Aquarelleer-kunst van Betsy Westendorp-Osieck FclIR lauw kunst kadeiöoscogp Nederlandse tekenaars exposeren in Lakenhal blij K ruiswoordraadse l zonder klinkers Exponente van de eeuwige jeugd VANAF MAANDAG LL1D&CH UAÜÖLAD ZAitKUAU J EERBETOON VOOR ontwerpster overtuigend aantonen. Een collectie, welke zich harmonisch by het werk van Betsy Westendorp- Osieck voegt. Spion voorkwam tweemaal een wereldoorlog De Russische dubbel-spion Oleg Penkowski, die twee jaar geleden door de Russen werd geëxcuteerd om dat hij ook voor Engeland en de Ver enigde Staten had gewerkt, heeft tweemaal het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog voorkomen. Dit is de mening van de voormalige Brit se spion Greville Wynne. Tijdens de Berlijnse crisis van 1960 en opnieuw tijdens de crisis om de Pussische raketten op Cuba verschaf te Penkowski de Westerse mogend heden inlichtingen, die voorkwamen dat een oorlog uitbrak, aldus Wynne. De Brit, die geregeld zakenreizen naar Moskou maakte, trad op als koe rier tussen Penkowski, een hoge func tionaris van de Russische geheime dienst en Washington en Londen. Wynne vertoeft op het ogenblik in New York voor de uitgifte van een boek. Auto's tegen treinen: dode en vertraging Door botsingen op overwegen heeft het treinverkeer gisteren op enkele trajecten ernstige moeilijkheden on dervonden. Bij een van die botsin gen viel een dode te betreuren. Dat was bij Cuyk, waar een auto op een door automatische knipperlichten beveiligde overweg tegen een trein botste. De bestuurder van de wagen, de 19-jarige B. Degger uit Blerick kwam daarbij om het leven. Een urn- lang was er geen treinverkeer mo gelijk. Langer duurde de stagnatie op de lijn Boxtel-Tilburg, nadat omstreeks kwart voor vijf gistermiddag een reizigerstrein op een eveneens met automatische knipperlichten be veiligde overweg bij Boxtel in bot sing was gekomen met een trekker aanhanger. Op die aanhanger stond een kraan. Het duurde tot elf uur gisteravond alvorens er weer treinverkeer mogelijk was. Oorsaak van het ongeluk is het feit, dat een vrachtauto met opleg ger, waarop een hijskraan was ge plaatst. op de bevloering van de overweg klem kwam te zitten, kort voordat de trein van 17.10 uur uit Tilburg daar moest passeren. De be- rder van de auo had de tegen woordigheid van geest om deze trein tegemoet te lopen en te trachten de machinist met lichtsignalen te waar schuwen. Dit bleef niet onopgemerkt. Maar de afstand bleek ondanks zo krachtig mogelijk remmen te kort een botsing te vermijden. De oplegger en de hijskraan werden ge deeltelijk over de lijn en in een sloot geslingerd. De machinis tencabine van de trein werd totaal vernield. Niemand van de reizigers liep letsel op. De machinist kreeg een hoofdwond. De chauffeur van de vrachtauto liep een shock op. Nog slechts twee leden van de befaamde groep ..Amsterdamse Joffers", t.w. de 85-jarige Betsy WestendorpOsieck en Jacoba Surie zijn in leven. Het is een vreugde nu weer eens in Kunstzaal Heuff te Was senaar de kennismaking met het werk van de eerste te hernieuwen. Op haar ere-expositie ziet men een groot aantal aquarellen en een drietal olieverven van haar hand en ge wordt getroffen door het jeugdig élan van deze kunstenares, wier produktieve geestkracht klaarblijkelijk onverflauwd blijft. Teken des tijds voor de oudere generatie! Haar fijnzinnige, hoogst beschaaf de kunst is verwant met de periode, welke voorafging aan het „moder nisme" met zijn vele uiteenlopende stromingen en is gebaseerd op reali teit. Daarbij getuigt Betsy Westen dorpOsieck van een meesterlijk ambachtelijk kunnen. waaraan menig jongere, die meent ook zonder technische beheersing carrière te kunnen maken, een voorbeeld nemen kan. Er zyn wèlgecomponeerde en van j een eminente vlakverdeling getui- j gende bloemen- en vruchtenstil- levens (meermalen worden ook als aanvulling andere attributen aan- gewend), stadsgezichten en land- schappen, welke volledig de aan dacht vragen. Het sterke, frisse koloriet domineert veelvuldig, met i felle contrasten tussen licht en donker. Zeker: er is veel, dat zogenaamd „conventioneel" aandoet en daarom geen schok der verrassing meer kan oproepen. Maar daarom