rimpende marges nopen ot hogere investeringen iapitaalmarkt kan \et tempo maar met moeite bijhouden Kerkdiensten Leiden en omgeving Zondag 14 november DIE GOEDE Ol DE TIJD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 (louwen aan de (oekomst is een kostbare zaak (Van onze financiële medewerker) me het weekje wèl voor nanciële wereld: een lawine cijfers daalde neer, toen de e concerns vlak na elkaar resultaten van de eerste ne- maanden ter tafel legden, e aankondigingen van een ep op de kapitaalmarkt ver- nen aan de lopende band en op de vuurpijl kwam govens met een mammoet- insieplan op de proppen. Het alles bij elkaar genomen wat dvan het goede. Of was het ïaal wel goed? Aan dè re ten van de drie internatio- concerns te zien is het ilijk niet zo b^st gesteld in ondernemerswereld. Krim- le winden en kijvende vrou- daar is het slech{ bij uit ouwen, zegt een oud zee srijmpje en met een variant in vennootschapsland de :gel kunnen opgaan dat pende winstmarges het tbestaan der ondernemingen haaglijk maken/ n-el de Koninklijke/Shell groep iet Unilever-concern en Philips ten er deze week melding maken, dat zü er wel in slaag de omzetten belangrijk op te n, maar dat zij biet navenant en verdienen. De winstmarges pen snel in door kostenstijgin- en snel groeiende concurrentie, kost een enorme inspanning in 'edloop om de marktpositie aan te blijven. En onze drie inter- inale concerns zijn elk op eigen In koplopers. tuürlijk is het zoiets als een I wanneer het Feijenoord-elftal et in slaagt zich naar behoren eten met de voetbal-matadoren andere landen. Het zou echter nationale catastrofe zijn als een grote drie uit het bedrijfsleven onderspit zou delven op de we- harkt. een door- heel veel geld uit te i kunnen zij de spieren stalen eh „de spelers verschaffen", in orm van nieuwe machines, be- i; produktiemethoden, uitbreiding [het pfodüktieapparaat en vele Ere geldverslindende zaken, zo- Hoogovens gaat doen met een teringsprogramma van maar f 1.400.000.000, of f 1,4 miljard, t tot in negen nullen lopende tgen moeten de internationale irns proberen in de running te n. Koninklijke/Shell heeft in maanden tijds f 3.350 miljoen miljard) uitgegeven, hetgeen de helft meer was dan het be- dat in het overeenkomstige ak van verleden jaar in pro- emiddelen werd 'gestoken. .lips besteedt handenvol geld aan voorbereiding van de komst van kleurentelevisie en ook aan de jreiding van de produktiecapa- ten het speuren naar nieuwe elijkheden. nilever zal ove/ de investeringen ujt de kraam klappen als het pectus begin december ter tafel it voor de voorgenomen lenings- atie, waarvan deze week over- st kennis moest worden gegeven, at de beurs er door een lek t van had gekregen. Dat de in- eringen er niet om zullen jok- kan als vaststaand worden aan- otnep. Ten eerste Is het bedrag f300 miljoen niet voor de poes ivenmin dat er in het begin van jaar aan kas- en bankgeld en k^pbeleggingen een totaal be- van f 1250 miljoen beschikbaar Ingehouden winst lu kan-een concern als Unilever 1st niet wachten tot de laatste i§ Uitgegeven alvorens tot het tfekken van nieuwe middelen dt besloten, maar de omvangrijke iditeit van het begin van het maakt toch wel dat het een assing was dat Unilever „Court «ent" raakte. De investerings- ecten, waartoe in 1964 werd be sloten vergden een bedrag van f 646 miljoen, maar