Halve eeuw Leidse kinderuitzending Aanvoer groter op Leidse veemarkt De spil Houw uw toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN Grote vreugde heerst hij „Crescendo" Natuur en fotograaf LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD Jubileum wordt woensdag gevierd Een hal ve eeuw kinderuitzeuding betekent een halve eeuw zorg voor <le bleekneusjes. Voortgekomen uit <le zorg voor Belgische vluchtelingenkinderen gedu rende de eerste wereldoorlog heeft het werk van de kinderenuitzending zich van Leiden uit over het gehele land uitgebreid. Het is dus de afdeling Leiden van de Ned. Katholieke Vereniging voor kinderuitzending, die dit bijzondere gouden jubileum volgende week gaat herdenken. Op woensdagmiddag bestaat er gelegenheid 0111 het bestuur van deze afdeling dank te betuigen voor het vele werk, dat in het belang van het zwakke, nerveuze en geestelijk vermoeide kind wordt verricht.. Dit werk is, zoals gezegd, ontstaan uit de zorg voor vluchtelingenkinde- t uit België. Een 27-jarige aan de I Leuvense Universiteit gepromoveerde I Leidse jongeman, dr. Emile Venders, werd door de nood onder de vluch- I telingenkinderen zo bewogen, dat hij artikel plaatste in een veel ge- f lezen weekblad. Het artikel, dat door l vrijwel de gehele landelijke pers werd overgenomen, sprak het publiek I sterk aan. Al spoedig kwamen er zo veel reacties, dat de jonge Leidenaar tezamen met de heer A. Kellenaars zich tot mgr. A. F. Diepen (de latere f bisschop van 's-Hertogenbosch wendde om zyn steun te vragen en hem het voorzitterschap van een te len comité aan te bieden. Kort daarop werd onder leiding van mgr. Nervositas Geen „bleekneus ies t i meer wel nerveuze t 1 t jongens en meisjes J Diepen het r.-k. Comité tot huis vesting van kinderen uit de kampen" opgericht met als secretaris-penning meester dr. Verviers en als directeur de heer Kellenaars. Het bureau van het Huisvestingscomité bleef niet lang in Leiden, want in september 1917 verhuisde het naar Den Bosch. Nadat de kinderuitzending uit het verband van de stichting was losge maakt, werd vijf jaar geleden de naam van het Huisvestingscomité ge wijzigd in Stichting „Mensen in Nood". Nagestreefd werd om als on derbouw voor deze stichting zoveel mogelijk te kunnen beschikken over de afdelingen van de Kath. Kin deruitzending. die, voorzover zij vroeger afdelingen waren van het Huisvestingscomité, zich steeds mede hadden ingesteld op de andere, thans door de nieuwe stichting overgeno men taken van het Huisves tingscomité. (De meeste afdelingen van de Ned. Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending en van de Stichting „Mensen in Nood" vallen dus samen». Om terug te keren tot de jaren van de eerste wereldoorlog, uit de zorg voor buitenlandse kinderen vloeide voort een ernstige bezinning op de toestand in eigen land en met name op de geestelijke en lichame lijke situatie, waarin vele van onze landgenootjes zich na de oorlog bevonden. Tezamen met het inmid- ddels opgerichte Landelijk Centraal Comité voor de uitzending van zwak ke kinderen werden in 1918 de eerste initiatieven voor de uitzending op katholieke grondslag genomen. Aan vankelijk was het de bedoeling om stadskinderen op het platteland on der te brengen. Later werd steeds meer de plaatsing in koloniehuizen bevorderd. In 1924 kreeg de kinderuitzending een permanent karakter. Het werk groeide even hard als het aantal kinderen, dat voor uitzending in aanmerking kwam. Pas in 1954 trad een daling in dit aantal (ruim 6500) op. De gevolgen van een zich ver anderende maatschappij mani festeerde zich in de kinderen, die de koloniehuizen bevolken. In tegen stelling tot voor de oorlog toen on dervoeding de voornaamste reden van uitzending was vormt nu de in dicatie nervositas de meest voorko mende. Niet langer moesten de meet lat en de weegschaal er aan te pas komen, de geestelijke nood en ar moede van het kind traden steeds meer op de voorgrond. Ook milieu omstandigheden spelen de laatste tyd bij de kinderuitzending een gro te rel.) De kinderen de Leidse afdeling van de Ned. Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending heeft dit jaar ongeveer vijftig jon gens en meisjes een heerlijke tijd bereid worden in het algemeen voor zes weken uitgezonden en in bijzondere, ernstige gevallen voor een jaar. De kinderuitzending kampt dat spreekt bijna vanzelf met grote financiële zorgen. Zij steunt voor een belangrijk deel op gemeen telijke subsidies, op steun van de be drijven, op de jaarlijkse collecte en op het ziekenfonds De toneelgroep van de Christe lijke Jongeren Vereniging C.J.V. uit Wassenaar bestaat 10 jaar. Ter ge legenheid daarvan wordt op vrijdag avond 19 nov. om acht uur in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat het blijspel „Spook voor meneer" opgevoerd onder regie van Grits Goulooze. f Op de herdenkingsbijeenkomst t i van de afdeling Leiden van de l j Ned. Katholieke Vereniging voor f (1 Kinderuitzending a.s. woensdag- f j middag zal de grootste belang- f (f stelling ongetwijfeld uitgaan naar mevrouw G. A. M. van f Wely-Van Deene. Zij is het, die t t zich al ruim veertig jaar ver- t 4 dienstelijk heeft gemaakt voor t j f de Leidse kinderuitzending. Met 4 t opoffering van veel vrije tijd en i i met een onvoorstelbaar grote j i dosis energie is deze sympathieke t j t vrouw bijna dagelijks in de weer t om de kinderuitzending mogelijk f te maken. Zij is als oudste be f stuurslid de spil, waar de (r.- katholieke) kinderuitzending in f Leiden om heen draait. En daar- f om wacht haar tijdens de ko J f mende herdenking ongetwijfeld een verrassing. f ouders van het uit te zenden kind aanvullend verzekerd zijn». Van de ouders zelf wordt trouwens ook een I bedrage verlangd. Behalve de uit- j zending van de kinderen kost ook de na-zorg. die de jongens en meisjes j behoeven, veel geld. Dank zy het enthousiasme van het jubilerende afdelingsbestuur kan j dit menslievend werk echter worden voortgezet. Dat velen de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer R. A. G. van der Neut. (die tevens voorzitter is van de Leidse I Raad voor Kinderuitzending, het over koepelende orgaan van de zes kin- deruitzendverenigingen in Leiden) en zijn mede-bestuurders (sters) woensdagmiddag hulde zullen be- i tuigen, staat vast! Walser blokwalsenj Dit is een personeelsadvertentie van Hoogovens om over na te denken. Hij gaat over de toekomst van staal. En over uw eigen toekomst. Staal heeft toekomst. Van staal worden bijvoorbeeld bruggen gemaakt. En er zijn steeds meer bruggen nodig om steeds meer auto's (van staal) en treinen (van staal) te laten rijden. Van staal worden schepen gemaakt en huizen en ramen en meubelen. Stofzuigers: staal. Was machines: staal. Haarden: staal. Oneindig veel apparaten en instrumenten: staal. Steeds meer en meer staal. Daarom gaat Hoogovens nu ook de 6e hoogoven bouwen: een reus, die per jaar een miljoen ton ruwijzer kan produceren om nog meer staal te maken. Meer staal dus in de toekomst en meer zekerheid in uw werk bij Hoogovens, voor smelters, walsers, elektro- monteurs, kraandrijvers, apparaatbedienden, transport en havenpersoneel en al die andere functies. Meer werk. Vast werk. Werk met toekomst. Ook voor u. Denkt u daar eens over na. En schrijf naar Hoogovens IJmuiden, afd. Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord. nssss- gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Wolvee heeft weer mee Voorstelling van „The Elder Statesman" Succes met J'raai coaeert Bij „Crescendo" is grote vreugde. Deze Leidse „Mondaccordeon Vereni ging" werd verkoren om Nederland volgende zomer te vertegenwoordigen In Kerkrade. Met name (eerste divisie) in de sectie Symfonie- en Mandoline- orkestenorkesten. „Op internationale wegen" verklaarde dokter Pleiter in Z(jn glocdrijkc speech als beschermheer, „De naam Kerkrade bezit in ons land een magische klank. Zo bescheiden begonnen kan men nu daar heen, omdat men er alles voor over heeft gehad". (Van een deskundige medewerker) Buiten de afdelingen wolvee en vette kalveren waren de aanvoe ren op de Leidse veemarkt groter dan de vorige weken. Het ge- bruiksvee staat nu wel op stal, maar dank zij de mooie dagen, die wij thans nog beleven, kan een veehouder, wiens land gemakkelijk bereikbaar is. de koeien overdag nog wel buiten laten. Het wolvee heeft echt wel het weer mee. Dit is duidelijk waarneembaar in de korte aanvoeren op de markten. Bij voorzitter A. J. v. d. Kwartel kwam het woord „trots" centraal te staan in de verwelkomingstoespraak. Trots! Na 14 jaar. Door het prach tige repetitiebezoek en meer voor spoedigs. Eén wens nog bleef onver vuld: een elektronisch orgel. Want daarvan voorzien wil men naar Kerkrade toe Na de woorden de daden. Als eerste daden avontuurtjes en uit stapjes in operettelandWien bleibt Wien, lm weissen Rössl, lm Prater en door een potpourri heen. Drie maal zong daarin mevr. Vielevan Strien, orkestlid. Zo gewoon tussen haar melodica-partijtjes in. Een slagvaardige sopraan met prettig timbre en voldoende podiumvrij moedigheid, die de hoogste noten precies In de kern werpt en altijd verstaanbaar blijft. Er doemde meer gelegenheid op voor vocale opluistering. Het orkest- lid mevr. Van Zuilende Jong weet daar ook van na het gulle applaus. De voorzitter kon men naar voren zien wippen alleen voor de twee woorden: „jong talent!" en dan hoorde men daarna een jong meisje een Spaanse wals van Malando frap pant muzikaal voordragen. „Crescen do" is echt niet een vereniging van tijddoders geworden. De man, ln wie men in de allerlaatste plaats een tijddoder zien mag, dat is de dirigent W. van Strien in zijn rol van arrangeur. Zowat 2/3 van de 14 nummers gingen door zijn be werkende handen. „Wien bleibt Wien Wenen werd Weens door de doorgaande lichtvoetige beweging, die nergens stokte. De ensemble-techniek raakte zo hecht, dat een organische eenheid feit kon worden. De factor rem mende zwakke broeder of zuster lijkt weggewist te zijn. Klankkracht fijntjes houden en fijn fraseren kost geen moeite meer. In begeleidingen trad de geluidssterkte op een feil loos-natuurlijke wijze terug. De attaques werden altijd enorm goed geplaatst. Enorm moet er ook zijn gestudeerd. Kritiek hadden we dan ook maar op een enkel nummertje (bijv. no. 5), waar niet alle aanslui tingen egaal verliepen. Het cabaret na („Kaasstadcaba ret") hadden orkest en steunende donateurs dubbel en dwars verdiend. Hedenavond herhaling, in het Antonius-clubhuis. V. Gebruiksvee was er aardig meer dan de vorige week. Wat de handel betreft overigens hetzelfde beeld als de laatste tijden. Het opstallen heeft met name in Zuid-Holland een ge leidelijk verloop en bij de handel spelen zich geen extreme zaken af. Er is niet veel beweging en alles ver liep nogal rustig. Hetzelfde was het geval op de af deling jongvee. Weinig verandering vergeleken bij de vorige markt. Er is wel aanvoer en ook wel belangstel ling maar het is en blijft rustig, zo wel bij de pinken als bij de graskal veren. Nuchtere kalveren nog weinig aanvoer. De prijzen zijn hier iets lager dan het is geweest, alhoewel deze diersoort nog erg duur is. Notering: fokstieren f500.- tot f725,- en tot f900,-: melkkoeien f 1000,- tot f1250,- en tot f1350,-; varekoeien f550,- tot f900.- en tot f1200.-: pin ken van f475.- tot f 600.- en tot f 700,-graskalveren van f 250,- tot f375,- en tot f450.