Leidse studenten herdenken Verweij Indiaanse geschiedenis wordt in Leiden geschreven 3 ALWEER DE BESTE COLLECTIE PENSEEL KONINGIN ONTHULT 26 NOV. BEELTENIS WILHELMINA IN DE LEIDSE ACADEMIE Een sterk staaltje Handweef tafelkleden 13.75 f OPHEFFINGSUITVERKOOP LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD Leidse conservator drs. Brasser boordevol indrukken terug uit VS Een conservator van het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde, drs. T. J. C. Brasser, heeft in 1964 en 1965 de Verenigde Staten be zocht om daar in archieven en musea gegevens te verzamelen over de veranderende cultuur en geschiedenis van drie Indianen-stam men: de Delaxvaren, Montauks en Mohikanen. Drs. Brasser keerde onlangs terug van zijn jongste bezoek aan Amerika, waar hij vol doende materiaal heeft opgedaan voor het schrijven van een we tenschappelijke publikatie over dit onderwerp, waarover naar de mening van drs. Brasser veel te xoeinig literatuur is. Subsidie De reizen van de 32-jarige Leidse conservator werden mogelijk gemaakt door een subsidie van de Stichting zuiver wetenschappelijk onderzoek. In -het Rijksmuseum voor Volken kunde gaf drs. Brasser gisteren een overzicht van zijn voornaamste er varingen met de Indianen van Noord-Amerika. Op 80 kilometer af stand van de city van New York be vinden zich twee zeer oude indianen reservaten, die drs. Brasser bezocht. „Het is lang geleden dat er boom stamkano's langs de oever lagen van het eiland Manhattan", zegt drs. Brasser in een na zijn terugkeer uit Amerika uitgegeven communiqué „en Indianen balen bont ruilden te gen ketels en kralen bij de Hollan ders in Nieuw Amsterdam. En er is veel veranderd sindsdien. Manhattan anno 1965 is het kostbaarste stukje grond ter wereld, waar een impone rende stad met talloze wolkenkrab bers omhoog torent". „Een stad die zichzelf vernietigt", aldus de titel van een dit jaar verschenen boekje over de schrikbarende vervuiling en corruptie in deze stad. „Maar", zo vervolgt de heer Brasser, „stapt U in de bus naar Albany, het oude Fort Oranje aan de bovenloop van de Hudson, en binnen het uur rijdt u door een eindeloos heuvellandschap, bedekt met wouden, wildrijk en zon der ongastvrije bordjes, die Neder landse bosranden ontsieren. Maar waar, vraagt U zich misschien af, waar zijn de indianen gebleven, waarom zijn zij verdreven uit deze natuurrijke gebieden, waar zij toch niet in de weg liepen? Het is een lang en vrijwel ongeschreven ver haal, waarover de gegevens bewaard PW\I In P iiurstellingen RECH N ROND MODEL Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA Neder- Basis Drs. Brasser is aan het schrijven van die geschiedenis begonnen. Met in Amerika en Nederland gedane studies hoopt hij de basis te leggen voor zijn dissertatie, die over ander half jaar gaat verschijnen. De Leid se conservator koos de Delawaren, de Montauks en de Mohikanen om dat deze stammen in de zeventiende eeuw het eerste contact met de Ne derlandse immigranten hadden. In dat facet van de Indiaanse geschie denis is hij voornamelijk geïnteres seerd. Drs. Brasser: „Over de Dela waren nu voornamelijk woonach tig in Oklahoma bestaan enkele goed volkenkundige studies; de te genwoordige Montauks en Mohika nen behoren tot de vele „vergeten" bevolkingsgroepen in Amerika". Dat was voor drs. Brasser de reden om enkele weken bij deze beide groepen door te brengen, te kort weliswaar voor een volledig etnologisch onder zoek, maar lang genoeg om een in druk te krijgen van hun tegenwoor dige socio-economische situatie. Met name ging zijn interesse uit naar de MORGEN COLLECTE ASTMA-FONDS Ademhalen, gewoon ademhalen, is zo'n alledaagse zaak dat we er nooit speciaal bij denken. Maar weet u, dat lal van astma patiënten vaak moeten vechten voor hun adem? Weet u dat er circa 800.000 lijders aan astmatische ziek ten in ons land zijn evenveel als het aantal inwoners van een stad als Amsterdam? De in 1959 door een drietal alge mene organisaties opgerichte lande lijk overkoepelende Stichting het Ne derlands Astmafonds houdt zich nu al weer vele jaren actief bezig op