LEIDSCH DAGBLAD Zeer vroege koudegolf Gouverneur Gibbs wi! zijn post niet verlaten De winter is snel en hard ingevallen fn Zuid-Limburg viel 2 centimeter sneeuw Incidenten tussen Russen en Chinezen Nu brood met peuk Tachtig vermisten bij scheepsramp (Due/ Qlteuwo ot 1 maart 1860 MAANDAG 15 NOVEMBER 1965 No. 31720 E. A. E. van Dishoeck [dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Het ijs in het Vondelpark is nog te zwak om erop te schaatsen, zoals deze jongen teleurgesteld vaststelde. Koning Boudewijn! Vice-president Humphrey eerder naar huis bevestigt vuurgevecht Het Is volop winter. Er is sprake van een extreme koudegolf als üi de temperaturen ziet: gisternacht was acht graden onder nul het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam de laagste tempera- nr in ons land. Vanochtend om half negen werd op het vliegveld tide min 10 graden Celsius gemeten. Op tien centimeter boven de nnd daalde het kwik zelfs tot min 12 graden. In de eerste helft Li november is over de laatste honderd jaar slechts één dag be- tocf, die even koud was: 10 november 1908 met 10 graden onder u/n Sittard. Daarbij viel er sneeuw in zuid-Limburg. 2 centimeter. L de winter is snel en hard ingevallen. VERRAST )e Jeugd schaatst al op enige ssen en sloten, hetgeen zó vroeg yr het laatst op 16 november 1941 ons land mogelijk is geweest. Maar droog, doordat de besturen ervan zijn verrast door de snelle koudegolf. Evenals vele atomobilisten, die gis teren en ook vanochtend met bevro ren koelwater in de radiatoren had den te kampen. Dagen, waarop het overdag blijft vriezen, zoals nu het geval is noemen de weerkundigen ijsdagen. Om een wij teruggaan tot 1890, toen in De Bilt vier van zulke dagen werden ge noteerd. In 1890 werden deze dagen gevolgd door een strenge winter Winter blijft Volgens het weeroverzicht van het K.N.M.I. houdt de winter aan. Het blijft vriezen, zowel des nachts als overdags. Minimumtempe raturen tot -10 graden zUn mogelijk. Ook elders in Europa heeft de win ter meedogenloos toegeslagen. Sneeuw in het zuiden van' Enge land, Schotland, Parijs in grote delen van België, Luxemburg, Duitsland, in vrijwel geheel Scandinavië en in Oost-Europa. In de Alpen is in vele jaren niet zo vroeg sneeuw gevallen. Op de Zugspitze, op de grens tussen Oostenrijk en Duitsland, viel een laag van 60 cm. De grote kou (-18) schrikt de skiërs af Door de zware sneeuwval in Zwe den en Denemarken heeft de Scan- dinavië-Holland-Express, die zater dagavond om even over elf uur in Hoek van Holland had moeten aan komen, een vertraging van twee en een half uur opgelopen. Het treinver keer ten zuiden van Stockholm is ge staakt, nadat er een meter sneeuw was gevallen. Aardbeien Alleen in Spanje en in Zuid-Italië is het zacht weer. Op de markt in Modena zijn vorige week nieuwe aardbeien aangevoerd. Dit is in de cennia niet meer gebeurd. De 89-jarige grootmoeder van de «vuurgevechten tussen Rusland en Be.gtsche vorst werd getroffen door Vice-president Hubert Humphrey De Prawda. het blad van de com- >eft in een vraaggesprek voor de tv munistische partij in de Sowjet- bevestigd, dat hij van mening is dat J Unie, publiceerde vandaag een vaag verhaal over de toekenning. Rasoel Kening Boudewijn en Koningin Fabiola van België zullen hun Zuid- amerikaanse reis met drie dagen be korten met het oog op de gezond heidstoestand van Koningin-moeder Elisabeth, aldus is vandaag in Brus sel bekendgemaakt. Zij zouden van daag per vliegtuig uit Rio de Janeiro v ..„..Jl naar België terugkeren, waar zij mor- heeft in een vraaggesprek voor de tv I munistische partij gen worden verwacht. 