-: nuchtere kalve ren dezelfde prijs als vorige week. Slachtvee Runderen. Een grotere Hier deed zich ook het opmerkelijke feit voor, dat er aanvankelijk sprake was van een luie handel, maar gaan de de tijd werd het aardig beter. Alles werd tenslotte verkocht, zij het dat vooral de mindere kwaliteiten met moeite de oude pryzen konden handhaven, terwijl de allerbesten boven de notering uitkwamen. Vette kalveren: bij een kleine aan voer en een iets minder vlugge han del, bleven de oude prijzen wel ge handhaafd. De aangevoerde dieren bleken van overwegend mindere kwa liteit te zijn. Ook hier kwam de eerste soort wel even boven de note ring en bleven de vette kalveren erg duur. Notering: vette koeien van f3.30 tot f 4,- en tot f 4.40 per kg. gesl. ge wicht; vette kalveren van f3.40 tot f 3,70 en tot f 4,- per kg. levend ge wicht. Wolvee. Dank zij de geringe aan voeren worden deze dieren vlot ver handeld en werd het prijsverlies van de vorige week ruim ingelopen. Op deze afdeling is het mooie weer van invloed op de aanvoer en de wolvee handel ondervindt veel hinder van de ingevoerde Engelse schapen. Notering: vette schapen van f90,- tot f105,- en tot f115,-; vette lam- Erger dan een „studentengrap" De officier van Justitie bij de Haagse politierechter zei in hetgeen een 23-jarige Leidse student en diens verloofde hadden uitgehaald, toch beslist ernstiger dan als een „studentengrap" te moeten beschou- Dat fietsen vaker worden gebruikt om gemakkelijk en snel thuis te komen, dat staat wel vast, doch hier zat het er echt in, dat dit tweetal de fiets welke bij het station in Leiden was weggenomen, wilde stelen. Tot „joy-riding" kon de officier niet komen. Het tweetal had het er naar ge maakt, want nadat de flets dan was gestolen, had men die van een ander kleurtje voorzien. Niettemin herkende de eigenaresse haar karretje. De eis luidde tegen ieder van de verdachten f. 100 boete, waarbij de officier de voorwaardelijke gevange nisstraf achterwege wilde laten. Het i vonnis luidde conform. meren van f 100.- tot f125,- en tot f145,-. Slachtvarkens. De handel in slacht- varkens had in de afgelopen week een iets stabieler karakter. De prij zen lagen zeker niet lager dan vorige week. Er is over het algemeen een wat krappe aanvoer en daardoor, ondanks de omzetten van varkens vlees niet groot zijn en de export twijfelachtig is. werd hier en daar de prijs met f 0.01 verhoogd. Biggen en lichte varkens. Gisteren een zeer grote aanvoer van biggen en lichte varkens nl. rond 1200 stuks. Hier stemde de handel zich geheel af op die van de slachtvarkens doch ondanks de grote hoeveelheid was de handel aardig en redelijk. Notering: slachtvarkens (buiten de markt) f2,18 tot f2,20 en tot f2,24; slachtzeugen van fl,70 tot f 1,75 en tot f 1.80; zeugen van f300.- tot f375,- en tot f425.-; lichte var kens van f 85,- tot f 95,- en tot f 105 biggen van f 56,- tot f 60,- en tot f62,-. KAASMARKT. De aanvoer was groter dan vorige week nl. 9 partijen Goudse kaas en 2 partijen Leidse Notering: Goudse le kwaliteit van f3.57 tot f3.60; Leidse tot f3,30. De handel was kalm. DS. G. J. KOOLHAAS OVERLEDEN Op de begraafplaats Zuiderhof in Hilversum vond vandaag, na afloop van een rouwdienst, de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van ds. G. J. Koolhaas. Ds. Kcolhaas die 81 jaar werd, aanvaardde op 12 oktober 1913 het predikambt in Kamperveen. Ds. Koolhaas, die tot de modali- tei van de gereformeerde bond in de Ned. Herv. Kerk behoorde, stond achtereenvolgens in Barneveld, Ol- debroek, Oud-Beijerland, Rotter- dam-Charlois, Huizen. Oldebroek (tweede maal) en Lopikerkapel. Van daar gmg hij op 31 december 1953 met emeritaat. Ds. Koolhaas bekleedde een groot aantal functies en was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Commissie Jeugdvoorstellingen, j uitgaande van de L.V.U. K. en O. en j de L.J.A. heeft voor leerlingen van j de hoogste klassen van het V.H.M.O. j ook dit jaar weer de jonge Engelse Toneelgroep de RADA (Royal Acade my of Dramatic Art) uitgenodigd een uitvoering te geven. Gisteren