SIR Joop Capiein: noodweer.. ARTRE'SVUILE HANDEN' TE ZEER IN BLIJ gentlemen prefer f oor de Amsterdamse rechtbank Vliegveld Ypenburg moet verdwijnen LF.IDSCH D\GBT.\P VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 Probleemstelling verdoezeld E1END SPEL VAN GUUS HERMUS in ons land graag gespeelde, in 1905 geboren Franse ntialistische wijsgeer, roman- en toneelschrijver Jean Paul '.gaf de Toneelgroep ..Centrum'' gisteravond voor K. en O. oorstelling van ..Vuile handen". (Les mains sales) waarvan tste Nederlandse opvoering op naam staat van het Rotter- Toneel in 1950, twee jaar na de Franse wereldpremière in ;even taferelen samenge- tcneïlstuk speelt zich af in de helft van de laatste wereld toen de Duitse legers in Rus- )t de grote terugtocht werden ngen en het verzet in een ge- de Balkaristaat meerdere trachtte te ontwikkelen door werking van de communisti- en de aanhangers van de re monarchie. De nuchtere en ch denkende partijleider Hoe- aet hierin een middel om snel doel te geraken en voor hem het doel de middelen, thuisfront van de party néémt igenmachtig genomen besluit leider te velde niet. Hoederer geliquideerd worden. De uit kringen gesproten intellec- a idealist Hugo biedt zich aan er uit de weg te ruimen. Na- Olga, die namens het party- optreedt, heeft overtuigd van l verzet tegen de koehandel bourgevisoisie verkrijgt hij de ht. Het is typerend voor Sar- dat Hugo tenslotte ge dreven wordt om een „daad" te stel len die in strijd is met. zijn karakter en die nochtans beslissend zal zijn voor zijn leven. De omstandigheden waaronder hij de trekker overhaalt laten ons in het onzekere of hij een politieke, of invididuele moord be drijft. Het verloren gegane contact met Moskou is inmiddels hersteld. Hoede- rer's beleid wordt goedgekeurd en Hugo in de gevangenis geworpen. Na zijn vrijlating wordt hem de terug keer in de partij gewaarborgd, mits onder een andere naam, want Hoe- derer's moordenaar moet sterven. Hugo wenst de verantwoordelijkheid voor de nutteloze dood van Hoederer niet te ontlopen maar betaalt met zijn eigen leven. De Nederlandse bewerking van Hans Roduln heeft misschien meege werkt om Sartre's probleemstelling te verdoezelen. Zeker is, dat by de voor stelling van de Rotterdammers in 1950, de lachlust van het publiek geen moment werd opgewekt, wat gister avond herhaaldelijk het geval was. De regisseur Theo Kling liet het stuk ten dele in volstrekte blijspel- toon spelen, wat o.i. in deze, over het algemeen te zwakke bezetting niet verantwoord was. Een uitzondering maakte Guus Hermus als Hoederer, die althans de overheersende leidersfiguur was, wiens sterke spel voortdurend boeide. Ina v. d. Molen bezit nog niet de ervaring die een rol als Olga vereist om een vaste greep op het publiek te Hoge prijzen voor unieke documenten (Van onze correspondent In Bonn) Kostbare manuscripten, die tussen de jaren 1920 en 1950 uit Duitsland naar Amerika werden gebracht keren weer naar het land van herkomst terug. Op de veilingen van de auto- gravenhandelaar Sargardt in Mar burg werden hoge bedragen betaald. Drie geschriften met voorstudies van Karl Marx voor zijn „Kritiek der politischen Oekonomie" en „Das Ka- pi tal" werden voor 59.000 mark door een Duitse koper verworven. Een fe licitatiebrief van Maarten Luther met een afbeelding van Johannes Hus kwamen voor 15.500 mark in het bezit van een Duitse verzamelaar. De afscheidsbrief van de Oostenrijkse Kroonprins Aartshertog Rudolf, die hij 30 januari 1889 in het slot Mayer - ling aan zijn vrouw Stephanie schreef, bracht 15.000 mark op. Ex perts hadden de opbrengst op 1600 mark geschat. Twee gedichten van Heinrich Heine brachten 4300 mark op. Ze gin gen naar de landsbibliotheek van Düsseldorf. Een brief en twee mu ziekman uscrlpten van Felix