het grootste deel daarvan komt beschikbaar uit af schrijvingen, die over 1964 f 412 mil joen beliepen, terwijl er buitendien f 392 min van de behaalde winst in het bedrijf werd gehouden. Aangezien de winst tot dusver niet veel afwükt van die van ver leden jaar en het, blijkens de voor lopige mededeilng, in de bedoeling ligt om over 1965 slechts weinig meer dividend aan Nederlandse aan deelhouders uit te keren (f 4,21 tegen f 4,18 per aandeel van f 20 nomi naal), kan het bedrag aan ingehou den winst op omstreeks gelijke hoogte worden aangenomen. De af schrijvingen zullen die van 1964 ook niet veel ontlopen. Er komen dus belangrijk meer middelen beschik baar dan voor de voorgenomen in vesteringen was gecalculeerd. Blijft dus de vraag wat Unilever met al het geld gaat doen. Aan de bel Bij de Koninklijke/Shell groep werd ook al aan de bel getrokken voor nieuw kapitaal, want het be drag aan leningen op lange termijn was ultimo september f 1.324 mil joen hoger dan op het overeen komstige tijdstip van verleden Jaar. Desondanks zijn de kasmiddelen met niet meer dan f 164 min ge stegen. De groep zit echter nog ruim bij kas ,en kan voorlopig nog wel even vooruit want er is f 4.984 mil joen in kas. Philips heeft dit jaar al meer dan f 100 min aan onderhandse leningen op lange termijn opgenomen, bene- \t ns f 100 min aan kasgeldleningen. Hoogovens heeft eveneens gezorgd tijdig voor de bui onder dak te zijn en IJmuiden kan er een beetje trots op zijn daarmede voor komen dat op dit moment nu de golven van de kapitaalbehoeften de rentevoet omspoelen aan directe versterking van de liquiditeit be hoeft te worden gedacht. In weerwil van de omvangrijke afschrijvingen en de verhoogde ef ficiency, waarnaar in alle grote be drijven met kracht naar wordt ge streefd, is het niet mogelijk de winst op peil te houden. De Ko ninklijke/Shell kon deze week wel als enige van de grote drie pronken met een hoger winstcijfer dan ver leden jaar, maar dat was helemaal te danken aan de in Amerika wo nende dochter. Shell Oil Co (USA) had kort te voren zoveel dollars meer als winst kunnen boeken, dat de glans daar van afstraalde op de andere maat schappijen, die deel uitmaken van het concern. De nettowinst van ne gen maanden beliep daar namelijk f618,7 min, of 19 pet meer dan in het tijdvak van 1964. Brengt men dit bedrag in mindering van de nettowinst, die voor de gehele groep E.M.S.-prijs voor So< ia Gaskell Scapino-ballet en De E.M.S.-cultuurprijs voor ballet wordt verdeeld onder de directri ce van het Nationale Ballet, Sonia Gaskell en het Scapinoballet. Zowel Sonia Gaskell als het Sca pinoballet hebben, naar het oordeel van de organisatie voor toekenning van de prijs, zonder onderbreking 20 jaar lang baanbrekend werk voor de Nederlandse balletwereld ver richt. Sonia Gaskell ontvangt een be drag van f 7500 als een persoon lijk geschenk, dat zij naar eigen goeddunken kan besteden. De leid ster vanh et Scapinoballet krijgt studiebeurzen voor jonge veelbe lovende krachten. Voor de studie beurzen kunnen vier door de leidster van het Scapinoballet aan te wijzen leden van de dansgroep cursussen volgen aan een buitenlandse ballet academie. De prijsuitreiking zal op 27 novem ber in de Kurzaal in Scheveningen geschieden tijdens een galaconcert. Dan zullen ook de E.M.S.