1 een hartcrisis. Volgens het laatste ge zondheidsbulletin van de vorige week verbetert haar toestand geleidelijk, doch is een voortdurend toezicht noodzakelijk. Zeegevecht in in Straat van Formosa Het nationalistisch-Chinese minis terie van Defensie heeft gisteren be kendgemaakt, dat twee nationalis tische marineschepen vier commu nistisch-Chinese kanonneerboten tot zinken hebben gebracht en verschei dene andere beschadigd tijdens een zeegevecht in de Straat van Formosa zaterdagavond. Een nationalistische mijnenveger ging verloren. Zaterdag meldde het persbureau Nieuw China, dat een fregat van nationalistisch-China tot zinken was gebracht bij de kust van de pro vincie Foekien, doch maakte geen melding van Chinese verliezen. Geen erkenning illegale meeste landijsbanen liggen nog geijjke koudegolf te vinden, moeten WEERBERICHT Het KNMI verwacht var heden- i morgenavond tDroog weer met in het algemeen bewolking. Aanvankelijk wei- wind, later zwakke tot matige nd uit oostelijke richtingen. Van- ht overwegend matige, morgen r 'fdag lichte vorst. [(Opgemaakt om 11.15 uur). 16 NOVEMBER [Zon op: 8.01 uur: onder: 16.48 uur. uur; onder: 14.43 uur. acrKai vater te Katwijk te 8.27 en 21.05 t, laagwater te 3.52 en 16.24 uur. (Van onzf Groningse correspondent) Aan de reeks van broden met rat ten, veldmuizen, kroonkurken en an dere ongerechtigheden heeft een Groningse bakker dezer dagen een nieuwe variant toegevoegd. Een broodbezorger leverde zaterdag bij de familie H. H C. Savenye in Gronin gen een suikerbrood af dat met een sigarettenpeuk gegarneerd bleek te zijn. De peuk het afgesabbelde res tant van een shagje, zat aan de on Sir Humphrey Gibbs, de Brit se gouverneur van Rhodesië (en zelf een Rhodesiër), heeft giste ren laten weten, dat hij ,,de ille gale regering van premier Smith niet zal erkennen" en slechts zal aftreden indien Koningin Eliza beth hem dit vraagt. De Britse regering heeft de waarschuwing laten horen, dat dwangmaatregelen om Gibbs tot heengaan te dwingen, als hoog verraad zullen worden be schouwd. Vanochtend beschuldigde pre mier Smith Gibbs ervan de Brit se premier te helpen bij diens kennelijke poging om verdeeld heid onder de bevolking van Rhodesië te zaaien. Het is duide lijk. aldus Smith, dat Gibbs niet de koningin, maar de Britse pre mier vertegenwoordigt. De Anglicaanse bisschop Cecil W. A'derson heeft gisteren tijdens een dienst in de kathedraal van Salis bury de onafhankelijkheidsver klaring onjuist en illegaal genoemd. De bisschop zei, dat hij „in ernstige mate onoprecht en laf zou zün", in dien hij niet opnieuw het eendrach tige oordeel van alle christelijke lei ders van het land zou uitspreken. Een deel van de toehoorders schudde afkeurend het hoofd toen de bis schop sprak In de Veiligheidsraad van de VN heeft de Nederlandse vertegen woordiger, dr. J. G. de Beus, zater dag verklaard, dat zijn regering ten volle begrip heeft voor de veront waardiging van de Afrikaanse volken maar !.v-t tevens haar plicht acht te waarschuwen voor de rampzalige ge volgen, die het gebruik van wapens zou hebben. Militaire interventie in Rhodesië zou kunnen ontaarden in c?n oorlog van grote omvang, aldus dr. De Beus. Wel is snel optreden noodzakelijk en moet men de grootst mogelijke mate van eenstemmigheid zien te bereikenhet bewind van •Smith veroordelen, weigeren dit be wind te erkennen, de door Engeland genomer maatregelen goedkeuren en een beroep op alle landen doen die l" steunen benevens een verzoek tot Londen te richten met spoed alle passende maatregelen te nemen voor het hers te' van het recht in Rhode sië en de waarborging var. de rech ten van de Afrikaanse bevolking. Volgens waarnemers kan het voor stel von dr. De Beus een basis vor men voor een compromisresolutie. Het debat werd verdaagd tot heden middag half vyf Ned. tijd. Intussen heeft Engeland een ontwerpresolutie ingediend om een wapen-embar go tegen Rhodesië af te kondigen Oostafrikaanse topconferentie Intussen is de hoge commissaris van Rhodesië, Andrew Skeen, zater dag uit Londen vertrokken. De En gelse legering had hem 48 uur de tijd gegeven zijn koffers te pakken. „Rhodesië zal geen gelegenheid meer hebben om zijn zaak in Londen uit een te zei ten", zei Skeen bij zijn vertrek. „Van nu af aan zult gü slechts één gezichtspunt te ho ren krijgen, waarbij de meelopers 1 van het communisme de hoofdtoon voeren". President Jomo Kenjatta van Ke- nia, president Julius