Krijgt Dhani ontslag? Vondeling houdt vast aan zijn spaarbrieven Vrouw gewurgd in Vlaardingen Arbeidsrust gaat boven de loontrekkerij Wetsontwerp ingediend „GOUDEN LANTAERN" haal nu boeken in huis Generaal Nasoetion treedt steeds meer op voorgrond LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 Onze medewerker in Djakarta neldt: In Indonesië gaat generaal Nasoe- Jon, de coördinerende minister voor Defensie en Veiligheid, en tevens frfchef van de strijdkrachten, een deeds meer op de voorgrondtreden- je rol spelen. Hij sprak vorige week jjna twee uur onder vier ogen met resident Soekarno, terwijl het usan- dat de president zijn besprekin- «n voert in aanwezigheid van een of jeer vice-premiers. Het was de reede ontmoeting tussen Soekarno 0 Nasoetion sinds de gebeurtenissen op 30 september, waarbij Nasoetion *n wonder aan de dood ont- mapte. Na afloop van die ontmoe dig verwees de generaal wat betreft lijn voorstel over de reorganisatie in de veiligheidsdiensten naar de 5 lerste vice-premier dr. Soebandrio. De centrale inlichtingendienst staat ïl nog steeds onder leiding van leze laatste. Het bericht van het persbureau Reuter als zou Soeban- Irio zijn vervangen door brigade- De leiding van de Indonesische ,trijdkrach"ten heeft president Soe- jirno verzocht onderluchtmaarschalk Omar Dhani te ontslaan als com- pandart van de luchtmacht, zo Is psteren officieel in Djakarta meege teld. Dhani is op het ogenblik in Vederland. De legerleiding meent dat jhani zyn fr«ag heeft verloren door lat hy betrokken is geweest by de (taatsgreep. Djakarta deden gisteren in brede kring geruchten de ronde, dat ie militaire leiders hebben geëist dat president Soekarno een vice-presi- enoemt die het staatshoofd bij overlijden automatisch zou opvolgen. ou het liefst minister van De fensie generaal Nasoetion op deze poet zien. De eis schijnt een onder- deel te vormen van een plan, dat door de legerleiding met Nasoetion en Eenera al-majoor Soeharto aan het boofd is uitgewerkt. Volgens de ge- luchten zijn twee andere kandidaten het vice-presidentschap, Moham med Hatta en sultan Hamengkoboe- van Djokjakarta. Hatta, die roor 1956 ook als vice-president op,- trad, heeft echter al bij diverse gele- jenheden te kennen gegeven dat hij een enkele functie naast Soekarno meer ambieert. Dit zou de keuze tot beperken. Mocht Soekarno in ceze kwestie een besluit nemen, dan tl hij waarschynlyk de sultan pre fereren. die op geheel Java waar veederde van de 105 miljoen Indo- jesiërs wonen in hoog aanzien itaat. generaal Soegiarto, het nieuwe hoofd van de legerveiligreidsdienst, is niet juist. Wel zijn inmiddels drie leden van dit lichaam door het leger ge arresteerd. Dr. Leimena. een der vice- premiersspreekt een menigte van vele duizenden toe tijdens een bijeenkomst in Djakarta. Nasoetion Claus sprak met vertegenwoordigers geref. kerk Na een bezoek aan de voorzitters de drie vakcentrales, heeft Claus Amsberg gistermiddag in Utrecht informeel gesprek gevoerd met Vertegenwoordigers van de gerefor- - Beerde kerken in Nederland. Hierbij laren aanwezig de praeses van de ge- :erale synode ds. P. van Strien uit Delft, de assessor van de synode dr. Kunst uit Amsterdam en de ctuarla, ds. H. W. A. van Andel, uit itrecht. Het gesprek ten huize van ds. Van indel duurde ruim twee uur. De heer Ton Amsberg, die was vergezeld van Hjn secretaris, mr. C. J. van Schelle, »onde zich zeer geïnteresseerd voor i!Ie facetten van het gereformeerde keiyke leven, zowel in