het terrein van de astmabestrijding. In het kader van deze activiteiten wordt morgen in Leiden een collecte gehou den. De Stichting doet op de burgerij een beroep om door een bijdrage de astmapatiënt uit zijn ademnood te helpen. •v WÊËm B| aard ep de omvang van hun relaties met de hen omringende bevolking. De tegenwoordige Montauks leven nog steeds op Long Island op enkele uren afstand van de stad New York. Ztf zijn in het verleden vermengd met negers. De angst om door de zich snel uitbreidende blanke bevol king ook als negers te worden ge classificeerd manifesteert zich bij hen onder meer in een herlevende belangstelling voor hun indiaanse verleden en het uitnodigen van In dianen uit het westen, die hen de inheemse danskunst en costumering weer bijbrengen, waarmee zij jaar lijks voor de vele blanke bezoekers een „powwow" organiseren. Negers zijn daarbij niet welkom Verrassend Los van het onderzoek staat het bezoek, dat drs. Brasser bracht aan de Crow-indianen in Montana, die jaarlijks in augustus een groot feest organiseren, niet voor de toeristen zoals op Long Island, maar een rechtstreekse voortzetting van een traditioneel gebeuren. „Het is ver rassend", zegt drs. Brasser, „hoe vol komen levend een groot deel van het oude cultuur-eigen nog blijkt te zijn onder deze prairie-indianen". Drs. Brasser heeft een prachtige collectie dia's van zijn Amerikaanse trip mee gebracht. die hij in het voorjaar gaat gebruiken om zijn lezing over dit onderwerp te illustreren. Ver rijkt met een schat aan ervaringen en studiemateriaal ten voorzien van talloze kostelijke anekdotes) keerde drs. Brasser terug. Nu wacht hem de taak uit dit alles de geschiedenis van deze Indianen te beschrijven, een ge schiedenis, waarin de Hollandse handelaar en pionier zo'n belang rijke rol speelt. De kans is niet uitgesloten dat drs. Brasser zijn materiaal ook gaat ver werken in een wat minder weten schappelijke vorm door een boek te schrijven over dit indianenleven dat geschikt is voor een wat groter le zerspubliek. Daaraan is zeker be hoefte. want de literatuur op dit ge bied is zeer beperkt. Veel belangstelling in Minerva" Bazaar Zuid-West De speeltuinvereniging „Zuid- West" houdt een tweedaagse bazaar in de hal van de Bevrijdingskerk. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een clubhuis. De- bazaar is van avond geopend van zeven tot elf uur en morgen van tien uur voorm. tot tien uur nam. gouden verlovingsringen Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en Alweer de beste collectie, ook in jassen, zowel klassiek als modern. Ook geen wonder. Wij hebben de volledige collecties van de voornaamste Europese fabrikanten, zoals Santega - Kenneth - Rimaster - Kynoch - Falcon - Shelter - Forchic. In onze etalages ziet U er enige; in onze zaak honderden. Demi's, winterjassen, autocoats, kostuums die U stuk voor stuk zoudt willen dragen en kopen. Want de prijzen zijn in elke klasse zeer scherp voordelig Loop nog deze week binnen bij Haarlemmerstraat 175 Leiden UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of Herbenoemd: L. J. Dooren, arts, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Kindergeneeskunde; A. S. de Graaf. arts. tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Neuro-anatomie; dr. A. de Groot, tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse in vaste dienst bij de Bibliotheek; drs. W. J. van der Hart. tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de Theo retische Organische Chemie; drs. A. H. Huizing, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Theoretische Organische Chemie; dr. J. M. G. Kauer. tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Anatomie; drs. W. T. A. M. van der Lugt. tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Theore tische Organische Chemie; dr. R. N. Mukherjee, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij het Instituut voor Radiopatholo- gie en Stralenbeschermingdrs. D. F. Nijhoff, tot wetenschappelijk me dewerker in tijdelijke dienst bij de Organische Chemie; mr. T. J. Von- dracek, tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst bü de faculteit der Rechtsgeleerdheid. In schoolpauze Meisje getroffen door stuk ijs Een 15-jarig meisje uit Voorscho ten werd gisterochtend aan het hoofd getroffen, toen leerlingen van de Louise de Coligny-h.b.s. op de speelplaats van hun school met stukken ijs uit de vijver gooiden. Het meisje kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding Zij werd door de EHD naar haar ouderlijk huis vervoerd. Geschenk senaat, curatoren en staven Op 26 november, volgende week vrijdag, zal Koningin Juliana in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit een portret- relief van Koningin Wilhelmina onthullen. Het is die dag 25 jaar qeleden. dat prof. mr. R. P. Cleverinqa zijn befaamde protest uit sprak tegen het ontslag van de Joodse hoogleraren door de Duitse bezetters, welke manifestatie het startsein was voor het openlijk verzet van studenten en universititerten en aanleiding gaf tot slui ting van de Leidse Universiteit. De onthulling door Koningin Juliana zal o.m. door prof. Cleveringa worden bijgewoond. Het relief wordt de Universiteit aangeboden door de senaat (van wie het initiatief is uitgegaan» 't college van curatoren en de leden van de wetenschappelijke en de technisch- administratieve staf van de Universi teit. Het relief wil de nauwe banden tussen Oranje en de Leidse Universi teit onderstrepen en de herinnering bewaren aan de benauwende jaren, waarin deze band zowel door de hou ding van Koningin Wilhelmina als door die van de Universitaire ge meenschap wel zeer sterk sprak. SLECHTS 10 DAGEN RADIO'S. TELEVISIE. PORTABLES, BANDRECORDERS. KOELKASTEN. CENTRIFUGES, WASAUTOMATEN. T.V.-TAFELS. kleine huishoudelijke apparaten, vele ST.-NICOLAAS CADEAUS tegen AANTREKKELIJKE PRIJZEN. N.T.B. Vijf Meiplein 16, Leiden, tel- 25100 De onthulling maakt een onderdeel uit van het traditionele programma van de jaarlijkse herdenking van de 26ste november, niet alleen in Leiden maar ook elders in het land. ONWEL DOOR KOLENDAMP In de Kraaierstraat heeft zich gis terochtend een geval van kolendamp voorgedaan, dat betrekkelijk goed is afgelopen. Een 34-jarige moeder en haar 2%-jarig zoontje werden in hun woning onwel door het inademen van koolmonoxyde, maar hun toestand was niet zo ernstig, dat de inmiddels gealarmeerde E.H.D. voor vervoer naar een ziekenhuis behoefde te zor gen. De narigheid werd veroorzaakt door een defecte schoorsteen. De brandweer heeft onmiddellijk een stookverbod opgelegd. Afscheid van brugwachter De heer H. Nagtegaal, brugwach ter bjj de Markt- en Havendienst, gaat per 1 december a.s. de dienst verlaten. Hij wordt op die dag 65 jaar. Van de heer Nagtegaal. die op februari 1929 bij de Havendiens in dienst trad zal op donderdag 2 de cember a.s. in de Waag des morgens te 10 uur afscheid worden genomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN der Linden t Sohulte. Paul C. P P P Vonk. Cor- Jutte. Parui us A E.. DONDERDAG IN PIETERSKERK Amerikanen vieren Tlianksgivingday Carola, d.r. P. C. D. Knijnenburg P Talsma Wilhelmina. d v L Lin H C. Straathof Volgende week donderdag zullen ruim 100 miljoen Amerikanen op een totale bevolking van 190 miljoen een moment met hun gedachten bu Nederland stilstaan. De meeste Amerikanen kennen het verschil tussen Hol land en Nederland niet, maar praktisch vanaf hun eerste schooldag leren ze over de „pelgrimvaders". De Leidse Vereniging van Neer landici heeft Albert Verweij her dacht. Het is dit jaar honderd jaar geleden dat deze vooraan staande literator van de Beive- ging van tachtig werd geboren. Ter gelegenheid van de herden king van Verweijs geboortedag op 15 mei 1865 stelde de A'damse Vereniging van studenten in de Nederlandse letteren. Helios, dit voorjaar een programma van brieven, gedichten muziek en to neel samen, dat destijds met veel succes werd opgevoerd. In de toneelzaal van de sociëteit „Minerva" hebben de Leidse Neerlan dici en vele genodigden gisteravond kennis kunnen maken met dit opmer kelijk programma, waarin de figuur van Albert Verweij, de jongste van de Tachtigers, centraal stond. Regisseur Fons