LEIDSCH DAGBLAD Londen geeft de voorkeur aan opvoedende' sancties Verwachtingen werden te hoog gespannen' AUTO PARADE OCCASIONS Salisbury geschokt door de omvang van de maatregelen Weer aanval van de Vietcong op grote Amerikaanse eenheid Tweede Veronica voor Nederlandse kust? HOOG TIJD VOOR VASTE KOERS AUTO BIERMAN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 No. 31719 jjtrecteur: E. goofdredactei E. A. E. van Dlshoeck J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) Er heerst een scherpe tegenstelling tussen de Afro-Aziatische anden. die militair willen optreden tegen Rhodesië, en de aan- naning tot voorzichtigheid in Londen. Dit was vooral de toon van ippositieleder Heath in het gisteren gehouden spoeddebat. Ook yas het de toon van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, itewart, iö de vergadering van de Veiligheidsraad in New York. te hard optreden tegen Rhodesië zou alleen maar de fanatici lanmoedigen de rassenkloof onoverbrugbaar te maken en het land in de armen van Zuid-Afrika te drijven, zo vreest men. Het doel, jat de Britse regering voor ogen houdt is de schepping van een Dp blanke en zwarte samenwerking berustend Rhodesië. Verscher ping van de situatie zal het onmogelijk maken dit ideaal te ver wezenlijken. Daarom wil Londen voorzichtig manoeuvreren, Engeland hoopt op onenigheid in Rhodesië De strijdvraag loopt dan ook over ard en veelheid van de Rhodesië toe te dienen bittere medicijn. Spe- ital de conservatieven trachten een ttdeUjke lijn te trekken tussen be- traffende en wat men zou kunnen oemen opvoedende sancties, waarbij Ie eerste beogen Rhodesië met de rug tegen de muur te drukken, ter- ;n met de andere alleen maar «reiken wil dat de regering-Smith al moeten plaatsmaken voor een ge- natigd en democratisch regime. De Irltse regering wil niets van wer- lelijke strafmaatregelen weten. Alle Engelse politieke partijen aanvaarden reeds uitgevaardigde „normale" lancties zoals onthouding vanfinan- en tariefsfaciliteiten, voort ïloeiende uit het lidmaatschap van liet Gemenebest en van het sterling - blok. De conservatieven zijn echter te gen tabakssancties, die zjj als een tè vergaande strafmaatregel beschou wen. Ztf keken met boze blikken naar de regering, toen deze aankondigde dat iedereen die het illegale regime iteunt, zich schuldig maakt aanver- Daarom wordt zakenfirma's die handel drijven met Rhodesië of- Jicieel aangeraden juridisch advies te winnen om moeilijkheden te voorkomen. Premier Wilson waarschuwde de genen, die kritiek hadden op de economische dwangmaatregelen met het vooruitzicht van „het rode leger met blauwe baretten in Rhodesië". niet in staat zyn aan te to- ,t we doeltreffende maatrege len toepassen, zouden de leden (van het Lagerhuis) wellicht het vooruit- an het rode leger met blauwe baretten zelf in de hand werken". Wilson doelde hiermee op mogelijke Russische interventie in Rhodesië als deel van een eventuele strijd macht van de Ver. Naties. Wilson zei dat bepaalde landen graag zouden profiteren van de cri sis om vaste voet in Afrika te krij gen en misschien wel een militair bruggehoofd zouden willen vormen in dat werelddeel. WEERBERICHT Aanhoudende vorst Het KNMI in De Bilt verwacht, •lat de temperatuur in het weekeinde °ok in het westen van het land zal Wen. In het oosten heeft het van- hacht al vijf graden gevroren. In de koude lucht komen boven de Noord- sneeuwbuitjes voor. Enkele hier van zullen het uiterste noorden van bet land kunnen binnendrijven. (Opgemaakt om 10 uur) 14 NOVEMBER Zon op: 07.58 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: 21.33; onder: 13.45 uur. Hoogwater in Katwijk te 06.25 en 18.47 uur. Laagwater te 02.08 en 14.27 Uur. 