Nederland in het buitenland, in het byzon- voor de zending en het wereld- taconaat. Moeder van dertien kinderen dokters assistente Mevrouw J. Berenschot uit Zaan- (am heeft in de Rivièra-hal in Rot terdam een examen afgelegd voor doktersassistente. Leuke bijzonder- mevrouw Berenschot is moe- .n dertien kinderen van twee lot achttien jaar. Zuigend op peper muntballen i prima tegen de nervö- liteit; zwoegde mevrouw Berenschot op de opgaven, terwijl de overige 'eertien gezinsleden, dertien kinde- i de echtgenoot die koerier en krant, het bewuste duimpje hielden. Het huishoudelijke werk leeft in huize Berenschot niet onder studie geleden. Iedereen helpt en het huishouden loopt op rol letjes. De kinderen zijn zeer trots op hun moeder, die de studie zelf heeft verdiend door eën paar maal per week uit werken te gaan in de ïuishouding. En war zijn nu de toekomstplan ten? Als de benjamin op de kleuter school komt, gaat mevrouw Beren schot als doktersassistent aan het *erk Vooropgesteld natuurlijk dat ze 'oor het examen slaagt. De uitslag htrnt over een paar weken. De 35-jarige mevrouw Henny Apotheker—Ter Haar is zo als nu is bekend gemaakt dinsdagmiddag in haar woning aan de Blois van Treslongstraat in Vlaardingen vermoedelijk door een 40-jarige voorman-fa brieksarbeider door wurging om het leven gebracht. Toen het enige dochtertje van het slachtoffer, de 10-jarige Janny, na schooltijd geen gehoor kreeg, ging zij schaatsen, doch nadat ook om kwart over zes niet werd opengedaan, waarschuwde zij de buren. Deze haalden de vader van zijn werk. die zijn vrouw levenloos op de grond aantrof. De dokter en de politie kwamen, nadien tot de conclusie, dat de vrouw aan een natuurlijke dood zou zijn gestorven. Misdrijf Walvisvaart zal 80% op aandelen uitkeren De winst- en verliesrekening van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart over het 19e boekjaar per 30-6-'65 bevat belangryke baten, die samenhangen met de afwikkeling van het walvisvaartbedryf. Nu de Willem Barendsz is overge dragen aan de Z-Afrikaanse maat schappij Willem Barendsz Ltd. en de geldbedragen alsmede de aandelen in deze Z-Afrikaanse Vennootschap, als mede in de visserij maatschappij At lantic Harvester Ltd, zijn ontvangen, is het mogelijk uitvoering te geven aan het voornemen van het bestuur op de aandelen 80% terug te betalen. Daartoe is een statutenwijziging een eerste vereiste. Het voorstel daartoe zol worden gedaan in de aandeelhou dersvergadering van dinsdag 30 no vember. Tevens zal dan een wijzi ging in de liquidatiebepalingen wor den voorgesteld. De winst- en verliesrekening over het afgelopen boekjaar sluit met een voordelig saldo van f 5,6 miljoen tegen een verlies over het boekjaar 1963'64 van f 1,9 miljoen. Na verre kening met het geaccumuleerde ver- liessaldo ad f 6,6 min, resteert een verliessaldo van f 39,31 min. Hierbij valt op te merken dat geen af schrijvingen op de vloot meer zijn toegepast. Het aandelenkapitaal bleef ongewijzigd, f 15 min. BURGERLIJKE STAND dat een collega van hem, toen zU naar school ging, op bezoek was, waarschuwde de heer Apotheker wederom de politie. Op last van de substituut-officier van Justitie, mr. J. D. de Jong, werd door dr. J. Zel- denrust, patholoog-anatoom van het Gerechtelijk Laboratorium, sectie op het stoffelijk overschot verricht, waarbij werd geconstateerd, dat de vrouw door wurging om het leven was gebracht. Men heeft toen ge tracht de vermoedelijke dader op te sporen. Volgens navraag aan