EIDSCH DAGBLAD NEDERLAND EEN IJSBAAN KOFFIE &THEE SNEEUWSTORM VORST Advertentie- TERUG Knipselprijsvraag T.B.C.-EXPLOSIE IN ARNHEM (§ucl Qlie, Veel ongemak en schade door ijzel mist en sneeuw ?7, Onze Sint-Nicolaas Meisje (18) in Leiden gedood Benzine-accijns gaat nog verder omhoog KLAVERBLAD extra ^^^g'RA IJSIra 1 motoroiuIra ra extra extra bescherming tpgericht 1 maart 1880 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 No. 31723 frecteur: E. A. E. van Dishoeck ti oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Geen omzetbelasting schoenen en textiel Met omwoelde schoenen schuifelen over spekgladde straten IJZEL, HAGEL, SNEEUW en MIST hebben gisteren het rerkeer in ons land voor een groot deel lamgelegd. Op de wegen ras het spiegelglad en dat had vele glijpartijen met botsingen ut gevolg, evenwel meestal zonder ernstige gevolgen, omdat het rkeer over het algemeen in een sukkelgangetje reed. Het luchtverkeer ondervond eveneens grote stagnatie, doordat de ijzel \e landingsbaan tot schaatsvloeren maakte. Enkele vliegtuigen weken taar buitenlandse vliegvelden. De treinen reden vaak met flinke •agingen door de ijzelafzetting op de rails. In sommige delen van land moest het treinverkeer 's avonds zelfs worden gestaakt wegens 1vroren wissels. j i(ïi jvrt IJzel veranderde gistermiddag egen het spitsuur de wegen in spie- .Vjelgladde banen, waarop de auto's aar moeizaam voortglibberden. Dat toch betrekkelijk weinig ongeluk ken voorkwamen in Leiden zelfs gander dan normaal kwam door- de automobilisten goed op hun le waren en zeer langzaam reden, 's avonds waren de wegen bij- ler glad, evenals vanochtend. In Osterdam, Utrecht en het noorden s land viel gisteravond tevens leeuw, waardoor de wegen na- door het verkeer al aardig schoongereden opnieuw libberig werden. Op de Veluwe oedde zelfs een sneeuwstorm. Van de weg In het noorden in de kop van Cd-Holland en in Groningen ten veel auto's van de weg. Bus- ensten in Groningen kampten met 1 rote vertraging of vielen uit. Ook in ndere delen van het land staakten iisdiensten. Rondom Den Haag deden zich ilri]ke- moeilijkheden voor. In «idschendam heeft de politie drie lartier gedregd naar een man, die zijn auto in het water terecht gekomen. De automobilist, die Ich had weten te redden, zat bij omwonende zijn kleren te dro- Op de Rotonde by Leid- jihendam gleed een tankauto van weg. De bestuurder ligt gewond in ziekenhuis. Naarmate gisteren de rond vorderde, kwamen de meldin- Treinverkeer Ds treinvertragingen tengevolge van de yzel waren gisteravond aan zienlijk, soms wel twee uur. In de kop van Noord-Holland en later ook in het oosten en in Amsterdam-oost raakten wissels vastgevroren. Ook vanochtend was het treinver keer boven de grote rivieren nog rommelig. Vertragingen van tien a twintig minuten kwamen voor. Van ochtend zijn zelfs nog enkele treinen uit dc dienst genomen. Tussen Bodegraven en Woer den slipte ten gevolge van de glad heid gisteravond even voor negen uur een auto op de overweg Weiweg in Bodegraven. De inzitten den uit Nieuwerbrug, die de trein zagen naderen, sprongen uit de auto en zagen hun wagen door de trein verpletteren. De gestrande passagiers werden door een elektrisch wagenstel opgehaald. Omstreeks kwart over De dooi-aanval heeft maar ge- leeltelijk succes gehad. De vorst E teert terug. De vorstlijn was van morgen tot de lijn Den Helder, iwolle, Coevorden teruggedron gen. In de noordelijke -provincies ligt vier tot zes centimeter kor- telsneeuw, waardoor daar de we gen nog vrij glad zijn gebleven. Een depressie trekt over noord-, frankrijk naar Duitsland, waar- hor de noord-oostenwind weer gaat toenemen. Dit betekent, dat ie koude lucht vanavond weer terrein gaat winnen en dat er ïïgen in het grootste deel van ■s land weer lichte vorst is te venuachten. In Limburg en Zee- tond steeg de temperatuur van- morgen