de J onger encont ac t van Leidse huisvrouwen alleen zijn auto stappen Zo niet hoort Dag en nacht katoen Zaterdag 20 november 1965 Pagina 3 Weekeindbijlage L.D. Extra deuitgedokterde' HANDCREAM Een moeder van kleine kinderen heeft soms sterk de be hoefte om er eens „uit" te zijn. Maar daar blijkt door ge brek aan vertrouwde oppas in de praktijk weinig van terecht te komen. Overdag heeft ze dus de handen vol aan baby of kleuter en 's avonds wil haar man wel oppassen, maar waar moet je naar toe als vrouw-alleen worden gekozen. Geen religieuze of -politiek getinte. De leden zijn ook op ander gebied actief: indien mogelijk worden de lezingen e.d. verzorgd door mensen uit de eigen kring. Maar het kan keurig, dat kunt u hier zien. Wie netjes uit de auto wil stappen, houdt de voeten naast elkaar. Dan beide benen rustig naar links zwaaien tot uw voeten de grond ra ken. Als u vaste grond onder de voeten hebt. pakt u het handvat en trekt zich omhoog. Zo zal er geen onvertogen stukje been te zien zijn. vfls f/ gaan, ze kan vlug of langzaam werken, in haar eentje beslissin gen nemen en haar eigen tijds indeling maken. En op de ach tergrond van al haar denken en doen ligt dit ene, zaligmakende feit: ze is alleen, maar niet een zaam. Vrouwen bezitten het onvolpre zen vermogen om vriendschap te sluiten met dode dingen: een bloe- menvaas, een kast. een ameu blement. een vensterbank. een kachel. Mannen kunnen alleen vriendschap sluiten met leven de voorwerpen, zoals auto's, boten of machines. Dat een vrouw boven een gebroken schaal kan staan snikken is hun een raadsel. Zoals alles wat der vrouwen eigen is de mannen een raadsel blijft Onze relatie tot huisdieren wykt ook af van de gevoelens die man en kinderen voor die beesten koesteren. Huisdieren de taal, in elk geval behoeven we er niet naar te luisteren. Ze bemoei en zich niet met de volgorde van onze arbeid, met onze beslissingen, plannen, moeilijkheden. Ze zeggen nooit: „Zet de radio nu eindelijk eens af." Ze zeuren niet aan ons hoofd van: „Ga nu toch eens even rustig zitten". Ze brommen nooit: „Je wordt te dik". Al onze gehei men zijn veilig bij hen. Ze laten ons onze gang gaan. want ze begrijpen toch niets van onze bezigheden en dat is een ge ruststellend idee. Geen mens haalt het in zijn hoofd om zich voor de ogen van zijn poes of goudvis an ders voor te doen dan hij is Alleen zijn moet niet te lang du ren, dan ontaardt het in een zaamheid, in zich verloren voelen. Vandaar dat wij, na een stille dag onze huisgenoten met zoveel vreug de begroeten. Vandaar dat we het prettig vinden het hele gezin om de tafel verenigd te zien, de ver halen over werkkring. school, mbatschappij aan te horen. We houdeii verschrikkelijk veel van onze laspc>6ten, druktemakers en zeurpieten, want bij al ons denken en doen temidden van hun bedrij vigheid is er die heerlijke zeker heid: morgen ben ik lekker weer een paar uur moederziel alleen. Alleen met het huis, de dieren, de dingen. Hoe goed begrijp ik de man nen die 's morgens om drie uur opstaan om te gaan vissen, die zomaar" een eindje gaan wan delen, of zich terugtrekken in een knatselschuurtje waar ze uren prutsen aan niets. Zij wil len óók wel eens een poosje al leen zijnI THEA BECKMAN zijn niet slechts aan onze zorg toevertrouwd, ze zijn voor alles degenen die onze eenzame uren delen zonder dat verrukkelijke alleen-zijn te verstoren. Onder het vaten wassen, bedden opmaken, kamers stoffen, ramen lappen zijn de huisdieren simpel weg aanwezig. Als ze al geluid ge ven is het in een voor ons vreem- RUWE HANOUjl de,uitgedokterde' HANDCREAM De jonge moeders die lid waren van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kampten met hetzelfde pro bleem want de bijeenkomsten worden gehouden in de mid dag, juist de tijd waarin ze het moeilijkst van huis konden. Enige jaren geleden is bin nen de vereniging de gedach te ontstaan iets voor deze jon ge moeders te doen en daar door ook andere vrouwen aan te trekken die zich tot nu toe hadden laten weerhouden door hun „handenbindertjes". In de afdeling Leiden heeft men zich met geestdrift op dit plan ge worpen en bijna twee jaar geleden is er binnen deze afdeling een jon gerencontact in het leven geroepen, dat voornamelijk 's avonds bijeen komsten houdt. Dank zij het actieve bestuur van dit J.C. is het ledental uit de begintijd (12) nu uitgegroeid tot ruim 60. De organisatie en de samenwer king met het bestuur van de .grote" vereniging zijn op het ogenblik van dien aard, dat de afdeling Leiden met recht kan zeggen een van de best lopende jongerencontacten te hebben. De tyd is nu ook gekomen om wat meer aan de weg te gaan timmeren en daarbij ook jonge moeders van buiten de vereniging aan te trek ken. Men denkt daarbij ook aan de overdag werkende, getrouwde vrou wen. Een leeftijdsgrens is niet ge steld, maar in de praktijk komt het neer op vrouwen tussen de 23 en de 40. Behalve in de zomer wordt één keer per maand een avondbijeen komst georganiseerd. Vroeger ge beurde dat in een van de huiska mers, nu er zoveel leden zijn geniet men vaak gastvrijheid in het ge bouw van de Huishoudelijke en Ge- zinsvoorllchting „De