-cultuur- prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van het fluitistenconcours en van het concours voor beelden de kunst, waarvoor 42 beeldhouwwer ken ter beoordeling zijn ingezonden. Een deel daarvan zal in het Kur il aus worden geëxposeerd. uit de bus kwam, dan blijkt dat de overige maatschappijen maar een bedrag van f 1.054,1 miljoen hebben verdiend. Dat was 3 pet minder dan verleden jaar. De Grote Drie Houdt men hiermede rekening, dan kan (de invloed van Shell Oil USA uitgeschakeld) de volgende op stelling van dè resultaten van de grote drie worden gemaakt voor de afgelopen negen maanden (in mil joenen guldens) omzet nettowinst K. Shell 27192 6.8% 1.054,1 3% Unilever 13.688 9,0% 469 5% Philips 5.104 7,0% 261 —3% Terwijl Unilever dus als enige met een winstverbetering voor het voetlicht trad, werd het aandeel op de beurs in tegenstelling tot de andere soorten wat lager aangesla gen. Daarbij mag echter niet wor den vergeten dat Unilever minder dan de andere fondsen te lijden heeft gehad van de druk op het koerspeil. Bouwen aan de toekomst doen ze echter allemaal, maar het is een kostbare zaak. Hoogovens moet tussen f 300.000 en f 400.000 gemid deld per arbeider investeren om de uitbreiding van de capaciteit te ver wezenlijken. Het is goed dat het niet meer zo is als in de Oude tijd, toen verwacht werd dat de timmerman zijn eigen gereedsschapskist aan schafte. Voor de spaarders lijkt het haast een onmogelijke taak om het vuur der investeringen brandende te houden. Ondanks de grote bedragen, die uit afschrijvingen ingehouden winst en latente belastingverplich tingen beschikbaar komen, is een toenemend beroep op de kapitaal markt noodzakelijk. Onder druk De Bank voor Nederlandsche Ge meenten, die na het succes van de zoutlening, dacht met scherp af gestemde voorwaarden (6% a pari) aan haar trek te komen, wordt nu voor de voeten gelopen door Uni lever, die ook met een 6%-lening komt, maar misschien tegen een lagere emissiekoers Het is duidelijk, dat de rentevoet nog niet op 6% tot rust is gekomen. Of we naar het Duitse rentepeil gaan valt niet te zeggen maar met het voorschrijden van de inflatie zal de vraag naar leenkapitaal toe nemen, omdat naderhand guldens van geringere koopkracht behoeven te worden terugbetaald. Hoe meer vraag naar kapitaal, des te hoger de rente. Dit betekent tevens dat de aandelenmarkt voorlopig onder druk blijft staan van de zuigkracht die er op de beschikbaar komende mid delen uitgaat door de rente van 6%, of hoger GA ER NIET OP ZITTEN! Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 u prof. dr. E. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest. Hooglandse Kerk: 10.30 u ds. P. Kloek. Marekerk: 10.30 u ds. J. M. D. van I den Berg, 5 u ds. M. C. Koole te 's-Gravenhage. Oosterkerk, Herengr.: 10 u ds. A. L. Lapré te Noordiwljk aan Zee, 5 u dr. F. de Graaf f te Rotterdam. Bethlehemkerk, Driftstr.: 10 u ds. Joh. Poort. Maranathakerk. Lage Morsweg: 9 u ds H J van e N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Poslbus 617, Den Haafti Konlngskerk10 u ds. L. Kievit. Vredeskerk, Burggravenlaan10 u ds. W. G. Metering te Voorschoten, 7 u ds. D. J. Vossers. jlise Wallonne, Breestr.10.30 u ds E. Mahleu te Brussel. Academisch Ziekenhuis: 10 u ds. J. A. Eekhof. Diaconessenhuls10.30 u ds. J. de Wit. Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10.30 u ds. H. Aalbers te Oegstgeest. Geref. Kerk .Zuiderkerk: 10 u ds. J. D. Koers te Den Haag. 5 u ds. De Boer, 7 u Evangelisatiedlenst. Petrakerk. Surlnamestr.: 10 u ds. De Boer, 5 u ds. Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 u ds. Haver kamp. 5 u dr. Dronkert. Maranathakerk, Lage Morsweg 26: 10.30 u dr. Dronkert. 5 u ds. J. D. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 9 u dr. Dronikert, 5 u ds. Bovenberg. Groenhoven: 10 u ds. Bovenberg. Jeugdhaven ..De Mirt", Lage Rijn dijk 64: 10 u (Ouderend lenst)de heer Verheul. Ohr. Geref. Kerk: 10 u (onderwerp Waarom de Vader zijn Zoon gaf) en 5 u (onderwerp: Het visioen van de ram en de bok) dr. Vel erna. Doopsgez. Gem.: 10.30 u ds. H. van Bilderbeek. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. v. d. Haar. Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.45 en 5 u dienst (donderdag 7.45 u dienst). Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19)' 10.30 u gez. H Mis. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 u Hoogmis (dinsdag 7.30 u Avond- Rem. Gem.: 10.30 u de. J. Th. Mac kenzie. Evang. Luth. Gem.: 10.15 u ds. G Moen te Alphen a/d Rijn. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 310 en 5 u de heer Th Dl'kkes. Christian Solence (Steenschuur 8) 10.30 u dienst Leger des Hells: 10 u Helllglngssa- menkomst; 6.45 uur Openluchtsamen komst: 7.30 u Verlosstngssamenkomst o.l.v. brigadier J. H. Drentje. Baptistengem.: 10 en 5 u ds. Cohen te Alphen aan den Rijn (dinsdag 7.30 uur bidstond). Geref. Gem.: 10 en 5 u leesdlenst (Donderdag 7.30 u ds. Molenaar). 7 u ds. M. H. Boogert Gereï. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. W. J van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.30 u ds. G. d« Vries te Rijnsburg. Alphen aan <len R(|n Herv. Gem.. Adventskerk, Jullanastr.: 10 u ds. J Kotte te Kameroen (vertaling mr. Van Randwijk Liturgie ds. P. A. Lefeber). 630 u ds. G. Jonkers te Hazerswoude. Kruiskerk, Gouwsluis: 10 u ds. W. Vroegindewei te Katwijk aan Zee. Op- standlngskerk: 10 u ds. C. L. v. d. Broeck te Zwammerdam, 5 u dr. P. I.. Schoomheim te Leiden (Open Deur dienst). Gebouw Nabij: 9.30 u Zang- dlenst en 10 u ds. J. H. Bogers (Ge- zinsdlenst). 6.30 u Jeugdikapel)de heer J. C. de Geus. Martna-Stichting: 10.30 u ds. J. Veen. Oudshoornseweg. Wijk I: 10 ud®. G. Cadée. 6.30 u ds. H. Koudstaal. Wijk II. Sionskerk: 9.30 uur ds. H. Koudstaal. Wijk III. Ge bouw Onderweg: 10.30 u ds. C. A. van Harten te Bodegraven. Geref. Kerk, Maranathakerk, RaacLhulsstr.: 10 u ds. Westerveld en 5 u ds. Schuring. Sal- vatorikerk, W. de Zwijgerlaan: 10 u ds. Schuring en 6.30 u ds. Westerveld Alphen-Noord. Hoofts-tr.: 10 en 6.30 u Speeltuinver. Bloemhof: 9.30 u lees dlenst, 3.30 u ds. H. Schol te. Chr. Ge ref. Kerk. Jerumlemkerk, Grllpensteln- straat: 9.30 en 5 u ds. R. Kok. Oud Geref. Gem.. Van Mandensloostrtaat: 9.30 en 4 u Leesdiensten. Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostraat7 u da. W. Knoppers te Utrecht. Baptisten Ge meente, IJsclubgebouw: 10 u de heer Van Stormbroek en 6.30 u zendeling Kooijmans. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref Gem.: 9.30 en 6 u ds. F. Harinck. Bodegraven Herv. Gem.: 9 u ds. Balke. 