'T november hoogwater te 07.19 en uur; lae .water te 02.53 e, 15.21 De Britse premier kantte zich fel tegen de door het „nieuwe regime" in Rhodesië genomen maatregelen, zoals de strenge censuur die was in gesteld, waardoor het Rhodesische volk niet had kunnen vernemen, dat „de heer Smith en de leden van diens pseudo-regering door de Koningin van hun functies waren ontheven". Tot zover onze Londense corres pondent. „Mogelijk zullen de sancties de vorming van een oppositie tegen het rebellenbewind van Smith tengevol ge hebben". Britse functionarissen, die tot deze conclusie zijn gekomen, hopen dat de openbare mening in Rhodesië zich tegen Smith en de zijnen zal keren, als de bevolking de gevolgen van de strafmaatregelen aan den lijve gaat ondervinden. Men baseert deze hoop op de mening dat de vergeldingsmaatregelen, die al genomen zün en die mogelijk nog door andere gevolgd zullen worden, een groter effect hebben gehad dan men aanvankelijk had aangenomen. Ook gelooft men dat Smith en zijn collega's geschokt zijn door de om vang van de sancties en de snelheid waarmee zij zijn toegepast. Resolutie in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad van de V.N. heeft gisteren zonder tegenstemmers een resolutie goedgekeurd, waarin de Minister Luns vliegt er a/s minister van Buitenlandse Zaken nog wel eens uit. Hier zien we de bewindsman als vliegende Hol lander tijdens een vlucht met een machine van de Koninklijke onafhankelijkheidsverklaring van de als de consulaire afdeling „racistische minderheid" in Rhodesië j Britse hoge-commissariaat. werd veroordeeld. De uitslag van de stemming was: tien voor, geen tegen en één onthouding (Frankrijk». Het betrof hier een tussentijdse resolutie Aan het einde van de debatten zal er misschien nog een krachtiger motie in stemming komen. Quaison-Sackey, de minister van Buitenlandse Zaken van Ghana, drong er bij de raad op aan niet akkoord te gaan met halv; maatregelen om de rebellie van Salis bury neer te slaan. Wat Frankrijk be treft: ParUs zal geen betrekkingen met de regering-Smith aanknopen en haar op geen enkele wijze steunen, maar de rebellie is geen conflict tus sen staten en volgens Franse opvat ting een binnenlandse aangelegen heid, waarmee de raad zich niet mag bemoeien. De leden van de Amerikaanse di - plomatieke en consulaire vertegen woordiging in Rhodesië zullen het land verlaten „zodra ze hun bagage hebben gepakt", zo ls in Salisbury meegedeeld. De bibliotheek en het kantoor van de Amerikaanse voor lichtingsdienst zullen worden geslo ten. Alleen het Amerikaanse visum- kantoor zou nog open blijven, even- De Amerikaanse afgevaardigde in de Ver. Naties deelde de Veiligheids raad gisteren mede, dat de Ver. Sta ten geen suiker uit Rhodesië meer zullen invoeren en Amerikaanse par ticuliere reizen naar Rhodesië zullen tegenwerken. Voorts heeft de regering maatregelen genomen, waardoor de verkoop van 36 zware diesellocomo tieven aan Rhodesië niet zal door gaan. Voor de transactie had de Ge neral Electric Company bij de Ameri kaanse Export-Import Bank een aan vraag ingediend voor een garantie van ruim tien miljoen dollar. De ga rantie was een voorwaarde voor de verkoop en nu de regering heeft be sloten deze aanvrage niet verder te behandelen, is de transactie in feite niet meer mogelijk geworden. De Verenigde Arabische Republiek zal schepen van de blanke minder beidsregering in Rhodesië geen toe stemming geven door het Suezkanaa' te varen, zo heeft Radia Cairo mee gedeeld. Het besluit was genomen overeenkomstig een door de derde Afrikaanse topconferentie aangeno men resolutie. Bij n vliegramp gisteren met een Boeing-727 van de United Air lines bij Salt Lake City zijn gis teren 42 personen gedood of als vermist opgegeven, aldus een mededeling van de maatschappij. Veertien personen konden het wrak ongedeerd verlaten en 36 anderen, onder wie zes beman ningsleden, moesten naar zieken huizen worden overgebracht. De oorzaak van de ramp was het bezwijken van het landings gestel. De foto toont brandweer lieden bij het wrak. Ten noorden van Saigon woedden