nog tot zes graden, in het horden vroor het drie graden. WEERBERICHT Daling van temperatuur Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: In het algemeen veel bewolking toet plaatselijk enige regen of sneeuw hier en daar mist. In het noorden ^n het land overwegend lichte T°rst, elders weer daling van tempe ruur. Zwakke tot matige, langs de *addenkust tijdelijk krachtige wind to hoofdzaak tussen oost en noord oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 NOVEMBER op: 8.06 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 3.09 uur; onder: 15.33 uur. Hoogwater in Katwijk te 12.24 uur; ater te 8.04 en 20.19 uur. 600 GULDEIN AAN PRIJZEN De advertentie-knipselpnjsvraag, welke wij gisteren en vandaag ter ge legenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, heeft in de loop van vele jaren haar grote populariteit bewezen. Het is wederom op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wij er nogmaals een afdrukken. Ten behoeve van hen, die de gebruiksaanwijzing van een dergelijke puzzel desondanks niet mochten kermen, laten wij hieronder nogmaals de spel regels volgen: Onze editie van gisteren, die U natuurlijk als gevolg van onze waar schuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelijke adverten ties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvra- gen, Sleuteltjes e.d.), waarvan U vandaag een precies even groot aantal uit knipsels, op twee pagina's bijeengebracht terugvindt. Onze vraag is nu een lijst sa 280, waarin U te kennen geeft zijn. De oplossingen, welke ondertekend moeten zijn met de naam en het volledige adres van de inzenders, dienen uiterlijk zaterdag 27 november in het bezit te zijn van onze Redactie. Zij moeten gericht zijn aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op de enveloppe het opschrift „Knipselprijsvraag" dragen. Later binnenkomen de inzendingen worden onherroepelijk terzijde gelegd. EEN HOOFDPRIJS VAN f 100,— EEN HOOFDPRIJS VAN f 75.— EEN HOOFDPRIJS VAN f 50,— DRIE HOOFDPRIJZEN VAN f25,— en voorts TIEN PRIJZEN VAN f 10,— TWINTIG PRIJZEN VAN f 5.— en VEERTIG PRIJZEN VAN f 2.50 De prijzen zullen worden uitgereikt in de vorm van bonnen ter waarde van f 2.50 welke uitsluitend inwisselbaar zijn bij de adverteerders, die door middel van hun advertenties in ons Blad van gisteren deelnemen aan deze prijsvraag. Hit nummer oestaat uit 22 pagina's Door gladheid De gladheid heeft gisteravond ook in Leiden een slachtoffer ge ëist. De 18-jarige Jannie Dise- raad kwam omstreeks zeven uur om het leven, toen zij met haar fiets op de Maredijk, vlak bij het ouderlijk huis, slipte, tegen de linkerzijkant van een juist passerende auto viel en vervol gens tegen de rechterzijkant van een geparkeerd staande auto. Het meisje (een kapster) kreeg zodanig ernstig hoofdlet sel, dat zij op de plaats van het ongeluk overleed. Het stoffelijk overschot werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. s de stremming opgeheven. Treinpassagiers werden in de tussen tijd met bussen vervoerd. Tussen Leiden en Bodegraven werd een pen deldienst onderhouden. Schiphol Op Schiphol leverde de regen ernstige vertraging op, doordat de vliegtuigen met ijzel werden bedekt en daardoor niet konden opstijgen. Binnenkomende vliegtuigen wisten Schiphol echter wel te vinden. Ook vanochtend nog was het luchtverkeer op Schiphol voor een groot deel lamgelegd. Maar nu was de mist de oorzaak. Twee vliegtuigen van de KLM weken uit naar Brussel en enkele vluchten werden geannu leerd. Eé-i vliegtuig van Martins Air Charter slaagde er vanochtend in op Schiphol te landen. Het uitgaande verkeer ondervond weinig vertraging. In Westkapelle kwam gisteravond in dichte mis het m.s. Gaasterdijk in aanvaring met de kustvaarder Zuidpool, die zonk. De bemanning werd overgenomen door de Gaaster dijk. De kapitein brak daarbij zijn dijbeen. Gastoevoer