Bob Dylan: volkspoeet die gromt s een geboren organisator Gé Hofenk TOPPERS Ervaring Kosten Regeien a O Eerste plaat Stylist Negentienjarige Hagenaar wil tieners ook tot positieve dii bewijzen, dat in staat zijn Een jongeman uit Oegst- geest in de wandeling Turk genaamd heeft geprobeerd een serie blauwgeschilderde cement- zakken aan de man te brengen door met veel misbaar een expositie in de Leidse Boerhaavezalen te organiseren. De ope ningsavond imet beat- groep) werd een totale flop. Diezelfde avond werd in de Leidse Stadsgehoorzaal een tienershow georgani seerd met hetzelfde resul taat. Nauwelijks honderd Leidse jongeren hadden belangstelling voor Don Mercedes en ZZ. Het Leidse jeugdontmoe- tingscentrum „In den Mo riaan" wordt vanavond om acht uur herschapen in een nachtclub: het pro gramma vermeldt o.a. „danseurs en danseuses, goochelaars" enz. verwijderd hebben, een herinnering aan dat pro gramma blijft gehand haafd in het nieuwe tie nerprogramma „Fanclub". Dat is namelijk een gran dioze flop. Een opmerkelijk verschijn sel op de Leidse hitparade van deze week: twee num mers van Haagse beat- groepen. Motions en Gol den Ear-Rings gooien ho- cgen. The Golden Ear- Rings komen 11 december naar Leiden op initiatief van de Twenty Society. BDB DYLAN is zanger van professie, hoewel in gewijden zeggen dat hij nau welijks kan zingen. Zijn zingen is meer een soort gegrom, een diepe keelklank, die echter, vol gens diezelfde ingewijden, zeer muzikaal is. Bob Dylan is 24 jaar. Een wat slordig geklede jongeman met lange warrige haren. Zijn spijkerbroek is een soort v oor logsverklaring aan de gezeten burgerij, evenals zijn kreukelig shirt. Hoewel bekend is dat hij verblijf houdt in de United States is zijn woonplaats alleen aan zeer intieme verwanten be kend. Hij is gespecialiseerd in zelf geschreven teksten en mu ziek. die niet alleen door hem zelf worden gezongen. Deze folksongs vinden vertolkers als Jacques Senf gaat naar hij aanneemt niet militaire dienst. Dat is jammer voor het lederlandse leger: deze 19-jarige Haagse jonge- lan beschikt over organisatietalenten, die hem bij wijze van spreken) rechtstreeks naar het eneraals uniform zouden voeren. Als een veld- eer, die een krijgsverrichting van fase tot fase litstippelt maakt Jacques Senf zijn plannen voor venementen, waarvan de Nederlandse jeugd ver- laasd gaat opkijken. Wat te denken bijvoorbeeld van een massale kalkoeneetpartij- mex-beat-festijn op Ttoeede Kerstdag voor maar liefst 1000 tie- irs? Fabeltjes? Geen sprake van. Jacques Senf staat er garant )or en dan gebeurt het ook. Vandaag is het een grote dag voor de lagse „artist-promotor"een van de grootscheepse evenementen ie. de laatste maanden aan zijn creatieve geest zijn ontsproten ng vanmiddag om kwart over drie van start. Op dat moment vul- tn zich de Haagse Houtrusthallen met tussen de drie en vier- nzend jonge beat-enthousiasten, die kwamen luisteren naar een m de bekendste Engelse groepen van het ogenblik: The Kinks. De etto opbrengst van dit jeugdfestijn waaraan onder andere mee- erken Margie Ball en The Golden Ear-Rings is bestemd voor het mingin Wilhelmina Fonds voor kankerbestrijding. Donderdagavond kwam het 250 sterke „leger" van generaal bijeen voor de laatste be- reking. Toen werd het tijdsche- opgesteld voor een bezigheid misschien het best betiteld kan ffden met „Operatie-Jacques". lissen twee uur en kwart voor drie indaag moeten de Haagse Hout- athallen namelijk worden her- hapen van sporthal en indoor- nnisbanencomplex tot een con- rtzaal, inclusief podium, ge- dsinstallatie, consumptietenten zitplaatsen voor 4000 tieners, een rwei dat alleen maar gesmeerd n verlopen als de zaken van te ren goed zyn geregeld. „Er zijn in Den Haag 121.000 tie ners. of liever, mensen tussen de 16 en de 25 jaar. Het moet luk ken". Jacques Senf is er rotsvast van overtuigd. Hij kan die over tuiging schragen met zijn ruime ervaring in het „vak" onlangs opende hij in Scheveningen het grootste beat-centrum van Neder land: alle weekeinden gemiddeld duizend jongelui over de vloer Daar blijft het niet bij. Hij zit :door: Marius van Rijn vaak verachte tieners ook wel tot andere dingen in staat zijn dan waarover de kranten steeds schrij ven. Jacques geeft dan ook vol mondig toe dat hij een idealist is. Dat houdt niet in dat hij niet za kelijk is. De financiën worden secuur in de gaten gehouden. Dat moet ook wel ook. want hier volgen een paar bedragen, die illustreren wat