gisteren zware gevechten: ongeveer 500 man van de Vietcong vielen 700 man van de eerste Amerikaanse divisie infanterie aan. Volgens een Amerikaanse zegsman zijn 150 com munisten gesneuveld. De Amerikaan se verliezen waren licht. De aanval van een bataljon van de Vietcong vond by het aanbreken van de dag plaats op weg no. 13 langs de weste lijke rand van een zone die in han den is van de communisten. Tien uur later waren nog gevechten aan de gang. Twee uur daarna tegen het invallen der duisternis nam de ge vechtsactiviteit af. De Amerikaanse troepen hebben de sterkte van een bataljon en zijn uitgerust met pantserwapens. Hun taak is de weg te beveiligen, welke herhaalde malen bloedig door de Vietcong is overvallen. De Amerika nen hadden zich langs de weg ont plooid toen de Vietcong aanviel. De weg wordt aan beide zijden geflan keerd door rubberplantages. De Amerikanen vuurden van korte af stand met 105 mm houwitsers op de vfjand en vliegtuigen bestookten eveneens de Vietcong. Verscheidene Amerikaanse gepantserde personeel- wagens werden beschadigd. De aanval van de Vietcong was de tweede communistische attaque bin nen vijf dagen op een grote Ameri kaanse eenheid. Maandag voerde een bataljon van de 173ste parachu tistenbrigade een zwaar gevecht tegen een bataljon van de Vietcong op 48 km ten noorden van de hoofd stad. De parachutisten meldden toen dat meer dan 400 mannen van de Vietcong werden gedood. De Ameri kaanse verliezen waren matig. Weer gevechten in LAOS In het zuiden van Laos zijn gevech - ten aan de gang tussen regerings troepen en eenheden van de commu- nistisch-gezinde Pathet Lao, zo wordt van militaire zijde in Vientiane mee gedeeld. Er wordt gevochten ten noorden en ten zuiden van de staJ Thachek aan de rivier de Mekong. De strijdkrachten van de regering maken gebruik van duikbommenwerpers. Wellicht al volgende maand Als de plannen van de initiatief nemers doorgaan, strooit volgende maand een tweede piratenzender ra dioprogramma's met lichte muziek uit over Nederland en België. Deze com merciële zender zal worden geëxploi teerd door drie Engelsen, die voor dien meewerkten aan de Engelse commerciële zender „Radio City". Uitgezonden zal worden op de mid dengolf op ongeveer 200 meter van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. De drie initiatiefnemers willen hun namen, met het oog op reeds onder vonden en nog te verwachten tegen werking bij de uitvoering van hun plannen, nog niet gepubliceerd zien, evenals hun vertegenwoordigers in Voorzitter van K.V.Pover kabinet-Cols ..Het kabinet-Cals is gepresenteerd als een groep van politieke body-builders. Eindelijk zou er in Nederland weer worden gere geerd nu zij. die het weten" daarin zitting hadden genomen. Afgezien van het feit. dat een dergelijke stellingname in hoge mate onbillijk Was ten opzichte van de prestaties van de kabinetten De Quay en Marijnen. is het onvermijdelijke gevolg geweest, dat de verwachtingen te hoog werden gespannen", aldus mr. P. J. M. Aalberse op de vandaag in Utrecht gehouden partijraadvergade- de KVP. ring Men kan een kabinet, zo vervolg de mr. Aalberse, onmogelijk maken door het in negatieve zin dagelijks te bekritiseren. Maar men kan dit resultaat ook bereiken door het tegenovergestelde. De afgelopen maanden hebben geleerd, dat van zelfsprekend ook dit kabinet fouten maakt en fouten zal maken, maar na alle fanfares worden die dan zwaarder aangerekend Bovendien moet een groep sterke mannen ook laten zien, hoe sterk zjj is en dat zij werkelijk in staat is krachttoeren te verrichten. Dezer dagen hebben wjj toe blijkbaar ook moet behoren het beziger van populaire en stoere taal. Geen druppel Het resultaat van dit alles was naar de mening van de heer Aal berse terug te vinden in de miljoe nennota. Bij de algemene beschouw ingen werd door de KVP-fractie in stemming betuigd met de ontworpen plannen als zodanig, maar