is de waarde van dit oeuvre er zeker niet minder om: de zuiverheid, waarmee alles met scherp observatievermogen ge zien wordt, waarborgt telkenmale een even zuiver en weldadig aan doend genot, mede door de fijnzin nigheid en de charme, welke ervan uitgaan. Een der stillevens van Betsy WestendorpOsieck (Foto L-D./Holvast) Betsy Westendorp-Osieck, die in dertijd ook veel naam maakte met haar portretten van bekende per soonlijkheden als S. P. van Eeghen, mr. G. Vissering, C. G. Vattier Kraane, dr. C. J. K. van Aalst, dr. E. Heldring, Gré Brouwenstijn en vele anderen geeft ook op deze expositie prachtige voorbeelden van haar kunst: zy het een „Stilleven met druiven", „Een schaal met eieren", „De Oude Kerk in Amster dam", „Chinese graffiguren" of een „Straat in Senlis". Veelal tovert zij 'n veiTUkkeelijke en intense kleuren weelde voor het oog, waardoor het bezichtigen van haar expositie een genot wordt, ook door de trefzeker heid, waarmee alles gedaan is. Meubels van Napoleon verkocht Twee mahoniehouten fauteuils die eens gebruikt werden door Napoleon en Keizerin Josephine zyn in Lon den by Sotheby verkocht voor 14.500 gulden. De koper was een Londense antiekhandelaar. Op de stoelen zit een zilveren plaatje waarop staat dat de stoelen afkomstig zijn van het slot Malmaison by Parus, de residentie van Josephine. De stoelen en andere meubelstuk ken van Napoleon waren eigendom van het Britse Royal United Service Institute. Een sofa die Napoleon tijdens zijn ballingschap op St.-Helena heeft ge bruikt bracht f. 8.000 op. Een schrijf bureau met koperen sloten, eveneens van St.-Helena, bracht echter slechts f. 450 op en een toiletspiegel f. 500. Muziekcriticus Speath overleden De Amerikaanse muziekcriticus en auteur Sigmund Spaeth is in New York overleden. Hy was 80 jaar. Hij heeft 30 boeken over muziek geschre ven en tot zijn dood is hij redacteur van een muziekblad geweest. HU was echter het meest bekend wegens zijn radioprogramma Tun? Detective, waarin hy de plagiaat praktijken van componisten van lich te muziek aan de kaak stelde. Schilderijen van Churchill verkocht Twee door sir Winston Churchill vervaardigde schilderijen zijn giste ren op de Londense kunstveiling Christie verkocht voor in totaal f 189.000. (Advertentie) Pins OOI HIKE lEllliEl Bedragen van 1 100 1 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week. maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DIERST VOOR KASBEHEER Ei KREDIETWEZEN SIIOOÜIS, LEIDER, POSTBUS 160. IEL 2I2JI Talensprijzen *65 toegekend De eerste prüs der Talensprijs 1965/ 66 voor beroeps kunstschilders (2500 gld.) is toegekend aan Aat Verhoog (Den Haag) Naar de mening van de jury gaat van zyn schilderij „Gezin op zondag" een sterke werking uit. Het heeft een aspect van deze tijd en is op zeer eigen en ook schilderkun stig verantwoorde wyze gerealiseerd. J. Hellenius (Amsterdam) kreeg de tweede prijs (1500). De jury waar deert In zijn stilleven „Schelpen" vooral zeer de zuivere picturale mid delen. Er kwamen van beroeps 354 in zendingen binnen; alle schakeringen van de hedendaagse schilderkunst vertegenwoordigend Th. Thys uit Tilburg verwierf bij de amateurs de eerste materiaalprijs <f300) met zijn schilderij van een besneeuwde begraafplaats te Stock holm. R. J. King (Den Haag) ver wierf de tweede materiaalprijs (f200) met zijn doek „Luchtverontreiniging te Vlaardingen. Van amateurs werd 373 inzendin gen ontvangen. De jury bestond uit de kunstschil ders Theo Swagemakers (voorzitter) H. Hierck, prof. Otto de Kat, prof. Sierk Schröeder, de oud-esthetisch adviseur van de P.T.T. Chr. de Moor en de heer H. G. F. Sasburg, jury- seecretaris. Sportsplinters In Tilburg heeft de T.IJ.S.C. met 73 gewonnen van de Amstel Tijgers. De tussenscores van dit gis teren voor de Coupe der Lage Lan den gespeelde duel luiden: 10, 42, 2—1. De strijd tussen Italië en De nemarken voor de tweede ronde van het indoor tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker is na de eerste dag in evenwicht: 11. Jan Leschly gaf Denemarken een voorsprong in deze in Rome gespeelde ontmoeting door'Gaetanodi Maso met 6—3 63 te verslaan, waarna Giordano Maio- li Italië weer op gelijke hoogte bracht met 78 62 64 zege op Welnchal Hedelund. De zesde party tussen Tal Spassky is gisteren in Tiblis na 42 zetten afgebroken. De winnaar deze schaaktweekamp mag uitkomen tegen wereldkampioen Petrosjan. De Belgische wielrenner Emile Daems heeft -gisteren by de Zesdaag se van Brussel zyn dijbeen gebroken. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Hij reed samen met de Zwitser Fritz Pfenninger, die de strijd alleen voortzet. Dr. Schroder in Franse hoofdstad De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken. dr. Gerhard Schro der. is gisteren in Parijs aangekomen voor overleg met zijn Franse ambt genoot, Couve de Murville, in het raam van het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag. In Franse diplomatieke kringen verwacht men. dat de bewindsman uit Bonn de Franse regering zal polsen over een nauwere band van de bondsrepubliek met de kern verdediging van de NAVO. zoals men in Bonn wenst. Het eerste onderhoud tussen beide staatslieden nam twee uur in beslag. Minister Schroder verklaarde na afloop dat in hoofdzaak was ge sproken over het bezoek, dat minis ter Couve de Murville aan Moskou heeft gebracht en dat voorts de ver houding Oost-West aan de orde was geweest. Ook had men de Duitse kwestie de revue laten passeren. Vandaag zouden Europa en de ge meenschappelijke markt worden be handeld. In bijgaand kruiswoordraadsel moeten de woorden zonder hun klin kers worden geschreven, dus bv. het als KRSWRDRDSL en het woord SCHIETSCHIJF als SCHTSCHF. HORIZONTAAL: 1. soort graan 3. aan mensen gewend beest 5. zout water 7. natte substantie 9 diertje 11 Aziatisch dier 13. moderne techniek 16. heel klein materiedeeltje 17. levenspartner 19. gerucht 20. andermaal 21. treurspel 22. sluimerend 24. oorsprong 26. helemaal niks beroemde vloot heel dom 31. vrucht 32. mechanisch wezen 34 ontberen 37. opdracht 39 bakkertijapparatuur 40. hoofdtooi 41. gewicht 42. nood-onderkomen 43. inlichtingen inwinnen 47. dienstkleding stuk 50. waterweg 52. letsel 53. lichaamsoefening 54. wending. AUTOMOBILISME Nog sneller De Amerikaanse broers Bob en Bill Summers hebben gisteren het wereldsnelheidsrecord voor auto's verbeterd, zy maakten op de zout- vlakte van Bonneville een gemiddel de snelheid van 658.667 kilometer per uur. Het oude record stond met 648.726 kilometer per uur op naam van de Engelsman Donald Campbell, die deze snelheid vorig jaar ln Au stralië verwezenlijkte. De Summers reden in een 10 meter lange, naaldvormige auto, „Golden- rod" genaamd. De Goldenrod had vier motoren en kon 2400 pk ontwik kelen. Het record werd op een 17.702 kilometer lang parkoers gemaakt. WIELRENNEN Koel en Steevens VERTICAAL: 1. tegenpool van de aarde 2 droomtoestand 3. afschuwelijk wapen 4. uitbouw in muur 5 kunstvorm 6. verschrikkeiyk dom 8. kledingstuk voor bepaalde leef- tyd 10. slepende twist 12. dun 14. machinale verkoper 15. plant 16. weerom 18. spel-attribuut 20. l(jst van woorden 21. donker 22. ook 23. tijdperk 125. gewoon 27. deel van theepot 29. bek 33. adhaesie 35. paardrijder 36. religieus 38. troep schepen 42. waterkering 43. boerenbedrog 44. vervoermiddel 45. krachtig wapen 46. samengestrengeld 48. dreiging 49. aanlegplaat-s 51. overal. Oplossingen onder het mott( „kruiswoordraadsel" dienen woensdag a,s. te 9 uur vm. in he bezit te zyn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goed oplossingen stellen wy een eersU prys van f5 en twee pryzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Een bijzonder interessante tetoonstelling. presenterend talloze werken van de leden van de ..Nederlandse Kring van Tekenaars waarbij een serie onzer vooraanstaande kunstenaars is aangesloten, boeit van gisteravond af de bezoeker van het Museum ..De Laken hal". Een overzicht, dat door de in het algemeen hoogstaande kwa liteit zeker gerechtvaardigd de aandacht vraagt. Niet minder dan ruim 100 tekeningen, van naturalistische, ab stracte dan wel surrealistische aard zijn aanwezig, al te samen een bewijs vormend van een enorme produktiviteit. Een serie bekende tekenaars en te- kenaressen is vertegenwoordigd. Het is vanzelfsprekend onmogelijk, hen allen te noemen. Daarom slechts en