Hoewel zich op verscheidene plaat sen (o.ie. Maartensdijk en Hoek van Holland) moeilijkheden hebben voor gedaan bij de gasvoorziening, zegt de Gasunie de kou aan te kunnen. „Aanloopmoeiiykheden" zegt men in Den Haag, maar dat neemt niet weg, dat een groot bedrijf in Leeuwarden vannacht door onvoldoende gastoe voer geen brood kon bakken. Er zal spoedig wel voldoende gas zijn, maar vandaag hebben vele huismoeders in Leeuwarden vergeefs naar de bakker uitgekeken. (Van onze parlementaire redactie De regering heeft, naar in politieke kringen verluidt, besloten de v gestelde omzetbelasting op textiel en schoenen voor volgend jaar te laten vallen. Om toch het gat van 60 miljoen, dat daardoor voor 1966 ontstaat, te dekken, wil het kabinet de benzine-accijns nog iets verzwa ren, hetgeen een kleine prijsver hoging tot gevolg zal hebben. Voorts gaan de gedachten uit naar een verdere verhoging van de vennootschapsbelasting. Voor 1967 wenst de regering evenwel vast te houden aan een beperkte In de Oosterkerkstraat slipte om streeks vier uur 's middags een per sonenauto op het beijzelde wegdek. De wagen reed het trottoir op, botste tegen een muur, schoot ver volgens naar- de overzijde van de weg om tenslotte tegen een andere mum- tot stilstand te komen. De 73-jarige bestuurder, een Leidenaar, kreeg een hoofdwonde en een hersenschudding. Pakistan bereid tot gesprek met India De Indiaanse minister van Finan ciën, Krisjnamasjari, heeft gisteren verklaard dat president Ajoeb Chan van Pakistan bereid is premier Sjastri van India op Russisch grondgebied te ontmoeten. Minister Krisjnamasjari zei dat de Russische regering India op de hoogte had gesteld van Pakistans bereidheid en dat thans werd ge wacht op een antwoord uit Nieuw Delhi. De Russische regering nodigde pre sident Ajoeb Chan en premier Sjas tri uit om in Tasjkent bijeen te komen, toen in september j.l. de stryd tussen India en Pakistan over Kasjmier zijn hoogtepunt had be reikt. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. De Leddse verkeerspolitie registreer de gisteren in totaal negen aanrij dingen, hetgeen overigens minder dan normaal Ls. De stadsbussen van de NZH reden met enige vertraging. Er behoefde echter geen diensten te worden ge staakt. Tien personen in sanatorium Twintig mensen kuren thuis In Arnhem is een tbc-explosie geconstateerd. In de afgelopen twee weken zijn drie tbc-haarden ontdekt. Behalve deze infectie bronnen, zijn al tien personen opgenomen in het sanatorium. Een gering aantal kuurt thuis. Het aantal besmetten is echter vele malen groter dan de tot nu toe gesignaleerde zieken. Het onderzoek be vindt zich nog in een beginstadium. Pas over enige maanden zal duidelijk zijn of het aantal besmetten enige honderden, dan wel enige duizenden bedraagt. Onderzoek no2 lang Engelse bakkers staken 2 dagen (Van onze Londense correspondent) In sommige plaatsen in midden- Engeland en ook in een deel van Lon den is het brood gerantsoeneerd en staan lange rijen huisvrouwen voor de bakkerswinkels. De oorzaak: een tweedaagse bakkersstakiing, welke vandaag is begonnen. De bakkers- I knechten eisten een hoger weekloon en een kortere arbeidsweek. Uit vrees dat er gedurende het weekeinde geen i brood te krijgen zal zijn, trachtten i vele vrouwen reeds gisteren voorra- I den op te slaan. Een aantal bakkers winkels was dan ook in een wip uit verkocht, waarop andere zaken be sloten tot rantsoenering over te gaan. Voor een groot levensmiddelenbedrijf in Birmingham vormden 200 vrouwen een rij van 75 meter. Velen moesten anderhalf uur wachten. Niemand kreeg meer dan één brood. niet ten einde De moeilijkste haard werd twee we ken geleden ontdekt. De drager er van was een lid van het Arnhemse bandje De Drumbeats. Veel recente besmettingen konden met hem in verband worden gebracht. Ook an dere leden van de band waren min of meer