Nyerere van Tanzania, premier Milton Obote van Oeganda en vertegenwoordigers van ae regering van Zambia gaan in Nairooi een „Oostafrikaanse topcon- i ferentie houden over de Rhodesische kwestie, aldus is in Dar es Salaam meegedeeld. President Kaoenda van Zambia heeft de Rhodesische natio nalisten gehekeld om hun passieve houding tegenover premier Smith. „Het zijn geen nationalisten maar idioten", zei hy op een politieke ver gadering. President Sekoe Toeré van Guinee heeft de organisatie voor Afrikaanse eenhe'd laten weten, dat hy een ba taljon beschikbaar stelt voor een eventueel militair optreden tegen F hod' tend de Union Jack hebben ver brand en Brits eigendom vernielden, hebben op bevel van president Ju lius Nyerere aan de Britse hoge com missaris Robert Fowler hun excuses aangeboden. Na de demonstratie wa ren meer dan 100 Afrikaanse en Aziatische studenten gearresteerd en voor de president voorgeleid. Deze sprak hun scherp toe. gevraagd of hij de berichten kon bevestigen dat tussen de Russen en Chinezen schoten gewisseld zyn. Humphrey antwoordde: „Ja, dat is waar". De vice-president ging hierop niet verder in, maar hij merkte wel op dat langs de grens troepen zijn sa mengetrokken in verband met de spanning tussen beide landen. Hy zei dat heden de grootste machtstrijd niet woedt tussen Rusland en de VS. maar tussen China en Rusland. Aangenomen wordt dat de botsing tussen Rusland en China plaats ge vonden heeft aan de grens van Bui- ten-Mongolië. Het hoofd van de geheime politie in de Sowjet-Unie, aldus het Ameri kaanse persbureau Associated Press' heeft een herder een medaille toe gekend omdat die de grens van het land heeft beschermd tegen niet nader aangeduide overschrijders, kennelijk Chinezen. Auto bleef links rijden: twee doden Een verkeersongeluk op de Putse- weg in Putte heeft zaterdag aan twee personen het leven gekost. De twee neven F. en P. Wouts uit Ber gen op Zoom. beiden 22 jaar, kwa men in hun nieuwe auto uit de rich ting Antwerpen. Ter hoogte van de marechausseekazerne ten noorden van het dorp gingen zy om onver klaarbare redenen links van de weg ryden. De bestuurder van een tege moetkomende BBA.-bus, die de auto plotseling op zijn weghelft zag naderen, remde uit alle macht en gaf de nodige signalen. De auto van de neven bleef echter links rijden en toen de bus vrijwel stilstond schoof de auto er nog met zeer grote vaart onder. De beide inzittenden waren op slag dood. In de bus werd nie mand gewond. Beide voertuigen waren zo zwaar beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. De heer F. Wouts was ongehuwd en van beroep kermisexploitant, koopvaardij-officier P. Wouts was kortgeleden gehuwd met een Japan se. Zijn vrouw was juist onderweg naar Nederland. Ogli Hasretdina bewaakte zijn kudde toen drie personen de Russische grens overstaken, hem met wapens bedreigden en probeerden hem te ontvoeren. Hasretdina, die ongewa pend was, slaagde erin een van de aanvallers in bedwang te houden en de twee anderen op de vlucht te ja gen. Generaal Wladimir Y. Semisjasfnl, voorzitter van de regeringscommis sie voor staatsveiligheid, kende Has retdina een medaille toe „voor de bijzondere diensten bij de bescher ming van de staatsgrens van de USSR", aldus de Prawda. In het blad stond alleen de titel van Semisjastni en niet zijn naam. Ook werd niet vermeld waar het in cident heeft plaatsgevonden. De naam van de herder is echter Cen- traalaziatisch, wat erop wijst dat het de grens met Perzië, Afghanistan of China betreft. Gezien het feit dat de Russen zich veel moeite getroosten om de betrek kingen met Perzië en Afghanistan vriendschappelijk te houden. Is het naar de mening van waarnemers ln I Moskou onwaarschijnlijk dat men zoveel aandacht zou hebben besteed aan een incident aan de grenzen met een van deze twee landen. Kleuter redt kleuter (Van onze Groningse correspondent) De 3-jarige Tieneke Peereboom uit de Oosterparallelstraat in Stadska naal heeft zo klein als ze is al een redding van een mensenleven op haar naam