hebben zij in de Leidse Schouwburg een opvoering gegeven van „The Elder Statesman" van T. S. Eliot 11888—1964). De regisseur van het stuk Noei Iliff, tevens acteur, heeft al vele 1 regies op zijn naam staan. o.a. Muder j in the cathedral, tevens van Eliot. Een paar jaar geleden is dit stuk ook op de Nederlandse planken ge- geven onder de naam „Staatsman j van verdienste". Het stuk werd uitstekend ten 1 tonele gebracht. Bazaar Koningskerk Ten bate van het wijkwerk van de hervormde wijkgemeente Konings kerk wordt vrijdagmiddag en -avond in het wijkcentrum van deze kerk een bazaar gehouden. Er komen stands met diverse artikelen, terwyl ook ruimte wordt ingeruimd voor tal van attracties. De AVassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren houdt maan dagavond om acht uur de jaarver gadering in Kasteel Oud-Wassenaar. Na de pauze zal de film „De Ontem bare" worden vertoond. De filmvoor stelling is ook voor belangstellende niet-leden toegankelijk. De zaal was zeer enthousiast. Na afloop kregen de spelers van de Commissie een Edammerkaas aan geboden, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Begin maart zal opgevoerd worden „Dlevenbal" van Jean Anouilh door „Les Realisations Theatrales" uit Parijs. Boeiende voordraeht De Leidse aquarium- en terrarium- houdervereniging „De Natuurvriend" heeft gisteravond in het Gerefor meerd Jeugdhuis haar weer goed bezochte maandelijkse ledenbijeen komst gehouden. De grote belangstel ling ging ditmaal uit naar de lezing van dokter J. Versteeg, voorzitter van de Leidse Amateurfotografen- vereniging. met als onderwerp „Een fotograaf ontmoet het leven". Na het welkomstwoord van de vice- voorzitter. de heer A. Abcouwer. waarin hij zich in het bijzonder richtte tot dokter Versteeg en een zestal nieuwe leden, werden enkele huishoudelijke punten vlot afgewerkt. Het voornaamste punt betrof de grote tentoonstelling, die de vereni ging in augustus 1966 in de Orangerie van de Hortus zal houden. Namens de voorlichtingscommissie lichtte de heer J. Visser de plannen inzake de opzet van deze tentoonstelling nog eens nader toe en deed hij een. beroep op de leden teneinde dit evenement dat onder meer een zeeaquarium zal omvatten tot een éclatant succes te maken. Dokter Versteeg wees ter inleiding van zijn lezing allereerst op het feit, dat de levende natuur, voor wie er oog op heeft een voortdurende bron van inspiratie is. Het merkwaardige hierbij is, dat ieder de wonderen der natuur op zijn eigen manier beleeft. De een loopt de natuur in met een botaniseertrommel, de ander legt een terrarium of aquarium aan en an- I deren genieten alleen maar van de I natuur zonder meer. En wat kan. al- j dus spreker, een rechtgeaard foto- I graaf anders doen dan „op jacht" ■gaan met zijn camera en in kleur of zwart-witprent vastleggen wat hem I in de natuur zo boeit. Soms wordt hierbij de loupe of microscoop ge- I bruikt teneinde nog dieper in het geheim van het natuurleven binnen te dringen. Via enkele series fraaie kleuren dia's uit eigen werk liet dokter Ver steeg de natuurvrienden zien - en genieten van - wat hij op zijn vele wandelingen door de natuur had weten te bereiken inzake het foto graferen van zowel planten als die ren. Bijzonder fraai en suggestief waren onder meer zijn opnamen w.o. meerdere macro-foto's van het plan tenleven zowel in de lente, de volle zomerbloei als in de langzame af sterving in de herfst. Na de pauze verraste dokter Ver steeg de aanwezigen met een serie macro- en microkleurenfoto's uit de werkkamers van laboratoria, die de diepere geheimen der natuur te zien gaven, alsmede met microfoto's van mineralen, die door het gepolari seerde licht wondermooie kleuren aannemen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat dokter Versteeg na afloop een lang durig dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3