besmet. Het veelvuldige contact van het bandje met zeer veel jongeren en met beatbandjes onderling, niet alleen in Arnhem, maar ook la. andere steden en dor pen, bemoeilijkt het onderzoek ten zeerste. De twee andere haarden konden veel gemakkelijker worden opgespoord. De één was een jongeman, die voornamelijk in gezin en bedrjjf verkeerde. De derde besmettings bron is enkele dagen geleden ont dekt. Het is een man van middel bare leeftijd. Van deze infectie haard zijn nog weinig gegevens be kend. Het is niet denkbeeldig, dat de drie bronnen reeds gedurende Niet onderzocht Dr. W. C. de Boer, geneesheer-direc teur van het Arnhemse consulta tiebureau, heeft alle hulsartsen in Arnhem, collega's en hulsbezoek sters op de hoogte gesteld vai tuberculose-explosies. Opmerkelijk is dat geen van de drie infectie bronnen heeft deelgenomen s het laatste bevolkingsonderzoek. Het onderzoek naar besmette per sonen heeft een uitgebreide organi satie en moet nog zo goed als de grond komen. De huidreacties bij scholieren wordt thans onderzocht. Het kan zes to acht weken duren voordat e iemand reageert op de besmettelij ke bacillen, terwijl er maanden voorbij kunnen gaan voordat de ziekte kan worden geconstateerd. Alle jeugdige besmette personen moeten gedurende een half jaar of een jaar dagelijks 7~; pillen slik ken. Thans zijn hiermee reeds 20 personen bezig. Men kan aan zijn of haar inzending de een of ander attractieve vorm geven en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat wij daarvoor enkele ex tra-prijsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelijk om op basis van volstrekte gelijkgerechtigheid deel te nemen aan deze prijsvraag. Onvoldoende gefrankeerde inzendingen worden niet aange- ken. Vandaag zouden zesduizend bakkers de arbeid neerleggen in de grote bakkerijen van Noord-Londen, Birmingham, Merseyside, Durham en zuid-Wales. Vier grote groepen, welke 75 procent van Engelands brood bak ken, worden door de staking getrof- I fen. De minister van Economische j lezeressen veel genoegen en veel Zaken, George Brown, probeert een snelle regeling te vinden. omzetheffing op textiel en schoe nen. Het schijnt vooral dat do katholieke staatssecretaris van Financiën, dr. W. Hoefnagels van die plannen geen afstand wil doen. Het gerucht gaat, dat hij in een gisteren gehouden kabinetszitting heeft gedreigd te zullen aftreden als een beperkte heffing op schoe nen en textiel ook in 1967 niet mogelijk zou zijn. Zijn argument is, dat textiel en schoenen straks in het kader van de Europese be lastingharmonisatie toch zwaarder moeten worden belast en dat de beste mogelijkheden daarvoor zich in 1967 zullen voordoen, wanneer de tweede fase van de verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting moet worden gerealiseerd. Rij-examinator wordt anoniem Het „Centraal bureau voor afgifte van rijbewijzen" (C.B.R.) in Rijswijk, heeft de rijschoolhouders verzocht de leerlingen per 1 december niet meer in te lichten omtrent de persoon die het rij-examen zal afnemen. Het is de bedoeling, dat de naam in de examinator niet bekend wordt. Het C.B.R. geeft als motief hiervoor de nervositeit en opwinding die de kandidaat parten spelen by het horen van bepaalde namen. Men- die dus na 1 december examen aanvragen, tasten wat de examinator betreft, volkomen in het duister. (Advertentie) cJwcoladedumfc Een verrukkelijke chocolodedror slechts 1% vet. Fris en pittig von Tosti lest de dorst, is lekker lud eerbiedigt de slanke lijnl Advertentie :ei:f E teuwo In de nabijheid van Reer- strup woont eene dienst maagd van 19 jaar, welke buitengewoon sterk is. Zij droeg n.l. lVz mijl 200 pond rogge en won daarmede een weddenschap om 15 gulden. In de fabriek var Krupp te Essen zal een stoomkamer worden gesteld, welke met een qewigt van 2500 cente naars werkt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1