10.30 u dr. Gerh. Huls te Gou da. 6.30 u ds. Van Harten. Bethlehem kerk, Nleuwerbrug: 9.30 u ds. Den Hartogh, 6.30 u ds. Balke. Geref. Kerk: Hartogh, 10 en 6.30 u ds. Tisslnk. Geref. Kerk (vri)gem.) :9.30 u leesdlenst, 5 u ds H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 lees- diens't (dinsdag 3 en 7.30 u ds. A. Hof man te Zeist. Evang. Luth. Kerk: 9 u ds. B .G. te Winkel. Evangelisatiekring: 10 u eredienst, 6.45 u Th. Dtkkes te Lelden. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 u ds. W. L. Heijmians, 6.30 u ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. J. Spoel- stra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u lees dlenst, 3 u ds. L. S. de Boer te Sas senheim. Geref. Gem 9.30 en 6 uur leesdlenst. Ver. Vrijz. Herv.: 7 u ds Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. Jonkers, 6.30 u ds. J. Th. W. Quak te Koudekerk aan den Rijn. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Brink. Hlllegom Herv. Gem.: 10 u ds. W. H. Waivaart te Sassenheim, 5 u ds. J. Bronisgeest. Beinsdorp: 10 u de heer D. Eveleens te Aalsmeer. Kantine ,,Leeu- wensteln", Pastoorslaan: 10 u Jeugd- kapel. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. W. H. P. Pauwels. Ohr. Geref. Kerk: 10 cn 5 uur ds. W. van Dijk. Evangelisatie- samenkomst, Haven 50: 3 uur. Evan gelist J. Niemeyer te Alphen aan den Rijn. (Donderdagavond 8 uur in ge bouw Haven 50. Evangelist Slmon Mik te IJmuiden.) Hoogmade Herv. Gem 10 u ds Fred. J. Broeyer, 7 u ds. J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn (Jeugddienst). Katwijk aan den Rijn Herv. Gem., Dorpskerk: 10 u ds. A Vink te Katwijk aan Zee, 6 u ds. A. Makikenze. Kapel Nieuwe Duinweg: 10 u ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee, 6.30 u ds. L. Kievit te Leiden. Gymnastieklokaal school Narcisstraat: 10.30 u ds. A. Makikenze. Geref. Kerk: 9.30 u ds. A. C. van Beek. 5 u ds. R. de Vries te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Hera-. Gem., Nieuwe Kerk: 10 u ds. De Vos. 6 u ds. Vroegindewey. Oude Kerk: 10 u ds. Boer, 5.45 u Jeugddienst ds. Hagen. IChtuskerk: 10 u kand. C. A. Tukker te Leiden, 5 u ds. De Vos. Hulpkerk Hoornes: 10 u ds. Van Roon, 6 uur ds. Bouman. Gr. van Pr.-school: 10 u ds. J. P. E. C. Eerhard te Hlllegom. Zeehospitium: 6 45 u ds. De Vos. Ge ref. Kerk. Voorstr.: 10 u ds. Bakker, 5 u ds. De Vries. P. Heinlaan: 10 u ds. Van Beek. 5 u ds. Bakker. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u leesdlenst, Ge ref. Kerk (vrijgem.)8.30 en 7 u ds. G. Vlsee te Kampen, 10.30 en 5 u ds. Breen. Geref. Gem 10 en 5 u student J. van Vliet te Den Haag. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 u leesdlenst. Koudekerk aan den R()n Herv. Gem.: 10 u ds. Quak, 7 u ds. Hane- maayer te Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 10 u ds. Makklnga, 7 u ds. Ha verkamp te Lelden. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 u ds. H. Jonkman te Oegstgeest. 6.30 u de heer J. v. d. Hoek. Kerkzaal, Zijlkwar tier: 10.30 u ds. E Kempenaar te Wou- brugge. Gebouw Etkenln: 10 u Jeugd kerk. Geref. Kerk: 10 u ds. Van Drie, Drie. Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw Lin delaan 12a): 10.30 u de heer J. Vol kers te Utrecht. 't Hoff te Haarlem. 7 u ds. G. N. Lammens te Heemstede. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u ds D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 u ds. K. de Gier te Den Haag. (Woensdag 7.30 u ds. H. Rijksen te Gouda, Zendingsavond). Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 4.30 u ds. J. J. Verleur Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u leesdiensten. (Donderdag avond 7.30 u leesdlenst.) Ned. Prot- Bond: geen dienst. o.ou u as l->. oniemans. vurerei. ivern 9.30 en 6^0 u d®. W. Wljma te Alphen aan den Rijn. Ohr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords, 2 u ds. P. op den Velde. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds B. Nijholt te Den Haag. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. S. Kiusener, 6.30 u ds. F. de Jonge te Zevenhoven, 6 u Johannes Stichting)ds. A. S. Kiusener. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Melnders. ALS wijzelf oud worden, gebeurt het nogal eens, dat iemand van de jongere genera tie ons vraagt: wat vindt u nou van die tijd van vroeger, verge leken bij onze moderne tijd, nu we het allemaal even haastig en druk hebben? Het antwoord, dat daarbij wordt verwacht, is natuurlijk: dat het vroeger veel beter en veel prettiger was dan nu. Het komt mij voor. dat er heel wat gezichtsbedrog in het spel is, wanneer men maar zó, zonder meer, gaat spreken over „die goeie oude tijd toen alles zo heel anders was dan nu". In de eerste plaats zien wij allen het verleden in een lichtnevel. Immers in onze vroegere jaren wisten wij van dag tot dag evenmin als nu, wat ons op de dag van „morgen" overkomen zou. Dikwijls waren we bang of beducht voor allerlei misère di-ï gelukkig niet gekomen is, we vreesden vaak voor allerlei wat later bleek loosalarm te zijn. B»j ons terugdenken zien we niet de wolk van onzekerheid, die er toen evenals altijd hing over ons bestaan door de on zekerheid van tijdelijk geluk. Daarom zien we vroegere jaivn onvermijdelijk mooier dan toen we die werkelijk beleefden. Later kunnen we dan dankbaar zijn, dat alles zo goed is afge lopen. Bovendien is het nor maal, dat wij uitgezonderd een enkele dramatische gebeur tenis prettige dingen beter onthouden dan dingen waaraan je liever maar niet terugdenkt. En afgezien daarvan is het onjuist als wij goede en geluk kige jaren, die wij persoonlijk hebben beleefd in onze jeugd, als maatstaaf nemen voor de oude tijd. Wanneer het jezelf vergund was je jeugd te mogen zien onder de belichting van een ruime woning, brave ouders, goede zeden, een mild-gods- dienstlge opvoeding, dan staat het toch niet vrij het geheel daarnaar te beoordelen. Op dat „geheel" van maatschappij, kerk. sociale verhoudingen viel vóór 60, 70 jaar heel wat aan te merken, vooral in het stads- Woord van bezinning leven, niet uitgezonderd de oude goede stad Leiden. Laat ik daarvan een voorbeeld noemen. Mijn oudste catichisant is iemand geweest aan wie ik met hartelijke genegenheid terug denk: een bejaarde arbeider van boven de zeventig! Hij meldde zich aan op zekere dag in Pniël, het wijkgebouw aan de Middelstegracht, met de be scheiden vraag, of het niet te bezwaarlijk was, wanneer hij nog als lidmaat van de gemeen te kon worden aangenomen en op de catichisatie voor gehuwden kwam. Ik keek natuurlijk wat verbaasd, maar gaf ten ant woord, dat naar mijn beste weten in de Bijbel hiervoor geen leeftijd als grens was op gegeven zoals b.v. bij iemands emeritaat. Toen vertelde hij mij: „ziet u eens, als kind van zeven jaar hebben mijn ouders wegens armoede mij naar de katoenfabriek gestuurd om wat voor ze bij te verdienen, en