Mendels- sohn-Bartholdy kwamen voor 14.40C mark aan de Pruisische Staatsbiblio theek van Berlijn. Een brief van Mo. zart, ging voor 6500 mark naar de stad Marburg, een brief van Fran? Schubert voor 4400 mark naar een museum in Wenen. Het Nationale Museum van Weimar verwierf (als Goethestadi een brief van de grote dichter en een handschrift van Schiller voor 3800 mark! Laagst ge waardeerd stonden een oorkonde en een brief van veldmaarschalk Rom mel. Vier Amerikanen, drie Duitsers, twee Zwitsers, een Italiaan en een Fransman vochten om de beide docu menten. Een Amerikaan verwierf de brief voor 640 mark (het dubbele van het geschatte bedrag) en de Frans man de bul voor 460 mark. Dat was het drievoudige van wat de taxateurs ervoor hadden gezet! Een scène uit Sartre's ..Vuile handen" (Foto LD./Holvast) waarborgen. De fanatieke idealist Hugo van Carol Linsen miste de overtuigende bezieling en gaf slechts een slap aftreksel van deze belang rijke figuur. Marja Kok debuteerde als Jessica, Hugo's vrouw. Zij demon streerde overtuigende kwaliteiten als blijspelfiguur, die haar verhinderden tot een gave vei tolking te komen. De overige rollen leden alle meer of minder aan hetzelfde euvel. K. en O. zorgde voor bloemen voor Ina v. d. Molen en Marja Kok. B. H. Luns opent geestig Haagse Kunstmarkt De minister van Buitenlandse Za ken mr. J. M. A. H. Luns heeft, ofschoon hij zei in de beeldende kunst niet veel verder te zijn geko men dan de „blauwe periode van Picasso, gisteren de Haagse kunst markt geopend, die hij zonder enige terughoudendheid een „happening' noemde. Hy releveerde, dat hy een zoon Is van een graficus, een beeld houwer en een kunsthistorieus, maar dat by hem weinig van de talenten van zijn vader was te bespeuren. Ook op literair terrein was hy niet verder gekomen dan „enige slaap verwekkende artikelen voor een bui tenlandse dienst." Minister Luns, die door de voor zitter van de Haagse Kunstkring, mr. Cleveringa, was verwelkomd met een fraai gedicht waardeerde het dat ook St. Nicolaas van de party was. al was het alleen omdat de bisschop uit Spanje een van de laat ste stemmingen van 't Concilie mis te. De Haagse Kunstmarkt, die tot en met 30 november in de zaal van het gebouw van de Haagse Kunstkring wordt gehouden, biedt kopers en bezoekers naast werken van leden ook diverse attracties, zo als muziek, een demonstratie ets- drukken en de gelegeheid tot het la ten tekenen van een portret. Te koop zyn er behalve de honderden ge signeerde werken van de ongeveer 40 leden van de Haagse Kunstkring, zoals schilderyen, gouaches, tekenin gen, etsen, litho's, plastieken, aarde werk. mozaieken. sieraden, handbe- drukte stoffen en textielartikelen, kinderboeken - TBS gaal zwaar duel tegemoet Na de ruime zege van vorige week op FAC uit Den Helder gaat Bona Stars morgenavond een zware uit wedstrijd tegemoet tegen Rotterdam- Zuid. De Leidenaars delen de tweede plaats met Argus en Rotterdam-Zuid en de Rotterdamjners zullen dan ook alles in het werk stellen om de over winning in eigen huis te houden. In het begin van dit seizoen speelde Bona Stars reeds een oefenwedstryd tegen de Rotterdammers, die een kleine Leidse zege opleverde: 7271. De Leidenaars kunnen in de ruime Energiehal tot hun breakspel komen, waardoor een zege voor Bona Stars zeker tot de mogeiykheden behoort. Opstelling: F. van Kins, H. van Mameren. H. en W. Stol, A. en P. de Jong. Th. Bark, K. Pley, C. den Hol lander, H. Kaper. Het programma voor het week einde luidt: zaterdag: 14.00 uur Bona Stars 3—Achillus 115.30 uur Bona Stars 2—Punch 2; 21.30 uur Rotter dam-ZuidBona Stars 1. Zondag: 14.00 uur Bona Stars ABona Stars B; 15,00 uur Bona Stars 2(D)Te Werve 1; 16.00 uur Bona Stars 1 (D)— Esso. Uitslag: Fortune 1Bona Stars 4 39—30. AFD. LEIDEN AFWACHTEN Het