zijn woning had de man op zijn werk moeten zijn, omdat hij 's morgens op tijd daarheen was vertrokken. HIJ bleek daar echter niet te zijn. Wel de politie, dat hij vaak naar begraafplaats ln Schie dam ging om het graf van zijn ouders te bezoeken. Hier vond men inderdaad zijn rijwiel. Omdat de be graafplaats dicht bij de Poldervaart ligt, is de politie daar gaan dreggen, met als resultaat, dat spoedig het stoffelijk overschot van de man bo ven water werd gehaald. Motief De man had dinsdagmiddag na de lunch de fabriek in de Industrie polder verlaten onder het motief, dat hij naar het spreekuur van de dok ter moest. Hij is daar echter niet geweest, doch vervoegde zich wel om ongeveer kwart over een aan de wo ning aan de Blois v. Treslongtsarat. De moord moet tussen twee en drie uur zijn gepleegd, daar een fonds bode tegen drie uur 's middags al geen gehoor kreeg. Over de motieven die tot deze daad hebben geleid, tast men volkomen in het duister. De vermoedelijke dader heeft van het begin van dit jaar tot medio mei in een geestelijke depressie verkeerd, doch daarna ging hij weer normaal aan het werk. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. (Van onze parlementaire redactie) Minister Vondeling (Financiën) en zijn staatssecretaris dr. Hoefnagels zijn niet van plan af te zien van hun voornemen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting via de uitgifte van belastingspaarbrieven. De beide bewindslieden hebben vandaag ondanks het vrij algemene verzet, dat bij de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer is gerezen, een desbetreffend wetsontwerp bij het parlement ingediend. Motief van het voorstel: verzachting van de belastingdruk, die anders als gevolg van de verhoging der indirecte belastingen zal oplopen tot 27,4 pet. maar nu wordt teruggebracht tot 26,8 pet. (thans 26,4 pet). In het wetsontwerp wordt voorge steld het Jaarinkomen, waarover minder dan 100 gulden belasting zou moeten worden betaald, onbelast te laten. Het belastingsbedrag over de overige jaarinkomens willen de be windslieden met 100 gulden vermin deren. Voor de jaren 1966 tot en met 1969 zal deze verlaging worden ver sterkt in de vo ter grootte van 100 gulden, die een periode van vijf jaar met rente worden afgelost. Van 1970 af zal de verlaging in de tarieven zijn ver werkt. aldus het voorstel. Het ligt in de bedoeling de be lastingspaarbrieven uit te reiken na het kalenderjaar, waarop ze betrek king hebben. ZJJ worden daartoe gedeponeerd bij een spaarinstelling, die door de rechthebbende is aange wezen. Deze rechthebbende kan even tueel ook verzoeken de stukken aan hem persoonlijk uit te reiken. De be lastingspaarbrieven kunnen niet aan anderen worden overgedragen en zijn ook nie* beleenbaar. In geval van overlijden kunnen de erven onmld- delljk aflossing vragan, waarbij dan slechts een evenredig deel van de rente zal worden uitgekeerd. Uitbetaling lenaerjaar na het jaar, waarop zij ,^frb£ev!" I betrekking hebben. Op hetzelfde t«d- stip zal een rentevergoeding van der tig gulden worden uitbetaald. De betaalbaarstelling kan over één jaar worden gespreid: per maand betaal baar te stellen schuldbewijzen wor den door loting aangewezen. Als de belastingspaarbrief bij een spa ar in stelling ie gedeponeerd heeft uitslui tend deze spaar instelling de bevoegd heid de vordering te innen. Deze in stelling houdt de opbrengst dan ter beschikking van de rechthebbende. Mei de rente mee zal in 1972 de aflossing van de spaarbrieven