Eickholt vertelde over zijn pro gramma; „Eigen teksten en teksten van tijdgenoten en vrienden geven een stemmingsbeeld van Verweij's le ven, vrijelijk gecomponeerd en ge comprimeerd in een dertiental ta bleaus.". De titel van deze Verweij- avond, „Een wolk van lachen en ge ween" is een regel uit het gedicht Nieuwjaarsmorgen en weerspiegelt het doel van deze bijeenkomst, mét het tussenliggende scala: glimlach, vreugde, melancholie en verdriet. Het programma werd omlijst met muziek van Magdo Luanagy sopraan Frans Schouten i bariton en Erna de Bruin (piano). De muziek werd aangepast aan de sfeer van het programmaim pressionistisch, Spaans, Michel An- gelo door Verweij voor de grootste dichter gehouden en voor een an der gedeelte door de tekst bepaald. De presentatie van het programma van brieven, gedichten en toneelfrag menten viel op door actie en kern achtigheid. terwijl de voordracht van de Helios-leden uitstekend was. Een Een scène uit ..Een wolk van lachen en geween'' in de toneel zaal van ..Minerva" (Foto L.D./Holvast) ander opmerkelijk facet van deze stijlvolle Verweij-herdenking was de technische verzorging <Ger v. d. Vlugt». Hoogtepunten waren de frag menten uit Julia en het programma onderdeel „Albert verweij en het to neel". De avond, die onder meer werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, K. O. en een doch ter van Verweij, mevrouw dr. Mea- Nijland-Verweij. werd geopend door de voorzitter van de Leidse Vereni ging van Neerlandici, de heer Th. Verkleij. De medewerkenden waren: George Groot. Paul Binnerts, Anke Peterson. Wouter de Boer, Gerdien Kuiper, Rien Sprenger, Tineke Krol en Sipko Melissen. en en A J M Hendriks? M. C H. Goddijn. J A. M M. C. va nder Meel. O. J. J. Ouwerkerk F J. A. en M. M. van Aken P. M. J. S. E. Kapaan. F, J. W. E. M, du Pon. T. M. Freke G. Slik P. Drelskfim- Valderen en E. W Arent- J M. Pteterse en H. B. M Vrou- Kamplnga. H Blansjaar en H. Segaa E. W. van Strlen ei ----- - Morse en H E DJ1 K J C Welrrkamp GETROUWD: M. van Duist en C. ran Steenber gen P. BekooiJ en B Lagers.;. Nleuwame rongen en J. A. M. Kuneken. Hoogkamer en W. J. Lepelaar. F. B. P. A. der Klugt e C P M. Hel verstel] n. N. A. van We ^Phlllpp OVERLf Rijk. 85 Jr.. man. J. H. W Natuurlijk zijn er golven migranten in de loop der van de oude naar de nieuwe wereld gegaan om de wildernis te herschep pen tot het land van nu. Maar er be staat een bijzondere belangstelling voor de groepjes vluchtelingen, die om godsdienstige redenen vanuit En geland aan het eind van de 16de eeuw neerstreken in Leiden in Am sterdam. Vanuit ons land zeilden ze naar Amerika, eerst met de May flower en later met andere schepen. De Amerikanen leren, dat één van hun belangrijkste vrije dagen, een feest bekend als Thanksgivingsday. on latend toen een aantal pelgrim vaders, volgens de overlevering, een tanket had met Indianen. Men at de eerste prod uk ten die de pelgrim vaders in hun nieuwe land haden verbouwd en. zo wil het de legende „zij dankte God omdat hU hun zo'n overvloedige oogst had gegeven en ze baden voor het succes van de Ne derlanders. die hun een rustplaats hadden geboden in moeilijke tijden". Pas de laatste tientallen jaren is Th&nksgivingday vastgesteld op de laatste donderdag in november. Het is in elk geval de eerste echt Ame rikaanse feestdag. Velen nemen de vrijdag daarna ook vrij en door heel de Verenigde Staten heen hebben de universiteiten speciale „footbal"-wed- strijden. En bijna iedereen eet het speciale Thanksgivings menu: gebraden kal koen, gevuld met brood, kruiden, jus, twee soorten aardapels groente, sla, crackers en taart. Amerika is steeds het land van overvloed geweest en Thanksgiving- day is een feest van overvloed, en vaak ook van overladen menus. Hier in Nederland wonen veel Amerika nen een speciale Thanksgivingdienst bij in de Pieterskerk op 25 novem ber. En waar de Amerikanen ook zijn op die dag. even denken zij êan het land dat nun voorvaderen zoveel hulp neeft geboden. Want dat heb ben de Amerikanen geleerd over Ne derland

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3