tegelijker tijd werd, behalve door de KVP-frac- tie-voorzitter ook namens de frac tie door drs. Notenboom gewezen op de sterke uitzetting van het over heidsbudget, terwijl ook ten aanzien van de voorgestelde dekkingsmaatre gelen terstond het nodige voorbe houd werd gemaakt. Wij staan nu aan de vooravond van de behande ling van de belastingmaatregelen. De Donderdag gesprek over vrijer loon (Van onze Haagse correspondent) Het gesprek tussen minister Veld kamp (Sociale Zaken) en de werk gevers- en werknemersvertegenwoor digers uit de Stichting van de Arbeid, dat gisteravond zou plaats hebben, is uitgesteld tot volgende week donderdagmiddag. Naar ver luidt heeft het kabinet zich nog niet voldoende kunnen verdiepen in de problematiek van een vrijer loonbc- leid. Bovendien hebben de discussies in de Sociaal-Economische Raad ge leid tot een andere opstelling van standpunten dan aanvankelijk werd verwacht. Dinsdag zullen de S E R,- rapporten. die maatgevend zijn voor de loonvorming van volgend Jaar, worden gepubliceerd. vermaning van de heer Vondeling, dat de kraan dicht zat was voor ons overbodig. Deze was immers reeds door het kabinet zelf zover openge zet, dat er geen druppel meer uit kwam. Niet hoopgevend Volgens de heer Aalberse heeft het kabinet de opdracht gekregen geheel overeenkomstig de bij de formatie gemaakte afspraken, alsnog intensief na te gaan, welke resultaten te be halen zouden zijn met het uitkam men van de begroting der verschil lende departementen. Het resultaat, namelijk 70 miljoen op een budget van ruim 18 miljard is niet hoopgevend. Dagelijks lezen wjj berichten over verdere belasting maatregelen, welke het kabinet voor nemens zou zjjn te treffen en tel kens voelt een andere groep xich daardoor bedreigd. Het wordt hoog tijd, dat thans een vaste koers wordt uitgestippeld, aldus spreker. Tevoren was mr. Aalberse nog in gegaan op de discussie rond de toe- stemmingswet voor het huwelijk van Prinses Beatrix. Het verheugde spre ker, dat de heer Nederhorst royaal en publiekelijk zijn spijt had be tuigd over de „schandalige bejege ning" van de oud-minister-president, de heer De Quay. Het moest hem echter van het hart, dat dit z.i. wel in een eerder stadium had kunnen gebeuren. LEIDEN - BREESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg. Onderhandelingen C Naar is meegedeeld wordt reeds on derhandeld met Jos Brink en met een paar musici uit jazz- en beat-bands over een aanstelling als disc-Jockey. Lagor Waard, organisator van jazz- en beatfestijnen is gevraagd goodwill- stunts voor het nieuwe radioprogram ma te bedenken en uit te voeren. Het nieuwe zendschlp wordt op het ogenblik op een kleine werf in Lon den afgebouwd en Ingericht. Het schip is iets groter dan het radio schip „Veronica". Het komt ongeveer één mijl van het andere schip af te leggen. De sterkte van de nieuwe pi ratenzender ls zo groot, dat een goe de ontvangst ook in noordwest-Bel gië mogelijk wordt geacht. In tegenstelling met het program ma van Veronica zullen voor dat van de nieuwe zender de disc-Jockey's aan boord van het schip zijn om „de plaatjes aan elkaar te praten". Pro viandering en aflossing van het per soneel zullen vanuit Scheven ingen geschieden, waarvoor een snelle boot zal worden gebruikt. STATIONSWEG 11—17 - LEIDEN is er ook morgen van 12 tot 17 uur. Mooie auto's, winterprijzen en eventueel gratis winter- berging. iiiüiiiiiiniiiiiiini 1ATISCHE (3uc/ Onder de gemeente Berli- cum in de nabijheid van 1 's Bosch is ijzererts ontdekt 1 en reeds zijn scheepsladingen gereed om de erts naar Luik 1 te Aangezien de zoogenaam de slangen van Pharao een soort vuurwerk - Red. L.D.) bevonden zijn bij de verbran ding vergiftigend te wezen, is door de Pruissische Regpering bevel gegeven, dat zij alleen verkocht kunnen worden door hen die van de politie verlof hebben.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1