Hoeksteen" aan het Levendaal. „Dat is haast ons stamhuis", zegt het bestuur. In principe houdt het Jongerencontact zich niet bezig met de onderwerpen die bij de Huishoudelijke en Gezins voorlichting ter sprake komen. Er is namelijk gebleken dat de leden geen speciale behoefte hebben om over kinderen te praten en evenmin uitgesproken huishoudelijk geïnte resseerd zijn. Er komen dus meer onderwerpen aan de orde die een beetje buiten de dagelijkse 6feer liggen. In dit kader passen ook de (nu nog) vier discussiegroepen, waaraan ongeveer tweederde van de leden deelneemt. Eén keer per maand (drie groepen 's avonds, één 's morgens) wordt daar gesproken over onderwer pen die gedeeltelijk worden op gegeven door de Ned. Ver. van Huisvrouwen en gedeeltelijk zelf Persoonlijk contact staat met hoofdletters geschreven in het be- stuursboekje. Dat wordt onder meer ook in stand gehouden doordat nieuwe leden door een contactper soon in hun wijk worden uitgeno digd voor een koffie-uurtje met een paar andere leden uit de buurt, zo dat ze wat bekende gezichten zien op de eerste avondbijeenkomst. Het bestuur zou graag zien dat dit zover uitgroeide, dat leden buurtgenoten elkaar bij voorko mende gelegenheden helpen, als baby-sitter bijvoorbeeld. Voor nieuwe leden, die Leiden niet kennen worden excursies geor ganiseerd om een beetje wegwijs te worden „en was mensen te leren kennen in een neutrale sfeer, 's Zo mers ls iedereen één ochtend per maand welkom voor een koffieuur- tje in het koepeltje van de Leidse Hout, mét kinderen. En natuurlijk kunnen de leden van het Jongerencontact zoveel, ze willen de middagbijeenkomsten van de grote vereniging bezoeken; voor het lidmaatschap van het Jonge rencontact betalen ze een kleinig heid extra. Even natuurlijk ver wacht men dat deze leden als de kinderen groter zijn weer zullen overstappen naar deze grote ver eniging. Rijsttafel thuis Mevrouw A. G. J. Flach-Te Velde heeft een boekje geschreven met Indonesische en Chinese gerechten. „De rijsttafel thuis" heet het en het is verschenen bij N.V. Gebr. Zo mer en Keuning te Wageningen. Mevrouw Flach behandelt eerst de rijst en de kruiden, waarbij zij er van uit gaat, dat het boekje basis recepten geeft die u zelf kunt aan vullen, uitbreiden of veranderen als u zich een beetje thuis voelt in de Indonesisch-Chinese keuken. Wanneer u van het idee bent afge stapt dat het zelf maken van een rijsttafel tijdrovend en Ingewikkeld is, zult u veel plezier van dit boekje beleven. Katoen is heerlijk om te dragen ook voor de klein- tjes. Boven: in deze pyjama's werd katoen gebruikt voor een wollig, elastisch weefsel. Knopen helemaal overbodig. Links een overgooiertje van corduoy met be- irukte blouse. De rits- luiting is hier een leuke jarnering geworden. Ik ken een man die vijf maal verloofd was, drie maal ge trouwd en die nu klaagt dat zijn oude dag zo eenzaam ver loopt. Maar ik ken ook een vrouw die nooit verloofd of ge huwd is geweest, die altijd voor zichzelf heeft moeten zorgen en die in een andere wijk ging wo nen waar ze niemand kende, omdat ze zó goed met haar bu ren overweg kon dat ze nooit eens „lekker eenzaam" was. Eenzaamheid waartoe we door het leven veroordeeld worden is een straf, maar de eenzaamheid die we van tijd tot tijd vrijwillig om ons heen scheppen is iets verrukke lijks. Je hebt het nodig zo eens per dag een paar uur absoluut alleen met jezelf te zijn, rustig je gang te kunnen gaan zonder dat an deren je op de vingers kijken, je iets vertellen, je vragen stellen of mededelingen doen. Het is heer lijk om je onbespied te weten je ongegeneerd te kunnen uitrekken, vreselijk vals te mogen zingen, stil letjes te luieren, of mocht je daaraan behoefte hebben ge woon eren op je hoofd te gaan staan. Mannen komen daar zelden toe. Ze wonen in een huis met vrouw en kinderen, die ze al ont moeten bij het opstaan. Na het ontbyt gaan ze de deur uit, ont moeten andere mensen op de weg, in de bus in de trein, in hun werk kring; de hele dag zien, spreken, ruiken ze mensen, na de dagtaak komen ze weer thuis waar ze even min alleen zyn, en verder maakt het einig verschil of ze de avond doorbrengen in de schoot van het gezin of buiten de deur: alleen- zyn voor een paar uur is er nau- weiyks by. Vrouwen daarentegen zijn be voorrecht. Na negen uur 's och tends, wanneer man en kinderen elk huns weegs zijn gegaan, blij ven zij achter, alleen met 'r wo ning. Die woning is op dat mo ment een bende, met onopge maakte bedden, stoffige kamers, onaf gewassen borden, een volle vuilnisemmer en een lege provi siekast. Werk genoeg! Maar het ontmoedigt haar niet, want ze kan rustig en zonder dat iemand haar instructies geeft haar gang Wie niet zelf chauffeert, slaagt er meestal nog wel in min of meer elegant uit de auto te stappen. Eerst één been en dan maar „rollen". Voor wie zelf achter het stuur zit. is het moeilijker. Het rechterbeen over het linker slaan gaat niet omdat het stuur in de weg zit. Als je eerst het linker been er uitsteekt, val je bijna uit de auto en dan schuift bovendien de rok aanzienlijk verder op dan degelijk is.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11