ziet er on het ogenblik nog niet naar uit, dat het voetbalpro gramma voor het komende week einde in zyn geheel wordt afgelast. De velden zijn wel drassig, maar wanneer het droog blijft, is de kans groot dat er toch wordt gespeeld. De Afdeling Leiden deelde ons heden ochtend mee, dat er nog even wordt gewacht met het nemen van een be- Nieuwe uitgaven Schaatsjaarboek 1965 De tweede uitgave van het Schaatsjaarboek is van de pers ge komen. Mocht de uitgave van 1964 zich in een ruime belangstelling verheugen, het jaarboek van dit jaar zal nog meer aan de verwachtingen voldoen. De journalist en schaatskenner Jan Kleine is weer de ziel van het nieuwe boekje. Tal van wetenswaar digheden heeft hy in het Schaats jaarboek 1965 verwerkt. Speciaal voor de Europese kam pioenschappen. die in januari 1966 in Deventer worden gehouden, zyn staatjes opgenomen. Hiermee kan men het verloop van de stryd zelf volgen. Uitgever: Interprint N.V. Deventer. K i hftifcïiük- i!-i Piratentelevisie in Engeland De eerste Engelse piratentelevisie is in de lucht Er wordt uitgezonden van een oud fort in de Noordzee, 15 kilometei buiten de kust van Essex. Er is nog alleen een stilstaand test beeld getoond. Een groep zakenlieden uit Essex zit hier achter. De naam van het programma is Tower-tele- visie. Destyds is beweerd dat zy delen van de R.E.M.-apparatuur zou den hebben gekocht. Het plan is om het nieuwe jaar te beginnen met nachtuitzendingen tussen midder nacht en 3 uur 's ochtends. De tele visiepiraten gebruiken een kanaal dat reeds door de B.B.C. wordt ge bruikt. De bedoeling is Amerikaanse films en thrillerseries te gaan uit zenden. De beelden kunnen alleen in Engeland worden opgevangen. SIR artikelen van 1.70 af - Produkten van het Huis JÓMjS Verhaal (Van onze correspondent) Als twee kemphanen stonden ze gistermiddag voor de Amster damse rechtbank tegenover elkaar. De 37-jarige portier Louis van I. en de 28-jarige beroepswielrenner Joop Captein. Nog niet zo lang geleden waren zij sportvrienden die er samen op uit trokken voor menig trainingsritje. Er was echter een vrouw in het spel gekomen: Jelletje L„ 46 jaar oud, eigenares van twee café's in de omgeving van de Zeedyk en door Louis nu „die vrouw met dat moe dercomplex" genoemd. Jelletje ont brak echter op het appèl. Na zes jaar met Louis samen te hebben ge- ,eefd had zü de voorkeur gegeven aan de veel jongere Joop. Nu is zy v - met de laatste in ondertrouw. Toen de bom barstte en Jelletje by Joop introk kon Louis dat niet j verkroppen. By zyn nederlaag als minnaar kwam bovendien dat- hy zich door Joop en Jelletje opgelicht voelde. Hij kreeg weliswaar een van I de twee café's maar het nieuwe paar boorde hem naar zyn zeggen zo'n 17.000 gulden door de neus. Dat geld werd er doorgedraaid op een reis naar Duitsland en zuidelijke vakan tie-oorden. „Ik wilde verhaal halen. Ik wilde even eigen rechter spelen", verklaar de Louis ruim vier weken later in het ziekenhuis, waar het been boven de knie geamputeerd moest worden. Tegenover de politie gaf hy ook toe, „Ik had vier weken lang koorts ge had. Ik wist niet of ik van voren of van achteren leefde. Het is zo dat er eerst geschoten is. Ik viel toen op de grond en heb toen pas de deur ingetrapt. Van twee meter afstand heeft Joop me toen in myn been geschoten". Van bedreigingen was volgens hem ook geen sprake geweest. Alle getuigeverklaringen, waaronder een dat hy Joop met dum-dum-kogels af zou maken, waren uit de lucht ge grepen. „Die mensen denken, dat zwarte schaap dat knappen wij wel i op Onderwereld Bedreigen Louis begon zyn vroegere vriend en vriendin te bedreigen. In de vroege ochtend van zondag 4 juni drong hy tenslotte de woning van het tweetal in de omgeving van Artis binnen. Hy belde benedenvrouw. zei Provinciale Staten behandelen