kelen, die ons speciaal troffen. Een Paul Citroen byv. toont weer zyn kundige portretten, welke men onmiddellijk als van zijn hand her kent, van Ruth Brouwer zijn er enige opmerkelijke gekleurde krijttekenin gen van Afrikanen, Poppe Damave valt op door zijn impressies uit Span - Je, L. Dooper is een figuur wiens bi zarre, realistische, gedrochtelijke en soms wat gezochte beelden toch een begaafde en zeker originele inslag verraden. Frans Hollaardt weet sterk met pen en penseel om te gaan (men denke o.a. aan Metrobouw Rotter dam), Philip Kouwen verrast met zyn krachtige indrukken, het „Gesprek zonder woorden" van Ger. P. Lange- weg is een merkwaardig voorbeeld van zijn kunnen. Erna van Osselen maakt fijnzinnige landschapimpres sies, J. Ploos van Amstel handhaaft zijn reeds gevestigde naam, mevrouw E Reitsma-Valenca, wier „Capucijn- aapjes" wy hierbij afdrukken, obser veert de dieren met grote liefde, fan - tastasch zijn de gewassen pentekenin gen van S. Rood en de babies, voor- ..Capucijn-aapjes'' van mevr. E. Reitsma-Valenca (Foto L.D./Holvast) komend op de schetsbladen van Son- ja Toebes, zyn ontroerend. Met evenveel recht kunnen wy nog anderen noemen, doch helaas ont breekt ons de ruimte. Ongetwijfeld een expositie, welke door haar waardevolle veelzydigheid opvalt en getuigt van een schier on- uitputteiyk reservoir aan onderwer pen, waaraan de leden van bovenge noemde kring zich met kunde, liefde en overgave wyden. Men overtuig® zich hiervan: de mogeiykheid daar toe staat open tot en met 13 decem- H. ven winnen Ook het derde onderdeel van de Brusselse Zesdaagse van de Toe- i komst heeft een overwinning opgele I verd voor de sterke Nederlandse combinatie Gerard Koel-Harry Stee vens. Door deze derde achtereenvol gende overwinning is het Nederland se amateurtweetal met een duldeiyke voorsprong eerste gebleven in het algemeen klassement. De Limburger Steevens en de Amsterdammer Koel hebben een voorsprong van acht punten op de Belgen Hennikenne- Broothearts. VOETBAL UEF A-toernooi Ongunstige loting voor Nederland De loting voor het UEFA-jeugd- toernooi 1966 is voor Nederland on gunstig uitgevallen. Onze landgeno ten zullen een voorwedstrijd even tueel twee voorwedstrijden, maar dat mogen de betrokken landen zelf uit maken moeten spelen tegen Bel gië. Indien dit land wordt uitgescha keld, speelt Nederland in het eind- toernooi in poule A samen met Spanje, Schotland en West-Duits land. Opstelling Lugdunum De opstelling van Lugdunum voor de uitwedstryd van morgen (aan vang 11.30 uur) tegen HBS luidt: Peeters, Van Meijgaarden, Crama, Bavelaar, Teeuwen, B. de Roo, De Cler, Collé, Krygsman, W. de Roo, Vermond. Oplossing woordenpuzzel handelaar - kandelaar - bedenksel -| grondverf - uitbuiter - overburen veenbrand - parlement - kabeljauïl - kunstwerk - overjarig - rammelaar! - rouwkoets - fundament - steen slag - diafragma - obstakels - verdl taling - Nederland - onderhoud -ji kosmonaut - overloper - satelliet -jl symmetrie - tegenslag. Een ander spreekwoord dat on^ niet bekend is, maar dat ln iederi geval knap gevonden was, hebbel i wy ook goed gekeurd. De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan de heer P. van Vierber- gen, Zaanstraat 61 te Leiden, dt twee prijzen van f 2,50 aan de he« H. de Vries, Margrietstraat 2 te Lei den en aan de heer L. Vister, Havtt 20 te Leiden. De prijzen worden de toegezonden. r KUNT U OOK PLAATSBESPREKEN VOOR 2 uur en 8 uur Aldo Nadi, in de jaren twintig één van de beste schermers ter we reld, is in de ouderdom van 66 jaar overleden. Als lid van de Italiaanse schermploeg won hij in 1920 twee gouden medailles en één zilveren. Overwinningen van Tom Okket Tom Okker, die donderdag ét' van de weinigen was, die zyn wed- strijd voor ''e eerste ronde van d( kampioenschappen van Nieuw Zui<| Wales voor het uitbreken van de bc kon beëindigen, heeft gisteren twtf' overwinningen geboekt Samen m(i zyn Chileense partner Patricio Ro driguez won hy met 6—1, 6—1, 6-( van de Iers/Israëlische combinati' Anderson/Shalem, terwyl hy in d( tweede ronde van het enkelspel d( Australiër Peter Richardson mfl 60, 62, 60 versloeg.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4