daardoor heb ik niet leren lezen of schrijven. Later ben ik ge trouwd met een roomse vrouw, een best mens, maar u begrijpt wel, omdat wij verschillend waren van geloof, kwam er niets van naar de kerk gaan of zo. Maar nu een poosje geleden zei mijn vrouw: Willem, ik moet je wat vragen, zou je het mij kwalijk nemen als ik nogeens naar mijn kerk ging? Want kijk, we zijn naar de mens ge sproken niet ver meer van de eeuwigheid af, en ik wilde toch liever niet zó maar voor God verschij ïen En toen heb ik geantwoord: wel natuurlijk mens, ga jij ge rust naar je kerk. Maar, domi nee, toen ben Ik daarover gaan nadenken: want ik kan wel niet lezen, maar ik ben toch geloof ik nog meer van het Evangelie te weten gekomen dan zij, en ik geloof in Christus, maar wil toch het verzuim inhalen, dat ik nooit aan Zijn (avondmaals;- tafel gegaan ben. Zou ik nu nog lidmaat kunnen worden?" Natuurlijk was mijn antwoord bevestigend. Hij kwam daarna de gehele winter op de catichi satie voor gehuwden. Ik ge bruikte een klein boekje mee die vragen die van het meeste belang zijn voor ons geloof. Hij vroeg het mee te nemen en zo waar kende hij steeds de ant woorden goed uit het hoofd. Hoe kon dat? Zijn katholieke vrouw kon wèl lezen en thuis herhaalde zij de vragen zo dik wijls voor hem, dat hij die zon der fout kon opzeggen. Bij zijn aanneming vroeg ik hem of hij het „Onze Vader" wilde opzeggen, maar toen stond hij op, nam zijn arbei derspet af en bad hardop. Allen waren ontroerd. Ik heb hem daarna steeds in de wijk- kerk gezien, en ook meer dan eens aan het Avondmaal. Het laatst zag ik hem in het Acade misch Ziekenhuis, hij had nog een boodschap gestuurd, zijn einde naderde. „Dominee, u weet niet, hoe dankbaar ik ben dat ik daartoe nog gekomen ben, ik ga nu naar Christus". Voor hem was de „moderne tijd" beter dan die „goeie ouwe tijd" zonder menselijkheid ln de verhouding van kapitaal en arbeid, de tijd van krotwonin gen in nauwe bedompte stegen, van walmende nachtpitjes en petroleumlampjes, van hon gerlonen en stinkgrachten, van de Duivelshoornpoort en de Rozenpoort «zonder rozen). Wat niet zeggen wil, dat er ln die slecht geoutilleerde woningen en in die stegen en sloppen geen mensen te vinden waren, die wisten wat trouw betekent en die in eenvoud en soberheid een gelukkig familie leven leidden, althans op hun manier meer geluk kenden dan die „gefortuneerden" die hun fortuin alleen hielden voor zichzelf. Een volgend maal gaarne Iets anders over die „goede, oude tijd." Ds. J RIEMENS, emeritus pred. hervormde gemeente van Leiden. Noordwijk aan Zee Herv. Gem 10 u ds. W. Hoekstra te Eindhoven. 5 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 10 u ds. H. A. van Bottenburg, 5 u ds. W. Dekker. Sole Mlo: 10 u ds W. Dekker. Herv. Geref. Evangelisatie (VGLO- school. Schootstra 2)10 u ds. J. Hart kamp te Rotterdam. 3.30 u ds. J. Ver- wellus te Waddinxveen. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. vam Dok, 7 u ds. A. L. La- pré. Geref. Kerk: 9.30 u ds. B. Bouma. 5 u ds. H. A. van Bottenburg. Van den Bergh stichting: LI u ds B. Bouma. Ned. Prot, Bond: 10.30 u ds. W. J. N. Hubeek te Zwolle. \oordwt)kerhout 10 u ds. Blij te Vlaardingen, 7 u De Zll'k (aula r.-k.- melsjesscnool)ds. A. H. Smits. tllibrordkerk10.30 u wika M. A. de Vlieger (Jeugddienst). 