bestuursleden van huiscommis sies en van de huidige huiscommissies ontving zy uit handen van mej. A. E. N. Hadquebard een antiek zilve ren bord met inscriptie. De vijfde- jaars boden symbolisch het WSL- geschenk aan: een radio met pla tenspeler. Harktberichten gew)L,30-l'.70; schapen: 95-140; drachtige varkens: 340-475; tvarkens: 400-460; schrammen: 0; biggen: 60-70; stieren (in f gesl. gew.): 3,80-4,00; vette kal- 460-690; vette kalveren (in f g lev. gew.)3.2Cf-4t,30. över- resp. aanvoer en handel: ge svee rustig, prljsh.; gulste rustig, niet prljsh.; pinken: niet prysh.; varkens: bevredl- duurder; graskalveren: kalm. prljsh.; vette kalveren: vlot, duur- nuchtere kalveren- vlot, duurder: n: stroef, niet prijsl INSBURG. 19 november Bloe- leillng Flora. TroochrysantenVul- Joseph 125135, Rollnda 155. 125. Paris 145. Golden Sail 100 Kauffman 100110. Irissen: ;ewood 420450 per bos Am. An- Orowley 30003400, Sim rood -4100. roze 2800—3400. wit 2800— Selecta 18004400. Arthur 3400— Gerbera eerste soort. Geplozen anten: Island Brons 2800. Island Balcombe 2800, W. Lange -2300. Shocsmlth 38004300 per INSBURG, 19 november Gr oe ri ling. Peterselie 2700—3000. Was- 18504700. Waspeen B 2800— Breekpeen 10002000 Spruiten -10200, Andijvie 4500—6100, Boe- 3500—3700. Uien 2100—2400 per Knolselderij 18003200 per 100 R AAR, 19 november Groentevel- - Witlof I 151—170, II 78—120. 17, glasandyvie 4661, afwijkend spinazie 82, groene kool 3842, 2629. spruiten 2087 alles per Tomaten binnenland A: 180365, 360. C 180250 per bakje van Sla 912 per stuk. Druiven 112 Per kg. Export veiling: Tomaten lira 520, A 500, B extra 550, idem 480, idem V extra 330, idem C alles per bakje tn 6 kg. Srpulten '1—138. idem B 131. idem C 85. D (klein) 135 per kilo. 6KOOP, 19 november Bloemen- Inpot: Cyclaam 75, Hedera 13. odi 31. Peperomla 39, Begonia 24. ettia 85150240 per bos. 150 Per stuk, wit 200 per stuk. Tros- santen Paris 95115120. Rolln- 15—135. Lyona 130135. Criterion Orchid 145 Tokio 135. Polanchier Golden Seal 100—115. Schlager Mljlord 135, Paulina 135. Popcorn tiptop 70. Little America 105. 'mann 90. Indianapolis 10095. lozen chrysanten Madeion 10. Sous '■h 34. Ilex verlicilata 1007545 tak. 320240140 per bos. Aucu- '"tonica 100 per stuk. Am. anjers 12, wit 3430. rose 32. gemengd ft) 16. SMEER 19 november Bloemen- ag Legray 4 100—215. 2 70—110. lus tril. 100—160 alle per tak wra 50105 per stuk. Fresia 100 Cyclamebloemen 120200 per bos. torbia 70125 per tak. Anjers: 4051, rose 25—40. wit 18—31. 'ld Beauty 2740. Gemengd 18— .Arthur 2034 per stuk. Rozen: Jj&ndia 2545. Geh. Duisberg 40 Baccarat 4580. Carol 2032. Gar- 1830. Super Star 40—60 per st. PKI-afdeling ontbonden De provinciale afdeling west-Java van de Indonesische communistische partij (P.K.I.) is ontbonden. Dit deelde het persbureau Amtara giste ren mee. Het is de eerste maal dat gesproken wordt van ontbinding van een PKI-afdeling. Voorheen werd steeds de term „tijdelijke schorsing" gebruikt. De bekendmaking kwam van de militaire bevelhebber van west-Java, generaal Adjie. Dertig communistische jongeren hebben in de omgeving van Medan, in noord-Sumatra, een 18-jarig meisje om het leven gebracht. Haar lichaam werd in een rijst veld gevonden. Het meisje was lid van de nationalistische partij. Vijf jongelieden zijn gearresteerd. ANAB denkt aan girorekening voor al zijn leden De bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, die al enkele jaren een andere regeling van de contributie inning bestudeert, houdt ernstig re kening met de mogelijkheid in de toekomst de contributies te incasse ren door middel van automatische afschrijving van de girorekening van de 30.000 leden. Wie zo'n rekening nog niet heeft, zou er dan een van de A.N.A.B. kunnen krijgen. In IJsel- monde begint de A.N.A.B. binnenkort met een proef. Kernbewapening De Algemene Vergadering der V.N. heeft met 93 stemmen voor, geen togen en vijf onthoudingen (Frank rijk, Cuba, Guinea, Pakistan en Roe menië) een resolutie goedgekeurd waarin wordt aangedrongen op spoe dige hervatting van de Geneefse con ferentie over een internationaal ver drag ter voorkoming van de ver spreiding van kernwapens. Landing op plas kost f 250 De landing op de Westeinder plas met zijn eenmotorig watersport vliegtuigje. is de Amerikaanse chi rurg James Gaston op een bekeu ring komen te staan. Wel geeft de luchtvaartwet een maximum boete van f 1000.- aan voor landingen op terreinen die niet daartoe zijn aan gewezen, maar de substituut-offi cier van Justitie in Haarlem, mr. J. Wiarda, heeft na lang wikken en wegen toegestemd In een schikkings bedrag van f 250. Na dit bedrag contant te hebben voldaan, keerde Gaston naar Schip hol terug en begon de voorberei dingen te treffen voor het laatste traject van zijn monstervlucht uit Amerika naar zuid-Engeland. Weer en rijksluchtvaartdienst dienende, hoopt hij vandaag te vertrekken. sellige „thee" aan Rapenburg

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15