er voor een festijn als dat van vandaag komt kijken: zaal- huur 2000 gulden, The Kinks (voor een half uur spelen) 2500 gulden en dan zijn er zaken als BUMA rechten, omzetbelasting, verma kelijkheidsbelasting en dergelijke. Eindeloze besprekingen met politie en brandweer, die zeer stipte eisen stellen, besprekingen met managers en allerlei mensen, die op een ande re manier bij de zaak zijn betrok ken eisen Jacques de hele dag op. Polydor staat in principe garant voor een eventuele mislukking. artistieke en historische be roemdheden Marlène Dietrich. Pete Seeger en Johan Baez. Bob Dylan is geboren in Duluth. Minnesota. Weglopen van huis bleek al spoedig één van zijn spe cialiteiten te zijn. Op zyn tiende verliet hij voor de eerste keer zijn ouderlijk huis. Zes keer probeerde hij het daarna nog en steeds weer werd hij in de kraag gegrepen door de politie. Zijn eerste tocht ging naar Chicago, maar nog voor de politie hem vond had de jeugdige zwerver zijn eerste gitaar gekregen van een straatzanger. Muziek in- duizend opgewonden jongelui in goede banen te leiden, valt niet mee. Jacques Senf heeft er wat op gevonden. „Politie in de zaal is fout. Dat hitst de jongens alleen maar op. We hebben een eigen 250 man sterke ordedienst, samen gesteld uit vrienden en bekenden. Die mannetjes zitten door de ge hele zaal en hebben allemaal hun eigen taak. En er is nog nooit iets voorgevallen tijdens mijn concer- boordevol plannen. „Kijk, dan heb ik weer een idee. Dan ga ik ach ter mijn bureau en schrijf het op. De hele dag denk ik er aan en dan werk ik het uit". Hij kijkt wat dromerig voor zich uit alsof hem weer nieuwe beatvisioenen voor de geest komen. „Een privé- leven heb ik niet meer. Dag en nacht ben ik met dit werk bezig. Eigenlijk- ben ik alleen zondags in de kerk een beetje mezelf". Met zijn charitatieve beat-festijnen wil Jacques Senf aantonen, dat de zo Dat regelen zit Jacques Senf ln bloed. „Ik was tien jaar toen voor 200 kinderen een soort va- atiebezigheden op touw zette", rtelt de blonde Jacques, die op •jarige leeftijd voorzitter van een msvereniging werd en op zijn zes inde begon met het huren van iltjes om beat-groepen in die d in opmars te laten spelen, in hobby organiseren en wer- a met artiesten werd enkele landen geleden zijn beroep: toen «1 hij in dienst bij de grammo- )nplatenmaatschappij „Poolydor" Haag. Zijn functie daar "d artist-promotor, wat zoveel zeggen als manager-voor-een- ileboel-artiesten-te-gelijk. Jac- ies Senf maakte historie in het sagse beat-leven. Zijn eigen dan- Marathon, waar hij in de week je bekende en minder beken- groepen laat optreden, kreeg gro- bekendheid en gestimuleerd door t succes waagde Jacques zich op september aan zijn eerste grote mement. een „Tiener-top-show" de Haagse Houtrusthallen, waar in de opbrengt net als van- mg bestemd was voor het WF. „Het vieï wat tegen", vindt tojues. „We konden maar 500 dden afdragen, maar vandaag ïdt het beter, daar ben ik van Jigd. We gaan zeker driedui- ad gulden bij elkaar brengen", i beat-festijn met een paar Voor Jacques Senf zit er niet zo veel winst in als sommigen wel willen beweren. „In de twee jaar dat ik nu geregeld evenementen organiseerd heb ik precies 350 gul den voor mezelf overgehouden". Met een zekere afschuw praat hij verder over de mijlenhoge kosten- barrières, die bijna wekelijks moe ten worden genomen. Drukwerk, reclame, reiskosten, en niet te ver geten de belastingen drukken als een loden last. Maar Jacques gaat blijmoedig door. Er staan nog veel grotere dingen op stapel in het brein van deze jonge Hagenaar. In het begin van het volgend jaar begint Jacques Senf een orga nisatiebureau. Dat is niet helemaal hetzelfde als een impressariaat-, maar het lijkt er wel een beetje op. Na het al eerdergenoemde kal koen-festijn in zijn eigen beat-ca- sino in Scheveningen op tweede kerstdag volgt uniek voor Ne derland in de nacht van de eer ste januari een oliebollenbal. Van één tot zes wil Jacques de Haag se jeugd het nieuwjaar laten in- dansen. „Dan zijn ze van de straat ook", somt hij op, druk pra tend over al zijn plannen. Plannen, waarbij men, als ze niet afkomstig waren van een jongeman die bewezen heeft wat hij organisatorisch in zijn mars heeft zou denken dat het ongerijmde fantasieën zijn. Voorlopig hoogtepunt in de carrière wordt (en Jacques is er al druk aan bezig, samen met de 24-jarige Peter van den Abeelen) een 24-uurs-show, die het komende voorjaar drie maal in Nederland