over 1966 in totaal ongeveer 550 miljoen vergen. De aflossingen over de ja ren 1967 tct en met 1969 zullen ge schieden in de jaren 1973, 1974 en voor het laatst in 1975. Mars door Cairo voor Ben Barka Ongeveer 500 studenten hebben gisteren een mars door de Egyptische hoofdstad gehouden uit protest tegen de verdwijning van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka. De studenten schreeuwden „wy willen wraak" en „weg met Koning Hassan van Marokko". De Franse onderwereldfiguur Boucheseische, die door de politie in verband werd gebracht met de ver dwijning van Ben Barka uit Parijs, ontkende gisteren in een brief aan .France Soir" lets met de ontvoering van de oppositieleider te maken te hebben gehad. „Ik heb nooit iets van een ont voeringsplan geweten en hem nooit by mij thuis gehad", zo schreef Boucheseische die het laatst werd gezien op 29 oktober. Hy schynt naar Marokko te zyn gevlogen en daar te zyn ondergedoken. De Ma rokkaanse politie zoekt hem nog steeds en Frankrijk heeft om zyn uitlevering verzocht in verband met de kwestie-Bar ka Bohemen en C. L. M. Meljnders. Deslrée Th. M„ d.v. T. L. W. Dolle en W. L M. M. van Tongeren. Maria, d.v. R. J.' Jongman en A. Bruin. Karollne, I van Houwellngen. Ondertrouwd: Th. Kramp. 25 Jr. en J. Verkuljlen. 25 Jr. A. RJJnsburger. 27 Jr. en M. Bvere, 20 Jr. Getrouwd: L. Wenlnk. 25 jr. en A. F. Kniufman. 22 Jr. J. Oudshoorn. 21 Jr. en H. A. M. van den Berg. 24 Jr. Overleden: E. Feenstra. 46 Jr. Advertentie ZE ZIJN ER WEER Mosselen - Mosselen - Mosselen VRIJDAG 19 NOVEMBER RHIJNGEESTERSTRAATWEG 31 OEGSTGEE8T (Tafel, telefoon (01710—52058) te reserveren) Stimulans In de memorie van toelichting merken de minister en de staatsse cretaris op, dat de idee van belas tingspaarbrieven of belastingcertifi caten in het verleden herhaaldelyk in het parlement is bepleit. Naar de mening van de bewindslieden zal het niet redelyk zyn de voorgestelde maatregel, die speciaal gericht is op minder draagkrachtigen, achterwege te laten ter wille van een toekom stige belastingverlaging voor neutra lisering van de progressiewerking, die uit haar aard geen sterk sociaal ge richt karakter zou dragen. Bo vendien zou de verlaging niet meer kunnen worden „ingehaald", het geen voor 4,5 miljoen belastingplich- tingen een nadeel zou betekenen van ongeveer 500 gulden per persoon. Tijdelijk De regering ziet. zo biykt uit de memorie van toelichting de huidige styghig van de ryksuitgaven als iets van tydeiyke aard. Bovendien menen de bewindslie den er zeker van te kunnen uitgaan, dat in de komende jaren de baten uit aardgas in toenemende mate zul len gaan vloeien en een belangryke bydrage zullen gaan leveren aan de rijksmiddelen. De aardgasinvesterin gen leggen thans enige Jaren by be nadering voor een half miljard gul den beslag op de kapitaalmarkt, waardoor de mogelykheld tot lenen door de staat wordt beperkt. Daar om Is het niet onredelyk de nade len die zich daar van thans voor doen, te verzachten door wat vooruit te lopen op de voordelen uit aard gas iater, zo menen de bewindslie den. Omdat voorts mag worden ver wacht. dat na 1967 de styging van de woningweitvoorschotten zal dalen en bovendien de terugbetalingen op de woningwet/voorschotten en de ren te lil toenemende mate zal gaan sty- gen, acht de regering het gerecht vaardigd de aflossing op de belas tingspaarbrieven in de jaren 1972 t/m 1975 te doen plaatshebben. Russische schoolkinderen in fabriek Schoolkinderen zullen een zesde