staan. Ze speelde samen met haar 4-jarig vriendinnetje, Alie van Wijk, bij het kanaal tussen het Stadskanaal en de aardappelmeelfa briek De twee Provinciën toen Alie in het water viel. Tieneke bleef kalm en liet zich op haar knietjes zakken, pakte Alie bij de armen en vervolgens bij het hoofd en trok haar zo weer op het droge. Alie is nu zwaar verkou den, maar volgens de dokter zal ze er niets van overhouden. De vraag, waarom ze haar moeder niet gewaar schuwd had vond Tineke kennelijk een beetje dom. „Dat kon toch niet" zei ze „Dan zou Alie als een bal naar het midden zijn gedreven". Geen hoop meer voor: Bij het vergaan van het lijn schip Yarmouth Castle ter hoog te van de Bahama-eilanden zijn zaterdag 80 personen omge komen of worden nog vermist en zijn negentien gewond, van wie vijf ernstig. Een 78-jarige Ame rikaan is aan brandwonden in het ziekenhuis overleden. Alle vermisten worden als verloren beschouwd. rtegenwoordigers van studenten jbrand uitbrak ab fvnl6 het in Dar es Salaam, die zaterdagoch- springsn van een stoomketel. Toen riammen snel om zich heengre- sliepen de meeste passagiers. Volgens verscheidene geredde passa giers was de brandblusapparatuur op het in 1927 gebouwde schip niet bere kend op een brand zoals die zich heeft voorgedaan. Enkele pompen hadden met eens gewerkt en tien van de veertien reddingsboten kon den niet worden neergelaten doordat de pas geverfde touwen, waarin ze hingen, in de katrollen bleven ste ken. Ook zouden er niet voldoende zwemvesten en reddingsgordels zijn geweest Bovendien had het alarm signaal niet gewerkt. De bemannings leden hadden, volgens de geredden, gedaan was zij konden maar stonden machteloos tegen de vuurzee. Twee schepen, de „Bahama Star' en de Finse „Finnpulp", schoten te hulp en namen de overlevenden aan It aammer bestaat *it 18 pagina's van de korst geplakt en Afrikaanse landen hebben Engeland werd zondagmorgen aan de ontbijt tafel ontdekt door de 21-jarige doch ter Truus, die het brood, toen ze het zoveelste sneetje zou afsnijden, toevallig omkeerde. aangevallen, omdat het niet krach tig genoeg tegen Smith zou optre den De Afrikanen willen militair ingrijpen, maar dit plan heeft geen schijn van kans om aangenomen t« boord. Een aantal gewonden werd per hefschroefvliegtuig overgebracht. Een raadsel van de scheepsramp is, dat nimmer een S.O.S. werd ont vangen. Het eerste bericht van de ramp heeft de kustwacht van Mia mi van de „Finnpulp" ontvangen. Vlammenzee Een piloot van een helikopter ver telde dat de „Yarmouth Castle" voor ze kapseisde en in de golven ver dween éen grote vlammenzee was. Het zinken ging zeer snel. Het zoe ken naar de vermisten is gisteren gestaakt De .Yarmouth Castle", die twee keer per week tussen Miami en de Bahamaeilanden voer, had zaterdag voor het merendeel Amerikaanse passagiers aan boord. In New York wordt vernomen, dat het schip vorig jaar juli in het nieuws kwam door dat twee keer in een week tijds een reis op het laatste ogenblik moest worden afgelast in verband met een mankement. Het Amerikaanse scheepvaartkan toor Caribbean Cruise Lines" bracht de zaak voor de rechter en voerde ondermeer aan dat het schip onder normale omstandigheden de snelheid van 15 knopen niet kon be reiken, zoals de Panamese eigenaars hadden gegarandeerd. Naar aanlei ding van deze kwestie opende toen de Amerikaanse federale commissie voor de scheepvaart een onderzoek naar de tochten met de diverse on der Panamese vlag varende toer is- tenschepen. Uit het Leidsch Dagblad van i 15 November 1865: t Donderdagavond zal in J t den Stads-G"hoorzaal door J f den Hoogleeraar van der J f Boon Mesch de gouden me- a daille worden uitgereikt aan a den heer W. L. de Sturlerlid a van de Ned. Maatschappij ter a bevordering van Nijverheid. f Advertentie) Jongelings- J vereeniging Pred 12 vs la J Openbare Vergadering op IS Nov. in het locaai Hoogland sche Kerk gracht Spreker: W J Ottespoor. zendeling van t Nieuw-Guinea f No SCl j Nil

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1