en drie maal in België gaat draaien en waar voor de televisie belangstelling schijnt te hebben. Dit is de ingang van het beat-casino, dat Jacques Senf drie weken geleden in Scheve ningen opende. In de zomer maanden blijft in dit EMS- pand het bekende ..Ober- Bayern" gevestigd. (Foto LD./Hoivast) ■ic Bob Dylan. Amerika's grootste troubadour over wie een criticus eens zei: ,.De he mel mag weten, waar Dylan al die techniek en die rijke verza meling liederen vandaan haalt. Commentaar van Bob: ..Oren en ogen wijd open houden LDTOPTIENLDTOPTIENLDTOPTIEN o, O E- Q 2 w E-< Oh O E- Q ,-j 1 Yesterday (Paul McCartney) 2 This strange effect (Dave Berry) 3 Here It comes again (Fortunes) 4 Sirtaki (Trio Hellénique) 5 Get off of my cloud (Rolling Stones) 6 Wasted words (Motions) 7 The Incrowd (Ramsey Lewis Trio) 8 Please go (Golden Ear-Rings) 9 Eve of destruction (Barry McGuire) 10 The well respected man (The Kinks 3 tu 2: a O ui N3IJdOJ,aiN3IJ,dOJ,aTN3II,dOJ,ai DE ZAAK VOOR LEI UIT VOORRAAD LEVERBAAR DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Muziek, en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 trigeerde hem: toen hy 15 was, leerde hy zichzelf piano en mond harmonica spelen. Het eerste liedje dat hij in deze tijd schreef, droeg hij op aan Brigitte Bardot. Ruste loos bleef hy verder trekken, voor zover hy er de kans toe zag. Hy kwam by een circus terecht, liftte van New Mexico tot South Dacota, en van Kansas tot Californië. Vast besloten om eens de legendarische Woody Guthrie op te zoeken. Hy vond hem in New Yersey en een paar maanden later brachten Dy lans rauwe stem en de sterk beel dende kracht van zyn teksten de vereniging van volksmuziek-en thousiastelingen die in Greenwich Village samenkwamen, in rep en Bob Dylan was twintig toen hy zyn eerste grammofoonplaat maak te: een eenvoudig met Bob Dylan aangeduide L.P., die door critici enthousiast werd beoordeeld. Men noemde hem de meeste creatieve volksmuziek-kunstenaar die sinds Woody Guthrie naar voren werd gebracht. Vanaf dat moment wordt zyn naam overal genoemd: zyn platen staan aan de top van de in ternationale hitparades. Overal in de VS is hy inmiddels opgetreden. Tot zelfs in Carnegie Hall toe. Bob Dylan, zanger, componist, poëet, humorist en spreker, heeft zich in deze betrekkelyk korte tyd ont wikkeld tot een zeer creatieve kracht op het gebied van de Ame rikaanse volksmuziek van deze tyd. Dylan, zeggen zy die hem kennen, is een diep bewogen jongeman, die zyn visie op het wereldgebeuren op een unieke en poëtische wyze ge stalte geeft. Zijn opnamen zyn by- zonder populair. Zyn succes is niet van voorbygaande aard. Sinds de dagen van Leadbelly en Big Bill Broonzy zyn gevoelens van verbit tering, angst en hoop niet meer zo bewogen en gloedvol vertolkt als door Bob Dylan wordt gedaan. Door Leadbelly en Broonzy is hy sterk beïnvloed, evenals door Hans Wil liams, Muddy Watery en Big Joe Williams. Zyn midwestern styl. zyn vakkundige beheersing van de zg. „talking blues" en zyn cynisme zijn rechtstreeks te herleiden tot Woody Guthrie. Boby Dylan is een dwingende stylist, zyn tekst is pure poëzie van deze tyd. Zyn zingen is welis waar een sterk persoonlijke aange legenheid, maar zyn styl ontwik kelt zich steeds meer. De opmerke- ïyke herleving van de volksmuziek in de laatste jaren, niet alleen in Amerika, maar nu ook in ons land en in geheel West-Europa, heeft verschillende jonge zangers in de bekendheid gebracht. Sommigen volgen de volksstyi, anderen de stadsstyl, Dylans muziek is nog het meest verwant aan de laatste soort, maar zyn liederen zijn eigeniyk zo afwykend dat ze niet in een be paalde styl zyn onder te brengen. By Dylan is de volksmuziek geen modeverschynsel: hy hanteert de thema's eenzaamheid, angst vryheid en wanhoop op een haast schokkende, in elk geval originele manier. Zyn muziek is een compro mis tussen de negerblues en de „country music". Pete Seeger zei nog onlangs van hem: „Bob Dylan wordt Amerika's grootste trouba dour, ais hy tenminste niet ex plodeert." Een in de VS zeer ge respecteerd criticus zei van hem „De hemel mag weten waar Dylan al die techniek van de ndet op schrift gestelde grootsheid van het volkslied en de ryke verzameling van negerliederen vandaan haalt!" Bob Dylans commentaar hierop is: „Je moet je ogen en oren wyd open houden. Ik zuig alles wat op me af komt. in me op. Na een tyd komt het vanzelf weer boven".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13