het streekplan Haagse agglomeratie In de vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland is gisteren bü de behandeling van het Streek- P'an Haagse Agglomeratie, dat een Jk móet"by"de Itiental gemeenten omvat, het mili- wielrenner wezen", en liep snel naar I 'aire vliegveld Vpenburg ongewenst de vierde verdieping door. Daar pro- en gevaarlijk genoemd. Diverse sta- beerde hij de slaapkamer van Joop tenirmctiea spoorden gedeputeerden en Jelletje binnen te dringen. Hy iaan om slappen te ondernemen by rammelde aan de deur, riep: „je gaat ryksoverheid, opdat het vliegveld trapte het onderste paneel I w°nH verplaatst. uit de deur. De wielrenner greep een onder handbereik liggende, in Duitsland gekochte revolver en schreeuwde: „ga weg of ik schiet". Ondertussen hielp hy snel zyn Jelletje een platje op te vluchten. Toen Louis niet ver dween loste hy drie schoten. Een schampte de borst van de portier, een ander trof hem in het linker been. Drs. Borgman (PvdA) zei het op prijs te stellen als de staten een motie aannamen, waarin wordt uitgesproken, dat het vliegveld op niet al te lange tenrüjn moet ver- dwynen. Hy werd hierby gesteund door de heer S. J. van den Bergh (V. VP.), oud-minister van Defensie, die vond, dat het vliegveld Ypenburg een onding is geworden. Defensie zal de grond als er geen vliegveld meer zal zyn, volgens hem willen ge bruiken als oefenterrein, maar hier voor zouden beter gronden kunnen worden gebruikt in de IJselmeerpol- ders. m het Deltagebied en in de ingepolderde Lauwerszee. Mr. F. H Piket (CHU) betreurde het, dat het vliegveld in een dicht bevolkt gebied ligt. De heer N. van den Brugge <A.R.) opperde het idee om als het vliegveld er biyft, tun nels onder het terrein te bouwen voor de nodige verkeerswegen van en naar het stedelyk gebied. Dr. R. lEvsink (KVP) vond het vliegveld eveneens ongewenst. Hy zag evenwel niet dat het wordt verplaatst, wat volgens hem de staten er niet van behoeft te weerhouden om in het Streexplan het vliegveld de bestem ming parkeerterrein te geven. In de uitvoerige betogen, die de statenleden hielden meende drs. Borgman, dat de groot-stad Zoe- termeer ihet zyn 100.000 inwoners j in wolkenkrabbers wel eens zo compact zou kunnen zyn, dat ge sproken moet worden van „een stad ::;r;rhn:v„,r; Holel Restaurant noordzee p zolder opbergen, zo vroeg hy zich Telefoon 01719—3141 Gemoderniseerd hotel en uitste kend geoutilleerde lokaliteiten voor bijeenkomsten van allerlei aard. Dr. Eysink noemde het Streek plan een begrenzingsplan naar bin nen en een stimulerings- en verwy- zigingsplan naar buiten, een plan, dat uit ruimteiyke nood werd ge schapen. Hy toonde zich voorstander van een bovengemeenteiyk bestuur lijke ordening, omdat de specifieke ontwikkeling een eigensoortige pro blematiek oproept. Mr. Piket achtte een supra-gemeenteiyk bestuursor gaan niet nodig, voor de noodzaak daartoe feiteiyk is aangetoond. De statenleden waren van mening, dat het verkeer in het streekplan- gebied in de toekomst vele en gro te moeiiykheden zal baren. Mevrouw mr. N. W. Dettmeyer-Labberton (VVD) veroordeelde maatregelen, die de autobezitters afschrikken. Ze vond het beter als de autobezitters worden geporteerd voor het gebruiken van het openbaar vervoer. Subsidiering van het openbaar vervoer door de overheid achtte ze dan ook onont koombaar, maar de kosten zullen volgens haar ruimschoots worden ge compenseerd door de mindere uitga ven voor het onderhoud van de we gen. Ze gaf G.S. in overweging een provinciale commissie in te stellen, die het openbaar vervoer gaat be studeren. Dr. J. Alers (VVD) lanceerde het idee om meer grond beschikbaar te stellen bij Delft, waar een roei- baan ls voorzien. Dit gebied kan dan dienstbaar worden gemaakt aan de actieve en aan de passieve