deel van de produktie van een nieu we fabriek ln Moskou voor hun re kening nemen. Twaalfhonderd tie ners, afkomstig uit een Moskouwse buitenwijk, zullen vier uren per week in de fabriek werken, waar vol gens „Tass" kleding, radio's en elek trische artikelen worden ver- Zy zullen dezelfde lonen en toe slagen ontvangen als de 600 ln de fabriek werkende volwassenen. Dit is de eerste fabriek in haar soort. „Wy willen de schoolkinde ren een volledig technische opleiding geven die aan hun schoolopleiding gekoppeld zal worden", aldus de di recteur van de fabriek. Bestuursbeleid in de Haagse agglomeratie Het zou niet van wy» beleid ge tuigen een beslissing te forceren door een bovengemeenteiyk beetuur te creëren voor de Haagse agglomera tie en dat min of meer tegen de wil van verschillende agglomeratiege meente op te leggen. Dit zei burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten gisteravond tijdens de voortgezette begrotingsbehandeling in Den Haag. De heer Kolfschoten wees erop. dat er bruikbare varianten met een lich tere constructie bestaan. Hy herin nerde aan het voorbeeld van Eind hoven. De Haagse eerste burger achtte het ontwerp-streekplan Haagse ag glomeratie, dat vandaag ln behande ling komt by Provinciale Staten van Zuid-Holland, een interessant aan knopingspunt voor vera ere uitwer king in bestuurhjk agglomeratie ver band. Daarby dacht hy aan een ge meenscha ppeiyk structuurgebied binnen het territoir van het streek plan voor de Haagse agglomeratie Advertentie ONTHILLEND OPINIEONDERZOEK ONDER LEDEN METAALVAKBONDEN Vermogensaanwasdeling een geheimzinnig woord Prestatieloon BLIKSEMACTIE VOOR INVALIDE MEISJE (Van correspondent) Fenny Calkhoven in Ny verdal heeft deze week een dag beleefd, die zy niet gauw zal vergeten. Fenny is lichamelyk gehandicapt. Binnen veertien dagen heeft een groepje in woners van Ny verdal zoveel geld voor haar opgehaald, dat een elek tronisch orgel kon worden aange schaft. Dinsdag is het haar aange boden. Fenny Calkhoven heeft veel belangstelling voor muziek. Toevallig kwam zy in gesprek met postbode Henk Kelder, die tevens hammondor ganist is. Toen deze hoorde, dat ze grsag een elektronisch orgel zou be zitten zette hy een actie op touw on der zyn collega's en andere PTT- beambten ter plaatse. Er kwam veel geld binnen maar niet genoeg. Het koor van de vrije evangelische ge meente werd vervolgens ingeschakeld en enkele middenstanders deden de rest .De leverancier uit Hengelo en de fabrikant waren ook bereid mee te werken. Een royale korting werd toe gezegd en zo kon de actie na veer tien dagen al worden afgerond. (Van onze Haagse correspondent) Een opinie-onderzoek onder de leden van de drie grote me taalvakbonden heeft onthullen de gegevens opgeleverd over de interesse van de achterban van de bonden voor de ontwikkeling van lonen, arbeidsvoorwaarden, enz. Slechts 29 procent van de georga niseerde metaalwerknemers is voor stander van afzonderiyke looncon- tracten per onderneming: de meesten willen de arbeidsrust behouden, loonconcurrentle op de arbeiders- markt voorkomen en kleine bedryven tegen de grote beschermen door één uniforme landeiyke regeling. Loonsverhoging, vindt 69 procent voorts, moeten ln centen worden gegeven (dus voor iedereen een vast bedrag) en niet in procenten (waar door de één meer krygt dan de ander). Iets meer dan de helft van de handarbeiders in de metaal wier bonden druk bezig zyn aan een gelykschakeling van hun arbeids voorwaarden aan die van