7 u ds. J. Irlk. Paruluskerk: 10 uur ds. F. van Nieuwpoort, 7 u geen dienst. Ver. v. Vrijz. Herv.. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. D. A. Werner te Wassenaar. Geref. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 u ds. Meijer. Geref. Kerk (vrijgem.), W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 u ds. J. Ver- hoeff. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Ladüemiain. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. C. A. Verhoog. Rem. Geref. Gem.: 7 u de heer J. P. Hulsboe te Sassenheim. R(jnsaterwoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M H. Boogert te Aarlander- veen. 7 u ds Kret te Leiden Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 en 2.15 u Dienst des Woords. R()nsburg Herv. Gem.. Grote Kerk: 10 u ds. M. C. Groenewoud. 5 u ds. ds. A. J. Lamping, Jeugdpred. te Lel den. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. K. Deddens. Chr. Geref. Kerk: 's-Graivenhage. Rapenburgkerk ds. D. Bouwfenjegt, 5 u ds. H. A. v. Bot tenburg te Noordwijk aan Zee. Mara nathakerk: 9.30 u ds. A. de Bruin te 's-Gravenhage, 5 u ds .W. Griffioen te 's-Gravenhage. Sassenheim Herv. Gem 9 en 10.30 u ds. D. J. Vossers te Leiden, 5 u ds. W. H. Waivaart, Geref. Kerk: 10 u ds. J. D. te Winkel. 5 u ds. H. v. d. Berg. Ohr Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Valkenburg Herv. Gem.: 10 u ds D. Lekkerkerker (zendingsdlenst). 6.30 uur ds. J. W. van Petegem te Zaandam. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 u ds. H. Knoop. Voorhout Herv. Gem 10 u ds. A, H. Smits te Noordwijkerhout, 7 u geref. dienst. ulp e Kerk: 9. 10.30 en 5 u ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u ds. M. Bran- des te Meppel. Rem. Doopsgez. Kring (Cultureel Centrum): 10.30 u dr. S. L. Verheus. pen berg te Wllsum. Wijkgebouw: 9 30 u ds. J. J. Timmer te Woerden, 6.30 u ds. J. R. Ouperus. Bethel: 9.30 u ds. J Verwelius. 5 u ds. Roelofsen te Zeist, 7 u ds. P. Fader te Schoonho ven. Malelse dienst. Imma nuëlkerk 9.30 u dr. A van Haarlem (H.D.). 7 u ds. D. ter Steege te Oven-een. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6.30 u ds. B. Koek koek. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u ds .A. P. Verloop. Rem. Geref. Gem 10 u ds. J. G. Paardekoper te Hilver sum. Wai ds. J. T. Wlersma. Klevletkerk: 9 jeugdkerk, 10 u ds. J. T. Wlersma. Deylerhuls: 10.15 u ds. J A. G van Zanten. Dorpscentrum: 10 u jeugd kerk. Geref Kerk, Bloemcamplaan10 en 5 uur drs. L. Schuurman. Zijllaan: 10 en 5 u ds. D. van der Meulen. Ned. Prot, Bond. Lange Kerkdam: 10.30 u prof. dr. P. A. H. de Boer te Oegst geest. Johannahuls: 10.30 u dr. P D. Tjalsma te Den Haag. Hen'. Geref. Evangelisatie. Dorpshuls: 10 u ds M. Ottevanger te De Bilt. 4.30 u ds. I,. Vroegindewey te Delft. Woubnigge Herv. Gem.-: 9.30 u de heer Van der Hoek te Leiderdorp, 6.30 u ds. Kempenaar. Geref, Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Dethmers. Ned. Prot. Bond' (O. Raedthuys)7 u prof. Smits te Den Haag. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 u ds F de Jonge. 7 u ds. A. S. Kiusener te Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. G. F. Snel te Nieuwveen. Zwainmerdam Herv. Gem.: 10 u d6. W. Balke te Bodegraven, 6.30 u ds. C L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. J. Wagenaar. Rem, Geref, Gem.: Geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15