re- Advertci NOORDWIJK AAN ZEE af de publieke tribune door een respectabel aantal onderwereldfigu ren gevolgde rechtbankzitting leidde, leek even op een kapotte grammo foonplaat toen de eerdere vonnissen van de portier doornam: twee jaar en zes maanden wegens souteneur schap, een jaar en drie maanden wegens huisvredebreuk, diefstal, ver nieling, mishandeling, mishandeling, mishandeling. Een van de veroordelingen betrof een mishandeling van Jelletje in haar café, de vrouw was daarb-j deerlyk gehavend. Haar ogen waren dichtgeslagen, zy liep een hersen schudding en een scheur in haar schedel op. „Dat heb ik niet gedaan" zei Louis. „Zij heeft de tapkam bovenop zich gekregen en die heb ik niet aangeraakt". Fantasie Ook een mishandeling van zyn vriend, waarvoor overigens geen aangifte was gedaan, berustte vol gens hem op fantasie. Er was geen sprake van dat hy, zoals de wielren ner verklaarde, in een woning aan de Van Ostadestraat op hem ge sprongen was en geprobeerd had hem in de keel te byten, een poging die in een beet in de duim van de wielrenner bleef steken. „Waarom zou ik hem bedreigen?", vroeg hy. „Hy loopt al hard weg als hy myn zuster op straat tegenkomt". Even later sprak hy zichzelf echter danig tegen. Joop C. had uit angst voor de verschillende bedreigingen niet alleen een pistool gekocht maar zich ook een hond aangeschaft. „Jongen, je bent zo laf als Je groot bent", zei Louis tegen Joop. En tegen de rechtbank: „Ik byt tenminste nog zelf en hy laat het een hond doen". Stadion Tydens de zitting werd met geen woord gerept over de „moordaan slag" enige weken na de schiet partij door een broer en een vriend van de portier in het Amsterdamse Stadion op Joop gepleegd zou zyn. Deze zaak is enkele weken geleden door de rechtbank behandeld, maar werd nadat de wielrenner had ver klaard dat het best kon zyn dat hy voor de aanstormende stayermoto ren was gevallen, in plaats van er voor geworpen te zyn, terug verwe zen naar de instructie. Louis deed zyn by wyien vrywel ontstuitbare woordje zelf. Hy had geen raadsman meegenomen, want zo redeneerde hy: „Het is toch vech ten tegen de bierkaai". Joop C. daar entegen werd verdedigd door de be kende strafpleiter mr. Mathulsen. Deze ontzenuwde de ontkenningen van de portier, dat hy de wielrenner bedreigd zou hebben in een oogwenk, door een schilderij met de afbeelding van de moeder van Jelletje te pro duceren op de achterkant waarvan Louis kort na het vertrek van Jellet je allerlei dreigementen geschreven had aan het adres van Joop „Geef me een kans dat ik hem doodmaak, geef me een tip als ik langs kan komen" Dronken Minister Lu ting tijde.is de opening van de Haagse Kunstmarkt onder grote hilari- Ingenomen bleken vele statenleden met de plannen voor een conurbatie- spoor tussen Zoe term eer en Den Haag. Ten aanzien van de overige verkeersvoorzieningen werden kri tische geluiden gehoord, vooral ook, omdat de gemeente Voorburg in het ran St. Nicolaas een ..Luns- I streekplan er buzonder bekaaid af- -- ij komt wat de verdere ontwikkeling poppetje. Het gmg hartelyk van de g<.meenU, roals werd toe! I opgemerkt. Café - Restaurant SEINPOST Teletoon 01719—2515 Fraai gelegen. Ruii jarkeerter- rein. Midget-Golf. Beide het gehele jaar geopend. dronken", was het com- n Louis. De portier hoor de tenslotte wegens huisvredebreuk en bedreiging met doodslag drie maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. De officier van Justitie hield er hierby rekening mee dat hy lichamelyk al zwaar gestraft is Tegen Joop C., aan wie hy primair poging tot moord ten laste had ge legd. luidde zyn eis: ontslag van rechtsvervolging wegens noodweer exces. Mr. Mathuisen sloot zich hier by gaarne aan. Uitspraak over veer tien dagen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 21