de beamb ten wil wèl afschaffing van het onderscheid in behandeling (prik klok enz.), maar een even groot deel is tegen afschaffing van het week loon. Men vindt weekloon gemakke- ïyker en wil niet overgaan op maandsalaris, ook niet met een goede overgangsregeling. Van vermogensaanwasdeling, waar voor de leiding van de vakbeweging in Nederland thans storm loopt, heeft meer dan de helft van de metaalbondleden nog nooit gehoord. De rest weet evenmin goed wat de plannen inhouden. Aan de vakbondsleden is de Inte ressante vraag voorgelegd hoe vol gens hen een denkbeeldige 10 procent „ruimte" voor positieverbetering zou moeten worden besteed. De gemid delde uitkomst was: 4,1 procent voor loonsverhoging, 1,8 procent voor meer vakantie, 1,7 procent voor extra vakantietoeslag, 1,2 procent voor werktyd verkorting en 1,2 procent voor pensioenverbetering. Met andere woordendirect tastbare loonsver betering geniet een grote voorkeur. Andere meningen van de „gemid delde georganiseerde" in de metaal: Dat er een minimumloon ls vindt 81 procent Juist; 13 procent daarvan vindt het minimum loonpeil te laag. De grote meerderheid ls vóór loon-naar-prestatie. Tariefloon daar entegen vindt men onrechtvaardig, opjagend en belemmerend voor samenwerking en collegialiteit. Waardering Voor langdurige dienst, vindt tweederde van de ondervraagden, moet een waarderlngs-uitkering-tn- eens worden gegeven; 28 procent zou die beloning willen zien in de vorm van een paar maanden vakantie. Een zeer grote meerderheid ls er voor, dat Jeugdigen meer vakantie en betaald studieverlof krygen. Iets meer dan de helft vindt dat Jeugdi gen geen kortere werktyd behoeven te hebben en dat de werkgever die studieverlof geeft, mag verlangen dat de Jeugdige dan ook een aantal Jaren by hem in dienst biyft. Over het algemeen ls men er tegen dat mensen met een hogere functie meer vakantie hebben dan mensen met een lagere functie. ■fr Bezitsvorming ln het algemeen slaat meer aan dan de geheimzinnige vermogensaanwasdeling. Van de on dervraagden loopt 42 procent er warm voor, 46 procent niet en 12 heeft geen mening. Het wordt betwy- feld of winstdellngs- en spaarrege lingen tot vorming van eigen bezit leiden: veelal wordt het uitgekeerd® geld in de huishouding gestoken. Van de ondervraagden was twee derde van mening dat er een afge vaardigde van de werknemers in de raad van commissaissen van de on derneming zitting moet hebben. Of die afgevaardigde daar veel zal bereiken wordt echter sterk betwy- feld. Een kleine meerderheid is voor één CA.O. voor handarbeiders en beambten in de metaal. De beamb ten, apart genomen, denken dfia» wat minder gunstig over. Bezitsvorming O Het opinie-onderzoek ls verricht door de Nederlandse 8tichtlng voor Statistiek in opdracht van de alge mene (A.NM.B.), de chrlsteiyke (CMB.) en de rooms-katholieke (St.-Eloy) metaal vakbonden. By het onderzoek bleek dat 70 procent van de ondervraagden al langer dan vyf Jaar vakbondslld was; 11 procent deed vakbondswerk, 61 procent be zoekt zelden of nooit vergaderingen en 23 procent soms; 63 procent zei de vakbondsbladen gewoonUjk te lezen. OKKER in finale Tom Okker heeft donderdag met zyn Australische partner Gail Sheriff de finale van het gemengd dubbelspel van de kampioenschappen van Nieuw Zuld-Wales bereikt. De Nederlands/ Australische combinatie versloeg ln de halve finale het Amerikaanse echtpaar Clack en Caroll Graebner met 4—6, 12—10, ft—0.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11